ai HIER I Sjahrir garandeert bezittingen Nederl. Smuts door Staten-Generaal ontvangen ,f n Bibbersnoet concurrentie berichten. »RY DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 786 Schep Binnenkort weer op 75 procent van haar vooroorlogse capaciteit en in de vaart - 126 in aanbouw Alle verzoeken om gratie verworpen Bereid tot compromis WEERBERICHT Verhoging van arbeidsprestatie De vredesconferentie Amerikaanse officieren en Nazi-vrouwen Bezoek van H.M. de Koningin aan N.O. Limburg „Sterrenregen" tegengevallen Twee doden bij ontploffing te Amsterdam Amsterdamse Beurs staakt Hors d'Oeuvre Rede van Proi. Dr. Kranenburg We luisteren morgen naar. Apeldoorn rouwt Regeringsdiner voor Veldmaarschalk Smuts (Nadruk verboden.) U mevrouw Goudmuis achtte ons al met de het tuinhekje op. aap", piepte inpeperen, o: men!" Bibbersnoet door grasperk en met hielen e krant veroordeeld «rlyke concurrentie ve Sehager Courant proces in kort ge smaakt in verband dit z.g. illegale van de terugkeer hager Courant ge- iaam had veranderd int, waaronder met vermeld stond de Courant. dhollandsche Cou- e Sehager Courant eze naamsverande- itmatig beschouwd, werd op de oneer- i, die daardoor de mrant werd aange- en ander tevens ;te onder de lezers lager. ran de rechtbank unt bevestigd, de Crt. verboden de >urant te voeren en leeld tot de kosten terwijl bij niet-na- ngsom van f 100.— ten worden betaald. Jet. Andijvie 3.50 340, spruitkool 80 1020, sperciebonen. 1,26—1.42, pronk- groene kool 615, 5, gele kool 4.208, •ei 11.60—15.50, uien: 16—51, druiven 56 IA 20—28, I 12—18, komkommers 10 -40, wortelen 723, 10 Oct. 18.500 kg .3Q, 45.800 kg gele 103.200 kg. D. vritta kg. groene kool 6.20 uien 6.70—8.40, 5800 -5.70, III 5.50—6, IV, ten I 95.90, II 4, I I 24—24.90, II 7.70 ardappelen: Elgenh. aiders 7.20—8, 10900 —4.90, 900 kg. ram- 120 kg slabonen 60 ren Alicant 101 JDE, 10 Oct. '46. sol 6—15.80, 9000 kg -6.70, gele kool 5.50 witte kool 45.40. :g. groene kool 6.3Ó uien 5.608.50, gro- 10, driel. 4.30, nep 2 een II 5.90, III 5.30, kroten I 56.10, II rdappelen: Schotten genh. 88.50, Beve* grove aard. 8.30— jerciebonen 36110, iet zijn geen der 9 dagen I". en 9.30 uur. uur. 14 jaar. )D, ,1e omlijsting iag 7 en 9.30 en 9.30 uur. èe. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma VRIJDAG 11 OCTOBER 1946. Voortzetting oan de 144ste JAARGANG No. 119. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct.f uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwarts*' Hoofdredacteur M. H fc. Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp (Van onzen specialen verslaggever) Het zal niet lang meer duren, of de Nederlandse koopvaardijvloot, die ln de oorlog meer dan 50 van haar ton nage heeft verloren, zal weer tot 75 van haar oorspronkelijke capaciteit zijn hersteld, aldus vertelde mr J J Oije- vaar, directeur-generaal van de scheep vaart, tijdens zijn ontvangst aan boord van het turbine-stoomschip „Friesland" in de haven van Rotterdam. Dit ter gelegenheid van het feit, dat de Nederlandse regering, in wier opdracht dit schip op de werf van de Sun Ship Building Compagny Chester in Transsyl- vanië is gebouwd, en de „Friesland" aan de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij heeft overgedragen. (Wel dra zal dit gloednieuwe schip, dat zijn eer ste reis over de Atlantische Oceaan ach ter de rug heeft, van Rotterdam vertrek ken met stukgoed