Gemeenteraad van Alkmaar DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Churchill vraagt Tweehonderd Sovjetdivisies in Oost-Europa H.M. de Koningin bezoekt België Dreigende onregelmatigheden in tabakshandel Vogels vliegen per K.L.M. Prins Bernhard naar Schotland Boter voorlopig niet duurder Bon 7 voor schoenen Buitenzorg aan Ned. troepen overgedragen Churchill klaagt uitgever aan De vrijlating der politieke delinquenten Hors d'Oeuvre Moordenaar van Amerikaanse vlieger berecht Record-schoenenslij ter Heropening van de graanbeurs Wieringermeer Van nabij en verre Een uitgebreide maar niet belangrijke agenda Mevr. Kok-van Berkum en de heer Feringa bedanken voor het lidmaatschap van de Raad Radio- reorganisatie Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. S320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma VRIJDAG 25 OCTOBER 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 131 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H L. Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp In het Britse Lagerhuis heeft Chur chill een opzienbarende rede gehou den, welke eindigde In een dramati sche climax. Aan het slot werd hU eenparig en luide toegejuicht. Met deernis sprak Churchill over de landen, die binnen de Sowjet-sfeer lig gen. Hij bleef bij zijn te Fulton geuite bewering, dat Rusland geen oorlog, maar öe vruchten van de oorlog wil. Het scheen toen, dat Churchill was uit gesproken. Na een gespannen pauze zeide bij vervolgens, dat hij de regering een vraag had te stellen, In plaats daarvan deelde hij echter het Lagerhuis mede, dat hij tijdens zijn reis rondom de wereld belangrijke inlichtingen had verkregen Die inlichtingen wenste hij in een vraag samen te vatten. Daarop zeide hij lang zaam en met nadruk: „Dit is de vraag: Is het dan niet Juist, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik 200 divisies op oorlogs sterkte in Centraal- en Oost-Europa heeft?" Officieel niets bekend Namens de regering werd Churchill door den onder-minister McNeil be antwoord. Deze zeide officieel over de aanwezigheid van 200 Russische di visies in Europa niets te weten. Hij had dienomtrent echter geen aanlei ding tot pessimisme. McNeil moest toegeven, dat de Sowjet-Unie verde digingslinies bouwt. Echter is hier voor wel 'n verklaring te geven. De begrippen over verdedigings- en aan valswapenen lopen uiteen. Precies op tijd reed de Koninklijke trein, waarin H.M. de Koningin zich gister naar België heeft begeven, het station te Brussel binnen, waar H.M. door den Prins-Regent, onzen ambassa deur en andere autoriteiten werd ver welkomd. Zoals bekend, is deze reis een voort zetting van de reizen van Prinses Ju liana en Prins Bernhard naar Denemar ken, Zweden en Zwitserland en be doeld om onze dank over te brengen voor hetgeen het Belgische volk voor ons heeft gedaan. Hulde van Senaat en Kamer. De voorzitter van de Belgische Senaat heeft gister in dit college zijn sympa thie voor H.M. de Koningin en het vcrstenhuis van Oranje tot uitdrukking gebracht. In de Kamer heeft de voorzitter, de heer Van Cauwelaert, doen uitkomen, dat het bezoek van onze vorstin de Nederlands-Belgische toenadering zal bevorderen. Ook in de kringen der bevolking, niet het minst natuurlijk uit de Nederland se kolonie, leeft men van harte mee met het bezoek dat H.M, thans aan België brengt en dat een privé karakter draagt. Gistermiddag heeft de Nederlandse ambassadeur te Brussel in naam van Hare Majesteit een krans neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat. De tabakshandel ontvangt sigaretten van Zuid-Amerikaanse (domingo-tabak terwijl 200 000 pakjes importsigaretten ter b._ -hikking worden gesteld van „Vo ksherstel". In verb nd hiermede richtte de vakgroep detailhandel in ta bak en tabaksfabrikaten een telegram aan den minister van economische za ken met een verzoek om audiëntie. Het telegram eindigt aldus: Ontevredenheid leden stijgt ten top. Vrezen