KER ALKMAABSCHE CODRANT Groen Iraal" De oude krant is terug a.s.. IER es, st ten aan '46 ioenschap 6. EF. 2451 OLM straat 62 »g rocaat. se étalages. isen Tel. 3126 S3 ng - Bar ingen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Algemene staking te Amsterdam Uit protest tegen troepentransport naar Indië OM buoe 1260 end N sting. Is 1913. Staking zal 2 4 uur duren Staking breidt zich uit Enkele trams rijden nog Grote Vier heden bijeen Weerber;"v' EXTRA VLEESBON 150000 sigaretten ontvreemd Valt het vonnis te Neurenberg op 30 September? Doodstraf geëist tegen ex-burgemeester van Velsen De Dr. Blok-bank te Bergen STAD EN OMGEVING Politie waarschuwt tegen Alkmaar Packet keert 5% ft (nihil) uit Distributienieuws V erkooporganisaties Burgerlijke Stand Voor den Politierechter Een godsdienstoorlog in het klein Portemonnaie gestolen Bedreiging Een zaak van eer mm rden. slangrijke ;plein. UR HA". IK IBSEN SfPENS a.g., GOB AU, C RIGTERS 3. ,50. ■ste rang 3. 11 uur. :f. na 12 uur. htige 'ELEN. en STOOF- en ZOETE DRUIVEN. f BUREAU: Voordam 9. Alkmaar. TELEFOON ADM. 3320 EEDACTIE 3902 Giro 187294 144STE JAARGANG uo. 104 Voortzetting van de DINSDAG 24 SEPTEMBER 1946 TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Foofdredacteur: M. H. E. Uyldert, plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp VIATTIIIJSEN - Tel. 3474 voor Taxatie voor de aan- Als protest tegen de uitzending van onze militairen naar Indië Is heden morgen in de hoofdstad de algemene werkstaking uitgebroken. Het begon met een staking aan de trams, maar om 9 uur bleek, dat in di verse bedrijven eveneens wilde stakin gen waren uitgebroken, onder andere aan het Blauwhoedenveem. Geen van de erkende vakbewegingen schijnt daarbij betrokken te zijn. Uit Zaandam werd bericht, dat het gehele personeel van de Zaanse levensmidde lenindustrie Albert Heijn, Hille en Ver kade hedenmorgen acht uur in staking is gegaan. Bij de Amsterdamse Droogdok Mi], is 80 procent van het personeel niet ver schenen. De staking strekt zich ook uit ever verschillende kleine bedrijven. Van de trams reden hedenmorgen onder politiebewaking alleen de lijnen 1 en 25. Men vedwachtte omstreeks half elf een grote meting van het trampersoneel op het Waterlooplein. De demonstratie richt zich eveneens tegen den directeur ir. Hofman. Ook sabotage is reeds waargenomen, xodat een tram in de Kinkerstraat de railleerde. Het is onrustig in het ha vengebied. De vakbewegingen schijnen zich tegen de staking te keren, waar door enkele bedrijven niet tot staking overgaan. In de stad is het over het algemeen rustig, hoewel er hier en daar felle po litieke debatten worden gehouden. Later werd gemeld: Geleidelik aan breiden de stakin gen zich meer en meer nit. Op het ogenblik zijn ook de gasfabriek en de waterleiding in staking gegaan, de vemen liggen stil en bi steeds meer bedreven in het havengebied l'ggen de arbeiders het werk neer. Ook 500 huisbrandbezorgers hebben zich bi de stakers gevoegd. Het per soneel van Werkspoor staakt en ook bi drukkerien en in grote ateliers wordt het werk neergelegd. De staking krigt hierdoor steeds meer het karakter van een algemene f werkstaking en op het ogenblik is nog niet te voorzien waartoe deze si tuatie zal kunnen leiden. Het publiek is gelukkig volkomen rus tig en de politie kan de orde zonder moeite handhaven. Wel is ook een de tachement rijkspolitie aan de gemeente politie toegevoegd. Het college van B. en W. is in ver gadering bijeen en besprekt de situ atie, onderwijl voortdurend op de hoog te gehouden van de laatste berichten. De staking bij de tram kan algemeen genpemd worden Er hebben zich enkele gevallen