Ernstige trambotsing tussen Bergen en Koedijk DS )UIVEL". rkschoenen \NDEL [ELDER! RIJF, Schoen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Balkan- Perikelen MEI KRUITVAT VAN EUROPA I Slim Jannie" bezoekt ons land Smuts optimistisch gestemd Nieuwe Bonnen WEERBERICHT Gratieverzoek van Göring c.s. afgewezen Donkere rokertjes op komst Hors cTOeuvre een duidelijk beeld waarop onze «tad tste October vierde, d gemaakt van de andere van de naar october 1946, m. AVRO: 7,—, 8.—, 13,Nieuwsberichten. 9.15 Morgetwij- 10,50 „Kleu- Familieberichten uit nnetje 14,Voor de oonplaten. 15.Voor 17.— AVRO: Kalei- 18,15 De stem Voor cfe Ned. strijd- ksmuziekschool. Ï0,15 21,35 Radiospel. 22.18 22,45 Nat. Jongeren m KRO: 7—, F—, 13^, •erichten. 7,45 Grpl. NCRV-kamerorkest 5 Morgendienst. 10,45 RO: De Zonnebloem, in mijn hokje? 13,15 14— NCRV- lor de vrouw. 15,-- 2t. 16,— Joh <Je Heer 15 Grpl. 17,50 RNIO 18,— Vedelaars. en ambtenaar. 19,30 De vaart der volken". 22,15 Actueel geluid. js. 23,30 Twee strijk- mededellng). e Apeldoorn nacht is de scholier waardoor het aan- :4 is gestegen, raar Dobbenga en 8 leven. zullen en te Apeldoorn ge- BER 8 uur ;-Revue met uit de grote f PER PAAR fVLKMAAR PRIJSOPGAAF ERGEN (N.-H.) verre vriend- omgeving, dat R - Tel. 3712 l BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsraa DONDERDAG 16 OCTOBER 1946. Voortzetting ifan de 144.1. JAARGANG No. 110. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie»: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct., elk woord meer 5 et., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand. 3.26 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. fe. üyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp TTR is spuming in de Balkan-landen, de politieke controversen spitsen zich toe. Het zijn gebeurtenissen waarvoor men de ogen niet sluiten mag. In West-Europa is men niettemin ge neigd dit te doen. Men deed het in Goethe's tijd. Men kent de passage uit „Faust". waarin de ene burger op een Zondagse wandeling tot de andere zegt, dat hij niets prettigers ter wereld weet, dan in vredestijd, bij het drinken van een glaasje, over oorlog te keuvelen. Wenn hinten, weit, in der Türkei, Die Völker auf einander schlagen. Maar sinds Goethe dit schreef is Tur kije niet meer zo ver af, en het oor logsvuur plant zich gemakkelijk voort. Tenslotte is de tweede wereldoorlog, waarvan wij, aan de Westelijke rand van Europa, de ellende aan den lijve hebben ondergaan, uit de eerste voort gekomen en de eerste brak uit toen de Slavische aspiraties op de Balkan een uitweg vonden in een daad van geweld: de moord op den Oostenrijksen troonop volger Franz Ferdinand. Daaraan waren de Balkan-oorlogen onmiddellijk voor afgegaan. Ir!! is een tijd geweest, dat Turkije ook in Europa machtig was en de kleine Balkanstaten tot op zekere hoogte in bedwang houden kon. Maar geleidelijk is de macht van de Halve Maan afge brokkeld en na de eerste wereldoorlog werd Turkije in Klein Azië terugge drongen. Het behield aan de Bosporus zijn voormalige hoofdstad, maar voorts op Europees gebied nauwelijks meer dan een bruggehoofd. Het mocht juist voldoende grondgebied behouden om de toegang tot d Zwarte Zee te beheersen en de Dardanellen te bewake-. Daarme de kon het de zegevierende Westerse mogendheden tegen eventuele aspiraties van Rusland, indien dit ooit, na de val van het Tsarisme, weer machtig mocht worden, dienstig zijn. glNDSDIEN is Rusland machtig ge worden, machtiger dan ooit. En Tur kije ziet zich nu voor een zeer gevaar- li.' e taak geplaatst.. Want de invloed der Russen is, sinds de ineenstorting van Duitsland, groot