'EN iBand" .fc, M Hoog bezoek uit verre landen kbeurten erichten :rk ifOND eeniging 'ij "N komen Ï'S" iijks nsdag POOL DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Besprekingen o.I.v. Lord Killearn vangen morgen aan Republikeins overleg te Djokjakarta Boter uit de militaire keuken Koning George in Athene Uitvinder van de tank overleden betalende abonné's lezen onze krant in de Provincie N.Holland Onze krant is actueel en betrouwbaar Onze krant wordt verzorgd door journalisten met vakbekwaamheid Onze krant heeft een lage abonnementsprijs en billijke advertentie-tarieven! Abonnementsprijs per kwartaal f3.25 HOOFOKANTOOR:VOORDAM 9 ALKMAAR Nieuw offensief op de zwarte markt Intensieve controle Belangrijke beslissing voor cle tuinbouw Brandstoffen voor de kas sen Brand in de Boschfontein Over enige weken weer Amerikaanse schoenen Iets over het vleesrantsoen De woningnood te Londen De K.L.M. in September Orde van Nepal voor de Koningin Z.H. de Paus naar het Vaticaan terug Enkele vrijspraken in Neurenberg? „Vliegende vleugel" verongelukt Weer gingen 7600 jongens naar Tnd'ë. Vrijheid en bevrijding JULI 1946. Kerk, 10 u ds Dik st olv ds Papineau P. Kapelkerk, Utrecht (doop). .30 u ds Rappold. uur., ds v.d. Sluis— DKO\ in Waakt en prop. Brüning, van gem, 10,15 dienst in Herat Ap Gem, en 4 uur en Woens- nst. Ned Chr Ge- W. en B„ Dinsdag reking mannen, Hout- g 3 Oct. evangelist J. Leger des Heils, 10 u 7 u openluchtsamen- enenbrug; 8 u verlos- kapte. Oord en u ds Wesseldijk van NGENDIJK, 9,30 u. de Helloo: 3.30 uur ds. rijk. Geref. kerk, 7 uur, ds Vrolijk kerk, art 31, 9.45 Schouwerzijl (Hei- 2.45 uur, dezelfde Chr Ger kerk, 9.30 en a. Doopsgez. kerk, vr. Franken—Liefrinck dienst dienst. EN, 10 uur, de heer >eroepen predikant te ds Kastein uur, ds. Bloemhof! ARD, geen dienst. ds Wesseldijk. 30 uur, ds Ten Brug- WOUDE, 10 uur, ds. ie) Geref kerk, 10 isma uur, ds Verbeek dienst geen dienst 10 uur, ds Loy- 9.30 uur (H Avond- ankzegging), ds Wië- k, 10 en 4 uur, d*. te Heemstede ds. De Pree uur, ds Ten Brug- nam. 7.30 uur, ds >UDE, geen dienst uari 1947 rt 1947 begrepen) ïstraat 92 OIIQIIOI IOIIOIIÖ Koreman, Station». UDE. 4000 kg aard- f8.30—8.70, Bevelan- uien 4.S07; grove drielingen f 2,10—2,70; kg witte kool f 5; f 6—11; 0000 kg gel® 3500 kg groene kool bieten: I f 5,70-# i; 4500 kg slabonea slabonen f 17. rENDIJK, 27 Sept. heden: 15300 kg rod® kg gele kool 18—11; '1 f 2,80—6; 17700 kg 8600 kg bieten: 1® rt f 3.20—4; 8900 kg stuks bloemkool: soort 17—16; 1450 kg 10 kg andijvie f 3.50— 1 6—8; 330 bos tomaten 132.5036.ÏO; 1 111—125, Fran- 14100 kg aardappe- stelingen 17.80, eigen- Bevelanders 1 6,90— BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1046 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting van de 144-STE JAARGANG no. 108. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Foofdredacteur: M. H. E. Uyldert, plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp moo Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Lord Killearn de Nederlandse en In donesische vertegenwoordigers tot het voeren van onderhandelingen op Zondag 23 September zal bijeenroepen. Sjahrir in Batavia. Gistermiddag om 17.15 uur plaatselijke tijd is Sjahrir te Batavia gearriveerd. Hij deelde mede, dat de namen van de leden van het nieuwe kabinet en de namen der genen, die deel zullen uit maken van de Indonesische delegatie, die zal deelnemen aan de onderhandelingen, -door Djokjakar ta zullen worden bekend gemaakt In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft een rechercheur te Hil versum een persoon aangehouden, die op zijn rijwiel twee koffers vervoerde. Het bleek, dat hij 39 pakjes margarine