AANSLAG OP BRITSE AMBASSADE TE ROME Hors cl' Oeuvre STAD EN OMGEVING kerkg£ Drie Kerkgangers gedood L. A. J. C. Hollaar van de A. B. D. voor het Tribunaal DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Enorme schade aangericht Thans Duitse dokters naar Sovjet-Unie? Spanjaarden uit Gibraltar Treinoverval te Namen Journalisten staken Aanvraagtermijn Consumen- tencrediet verlengd DUITSLAND 1946 Geen sigaretten meer voor vrouwen Van nabij en verre Weer groenten-distributie? Petroleum 11 cent per liter Ons geboortecijfer 33,7 per duizend Degrelle in Brazilië Uitzending van militairen naar Indië gaat door Aan onze abonné's IMMM Benoeming prof. Koelma Jaarverg. Het Witte Kruis „De berg die een muis baarde..." Rechtsstaat anno 1946 Weerbericht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Otro 187294 Dir.: J. Bljlsma VRIJDAG 1 NOVEMBER 1946. Voortzetting van de 144ste JAARGANG No. 137 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H fc. Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp Gisteren is te Rome grote beroering verwekt door een bomaanslag, welke was gemunt op het gebouw van de Britse ambassade. Eerst ontplofte een bom in het gebouw en daarna nog twee tijdbommen bij de in gang. 'v De minister van buitenlandse za ken, Pietro Nenni, belastte zich per soonlijk met de onderzoekingen ter plaatse, die door de Italiaanse poli tie werden ingesteld. Een theorie is, dat de aanslag te maken heeft met de Palestijnse terreur Twee Italianen werden ge wond. De bedrijvers van de aanslag hadden rode vlaggen geplaatst, maar de bommen ontploften voordat de carabinieri hulp konden ontbieden. Geallieerde militaire en Italiaanse politie zetten het gehele gebied rondom het gebouw van de ambas sade af. De schade bedraagt vol gens officieuze schattingen honder den millioenen lires. De Italiaanse minister van buiten landse zaken heeft aan Bevin, den En gelsen minister van buitenlandse zaken, het volgende telegram gestuurd: „De afkeurenswaardige aanval van hedenmorgen op de Britse ambassade heeft algemeen verontwaardiging ge wekt bij de regering en de bevolking. Alles zal in het werk gesteld worden om de schuldigen op te sporen en te arresteren". De Italiaanse minister-president, heeft naar aanleiding van dit voorval even eens een telegram aan Attlee, zijn En gelsen collega, gestuurd. Nota van Attlee. Clement Attlee heeft zich tot de Ita liaanse regering gewend in een nota, waarin hij zijn voldoening uitspreekt over de door deze regering gegeven ver zekering met betrekking tot de bomaan slag bij de Britse ambassade te Rome Arrestaties verricht. De politie heeft twee arrestaties ver richt. De identiteit van de arresanten is nog niet bekend gemaakt. In de .ministerraad hebben de Gasperi en Nenni en de president der repub'iek, de Nicola, hun ontstemming over het gebeurde te kennen gegeven en ver klaard, dat de aanslag geenszins de geest van het Italiaanse volk weergeeft. Het secretariaat van de communisti sche partij in Italië heeft een communi que gepubliceerd, waarin de aanslag ge weten wordt aan fascistische elementen en geëischt wordt, dat de regering krachtiger tegen deze individuen en te- Een zekere bladen zal optreden. Verscherpte bewaking van de Britse ambassade te Parjjs. In de omgeving van de Britse am bassade te Parijs heeft men de bewa king aanzienlijk verscherpt. De koffers, die het ambassadegebouw en de aan grenzende gemeubileerde officiersclub binnen komen, worden