DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rechten van Hitier door den Rijksdag bevestigd. Éi I 1 Een uitgebreid verslag van de gebeurtenissen van den laatsten tijd. r Alkmaar. Toespraak van Göring tot den Führer. De rede van Adolf Hitler Een rede over de N.S. Volkswohlfahrt. De toespraak van Göring. :heidings toelage j Ite voor familie hen Fachwerber Doelenstraat 30) i. en bij de bi|- iringerwerf, Den van 9 uur v.m. zal er in het oor de bij het [zoekenden een vliegtuigindustrie Nederlandsche K, NIET KLEF. .EFOON 2315. :iening kunnen NSDAG geen ran toepassing ringen kunnen len. ce bepalingen. op het spreekuur C. v. d. WEIDE, we en gebruikte ën. Breng hier e rijwielen of >gelijk en tegen aat brullen, lestige Soubrette, rzanger. cordeoniste. rkochte zalen. nbegrepen). I oord-Holland. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 97. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: f 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3% m.M. meer f 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Maandag 27 AprU 1942 Zondagmiddag is de Duitsche Rijksdag te Berlijn in de Kroll Opera bijeengekomen waarbij op verlangen van den Führer een door Rijks maarschalk Göring opgestelde motie is aangenomen waarin de Rijksdag den Führer het recht toekent alles te doen wat kan dienen of bijdra gen tot het behalen van de uiteindelijke overwinning. De Führer kreeg daarbij het wettige recht eiken Duitscher te dwingen tot de vervulling van zijn plichten en hën, die him plichten verwaarloozen te verwijderen uit hun functies of op andere wijze te straffen. Hitler wees er in zijn uitvoerige rede op, dat het onder millioenen slechts om enkelingen gaat en gaf den Rijksdag een beeld van de oorlogvoering in de wintermaanden, waarbij hij deed uitko men welk bovenmenschelijk- werk door de weermacht en in het bijzonder door de infanterie gepresteerd is. Hij zeide, dat hij zuiver organisatorisch die schikkingen heeft getroffen welke noodzakelijk zijn om de moeilijkheden voor.mensch en materiaal van de afgeloopen maanden te^voorkomen. D^rFührer richtte een waarschuwing tot Engeland dat van nu af aan elke slag door de Britsche luchtmacht aan het Duitsche volk toe gebracht, weer zal worden vergolden door een tegenactie van het Duitsche luchtwapen en deelde o.a. mede, dat de omvang van het duikbootwapen reeds thans het hoogste aantal onderzeeërs uit den wereldoorlog ver achter zich heeft gelaten. De Führer herinnerde er aan, dat hü in de laatste Rijksdagzitting, op 11 Decefnber j.l. rekenschap aflegde over het verloop der gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, gebeurtenis sen zoo machtig en veelomvattend dat ze wellicht eerst over eeuwen in him geheelen omvang te overzien zijn. Na de verplettering van den door Engeland en Moskou aange- stookten opstand in Belgrado begon men algemeen de bedreiging uit het Oosten te beseffen en voor vele menschen traden de oorzaken van den bloedigen oorlog welke Duitsch- land in 1939 werd opgedrongen dui delijker aan den dag. In toenemen de mate kreeg men den indruk, dat deze historische worsteling een der elementaire conflicten is, welke de wereld in duizenden jaren eenmaal aan het wankele brengen en daar door een nieuwe duizendjarige pe riode inleiden. De tijdperken van dergelijke eruptie ven perioden van welker beteeke- nis velen zich vaak niet bewust zijn zijn zoo groot, dat de afzonder lijke mensch maar al te licht den sa menhang of de beteekenis van zijn optreden in verhouding tot het ver loop van het totaal-miskent. Desondanks zijn ook daar weer profiteurs waar schijnbaar zin en nut van een dergelijk proce;, dat de vol ken of zelfs continenten aan het wankelen brengt niet zichtbaar is. Velen, die gelooven te stuwen zijn zelf slechts de gestuwden en velen, die slaan willen blijken ten slotte de geslagenen. Een oordeel over Engeland. Toen op 3 September 1939, na vruchtelooze Duitsche