van P4 kilo en 10 pakjes vet van 4/10 kilo bij zich had. De aangehoudene was een soldaat in burger wonende aan de Bosdrift, die een en ander ont vreemd had uit een militaire keuken in een kazerne te Brabant. Hij is ter beschikking gesteld van de militaire politie van zijn onderdeel. Veel vroeger, dan verwacht werd, is Koning George van Griekenland gister middag om half vijf op het vliegveld Eleusina aangekomen. De minister van Openbare Orde, Theotokis, was op 't vliegveld aanwezig en later arriveerden daar ook de regent aartsbisschop Damaskinos en minister president Tsaldaris. De koning reed in gezelschap van deze hoogwaardigheids bekleders naar de haven en begaf zich aan boord van de Griekse torpedojager Miagulus. De regent en de premier be gaven zich eveneens aan boord van deze Griekse oorlogsbodem. r KONING GEORGE II. Indonesische militaire missie naar Djokjakarta. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de republikeinse vertegenwoordigers bij de onderhandelingen over een wapen stilstand naar Djokjakarta zijn vertrok ken ten einde overleg te plegen met ho gere autoriteiten. Chinese schepen vrijgegeven. De Nederlandse autoriteiten hebben 222 Chinese schepen, die wegens het vervoe ren, van contrabande waren opgebracht en tot nu toe in Batavia vastgehouden, vrijgegeven. Sir William Tritton, die in 1917 in de adelstand werd verheven wegens zijn werk in verband met de uit- i vinding en ontwikkeling van de tank, is te Londen op 71-jarige leeftijd overleden. Hij bouwde de eerste tank in 1915. Deze tank werd in het geheim geconstrueerd en in blauw drukken de „Waterdrager van Meso- potamië" gnoemd. Arbeiders, die er aan werkten, gaven er echter kortweg de naam tank aan, welke is blijven voortbestaan. Het denkbeeld van een „landschip" ontstond tijdens een lunch in Lin coln in December 1914, waarbij Tritton tegenwoordig was. Hij was toen directeur-bedrijfsleider van een machinefabriek in Lincoln. In Janu ari 1916 werden te Londen met suc ces demonstraties gehouden met de eerste tank voor Winston Churchill, destijds eerste lord van de admirali teit, en andere leden van het mi nisterie van oorlog. De admiraliteit bestelde toen 100 tanks, die voor het eerst gebruikt werden tijdens de slag aan de Somme in September 1910. Geeft Uw abonnement op aan onze agenten en bezorgers De „Slag om Amsterdam" werd oom deze week met onverminderde kracht voortgezet. De opsporings-ambentaren boekten weer aardige successen. Een aan tal banketbakkers werd aan de tand ge voeld en bijna allen gingen op de bon. Zij namen te veel geld voor het loonfaak- ken, of zij verkochten gebak zonder bon tegen vaak fabelachtige prijzen. Bij een banketbakker werd de „zwarte"' boekhouding gevonden. Hieruit bleek, dat hij in enkele maanden tijd voor f 10 00Q,— aan grondstoffen, vooral vet en boter, buiten de distributie om had gekocht. De vorige week werd eveneens een aan tal paardenslagers geverbaliseerd wier prijzen te hoog waren. ThanS werd hun leverancier ontdekt. Hij liet zijn klanten onder tafel door 50 cents per kg. bijbeta len boven de gefactureerde prijs. Het aantal café's, dat borrels, koffie Kortgeleden is voor de tuinbouw een belangrijke beslissing geval len. Er zullen n.l. voor het seizoen 194<j-'47 brandstoffen beschikbaar worden gesteld, waardoor een vervroegde teelt van kasproduc- ten wordt mogeiijk gemaakt. De aankomst te Athene. Uit Athene wordt gemeld: De aankomst van koning Georges was voor de bevolking geheel on verwacht. De koning was ge's't.ed in militair uniform. Onder zijn ge volg bevonden zich zijn adjuü: nt Lecides en de diplomatieke raad' gever Pipinellis. Het gezelschap werd door den minister van verde