Blad i Feest van Alkmaar's Victorie STERRENREGEN !N DE DRAAK DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Conferentie te Batavia Spaak over de Vredesconferentie Executie der zestien op 16 Oct Een stad vol licht en leven De optocht De gasten Een sprookjesstad Hors cT Oeuvre Het Vuurwerk ibbersnoet [Nadruk verboden.) onder en kwam tweede kikker ver- We staken rater, en toen trok- met pan en al snel wat keek die kater erciebonen f 55—f 110; 140; pronksnijbonen 00 kg; bloemkool IA -f26 en idem n 16- f9,20; komkommer Der 100 bos) f 8f 26; f 5,50—f 10, sla 1,60 8,10, alles p. 100 st. DENTENCENTRALE kg rode kool £6— f5,50—f7; 131.000 ,60; 17.500 kg groene kg peen I £5,50— f 6,40 en idem ni 1 f5—£6,10, idem II 3.400 kg uien f 6,21 f 3.50f 3,80; 91; 150 bos peen 18; l I f 12,70—f 28,50 en 1.100 kg tomaten (Alicante) 115 £111; 22.500 kg ngen f 5—f 5,90; Eig- Bevelanders f5— ;t 1946. Aangevoerd waaronder 430 vette nuchtere kalveren, ren voor de levering; en f 450—f 775 han- ekoeien f 350—f 500, 5 pinken f 170—f 325 f 58f 95 en handel kalm; 146 0—f 70, handel goed; 'stil; 89 paarden tug; Oude kippen en 2,70—f 3,50 per 50—f 4 per kg; jonge :g; Noordholl blauwe len f 2—7, Konijnen zen 12—f 16. - Paardenmarkt. Luxe paarden f 1000 i 1000—1450, 2»/f 900;lVs-jarige paar- ens £150—f 375; hit- i 150 toen hij over het trappen- mist. Ik liet hem it hij daar in die ïen gaan zitten. En Juist," eindigde in slaap viel." el zeker van dat hij i niet flauw geval leer, heusch dood." k heb Dr. Meirost ogenblik hier zijn. Wilt u hem soms jn klerk zwijgend samen betraden zij 3rick de onbewege- het vale gelaat, en dat Pratt gelijk fluisterde hij, en lie hand aan. „Hij in zijn tijd, Pratt; hij was stokoud, van Bar- moeten zijn kléin- Jat is een mijnheer Zijn adres staat in familie, die de waar, mijnheer?" hij het adresboek m en een paar tele- ent", zei Eldrick. hij heeft juist zijn n de rechten ge- een aardig fortuin- voor een jonge jrdeerd is Ik denk, onafhankelijk zal k". (Wordt vervolgd). IIOIIOIIOII IIOIIOIIOII est verzorgd® acie. tal f 3.25 Alkmaarsche kening s BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma WOENSDAG 9 OCTOBER 1946. Voortzetting van de 144ste JAARGANG No. 117. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. fc. üyldert. plv. Tj. N. Adem» rayonredacteur D. A. Klomp Terwijl Nederlands Indië, als tot onze overzeese gebiedsdelen behorende, deel uitmaakt van het koninkrijk, is daar een republiek gevormd, met Soekarno als president en Sjahrir als kabinetsforma teur; en vertegenwoordigers van het ko ninkrijk zijn te Batavia besprekingen begonnen met vertegenwoordigers van de republiek, over het mogelijk vrijen zelfstandig bestaan der republiek bin nen het kader van bet koninkrijk. Het is, men moet het toegeven een zonderlinge verhouding, waarin beide partijen rt» Slaakt Men kan zich op het simplistische standpunt plaatsen dat Soekarno, de republikeinse president, een collaborateur is geweest tijdens de oorlog met Japan en dat de republiek inderdaad de onwelkome nalatenschap is van den inmiddels onschadelijk ge- maakten Japansen overweldiger. Ware zij echter niet meer dan dit. men mag aan nemen dat zij dan na de ineenstorting van Japan uiteengespat zou zijn als een zeepbel. Men moet het feit hoe inge wikkeld het de situatie ook maakt onder ogen zien, dat de republiek de Japanse bezettingstijd bezwaarlijk zou hebben overleefd indien zij niet beant woordde aan een nationalisme, dat in brede kringen der Indische bevolking wortel heeft geschoten. Dat deze nationalistische beweging Zich echter niet overal in de Archipel even duidelijk en even onverzettelijk heeft geopenbaard, ja, zich in vele stre ken