ernstige on regelmatigheden." De KLM DC-4, die één dezer da- van Schiphol vertrok met bestem ming New-York, heeft op deze dienst een nieuw record gevestigd. Er bevonden zich nl. 100 passagiers aan boord! Met merendeel hiervan was echter niet erg „gewichtig", hoewel toch zeer belangrijk. Het werd n.l ge vormd door60 kanariepietjes. Deze gevederde passagiers waren uit Zürlch aangevoerd, eveneens per KLM. Zij zullen in Chicago deel nemen aan een „beauty contest" en zijn tijdens de reis aan de goede zor gen van den steward toevertrouwd, waaruit eens temeer blijkt wat deze functionnaris al niet moet kunnen. Op 10 November a.s. brengt de KLM de al of niet zegevierende me dedingers terug. Het is een eigen aardige gedachte, dat de mens de vogel in staat stelt te vliegen! Prins Bernhard is heden per vlieg tuig te Aberdeen aangekomen voor een particulier bezoek. Nader vernemen wij, dat de Prins voor een jachtpartij enige dagen in Schotland zal vertoeven. Het ligt in zijn voornemen Maandag a.s, naar Nederland terug te keren. De in de regeringsverklaring van 4 October j.l. aangekondigde verho ging van de maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zolang het nog niet moge lijk is op de bon voor boter desge wenst maragarine te betrekken. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de loop van de maand November 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmer king komen wier stamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt, voorzover ?ij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Evenals vorig maal het geval was, zullen de plaatselijke distributie diensten eerst in de 2e helft der maand November de bonnen op na der vast te stellen data tegen over legging van de stamkaart met bijbe horende inlegvel uitreiken Heden is Buitenzorg (Bogor) door de Britten officieel aan de Neder landse troepen overgedragen. Te voren had een samenkomst plaats gehad tussen brigadier-generaal Scott, als vertegenwoordiger van de Britse strijdkrachten te Buitenzorg. Dr P. J. A. Idenburg en Dr Her- mani, als vertegenwoordiger van het Indonesische ministerie van Bin nenlandse Zaken. Naar aanleiding van passages in het boek „Diner op het Witte Huis" heelt Winston Churchill een aanklacht wegens smaad ingediend tegen Harper Bros., uit gevers te New York en Londen, en tegen den auteur Louis Adamic. Aan vele leden van het Britse Parlement werden exem plaren van het boek toegezonden. DE SIGARET. op de dag dat de tabaks-bon rendement oplevert loopt bij mijn vnend Leopold de wekker niet wordt van zelf wakker, sigaret ,S d® dag Van de Om zeven of acht uur drentelt langs de winkel in een fèit «Laas"stemmin8 en h« mor- laas als rtV de deurknop. He- geopend wordtWzu hij °a? op Sjn steeds"^"™6" m°et hy zich nog t'cen nm hechtingen verlus SSLSTÏ?38 6es,t0.pt De winkelier b. engt hem niet in verzoeking met een vriendelijk: „opsteken meneer?" want te grote vrlende lijkheid is uit de tijd. Roken in de open lucht zou trouwens zonde zijn, meent Leopold Thuis gekomen begint dan het ri tueel. Naast de rustbank wordt een tafeltje met een asbak ge plaatst De aansteker is reeds de vorige dag met frisse benzine ge vuld. Dan werpt Leopold zien ruggelings op de bank, brengt het nicotine-staafje aan de lippen en het puffen vangt aan. m Waarom ga je erbij liggen?" a,g lk- „Smaak het niet goed. als je zit?" .soms ZO los gestopt' vSim^ "Ik houd ze liefst verticaal en hij zoent zachte, grijze wolkjes de lucht in Ik my nu ln m^n illusies- zegt hij Si ï®ed? als de Zaterdag ten einde loopt vervliegt de laatste '0<de einde «"V week de sigaret weer Illusoir. KREEFT. J Van het Directoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging ontvangen wij het volgende bericht: „Volgens mededeling van het Direc toraat-generaal voor Bijzondere Rechts pleging bedroeg het aantal politiek verdachten in de bewaringskampen op 15 October 1946 nog 39 044. Per 1 Juli 1946 enkele dagen vóór het