diging,, Mevromichalis, verwelkomd op de kade bij de haven, waar zich inmiddels een grote menigte verza meld had. De koning was van plan de nacht door te brengen aan boord van de torpedojager, tezamen met kroon prins Paul en prinses Frederique. Zaterdagochtend wilde de koning zich naar de kathedraa1 te Athene begeven, ter bijwoning van een Te D"um. In Athene werd Vrijdagavond feest gevierd. Overal was de vlag uitgestoken en militaire corpsen musiceerden in de straten. Groepjes jongelieden van Kreta, in nationaal costuum, zorgden voor c-en schilder achtige noot. Onderwijl is de verplaatsing van de Britse troepen uit Athene naar het binnenland aangevcuiSGn Deze troepen zullen geleideli k Van on geveer 50.000 tot 35.000" man "/or den teruggebracht Begroet door 101 kanonschoten heeft Koning George van Griekenland heden morgen om 10 uur zijn intocht in de hoofdstad van zijn koninkrijk gehouden. Nna afwezigheid van 5'/2 jaar zette hij onder luid gejuich van een grote menig te voet aan wal. De koninklijke sloep voerde hem van de Griekse torpedoboot, waar hij de nacht overbleef, naar de kade. Reeds vroeg vanmorgen luidden de kerkklokken in de Griekse hoofdstad. De stad vlagde en de straten waren ver sierd. Geweldige mensenmenigten ver drongen zich. De grootste drukte zag men rond het gedenkteken voor den On bekenden Soldaat en op het plein voor de parlementsgebouwen. De toegangswegen tot de kathedraal van de hoofdstad waren met politie afge zet. Elf jaar geleden werd Koning George op de schouders van het volk na zijn eerste ballingschap langs deze weg naar de kerk gedragen. De toewijzingen zullen worden verstrekt in de vorm van Ameri kaanse kolen, gedeeltelijk aangevuld met cokes. Het ligt in het voorne men nog voor het einde van dit jaar het grootste gedeelte van de toege wezen hoeveelheden aan de bedrij ven af te leveren. Deze maatregel is uiteraard voor onze export van tuinbouwproduc ten vah betekenis. Immers nu kan de oogst over een langere periode worden verdeeld, waardoor een opeenhoping van producten in een korte oogstperiode wordt voorko men. Op deze wijze kunnen wij on ze producten in het buitenland aan bieden op een tijdstip, waarop an dere landen deze nog niet beschik baar hebben. Dit zal ongetwijfeld de afzetmogelijkheden naar ver schillende landen verbeteren, te meer daar in het buitenland de om standigheden in het algemeen niet zo geschikt zijn voor de teelt van stook-producten als in ons land. Het belang van dit gunstig spreidingsschema treedt duidelijk naar voren, als men bedenkt, dat in het komende seizoen ons groenten- surplus, bij het huidige areaal, ruim l'SO.OOO ton zal bedragen, waarvan een deel zal bestaan uit producten onder glas geteeld Dit kwantum is ongeveer het overschot van onze productie na aftrek van het binnen lands verbruik en van de export naar andere landen dan Duitsland, inclusief de leveranties aan de Brit se en Amerikaanse bezettingslegers. Vervroegde teelt van groot belang. Onze tuinbouw is reeds jaren in gesteld op export en voor vele be drijven hangt een lonende exploita tie af van de mate, waarin de pro ducten kunnen worden uitgevoerd Men zal zich herinneren rr.et welke moeilijkheden wij deze zomer ten aanzien van c!. afzet van onze over tollige tuinbouwproducten hebben te kampen gehad, zodat een klein gedeelte moest worden verniëtigd en een ander gedeelte tegen zeer ongunstige prijzen van de hand moest worden gedaan, waardoor een deviezenopbrengst van millioenen gulaens voor ons land verloren ging Indien enigszins mogelijk wil men^lje^ een herhaling van deze toestand in het volgende jaar voorkomen. Om dit te bereiken staan twee wegen open: de afzet vergroten of