DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe Sovjetaanvallen afgeslagen. DE PERS OVER DE REDE VAN HITLER. te Britten leden groote verliezen in den luchtstrijd. JONG EUROPA. HITLER'S REDE. grote schitterende steen, ie zó, dat de hele schat- et uiterste hoekje ver- ïeke knipte even met de 1 ze nog nooit gezien. NTAL GEHULDIGD. d tijdens het zwem- L heeft de voorzitter, em, het eerste zeven- net het behalen van hap. De heer Boxem aarbfj aan, dat hij in eek vele malen werd waaruit hij conclu- l.W. in het Alkmaar- n een belangrijke rkregen. Spr. dankte het geheele seizoen ïadden, om de eerste en en wees er op, dat D.A.W. verplichtin- ieebrengt. verhandigde hij aan een krans, met wel- j alle spelers bedoel- rak de hoop uit, dat ende krachten de 2a worden. AT TE NOORD- iRWOUDE. a bij de ver. Schaak- iharwoude: le groep: Kaan 1-0, W. Kaan- N. Kaan-D. Koorn rens-K. Bierman 1-0, r. J. Kroon 0-1, J. J, iblom 1-0, D. Koorn- (-1. Coppens-P. Rusten- d. Lubbe-J. Linde- Smit-P. Rustenburg enen-N. v. d. Abeele j den 5ROOT BEROEPS- [JDER? de prestatiebeker der nog niet! tot bevordering van op de schaats beleg- ag in het Apollopa- :enkomst. Het doel ring der prestatiebe- an Buyen en Sietse resp. kwaliteiten als ij der en tourrijder ipen seizoen. Op het kwam echter een el. Van de zijde van schen Schaatsenrij- bezwaar gemaakt te- lan den winnaar van cht, omdat hij be- zijn. In verband mdigde de voorzitter g, dr.* H. Terbeek, n Buyen den beker, lasselijk waardeerend richtende. Ook Sietse niet met leege han- -waarts gezonden, praeses behalve een boekwerk aan. Zoo- al zijn gedaan in de iie en indien is ge- Groot toch als ama- n beschouwd, zal hij er ontvangen. Wij eze, dat de Fries als beroepsrij,der is wedstrijd op de korte gebrek aan andere 'rouw, secr.-penning- ov., N.H. IJsvereeni- aring van het tou- haats, voorheen IJs- s Noorderkwartier, m de verschillende e door deze vereeni- arde dorpenwedstrij- o.a. aan Bosman te chipper te Alkmaar. 1 de heer W. H. Ta- sch praatje over het FOREEST WORDT JAAR. a.s. zal de bekende van Fofeest zijn 80- vieren. ast, die tot de meest kste schakers in het ;rd 3 Mei 1862 te r geboren, bezocht Zaandam en studeer- 1881 af aan de Am- versiteit in de medi- vestigde hij zich als rk en later te Oost- peelde van Foreest iasse van den Ne- ïaakbond en is hier in hoogen leeftijd sesheer had hij wei- om zijn liefhebbe- Hij bepaalde zich ik tot corresponden- an hij er zeventig één van heeft ver veer 15 jaar geleden af, vestigde jhr. van Bussum. Omdat het akgenootschap, dat le klasse speelde, naam had, werd hij G. en is hiervan jaar nog steeds een spelers. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 98. f e 0,uran, "01 ..tJa°.' behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2.10; 31/ tvt°01 /n or 2-63- Losse nummers 5 cents.- Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40, elke rx' ™eer t Kr°ote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. t-oster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N.Adema. Dinsdag 28 April 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 27 April. (D.N.B.) Het opperbevetl der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front eigen plaatselijke aanvals- en stormtroep acties. Verscheidene aanvallen en uitvallen van den vijand werden af geslagen. In Lapland sloegen Duit sche en Finsehe troepen nieuwe aanvallen der Sovjets in hardnek kige afweergevechten af. De vijand leed zware bloedige verliezen. Ver scheidene pantserwagens werden vernietigd. „In het gebied van Moer- mansk vernietigden Duitsche jacht vliegtuigen in luchtgevechten negen vijandelijke jagers zonder eigen ver liezen. In N.-Afrika levendige verken ningsactiviteit. De luchtaanvallen op het eiland Malta werden met sterke strijdkrachten en goed gevolg voort gezet. Lichte gevechtsvliegtuigen plaat sten overdag voltreffers op kazernes en in een fabrieksinstallatie in Z.O.