geworden, niet slechts in Polen en aan de Oostzee, maar ook in de Balkan-landen. In Joego-Sla- vië, Roemenië. Bulgarije en in het Hon gaarse gebied, dat de Balkan in het Noorden begrenst, wint de Russische vloed veld. Ook in Griekenland; de burgeroorlog getuigt ervan. De Russische regering laat onomwon den blijken, dat zij den Turksen schild wacht aan de zeestraat, die de Zwarte met de Middellandse Zee verbindt, niet langer dulden wil. Zij eist een gemeen schappelijk Russisch-Turks verdedigings systeem voor de Dardanellen op en zij zet haar eis kracht bij door troepen concentraties in het Turkse grensgebied. J)E bezorgdheid in Turkije neemt be grijpelijkerwijze toe." Want ondanks de betuigingen van vredelievendheid, de laatste tijd van vele zijden, ook van Russische kant gehoord, beseft men te Ankara zeer wel het dreigend gevaar. Turkije kan er natuurlijk verzekerd van zijn. dat het bij een eventueel gewapend conflict op de bijstand van Engeland en Amerika rekenen kan. Maar Engeland en Amerika zijn ver en Turkije weet dat 't, als 't tot oorlog komen mocht, de stoot alleen opvangen moet. Wat dit te bete kenen heeft, wij weten het uit eigen ervaring, een ervaring die bitter is. U. De situatie betreffende de Balkan-staten in verband met onze beschouwin gen in het hoofdartikel. 9? Voor de tweede helft van de 11e periode 1946 (13 t.m. 26 October) zijn de volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 610 610 t.m. 614 Brood 800 gr. brood 615 Brood 400 gr. brood 618 Boter enz. 125 gr. boter 619 Boter enz. 125 gr. margarine of 100 gr. vet 350 gr. margarln' of 200 gr. vet 200 gr. kaas (waarvan 100 gr. korstloze kaas) 219 gr. zachte zeep 100 gr. bloem. 1600 gr. brood 800 gr., brood. 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstloze kaas) Bonkaarten LA, LB, LC 610: 628 Boter enz 620 Algemeen 621 Algemeen 622 Algemeen B28 Reserve C28 Reserve B29 Reserve 537 Vlees 538 Vlees AIO Melk B10, C10 Melk Bonkaarten KD, KE 610: 110, 111 Brood 118 Öoter enz. 119 Boter enz. 100 gr. vlees 400 gr. vlees 4 liter melk. 7 liter melk 120 Algemeen 121 Algemeen D28 Reserve E28 Reserve Een luierbon De distributiediensten zullen in den vervolge bij de uitreiking van de baby- textielkaart aan a.s. moeders, tevens een bon verstrekken waarop 6 luiers gekocht kunnen worden. Hiervoor "worext gebruik gemaakt van de vroe gere babypakketbonnen, welke aan de voorzijde worden voorzien van lj,et stempel van de distributiedienst. De bon moet worden vooringel everd bij den winkelier, die hiermedë luiers bij zijn leverancier moet betrekken. Bij ae uitreiking- van deze bon zullen geen punten der babytextielkaart worden ingehouden. De aflevering der luiers geschiedt eveneens zonder inlevering van punten. Zoals bekend, worden in den vervolgd geen babypakketten meer verstrekt. Ba by wol zal men voortaan kunnen ko pen op de punten der babytextielkaart 24 doden te Apeldoorn. Gisternacht is nog een der slachtoffers de scholier Piet Kroon, overleden. Het aantal doden bedraagt thans 24. Nog slechts de leraar Dobbenga en 3 jongens zijn thans in leven Van itwee hunner, P. C. Oostlander en W. P. Vasten hout, alsmede van den heer Dobbenga ls de toestand nog ernstig. De jongen K N. Rijsdorp heeft een rustige nacht ^ehad. (Van onzen parlementairen redacteur) Gy moet niet pessimistisch zijn De grootste moeilijkheden liggen im mers al achter U", zo zeide veld maarschalk J. C. Smuts, eerste pre sident van Zuid-Afrika in antwoord op een begroetingstoespraak van den heer Oscar P. Mohr, op een pers bijeenkomst in Den Haag, kort na zijn aankomst in ons land. De grijze premier heeft, naar men weet, zijn