de pro ductie beperken. In de huidige omstandigheden zou een verdere inkrimping van het tuinbouwareaal evenwel de renta biliteit van vele tuinbouwbedr'iven ernstig kunnen schaden, waardoor de moeilijkheden zouden worden verplaatst. De meer voor de hand liggende oplossing, uitbreiding van die export, stuit op moeilijkheden in het buitenland, waar tijdens de oorlogsjaren de teelt van tuinbouw producten aanzienlijk is toegeno men. Zo waren Engeland en België landen, welke voor de oorlog tot de belangrijkste afnemers van onze tuinbouwproducten konden worden gerekend niet meer bereid onze producten op vooroorlogse basis af te nemen, hetgeen voor bepaalde soorten groepen wel het geval zou zijn geweest, wanneer we onze pro ducten op een vroeger tijdstip had den kunnen leveren. Daarom is de vervroegde teelt van groenten en fruit onder glas voor het herstel van onze export van zeer veel belang. Hierdoor kunnen wij sla, tomaten, druiven, bloemkool en in mindere mate aardbeien, meloenen en perziken zeer vroeg in het seizoen op de buitenlandse markten brengen, waardoor grotere afzetmogelijk heden zouden worden verkregen. Dat dit, gezien de prijzen, welk voor vroege producten in het alge meen worden betaald, een belang rijke verbetering der deviezenposi- tie zou betekenen, is duidelijk. Maar hierdoor zou tevens de moeilijke positie van onze tuinbouw, die in zo hoge mate afhankelijk is van de buitenlandse markt, enigszins wor den verlicht. thee en bier te duur verkocht liep deze week weer in de tientallen. Verder staat vast, dat in de komende tjjd honderden fabrikanten en gros siers overal in het land een bezoek van de opsporings-ambtenarea kun nen verwachten. De intensieve con trole bjj de winkeliers leverde prach tige aanwijzingen op. Tenslotte blijkt, dat over de gehele li nie en niet alleen in Amsterdam, doch ook elders het prijspeil behoorlijk is gezakt. Vooral in de meubel- en huis- houdelijke-artikelenbranches is dit dui delijk te constateren. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat he dennacht brand is uitgebroken aan boord van de „Boschfontein". Dit schip was vroeger een stoomschip en is later ver bouwd tot een motorschip. De brand is uitgebroken in de zgn. Schotse ketel en het' gevaar bestaat, dat de olietanks, wel ke de vorige week gevuld zijn, door de grote hitte zullen barsten. De brandweer bestrijdt het vuur met tal van slangen en zuurstofapparaten. Men heeft de machinekamer onder water laten lopen. Het schip is op 7 September uit Indië teruggekeerd en lag in het dok om weer lot vrachtschip te worden omgebouwd Het zou op 18 October naar Amsterdam' vertrekken. Hedenmorgen vroeg had men de vuurhaard nog niet kunnen bereiken Men vermoedt, dat een olieleiding reeds door de grote hitte gesprongen is, waar door de brand een zeer ernstig karakter krijgt. De brandweer is de situatie meester. Nader wordt gemeld, dat de brandweer vanmorgen om half acht de situatie meester was en konden de bemanning en de werklieden aan het eerste opruimings- werk beginnen. Het herstel van de scha de zal nog wel maanden duren. De vakgroep detailhandel in schoe nen deelt ons mede, dat het zich laat aanzien, dat de Amerikaanse schoenen pas over enige weken weer door de winkeliers zullen kunnen worden ver kocht. De verdeling %n afzet van dit schoeisel leveren als gevolg van de aanwezige sorteringen enige moeilijk heden op, die echter weldra zullen zijn opgelost. Nu, zoals in elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft waartoe het ongunstig weer van de laatste tijd heeft bijgedragen is reeds enkele malen een extra bon voor vlees aangewezen. Hierdoor is de vleesvoorziening tijdelijk verbeterd Het