pogingen tot behoud van den vrede, de oorlogs verklaringen aan Engeland en Frankrijk werden overhandigd, na dat deze staten door hun blanco vol macht Polen in beweging gebracht hadden, moest men wel wanhopen aan het verstand van een wereld, die schijnbaar doelloos de catastro phe letterlijk naar zich toehaalde in- plaats van een dergelijken oorlog te vermijden. Het is bekend, dat Engeland zich sedert de innerlijke staatkundige desorganisatie van het Europeesche vasteland had vastge klampt aan een politieke leerstelling, die meende in de versplintering van het vasteland de eerste voorwaarde te moeten zien voor de welvaart en de uitbreiding van het Britsche wereldrijk. Deze Britsche gedachte had veel overtuigends. Terwijl Europa in tal- looze oorlogen doedbloedde zag Engeland kans met een minimale opoffering aan menschenlevens een wereldomvattend gebouw op te rich ten, waaraan de titel imperium ver leend werd, maar de aard van dit Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Nat.Soc. Volkswohlfahrt heeft Zaterdagmiddag in het ge bouw op den Kneuterdijk te 's-Gra- venhage de ontvangst van verschei dene Hollandsehe journalisten plaats gevonden, die door diverse sprekers met de beteekenis van dit Wohl- fahrtswerk óp de hoogte gebracht zouden worden. De journalisten werden ontvangen tn. de groote zuilenzaal, thans als bioscoopzaal ingericht, waar naast een bronzen borstbeeld van den Führer in een entourage van prach tige roode en witte bloemen een Spreekgestoelte was opgericht. Vele Duitsche autoriteiten waren bij deze ontvangst tegenwoordig, o.a. £e commissaris-generaal Fritz Schmidt, tot wien een bijzonder woord van welkom en dank werd gericht. De leider van het „Amt für Volks wohlfahrt im Arbeitslbereioh der N.S.D.A.P. in den Niederlandes", de heer Möller, leidde vervolgens den Reichspressereferent der N.S.V. den heer Reher in, die in een zeer knappe improvisatie een beeld gaf van het verleden en het heden en van den geleidelijken? groei der daad werkelijke hulpverleening, totdat inen door toepassing van de nationaal Socialistische beginselen thans tot een doeltreffende organisatie is ge komen, welker veelomvattende werkzaamheden zich nog dagelijks uitbreiden. Hij wees er o.a. op, dat het stelsel van weldadigheid bij gebleken te korten. door het nat.-socialisme ver- Vangen was door een grondige op lossing van de geheele materie en dit kon worden verkregen door een organisehen opbouw der volken. Het nat.socialisme maakte een einde aan de liefdadigheid, welke haar oor sprong in de kapitaglsrente vond en plaatste het gezin in het midden der liefdadigheidsgedaohte. Spreker herinnerde aan den af schuwelijken kinderarbeid welke nog de vorige eeuw kinderen van elf jaar in de mijnen en weverijen deed werken. Scherp teekent zich daartegenover het werk van de Nat. Boe. Volkswohlfahrt af, die de kinde ren, naar buiten en in hygiënische gebouwen onderbrengt en alles in het werk stelt, om hen tot gezonde en „wilskrachtige menschen te maken. Slechts in een nieuw Europa, in Germaanschen geest opgebouwd, kunnen de nieuwe opvattingen der weldadigheid tot hun recht komen. Een toespraak van den leider. Na deze rede werd den journalis ten g^egeqrjheid gegasen zich met elkaar en met de gastheeren in een naastgelegen vertrek te onderhou den waar tevens voor verver- schingen werd zorg gedragen waarna de Leiter des Amtes für Volkswohlfahrt im Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden het woord nam om nog eens duide lijk uiteen te zetten hoezeer het wel- dadigheidswerk van vroeger van dat van nu in wezen en opzet verschilt. Tegenover de gebrekkige hulp der kerken eertijds de eenig aange wezenen voor liefdadigon arbeid stond thans de allesomvattende orga nisatie, -die op steeds grooter wor dend gebied de gevallenen opheft en de zwakken steunt, opdat zij niet meer kunnen vallen. Tegenover de' duizenden afzonderlijke organisaties, comité's