werkzaamheden ter vredes conferentie in Parijs voor een dag of wat onderbroken om een bezoek te bren gen aan het land zijner vaderen, dat hij lang geleden al eens eerder heeft be zocht. De vitale grijsaard, gekleed in een eenvoudig colbert, sprak zijn gehoor toe met het gezag van een man met er varing in de wereldpolitiek. Hij be diende zich van de Nederlandse taal, welke hij uitstekend heheerst. De Afri kaanse taal zeide hij moge uiter lijk van de Nederlandse enigszins af wijken, in het hart is zij dezelfde ge bleven. Zo stond hij dan ook niet als vreemdeling in ons midden, maar als een vertegenwoordiger van een oude tak van het Nederlandse volk, dat aan de andere zijde van de evenaar zijn eigen weg heeft gezocht en zijn eiger. taak heeft gevonden. Ik kom net uit Parys „Ik kom net uit Parijs van de vredes conferentie", vertelde de veldmaar schalk" en ik ben niet pessimistisch ge stemd, want ik heb er 44 jaar geleden a' een meegemaakt. Toen leek het of mijn land en mijn volk verpletterd wa ren maar het kwam mij voor of hot einde der wereld was aangebroken Maar 'ziet, wat mijn volk zich in die 44 jaar heeft opgebouwd en neem er oen voorbeeld aan. Weest standvastig, toont goede wil, houdt vol en weest hard nekkig. Wij gaan door een tijdperk van eon grote en langdurige wereld-revolu tie. Er verandert op 'het ogenblik niet een hoofdstuk in de geschiede nis, maar een heel boek. Ik heb echter geen reden om te wanhopen Daarbij denk ik graag aan het Neder land van eeuwen geleden, dat in een 80-jarige strijd het toenmalige toekom stige Europa in een bepaalde richting wist te sturen Waarom zou dat niet weer kunnen? Nederland is een cen trum, een rijk, dat zal blijven bestaan Het heeft eeij wereldervaring, een ver leden, een traditie, een volkskarakter, welke van betekenis zijn voor Europa. Wëest niet mismoedigd. Ik denk, dat de kleine landen van Europa belangrijk werk kunnen doen. Er wordt te veel gekeken naar de grote mogendheden, terwijl de uitkomst dikwijls van de kleine komt. Zeker, West-Europa heeft een zware droog. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Droog weer met lange perioden zon neschijn koude nacht, meest matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. De Geallieerde Bestuursraad te Berlijn heeft gisteren de verzoeken om gratie ten behoeve van Göring, Bormann, Frick, Rosenberg en Streicher na een bespreking van anderhalf uur afgewezen. Over de verzoeken ten behoeve van JodI, Von Neurath en Rader werd wel gesproken, doch 'beslis singen zijn nog niet gevallen. Een beambte van de Neuren- berger gevangenis heeft medege deeld. dat Göring een geslagen en gebroken man is. Nader wordt gemeld, dat de ge allieerde bestuursraad te Berlijn het verzoek om gratie van Von Neu rath éveneens heeft verworpen. Op een ve.zoek van de Neder duits Hervormde Kerk in Zuid-Afri- ka om te interveniëren ten behoeve van de te Neurenberg veroordeel den, heeft veldmaarschalk Jan Smuts geantwoord, dat hij geen ter men kon vinden om in deze stappen te doen. Enige weken geleden is medege deeld, dat teneinde de mogelijk^ lieid te vergroten tabaksbonnen in sigaretten te doen honoreren een nieuw soort sigaretten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaanse tabakken, op de markt gebracht zou worden. Naar wy vernemen, ztfn enige fa brieken met de afle/ering begon nen De nieuwe sigaret zal niet overal tegelyk aangevoerd kunnen zijn, doch verwacht wordt, dat tus sen 15 en 20 October alle winkeliers bevoorraad kunnen zyn. Zoals men weet, betekent het in de handel brengen van de nieuwe sigaret die van donkere tabak is samengesteld, niet een verboging van het