nauwkeurig ondeizocht. Volgens welingelichte krin- HET KIND. „Je haalt hem niet meer", had zijn schoonzuster gezegd, maar hij moest 'm halen, want 't was de laatste trein, die aanslui ting in Den Bosch gaf en als ie die miste zou hij vanavond niet meer thuis kunnen komen Zijn broer belde links en rechts om een taxi, maar 't leek wel of die allemaal juist op weg naar 't spoor waren of er van terug kwamen. „Dan maar op de fiets" besliste zijn broer Ze brachten gezamenlijk het karretje naar buiten en hij zat er onwennig op Ze behingen hem met alle pakjes die hjj noodzakelijk mee moest nemen en ze zeiden, dat hij zo hard mo- Senjk moest rijden en de fiets maar bij het station moest stal len. Hij durfde niet omkijken, hij ♦«tP v.®yen nerveus als in de tij i 1°u-* zi3n eerste fiets kreeg f nJf- slaakle een zucht van ver lichting toen hij het „half" hoor- zfchtSPkwamen h6t Stati0n al tn Toen zag hij het kind („?ttL v,°.P ae rand van het trottoir en het zag er uit als wil len boefje van Brusse Het had een pet zonder kiep 0p zijn slui- ke haren en een rafelbroek di® met een touw om zijn middel was gebonden. Het hield kramp achtig het knuistje vast van een natneuzig zusje, dat wankel stond op haar kromme beentjes en in haar gescheurde jurkje op een uit een vuilnisbak geviste pop leek. Het knaapje keek hem aan en de ogen van het kind, waren zo vol verwachting, dat het hem tot diep in zijn ziel roerde Hij wist, dat hij zijn trein zou missen als hij nu afstapte, maar hij kon niet anders. Een kind had hem geroepen, een kind, dat zijn oogjes smekend >p hem ge richt hield en wiens hele gezicht je opklaarde toen hij zag, dat de man zich langzaam van zijn fietj liet glijden „Watwat is er.... wat wil Je van me?" De oogjes van het jochie straal den in het blijde vooruitzicht van wat er nu zou kunnen volgen „Meneer", zei hijmeneer hebbu meschien nog *n segare bandje!" KREEFT gen vinden deze maatregelen hun ver klaring in het feit, dat de ambassade een „waarschuwing van terroristen" zcu hebben ontvangen. Een officiële verklaring over deze aangelegenheid is nog niet afgelegd. Londen, 1 Nov. - Volgens den Ber- lynsen correspondent van de Daily Telegraph zou thans begonnen zyn met het deporteren van Duitse dok ters naar de Sovjet-Unie. Een zeven tiental geneesheren en specialisten uit het district Pankof van de Sov jet-Russische zone van Berlin zou reeds weggevoerd zyn en men ver wacht verdere deportaties. Geruchten, volgens welke ook ver pleegsters gedeporteerd zouden wor den, zijn nog niet bevestigd. De Spanjaarden, die als politieke vluchtelingen sinds 1936 gastvrijheid in Gibraltar genieten, zullen binnen kort deze stad dienen te verlaten Het bestuur van Gibraltar heeft medege deeld, dat het onmogelijk is betrokke nen langer te huisvesten. Het gaat om ongeveer 350 personen. De regering van Venezueala heeft zich bereid verklaard, de zeelieden, vakarbeiders en havenarbeiders on der hen toegang te verlenen. Namen, 31 October - Vier bandieten hebben gistermorgen te 6,45 in het station te Frizet de trein, die uit Na men aankwam en naar Tienden reed, gewapenderhand aangevallen. Z'"j stalen de postzakken en andere voorwerpen van waarde die zich in de bagagewagen bevonden en ontvluchten in een bestelwagen Parijs, J November. - Omdat de krantendirecteuren weigerden hun eisen in overweging te nemen, hebben ae journalisten uit de buurt van Lyon, Saint Etienne, Clermont en Grenoble besicrten van 31 October