en comité'tjes van vroeger, die ieder hun eigen kleine categorie belanghebbenden hadden en waar allereerst naar godsdienst en partij aansluiting gevraagd werd, staat thans de machtige beweging, waar men niet vraagt of de man of vrouw die geholpen moet worden katho liek protestant, Unieman of soc.dem. was, maar waar men bélpt en af doende helpt omdat een mede- mensch in nood Verkeert en zonder dralen geholpen moet worden. Zoö+ cntstond 'het Winterhulpwerk eh zoo ontstond in Duitschland en thans ook in ons land het Wohlfahrts- werk de Nederlandsche Volks- dienst waarvan het arbeidsterrein niet alleen meer de financieele hulp- verleening omvat, maar als het ware de reparatie van alles wat er in een gezin „gebroken" is en de tijdige versteviging van wat er nog zou kunnen breken. Zoo worden moe ders, die te lang'en te zwaar gewerkt hebben de wei ingestuurd, kinderen liefderijk Verpleegd en verzorgd, mannen aan vaoantie en ontspan ning geholpen, zoo beweegt men zich op steeds grooter sociaal gebied medische zorg, tandverzorging enz. en 't is de plicht van elk goed Ne derlander dit prachtige werk ten behoeve van eigen lan dgenooten te steunen. Men zegt vaak, dat het opgebrach te geld naar Duitschland gaat, maar als men daar geld noodig had, zou men het veel eenvoudiger door het opleggen van een belasting kunnen krijgen. Het is thans duidelijk ge bleken, dat het geld allereerst het arbeidersgezin ten goede kiSlit en reeds 10.000 Nederlandsche kinderen en 1000 moeders hebben in daartoe gereed, gemaakte fehuizen kracht en gezondheid hbrvonden Met een vtoord van dank voor deze interessante voordrachten werd de bijeenkomst daarna gesloten. imperium viel met het inperiale Rome even weinig te vergelijken als een internationaal handelsconcern met een wereldonderneming welke goederen produceert. Men zou de Britsche staatsmanskunst en het simpele politieke en militaire ver mogen der Engelschen overschatten als rpen aannam, dat hun optreden de oorzaak zou zijn van het des tructieve verval van Europa, men zou dan het ontstaan van een toe stand verwisselen piet het profetee- ren er van. Het verval van Europa vloeit ten deele voort uit de natuurlijke ver oudering van.de continentale mo gendheid, die na de ineenstorting van het Romeinsche Rijk de leiding had en ook ten deele uit de onder mijning van de. elementen, die aan dit voormalige centrum van het avondland zijn ethischen en politie- ken grondslag hadden verleend. In de tweespalt tusschen de antieke Romeinsche staatsidee eenerzijds en de niet minder imperiale eischen stellende Roomsche kerk anderzijds werden de fundamenten der centrale staatsvorming in Europa langzamerhand vernield. Hitier wees op de diepe ernst waarmede men toenmaals opging in vraagstukken die aanleiding gaven Europa in eindelooze interne gods dienstige conflicten ter verwikkelen, terwijl dezelfde problemen thans als politiek volkomen zonder beteeKenis worden beschouwd. De ineenstorting van het oude Duitsche Rijk en daarmee van het middelpunt van een interne Euro peesche organisatie, die in dezen tijd bestond, is even weinig veroorzaakt door de Engelschen als destijds de ineenstorting van Rome door de Germanen. Engeland heeft niet pri mair het continent kunnen versplin teren maar het is er in geslaagd in zooverre profijt te trekken uit de ontstane versplintering dat het door zijn insulaire positie nog slechts een minimum aan kracht, gecombineerd met een maximum aan sluwheid, noodig had om de Europeesche on macht in stand te houden en met de resteerende eigen kracht een ande;;.