van molest voorgedaan tegen een voorruit en drie zijruiten van een goedwillige tramconducteurs, waarbij tram zijn gesneuveld. Daarna zijn op enkele trams politie-agenten geplaatst ter bewaking van het materiaal. Er zijn enkele trams, die nog rijden, waarbij er politie aanwezig is. Uiteraard is het stadsbeeld geheel ver anderd en ziet men van de buitenwijken grote drommen voetgangers naar de binnenstad gaan, die anders een tram metje zouden hebben genomen. Zoals bekend, zal hedenavond een transport troepen met het m.s. „Bosse- Vain" naar Indië vertrekken. Hedenochtend omstreekt elf uur, zijn 'de stakers bijeen gekomen op het Wa terlooplein De gemoederen waren verhit en aanvankelijk dreigde de demonstra tie een stormachtig verloop te krijgen. Er werd met stenen gegooid en van de zijde der politie werd met de sabel ge chargeerd. Door het tactvol optreden van de politie kon evenwel een hand gemeen voorkomen worden. De heer H. Gortzak, voorzitter van de comm. raadsfractie uit A'dam wekte de stakers op zich rustig te gedragen, en conflicten te vermijden. „De staking, aldus de heer Gortzak, zal slechts 24 uur duren en alleen ge richt zjjn tegen de regeringspolltiek ten aanzien van Indonesië Hij deelde mede, dat delegaties van de CPN met de regering en het gemeen tebestuur van Amsterdam besprekin gen voeren teneinde vanmiddag een grote meeting te kunnen beleggen. Om kwart voor twaalf gingen de betogers uiteen, doch het bleef nog geruime tijd rumoerig in de binnenstad. Ernstige ongeregeldheden hebben zich evenwel niet voorgedaan. Te Parijs werd gisteravond bevestigd, dat de Grote Vier hedenmiddag bijeen zullen komen. De vergadering is door het Franse staatshoofd, Bidault, bijeen geroepen, op voorstel van den Britsen minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. Men meent te weten, dat Bevin het voorstel tot deze bijeenkoms deed in een nota aan Bidault, als gastheer-voorzitter der vredesconferentie, en afdrukken naar de heide andere ministers verzond. Het doei der bijeenkomst, zoals voor gesteld door Bevin. is bespreking van de agenda der conferentie. Men verwacht dat de vergadering om vier uur begint. VERANDERLIJK Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: Gebroken bewolking met in het Noorden des lands enkele lichte buitjes. Later weer toenemende bewolking, matige wind tussen West en Zuid- West, iets koeler dan gisteren. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 September tot en met Zaterdag 12 October geeft bon 529 vlees recht op het kopen van 100 gram vlees. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een diefstal met braak gepleegd in het Oost-Indisch huis aan de Oude Hoogstraat te Amsterdam. De buit was zeer aanzienlijk en omvatte u;et minder dan 150.000 sigaretten van de merken Camel, Player en Chesterfield. 12 fietsbuitenbanden (8 van het merk „Dunlop") en een hoeveelheid sterke drank. Het betreft hier door de prijs- beheersing in beslag genomen artike len, die dus wel zeer snel weer in de circulatie zijn gebracht. Robert Jackson, de voornaamste Amerikaanse aanklager te Neuren berg, is per vliegtuig uit Washington n Neurenberg aangekomen. Men ver wacht, dat het vonnis van het inter nationale militaire tribunaal Maanda* a.s. zal worden uitgesproken. Maandag had de ex-burgemees ter van Velsen, de 60-jarige Tj. van der W., zich voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden, waar tegen hem de doodstraf werd geëist. Uit Gorakphur (Britsch-Indië) wordt gemeld, dat door het deraille ren van de expres-trein Kathiawar- Luckrow in de vroege ochtend van 23 September 24 passagiers gedood en bij na 70 gewond werden. (Reuter). De