* Engeland. In het zeegebied van IJsland werd een patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Vrij sterke formaties gevechts vliegtuigen Betten in den afgeloo- pen nacht de vergeldingsaanvallen tegen Engeland voort. Bij goed zicht werd de stad Bath faiet krachtige uit werking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers herhaal den in den nacht van 2f> op 27 April hun terroriseeringsaanvallen op woonwijken in de stad Rostock. De burgerbevolking leed opnieuw ver liezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden twee vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In Duitschland Berlijn, 27 April (D.N.B.) De rede van den Führer vindt in de Duitsche pers 'n geestdriftigen weerklank. De Völkische Beobachter schrijft: Zeker is, dat deze Zondagzitting van 26 April historisch zonder voorbeeld zal zijn, daar zij gehouden werd aari het einde van een winter, welks strengheid gevaarlijk was. De vree- selijke nabijheid van dit gevaar be reikte nog eenmaal haar vollen om vang, tot dankbaarheiu, trouw en niet verzakende plichtsvervulling vermanend, toen Adolf Hitler zijn dapperen soldaten de lauwerkrans van onvergankeiijken roem over handigde. Voorts schrijft het blad: De win ter, de menschenmassa's van den vijand, de heldenroem van onze troepen, tot lijden bereid, de vraag naar de overwinning van die onmen- schelijke aanvallen of dit standhou den werden tegen elkaar afgewogen en de schaal der gerechtigheid sloeg diep door naar Duitsche zijde, toen de onvergankelijke deugden van ons leger haar vulden. Het gevaar, waar mede in het O. de vijand zijn mas sa's verbond met de ddodelijkheid van een nauwelijks ooit beleefden winter, is voorbij. Wij zijn weer veilig. De Montag verklaart: de Führer heeft met deze rede het laatste ap pel tot de Duitsche natie voor de be slissende gevechten van 1942 gericht. In Frankrijk. Parijs, 27 April (D.N.B.) De Fransche bladen publiceeren den volledigen tekst van de rede en ves tigen door groote opschriften de aandacht op de belangrijkste passa ges. De Matin publiceert als kop over de geheele pagina: Wij zullen den bolsjewistischen kolos zoo lang slaan, tot hij in stukken valt". Het blad vestigt bovendien nog in het bijzonder de aandacht erop, dat de Führer zijn zekerheid van de eind overwinning geproclameerd heeften Engeland slag om slag zal vergel den, tot Churchill en zijn werk be zwijken. De Petit Parisien schrijft, dat in den afgeloopen winter de Duitsche soldaat over de geweldigste moei lijkheden gezegevierd heeft. De Aujourdhui legt ér den na druk op, dat het bolsjewisme versla gen wordt en dat Engeland alleen maar kan verliezen. De Cri du Peuple leidt de rede in met de woorden van den Führer: De waarheid is aan onze zijde. In Hongarije. Boedapest, 26 April (D.N.B.) Van toonaangevende Hongaarsche zijde wordt vernomen, dat de rede van Hitler met algemeene geestdrift is aangehoord. Het geheele Hongaar sche volk is 'er trotsch op, zoo zegt men, dat het den grootsten staats man en veldheer aller tijden, Adoif Hitier, tot vriend en bondgenoot heeft. Met groote voldoening heeft men de prijzende woorden gehoord, welke Hitier wijdde aan de tegen het bolsjewisme strijdende Hon gaarsche troepen, en aan het aandeel van Horthy bij de bestrijding van het bolsjewisme. De zonen van Hongarije staan gereed verder te marcheeren tot Europa voorgoed gered is. In Italië. Rome 27 April (Stefani). De Ita liaansche dagbladen publiceeren groot opgemaakt een uitvoerige sa menvatting van de rede van Hitier, waarbij zij de treffende passages in haar geheel weergeven. De Messaggero wijst erop, dat de vijand dezen -winter geen enkel van de door hem beoogde resultaten bereikt heeft. In dezen strijd op le ven en dood is Engeland reeds ver slagen, want er is een nieuw Euro pa geboren. Reeds heeft de oorlog drie voorwaarden van onmetelijke draagwijdte verwezenlijkt: 1. Euro pa heeft zijn instemming met de Britsche hegemonie verbroken. 