- wereld te veroveren, welke ten dee le nog niet doorvorscht of althans cultureel en militair inferieur was, gedeeltelijk zichzelf in eeuwigen -innerlijken strijd uitputte. Slechts een dwaas kan het nut van de menschheid daarvan inzien en even dwaas zou het zijn aan te nemen,1 dat het Britsche imperium dit zoogenaamde evehwicht der krachten in Europa eeuwig zou kun nen handhaven. Alle Engelsche oorlogen tegen het continent konden slechts zoolang succes hebben als het ging om de bestrijding van zuiver staatkundige bouwsels van dynastiek karakter door Andere dergelijke lichamen. Op het moment waarop de volkeren gaan ontwaken, afgezien van dyna stieke belangen, moesten de midde len van de tot dusver gevolgde Britsche politiek in Europa schip breuk lijden. Het was Engeland op den duur niet mogelijk den nationalen Franschen staat te vernietigen of de aaneensluiting der Italianen te be letten. Evenmin kon 't beletten, dat het Duitsche Rijk uit zijn puinhopen van weleer door den wil der Duit sche stammen en dank zij het op treden van groote helden herrees. Engeland was gedwongen in plaats van op zijn gemak profijt te kunnen trekken van een bepaalden toestand dezen te verdedigen of zelfs voort durend in stand te houden. Nu kwam een einde aan de kunst van het intri geeren en in plaats daarvan kwam de noodzaak zelf te strijden fen niet alleen de bereidheid daartoe, maar ook bet vermogen. Eenmaal moet het oogenblik ko men, waarop de handhaving van de Europeesche verdeeldheid van En geland meer kracht eischt dan het kan missen voor het in stand houden van zijn eigen wereldrijk. Afgezien echter daarvan, was de meening, dat het Britsche wereldrijk als bestaansvoorwaarde een in on macht versplinterd Europa noodig heeft, slechts zoolang geldig als aan de peripherie van dit wereldrijk zelf geen eemivaiente staten bestpnden, die het bedreigden. Principieel gewijzigd. Op het moment, dat de Russische kolos zich al strijdende een weg tot in Oost-Azië baande, de Amerikaan- sche Unie een van Engeland gevrij waard lichaam werd en vooral ook het Japansche keizerrijk uit zijn slaap ontwaakte, waren de voor waarden voor het voortbestaan van het Britsche wereldrijk principieel gewijzigd. Toen Engeland in 1914, ondanks langdurige Duitsche vredespogingen, wederom in den geest van zijn oude leerstelling het toenmalige Rijk met een sterkere coalitie van mogend heden den oorlog verklaarde, had het Duitschland zelf wel tijdelijk in Europa verzwakt, en uit de rest van de wereld verdreven, maar twee fei ten moest ieder, die niet volkomen verblind was, aan het slot van deze tot dusver bloedigste worsteling in de wereldgeschiedenis inzien en er kennen* 1. Dat het slechts een kwestie van tijd was, alvorens Duitschland zich van zijn banden zou ontdoen; 2. De door Engeland in den loop van dezen oorlog zelf aangezochte helpers waren er nu eenmaal, d.w.z. het beroep, dat de Engelsche regee- ring in uitersten nood had gedaan op Amerika, heeft dit continent ge bracht tot een economische en poli tieke beteekenis die Engeland zelf nooit meer zal vermogen ongedaan te maken. Toen'Engeland ging deelne men aan den wereldoorlog, streed het voor zijn twee-mogendheden- standaard tér zee en was het niet be reid het Duitsche Rijk een sterkte van vijf, laat staan zes tegen tien toe te staan. Toen Engeland den oorlog, naar het meende, zegevierend had beëindigd, was Japan in de plaats van Duitschland gekomen en Amerika in de plaats van Engeland zelf. Het Britsche wereldrijk kraakte in zijn voegen en men deed onhoudbare beloften waardoor wissels werden getrokken, die eerlangvoldaan moesten worden, zooals in Voor- Indië en in de Arabische wereld is gebleken. Dat Engeland uitgeput werd is een nieuw bewijs dat reeds de eerste wereldoorlog 'n Pyrrhusoverwinning was. Nog zoo'n oorlog 'en Engeland moest binnen het wereldrijk zijn eigen gewicht verliezen. De nieuwe oorlog kan dan ook slechtseindigen met een ramp voor het Engelsche wereldrijk. Kapitalisme, de kerk en bolsje wisme mogen vriendschap huichelen, met hoe meer leugens de tegen natuurlijke coalities gedekt moeten worden, des te minder zal men in staat zijn de volkeren te misleiden en den natuurlijken weg van een onvoorkoombare historische ontwik keling te beletten Hitier zeide niet te weten