af in staking te gaan Zij hadden een salarisverho ging van 25 procent gevraagd en voor gesteld om onder voorzitterschap van P.idault een conferentie over persaan gelegenheden bijeen te roepen. Binnenkort zullen aan alle districts- taden, vakorganisaties en alle andere instanties die voorlichting bij het con- sumentencrediet geven, de afbetalings tabellen worden toegezonden. Aan iederen aanvrager kan zodoende van te voren worden medegedeeld, waar hij aan toe is. Uit deze tabellen blijkt, dat de afbe talingsverplichting begint met 25 cent per week voor gezinnen van 2, 4, 6 en 8 personen in de grote steden bij een weekloon (na aftrek van belasting en sociale verzekeringspremies) van resp. f 26,50. f 35,50. f 43,50 en f 51,50 De af betaling stijgt gele:de!ijk met 25 cent tot de maximale aflossing van f 1 per f 100 crediet. De genoemde gezinnen moeten deze maximale aflossing voldoen als hun weekinkomen bedraagt resp. tenminste f31,04, f43 40. f55,60 en f67,80 Deze bedragen gelden voor de gemeen tekassen I; voor de gemeenteklassen II, III. IV en V l:ggen de bedragen f 1, f 2 f 3,50 en 5 lager. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat, indien men 2 jaar regelmatig aan zijn afbetalingspiicht heeft voldaan, als regel het nog niet terugbetaalde deel van het crediet zal worden kwijt- a „Zwarte handel" in de Russ. zóne i 1. Duitse inkomen p. maand 2. Soldij v. d. Russ. soldaat p. maand 3. Soldij v. d. Russ. off. (kapitein) p. maand Ï.Eén pond koffie 2. Half pond Thee 3. Eén pond boter 4. Eén brood 5.25 K.G. aard 6. Één Am. cigaret Minister Huysmans heeft, naar wft vernemen, de bedoeling, om spoedig een openbare verklaring over de tabakssituatie af te leggen. Om aan de zo plotseling aan het licht getreden tabaksschaarste het hoofd te bieden, wordt ernstig over wogen van begin December af tijde lijk op de tabaksbon voor dames suikerwerk beschikbaar te stellen, schrijft het Parool. Er zullen dan over de maand December 20 millioen pakjes sigaretten minder in omloop gebracht kunnen worden. Tegelijker tijd zal worden voorgesteld een kwantum import-sigaretten aan te kopen. Men deelt ons van alleszins betrouw bare zijde mede. dat er grote kans be staat, dat zeer binnenkort de groenten, althans verschillende soorten, weer in distributie zullen komen. Dit zou in hoofdzaak betreffen blik- groenten, wortelen, koolrapen, uien en diverse koolsoorten, dus zogoed als al le stapelproducten. De minister van economische zaken heeft goedgevonden, dat de prijs, waar tegen lichtpetroleum, afgehaald bij win keliers of thuisbezorgd door venters, in de provincie Noord-Holland met uitzon dering van Texel ten hoogste llVs cent per liter mag bedragen. Hierbij is de om zetbelasting inbegrepen. Voor Texel 's deze prijs 12 cent per liter, evenals in de overige provincies. Een overzicht in de Daily Mail toont aan, dat bet geboortecijfer stijgt in al le door de oorlog getroffen landen van West-Europa met als enige uit zondering de Britse zóne van Duitsland Duitsland. Volgens het artikel staat Ne derland bovenaan met een geboor tecijfer van 33,7 per duizend. Rio de Janeiro. - De Belgische ambassade heeft den Belgischen consuls in geheel Brazilië opgedra gen samenwerking te zoeken met de plaatselijke politie ter opsporing van den Belgischen rexistenleider, Leon Degrelle, die zich mogelijker wijze in Brazilië bevindt. Degrelle is in December 1944 door gescholden. Na 2 jaar is de terugbeta- de Belgen bij