2. Aan de dominions is het onweerleg bare bewijs geleverd van Engelands verval. 3. Er is een Noord-Ameri- kaansch imperialisme ontstaan, dat zich uitsluitend ten nadeele van Groot-Britannië ontplooit. Tegelij kertijd verdrijft Japan Engeland uit den Stillen- en den Indischen oceaan en bedreigt rechtstreeks de bron van Engelands macht: Indië. Het door den Führer geschetste beeld laat geen twijfel bestaan over den uitslag van het conflict. De overwinning op de Sovjet-Unie za! niet alleen de overwinning verschaf fen op Engeland, doch ook de defi nitieve uitschakeling van het bolsje wistische gevaar. De woorden, welke de Führer gesproken heeft t.a.v. het fascisme en zijn Duce hebben het Italiaansche volk diep ontroerd. Met vastberadenheid, zoo besluit het blad, worden de komende gebeurte nissen voorbereid, die den Europee- schen volken vrijheid, vrede en ge rechtigheid zullen brengen. De indruk van de rede van Hitier te Vichy. Viöhy, 27 Apr. (D.N.B.) Omtrent de rede van Hitier verklaart men in politieke kringen te Vichy, dat nog zelden een rede van den Führer met zulken diepen ernst' en met zooveel zin voor de werkelijkheid den toe stand. belicht heeft als die van giste ren. Voor de verklaringen vén Adoll Hitler over de Europeesche solidari teit toont men hier daarom ©reel begrip, omdat de politieke verande ringen der laatste dagen in Frank rijk op een bijzohder begrip voor de Europeesche belangen doen hopen. IN TEGENWOORDIGHEID VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS, RIJKSMINISTER Dr. SEYS-INQUART, heeft Prof. Dr. T. Goedewaagen in de zalen van Pulchri Studio te den Haag de tentoonstelling „Nederlandsche kunst van heden", geopend. Tijdens den rondgang over de tentoonstelling. Derde van links Rijks commissaris, Rijksminister Dr. Seysg-Inquart en geheel rechts Prof. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting ril Kunsten. (Polygoon-Sagers) BRUNO BREHM. Dr. Bruno Brehm, die, in verband met 'de tentoonstelling „Het Duitsche boek in dezen tijd" van 28 April tot 9 Mei^in de Vleeschhal te Haar lem hedenavond te 8 uur inde Stadsschouwburg te Haarlem uit eigen werken zal voorlezen, is af stammeling van de Sudeten-Duit- schers en kan gerekend worden tot de generatie der middelbare Duit sche schrijvers. Hij werd in 1892 als zoon van een officier in Lubeck ge boren, werd in den wereldoorlog meermalen gewond en geraakte la ter in Russische gevangenschap. Na den oorlog studeerde hij kunstge schiedenis en vestigde zich daarna in Weenen. Brehms groote roman-trilogie „Apir und Este", „Das war das En- de" en „Weder Kaiser noch König" behandelen de oorzaak, het verloop en de gevolgen van den wereldoor log, bekeken vanuit den gezichts hoek van de Oostmark. Hierin toont de dichter duidelijk, dat de qude staatsvormen ineen moesten storten om op de puinhopen het nieuwe Duitschland te laten verrijzen. Voor deze oorlogswerken ontving Brehm in 1939 den nationalen boe kenprijs. Ook in den roman van de Duitsch-Oostenrijksche geschiedenis „Zu früh zu Spat" (1936) toont de dichter zich een aanhanger van de volksch-Duitsche eenheidsgedachte. Zijn op de Duitsche geschiedenis en politiek gerichte kunst maakt hem meer dan eenig anderen dich ter van dezen tijd tot spreker en toelichter van de Groot-Duitsche ge dachte in het Zuid-Europeesche ge bied. Rome, 27 April. (Stefani.) Het Italiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Aan weerskanten activiteit van artülerie 'en verkenners aan bepaal de deelen van het front van Cyre- naica. Tijdens geslaagde aanvals- operaties tegen vijandelijke vlieg velden veerde