rantsoen. klap gekregen. Het centrüm der be schaving, waar de meeste onzer idealen geboren zijn, heeft een slag te incas seren gekregen, groter dan in honderden jaren. Hitier heeft zich 'n monument van puinhopen gebouwd, maar daarop moet een nieuwe tempel van de menselijke geest worden opgetrokken. Dit is 'het begin van een nieuwe strijd, een strijd van de geest tot herstel van al hetgeen vernietigd is. Het geestelijk verlies toch is groter dan het materiële. Er zijn diepe wonden in de menselijke geest geslagen en die moeten genezen Maar zoals Zuid-Afrika zich een halve eeuw geleden heeft weten op te richten uit de diepste vernedering en de grootste smart, zo zal ook West-Europa dat kun nen. Ik zeg dit niet zo maar, ik spreek iiij ondervinding". Nog een wijle werd van gedachten ge wisseld over vraagstukken van de wereldpolitiek. Daarna vertrok de veldmaarschalk naar elders, waar zijn plicht hem riep. Ts jang Kai Sjek wil vrede NANKING. - Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Woensdag aan de vooravond van de 35ste ver jaardag van de proclamatie der. Chinese republiek in een radiorede, voering een oproep gedaan tot vrede en nationale een heid. Hij drong er bij de Chinese com munisten op aan, „af te laten van hun plan om ge westelijke over heersing te ver krijger. en het land te ontwrich ten door oorlogs geweld en in plaats daarvan deel te ne men aan een nationale regering". 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gram vet 100 gr. kaas (waar van 50 gr korstloze kaas) 250 gr. zachte zeep 800 gr. brood. 250 gr. rijst, kinder meel of kinder biscuits. 100 gr. bloem. 300 gr. bloem. 100 gr. vlees 12 liter melk D29 Reserve E29 Reserve Bonkaarten LD, LE 610: 037, 038 Vlees D10, E10 Melk Tabakskaarten enz.: T5i 2 rantsoenen tabaksartikelen V52 200 gr. chocolade en/of suikerwerken X51 2 rantsoenen tabaksaitikelen. X52 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 20 t.m. 26 October zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker en thee. Deze week is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstloze kaas afgeleverd, VERLENGING SUIKERBON. 's-GRAVENHAGE, 10 October. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor- suiker of- jam aange wezen bonnen 606 en 106 „suiker" en 607, 107 en 108„Algemeen!' geldig blijven tot en met 19 October a.s. V 52 200 gr. prima chocolade, en/of suikerwerken van C. Jamin. X 52 100 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin. (Ingezonden mededeling). Wij luisteren morgen naar. HILVERSUM I.' 301 m. VARA: 7.—, 8.— 13.18.20.en 34.Nieuwsberichten 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.15 Strijdmars der arbeiders. 10.— VPRO: Morgenwijding 10.20 VARA: De Regenboog. 11.15 Voor de vrouw. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.30 AVRO: Sportagenda. 14.20 Radio Philharmonisch orkest. 14.55 Voordracht 15.30 Hoorspel (herh.). -16.— VARA: Jan Vogel- en zijn orkest. 16.30 De school is uit. 17.25 Muzikaal babbeltje. 18.30 (RNIO) Voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.— Denk om de bocht. 19.30 VPRO: Het Ned. Rode Kruis. 20.08 ("RNIO) Kamermuziek- 21.— Dolf v. d. Linden. 21.30 Men vraagt en wij draaien, 22.40 VPRO-avondwijding. 23.15 Symphonisch concert. HILVERSUM II. 415 m. NCRV: 1.— 8—, 13.—, 19.—, 20.— en 23.Nieuwsbe richten. 8.15 Dieren en de muziek. 9.50 Werken van Mozart. 11,— Jongenskoor 12.— Salonmuziek. 13.15 All Round Sextet. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14 40 Werken van Griég. 16.— Declamatie. 17 Wilt U 't nog eens horen? 18.30 Mariniers kapel. 19.15 (RNIO) „In Holland staat een huis". 20.05 Jeugdavond (uitz.). 