in de ruimen om dienst te doen op de Holland—Australiëlijn, één der drie lijndiensten, die de VNS onder houdt. De „Friesland" is één van de tien sche pen van het type C 3 die onze regering, toen nog te Londen, in 1944 heeft besteld, teneinde onze deerlijk gehavende vloot ten dele weer op peil te brengen. Men weet, dat Nederland in en door de oorlog 1.520.000 ton scheepsruimte heeft verloren. Dit verlies is tijdens de oorlog aangevuld uit het Allied Tonnage Replacemend Scheme en uit prijs gemaakt vijandelijk bezit. Hiervan gingen er weer 23 verlo ren, zodat er bij de bevrijding van deze aanwinst nog 195.000 bruto register ton over was. De meeste dezer schepen zijn Inmiddels over de onderscheidene rederijen ver- .deeld. Herstelbetalingen. Na de bevrijding ontving Nederland 20 schepen met een tonnage van 52.000 brt, by wyze van herstelbetaling itft Duits bezit. Dan werden er enige Glasgows overgeno men van door de Duitse instanties op stapel gezette zeeschepen, terwijl de Ne derlandse en Nederlands-Indische rege ring, alsmede de rederijen tal van bestel lingen plaatsten. Van deze bestellingen <s thans de aflevering in volle gang. Zo is de t,Friesland" op 29 September van Baltimore vertrokken, en op 9 Octo ber hier aangekomen. Vier andere sche pen van deze "serie van tien, die allen na men van Nederlandse provincies dragen, zijn al in dienst gesteld. Het zesde schip wordt nog deze maand verwacht. De resterende schepen volgen binnen kort. Ze zijn verdeeld over de Rotter damse Lloyd en Stoomvaartmaatschappij Nederland, die er elk vier, en de Holland Amerikalijn en CNS, die er elk één krijgen. Al deze schepen hebben 'n laad vermogen van 8000 brt en een snelheid van bijna 17 knopen (25 km per uur) het geen voor vrachtschepen een buiten gewone snelheid is. Ze betekenen tezamen een aanwinst van 80.000 ton, waarvan de waarde, gezien de snelheid, groter is dan van 80.000 ton vooroorlogse scheepsruimte. Voorts heb ben ze elk een accomodatie voor 12 pas sagiers. Deze accomodatieis, evenals die voor manschappen en officieren, ruimer dan wij doorgaans van Nederlandse sche pen gewend zijn. De stokers en tremmers bijvoorbeeld, logeren met drie man in hutten, die goedgekeurd zijn voor zes personen. Overal is warm en koud stromend water aanwezig. Met de verdere technische de tails zullen we onze lezers niet ver moeien. Nog dit: de Nederlandse Koopvaardy- vloot bestaat thans uit 369 zeeschepen bo ven de 500 brt met een laadvermogen van 1.696.920 brt en 417 kustvaarders met een inhoud van 106.266 brt. In aanbouw of bestelling zyn nog ^26 schepen, met een inhoud ^an 306.694 brt. Als ze alle afgeleverd zijn, zal onze vloot dus weer 912 schepen tellen met ruim 2.000.000 brt. Dan werden er nog onderhand met de Verenigde Staten besprekingen gevoerd voor een aankoop van 40 schepen uit het Amerikaanse tonnage-overschot, hetgeen een aanwinst van 300.000 brt zal beteke nen. De Nederlandse vloot begint weer mee te tellen op de zeven wereldzeeën! BERLIJN. Reuter meldt uit Ber lijn, dat de geallieerde bestuursraad alle verzoeken om gratie inzake de vonnissen tegen de nazileiders ver worpen heeft. De bemanning van de „Truculent Tur tie", het vliegtuig, dat een nonstopvlucht van Australië nar Amerika maakte, werd door president Truman op het Witte Huis ontvangen. De president complimenteert de mannen voor hun prestatie. A.P. P. CHARIVARIUS OVERLEDEN. Woensdagavond