de Duitsche lucht macht zegevierende gevechten met den vijand, die acht machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den beganen grond door machineigeweervuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van de Duitsche luchtmacht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ont ploffingen in de als doel gestelde objecten van Malta. Stellingen lucht doelgeschut werden tot zwijgen ge bracht. In luchtgevechten werden vier Engelsche toestellen vernield en vier andere ernstig gehavend. In den afgelöopen nacht hebben twee Britsche vliegtuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er vielen geen slacht offers en er wordt geen melding ge maakt van schade. Een Hurricane werd door het luchtdoelgeschut brandend neergehaald. EEN REDE VAN TOJO. De Japansche premier werpt een blik in de toekomst. Tokio, 27 April (Domei). De pre mier, Tojo, heeft een rede gehouden m verband met de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden, die Donderdag zullen worden ge houden. Deze oorlog, zoo verklaarde hij, zal niet slechts het lot van Oost- Azië beslissen, maar ook den loop der wereld bepalen en Japan moet winnen om zijn roeping te kunnen volbrengen door de stichting van de gemeenschappelijke welvaartssféer in grooter Oost-Azië. Laat mij u ër op wijzen, aldus de premier, dat deze oorlog nog uitge vochten moet worden en dat het volgende stadium het Japansche volk op de proef zal stellen en de grootst mogelijke eenheid van de natie zal' vergen. Amerika en Engeland zijn vreese- lijk verontrust door hun opeenvol gende nederlagen sinds het uitbre ken van den oorlog. Beide regeerin gen zijn hierdoor gedwongen haar toevlucht te nemen tot roekelooze acties en wel om te probeeren haar nederlagen te verhullen en een eind te maken aan het gebrek aan ver trouwen bij haar volken en hun cri- tiek op de oorlogvoering. Dit bleek ten duidelijkste uit recente gebeur tenissen. Onder deze omstandigheden, aldus Tojo,.moet het Japansche volk steeds voor oogen houden, dat wij nog mid den in een grooten oorlog zijn. Ook wij achter de fronten moeten dezelf de geestesgesteldheid bezitten als de troepen in de voorste linies. Wij moeten volkomen voorbereid zijn op een aanval op Japan zelf en daar door de operaties der troepen ver gemakkelijken. De groote beteekenis der aan staande verkiezing ligt hierin, dat de binnenlandsche structuur van het land moet worden verstevigd om den oovlog met succes voort te zetten. De eerste stap daartoe is een Rijksdag, die als leuze „dienst aan de natie" heeft. Daarom moeten de bekwaamste mannen worden geko zen, die krachtig hun medewerking verleenen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUTTSCHLAND. Berlijn, 28 April. (D.N.B.) Brit- sahe bommenwerpers hebben in den nacht van 27 op 28 April, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, woonwij ken, 'ziekenhuizen en openbare ge bouwen in Keulen aangevallen. Be halve materieele schade leed de bur gerbevolking verliezen aan dooden en gewonden. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden negen der aan-' vallende vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht instal laties der bewapenings industrie in een stad in Z.O. Engeland met goede uitwerking van brand- en brisant - hommen Berlijn, 25 April. (A.N.P.) In de „Deutsche Allgefneine Zeitung" pu bliceert Hans Ludwig Geiger een artikel onder het opschrift „Jong Europa", waarin hij schrijft over de bijeenkomst van Europeesche stu denten en frontstrijders te Dresden. Het congres, zoo schrijft hij, bood een rijke mogelijkheid om den dele gaties der studenten en frontstrij ders het groote thema uiteen te zet ten van het huidige historische oog'enblik en tevens na te gaan wel ke feacties gewekt worden bij de academische jeugd van ons vaste land door de kwestie der nieuwe orde