verstek als oorlogsver- üng in normale gevallen dus afgelo pen. Om ieder in de gelegenheid te stellen een aanvraag in te dienen, zal de indieningstermijn. die aanvanke lijk op 9 November zou eindigen, zoals reeds gemeld, alsnog worden verlengd. rader ter dood veroordeeld. Hij ont snapte naar Spanje, dat hij in Augus tus op last der Spaanse regering ver liet. Inlichtingen omtrent Degrelle's verdwijning heeft de Spaanse regering reet gegeven. In Berlijn zijn 42 zuiveringscommis sies aan het werk, die 50000 gevallen heb ben te behandelen. Eind 1947 hoopt men hiermede gereed te zijn. Ds Niemöller, iuikbootkapitein uit de eerste wereldoorlog, is naar Engeland ver trokken, waar hij 14 dagen de gast zal zijn van den bisschop van Chichester Te Looódrecht heeft een 16-jarige jon gen een huls met buskruit tot ontploffing gebracht, me4 het gevolg, dat hij hevige brandwonden opliep, terwijl hij vermoe delijk een oog zal moeten missen. Vierhonderd personen, die beschul digd worden van massamoorden, te Jassy in Roemenië, waarbij duizenden Joden om het leven kwamen (Juni '41), zullen in December a.s. berecht worden. Onder hen zijn twee generaals. Doordat een Griekse tankboot ter hoogte van Patras op een mijn liep, kwa men negen van de tien passagiers en le den van de bemanning om het leven. Volgens Radio Moskou heeft de pro cureur-generaal van de Sowjet-Unie order gegeven tot scherper toezicht op verkwis ting van graan en brood. In October zijn 45.000 „verplaatste personen" vrijwillig naar Polen ver trokken, voorzien van levensmiddelen voor twee maanden. Naar wij vernemen zal de uitzending van militairen naar Indië niet onder broken worden. Dat de tweede divisie zich waarschijnlijk eerst in het volgend voorjaar voor Indië zal inschepen, op e=n tijdstip dus dat de opleiding door de autoriteiten als afgesloten kan wor den beschouwd, houdt niet in. dat af gezien wordt van een aanvulling der reeds in de Oost aanwezige lichte in- fanteriebataljons. Deze bataljons, die verleden jaar September reeds naar Indië zijn ver trokken, worden nog geregeld aangevuld en zullen op een sterkte gebracht wor den van twee lichte infanterie-divisies. In verband met het feit, dat ons bedrijf met grote technische moei lijkheden heeft te kampen, mede door de omstandigheid, dat drie dagbladen gedwongen gedrukt moe ten worden, is het ons helaas nog niet mogelijk de omvang van onze krant te vergroten. We hebben echter goede hoop, dat dit binnen kort wel mogelijk zal zijn en dat we dan, naast meer algemeen nieuws, ook meer ontspanning zullen kunnen geven. DE DIRECTIE. Voor een Bijzonder Gerechtshof te Athene is gister de berechting begonnen van een honderdtal Duitsers, die van oor logsmisdaden beschuldigd worden. Slechts drie van de beschuldigden zijn persoonlijk verschenen Een aantal soldaten en burgers, die het bureau van de Tsjechoslowaakse com munistische partij te Marianske Lazne (Mariënbad) bestormen en daar een rode vlag en een portret van Stalin weghaal den, zal berecht worden. De Geallieerde Bestuursraad voor Duitsland heeft besloten de drie door Göring achtergelaten brieven niet te publiceren. Een Frans militair vliegtuig is te Marignana (Province) in de lucht in brand gevlogen en neergestort. Men ge» looft dat er drie personen zijn gedood. r— Te Berlijn zijn 6 personen door een open coupéraampje van de Métro gedood. Ernstig ongeluk aan de Zaan Jt S ^inri eer' kwestie is van leven en dood. De staking van