oude krant is terug. Vandaag vindt U haar weer op uw tafel en we twijfelen er niet aan of straks zal zij weer de plaats innemen, die zij reeds had In het gezin van uw ouders en grootouders. De papiertoewijzingen zullen zeer waarschijnlijk binnenkort ruimer worden, dan zal aan ontspannings- en ont- wikkelihgslectuur meer aandacht besteed worden. Bekwa'me journalisten, mensen die door jarenlange ervaring het vak kénnen, zullen U op betrouwbare wijze voorlichten over de problep en van den dag. Meer dan bij welk beroep ook, is vjoi den journalist ervaring en vak bekwaamheid nodig. Hij heeft een zeer verantwoordelijke taak, n.l. die van de objectieve voorlichting van zijn lezers, een taak, die men met de beste wil van de wereld niet in één of twee jaar leert. Wij hébben deze taak in handen ge legd van mensen, die zullen tonen, die verantwoordelijkheid waard te zijn. Het doet ons genoegen, dat velen van onze oude lezers de terugkeer van hun lijfblad met grote instemming hebben begroet. Nog voordat de krant ver scheen, gaven enige duizenden zich spontaan als abonné op. Wij zullen dit vertrouwen in onze krant niet beschamen. Br ii van bepaalde zijde tegen de terugkeer van de oude krant geageerd. Over de wijze, waarop dit gebeurd is, zullen wij zwijgen. Wij laten het oordeel daarover gaarne aan onze lezers over. Wij zullen in geen geval dezelfde tactiek toepassen. Wij menen, dat daar voor d« roeping van de Pers te hoog is. De directie. s O Ter nagedachtenis van dr. J. A. Blok werd door patiënten en vereer ders aan de Breelaan te Bergen een herdenkïngsbank geplaatst De Burge meester van Bergen hechtte een krans aan het monument. De Alkmaar Packet behaalde in 1945 een winst van f 22.046 (v.j. verl. f 8008) waaruit 5%> (nihil) dividend wordt gede clareerd en het verlies over 1944 wordt afgeboekt Aan het einde van het boek- 'jaar waren alle gevorderde schepen op één na weer in het bezit der Mij. De- oorlogsschade aan schepen, vrachtauto's en onroerende goederen is groot, doch de door het Rijk in uitzicht gestelde vergoedingen zullen een te waarderen tegemoetkoming kunnen vormen. De uitreiking van de Bonkaarten 612 en Tabak-Versnaperingskaarten voor de eerst- peringenkaarten voor de eerstvolgende perioden zal plaats vinden in lokaal Rid derstraat .van 912 en 2—4 uur voor hen wier geslachtsnaam met de letters B en D beginnen op Woensdag 25 September. EEN ONDERSCHEIDING. Aan onzen oud-plaatsgenoot, den heer W. Vasbinder, gezagvoerder ter koopvaardij, werd het Kruis van Verdienste uitgereikt. GEEN VESTIGINGSVERGUNNING. Doo,r de economische dienst van de poltie is proces-verbaal opge maakt tegen een manufacturier al hier, die zijn zaak gevestigd heeft zonder vergunning (algemeen vesti- gingsbesluit). BENOEMING. Tot directeur van de Ambachts school te Hoorn is benoemd onze oud-plaatsgenoot de lieer J. D. Groet, voorheen leraar aan genoem de school. In de laatste tijd worden door verschil lende verkooporganisaties, o.m. de Ver kooporganisatie „Succes", gevestigd Ma- resingel la te Leiden, aan het publiek aanlokkelijke aanbiedingen gedaan om via een soort spaarsysteem na verloop van een zekere tijd in het bezit te komen van een radiotoestel, rijwiel, wasmachine, stofzuiger, etc. Hoewel de diverse publicaties in de pers er wel op duiden, dat een ruime produc tie der hiervoren genoemde goedereq in de naaste toekomst nog niet verwacht mag worden en mede door diverse an dere omstandigheden de handel in ge noemde goederen nog uitermate beperkt is, schijnt een groot deel van het publiek zulks niet te beseffen of zich door de colporteurs der organisaties anders te laten voorspiegelen. Uit een