in Europa. Europa heeft opge houden slechts een aardrijkskundige ruimte te vormen, waarin de volke ren volgens egoïstische gezichtspun ten konden leven. Het is niet meer het krachtenveld voor uiteenloopen- de economische tendenties, welker uitvoering onder invloed van Anglo- Amerikaansche economische opvat tingen een handhaving der econo mische souvereiniteit van het we relddeel ten nadeele van de Euro peesche volken onmogelijk maakte. Europa staat voor het inzicht, dat tezamen met zijn politieke en econo mische heroriënteering een gemeen' schappelijke cultureele gezindheid tot ontwikkeling moet komen. De voordrachten in Dresden hadden deze standpunten als middelpunt. Ook de onderlinge gesprekken draaiden hierom. De waarnemer kwam verder onder den indruk van de hooge persoonlijkheidswaarde der aanwezigen, die allen het stempel droegen van een straffe soldateske tucht. De strijd aan het O. front vormt voor hen de natuurlijke voortzetting van hun strijd om de nationale vernieuwing. De jonge Spaansche literatuur-historicus, pro fessor dr. Castro Rial, die thans als eerste luitenant dient in de blauwe divisie, verklaarde: „Boven de na tionale nooden uit omhelzen wij, Spaansche revolutionnairen, het nieuwe Europa". Hierin merkt men iets van het rhythme van een ant woord, dat evenzeer 'geldt voor de andere nationaliteiten. Tenslotte ko men er njbg jonge mannen van vol ken wien het Groot-Duitsche rijk, omdat zij gestemd hadden tegen de wet van Europa een nederlaag moest toebrengen. Hun inschakeling geeft een bijzondere voldoening. Studenten van volken, die Duitsch land heeft overwonnen, voelen zich door dit Duitschland thans innerlijk overwonnen. Zij zien, dat niet de strijd aan het einde waarvan de ne derlaag hunner naties stond, de be slissende fase van den oorlog was. Ook hun blik richt zich naar het O. Noren, Nederlanders, Vlamingen, Walen, Franschen, allen vinden trot- sche woorden voor recht en plicht hunner deelneming aan dén strijd voor een beter Europa. Ook zij ge voelen dat de Europeesche ruimte te klein is geworden voor onderlinge verminking, dat andere impulsen noodig zijn voor een weg naar een grootere toekomst. DE STRIJD IN DE ItHDDELLANDSCHE ZEE- Rome, 27 April. (D.N.B.) Van Italiaansche militaire zijde wordt het volgende overzicht gegeven van de* huidige situatie aan het front in de Middellandscihfi Zee: Aan alle oorlogsfronten wordt de strijd op dezelfde wijze ais de afge loopen weken voortgezet, zonder dat er verschijnselen zijn, die wijzen op nieuwe operatieve handelingen. Men verkeert thans in een sta dium, waarin alle krachten worden georganiseerd ami in den strijd te worden geworpen in de nog zwaar der worsteling, die voor de deur staat. Men beseft namelijk de be teekenis van de komende maanden voor de toekomst der wereld. Aan het front in Cyrenaica heb ben den laatsten tijd het ongunstige weer en de zandstormen iedere actie te land en in de lucht belemmerd. De voornaamste zorg der oorlogvoe renden geldt de ravitailleering. De operaties der Duitsdh-Italiaan- sche vloot- en luchtstrijdkrachten in de Middellandsche Zee hebben een voor de asmogendheden zeer gunstig verloop. De Engelschen van hun kant geven steeds meer de voorkeur aan de landwegen in het Midden-Oosten en Egypte boven de verbindingen ter zee. Wellicht zal Engeland in de toe komst probeeren met wanhopige inspanning van alle krachten de hteersohappij in de Middellandsche Zee te heroveren, maar het is ka rakteristiek, dat Engeland zich bijna geheel heeft teruggetrokken uit de Middellandsche Zee, nadat het met de Italiaansche strijdkrachten in botsing is gekomen. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. - r MEDE TOT EEN JUISTE VEqOEEUNG EN •LEN.'GOED^ORDE' JWeftH!