22.15 Vra gen aan voorbijgangers. 23.Nieuwe Vaderlandse muziek, De October-prijsvraag Bij de uitslag die wij gister meldden is de naam van de derde groep uitge vallen. Dat was de gondel onder het ronde bruggetjeen het geheel stelde het Fnidsen (een verbastering van Ve netië) voor Wij hadden juist een kleine beschou wing aan de prijsvraag getoiyï èn ver schillende klachten uit het publiek naar voren gebracht toen wij onder staande beschouwing van de betrokken commissie ontvingen welke wij hier laten volgen. De commissie schrijft ons: Het raden van de namen van de straten, die in de optocht op 8 Octo ber door 18 verschil'ende groepen wer den uitgebeeld, heeft aan het puzzlend nubHek heel wat hoofdbrekens gekóst. Er waren dan ook enkele zeer lasMtfe gevallen onder. zo»ls b v. de Wi'V fcrandtstraat, de Vier Staten, de Doe lenstraat (door vele uitgekregen voor CorooagniestraaD). Dat opk de Bin nenstraat aanleiding gaf de discussies was te begrijpen: de kleding .was die van kloosterzusters en bracht verschil lenden ertoe er dus een Clarissenbuurt in te zien. Hier heeft de beoordelings commissie rekening mede gehouden, er was onder de „Clarissen buurters" ech ter niemand. di« ook po" niet een an dere fout gemaakt had Er waren' 718 oplossingen ingezonden,- waarvan na schifting tenslotte 11, zegae elf' goede oplossingen apart bleven liggen. Onder deze e*f znn de acht prijzen verloot en wel met het volgend resul taat: Ie prijs f 50.N Landman, Oude gracht 291 A. 2e priis f 25.—;- C J H van Schaik Ramen 24 3e prijs f 25.P. H. Krijger, Wes- terweg 65 4e prijs f 10.A M. Miödelhoff. van Everdingenstraat. 5e prijs f 10.A. de Vlieger. Kerk- l?»an 31. Heiloo. 6e prijs f 10.C. Balder, Schaep- mansplein 20. 7e prijs f 10.-—: H. van der -Worp, Kennememark 25 8e prijs f 10.Ceesje Witte, Breed- straat 33. De prijzen zijn inmiddels per post- w'ssel aan dp winnaars toeteron^ön. (O.i waren de overblijvende toch Wel voor een troostprijs in aanmerking ge komen. Red.) Verheugend was ook het feit. dat door middel van de wedstrijd-formu lieren, arich ruim honderd personen meldden voor het lidmaatschap van de Ontzetvereniging, die hierdoor weer een goede stap naderkwam tot haar ideaal: iedere Alkmaarder lid van de 8 Octobervereniging! Verplegend personeel werkt korter Het ligt in het voornemen der rege ring de maximum-werkweek voor het verplegend personeel in ziekenhuizen, sanatoria en krankzinnigengestichten met ingang van 1 Januari as. van 55 op 51 uur te brengen. Een verdere verkorting der werk week tot 48 uur wordt overwogen, doch deze regeling zai vermoedelijk niet voor 1 Januari '1948 haar beslag kun nen krijgen. „Danza" in het Centraal Ziekenhuis Gisteravond om 7 uur werden de pa tiënten in het Centraal Ziekenhuis ver. raét met een bezoek van de operette- vereniging „Danza", welke de twee eerste bedrijven uit de operette Alk maar in de SpaanÊe tijd ten gehore bracht. Het is bekend, dat deze operette in de maand December te Alkmaar zai worden uitgevoerd. Koor sn piano stonden opgesteld in de ruime hal bij de vrouwen-afdeling, waar het geluid ook goed naar boven kon doordringen, In deze uitvpering kwam vooral de originaliteit van dit voortreffelijke werk naar voren. Het is een door en door feitelijk Alkmaars stuk, gescha pen door echt Hollands voelende kun stenaars. Zowel tekst als muziek tin telen van geest en humor, an dekken elkaar volkomen. Bij de solisten viel vooral de prachtige sterke stem van den heer De Munk op. Deze operette is zo door en door vro lijk, dat de patiënten nog glimlachend zaten na te praten, toen we in de pau ze een kijkje in de zaal namen. Helaas verhuisde het koor