of de Britten het afslaan van zijn vroeger aangeboden compromissen betreu ren, evenals 't bondgenootschap dat op 1 September 1939 opnieuw van de hand werd gewezen en de vredes voorstellen na de Poolschen en den Finschen veldtocht werden gewei gerd. Hitier wees er vervolgens op, dat de verborgen krachten welke Enge land mede in 1914 in den oorlog dreven joden geweest zijn, evenals de joden destijds de Duitsche kracht verlamden. Zij infecteerden Europa met de bolsjewistische idee en dreven Amerika in den oorlog te gen volken, die Amerika nimmer iets misdeden. Waarom het gaat. Het gaat thans om» een conflict tusschen naties, die strijden om hun bestaan en volkeren, welke gewor den zijn tot willooze werktuigen van een internationalen wereldpara siet. De beteekenis van de joodseh- internationale oorlogsophitsing heeft men het best in de Sowjet-Unie lee- ren kennen. Thans trekken de mannen van Europa weer op als vertegewooïdi- gers van een betere orde, als de ware jeugd der sociale en nationale wereldvrijheid. Hitier wees erop, dat hij den zwaarsten strijd van zijn leven voor een heüige zaak achter zich heeft. De wereldstrijd. Hij hekelde vervolgens de heerschappij van het proletariaat en de dictatuur van het jodendom. Men wilde het verderflijke dat zich in Rusland afspeelt in Duitschland voortzetten en ook in Hongarijë, waar men er eveneens met groote inspanning in slaagde de joodsche heerschappij te breken. Het zwaarste conflict werd in Italië uitgevochten, maar ook daar werd het compromis van democratische lafheid en bols- jewiwstische heerschappij verplet terd. De overwinning (van het fas cisme was een begin van de redding van Europa. De bolsjewisten in een staat werden verslagen, doch vooral de marxisten won men nu voor een nieuwen opbouw. Hitier schetste vervolgens den groei der nat. soc. beweging en her innerde aan den vrijheidsstrijd van Spanje. Naarmate de jood meer bekend werd als de parasitaire verwekker van ziekten werd een Europeesche staat tot het innemen van een standpunt gedwongen. Onder het democratische kapita lisme bereidden de joden voor wat dezelfde joden in het tweede deel van dit proces voltooiden. Het jonge ontwakende Europa heeft aan dit alles den orolog ver klaard en bij hem zullen zich hon derduizenden onderdrukten voegen, die hun ketenen verbreken. Aan den eenen kant staan de mannen der democratie, dat wil zeg gen van het joodsche kapitalisme en aan hun zijde de bolsjewistische staat, d.w.z. de massa van een ver dierlijkte menschheid, waarover de jood, als in Sovjet-Rusland, zijn bloedigen geesel zwaait. Aan den an deren kant staan de volken die vech ten voor hun vrijheid en onafhan kelijkheid en die vooral strijden om het dagelijksche brood van hun menschen te waarborgen. Wat er in het Oosten gebeurde. Hitier ging vervolgens uitvoerig in op de gebeurtenissen in het Oos ten en wees er op, dat zijn woorden slechts bestemd zijn voor het Duit sche volk en zijn vrienden, omdat b.v. met mannén als Churchill geen overbrugging van opvattingen mo gelijk is. Hij w'ees er op, dat er steeds anderen naar de slachtbank geleid werden, herinnerden aan de bemoediging die men in Engeland ondervond toen Cripps naar Moskou vloog, toen Mac Arthus van de Phi- lippijnen ontsnapte of toen 20 Engelschen er in slaagden met zwartgemaakte gezichten en gummi zolen, met een Britsch vlot hier óf daar aan de door Duitschland bezet te' kust aan land te gaan, om bij de verschijning van een Duitsche pa trouille weer uit te knijpen. Bemoedigend werkte het ook als een emigrantenregeering een ver klaring tegen Duitschland aflegt of wanneer Churchill de vernetiging van Duitsche duikbooten of een nieuw offensief aankondigt. Hitier teekende zijnerzijds de ge beurtenissen in Polen, aan den West- wall en in Noorwegen als bemoedi gend, voornamelijk, dat men in 6 weken de Franseh-Britsche legers volkomen kon verelaan en wat er daarna in België en