ternauwernood gelden doet, terwijl zij weer in andere tot fanatieke exces sen heeft geleid, maakt het voor beide partijen, de republikeinen en de ver tegenwoordigers van het koninkrijk, moeilijker dan ooit om te geraken tot een grondslag van verstandhouding, tot een basis voor vreedzaam overleg. Bij de besprekingen, welke Maandag te Batavia tussen de Commissie-Ge neraal en de vertegenwoordigers der republiek, en ingeleid door Lord Kil- learn, den Engelsen bemiddelaar, geopend zijn, zal men moeten trachten zulk een grondslag van verstandhouding te vin den. Dat met die besprekingen een aan vang is gemaakt is op zich zelf een verheugend feit. Het is zeker hard voor allen, die sinds Pearl Harboür in de strijd tegen Japan goed en bloed ten offer hebben ge bracht, en voor vele landgenoten met hen, dat er geen mogelijkheid is geweest de orde en rust in ons schoon eilanden rijk te herstellen en dat nu onderhandeld moet worden met vertegenwoordigers van mannen, die hun opkomst en machts positie aan Japan te danken hebben. De trots en het onafhankelijkheidsgevoel van menig rechtgeaard Hollander komt daartegen in opstand. Maar wie de za ken in hun gecompliceerde constructie dieper ziet is geneigd daartegenover te stellen: dat het nationalisme, hetwelk in de vorming der republiek tot uitdruk king gekomen is, als een symptoom van deze tijd moet worden beschouwd en dat het zich toch vroeg of laat zou heb ben geopenbaard. Vermoedelijk hebben de oorlog en de Japanse overheersing het proces slechts verhaast. Overtuigingen en inzichten hier te landes taan, wat onze houding ten op zichte van de republiek betreft, scherp tegenover elkaar Waarschijnlijk zullen zij ook te Batavia niet minder scherp worden omlijnd De onderhandelingen hebben thans een aanvang genomen en zij zijn geopend in verzoenende gee-jt. Laat ons hopen, dat zij ertoe zullen lei den dat de vrede in Insulinde spoedig wordt hersteld en op een wijze die vruchtbare en vreedzame samenwerking tussen de volken van Oost en West vnor geruime tijd waarborgen kan. Wij ge voelen, moet Soetan Sjahrir hebbe l ge zegd, dat wij op de drempel voor een oplossing der -geschilpunten staan Mis schien zal het spoedig mogelijk zijn over die drempel heen te stappen. u. |Pub!iek is te pessimistisch De plenaire vergadering der Vre desconferentie is gisteren bijeengeko men onder voorzitterschap van Molo- tof. Sr aak (België) zeide, dat naar zijn mening het pessimisme en de bezorgd heid van het publiek over het ver loop van de conferentie sterk over dreven zijd. De pers, aldus Spaak, is slechts op sensationele berichten uit en doet niets ter bestrijding der pes simistische negïngen. „Het is verre van mij te verklaren, dat alles wat de conferentie heeft ge daan ook volkomen juist is geweest, doch het is een onrechtvaardigheid ons werk te beoordelen zonder reke ning te houden met de omvang van onze taak". Fluitsignalen bij onbewaakte overwegen s-GRAVENHAGE, 8 Oct. De A N W B heeft zich, nu het seizoen van mist en regen weer gaat aanbreken, tot de Ne- ™!e Spoorwegen gewend met het t 5Sc machinisten opdracht te ge- j- natJei-en van onbewaakte over- T «IJ lt!il®nalen te doen horen, zodat worden 'kerS tiidig gewaarschuwd VEROORDEELDE NAZI'S NAAR SPANDAU? ^™r,lka,as.e Nieuwsdienst in Duits land meldt, dat volgens een bekendma fen veroord ih Ft de 104 Sevangenisstraf- fen veroordeelde nazi's, die in Neuren berg berecht Zijn. waarschijnlijk naar een gevangenis te Spandau, in de Britse sector van Berlijn, zullen worden over- gebracht. INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN 's-gravenhage, 8 Oct. Het Cen traal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor scheerzeep (Textiel a