DERTASSEN 1 P ZEEP Aan de groeve te Apeldoorn Verrassingen niet uitgesloten Italië en Triëst en Bibbersnoet KERK n -AVOND I 1.50 i 1.2S LYGLOP 23 ring ■inrichting ERKOPER I. SPRUIJT [KOMSTEN LR ZE naf f 4 95 .25 per liter. ijgbaar 1,50 per liter DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HET stond op de Parijse conferentie voor de moeilijke taak zowel hefr herstel van Italië binnen redelijke per ken te houdsn, als de nationalistische ambities van het thans communistisch georiënteerde Joego-Slavië tegen te gaan. Hoewel het de Italianen niet te hard wilde treffen 1 allicht niet zo zeer wegens de diensten welke a'it land na de wapenstilstand aan de Geal lieerden bewezen heeft, zoals Bevin ter conferentie heeft betoogd, dan wel om tegenover de toenemende macht van Joego-Slavië een tegenwicht te behouden wil Engeland' de Italianen niet toestaan opnieuw voet te krijgen op de noordkust van Afrika. Het heeft maar al te zeer ondervonden welke gevaren daaruit kunnen voortvloeien. En het wil Triëst aart Italië noch asn Joego-Slavië geven, doch deze stad maken tot internationaal gebied. Op deze wijze hoopt het beide mogendhe den in bedwang te houden en zoal niet de heerschappij in de Adrïatische Zee dan toch daar een invloedrijke positie te verkrijgen, te zamen met Amerika. Koningin en Regering vertegenwoordigd UitgeestZaandam half November electrisch Marinesleep de halve wereld rond „De Waarheid" verboden voor militairen. De prijspolitiek Hors d'Oeuvre 181119 ton kolen in één week Smuts over het Europese vraagstuk Statenbond is noodzakelijk Voorlooier nnr, creen margarine on de boterbon WEERBERICHT Britse bommenwerper verongelukt Ajax-Sparta „Ha, die Smuts Amerikaanse nota over Dardaneüenkwestie (Nadruk verboden.) Mopperend over ,»tWe oordig" en dat het m ;rs geweest was, strom- ïdmuis naar de keuken, gen lang kon men haar and om haar neus zien ALKMAAR, n Bonkaarten X en L 'abak-, Versnaperingen- iperingenkaarten zal ilfverzorgers) ki oafé 18 October tw (Ni et-zelf verzorgers) h op Dinsdag 22 Ooto- 3 uur. (alle inwoners) in r e op Maandag Sl 9.30—3 uur. alle Inwoners) ks oafé Dinsdag 22 October if*$ (alle inwoners) in oafé Dinsdag 22 October inwoners) in café J. Woensdag 23 October uur. oorb. H. Avondmaal. rv_ gem, vm 10 uur de Ned. Herv. gem. am een dienst. Herv. gem. nm JJO Ned. Herv. gem. vm Geref. kerk vm 10 luisman rv gem vm 7 uur de ien dienst. IDE: Ned. Herv. gem. Bruggencate. ande afdeling: lie in deze af leest, ervaring sn beschikken ieven te solli- ALKMAAR. rTE WERKSTER lagen per week, ook Brieven onder no. :au van dit blad. K, Koningsweg. lNNES de heer. AG 17 october, van Alkmaar; Ds. de Evangelisten J. -\MP van Hengelo, .n oostveen van en Adr. Pape van ir en half acht. (7 uur Zangdienst). lOmeenschapsbond). :1. 3987, Alkmaar. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bijlsma ZATERDAG 12 OCTOBER 1946. Voortzetting van de 144ste JAARGANG No. 120. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 oent per millimeter. „Waagjes" tot 16 woorden 7S ct.f elk woord meer ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp pjET zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen. Indien ooit. dan is van de waarheid dezer woorden blijk gegeven door Italië, dat zijn machtspo sitie, na de vorige wereldoorlog ver kregen, op intensieve wijze heeft wil len uitbuiten en tenslotte boven zijn macht gegrepen heeft. Italië heeft in de oorlog van '14 tot '18, hoewel het niet de Centrale mo gendheden door vriendschappelijke verdragen verbonden was, de zijde der Geallieerden gekozen. Het is er toen niet in geslaagd grote triomfen te be halen, zijn legers hebben niet uitge munt door aanvalskracht, maar zij heb ben toch, in het bergmassief benoor den de grens, vrij omvangrijke troepen der Centrale mogendheden vastgehou den en daarmede de taak der Geal- liëerden