optreden van het nieuwe kabinet beliep dit aantal 59.093. In drie en een halve hiaand is het getal dezer personen dus met rond 20.000 verminderd. Hoewel, deze vermindering niet onaanzienlijk is, beantwoordt zij niet aan de ver klaring, die de regering op 10 Juli 1946 in de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft afgelegd, blijkens wel ke het in haar voornemen ag het aantal van bovenbedoelde personen vóór 1 October j.l. te reduceren tot omstreeks 25.000. Intussen kan worden medegedeeld, dat de parketten der procureurs-fiscaal hun schiftingsarbeid in dit opzicht nog niet hebben voltooid, zodat met een aanzien lijke vermindering van bovengenoemd cij fer van 39044 in de naaste toekomst kan gerekend worden. De minister van Justitie heeft ti dit verband den procureurs-fiscaal verzocht doortastende maatregelen te nenren op dat de toestand, zoals de regering zich die per 1 October gedacht had, uiterl^fe per 15 November a.s. zal bereikt zijn. Ter completering van bovengenoemde cijfers zij nog vermeld, dat buiten de ge- Ci tineerden, die in de bewaringskampen vertoeven, er per 1 Juli 1946 nog 1.250 der gelijke personen zich bevonden in huizen van bewaring en gevangen'ssen. Het be treft hier over het algemeen de zwaarste gevallen, zodat hun aa-iral sinds 1 Juli niet noemenswaard verminderd is Op 7 Juli 1945 werd de anders zoo rustige omgeving van Emmen opge schrikt door een opzi barend voor val, dat een Amerikaanse piloot, die met een parachute uit een aangescho ten vliegtuig was gesprongen, het le ven kostte De man kwam terecht in de Maten, onder de rook van Emmen, waar toevallig de landstormer G. J. Trechsel uit Emmer—Erfscheidenveen aanwezig was Heel kalm en koelbloe dig heeft deze man dan piloot, na hem eerst de hand te hebben gedrukt, met een bajonet doodgestoken. Voor zijn daad stond hij gisteren voor het bij zonder gerechtshof te Assen terecht. Hij verweerde zich door te zeggen, dat hij uit noodweer had gehandeld, om dat de piloot zijn hand in zijn zak stak Getuigen verklaarden evenwel, dat van noodweer absoluut geen sprake was geweest. Verdachte toonde na de ze afschuwelijke daad weinig berouw. Bedaard veegde hij zijn bebloede ba jonet aan het gras af. De advocaat fiscaal was van mening, dat slechts één straf op haar plaats was, namelijk de doodstraf. Uitspraak 7 Nov. a s. 137 jaar heeft het in 1809 door den En gelsman Barclay Allardyce gevestigde af standsrecord wandelen geleefd. Waar schijnlijk niet zozeer vanwege de onaan tastbaarheid van zijn record, al mag zijn prestatie om in 1000 uur even zovele ki lometers te voet af te leggen voor die tijd buitengewoon worden genoemd, dan wel vanwege de mindere animo, welke er in onze snelle eeuw bestaat om zo'n wandelrecord te breken. Een Zuid-Afrikaanse gasfabrieksarbeider Bert Couzens, heeft er blijkbaar anders over gedacht en met voorbijzien van alle moderne vervoermiddelen alleen maar op zijn benen vertrouwd. En terecht Tn 355 uür legde de 47-jarige Zuid-Afrikaan 1000 mijl (1609 km) te voet af, waarbij hij gedurende twee weken rond 115 km per dag liep. In de eerste tien dagen sleet hij twee paar schoenen volkomen op. Het ligt in zijn bedoeling naar de Verenigde Staten over te steken om daar het traject New York—San Francisco „onder de voe ten" te krijgen. Op Woensdag 6 November a.s. zal. Zijne Excellentie de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, de openingsplechtigheid verrich ten van de Graanbeurs te Middenmeer, alsmede de onthulling van de gedenk steen voor de gevallen bestuursleden: A. C. de Graaf en J. Koolhaas. India (Br.