m van de Textiekaart voor mannen) uiter lijk 12 October a.s. bij een winkelier moe ten worden in^leverd. SPAAK Spaak vroeg zich af, of het noodzake lijk en verstandig was, dat de grote mogendheden zich compromitteren door de voorstellen, die zij de conferentie hebben gedaan. Dezo voorstellen nemen in feite de vorm aan van een besluit nog vóór zij zijn besproken. Een der gelijke handelwijze verlamt het initia tief en de samenwerking van de zijde der kleine landen. Spaak zeide, dat, hoewel hij het niet steeds met de Joegoslavische delegatie was eens geweest, hij het vuur bewon derde, waarmede zij haar standpunt naar voren had gebracht en dat hij vaak teleurgesteld was geweest, wan neer dergelijke pogingen waren ge doemd te mislukken door een van te voren samengestelde oppositie, zonder dat alle argumenten objectief waren beoordeeld. Spaak verklaarde, dat zul ke fouten zouden zijn voorkomen, in dien de rechtstreeks geïnteresseerde landen in de eerste stadia van bespre king nauwer bij het werk van de Grote Vier betrokken waren geweest. Hij hoopte, dat er bij hèt vredesverdrag met Duitsland anders zou worden ge handeld. Tempo dient versneld. Spaak merkte verder nog op, dat het werk in het begin te langzaam vorder de, waardoor het tempo later te snel moest worden. Hij vond dat de Griekse zaak meer aandacht had verdiend en was teleurgesteld over het feit, dat de Nederlands-Belgische voorstellen, strek kende tot opneming in het vredesver drag van de overeenkomst tussen Italië en Oostenrijk inzake Zuid-Tyrol, niet waren aanvaard. Hij sprak de hoop'uit, dat de plenaire vergadering alsnog tot opneming van de voorstellen zou be sluiten. De aan Italië opgelegde verplichtin gen vormden volgens Spaak een te zware, last, die een gevaar voor de toe komst opleverde. Vervolgens sprak Wincenty Rzymows- ki, de Poolse afgevaardigde, over het vredesverdrag met Italië. Hij deecf een beroep op de Raad van Ministers der Grote Vier om het ber sluit inzake Triëst nogmaals te over wegen en met de Joegoslavische voor stellen rekening te houden. Rzymowsky steunde de Qritiek van Joego-Slavië ten aanzien van het sta tuut voor Triëst. De Poolse afgevaardigde was er ze ker van, dat de vriendschap tussen Italië ^.n Polen tot nieuwe bloei zou kunnen icornen, als het eerste land zich vai^, de overblijfselen van 25 jaar fascis me had bevrijd. De Griekse premier, Tsaldaris, nodig de de conferentie uit de beslissing der commissie voor Italië, dat de conferen tie niet bevoegd was de Griekse aan spraak op Noordelijk Epirus te behan delen, te herroepen. Hij drong er te vens op aan, dat de beslissing der com missie, volgens welke het eiland Saseno in de Adriatische Zee aan Albanië zou komen, zou worden verworpen en dat het eiland aan Griekenland zou worden gegeven. De vergadering werd tot later op de dag verdaagd. Verklaring van Bevin. In de middagzitting legde Ernest Be- vin, die voor de eerste maal als leider der Engelse delegatie, in de vredescon ferentie het woord voerde, de volgende verklaring af: „Welke besluiten ook zullen wor den genomen, men kan niet zeggen, dat de confrentie en de wereld deze keer de feiten niet in handen hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat de Raad van Ministers van Buitenlandse Za ken bij zijn bestudering van de aan bevelingen en besluiten van de con ferentie hieraan een steun en een goede leidraad bij de voorbereiding van de uiteindelijke tekst zal hebben" Nieuws uit Parijs PARIJS. De ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier zullen waar schijnlijk vóór Maandag bijeenkomen ter bestudering van de door de plaatsver vangende ministers voorlopig getroffen schikkingen om in de eerste week vaii