|H£T ÖQO^U- (P.olygoQn-Seym) DE SCHEEPVAARTPOSITIE DER GEALLIEERDEN. Geneve, 26 April (A.N.P.) De be kende correspondent van de New- York Times, Arthur Krock, behan delt in zijn blad de scheepvaartpo sitie der geallieerden en merkt op, dat de schaarschte. aan tonnage nog steeds de voornaamste rem is voor de uitvoering van het geallieerde oorlogsprogramma. Op de scheep vaart van de bondgenooten. drukt aan den eenen kant de last van de vijandelijke duikbooten aan de At lantische kust en aan den anderen kant de voortdurende bedreiging, die de Japansche luchtmacht en vloot in het Zuidzeegebied vormt. De voornaamste belemmeringen, die een versnelden aanbouw van sche pen in den weg staan, zijn de schaarschte aan staal en vaklieden, traagheid op bepaalde scheepswer ven en onderlinge conflicten tus- schen de autoriteiten over de te bou wen scheepstypen en de daarbij te bezigen materialen. Sedert 1939 heeft Groot-Britannië zijn scheeps- productie vergeleken met die in vre destijd jaarlijks met 10 pet. kunnen opvoeren. Van de Ver. Staten ver wacht men echter, dat zij hun scheepsproductie 1941/42 met rond 1500 procent zullen vergrooten. Dat zijn hooggespannen verwachtingen, wanneer men aan de moeilijkheden denkt, die dezen in den weg staan. VERLIEZEN DER ENGELSCHE LUCHTMACHT. Berlijn, 27 April. (D.N.B.) Van middag trachtten vrij sterke afdee- lin-gen Britsche ja-gers de Noordwest kust van Frankrijk te naderen. Zij werden echter voor de kust door Duitsche jagers tot den strijd ge dwongen. De Messerschmidts 109 en de Foeke wulf-jagers schoten 6 Spit fires neer. Een zevende Spitfire' werd door afweergeschut neerge haald. Later naderden eenige Brit sche bommenwerpers, door talrijke jagers begeleid, de kust. Opnieuw werden 9 Britsche vliegtuigen, waaronder een Boston-bommenwer per, neergeschoten. Een tweede Bos ten werd door het afweervuur ge troffen en viel brandend neer. Al leen aan de Noord-Fransche kust heeft de Engelsche luchtmacht van daag dus 17 vliegtuigen verloren. VERDVISTER GOED! ZON 28 April onder: 20.5® 29 April op: 6.16 MAAN 28 April op: 17.51 onder: 5.27 30 April Volle, Maan. (Van onzen Haagschen correspondent). JAPANNERS SCHAFFEN SIESTA IN INDIE AF. Tokio, 27 April. (Domei.) Volgens de Asahi hebben de Japansche mili taire autoriteiten bepaald, dat met ingang van 29 April, den verjaardag van den keizer van Japan, het in Ne- derlandsch-Indië heerschende gebruik van de siesta wordt afgeschaft. We gens de felle hitte rust hier het werk in de middaguren, naar men "weet. Volgens de nieuwe verordening moeten alle overheidsbureaux, ban ken en bedrijven, maar ook alle winkels voortdurend geopend zijn, de winkels zelfs tot tien uur 's avonds. Daar thans alle Aziatische volke ren medewerken aan de reorgani satie van Azië, is het volgens de op vatting der Japansche autoriteiten onmogelijk de- traditioneele siesta te handhaven. Turksche regeering' vraagt extra crediet. (A.N.P.) - De Turk sche regeering zal aan de volksver tegenwoordiging een extra crediet van 30 millioen pond vragen om op gewassen te zijn tegen de groote taak. die aan den vooravond der be slissende gebeurtenissen van dezen zomer te wachten is, en om de gren zen doeltreffend te beveiügen. De strijd in de lucht aan het O.-froiit. (D.N.is.) - In de week van 19 tot 25 April heeft de Duitsche luchtmacht 233 bolsjewistische en 120 Britoche vliegtuigen vernietigd, Een rede van Adolf Hitler spreekt altijd voor zichzelf. De Führer houdt zich niet op met duistere toespe lingen, omzichtige beweringen of geheimzinnige voorstellingen; hij zegt waar het voor hem op staat, hoe de zaak zit en wat er moet ge beuren. Hij weet wat hij wil en hij wil wat hij weet. Ook zijn jongste Rijksdagrede de zesde sedert het uitbreken van dezen oorlog is het krachtige woord van een man, die zich de vol le zwaarte van de vrijwillig op zich genomen taak bewust is, geen doek jes eromheen