is in het Haar. lemsg St Elisabethgasthuis op 76-j. leeftijd overleden dr. G. Nolst Tre- nité, bekend als Charivarius Charivarius is vooral bekend als medewerker van de Groene Amstêr. dammer, waar hij als taalzuiveraar en dichter zeer de aandacht op zifch vestigde. Zijn ruize-rijmen zijn van 19141 1918 in vijf bundels verschenen. Verder schreef hij op rijm de ge schiedenis des vaderlands en tal van andere werkjes, ook voor toneel. Sjharir heeft, tijdens een inter view met den correspondent van de New York Times te Batavia, verklaard, dat de Indonesiërs be reid iün de aanwezigheid van Ne derlandse troepen te aanvaarden, nadat de republiek is erkend, mits voordien een overeenkomst is tot stand gekomen, volgens welke dergelijke troepen nooit in strijd met de belangen van de Indonesi sche regering zullen worden ge bruikt. Sjharir verklaarde verder, dat de Indonesiërs nooit zullen toestemmen in een verdeling van de souvereiniteit over Java tussen hen en de Nederlan ders, terwijl hij hoopte, dat te zijner tijd alle Indonesische eilanden onder republikeinse vlag zullen worden ge bracht. Voorlopig zal de republiek zich t.a.v. haar eisen beperken tot Java en Su matra, terwijl de bevolking van de an dere eilanden van haar aanhankelijk heid bij plebisciet zal kunnen getuigen Sjahrir gaf uitdrukking aan zijn be reidheid om met de Nederlanders tot een compromis te komen, ofschoon hij onvermurwbaar was op het punt van republikeinse souvereiniteit over ge heel Java. Volgens den correspondent wenste Sjahrir niet nader in te gaan op de kwestie Sumatra. Nederlandse bezittingen gega randeerd. Sjahrir garandeerde den Nederlan ders hun vóóroorlogse bezittingen en sprak de hoop uit, dat onder de be lofte van de Indonesische regering, dat de Nederlandse ondernemingen een prachtige toekomst tegemoet zouden gaan, ook de toekomst van ae Neder landse technici en geleerden zou wor den begrepen. Het enige voorbehoud bij die helofte is, dat de eilanden een Velen hadden er enkele uren van hun nachtrust voor over, om de sterrenre gen gade te slaan Om een vrij uitzicht te hebben, werd het hoogste punt van net dak opgezocht. Een deken bood be scherming tegen de koude. AHF P. Tijdens de nacht vorming van mist en gesloten bewolking, die morgen overdag aanleiding geVen tot somber, kil weer Geen neerslag van betekenis. Zwakke of ma'ige naar Noord of West teruglopende wind. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen zal binnenkort een uitgebreide actie ingeleid worden tot verhoging van de arbeidsprestatie van het Nederlandse volk, voor zover dat aan de nationale productie deelneemt of behoort deel te nemen. De productiviteit der gezamenlijke arbeiders in ons land bedroeg kort na de bevrijding 57 procent van die in 1938, bedraagt thans 71 procent Zij moet volgens berekeningen van het Centraal Planbureau ppgevoerd worden tot 80 in 1947, 89 in 1948, 95 in 1949, 100 in 1950, 103 in 1951, 106 in 1952 Gelukt dat, dan zal er in het laatst gé- doemde jaar de productie anderhalf maal zo groot zijn als thans, daar inmid dels ook de bevolking zal zijn toegeno men. In de avondzitting der vredesconferen tie werd over de Joegoslavische eis tot lerstelbetalingen voor een bedrag van 25 miilioen pond sterling gestemd Dit werd met 12 tegen 7 stemmen en 2 onthoudingen verworpen. Aan Ethiopië werden 25 miilioen pond sterling toege wezen. Een compromis-voorstel