November te New York de bijeenkomst van de raad van ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier te laten plaats hebben Maandag hebben de plaatsvervangende ministers besloten een Viermogendheden- commissie in te stellen voor het opstellen van de teksten der vijf vredesverdragen in t licht van de besluiten der Parijse Vredes conferentie. Naar men verneemt zulleji de leden dezer commissie 24 October aan boord van de ,,Ile de France" naar New York vertekken. Tijdens de zeereis zal zij haar werkzaamheden voortzetten'. De plaatsvervangende ministers zullen waar schijnlijk begin November te New York aanwezig zijn om het werk dezer commis sie te bestuderen. Het is de vraag, of Bidault begin November in New York zal kunnen zijn. Men veronderstelt de mogelijkheid, dat Couve de Murvilla, plaatsvervangend minister van Buitenland se Zaken, hem in het beginstadium van de laatste besprekingen over de Vredes verdragen zal vervangen. Vrederechters gevonnist Gisteren deed het Tribunaal te 's-Gra- venhaje uitspraak in de zaken tegen de drie gewezen vrederechters en'of leden van het Vredegerechtshof, t.w. mr. A Semplonius, mr P. van der Grijp en mr H A. Helb. Aan mr Semplonius was, behalve het lidmaatschap van de NSB, het Rechtsfront en de NVD, colporteren met en geabon neerd zijn op Volk en Vaderland en Na tionale Dagblad ten laste gelegd, alsmede het bekleden vap de functie van Raads heer in het Vredegerechtshof te 's.-Gra venhage en die van procureur-generaal bij het Vredesgerechtshof te Leeuwarder Het advies van het Tribunaal luidde: in ternering tot 15 April 1947, ontzetting, uit de recihten om bij de gewapende macht te dienen, om ambten of h§t beroep van ad vocaat en procureur uit te oefenen, ter wijl aan verdachte voorts de kiesrechten werden ontzegd. In de zaak tegen mr, P. van der Grijp die vrederechter was geweest te 's-Gra- venhage, terwijl de dagvaarding voort het lidmaatschap van de NSB en Neder lands Duitse Cultuurgemeenschap ver meldde, werd een heropening van het on öerzoek gelast, waarbij tevens de geestes gesteldheid van verdachte nader onder zocht zou worden. Mr. H. A. Helb, tijdens de bezetting Vrederechter en Raadsheer in de Hoge Raad, was geen lid geweest van de NSB. Evenals in de zaak tegen mr. Semplonius, achtte het Tribunaal 'ook hier bewezen, dat verdachte zich desbewust in strijd met de belangen van het Nederlandse volk had gedragen. Zijn vermogen werd gedeeltelijk verbeurd verklaard, terwijl het Tribunaal, thans mede rekening hou- sdende met de leeftijd van verdachte, on middellijke invrijheidsstelling gelastte Helb behield de beide kiesrechten. Nederlandse deserteurs gegrepen Toen twee Nederlanders zich tot de Luikse politie wendden, oirtdat één hunner een portefeuille was ont stolen, kwam dit de politie enigszins verdacht voor. Op het politiebureau kwam aan het licht, dat men hier te doen had met twee deserteurs van de Nederlandse marine, die op onwettige wijze in Bel gië waren terechtgekomen. Frankfort am Main, (AFP). - De militaire gouverneur van de Ame rikaanse bezettingszone in Duits land, generaal Mc Narney, heeft gisteren bevestigd, dat de executie van de zestien te Neurenberg ter dood veroordeelde nationaal-socia- llstische leiders op 16 October zal plaat- hebben. De onderhandelingen- betreffende een Sowjet-Zweedse handelsovereen komst zijn beëindigd. De overeenkomst al Dinsdagmiddag getekend worden. Weer een vliegtuigongeluk SAN FRANCISCO, 8 Oct. (Reuter). Een viermotorige DC-4 van de Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij is heden op onge veer 1.5 km. afstand van de luchthaven Cheyenne, de hoofdstad van Wyoming (V. Sneergestort. Twee van de 44 inzitten den