recent onderzoek is komen vast te staan, dat ten aanzien van de genoem de organisaties totaal geen financiële controle bestaat en datgene wat door het publiek als „spaarsysteem" wordt be schouwd, gezien het geldelijk beleid, ter nauwernood op deze naam aanspraak mag maken. Op grond- hiervan en in verband met het feit, dat aflevering der gecontrac teerde goederen in de naaste toekomst niet verwacht mag worden, wordt ontra den contracten met een dergelijke orga nisatie af te sluiten. VERKEERSONGELUKKEN TE HEILOO Zaterdagmiddag is op den drukken straatweg ter hoogte van de Rustende Jager een tienjarig dochtertje van den heer S. door een auto overreden. Met een gebroken dijbeen is de kleine naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Den bestuurder treft geen schuld. Op de hoek van de Krommeweg, waar het uitzicht zeer slecht is botsten gis teravond een auto en een motorrijwiel op 'elkaar. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De materiele schade is groot en voornamelijk de motor werd zwaar beschadigd. Geboren: GerardUs S. A., z. van S. G. Blom en W. M. van der Veer. Wil liam D., z. van D. A. van Weelderen en H J. Goedhart. Elisabeth C. A., d. van B. J. Haring en C. M. Verberne. Wil lem J., z. van J. A. Martin en C M. van 't Padje. Han N., z. van N. Doets en F. de Waal. Maria L. W., d. van L. Schilder en G. Admiraal. Getrouwd: Reinout Veldboer en Maria van Amstel. Gerrit W. Teeuw- sen en Johanna E. Gerritsen. Cornells J. Groet en Annie Vaas. Wilhelmus Houtenbos en Geertruida C Koopman. Overleden: Catharina Loos, wed. van J. H. van Straaten, 67 jaar. Johan nes G. Gilles, geh. met G. van Helden, 64 jaar. PROPAGANDA-AVOND. De Algemene Ned. Bouwkas heeft een grote propaganda op touw gezet om de ideële gedachte om langs de weg van ge zamenlijk sparen te koren tot het bezit van een onbelaste eigen woning ingang te doen vinden. Met een door haar geën gageerd artisten-ensemble geeft zij in bijna 100 plaatsen van ons land a jaret- variètè-avonden, om tevens haar idee na der tot de bevolking te brengen, inder daad iets Amerikaans Gisteren werd zo 'n avond in 't Gulden Vlies alhier gegeven voor ongeveer 300 belangstellende. Het was een uitstekend afwisselend programma dat geboden werd en algemeen grote waardering vond. Er was een goed orkest, een uitstekend dans paar Joe Valento en Gita, de bekende Song-Singers, die zeer goed op dreef wa ren en Alfredo de aardige sneldichter, terwijl in een leuk gespeelde sketch het doel der Bouwkas duidelijk naar voren kwam. Zeer veel interesse bestond voor het slotnummer: het optreden van den bekenden telepaath Peter Hurkos, die in derdaad op het gebied van telepathie en psychometrie zeer sterke en verrassende bewzen van zijn' kunnen gaf, die de be zoekers versteld deden staan. Een luid applaus beloonde dit optreden. Het was een zeer geslaagde avond. Marktberichten. BROEK OP LANGEDIJK, 24 Sept. 1946 21000 kg rode kool f 4,30f 7,80: 7700 kg gele kool f 4,60—8,20: 73200 kg witte kool f 4,20—f 6; 18800 kg groene kool f 11,80— f 16,50; 400 kg slabonen 1 36f 41; 3500 st. Bloemkool le soort f 54f 65, 2e soort f 23—f 31: 700 kg uien 1 4.90—f 8,90: 100 bos peen f 16,80; 400 kg bieten f 5,201 5,70; 900 kg tomaten 28,70—1 30; 570 kg drui ven Frankenthalers f 68—f 101; Alican- ten f 88; 7600 kg aardapelen. Eigenheimers f 8.50—f 9,10; Bevelanders f 7,20f 8,70. NOORD-SCHARWOUDE, 24 Sept. 1946. 