enigszins verlicht. fOEN Mussolini later aan de macht kwam, toonde hij zich spoedig on bevredigd door de beloning welke Ita lië voor dezen bijstand, een betrekke lijk geringe, van zijn bondgenoten ver kregen had en hij besloot zijn impe rialistische aspiraties door eigen kracht te verwezenlijken. Italië bouwde een sterke oorlogsvloot, een luchtmacht welke zich kon doen gelden en het be heerste daarmee weldra de Middelland se Zee. Nog sterker werd' zijn positie toen het zich van Abessinië had mees ter gemaakt, en een greep naar Alba nië deed. Engeland wist, door deze groeiende maritieme macht, en on danks zijn oorlogshavens op Cyprus en Malta, de ongehinderde vaart naar het Suez-kanaal bedreigd. Het is dus te be grijpen dat het. na de ineenstorting van Duitsland, en nu Italië op genade of ongenade aan de zegevierende mo gendheden overgeleverd is, niet van zins zal blijken om het land „waar de citroenen bloeien" ooit weer gelegen heid te geven in de Middellandse Zee een dominerende positie te verkrijgen. Y^ERZET tegen dit plan is niet zozeer van Italiaanse zijde gekomen, als wel van de kant der door Rusland gesteun de Joego-Slaven, die maar al te goed de toeleg doorzien en zeer wel begrij pen dat in een internationaal Triëst de machtigste naties Engeland en Ame rika de lakens zullen uitdelen, la kens waarop en waaronder het voor de vrienden en geestverwanten van Rusland voorlopig zeker niet aange naam rusten zal zijn. Bij de stemming in de plenaire zit ting van de Parijse conferentie is het statuut van de vrijstaat Triëst tenslotte aanvaard. De Veiligheinqraad zal de onschendbaarheid van Triëst moeten waarborgen. Of internationalisatie vam een stad als Triëst de duurzaamheid van de vrede bevorderen zal, of een bron zal worden van eindeloze twist blijft intussen een open vraag. U - Apeldoorn. - Duizenden stonden gistermiddag byeen geschaard in de omgeving van de christelijke HBS aan de Jachtl. om de 20 jonge slacht offers van d© catastrophale vlieg tuigramp, die ten grave werden ge dragen, een laatste groet te brengen. Nadat de kisten met het stoffelijk overschot, bedekt met een schat van bloemen, in de parterre van 't school gebouw waren opgebaard, werden om half twee de familieleden der slacht offers in de gelegenheid gesteld hun doden vaarwel te. zeggen en in enkele tot rouwkamers ingerichte lokalen door het bestuur ontvangen. Intussen hadden zich buiten de scholieren op gesteld, om later, voorafgegaan door 't schoolbestuur, den directeur en de leeraren, de kop van de rouwstoet te vormen. Daarachter volgden 5 platte ieder door twee paarden getrokken wagens beladen met vier onder bloe men bedolven eenvoudige, bruine, hou ten kisten, geëscorteerd door man schappen der 4e comp. DKG uit het achter de HBS gelegen kamp onder commando van kapitein L. J. van Duyn. Twee geheel met bloemstukken opgetaste—wag-ens- droegen-de overige bloemenschat. Daarna volgden de auto riteiten waaronder de heer M. van der Weyst, inspecteur van het middel baar onderwijs, als vertegenwoordiger van de regering, een deputatie van de Kon. marine bestaande uit Schout bij Nacht J. A, Gauw, commandant zee macht vergezeld' van dan adjudant luit. ter zee 2e klasse G. A. Dogger, hoofdofficier vlieger 2e klasse P. Vroon en Marva 3e klasse Kerkmeyer, burgemeester en wethouders van Apel doorn en de g^m°ente-secretaris. Intussen waren, reeds aangekomen ver tegenwoordigers van H. M. de Koningin, de intendant lng. S. G. van Geuns, de commissaris der Koningin in Gelderiano, Jhr# dr. C. G. C Quarles van Ufford en de wnd, garnizoenscommandant van Apeldoorn maj. G. van Geldorp verge zeld van zijn adj. kap. Haytink. Bij de groeve. Nadat de 20 kisten in de groeve waren neergelaten, voerdeallereerst P. Visser predikant van de Ned. Herv. kerk het woord: Wat er gebeurd is aldus spr. heeft onze afhankelijkheid gepredikt, zo