kwamen om het leven. Alarmtoestand in Jeruzalem Soldaten en politie te Jeruzalem zijn gewaarschuwd. Er heerst alarmtoestand De manschappen hebben bevel ontvan gen hun kwartier op te zoeken. DE PRINSESJES BRUIDSMEISJES BIJ HET HUWELIJK VAN JKVR. FEITH. Naar wij vernemen zullen bij het huwelijk van Jkvr. S. C. Feith en Jhr Ir. J Roël te Hilversum de drie prin- esjes bruidsmeisjes zijn. Op verzoek van het bruidspaar wordt er de aandacht op gevestigd, dat het op prijs zal worden gesteld wanneer de plechtigheid beperkt blijft tot hun per soonlijke vrienden en intieme famil-e- kring. Staking in Londense hotels Meer dan vijfhonderd leden van het keukenpersoneel van het beroemde Savoy Hotel in Londen zijn in staking gegaan, ook het bedienend personeel van Simpson's staakt. Het is geen wilde staking. De Londense vakverenigings raad steunt haar. Vooralsnog is de di rectie van het Savoy niet bereid de vakverenigingsfunctionnarissen te woord te staan De stakers verlangen erkenning van hun vakbond. Berlijnse Joden ter synagoge Voor het eerst sinds de oorlog zijn de Joden van Berlijn in een Synagoge ge weest. Naar aanleiding van de vonnissen van Neurenberg heeft bij deze gelegen heid Julius Meyer een lid der gemeente verklaard: „Niemand kan hierop beter commentaar leveren dan wij. Zij zijn allen schuldig en wij verlangen de strop voor allen. Slechts één op de 25 Berlijnse Joden is in leven. Van de 50 synagogen zijn er vier over. „CHANTAGE" Hoewel wij voortdurend trachten om het feuilleton elke dag te plaatsen, zien wij ons genoodzaakt het vandaag wegens plaatsgebrek te laten overstaan. WEERBERICHT WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Overdrijvende wolkenbanken, afge wisseld door perioden van heldere hemel Noord-Oostelijke tot Noorde lijke wind, overdag matig. Droog vrij koud weer. V PIILT 1*4698' ZWAAN - .x- - V V:;;". i t CASSIOPEIA We9a I Poolster DRAAK rw-' ''V s - -• - v f v ;-v J- y- •- - V vGr» 'o* i c,-"?.- "r. V - - A' grote„BEER a In de nacht van 9 op 10 October mogelijk ook de volgende nacht kan een .heftige sterrenregen worden verwacht. Het uitstralingsgebied d.i. het gebied, waar alle tot deze sterrenregen behorende meteoren of vallende sterren .SC,hljnen ?e komen 1^ in de kop van het sterrenbeeld draak; dit ge bied bevindt zich in de avond hoog boven de noordwestelijke horizon. van de sterrenregen is niet precies te voorspellen; het zal waar schijnlijk in de nacht van 9 op lO^October vallen, maar het is evenmin uitge sloten, dat het een dag later valt. Een derde mogelijkheid is, dat de sterrenregen overdag plaats heeft, in dat geval zullen we er niets van merken. Het gehele verschijnsel duurt misschien slechts enkele uren, misschien langer. Alkmaars ontzet ia weer met het nodige enthousiasme gevierd en de S October-vereniging heeft niet te kla gen gehad over gebrek aan belang stelling. Het was te betreuren, dat onze bur gemeester, Prof. Mr. Koelma in het eerste jaar dat hij de ontzetfeesten als hoofd der gemeente meemaakt, door ziekte niet aanwezig kon zijn en het was daarom te appreciëren dat mevr Koelma die ten stadhuize van een der deelnemertjes aan de aubade een fraaie bouquet in ontvangst mocht ne men den burgemeester daar in ze kere zin kon vertegenwoordigen. Daarnaast heeft de heer Van Slinger land en met hem zijn echtgenote als waarnemend hoofd der gemeente weer diVé'rse toespraken in ontvangst genomen en deze beantwoord zoals wij dat van hem gewend zijn. Het is niet voor de eerste maal, dat hij als hoofd' der gemeente optreedt en hij weet op onberispelijke wijze te reci piëren. Niet ten onrechte noemde de voorzitter der 8 October-vereniging ftem gisteren ten stadhuize den burge meester