personeel van het energiebedrijf te Pittsburg (Ver. Staten) betekende een groot gevaar voor het leven van twee patiënten in een „ijzeren tong m het gemeentelijk. ziekenhuis. Daar het uitvallen van de nood- nei qie-installatie van het ziekenhuis de .,ademhaUnqs"-functie van ae „long zou stopzetten, hadden vrijwilligers zich opgegeven, om j e hand over te nemen. Drie vrijwillige „pompiers" gereed om dadelijk in actie te komen. In Koog aan de Zaan is heden morgen om 9 uur een ernstig onge luk gebeurd, dat drie doden heeft geëist. Ter hoogte van de grafische kunst inrichting Bakker, nabjj het station, raakte de aanhangwagen van de bodedienst Machielse uit Alkmaar los van haar trekkers. Het onge lukkige toeval wilde, dat juist om deze tijd de katholieke kerk uitging. De wagen reed hierdoor op de kerkgangers in, tengevolge waarvan mevrouw Kruis en haar zoontje uit Zaandijk onmiddellijk werden ge dood, terwijl mevrouw Heyne uit Assendelft enige tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. Wij vernemen van minister Beel, dat een commissie onder voorzitterschap van prof Koelma, burgemeester dezer gemeente, zal worden ingesteld om advies uit te brengen over grenswijziging van gemeen ten in de geteisterde gebieden. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAK. GEBOREN: Frederika, dochter van Gerrit Koopmans en P C Heiblom. Arnoldus W., zoon van Petrus J Smo- lenaars en J Thijssen GEHUWD Jan W. Lancée en Hen- órientje van Hekezen. Gradus R A van Zwienenberg en Cornelia Bet- lem. ONDERTROUWD: Jacob Hoogland en Aleida C M van Leeuwen, Cor nells Staasen en Louise Koeleman. Jacobus B Pluijmers en Elisabeth M Wiese. Nicolaas Balvers en Elodie M. Mees RAADSBESLUITEN In het gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1907 en 1908 zijn opgenomen de besluiten van de gemeenteraad van 24 October jl. tot 1 vaststelling van een verordening tot wijziging van de Verordening tot regeling van het onderwijs aan de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Alkmaar; 2 voorbereiding van een herziening van het uitbreidingsplan-in-onder- delen „West" De afdeling Alkmaar van de Noord- Hollandse vereniging Het Witte Kruis hield Woensdagavond in „Centraal" de algemene jaarvergadering. De belangstelling van de zijde der leden was zeer gering. Het nieuwe bestuurslid, de heer C. Couwenhoven, werd in het bijzonder hartelijk verwelkomd. De begroting 1947 der vereniging en aie voor het badhuis werden goedge keurd. Voor de huisverzorging werd een extra bijdrage uitgetrokken van f 250. De beschrijvingsbrief voor de alge mene jaarvergadering leverde geen stof tot bespreking op. Men ging er mee accoord dat uit de afdelingskas een bijdrage van 5 cent per lid en per jaar aan het hoofdbestuur wordt afge dragen ter dekking van meerdere on kosten, die uit het werk der vereni ging voortvloeien. Besloten werd, voor het fonds tot in richting van het sanatorium „Heide- heuvel" een bedrag van f 2500 ter be schikking te stellen. Hiervan is f 1000 bijeengebracht door middel van een collecte. De resterende f 1500 komen ten laste van het fonds „Legaat" der afdeling. Tot afgevaardigden naar de algemene jaarvergadering op 5 November a.s. werden benoemd mevrouw El erna Sas en de heer G A de Lange Wanneer blijkt, dat iemand lange tijü van handlangersdiensten aan den vüani is beschuldigd geweest terwijl hü juist de Nederlandse zaak op vele manieren goe de diensten bewees, vragen wij ons af, of de wereld