als een 'eenvoudig man mij zei de: De pi loot heeft het gedaan, maar het was Gods hand. Als wij er zoo overdenken, vinden wij een rustpunt". Ing. S. G. van Geuns legde vervolgens namens H.M. de Koningin een grote krans bij de groeve. Als vertegenwoor diger der regering legde de heer v. d. Weijst een grote krans neer. Schout bij Nacht Gauw sprak vervol gens namens de minister van marine, als commandant Zeemacht en namens de gehele Koninklijke Marine. Bij velen uwer, zo sprak hij, zal de vraag opkomen, hoe het ongeval moge lijk is geweest, waar toch voor de vlie gers zo'n strenge selectie woedt toege past. De vraag raakt de kern van de grond-oorzaak. De in alle opzichten geschikte soort mensen voor opleiding tot norlogsvlié- gers is noch in Nederland, noen in het buitenland te krijgen, om de eenvou dige reden dat zo'n type niet bestaat. De moeilijkheid wordt nog vergroot door dat andere onontbeerlijke eigenschappen voor den oorlogsvlieger: n.l. durf en on- veschrokkenheid en zoals de Engelsen het noemen ,,dash", grenzen aan over moed en in uiterste vorm zelfs grenzen aan roekeloosheid, rein geweest, waar de vliegers van de Ik spreek niet alleen de hoop uit, doch ik heb de vaste overtuiging, dat de her innering aan deze ramp gedurende vele komende jaren zal blijven voortleven en daarmede het besef van. verantwoorde lijkheld jegens zijn medemens, dat hier thans bij jong én oud zo diep is - door gedrongen, zal voortbestaan. De begrafenis der jeugdige slachtof fers van het ernstig vliegongeluk te Apeldoorn. Op het kerkhof aan de Soe- renseweg waren de stoffelijke resten opgebaard. Naar wij vernemen zal het traject UitgeestZaandam half November electrisch worden gereden. Dagelijks wordt er door 40 man aan de totstandkoming hiervan ge werkt. De lijn UitgeestAlkmaar zal hoogstwaarschijnlijk half December ge-eed zijn. Al het materiaal is thans aanwezig De beide marine-sleepbooten „Bea trix" en „Margriet", die met de bok „Valk" enkele weken geleden voor een reis van negen maanden vertrok ken zijn, bevinden zich thans ter hoog te van Lissabon. De bestemming van de sleep is zoals bekend in de eerste plaats Curagao waar de „Valk" in een dok van de BPM, de „Juliana", zal worden geplaatst. Daarna zal de reis met assistentie van de BPM sleepboot „Empire Betry" worden voortgezet door het Panama-kanaal naar, Indië. Minister Fiévez heeft in de Twee de Kamer medegedeeld, dat de bla den „De Waarheid", „Geef acht" en het blad van „Prof. Pootjes" zyn verboden in de kazernes. Tijdens een Vrijdag gehouden pers conferentie te 's-Gravenhage gaf prof. Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen, een uitvoerige uiteenzetting over de prijspolitiek. Hij deelde daarin o.a. mede: Dat het hem speet te moeten con stateren, dat de bevolking tot dus verre wat betreft de prijzenpoli tiek veel te passief en te sloom is geweest. Niet de prysbeheersing. maar het publiek moet in %eerstc in stantie optreden. Het is onjuist eerst de te hoge prijzen betalen, en, wan neer de portemonnaie leeg is. te zeg gen, dat de prysbeheersing moet op treden. De mentaliteit van de mensen moet in dit opzicht georganiseerd en veranderd worden. Op korten termijn mag misschien geen effect worden verwacht, op de duur echter zeer zeker! WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN UITGESTELD. Naar Aneta verneemt, zijn de wapen stilstandsbesprekingen, waarvan bepaald was dat ze Vrijdagmorgen voortgezet zouden worden uitgesteld, omdat een .klein aantal republikeinse militaire en uchtmacht-adviseurs, die op verzoek /an Sjahrir uit het binnenland naar Batavia zouden reizen, niet op tijd zijn aangekomen. HESS EN ZIJN VERDEDIGERS. Wij hebben onlangs kunnen lezen dat Rudolf Hess, die te Neurenberg levenslang kreeg, in een krankzinni gengesticht zal worden onderge bracht. Is men daarmee niet een beetje laat? De wereld zou