in deze pauze naar de mannen-afdeling, zodat de dames zich met het eerste bedrijf moesten tevredan stellen. Het oordeel van de heren was ook eenparig: een fris stuk, dat in de zie kenzalen wat extra fleur bracht. Voorzover de verpleegsters zich vrij konden maken hebben ze mee genoten van het „bierfeest", de „herinneringen uit de kinderjaren" en de vrolijke lief deshistorie van den weversgézel. De, he- ran Vóórhaar, Pranger en van Alfen hebben eer van hun werk. Men kan niet altijd schertsen, he laas, als men het bedrijf der mensen gadeslaat. Het vreselijk ongeluk te Apel doorn, een vliegtuigramp, die ruim twintig slachtoffers heeft geëist, voor het merendeel kinderen, ves.- tigt nog eens de aandacht op de roe keloosheid van oefeningen met vliegtuigen boven dorpen en steden. De Duitsers, die op Schiphol en an dere vliegvelden hun opleiding ge noten, oefenden zich graag, ook 's nachts, boven onze huizen. De Amsterdammers weten ervan mee te praten. De leerlingen in de vlieg kunst cirkelden iedere nacht boven het verduisterde stads-centrum en scheerden rakelings langs de daken. Ieder ogenblik kon men een ramp verwachten. Maar dat waren de Duitsers, en onze vrienden niet. Het ongeluk te Apeldoorn is te wijten aan de roekeloosheid van een sergeant-vlieger, die, voor het eerst alleen achter het stuur, enige ge waagde stunts wilde vertonen en die zijn branie heeft moeten bekopen met de dood Gelukkig voor hem, misschien, want ware hij gespaard gebleven, zijn geweten zou hem niet met rust hebben gelaten. Een twin tigtal jonge levens heeft hij in de dood met zich meegesleept. De vraag dringt zich op of de eisen, welke men aan een leerling vlieger stelt, wel volledig zijn. Leer lingen worden beoordeeld, o a. naar hun physieke hoedanigheden en naar de kracht van hun zenuwen. Maar dat ook hun karakter-eigenschappen onderzocht dienen te worden aleer men hun een zo gevaarlijk apparaat als een vliegmachine toevertrouwt, is thans duidelijk gebleken. Roeke loosheid of gebrek aan verantwoor- delijksheidsgevoel kunnen noodlottig zijn. Niet alleen den roekelozen vlieger treft schuld; het stelsel deugt niet, dat aan zulke onverant woordelijke waaghalzen een vlieg tuig in handen geeft. KREEFT. Eén dode, één zwaargewonde, enige lichtgewonden. - Een zeer ernstig tramongeluk heeft gisteravond plaats gehad tussen Bergen en Koedijk. Om tien over half acht ver trok er een tram naar Alkmaar. Vijf mi nuten daarna volgde de tram, die uit Bergen aan Zee komt en eveneens door rijdt naar Alkmaar. De eerstvertrekken- de tram had een storing aan haar rem men, waardoor zij direct al traag op trok Vooral na het vertrek uit Oostdorp kon de tram moeilijk op gang komen Halverwege Oostdorp-Koedijk zette de machinist de tram stil, om te onderzoe ken waar de storing zat. De tweede tram was ondertussen uit Bergen var- trokken en de machinist, de heer Van den Berg uit Alkm lar, beweerde dat de vóór hem sti'staande tram geen rood achterlicht had. Met vrij behoorlijke vaart liep hij op de stilstaande tram. De goederenwagen werd bijna geheel in de achterste perso nenwagen geduwd Het mag dan ook een geluk heten, dat er niet meer personen in deze wagen zaten Er werd een verschrikkelijke ravage aangericht. Men hoorde aan alle Kanten gekerm en gekreun maar door de duis ternis was het moeilijk de slachtoffers te vinden. Eén passagier was zodanig beklemd, dat hij enkele minuten nadat hij bevrijd was, overleed. Het slacMoffe: wss de 36-jarige H Bauer, een uit Indië gere patrieerd militair. Een andere passagier werd zwaar ge wond uit de brokstukken weggedragen. Deze man woonachtig te Amsterdam, had ernstige hoofdwonden