Nederland en in Duinkerken gebeurde, evenals de groote successen in Afrika en de onderdrukking van den Servischen opstand, alsmede de gebeurtenissen op Kreta. Hij herinnerde er aan, dat men het bolsjewisme 1000 km van de grens terug sloeg en meer dan 16 millioen ton vijandelijk koopvaardij- ruimte vernietigde, waarbij hij op den opbouwenden arbeid in Rusland was» o.a. het weder in dienst stellen van den spoorweg. Bemoedigd is. wat Japan verricht en dat Churchill en Roosevelt te Londen en Washington en niet ih Berlijn optreden. De Russische winter. Hitier herinnerde aan den winter in Sovjet Rusland, zoo wreed en koud als in 140 jaren niet was voor gekomen met temperaturen beneden 47 graden. Het front werd terugge trokken over een algemeene lijn, die van Taganrog naar het Ladogameer loopt, een operatie, welke in deze wijde, koude vlakten buitengewoon moeilijk was, zooals in 1812 bij het Fransche leger is gebleken. Ik voel mij als soldaat zoozeer verantwoordelijk voor de aanvoering in dezen strijd, dat ik het ondraag lijk zou hebben geacht, op dit zwaar ste uur met mijn persoon niet al dat gene onder de oogen te zien wat de Voorzieningheid met ons scheen voor te .hebben. Dat het nu gelukt is de dreigen de ramp volstrekt af te wenden, dank ik uitsluitend aan de dapper heid, de trouw en het lijden van onze brave soldaten, die maandenlang de nauwelijks opgeleide menschen- massa's welke storm liepen tegen de Duitsche linies afsloegen. Als de Rus van zijn kant, tusschen nauwelijks versterkte plaatsen, in steeds nieu we aanvalsgolven doorbrak of door sijpelde, dan geschiedde dit met op offering van honderdduizenden en' nog eens honderdduizenden men schen. Het ravitailleeringsvraagstuk. De ravitailleeringskwestie was het moeilijkste en daarvan hing alles af. In 1812 bij de Napoleontische legers was de felste kou 25 gr. onder nul en thans werden 52 gr. onder nul ge meten. Alle troepen deden meer dan hun plicht en de infanterie stond weer bovenaan. Dat wij, aldus Hitier, niet dood de kou gedood werden, danken wij aan het bovenmenschelijke prestatievermogen van alle militai ren van hoog tot laag, die een hechte gemeenschap vormden. De Führer roemde de dapperheid van verschillende legeronderdeelen en herdacht in het bijzonder de Fin nen, die hetzelfde doorstaan hebben. Met waardeering sprak hij over de prestaties van de bevriende mili taire groepen, die allen tesamen tot het succes hebben meegewerkt. Dat mij in dezen "strijd het vader land steunde, daarvoor dank ik hier niet slechts in mijn eigen naam, maar ook in dien van onze soldaten. Ons allen gemeenschappelijk mag het trotsche gevoel vervullen en dat spreek ik op dit oogenblik in het bijzonder uit voor de soldaten in de voorste linie dat wij een lot te boven gekomen zijn, dat een an der honderddertig jaar geleden heeft verbrijzeld. De beproeving. Alle beproevingen aldus de Führer zullen ons een leer zijn. In den komenden winter zullen de spoorwegen en alle voor vervoer bestemde machines in het Oosten beter zijp uitgerust. De afzonderlijke man zal, al mocht, zich een dergelij ke natuurramp herhalen, niet meer een dergelijken toestand meemaken. Daartoe verwacht ik overigens een en ander: dat de natie mij het recht geeft, overal, waar niet on voorwaardelijk in dienst van de groote taak, waarbij het gaat om bestaan of ondergaan, wordt ge hoorzaamd en gehandeld, terstond in te grijpen en zelf te mogen handelen. Front en vaderland, transportwezen, bestuur en Justi tie hebben slechts te gehoorzamen aan één enkele gedachte, name lijk het behalen van de overwin ning. Ik verzoek derhalve den Duit- schen Rijksdag om de uitdrukkelijke bevestiging, dat ik het wettige recht I Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GÖEDl ZON 27 April onder: 20.56 28 April op: 6.18 MAAN 27 April op: 16.35 onder: 5.01 30 April Volle Maan. NIEUWE PROCUREUR- GENERAAL. 