11000 kg aardappelen Bevelanders 1 5— f 7,60; Grote Bevelanders f 8f 8,40; Noor delingen f 7,10—f 7,30; Grote Noordelingen f 8,10; Eigenheimers f 8.20f 8,50; Koop- mans blauwe f 8,60: 13000 kg uien 1 7,40— 1 8,40; grove uien f 7,30—f 8; drielingen f 2,60—f 3; nep 1 4,40—1 6,40: 3000 kg sla- bonen f 281 59; alwiikende 1 181 29 7000 kg rode kool 1 5,40—1 7,50; 6500 kg gele kool 1 4,20—1 7: 1200 kg groene kool 1 12,10—1 13,40; 2000 kg kroten, sortering I 1 5-I 5,20, sortering II 1 2,80. PtTRMERENDER MARKT, 1244 rundren, w.o. 666 vette koeien, 33 stiren, 77 nuchtere kalveren, 400 scha pen en 200 lammeren. Verder waren aangevöerd 96 melk- en kalfkoeien 400-675 (tsil243 geldekoeien 325— 440 (stug206 pinken 150—240 (stug). 400 schapen 5285 (kalm), 130 lamme ren 2448 (matig191 bokken en geiten 10—25 (stug), 115 paarden en veulens (resp. 4001400 en 180— 420. „Hebben ze U ook geslagen?" vroeg •iJai ja," zei de getuige, „sie haben Het was de' eerste Duitsers, dat wij was geen aangenaam geluid maar de dat het nu niet de Duitser was, die ge .Enfin, we mogen niet haatdragend zijn en ook niet afdwalen naar de tijd van concentratiekampen en al wat daar aan vastzit. Trouwens deze Duitser was heel menslievend. Hij was niet alleen ge tuige in deze rechtszaak maar ook een getuige van Jehova en om dat laatste ging het nu eigenlijk, want toen hij op 17 Januari met enkele geestverwant ten in Waarland tractaatjes ging ver spreiden, bleken daar een tiental in gezetenen te zijn, die het op het punt van geloofsovertuiging niet helemaal met hem eens waren. Onze geschiedenis is een aaneen schakeling van godsdienst-oorlogen en een heel klein oorlogje had zich die middag in Waarland afgespeeld waar het edele tiental de getuigen van Je hova hun lectuur afhandig gemaakt had en hen bovendien nog op bloed neuzen en andere minder aangename verrassingen getracteerd had. „Deed 't pijn?", vroeg de politierech ter naief en Ilerr Kress antwoordde blijkbaar geprikkeld; ..Ach natuurlich, wenn man doch geschlagen werd". „Kijkt U eens achter U," adviseerde <ie politierechter, en 't was inderdaad een kostelijk gezicht omdat er niet minder dan tien verdachten achter den getuige stonden die. zich als een ere wacht om hem heen geschaard hadden. ..Wie van deze mannen heeft U ge slagen?" vroeg de politierechter. De getuige pikte de langste er uit, die natuurlijk in de minder gunstige conditie verkeerde, dat hij het gemak kelijkste herkend werd. De tweede getuige de man met de eigenlijke bloedneus liep om zijn aanvaller te herkennen de breede rij langs als een generaal die de troepen de politierechter, mich geschlagen", na de bevrijding weer hoorden en het rollen waren in zoverre omgekeerd, slagen had, maar inspecteert. Hij bleef bij nummer ze ven staan en herkende hem pertinent, maar veranderde van gedachten toen hij plotseling nummer tien in het oog kreeg die hij aan zijnrode das her kende. Het eigennaardige was, dat geen der verdachten zich herinneren kon geslagen te hebben en dat de man met de roode das nog geen halve mi nuut geleden verklaard had, dat hij bij de heele vechtpartij zelfs niet aanwe zig was. De rechter gluurde eens naar den officier en zij bedachten blijkbaar bei den, dat er veel roode dassen in de wereld zijn en dat het maar beter was het heele stel opnieuw op het matje te roepen als er nog meerdere getui gen van Jehova voor de rechtbank konden verschijnen. En dus zal dit drama op 21 October des middags om twee uur in de hoop op beter succes opnieuw ten tonele ge voerd worden. Een politierechter moet niet alleen een kenner van het recht zijn, hij moet ook kunnen uitzoeken of een juffrouw, wier schoonvader een aangetrouwde neef is van de moeder van den ver dachte, al of niet de eed zal mogen af leggen. En hij moet nog meer begrip van moeilijke situaties hebben, als die juf frouw beweert dat een door haar man verloren en door verdachte naar zij