-Indiëwenst lid te worden van de Veiligheidsraad- België heeft Ruanda-Uruudi bij de V N. voor beheer aangeboden. België zou dan het gebied blijven besturen Cyprus zond een telegram aan Attlee om te protesteren tegen het voortduren van het Britse bestuur. De nationale partij en de Boeren-Unie zet ten de strijd voor, om met Griekenland verenigd te worden. In Palestina blijft het onrustig In Jeruzalem werd geschoten, terwijl uit Hadera een zware exploisie wordt ge meld. Van 2030 Juni 1947 wordt in Am sterdam het eerste internationale con gres van vrouwelijke artsen gehouden, waaraan 400 vrouwelijke artsen uit alle delen der wereld zullen deelnemen. Woensdagmiddag heeft een in de Maashaven te Rotterdam werkende bag germolen 'n bom, een zg. luchttorpedo van ongeveer 1000 kg. aan de opper vlakte gebracht. Gelukkig is het ge vaarte niet ontploft. Het Amerikaanse militaire bestuur in Berlijn heeft geprotesteerd tegen de wijze, waarop in de Russische sector van die stad onderwijs in geschiedenis wordt gegeven. Uit een perceel aan de Stadhou derskade te Amsterdam hebben inbre kers 450 bonnen voor rijwielbanden, benevens ruim 2000 gulden ontvreemd. Woensdag is te Leeuwarden tij dens de zitting van de Civiele Kamer van het Gerechtshof mr. Bolt, een be kend pleiter, door een beroerte getrof fen en overleden. Van het aan de provincies volgens het Bouwplan 1946 toegewezen aantal woningen waren op 12 October jJ. 10.168 stuks in aanbouw of gegund. Het motorschip „Ruys" is Woens dag met meer dan 2000 man van de 7- Decemberdivisie te Tandjong Priok aangekomen. Kurt Dalue'ge, de moordenaar van Lidice, is Woensdag te Praag opgehan gen. Te Rotterdam is een 50-jarige gla zenwasser van de vierde verdieping van „De Bijenkorf" gevallen en korte tijd daarna overleden. De Belgische mijnstaking breidt zich nog steeds uit. Opnieuw hebben 1300 arbeiders het werk neergelegd. Veertien Franse soldaten vonden de dood of werden vermist na in een hin deriaag gevaden te zijn bij het escor teren van een Japanese verbindingsmis sie, welke poogde contact te maken met de Japanese deserteurs, die ten Westen van Saigon een guerillastrijd voeren. ontslag neemt als lid van de Donderdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den loco burgemeester Van Slingerland, die mee deelde, dat de gezondheidstoestand van den burgemeester bevredigend is en dat deze weldra zijn ambtsbezigheden weer zal kunnen hervatten Vervolgens wordt de heer Andriesma beëdigd als lid van de raad. De voorzitter zegt er van overtuigd te zijn namens de gehele raad te spre ken, wanneer hij zijn vreugde uit, dafc &e heer Andriesma weer aanwezig kan zijn. Na vaststelling van de notulen wordt medegedeeld, dat de heren Hoytink en Groot met kennisgeving afwezig zijn. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat de heer Hoytink spoedig hersteld zal zijn. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn diverse goedkeuringen van raadsbesluiten, rapporten van op neming van kas en boeken van ver schillende fondsen, bedrijven en dién sten en een besluit van Ged Staten in zake de regeling der bezoldiging van de ambtenaren van de Burg. Starid, welke aJle voor kennisgezing worden aange nomen De burgemeester en bij ver hindering diens plaatsvervanger wor den gevolmachtigden voor de verkiezing van hoofdingelanden en hun plaatsver vangers bij'""het Hoogheemraadschap Noord-Holl, NoorderkwartierTn handen van B. en W worden gesteld verzoeken van bewoners van de St. Annastraat, om daar voor voertuigen op minstens vier wielen het eeni ichtingsverkeer in te voeren, van mevr. Wed. -Essen' om te gemoetkoming in de schadekosten van haar door de storm beschadigd perceel aan de Oudegracht en van het Hoofdbe stuur der Ver. tot bescherming van die ren inzake herziening der hondenbelas ting Eervol ontslag wordt verleend aan den heer M. J. LnJ^erot als ^leraar aan de Avondschool en met 1 Januari aan Gem den heer H. J. ^n der Winden als lid van de commissie van toezicht op het L. O (met dankbetuiging voor de be wezen diensten). Mede is ingekomen bericht van den minister van o., K. en W., dat de leer lingen van de Handelsavondschool na hun eindexamen vrijgesteld zijn van het examen voor het middenstandsdiploma In handen van B. en W werd gesteld een verzoek om schoolbenodigdheden voor de Wilhelminaschool. Raadsleden nemen ontslag. Voor kennisgeving werd aangenomen een brief van den heer Feringa, waar in hU Raad. Een gelijkluidende mededeling is in gekomen van mevrouw Kok—van Ber kum, welke eveneens voor "^kennis geving wordt aangenomen. Commissiebenoemingen. Tot lid van de Commissie van Bij stand voor Onderwijs, Marktwezen en Slachthuis werd de heer Andriesma be noemd, tot commissaris en plv.