en is, na door dr. Poot uit Bergen verbonder te zijn, naar het Centraal Ziekenhuis ts Alk maar overgebracht. Nog een tweetal inzittenden een echt paar uit Bergen, liep lichte hoofdwon- 'en op. terwijl andere passagiers even eens lichte kwetsuren kregen. Een ooggetuige vertelt Een ooggetuige vertelt ons over het ongeval het volgende: De tram van 10 minuten over half acht vertrok op tijd van het station Bergen. Direct was merkbaar, dat de tram niet goed op gang kon komen. In Oostdorp duurde het'oponthoud langer dan gewoonlijk. Waarschijnlijk heeft de machinist toen reeds een onderzoek in gesteld naar het mankement aan de reminrichting Toen de tram weer op gang kwam, bleek evenwel, dat er geen vaart te krijgen was. Met een sukkelgang werd verder gereden, totdat de machinist op de Kogendijk de tram stopte. Het was vrij donker, maar toch niet zo, dat er geen voldoende zicht was voor de achterkomende tram, die vijf minu- ten na ons uit Bergen vertrokken was. Met enige mede-passagiers wachten we totdat de tram zich weer in bewe ging zal stellen, doch plotseling voelen we een geweldige schok. Onze wagen wankelt, schokt vooruit, krijgt een nieuwe, nog hardere stoot, we horen gekraak van hout en glasgerinkel en lopen ontsteld naar de uitgang van de wagen. Wat we zien is verbijsterend. De goederenwagen achter onze tram is volkomen ingedrongen in de achter ste passagierswagen. Het is een ravage van hout, van glas, We horen roepen en kermen. Uit het dak van de passagierswagen klimt een dame, die om hulp roept. We vangen haar op. Haar gezicht is be bloed, haar kleren gescheurd. Ze roept om haar man, die nog in de versplin terde wagen moet liggen. Het is te donker om iets in de wagen te zien en als we ons met een zaklantaarn naar binnen begeven, zien we niet anders dan een ravage van hout. Tussen de brokstukken ontdekken we een bejaarden man. Het blijkt de heer de Vries uit Amsterdam te zijn. Met moeite wordt hij uit de brokstukken gehaald en naar buiten gedragen De heer V. blijkt enige ernstige hoofdwonden te hebben en heeft een gebroken been. Enige lichtgewonden zijn intussen uit de wagen gehaald en op een boerderij ir- de omgeving ondergebracht. Een dame uit Akersloot is aan de verkeerde kant uit de wagen gestapt en in de sloot terecht gekomen. Ook zij wordt vriendelijk opgenomen in één van de omliggende boerderijen. Ernstiger is één van de passagiers er aan toe, die volkomen bekneld is tus sen de ingedrongen goederenwagen en de bodem van de passagierswagen. De man heeft zodanige wonden bekomen, dat de intussen uit Bergen gearriveerde dokter Poot, concludeert, dat hier red ding onmogelijk zal blijken. Te betreuren was, dat er practisch geen verbandmiddelen in de tram aan wezig waren, zodat de eerste hulpver lening moeite opleverde. Uit de omrin gende woningen werd een kussen en werden dekens gebracht voor den zwaar gewonden heer de Vries, die op de berm aan de koude Kogendijk lag. Intussen waren enige breekijzers en dommekrachten gearriveerd en was men met man en macht bezig den passa gier te bevrijden, die klem lag. Er werd hard gewerkt en na tien minuten had men den man vrij. Zijn toestand bleek hopeloos. Een inmiddels gearri veerde katholieke geestelijke bediende den stervende. Na enige minuten gaf hij de geest. De ziekenauto uit Alkmaar had de heer de Vr. reeds naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Naar de oorzaak van dit ernstige en tragisch ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. De machinist van de tram, die op de andere botste, beweerde, dat deze geen rood achterlicht voerde.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1