meent gevonden portemonnaie met geld en rokerskaarten in de Cinema uit de zak van zijn jas is gevallen, als een dove juffrouw pertinent verze kert dat het in de Harmonie was ge weest. Het was geen wonder, dat de rechter toen ook nog een derde wilde horen. Om zijn stembanden te sparen had de president alles wat hij de dove te vragen had op papier laten zetten zelfs de eedsformule en'de juffrouw die zichzelf niet verstaan kon, ant woordde zo verschrikkelijk duidelijk, dat zelfs meneer de officier er een lesje aan heeft kunnen nemen. De rechter bepaalde dat ook dit ge zelschap op 21 October opnieuw voor de kadi zal verschijnen en deed wan hopige pogingen om de dove juffrouw dan maar thuis te laten, maar de ver dachte, die blijkbaar alleen medelij den met zichzelf had, bleek in het bij zonder juist op deze dame gesteld te zijn, zodat het vragen- en antwoorden- spel zich dan opnieuw in onze rechts zaal zal afspelen. „Als je weer met die knol in m'n wel sla ik je ribben kapot" dreigde J. C. D. uit De Rijp, en later dreigde hij met een mestuprk. Aldus werd verklaard door de getuigen A. S. en W. P. S. Een derde getuige, M. T., kon zich het ge beurde niet zo precies meer herineren. maar, ondanks de ontkenning van be klaagde, achtte de politle-rechter bedrei ging met doodslag althans zware mis handeling bewezen door de twee positieve getuigenverklaringen en hij veroordeelde verdachte tot 1 40.— subs. 24 dagen. (Vervolg van kol 6 niet in de laatste plaats ter beveiliging van den eigen landgenoot, die, ver van het moederland, ontzaglijk geleden heeft in de concentratiekampen, eerst onder de dwingelandij van den Japan» ner, later onder de terreur van den fanatieken extremist. Want men kan de terreur van dan extremist wraken en bestrijden, ook wanneer men de eerlijke overtuiging van den nationa list ontzien wil. Drang naar onafhan kelijkheid leeft in ieder mens; zinne loze en gewelddadige willekeur is iets anders. En alleen tegen deze laatste komt de Nederlander in gewapend ver zet. Het is te hopen, dat het symptoom waartegen generaal Kruis zijn waar schuwing heeft gericht, zich niet her halen zal. Het zou, wij zeiden het reeds, beschamend zijn. Het raakt de eer van ons land. In een radiorede heeft luitenant- generaal Kruis verleden week een waarschuwend woord gesproken tot de Nederlandse troepen, die naar Indië gaan en wel naar aanleiding van het feit, dat een aantal manschappen heeft getracht zich aan de uitzending te ont trekken. Deze waarschuwing, of liever de aanleidng er toe, is belangrijk ge noeg om er nog eens de aandacht op te vestigen. Dat zij nodig was is, in een tijd als deze, beschamend en .bewijst, dat er, omtrent de bedoeling dezer uitzending van troepen-delen, misverstand be staat, dat door misleidende propagan da aangewakkerd wordt. „Laat u niet de gedachte opdringen," heeft generaal Kruis vermaand, „dat gij naar Indië gaat om een koloniale oorlog te ondernemen. Dit is in strijd met de werkelijkheid en wordt u sle<chts ingeblazen door hen, die op onverantwoordelijke wijze misbruik maken van hun mogelijkheden om u te beïnvloeden." .Inderdaad, zij die thans naar Indië scheep gaan, doen dit zeer zeker niet als werktuigen ener imperialistische po litiek, maar met een doel, dat zuiver pacifistisch is. Toen Japan verslagen werd en ca pituleren moest onder de depressie, welke de verwoestingen: door de Ameri kaanse atoombom aangericht, veroor zaakt had. was ons land, nauwelijks uit de druif der Duitse overheersing bevrijd, zonder leger en zonder vloot. Onze oorlogsmarine was voor het groot ste deel roemrijk ten onder gegaan in de Javazee en ons leger was door Duitsland