windt en zich geen il lusie daaromtrent maakt, maar die eveneens volkomen zeker is van rijn zaak en van zijn taak. Dat is het, wat hem bij zijn volk een vrijwel blanco crediet heeft verschaft, ook al heeft hij van dat volk tegen zfjn wensch en bedoeling in enorm zware offers moeten vragen. Zoo is ook de Rijksdagzitting van Zondag a.h.w. uitgegroeid tot een demonstratie van vertrouwen en lief de van een geheel millioenenvolk voor zijn Führer. Hitier begon met een historisch overzicht van de Engelsche politiek jegens Europa, waarin hij betoogde, dat alle oorlogen, die Engeland se dert eeuwen onafgebroken tegen het continent heeft gevoerd, slechts zoo lang succesvol konden verloopen als het ging om de bestrijding van zui ver staatkundige bouwsels van dy- nastiek karaktér door andere, derge lijke lichamen. Op het oogenblik echter, waarop de volkeren begin nen te ontwaken, afgezien dus van dynastieke belangen, moesten de middelen van de tot dusver gevolg de Britsche politiek in Europa schip breuk lijden. Dit werd geiilustreeni aan den nationalen Franschen staat, aan de Italianen en tenslotte aan het Duitsche Rijk. Voor het Britsche imperium was er aldus slechts één mogelijkheid tot behoud overgeble ven, en wel in een nauwe relatie met Europa, en niet tegen Euro pa. Toen Engeland dan ook meen de, den vorigen wereldoorlog zege vierend te hebben beëindigd, had het in feite een Pyrrhus-overwin- ning behaald, want Japan was in de plaats van Duitschland gekomen en Amerika in de plaats van Engeland zelf. Na met bijtend sarcasme de „be moedigingen" van ChurchUl bespro ken te hebben, gaf Hitier op tref fende wijze een résumé der voor hemzelf en het Duitsche volk be moedigende factoren, waarvan wel de voornaamste is, dat Duitschland een menigte ongekende moeilijkhe den en problemen in den afgeloopen winter in den strijd in het Oosten heeft weten te overwinnen. In dit verband is van belang, de mededee- ling, dat maatregelen zijn genomen om, voorzoover zulks noodig mocht zijn, een herhaling van noodtoe standen als zich in den afgeloopen winter hebben vooreedaan en die de Führer eerlijk erkende, te voor komen. Daartegenover vroeg en kreeg Hitler van zijn volk het recht om overal, waar in dienst van de groote zaak niet zou worden gehoor zaamd en gehandeld, zelf te mogen ingrijpen en handelen. Met weinig genoegen zal men aan de overzijde van het Kanaal verno men hebben de aankondiging van repressailles voor de bombardemen ten op Duitsche kunstschatten en de Duitsche burgerbevolking. In dit op zicht is het reeds thans niet meer bij woorden gebleven, gelijk o.a. de anval op de Engelsche stad Bath be wijst. Overigens zal in den strijd te gen Engeland zelf in de eerste plaats het Duitsche ondérzeebootwapen steeds meer worden ingezet. Wat de Duitsche marine in dit op zicht reeds gepresteerd heeft, haar numeriek geringen omvang ten spijt, kan men opmaken uit een re de, die Lord Beaverbrook dezer da gen te Londen hield en waarin hij te kennen gaf, c'at het gebrek aan scheepsruimte voor de Anglo-Ame rikanen grooter is/ dan elk 'ander gebrek. In 1940 was het gebrek aan tanks, in 1941 dat aan vliegtuigen, waardoor Engeland nederlaag na nederlaag moest incasseeren. Zou 1942, met een gebrek aan scheeps ruimte, en daarmee gepaard gaande een succes der tegenblokkade, de genadeslag voor Engeland brengen? Aan Duitsche energie en opoffe ringsgezindheid zal het niet liggen. Want zooals de Führer aan het slot van zijn rede opmerkte „Wij Duitschers hebben in deze worste ling om bestaan of ondergang al leen maar alles te winnen, want het verliezen van dezen oorlog zou in ieder geval ons einde zijn". I: il;:' Als de nood het hoogst is, is de Nederlandsche Volksdienst nabij. Blijft geen buitenstaander, slnit u aan als lid.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1