-comm. in het bestuur van „Volkshuisvesting de heren Coerts^en Woldendorp en voor de subsidiëring van de Bijz, Bewaarscholen de burgemeester Benoeming van leraren» De heer Th. van Huystee wordt voor het tijdvak van 1 September tot en met 1 October 1946 opnieuw benoemd tot tijdelijk leraar aan de Handelsschool, de heer M. v. d. Ploef tot leraar in boek houden en handelsrekenen aan de Han delsavondschool en de heren H van der Heuvel en^ A. Pijning tot onderwijzeres aan de Vondelschool. Schoolbenodigdheden. Beschikbaar worden gesteld gelden voor de aanschaffing van schoolbe nodigdheden voor de St. Josephsehool, de Julianaschool, de St. Adalbertusschool en de St Agnesschool. De kosten voor het L. O. Overgelegd werd een opgave van de bedragen, welke de gemeente voor 1945 voor het L. O. moet betalen (voorlopige vaststelling voigens art. 55 ter le lid L O wet). De heer De Wilde wees er op, dat de baten voor het ïïi" bruikleen geven van schoollokalen niet juist over de ge- 'zamelijke scholen verdeeld zijn. Men krijgt zo een onzuiver beeld en kan de kosten onderling niet goed vergelijken, De voorzitter wijst er op, dat de uitgaven noodgedwongen boven de ra ming uitgaan. Spr. wil een en ander gaarne in het colege nader bekijken. De bijlage wordt voorlopig vastgesteld. Kook- en huishoudonderwtfs aan de school voor Buitengewoon L.O. In verband met de invoering van kook- en huishoudonderwijs aan de school voor Buitengewoqn L. O. wordt voorgesteld de desbetreffende verorde ning te wijzigen. De heer De Wilde acht het juist dat de gemeente de """kosten voor deze be langrijke uitbreiding draagt. De huis vesting in de school laat veel te wensen over. Er is nu een plan om de Nazorg in de Keetkolkschool ook tot meisjes uit te breiden. B, en W. zullen een en ander nader bekijken. Thans wordt een principe besluit genomen. Bij de begroting komt de zaak opnieuw ter bespreking. De Raad gaat daarmede accoord. Wijziging reglement van orde. Met het oog op de uitbreiding van de Raad wordt het reglement van orde ge wijzigd. Verzoek verloskundige. Op in de betrokken bijlage uitvoerig aangegeven gronden stellen B. en W. voor en besloot de Raad afwijzend te beschikken op het verzoek van mej C. A. Veer om haar te benoemen tot gemeente-vfoedvrouw in vaste- dienst. Wijziging uitbreidingsplan West De Raad bepaalt dat een herziening wordt voorbereid van het uitbreidings plan West, waarbij de grenzen van dit gebied nauwkeurig worden vastgesteld. Rooien van bomen. Ingevolge verzoek van de bewoners van de Westerweg (Z.deel) wordt besloten de daar nog staande bomen om de andere te rooien en in de open vakken deze door iepenziekte aangetaste stammen jonge bomen te planten (mede was hierop aan gedrongen in een ingekomen stuk). Verpachting Stedelijk Muziekpark B. en W. stellen voor de Muziektuin van 1 October 1946—1 October 1947 te verhu ren aan den tegenwoordigen pachter, den heer N. Jager voor f 1000,De moge lijkheid bestaatdat daarna de huur tegen een hogere prijs kan worden verlengd. De heer Venneker meent, dat het nooit de bedoeling 'is geweest van de Muziektuin een gemeentelijke dancing te maken. Wethouder C o e r t s wil den pachter enige bewegingsvrijhélcT laten. De pacht prijs is vastgesteld op f 1000,—, maar er zullen enige verbeteringen in het gebouw moeten komen. De politie maakte be zwaar tegen de plaats der toiletten. Er zal trouwens nog meer aan de toiletten moeten worden gedaan. B. en W. komen spoedig met een plan en huurverhoging zal op de duur niet kunnen uitblijven. De