vleesrantsoen kan evenwel niet blijvend worden verhoogd, zelfs is een tijdelijke verlaging gedurende de win termaanden niet uitgesloten. Door het aankopen van buitenlands vlees zal de regering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per per soon per twee weken, op het bestaan de peil te handhaven. De voorzitter van de Londense wo ningcommissie heeft medegedeeld, dat 190.000 gezinnen - ongeveer 600 000 personen - in het district Londen dringend een behoorlijke wo ning nodig hebben. Naar zijn me ning moeten er 50.000 tot 60.000 hui zen worden gebouwd. Safety First. Nu gedurende de laatste weken zo veel vliegtuigongelukken gebeuren op buitenlandse luchtlijnen, verdient het vermelding, dat de KLM in de periode van 1 tot en met 26 Septem ber op haar vluchten 45.000 passa giers vervoerde en bovendien nog 4000 in West-Indië, waarbij zich geen enkel dodelijk ongeval heeft voorge daan. AARTSBISSCHOP VAN YORK PLEIT VOOR BETERE VERSTANDHOUDING MET RUSSEN. HERFORD. In een vergadering van officieren en manschappen in de Britse zone heeft <Je Aartsbisschop van York verklaard, dat tenzij er een betere ver standhouding met de Russen zou worden gekweekt, de mogelijkheid van een oorlog in de verre toekomst bleef bestaan. Hij zeide, dat de sowJet-Unie misschien het plan koesterde de rest van de wereld te overheersen. Nog waarschijnlijker is het echter, dat zij naar veiligheid streeft. Om 13 uur precies arriveerde gisteren uit Londen op Schiphol de gezant in Lon den van het Koninkrijk Nepal, generaal Sjinghasjoemsjere Jong Bahadoer Rana, die officiëel door H.M, de Koningin zal worden ontvangen, waarbij haar de ver sierselen der hoogste orde van Nepal zul len worden overhandigd. De generaal en zijn adjudant, alsmede zijn gevolg, werden vervoerd in twee Beechcraft toestellen van de Rijks-Lucht- vaartschool. Het toestel, waarmede de ge neraal naar Nederland werd vervoerd, werd gevlogen door den bekenden piloot J. Hóekstra, chef-instructeur te Gilze- Ter verwelkoming waren aanwezig mr. J Visser, chef-protocol van het Minis terie van Buitenlandse Zaken en C. W. F P. Baron Sweerts de Landas Wyborgh Forbes Wells namens het Ministerie van Oorlog. Een marinierskapel speelde het volks lied van Nepal, dat door den hogen gast in stram saluut werd aangehoord. Vervolgens werd de erewacht, bestaan den uit de 3e compagnie van het 5e ba taljon Territoriale Troepen geïnspecteerd. Hierna vertrok he gezelschap naar het kasteel „Oud Wassenaar", waar de ge zant van Nepal zijn intrek zal nemen Zondagmiddag zal de generaal naar Lon den terugkeren. Een woordvoerder van het Vaticaan deelt mede, dat de Paus zijn periode van rust te Castel Gandolfo zal beëindigen en bin nen ongeveer veertien dagen naar het Vaticaan terugkeren. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Paus zich in een veel beteren gezondheidstoestand bevindt. Voor deze vacantle moest hij door middel van injecties zijn voedsel tot zich nemen, kamerheer van H.M., alsmede lult.-kol. terwijl zijn eetlust thans Is teruggekeerd! De Amerikaanse advocaat, Owen Cun ningham, heeft te kennen gegeven, dat Schacht, Von Neurath en Von Papen misschien zullen wórden vrijgesproken. Voorts meende hij, dat men ten aanzien van Keitel, Jodl, Dönitz en Rader, als mede ten opzichte van Hess, toegevend zou zijn, zo al geen vrijspraak volgt. Cunnigham voegde er aan toe, dat het Hof van Neurenberg weinig 'belangstel ling had voor de discussie over recht stellingen. „Als er geen Joodse kwestie en geen vervolging van minderheden be stond, dan zou er geen bijzonder hecht gefundeerde aanklacht tegen de beschul digde Duitsers mogelijk zijn. Het nieuwe Engelse schroefloze vlieg tuig bekend