erbij gebaat geweest zijn als men deze maatregel en dan ook ten aanzien van zijn „kameraden" een vijftien jaar vroeger genomen had. De zelfde dag kon men lezen, dat de verdediger van Hess vernietiging van het vonnis zal vragen op grond van onvoldoende bewys. Het zou mis schien aanbeveling verdienen deze juridische raadsman maar permanent aan Hess toe te voegen. Bernard Shaw, die graag in de contramine verkeert, heeft er in de „Daily Express" voor gepleit, de arme veroordeelden, als zijnde eigen lijk onschadelijke alledaagse midden standers, maar los te laten. Hij meent, dat deze heren niet onverbe terlijk zijn en eigenlijk ook te onbe tekenend om kwaad te doen. Wij zullen maar aannemen dat Shaw deze boutade niet geschreven zou hebben als hij er niet heel, héél zeker van was dat zijn voorstel geen kans van verwezenlijking had. Zou hij nooit van Bergen Belsen hebben gehoord? Kreeft. In de week van 9 t.m. 14 September bereikte de kolenproductie een hoogte van 181.119 ton. Dat was de hoogste week- productie sinds d© bevrijding. Het aantal ondergrondse diensten in deze week was eveneens hoger dan in enige voorafgaande week na de bevrij ding, n.l. 18.888. Na de begroetingsrede van prof. Kra nenburg heeft veldmaarschalk Smuts gisteren voor de verenigde kamers der Staten-Generaal een uitvoerige rede ge houden. Hij sprak in het Afrikaans en zeide, dat in Zuid-Afrika het gevoel voor Nederland en de Nederlandse stam nog sterk is. De Afrikaners weten, dat zij door Nederland te eren ook zichzelf eren en na de bittere verdrukking is de sympathie nog toegenomen. In Zuid-Afrika is in verloop van tijd een blanke Europese beschaving op het aechte Nederlandse fundament gebouwd en men vindt daar nog veel dat sterk aan Nederland herinnert. Zuid-Afrika blijft een vast monument van het kleine volk aan de Noordzee, dat zijn sporen zo di gegrift heeft in de wereldgeschie denis. Smuts herinnerde er aan, dat hij een nakom .ing was van een ouden Zeeuw, die in 1692 Middelburg verliet om zich aan de Kaap te vestigen. Zuid-Afrika In rijn -radiorede heeft de minister president, m verband met de aankon- dig'ns van een verhoring van de prils voor boter medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, op de boterbonnen desge wenst margarine te verstrekken Met nadruk werd daarbij echter vermeld dat de margarinegrondstoffenpositie deze keuze mogelijk zal moeten maken In verband met de vertraging, welke in de laatste tijd in de aanvoer van deze grondstoffen is ontstaan, is het thans nog niet mogelijk om tot deze keuze de gelegenheid te geven Het blijft derhal ve tot nader aankondiging verboden om op de boterbonnen margarine af te le veren. Zodra/zulks mogelijk is zal het betrekken van margarine op boterbon nen worden toegestaan, dit wordt tijdig bekend gemaakt Tijdens de nacht vorming van mist en gesloten bewolking, die morgen overdag aanleiding geven tot somber, kil weer Geen neerslag van betekenis. Zwakke of matige naar Noord of West teruglopende wind. Vier doden Londen, (Reuter). - Het Britse mi nisterie van luchtvaart maakt bekend, dat in Noord-Yorkshire een viermoto rige bommenwerper van het type Halifax verongelukt is, waarbij vier leden der bemanning gedood zjjn. Een lid werd gewond. AARTSBISSCHOP STEPINATZ TOT DWANGARBEID VEROORDEELD. Aartsbisschop Stepinatz van Zagreb is ledenmorgen door het Joegoslavische gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor de tijd van vijf jaar veroordeeld Voordat veldmaarschalk Smuts gisteravond in de ambtswoning van den burgemeester van Amsterdam aanzat aan een diner, maakte hij o.a. in gezelschap van dën büïge meester van Amsterdam, rtir. A. J. d' Ailly en van den gezant van Z iid-Afrika, den heer I. elf Ege land een rijtoer en een wande lingetje door gedeelten van Am sterdam; Het gezelschap had op zijn wande lingen geen bekijks. Er was echter een