heer Venneker wil bij de be groting op een en ander terug komen. De heer S i e t s m a zou het Muziek park willen uitbreiden en de ingang aan de zijde van de Kennemerstraatweg wil len brengen De heer Asjes deelt mede, dat men de Sportvereniging SSS voor één middag £250,— huur vroeg. Dit staat in geen ver houding tot de f 1000,— pacht per jaar. De heer Weldender dringt er op aan eens met den pachter te praten Des noods kan men zich met de Prijsbeheer- s:r»g in verbinding stellen Wethouder C o e r t s zal onderzoeken of er werkelijk f 250,huur voor één middag gevraagd is. Wellicht zal er een aanbod krijgt. Wellicht zal er een uni- uniform tarief kunnen komen. De voorzitter zegt, dat de bijlage niet zoals de heer Asjes dat wil aangehouden kan worden. De heer Torenvliet wil den pachter ook wat de plaatsing van de ingang be- tieft zoveel mogelijk .tegemoet komen, De tuin zal dan beter te exploiteren zijn De voorzitter zegt, dat dit punt vroeger reeds herhaaldelijk ter sprake is gekomen, maar dat plannen altijd weer afstuitten op de om natuurschoon te be derven Bovendien wilde men andere stadgenoten geen ^concurrentie aandoen. Toen wethouder Leesberg destijds de tuin opende, stelde men^ich voor daar alleen ernstige muziek te zullen horen. Dit is wel anders geworden. Ook dat zullen B en W. nader bekijken. De bijlage wordt vastgesteld. Vernieuwing walmuur. De Raad besluit omdat dit noodzake lijk is over te gaan tot vernieuwing van de walmuur aan de Oudegracht tus sen Groot Nieuwland en Hofstraat en stelt daarvoor een crediet toe van f 33.950, Belasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen. B. en W. stellen voor een nieuwe ver ordening vast te stellen op het heffen van een plaatselijke belasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen (resp. 7 en 3 pet.). Op een vraag van den heer Knuis- ting Neve wordt medegedeekïf dat geen belasting wordt geheven van een pand dat 12 maanden leeg staat De heer Van der Borden laakt het, dat een zekere groep niet kapitaal krachtige stadgenoten weer eens f 2.300, bij elkaar moeten brengen, terwijl men het geld best op een andere wijze kan verkrijgen.. De heer S i e t s m a zegt, dat alle ge meenten thans een zodanige belasting moeten heffen. Het gaat, wat de Alk maarders betreft, niet om grote bedra gen. Men kan de landerijen vrij stellen, welke niet aan de openbare wegen liggen. De voorzitter deelt mede, dat dit reeds geschiedt De heer Van der Borden is tegen de bijlage en zal desnoods in beroep gaan. De minister is met zijn voorganger in tegenspraak. De huiseigenaren moeten riet tegelijkertijd gespaard en geplukt worden. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Van der Borden tegen. Verhoging subsidie Huisverzorging. Besloten wordt door bijzonderé^mstan- digheden de subsidie van de Commissie tot Huisverzorging, thans g 1.600,met f 750,— te verhogen. Wijziging Gem. Begroting. Vastgesteld worden twee besluiten tot wijziging der gem. begroting 1946 Conversie geldlening Voorgesteld wordt tot conversie van de eersté 3%% obligatielening 1937 in een geldlening op onderhandse schuldbeken tenis rentende 3 1/4%. De heer Venneker is tegen dit voor stel en spreekt namens de gehele finan ciële commissie. Men dupeert voor een klein voordeel vele ingezetenen Spreker geeft dit uitvoerig aan. In 1947 is het voordeel voor de gemeente niet meer (Zie vervolg pagina 2). De Radio-omroep is het zorgenkind onzer regering. Trouwens niet het enige. Maar wel een waarvoor alom belangstelling bestaat, want dit zor genkind is bij welhaast ieder landge noot kind aan huis. Het zingt en speelt voor ons, het spreekt ons toe, het leert ons veel en het houdt ons op de hoog te van wat in de wereld gebeurt. Het bezit het gehoor van arm en rijk en wie het eenmaal in zijn gezin opgeno men heeft wil het niet graag meer mis sen. Voor de radio-omroep draagt de re gering de verantwoordelijkheid, en de ze weegt zwaar, want de