honaris causa. Tot de gastan der 8 October-vereni ging behoorden, zoals wij gister reeds meldden vele Leidenaren. Het is ge- woonte, dat de besturen der zusterver enigingen in Leiden en Alkmaar elkan ders feesten bijwonen an wij misten ook dit jaar ae markante figuur van den Leidsen voorzitter den heer Van der Laan niet. Met burgemeester Van Kinschot wa ren een groot aantal leden van Leidens noodgemeenteraad ter kennis making met ons feest meegekömen. Het Collegium van de Senaat van het Leiöse Studentencorps gaf blijk van belangstelling door een persoonlijk be zoek en een groot aantal eerste jaars studenten kwam de feeststemming ver hogen. Gisteravond werd in Hotel Irene een eenvoudig diner gegeven waar de be sturen 'der beide ontzetverenigingen en die'van het studentencorps aanzaten en waar de diverse presidenten natuurlijk vriendelijke woorden wisselden. De .groenen" dineerden gezamenlijk in Paviljoen Kinheim en we vermoeden dat ae maaltijd daar -uiteraard wel een wat luidruchtiger verloop zal hebben gehad. Ook uit Heusden en Vlijmen waar men Alkmaar als de grote broer be schouwt waren gister afgezanten óp het feest verschenen en het was alleen te betreuren dat Bath niet vertegen woordigd kon zijn. Men heeft onze Bathse vrienden al heel wat laten aan schouwen, zij hebben de Kaasmarkt, de ruitertjes en de klaroenblazer bekeken maar de echte Alkmaarse 8 Octoberdag zullen zij toch ook nog eens moeten meemaken. i In een regelmatig tempo trok de lange rij voorbij, voorafgegaan door de stedemaagd en afgewisseld door gecos- tumeerde muziekcorpsen. Het geheel leverde een kleurig schouwspel op en overal langs de weg uitte men zijn be wondering, Er werd druk geraden naar ae betekenis van de verschillende groe pen en de schrijvende puzzelaars wa ren legio. Sommigen gebruikten zelfs de rug van iemand vóór hen, als een schrijftafel'... Als op een bepaald punt de optocht voorbij was, trachtte men zo vlug mogelijk een nieuw plaats je te vinden, om nog eens van het schouwspel te genieten en ook verder op de middag bleef het een drukte van belang. Er waren papieren mutsen, en toeters, en muziek in alle kwantiteit en kwaliteit. Onze streekgenoten hebben van verre ongetwijfeld onze fraai ver lichte torens aanschouwd en de roep stem der feestende stad niet kunnen weerstaan. Er waren vele duizenden belang stellenden van buiten gekomen en zij vormden met de Alkmaarders een mensenmassa die zich in feestelijke stemming door Alkmaars vaak smal le straten perste en ogen en oren te kort kwam om van alles wat daar vertoond en ten gehore gebracht werd, te kunnen genieten De Langestraat had' het traditionele feestkleed weer aangetrokken. De gro te rode en witte „achtten" trokken weer a^ler bewondering en in vele an dere straten hadden buurtverenigingen met erepoorten, vlaggedoek en lichtjes gewerkt, maar het was net of er toch nog iets ontbrak -en of de versiering en daarmede de feestvreugde in diverse wijken nog niet zó was als wij dat gewend zijn. Een uitzondering mag voor de Mient gemaakt worden. Die was zeer mooi geïllumineerd en de Volendammers op de versierde schuit speelden met zo veel élan, dat er langs de kanten bijna gesn doorkomen aan was. De Magda- lenenstraat baadden in een zee van licht en in de grote tent op het Hofplein werden gevechten met varkensblazen als wapens georganiseerd, welke gro te hilariteit verwekten. In het Luttik- Oudorp spoot een grote, kunstig ver vaardigde en versierde fontein. Het Gulden Vlies was als van ouds één grote feestzaal geworden. Twee or kesten hielden de danslustigen voort durend in actie en de feeststemming steeg naarmate het later op de avond werd. Regen. - Wij hebben er nooit aan