jongetje, dat zei: „Ha, die Smuts" De bezoeker was door deze spontane uitroep, het enige teken van herkenning gedurende de tocht, zeer verrast en hij stelde deze vrijmoedige begroeting zeer op prijs EERSTE KLASSE, DISTRICT I VSV, die in het vorige seizoen een vertwijfelde strijd voerde om aan de laat ste plaats te ontkomen, schijnt dit jaar andere plannen te koesteren. Zelfs heeft zij een beter gemiddelde dan Ajax Te gen Hermes DVS te Beverwijk zal VSV er toch goed aan doen, op haar tellen te passen en zich niet te laten mis leiden door het ene puntje, dat de Schie dammers tot heden behaalden Van be lang is hier voorts Ajax-Sparta, beide nog ongeslagen. Of de Spartanen Ajax hege monie vermogen te breken? Feijenoord kan haar derde zege boeken tegen RFC. terwijl DWS ADO wel zal bedwingen, t Gooi, dat evenals VSV de verhoudin gen radicaal verschoof, krijgt het tegen Emma niet gemakkelijk. District II: Hier heeft het leidsnde Neptunus rust. HBS krijgt een moei- ijke wedstrijd thuis tegen de Vole- wijekers. Zal Haarlem, dat Xerxes op Het eerste van tien vrachtschepen van het Amerikaanse type C. 3, welke door de Nederlandse regering bij de Sun Shipbuilding Co te Chester (Penn sylvania) waren besteld, de „Friesland'is in de Maashaven te Rotterdam aangekomen. Anefo P. bezoek krijgt ten vierde male sneuve len! Wij kunnen het niet geloven Stormvogels krijgt een moeilijke wed strijd in Utrecht tegen DOS DFC- Blauw Wit en ExcelsiorDHC zijn partijen van vrijwel gelijkwaardige te genstanders. Misschien blijken Blauw Wit an DHC iets sterker te zijn. District III: Hier gaat Vitesse op be zoek bij de E. Boys en heeft wel een kansje. Heracles zal zeker trachten in Deventer tegen Go Ahead ongeslagen te blijven. In Nijmegen een plaatse lijke ontmoeting, dus veel spanning Wageningen gaat tegen Tubantia op nieuw ter overwinning. In Apeldoorn AGOVV tegen Enschedé, waarbij de thuisclub de beste kansen heeft. District IV: Hier heeft BW rust. Helmond zal het zwaar krijgen tegen Longa. BaronieWillem II is wel voor de bezoekers. Helmondia zal vermoe delijk in Venlo een gelijk spel behalen Een zeer belangrijke ontmoeting is NoadNAC, nummer één en twee van de ranglijst. Een open wedstrijd is RK TVV tegen Vlissingen. In District V treden de plaatselijke clubs Be Quick en GVAV tegen elkaar in het strijdperk. Hier heeft GVAV ze ker de beste kansen. Het gepromo veerde Emmen zal thuis wel te sterk zijn voor Velocitas AchillesVeendam is voor de bezoekers, terwijl bij HSC— Frisia de thuisclub de beste papieren heeft. Heerenveen zal in Sneek vast geen misstap maken. District VI: Hier is aller aandacht gevestigd op de Sittardse Boys, die met vier overwinningen in 4 wedstriloeti fier aan het hoofd gaan. Zij moeten op bezoek bij MVV wat een zware uit wedstrijd betekent. PSV—Eindhoven is een interessante plaatselijke ont moeting. MauritsBleyerheide kan een verrassing opleveren, evenals Sport club Emma tegen Limburgia en Ju liana tegen Brabantia, (Vervolg op pag. 2.) blijft dankbaar voor de steun destijds aan de jonge republiek bewezen. In 1940 heerste er ondanks het me ningsverschil over het oorlogsbeleid volkomen eenheid toen ik, aldus Smuts, een motie van warme sympathie en fi nanciële steun aan Nederland voorstel de Vijf jaar later is mij de hongersnood in Nederland tot in de finesses beschre ven en aan de leidende Duitse figuren werd na overleg medegedeeld, dat zij verantwoordelijk gesteld zouden worden v - inundaties en het doorsteken van dijken en ook dat onze bommenwerpers voedsel zouden uitwerpen. Daardoor is veel kwaad voorkomen en ik kon naar Amerika vliegen met het voldane gevoel dat Zuid-Afrika er toe had bijgedragen het oude moederland van een ramp te redden. Een sterke opbouw van de blanke cul tuur in Zuid-Afrika is noodzakelijk ep bij de komende immigratie zal ook Ne derland betrokken worden, zodat