dan totaal verdwaasd is De beschuldigingen, welke gistermiddag voor het Alkmaarse Tribunaal tegen den Alkmaarder L A J C Hollaar werden uitgebracht, deden de toehoorders dui zelen, omdat ze in wezen nietig en te vens zo overdreven waren uitgerekt Tijdens de oorlog was de heer H. agent bij de Rijksverkeersinspectie en de Au tobevrachtingsdienst. Als zodanig heeft hij in geheel Noord Holland bekendheid verworven, omdat practisch elke houder van een motorvoertuig met hem in aan raking kwam Zoals men zich nog zal herinneren, waren automobilisten m ie oorlog verplicht hun voertuig „Sicherge- stellt" te hebben, dwz „steeds voor Duits gebruik beschikbaar" Natuurlijk gebruikten de Nederlanders hun wagens liever voor voedselvoorziening, evacuatie e, d Dit was ook de mening van den heer Hollaar, die meermalen vooral ir. Den Helder auto's voor de evacuatie beschikbaar stelde H werd er nu van beschuldigd, dat hij in 1944 den NSKK-or Boot administratieve gegevens zou heb ben aangeboden,, die tot een vordering" van niet „Sichergestellte" auto's had kun nen leiden. De waarheid is echter, dat H zich aan den man, die voor het ABD- kantoor auto's stond aan te houden er gerde, en hem wegstuurde met de mede deling, dat hij maar eens moest terug komen om de administratie te zien M«t zijn personeel sprak hij echter af dat in dien de man terug zou komen, hi], H nooit te spreken zou zijn. De bedoeling was slechts, de vordering te doen ein digen. De Duitse officier B. had door bemid deling van H een auto van de VVO ter leen gekregen, een geval, dat ook tot het uiterste werd opgeblazen, terwijl er niet anders dan het volgende geschied was: In gezelschap van den heer O be zocht H. de Fahrberei tschaf tsleiter te Amsterdam voor het aanvragen van ver gunningen. Daar was aanwezig de inspec teur van verkeer Dressier, met wie een bespreking werd gevoerd Inmiddels was er een Duits luitenant binnen gekomen niet' een schrijven van den Wehrmachts- befehlshaber, waarin stond, dat hij voor 4 weken een personenauto nodig had De inspecteur werd verzocht, een auto aan te wijzen, waarbij de heer H dan voor stelde een oude auto van de VVO af te staan, hetgeen geschiedde. Voor deze feiten is de heer H, nu zijn positie kwijt geraakt, en herhaalde ma len tn arrest geweest Terecht merkte de verdediger, mr H Scholten op, dat dit .een berg was, die een muis baarde, en tevens vroeg hij zich af, of dit dan „de rechtsstaat 1946'' was Behalve verklaringen van de getuigen Eecen, Dekker en Zoethout, die eenparig verklaarden, dat H overal waar mogelijk was echt-Nederlandse adviezen had ge geven en steeds bereid was Hollandse wagens tegen de moffen te beschremen, waren er nog talloze brieven, o.a. van bur- gf-meester Ritmeester, die bij de Helderse evacuatie gezien had, welk een hulp vaardig en sociaalvoelend mens H was en van vele vooraanstaande Alkmaarders die H hadden leren kennen als goed Ne derlander Afgezien van het feit, dat H zich een onrechtvaardige behandeling heeft moeten laten welgevallen, verzocht mr. Scholten vervallenverklaring van het vonnis. Het Tribunaal zal op 8 November a.s uitspraak doen. PROPAGANDA-VERGADERING ANV, De heer Quanjer, secretaris van het Algemeen Nederlands Verbond, hield gisteravond in het Wapen van Heems kerk een propaganda-voordracht. Zoals bekend stelt het ANV zich ten doel de nationale gedachte levendig te houden en te versterken, niet in het minst tussen de wijd en zijd verspreid wonende