van Frari' S 't tot 75% vergoeding van de schade aan geallieerde eigendommen in talie werd aangenomen. grooter aandeel in de winst zouden moeten hebben dan vóór de oorlog. Op de vraag, of de republiek gebruik zou willen maken van Nederlandse troepen tegen ongewenste elementen, antwoordde Sjahrir: „Ik hoop van niet Het denkbeeld, dat wij buitenlandse troepen nodig hebben voor onze in terne aangelegenheden, is smadelijk". Wel gaf hij toe, dat bandieten hun pragtijken uitoefenen onder het mom van nationalisme, doch hij achtte hun aantal zeer gering. WASHINGTON. 10 October (AFP) De democratische senator Michall heeft 'enkele Amerikanen, die deel uit maken van het tribunaal van Neuren berg er van beschuldigd, zich in het openbaar vertoond te hebben met vrou wen van nazi's, die door hetzelfde tri bunaal veroordeeld zijn. Mitchall be schuldigt eveneens enkele Amerikaanse officieren, die volgens hem, „cham- nagne-fuiven" met vrouwen uit de Duitse Society of de vrouw van von Schirach, gehouden hebben. Hij eist dat een commissie van onderzoek uit de senaat zich met dit schandaal zal bezighouden. H.M. de koningin heeft Donderdag een bezoek aan N.O Limburg gebracht en o.a. het zwaar geteisterde Midde laar bezocht, H.M. vernam dat War mond en Tubbergen zich het lot van deze gemeente aangetrokken hebben en dat Berkei en Rodenrijs en Roelofs- aarentsveen voor 11400 vierkante me ter glas zorgden en zode allerergste nood lenigden. Daarna vertrok de Koningin naar Well. Langs de gehele route naar Ar- cen stond de schooljeugd der tussenlig gende dorpen opgesteld met wappe rende vlaggetjes. Van hier ging het naar Gennep terug waar de koninklij ke trein op het perron gereed stond. Hier gebruikte H M het diner, waar na zij tegen de avond het getroffen gebied van Noord-Limburg weer ver liet. Naar wij van prof. dr. J, H, Oort, van de sterrenwacht te Leiden, ver namen, zijn de verwachtingen ten aanzien van de „sterrenregen" in de nacht van 9 op 10 October tegenge vallen Wel heeft men tussen half twee en drie uur 's ochtends nog al wat „sterren" kunnen zien vallen, de waarnemingen blijven echter verre ten achter bij die van 1933, toen het aantal vallende sterren soms 100 per minuut bedroeg. Door de toenemende bewolking na drie uur 's morgens konden de waarnemingen in het Westen van het land niet verder worden voort gezet. Men wacht nu de rapporten uit alle delen van het land af, ten einde een overzicht van de omvang "an de vallende sterren te kunnen 'jgen De waarnemingen werden bemoeilijkt door de volle maan. Gistermiddag heeft zich in de plaat werkerij van de firma Stork te Amster dam-Noord een ernstige .ontploffing voorgedaan, welke aan twee mensen het leven kostte, terwijl twee personen zwaar werden gewdnd. De ontploffing is té wijten aan het uit elkaar springen van een zuurstof- cylinder. - j Voor het eerst in haar eeuwenoude geschiedenis, aldus „De Volkskrant", heeft de Amsterdamse beurs niet gedwongen maar vrijwillig het bijltje er bij neergelegd. Het betreft hier geen staking van werknemers; de patroons zelf heb ben, als protest tegen de regering, geweigerd hun arbeid te verrichten. Reeds maandenlang is de verhouding tussen minister en. beurs zeer gespan nen, omdat de beu^rs meent dat haar oelangen voortdurend worden veron achtzaamd. Men had nog lange tijd zijn hoop ge vestigd op de handel in Amerikaanse fo.ndsen, maar