de banden met het moederland in het Noorden versterkt kunnen worden. Europa, de ba .e ,at van onze Wes- tc-se lken en hun glorieuze bescha- v -g, moet hersteld en tot nieuwe kracht gebracht worden. Churchill heeft hier reeds zijn gedach ten over een „Raad van Europa" als een statenbond uiteengezet. De voorgestelde verzoening tussen Frankrijk en Duits- lar is in Frankrijk op grote tegenstand gestoten, hoewel in Juni 1940 een derge lijk verbond tussen Frankrijk en Enge land het eerstgenoemde land had kun nen redden. Misschien zal een verande ring in de verhouding Frankrijk-Duits- land niet kunnen wachten en aan de Euronese statenbond vooraf gaan. Waarom zou Groot-Brittannië niet de leiding nemen en enige kleinere sta ten overtuigd van zijn goede be doelingen het niet tegemoetkomen, waardoor hun vrijheid en onafhanke lijkheid wordt gewaarborgd? Desnoods kunnen enige kleinere staten zelf bij eenkomen en een statenbond onder een Raad vormen. Kleinere statenbonden kunnen werl en voor bijzondere plaat- r 'kc situaties en daardoor de hoofd- organisatK van dienst zijn, Spreker hield daarvoor een krachtig pleidooi. Er zou door dit samengaan ookging van loonsverhoging" een -ieuwe bloei van Europees genie k' nen komen. Durft niemand de lei ding te nemen, laat men dan althans een Europese eer isthe Raad instel len, waarvoor een practische stap reeds s gedaan met het, plan van een tolunie. Dit moet later met Duitsland waarop men in grote mate blijft aangewezen worden uitgebuit. Laat men thans al thans de economische raderen in bewe ging b -ngen. Dat is veel belangrijker dan het verkrijg van een klein stuk je grond, waarover men zich bij de vre- lesverdragen thans zo druk maakt. Europa kan zichzelf redden en zal dat ook doen. Spreker eindigde met het sleutelwoord van het beroep van Churchill: Laat Europa opstaan. DE VELDMAARSCHALK IN AMSTERDAM. In het Trippenhuis te Amsterdam werd de veldmaarschalk gistermiddag ontvan. gen door de Kon. Academia van Weten schappen. De Leidse hoogleraar Prof. Meyer sprak een begroetingswoord en wees er op, dat thans voor het eerst na 42 iaar weer een plechtige algemene vergadering wordt gehouden. De veld maarschalk liet in zijn antwoord uitko men, dat hij geen wetenschappelijk man is, maar dat hij in de wetenschap wel belang stelt omdat hij daarin een licht ziet als een openbaring Gods, dat de mensen moet voorlichten. Met behoud van eigen onafhankelijkheid aldus de veldmaarschalk kan er een organi satie van Europese volkeren ontstaan die orde en veiligheid waarborgt, m!ts allen bij elkaar komen. Gebeurt dat niet, zie ik het eind van Europa. De grijze veldmaarschalk legde daarna een krans aan de Weteringschans waar Nederlandse jongens voor het vuurpe- leton zijn gestorven. In de ambtswoning van den burge meester zat hij daarna aan bij een in tiem diner Hedenmorgen heeft de veldmarschalk ons landweer verltaen. De Amerikaanse regering heeft in een heden gepubliceerde nota aan de Sowjet-Russische regering zich opnieuw bereid verklaard, deel te nemen aan een conferentie met de Sowjet-Unie, Engeland en Turkije om tot herziening van het verdrag van Montreux inzake de Dardanel- len te komen. In de nota wordt echter ook de weigering van de Amerikaanse regering herhaald om zich eens te verklaren met he* Sow- jetstandpunt, dat alleen de Zwarte- zeemogendheden deel moeten heb ben aan het bestuur over de zee engten, ENGELS STOOMSCHIP BI.I BORSELE GESTRAND. VLISSINGEN, 12 Oct. Het Engelse stoomschip Hubert, bestemd voor Ant werpen, is bij Borsele gestrand. Sleepbo ten uit Vlissingen en Terneuzen zijn ter assistentie uitgevaren. Nadere gegevens ontbreken nog. HOTELSTAKING SLAAT OVER NAAR AMERIKA. Te Washington hebben vijfduizend employé's van in totaal achttien hotels besloten in staking te gaan, ter verkrij-

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1