's-Gravenhage, 25 April. Het Rijks commissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) den raads heer bij het vredegerechtshof te 's- Gravenhage, mr. A. Semplonius, be noemd tot procureur-generaal te Leeuwarden. bezit, een ieder tot vervulling van zijn plichten te nopen, respectieve lijk dengene, die zijn plichten naar mijn consciëntieuze meening niet vervult, te veroordeélen tot gewone vernietiging of hem meedoogenloos uit ambt en functie te verwijderen, wie hij ook zij of welke verworven rechten hij moge bezitten. En wel juist daarom, omdat het onder mil lioenen slechts om enkelingen gaat. Niemand bezit een recht op verlof De Duitsche Justitie mag geen milde vonnissen meer vellen tegen gemeene misdadigers als tienduizen den dappere mannen moeten sterven om het vaderland van vernietiging door het bolsjewisme te redden. Van nu af aan zullen dergelijke rechters van hun ambt ontheven worden. Het tijdstip komt, dat de fronten niet meer verstard zijn en dan moet de geschiedenis uitmaken wie er dezen winter heeft overwonnen, de aanvaller, die zijn menschen offerde of de verdediger die zich in zijn stel lingen handhaafde. Een waarschuwing. Wanneer Engeland den lucht oorlog tegen de Duitsche bevolking voortzet, dan stelde Hitier nu reeds vast, dat Churchill dezen oorlog in Mei 1940 is begonnen. Moge hij niet klagen als Duitschland ge dwongen een antwoord geeft dat veel leed over het Britsche volk zal brengen. Ik zal aldus Hitier van nu af aan, slag na slag ver gelden tot deze misdadiger valt en zijn werk bezwijkt. Hitier zeide vervolgens met groot vertrouwen een toekomst tegemoet te», gaan waarin geen potsenmakers, maar mannen de geschiedenis zullen maken. De strijd der duikbooten. De Führer wees er ten slotte op, dat in de eerste plaats de duikboot- oorlog gevoerd zal worden. Wat de Duitsche marine ondanks haar numeriek geringen omvang heeft gedaan, overtreft verre wat ónze zooveel grootere marine in den wereldoorlog in staat was te prestee- ren. In antwoord op de dronkemansbe wering van Churchill in den herfst van 1939 over het einde der Duit sche duikbooten, kan ik hem slechts verzekeren, dat haar aantal in vast tempo van maand tot maand toe neemt en dat dit thans reeds het hoogste aantal onderzeeërs uit den wereldoorlog ver achter zich heeft gelaten. Hitier herinnerde nog aan de sa menwerking tusschen Duitschland ■en zijn bondgehooten en zeide, dat het verliezen van dezen oorlog voor Duitschland het einde zou zijn om dat het barbarendom over Europa zou komen. Engeland zal verliezen en later wellicht tot het inzicht komen, dat men het lot van volkeren en staten niet moet toevertrouwen aan cyni sche drinkers of aan geesteszieken. In dezen oorlog zal de waarheid overwinnen. Zij nu staat aan onze zijde. Dat de Voorzienigheid mij heeft uitverkoren om in zulk een grooten tijd het Duitsche volk te mogen leiden, is mijn eenige trots. Mijn naam en mijn leven wil ik on voorwaardelijk verbinden aan zijn lot. Ik heb tot den Almachtige geen andere bede te richten dan ons in de toekomst evenzeer te zegenen als in het verleden en mij zoolang het leven te laten als in Zijn oogen noo dig is voor den strijd om het lot van het Duitsche volk. Göring hield in den Rijksdag een toespraak tot de leden, waarin hij er óp wees dat de Führer van tijd tot tijd rekenschap van zijn daden aflegt. Hij memoreerde daar bij de gevaren van dezen verschrik- lcelijken winter, maar grooter dan het gevaar was het vertrouwen, dat de Führer het lot zal beheerschen, nu het volk in het binnenland even dapper gebleken Is als de troepen aan het front. Wanneer het Oostfront intact is en men er wederom tot den aanval kan overgaan, dan is dat mede de verdienste van den Führer. (Groote bijval). Uitvoerig schilderde Göring wat er noodig is om de leiding te behou den en alles in goede banen te lei den. De Führer voorzag wat er kon gebeuren en greep tijdig in. üe paste»

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1