na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten heeft minister Lief- tinck op de persconferentie ook nog deze hoop de bodem ingeslagen Het gevolg v/as, dat men ter beurze besloot, als protest tegen de voortdurende verwaar lozing van de belangen van deze instel ling, geen noteringen op te maken. Het is min of meer een „wilde sta king", want het toeval wil, dat juist het gehele dagelijks bestuur van de Vereni ging voor de Effectenhandel op uitno diging van de Belgische Vereniging van Bankiers in België vertoeft. Verwacht kan wordén, dat het bestuur thans spoe dig naar Nederland terugkeert. Veldmaarschalk Smuts die een kort be zoek aan ons land brengt, gebruikte ten paleize Soestdijk de lunch met de Ko- ïinklijke familie. De maarschalk verlaat het paleis, uitgeleide gedaan door ZKH Prins Bernhard 't Sticht P. LIJNEN EN LIJNEN. Juist omdat men zich bij de KI M. niet occupeert met de passieve be zigheid, welke rtien gemeenlijk met* het werkwoord „lijntrekken'' pleegt aan te duiden, is het mogelijk, dat men bij deze actieve luchtvaartiha*t- schappij steeds weer nieuwe lijnen ij trekt, welke met verloochening van tijd en afstand de aardbol om^att^n. Lijnen naar Oost en West. naar Noord en Zuid, naar het nabije Twente zo goed als naar het verre New-York. De K.L.M. is vlug en veilig, de spoorwegen zijn alleen noe maar goedkoop. De „Edam" vliegt naar Afrika enz., wie weet, vliegt over een maandje cf zo de „Alkmaar" naar het andere uiteinde der wereld. Over Alkmaar gesproken: de K.L,M. heeft niet alleen het lijnbrevet, want ook de Victoriestad opende dezer dagen een nieuwe lijn. Niet op Curasao, niet op Kaapstad en niet op Batavia. Nee doodgewoon op Warmen huizen. En het is geen sky- ru aster, die de verbinding onder houdt, maar een zee" ordinaire „bokketram", maximum-snelheid zo cm en bij de veertig, met in de bochten hoogop de helft Maar je komt ér tenslotte ook mee en je hebt alle tijd om hef landschap te zien. En de Koedij^ers zijn er maar wat mee in hun sas. Heeft de burgemeester niet zelf ge zegd, dat onlangs een dochter uit zijn gemeente trouwde met een ma chinist van de tram? Nu kijken de Koedijker schonen reeds weer uit naar een nieuwen vrijgezel op de machine, dien zij aanstonds aan de haak kunnen slaan. Mogelijk maakt de conducteur ook wel een kansje Waarmee maar ge zegd wil zijn, dat nieuwe lijnen steeds weer de poorten openen tot- een weids perspectief. Oude trouwe trekker, wees welkom ln 't Noordhollandse land. KREEFT. Japanse mijnwerkers op het eiland Hokkaido en op Kieoesjoe zijn in staking gegaan. .De politieke reden is, dat men het kabinet Josjiöa te re- actionnair acht. De radiostaking in Ja pan duurt reeds 6 dagen. Andere sta kingen dreigen. Te Tk>kic marcheerden stakers met roode vlaggen door de straten -en zongen de „Internationale" - V Hilverslm I: 301 meter VARA 7; 8; 18; 20 en 23 uur Nieuwsberichten; 7,30 Muziek bij het ontbijt; 9,15 Werken van J. S. Bach; 10 VPRO Morgenwijding; 10,20 VARA Operamuziek; 11,45 (RN IO) familieberichten uit Indië; 13 (RNIO) „Turf in je ransel". 