hoeven te twijfelen, dat ons land op een re genachtig klimaat bogen mag. Deze zomer heeft er ons meer dan ooit van overtuigd Ik geloof dat de Ne derlandse parapluie haar stekels nooit zo vaak heeft uitgestoken als sinds Mei- van dit jaar. En het gaat en giet maar door: regen, regen, regen. En het blijft niet bij natte regen. Wij hebben onlangs de lintjes-regen gehad en nauwelijks is die voorbij of er wordt een sterren-regen aange kondigd. In de nacht van Woensdag op Donderdag, mogelijkerwijs in de voorafgaande nacht, aldus lezen wij en het kan ook zijn dat het over dag gebeurt en dat er niets van te zien zal zijn mag men een heftige sterrenregen verwachten. Het klinkt een beetje vaag. De astronomen zijn met hun voorspel lingen al even zeker van hun zaak als de meteorologen. Hoe het zij, men doet goed erop bedacht te. zijn en die nacht een parapluie mee te nemen. Het uit stralingsgebied ligt in het Noord westen en in de kop van het ster renbeeld Draak Dat zal dus een vuurspuwende draak zijn. Het kan een mooi schouwspel wor den, zo'n regen van fonkelende starren uit een onbewolkte hemel. Maar is de hemel en ik bedoel nu eens niet de politieke maar de werkelijke dit jaar ooit onbewolkt geweest.? KREEFT. Alkmaar's ontzet. Tijdens de herden kingsplechtigheid werd aan het Victorie- monument een krans gehecht. A.H.F P.: Reeds omstreeks half acht begon men zich te bewegen in de richting van de Handelskade, die al vanaf 7 uur was afgezet voor de kijklustigen, die het vuurwerk wilden bewonderen. Duizenden en nog eens duizenden vonden daar een plaatsje, en twee minuten over negen spoot de eerste vuurpijl de lucht in, door een luid „Hoera" be giet. En toen siste en knetterde en kWalde en draaide het een half uur aan één stuk door.' Raketten vuurpij len, watervallen, molens», bengaals vuur verlichten in esn kleurige pracht het kanaal, tot het slotstuk, met de woorden: „Victorie, vrijheid, vrede" nog veel te spoedig het einde bracht. Weer golfde en deinde de duizendkop pige menigte door de stad, om zich te gaan vermaken op de kermis. Had het vuurwerk al lawaai gemaakt, hier op Canadaplein en Paardenmarkt, was het rumoer oorverdovend'. Schiet tenten, draaimolens, zweefmolens, olie- bollenkramen, zweefmolens, lach-eta- blissement?n (waarvan de eigenaar ad viseerde: „Zoekt uw begrafenispolis op, want hier lacht U zich dood") cake walk en glijbaanEen zee van licht, een orkaan van lawaai Tot laat in de avond bleef het ge zellig op straat. Overal klonk muziek, overal was licht en leven, de café's en de stands met fruit, vis en allerlei etenswaren maakten blijkbar goede zaken en op de kermis bleef het zo vol en zo druk, dat het net „echt" ivas. Alkmaar heeft hoewel nog een beetje aarzelend weer zjjn ontzet- feest gevierd, We waren het een beetje ontwend, maar we hebben de smaak al weer te pakken en we zijn er van overtuigd dat het een volgend jaar weer even als vroeger zal zijn. De verdwenen vuurpijlen Gisteren waren op de Noorderkade acht vuurpijlen ontvreemd; pijlen, die in handen van de jeugd vooral veel ge vaar konden opleveren. Gisteravond om 7 uur heeft een rechercheur'in een huis aan de Noorderkade in een bed twee vu' rpijlen gevonden, die twee jongetjes van n.b. 4 en 6 jaar hadden meegeno men en verstopt. Een drietal pijlen werd gevonden in een weiland achter de fa briek van den heer Ringers, twee wer den er van een kind afgenomen en één werd door de jeugd bij de spoorbrug tot ontploffing gebracht, gelukkig zonder 0iioelukken te veroorzaken. MEDEDELING. In het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1904 is opgenomen een verordening tot be paling van een vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1