als de „Vliegende Vleugel" is gisteravond tijdens een proefvlucht uit elkaar gesprongen en in de Theems ge stort. Kapitein Geoffrey de Havilland is daarbij waarschijnlijk om het leven ge komen. Met meer dan 2600 officieren, onder officieren en manschappen van de 7- December-divisie aan boord vertrok gisteravond uit Amsterdam het motor schip .Ruys" naar de tropen. Aan medische, anderszins lichamelij ke en geestelijke verzorging- zal het den jongens aan boord geenszins ontbreken. Het schip bevat daartoe alle accomodatie en speciaal getiainde voorlichtings sergeants, medici, een legerpredikant en een aalmoezenier bevinden zich aan boord. (Vervolg vap kolom 6.) Geduld hebben wil echter niet zeg gen: lijdelijk ondergaan, werkeloos af wachten: wil niet zeggen: ontmoedigd zijn Het eerste en het enige dat wij. als Hollanders, van het Hollandse volk mogen verwachten is, dat het de taak verricht die zijn hand vindt om ie doen, onafhankelijk van de vraag of die taak licht of zwaar, aangenaam of onaantrekkelijk is. Alleen dan zal het werk tot herstel van onze morele en materiële weivaart vruchtbaar zijn. Er is daarbij één lichtpunt, dat niet uit het oog verloren mag worden. Het heeft, na de Franse overheersing, wel haast een halve eeuw geduurd eer ons verarmd, ontmoedigd volk de oude be proefde energie, zo kenmerkend voor den Hollander, herwonnen had. Het proces der innerlijke en uiterlijke be vrijding zal zich, men kan er zeker van zijn, ditmaal in een sneller tempo voltrekken; de idee der Vrijheid zal spoediger dan toen worden verwezen lijkt. Want sinds het tijdperk 1813—1860 is het levenstempo aanmerkelijk ver sneld. En dit komt niet uitsluitend tot uitdrukking in het tempo van ons ver keer, het is merkbaar in welhaast ieder maatschappelijk levens-symptoom Bo vendien na 1813 stond Nederland vrij wel alleen; na 1945 maakt het deel uit van een volkeren-gemeenschap. Het maatschappelijk, economisch en geeste lijk leven beperkt zich niet meer tot ieder land afzonderiijk, het draagt een karakter, dat internationaal Is De wel vaart van Nederland is niet meer uit sluitend een belang voor Nederland al leen, zomin als de welvaart van enig ander land ter wereld het uitsluitend voor dat land is. Het is van internatio naal belang om economisch herstel, van scheepvaart, van veeteelt, van land bouw en Industrie, snel te bevorderen, ook binnen de grenzen van Nederland. De wereldbelangen zijn te stevig ver vlochten, dan dat een anders-gerichte economische politiek op den langen duur houdbaar zou kunnen zijn. Zelden is de werkelijkheid zo schoon als de verwachting haar voorspiegelt. De meeste landgenoten zullen dit maar al te pijnlijk hebben ervaren, toen de lang-verbeide bevrijding een einde maakte aan de nachtmerrie der Duitse dwingelandij. „Ik had het mij toch an ders voorgesteld" luidde de verzuchting, die men telkens weer opvangen kon, en het waren lang niet altijd de rasechte .kankeraars", die op deze wijze uiting gaven aan hun bittere ontgoocheling. In de duisternis van smart en rouw, waarin ons volk van jaar tot jaar neer- gedoken zat was de vrijheidsgedachte het enige licht dat vertroosting schonk en dat moed gaf om het innerlijk en, zo mogelijk ook uiterlijk verzet tegen den grauwen geweldenaar vol te hou den. „Als wij straks vrij zijnHoe veel hoopvolle verwachtingen waren in deze weinige woorden saamgevat! Het is anders gelooen dan men het zich had gedroomd Na het uitvieren van de eerste roes bleek spoedig, dat van werkelijke vrijheid, zoals wij die vóór de oorlog hadden gekend, geen sprake was. Zeker, men had weer vrij heid van spreken, en geen goed vader lander behoefde meer voor lijfsbehoud beducht te zijn. Men