13,30 Me lodie en sfeer; 13,55 Kamermuziek; 14.30 Sportpraatje; 15,25 Van boek tot boek; 15,55 Operamuziek; 17 Om en nabij de twintig; 17,30 Filmland; 19.30 VPRO Voor de rijpere jeugd; 20,08 Va ra, Dingen van de dag; 20.20 En nu Oké; 22,15 Jane Eyre (Hoorspel); 22,45 Honderd dagen uit en thuis; 23,45 Or gelspel Joh. Jong. Hilversum II: 415 meter KRO 7; 8; 13; 20 en 22 uur Nieuwsberichten; 7,45 .Maria ter ere"; 9 Uit het dagboek van ean baby; 10,45 In de dierentuin; 11 De Zonnebloem; 12,03 Viool en piano; 13,15 Ned. Kamerkoor; 13,45 De toneelkijker; 14,15 Engelse les; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17,15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 18,15 Journalistiek weekover- overzicht; 19,15 Orgelconcert; 19,35 Lichtbaken; 20,15 Volksmuziek uit JVales; 20,40 Pa Pinkelman; 22.20 Op voedkundige problemen; 22,50 Viool concert; 23,30 Instrumentale soli. Hedenmorgen is veldmaarschalk- J Chr. Smuts in de verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Gene- raal, die daartoe waren bijeengekomen ir de Ridderzaal, ontvangen. Langs het grote plein op het Binnen hof hadden zich reeds vroegtijdig velen verzameld om den hogen gast te be groeten. Ook in de omgeving van het Binnenhof waren velen op de been. Voor de Ridderzaal stond een ere wacht van vier pelotons verbindings troepen van de Cadettenschool. Ter zijde had de Kon. Militaire Kapel onder directie van luitenant Rocus van Yperen plaats genomen Te ruim half elf vertrok de veld maarschalk van kasteel Oud-Wassenaer. Rede van Prof. dr. R. Kranenburg. De voorzitter der Verenigde Vergade ring, prof. dr. R. Kranenburg, in. het Nederlands sprekende, riep uit naam van de Nederlandse Staten-Generaal den veldmaarschalk het welkom toe. „Wij'stellen Uw komst op hoge prijs aldus de voorzitter dat wij thans van aangezicht tot aangezicht staan tegen over een staatsman, krijgsman, geleerde en wijsgeer, in wiens persoonlijkheid en in wiens naam zelfs wij zo sterk de stamverwantschap met ons eigen volk aanvoelen. „Jan de Witt stond op een scherpe post. Zijn leven was een strijd tegen het lot der republiek. Een strijd, waarin zij de spits afbeet voor de zaak van het rechtsgenootschap der volken". „Het rechtsgeppotschap der volken": dat is de zaak. waarvooi ook Jan Smuts op een scherpe post heeft gestaan en staat, waarvoor hij zijn leven heeft in gezet. Gij hel?t dat gedaan in verschillende phasen van Uw bestaan en methoden. Gij hebt wijsheid en groot gezag ver worven in de raad der leiders van de overwinnende volken. Gij hebt die invloed aangewend om aan een nieuwe grootse, gedachte voor de schepping ener betere samenleving der sta.ten vorm te helpen geven. De nieuwe grootse gedachte was: het stelsel van het machtenevenwicht te vervangen door een organisatie, die tegen den ver stoorder der rechtsorde der volken in werking zou zijn te brengen. Nergens ter wereld dan in ons land was de teleurstelling dieper, toen die organisatie gebreken vertoonde. Zo zijn het ook de grove schendingen van het recht in de laatste oorlog ge weest, die onze volksziel zo diep heb ben gekwetst. Wij zijn ons zelf geble ven, en wij staan na deze vreselijke ervaring met nog dieper overtuiging be reid mede te werken tot de vorming van een werkelijk rechtsgenootschap der volken. En met diepe bekommering zien wij, welke gebreken de organisa tie, die de functie van de rechtsbescher ming der naties van de Volkenbond heeft overgenomen, de Verenigde Na ties, aankleven, ernstige, voor haar richtige functionnering en zelfs haar voortbestaan gevaarlijke leemten en ge breken Met diepe bekommering, maar niet met de handen in de schoot". Nadat prof. Kranenburg, gewezen hebbende op Smuts' bezoek aan Zee land, waarbij hem gebleken