vernietigd. Wat ons restte waren manschappen, wier opleiding op de mo-° -ne oorlogvoering niet was be rekend. Het ontbrak ons niet aan uni formen. gedragen door officieren van het z.g militair gezag, doch dit was over het algemeen slechts valse schijn. Het gezag werd allerminst ge steund door militaire kracht. En toch' heeft Nederland juist toen, meer dan sinds lang het geval was geweest, goed geoefende legertroepen nodig gehad. Want ons geliefd Indië, sinds zoveel eeuwen nauw verbonden aan ons land, bic!"' ^vefgeleverd aan de barbaarse en deso-'-aniserende willekeur van den Japr^ner, die, toen hij ten slotte ge dwongen werd de zo heet begeerde prooi prijs te geven, geen pogingen on beproefd heeft gelaten om te verwoes ten waar hij verwoesten kon en een chaos te scheppen waar, onder beleid vol Nederlands bestuur, orde en wel vaart door orde had geheerst. 7.o kon het gebeuren, dat de taak om den Japanner in Insulinde onschadelijk tp maken, overgelaten moest worden aan een bondgenoot, die daarbij, be- eriiuelijkerwijze, naar eigen Inzicht te werk ging. eigen belangen In het oog •te houden had en niet altijd rekening houden wilde of kon met onze wensen "n verwachtingen. Zo gebeurde het dan -1at onze zwaarbeproefde landgenoten 'anger dan voor menigeen dragelijk ■vas. opgesloten bleven ln de kampen, •velke, eerst door den Japanner en rtaarna door den inlandsen terrorist, die ''oor den Japanner tegen Europeanen angehltst was, tot een ware hel wer den gemaakt en dat de evacuatie op rrduldbare wijze werd vertraagd. Zo '-on het gebeuren, dat de inlandse be volking, die op een spoedige verlos sing uit haar verdrukking had ge hoopt, blootgesteld bleef aan een ter reur van fanatieke extremisten, en dat edere poging van Nederlandse zijde om veiligheid en zowel economisch als mo reel herstel te bevorderen, verijdeld werd. - Ons volk Heeft, zo spoedig dit mo gelijk bleek, alles op alles gezet en het heeft zich enorme offers getroost, om de achterstand, welke op militair gebied was ontstaan, in te halen. Men heeft nog dezer dagen uit de cijfers van de Rijksbegroting 1947 kunnen opmaken, loe enorm het materiële offer is, dat, en behoeve van de „expeditie voor herstel van orde en rust in Indië" van het Nederlandse volk wordt gevergd. Cijfers bedriegen niet en materieele oilers ziin met morele nauw vergroeid. Waar dit zo is doet het pijnlijk san wanneer blijkt, dat voor het bren gen van deze offers en voor het doel, waarvoor zij worden gebracht, onvol doende begrip wordt getoond: Generaal Kruis heeft o.a. tot de vertrekkende manschappen gezegd; „Gij gaat als on derdeel van de Nederlandse striid- krachten, die in Indië vrede en veilig heid gaan brengen, vrede en veiligheid, die de mogelijkheden moeten scheppen om, de volken' van de Archipel weer vrij te kunnen laten leven, handel te drijven, het land te bebouwen, kortom alles te doen wat nodig is om op het welvaartspeil te komen, dat voor hen bereikbaar is." Inderdaad, de Nederlandse soldaat, die naar Indië trekt, heeft op het ogen blik geen andere taak. Hij gaat niet op verovering uit, niet ter onrecht matige onderdrukking van een volk. dat eigen rechten heeft. Hij trekt uit ter beveiliging van een vreedzaam broe dervolk, dat sinds lang op ziin steun en bescherming heeft vertrouwd en dat n!ets zozeer verlangt als zijn werkr zaamheid te hervatten in een ordeliik bestuurde gemeenschap en gevrij waard te zijn tegen de rampen van werkeloosheid en daaruit onvermijde lijk voortvloeiende hongersnood. Hij trekt uit ook om te voldoen aan In ternationale verplichtingen en z»ker (Vervolg kol. 5.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1