kon weer vrijer adèmen. Maar men wilde zijn adem niet slechts lenen aan het woord, maar ook aan de daad. men wilde weer aan de slag. En voor velen bleek dit onmoge lijk Handel en nijverheid bleven ver lamd: de landbouw stond voor onge kende belemmeringen; de scheepvaart kon slechts worden hervat op zeer kleine schaal; papierschaarste remde het geestelijk verkeer; ons dierbaar Indië bleef ten dele ontoegankelijk; heel de samenleving leed onder de beklem ming van een bureaucratie, die meer remmend dan stimulerend te werk wilde gaan en ook thans nog te werk gaat, na welhaast anderhalf jaar van herwonnen on af h an kei ijkheid Is het wonder dat men zich teleurgesteld voelde? Het blijkt voor ons volk, dat sinds een eeuw, sinds de gevolgen van de Franse overheersing overwonnen waren, in toenemende welvaart heeft geleefd, moeilijk te zijn zich vertrouwd te ma ken met de gedachte, dat wij arm ge worden zijn. Het blijkt moeilijk ons, in handel en wandel, aan te passen bij dit bittere feit. En toch dienen wij de wer kelijkheid zoals zij is, en onverbloemd, onder de ogen te zien. De vijand heeft niet alleen onze land genoten, en velen van de besten, weg gevoerd in slavernij of vermoord; hij heeft niet slechts vele steden en dorpen tot puin geslagen: ons vruchtbaar polder land aan de vernieling door het water ten prooi gegeven; onze volkskracht want onze volksgezondheid besmet en ondermijnd: ons vee en ons veevoe der en onze landbouwwerktuigen ge roofd: onze schepen in de gronl ge boord; onze vooiraden geplunderd; onze machines en ons spoorwegmateriaal ge stolen, (om slechts enkele daden van vandalisme te noemen): hij heeft ten overvloede het moreel van ons volk aan getast Een bezetting, volgens de vol strekt anti-christelijke, immorele be- inselen van het nationaal-socialisme uit gevoerd. gaat geen .volk zonder zede lijke schade voorbij. Het onze is niet meer hetzelfde wat het vóór 1940 was. Want de destructieve krachten welke in iedere volksgroep latent aanwezig zijn, maar in normale tijden door construc tieve gedachten worden beheerst en onderdrukt, zijn tengevolge van de be zetting. tijdens welke geen gedachte, geen idee, geen geestelijk leven opzicht hield, ontbonden. Persoonlijke belang zucht, baantjesjagerij. willekeur, ar- beidsschuwhejd. geldzucht, ziedaar slechts enige symptomen van de tijde lijke morele inzinking welke het herstel van onze volkskracht en het heroveren der waarachtige vrijheid in de weg staan Want men bedenke: vrijheid en be vrijding zijn niet svnoniem. Vrijheid is een toestand; bevrijding een langzaam en moeizaam voortgaand proces, dat deze toestand pas geleidelijk verwezen lijken kan. Onze bondgenoten, onze eigen verzetsgroepen, hebben den vijand over de grens gejaagd en een einde ge maakt aan de Duitse terreur en aan de afschuwelijke willekeur van de N. S B Wij bevinden ons midden in dit proces en wij móeten er ons terdege bewust van zijn, dat het misschien nog een duur van jaren hebben zal. Wij zullen de deugd van het geduld moeten betrachten. Wij zullen ons moe ten spiegelen aan ons voorgeslacht, dat ons in de deugd van het dulden een on vergetelijk voorbeeld is geweest. (Zie vervolg kolom 5). W o-'-'. OVERDRIJVENDE WOLKEN BANKEN. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Plaatselijk ochtendmist, overigens overdrijvende wolkenbanken, hier en daar met regen en op enkele plaat sen zelfs met wat onweer. In het westen van het land iets lagere tem peratuur dan gisteren; in het overige gedeelte weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost. 29 Sept.: Zon op 6.36, onder 18.24; Maan op 11.02, onder 20.09.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1