Nederlands-sprekenden. Wij denken daarbij aan het Kijk overzee, Zuid-Afrika, Amerika, Canada en dichter bij huis: Vlaanderen. En dat het ANV een grote waarde be zit wordt hierdoor wel bewezen, dat bv. Smuts al vijftig jaar lid is, practisch even lang als het Verbond bestaat. NEDERLANDSE PADVINDERS De heer Dreeuws, commissaris van po- litie te Alkmaar, is bereid gevonden het voorzitterschap van het afdelingsbestuur der NPV ter plaatse op zich te nemen. NIEUWE AANWINSTEN 1946 (3e suppl. Ujst 27) Nederlandse Romans: A24 Albe (ps. van R. A. Joosten), Annunciata; B16-1J Bakker, P., Jeugd in de pijp (J.)B66-3gt Boekan Sa ja, Het geheim der tempelruïne; B79-1 Bouws, T., Vergeefse vlucht (J); D28a Dekker, M., Afscheid; H16-41w Hagers, Freddy, Lenny, waarom (J); Hl6-4m Ha gers, Freddy, Maak er iets moois van (J); •H55-ls Hertof, A. den, Sybrech Willems dochter; *120-5o lependaal, W. van (ps. van W. v. d. Kulk), Op last van Heeren Ze ventien; J181-r JagerMeusing, T., Het leven roept (J); J42-le Jong, Dola de, En de akker is de wereld; L22-6s Lannoy, Kathinka, Skriebeltje; L72-on Lokhorst, Emmy van, Onwankelbaar (J); N26-3g Nè- ve, E. de, Glorieuzen; *N44-4o Norel, K., Opstand in Holland; O40-2S Otten, Bep, Een stukje paradijs (J); R91o Ruijter, D. J., Op-enteren; S58-5o Servaes, Anke (ps. van A. Valkhoff—Wijdom), Oorlogskinde ren; V64z Visser, A., Zwarte lading (J); *V64-lt Visser—Roosendaal, J., tot in den dood; V72-2 Vocks, G. H., Kleine Hein; V91v Vries, T. de, De vrijheid gaat in 't rood gekleed; W78-8 Witt, E. de, Kwiek de koolmees; Z16-6V Zandstra, E., De vlammende heide; *16-6vo Zandstra, E., De vogelvriend. Is historisch; (j) is ook voor jongeren WERELDSPAARDAG BIJ DE NUTS SPAARBANK TE ALKMAAR De verwachtingen omtrent de resultaten van de jaarlijkse Wereldspaardag waren in en buiten de Spaarbank om begrijpelijke redenen niet hoog gespannen. Velen be schouwen in de huidige tijdsomstandighe den het aanmoedigen van de spaarzin wel haast als een poging om tegen de stroom op te roeien. Toch mene men niet dat de bijna 100-jarige Spaarbank thans uitslui tend uit hoofde van traditie aan de ver scherpte actie tot bevorderen van de spaarzin haar medewerking heeft verleend. Integendeel, zij zou in haar taak te kort geschoten zijn, als zij dit thans achterwege had geltaen. Mogen de omstandigheden voor sparen nu ongunstig zijn, tegen het sparen als beginsel valt door alle tijden heen weinig in te brengen. Intussen en dat is wel zeer verheu gend de resultaten van de Wereldspaar dag bij de Alkmaarse Nutsspaarbank zijn verrassend geweest. Inderdaad verrassend, want het ingelegd bedrag, het aantal pos ten van inleg en het aantal nieuwe spaar ders op de Wereldspaardag was hoger dan ooit te voren, hetgeen blijkt uit on- derstande cijfers: Ingelegd werd f 31.000,— (hoogste bedrag tot nu toe f 22.000,in 1936). Aantal posten van inleg 703 (hoogste aan tal tot nu toe 546 in 1938), Aantal nieuwe spaarders 60 (hoogste aan tal tot nu 4 »e 50 in 1938). Deze cijfers spreken voor zichzelf. Zij tonen aan, dat er voor de Spaarbank alle aanleiding bestaat op gezette tijden meer dan gewone aandacht voor de spaarge- dachte te vragen. De Bilt, 1 November. - Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Enkele verspreide opklaringen Koude nacht met plaatselijk mistvorming Over dag iets zachter. Geleidelijk verder afnemende wind tussen oost en zuid

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1