invloed der omroepverenigingen, ieder voor zich, en van de omroep in het algemeen, ia groot En zoals de omroep verdeeld' is over velerlei gezindten, zou zijn in ons volk de meningen- verdeeld over de wijze waarop de omroep moet worden ingericht. De omroepverenigingen, die elkaar vóór dan oorlog vaak genoeg in de ha ren vlogen wanneer het om geschillen betreffende de zendtijd ging, maken thans eensgezind voor zover dan bij deze verenigingen eensgezindheid mo gelijk is front tegen de voorstan ders van een enkele Nationale om roep. Prof. Schermerhorn, die graag op het sluitejj van een compromis uit is, heeft tijdens zijn bewindvoering ook ter zake varf het radio-conflict op een compromis aangestuurd Een compro mis echter schort de moeilijkheden wel op, maar het lost ze niet op. Het is trouwens zeer de vraag of een oplos sing welke te dezer zake alle partijen bevredigen kan, ooit zal worden ge vonden. Na de bevrijding is er een scheiding gemaakt tussen de voorbereiding der programma's, waarmede de oude om roepverenigingen zich zouden blijven belasten, en de uitvoering dezer pro gramma's, welke werd toevertrouwd aan de Stichting Radio Nederland in de overgangstijd. Doch al spoedig bleek, dat de samenwerking zeer veel te wensen liet en dat de omroepver enigingen vaak zeer weinig te spreken waren over de wijze waarop hare met zorg voorbereide programma's tot uit voering geraakten. Geleidelijk hebben dan ook de omroepverenigingen weer het heft in handen genomen, ook wat de uitvoeringen en de reportages be treft, en de Stichting geraakte in het gedrang. De toestand, vroeger een van geschil en strijd, heeft langzamerhand een zeer verward karakter gekregen, waarvan ook de verenigingen de na delige gevolgen ter dege hebben onder vonden. Dat het hij deze min of meer chaoti sche toestand niet blijven kon en kan, za] ieder duidelijk zijn, want van de radio gaat op de volksverbeelding en de volks-ziel een enorme invloed uit, die zowel constructief als destructief kan zijn. De radio heeft sinds lang opgehouden het karakter te dragen van een onbeduidend amusement. Het is een apparaat geworden met een culturele functie, die zeer ingrijpend is. En de omroepver. hebben over het algemeen het bewijs geleverd wel degelijk op de hoogte te zijn van de betekenis, welke deze taak heeft. Het is dus te begrijpen dat zij zich op hun oude rechten beroepen en zich niet terzijde willen laten zetten. Aan de andere kant is meer samenhang en harmonie in het omroepwezen zeker wenselijk en is er veel te zeggen voor het standpunt van hen, die willen bre ken met het oude in hun ogen het verouderde en die een nieuw begin wensen te maken, dat meer in over eenstemming is met de eisen van deze tijd. Evenwel, de omroepverenigingen wensen zich te handhaven en nemen zich voor dit in broederlijke samen werking* te doen. Zij zijn ervan over tuigd. dat zij te zamen een zuivere af spiegeling geven van de verschillende culturele groepen en gezindten en dat hun programma's ln staat zullen zijn de wensen dezer groepen en gezindten te bevredigen, terwijl zij de mogelijk heid, dat dit zou kunnen geschieden door één en dezelfde omroep, 'n natio nale, in twijfel trekken. Daartegenover kan worden aangevoerd, dat er meer ideologieën zijn dan die welke door de bestaande verenigingen worden verte genwoordigd en dat alleen een natio nale omroep al óeze stromingen op rechtvaardige wijze tot uitdrukking kan laten komen. Het is de moeilijke en zeker ondankbare taak der rege ring dit kluwen van tegenstrijdige op vattingen te ontwarren en een bevre digende oplossing te vinden voor eon probleem waarbij vrijwel ieder min of meer betrokken is. U. OOSTEN WIND. Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond: Van het land nu en dan krachtige Oostelijke wind. In de nacht lichte vorst en op beschutte plaatsen flinke grondvorst. Overdag vrij zon nig weer, droog.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1