moet zijn het nimmer aflatende doorzettingsver mogen, dat zich hier heeft geopen- bard, eindigde hij aldüs: „En wanneer gij naar uw land en volk terugkeert-, en in de raadszalen van de grote vrije organisatie, die is „de British Commonwealth of Nations", of van de wereld-omspannende organisa tie, de Verenigde Naties, waar uw woord zoveel gezag heeft, door uwe wijsheid en ervaring, „The Philosophical Mind". „The Wisest man of the Empire", breng dan de boodschap mee, dat dit volk van de „lage landen bi der see" bereid is zijn volle aandeel te nemer ln de verwezenlijking van het- grootse doel, dat u bezielt, de vestiging van het rechtsgenootschap der volken, omdat ook onze ziel hongert en dorst naar de gerechtigheid." r In de Grote Kerk te Apeldoorn is Don derdagavond een rouwdienst gehouden voor de familie van de bij de ramp om gekomen kinderen en voor leerlingen van de chr. HBS en hun ouders, alsook voor allen, diedoor hulp of anders zins bij de ramp betrokken zijn ge feest. Het was een aangrijpende plech tigheid. Ds J. J. C Karres herdacht hen, die zijn heengegaan „Onze gedachten", al dus spreker, „gaan mede uit naar hun ouders, naar den leeraar Dobbenga en de andere overlevenden; ook naar dege nen, die zo spontaan hun hulp hebben verleend". De directeur van de chr HBS dr. F A de Planque bracht in herinnering de grote blijdschap, waarmede de kinderen weer de eigen school betraden. Toen kwam plotseling de ramp. Drie midda gen hebben wij alle ouders bezocht en geloof mij, die tochten waren heel zwaar. Maar toch hebben wij daarbij veel moois ontmoet Wij zijn aangegre pen, aldus de directeur door de deel neming uit het gehele land. Hij bracht ook de deelneming van de zuster van den verongelukten piloot over. Op het Donderdagavond door de Ne derlandse regering aan veldmaarschalk J C. Smuts in de Treveszaal aangeboden diner, sprak de minister-president dr. L. J, M. Beel den hogen gast toe. Veldmaarschalk Smuts beantwoordde deze rede grotendeels in het Zuid-Afri kaans. Hij zeide o.a. zeer getroffen te zijn door hetgeen hij in Zeeland 's mid dags had gezien. Aan het diner zaten o.a. aan vrij wel alle ministers, inclusief mr E N van Kleffens, minister zonder porte feuille en Ned. gedelegeerde bij de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties, di juist deze dag in Nederland was gearri veerd, de Engelse ambassadeur Sir Ne- vile Bland en o.a. de ovorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal. BOM ONTPLOFT OP ZAND ZUIGER. Gisteren was in de tweede petroleum haven te Pernis de zandzuiger „Slie- drecht no 6" van de firma Vnlker uit Sliedrecht aan het werk, toen met de gebaggerde grond een bom van naar schatting 80 tot 150 kg in de pomp van de machinekamer terecht kwam en met een hevige knal ontplofe. Wonder boven wonder bleek geen der werklieden enig letsel te hebben opgelopen. De materie le schade is aanzienlijk. AARTSBISSCHOP STEPINATZ TOT DWANGARBEID VEROORDEELD. Aartsbisschop Stepinatz van Zagreb is hedenmorgen door het Joegoslavische gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor de tijd van vijf jaar veroordeeld. In de machinefabriek Stork te Am sterdam ontplofte een zuurstof cylinder, tengevolge waarvan twee personen om het leven kwamen en verschillenden gewond werden, onder wie twee ern stig. De ravage,vóelke werd aange richt, AHF. P,

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1