MS DIENSTEN Fiets uitexport tid Rootoverval te Schagerbrug erk KING. rgemeester van cum wederom jnt vlucht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ktberichten. en Bibbersnoet GEVONDEN? N. als U een bij Rijwielverhuur in Station). Voedselvoorziening van één I Men vroeg of de minister meent, da' ■f er een mogelij'heid van kostprijsver- Blaging, vooral voor granen, bestaat, zij het dan met toepassing van rationali satie, ruilverkaveling e.d. Naweeën van de oorlog veroorzaakte tekort milliard Hors d'Oeuvre Srm£Hf ^endT' de<ïd^: „Staakt het vuren!" Schacht wordt goed bewaakt Komt de totalisator weer? Tijdelijke portefeuille voor min. Beel Omroeporkest weigerde te spelen De moord in deWarmoesstraat Verdachte meldde zich zelt aan Van nabij en verre PUIN EN OPBOUW IN DE LONDENSE CITY De Alkmaarse Muziektuin Kunst is vergankelij k 11 November: „De dag van het Oorlogsgraf" Wij gedenken Slecht begin van veilig- verkeersweek Bejaard echtpaar voor groot bedrag bestolen Weerbericht nd betekent dit, dat de si- jaar over het algemeen ge waarbij evenwel de vol ingen kunnen worden ver sla is van 1 November de rest van het jaar be op speciale licenties mo- i kunnen zonder beperking 31 Juli worden geïmpor- overige maanden op be- arden en onder bijzondere vrij worden geïmporteerd speciale vergunning van 1 De invoer van radijs staat n 1 Januari t/m 15 April ;r van 1 December t/m Ja Inclusief cider-appe- ans op contigenteringsbasis in Engeland worden inge- uiven is de situatie gelijk andere vruchten, zoals me- n, is de import eveneens inde geldt in het algemeen snten en vers fruit. meester van Castrieum. heeft kans gezien voor uit een politiek beva- ontvluchten. Zijn eerste 3nd plaats op 19 Septem- t kamp „Duin en Bosch", van onzen plaatsgenoot hij op 24 November 1945 echter weer gearresteerd eïnterneerd. Vanuit het n Bosch" werd hij toen naar het bewaringskamp Alkmaar. Donderdag 11, nden later, wist hij van- opnieuw te ontvluchten, te dagelijks buiten het werkobject te Schoorl. zag hij kans zich aan te onttrekken en de Dit geschiedde te om- juist toen na een schaft- met de werkzaamheden gonnen. Het terrein van- ontvluchtte, was aan t bos begroeid. Een ter- opsporingsonderzoek had taat. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 8320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 Voortzetting van de 114e JAARGANG No. 139 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3 25 per kwartaal ZEN 2 Nov. Rode kOL ;le kool i 7,80—f 9. 90 kg rode kool; (.900 kg RWOUDE, 4 NOV. 11.000 6,20f 13 en afw. 1515,70; kool 16,80—f8; 10.300 kg f 6,10; 17.000 kg andijvie (Nadruk verboden.) wat?" riep ik, „ik has een ladder!" gedaan. Ik wist onbe- langs de achterdeur van buiten te smokkelen en Bibbersnoet al de ladder dan zo door het ir binnen te glippen, was dat? en stem. les avonds om uit Leeuwarden. 5TEREN msterdam (zang) taatsen z(jn vrU- nd. 1 de autobusdienst l—SCHAGEN orden GEOPEND. 12.15, 14.15, 16.15, 12.10, 14.10, 16.10, »E DIRECTIE. Hoofdredacteur M. H. fc. Uyldert. plv. Tj. N. Adema. rayonredacteur D. A. Klomp Terwijl vele Tweede-Kamerloden hun voldoening uitten over minister Mansholt als hoofd van het departe ment van Landbouw, achtten verschei- denen hunner - aldus het voorlopig verslag over de begroting he no te vroeg de loftrompet te «eken. AI erkennen de laatsten, dat de voedselvoorziening bevredigend is. lij zien niet over het hoofd, dat deze OP zichzelf reeds over de Jaren 1945, J946 en een klein gedeelte van 1947 j» een schuld van 1 milliard gulden heeft doen ontstaan, hetgeen, gezien de prijzen, gevolgen van inflationis- tische aard kan hebben. Andere ledan achtten de veelvuldi- de afwezigheid van den bewindsman niet Juist; zijn eerste taak is zijn depar tement te beheren, zoo zeggen zij waarbij zij pleitten voor betere voor ziening van schoenen, rijwielbanden e.d. voor de agrarische bedrijven Opgemerkt werd voorts, dat werkge vers- en werknemersloon in de land bouw nog steeds ten achter staat bij andere vergelijkbare bevolkingsgroe pen, zodat dit zeker niet voor verla ging in aanmerking komt. Over het al gemeen werd geoordeeld, dat aanpas sing van de Neo'. kosterijs aan die van de grote productiegebieden slechts geleidelijk ksn geschied an. Deze le den vrezen, dat bij aanvaarding der foorstellen van de delegatie der Ver Staten op de conferentie, in zake han del en werkgelegenheid in Amerika gehouden, een aanzienlijke beperking zal worden opgelegd in de middelen waarmede de Ned. land- en tuinbouw bij nieuwe depressies zal kunnen wor den beschermd. Deze leden waren van $fmening, dat aan de FAO. de interna- Jf tionale voedselorganisatie, krachtig Bdient te worden medegewerkt. Vele leden betreuren het, dat de mï- ntster bij allerlei gelegenheden buiten de Kamer om zeer radicale denkbeel den verkondigd beeft over het toe komstig grondgebruik. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Nederlandse militaire j missie te Berlijn geïnstrueerd zich in verbinding te stellen met de Britse autoriteiten aldaar met het doel een einde te maken aan de zware schade die in de grensgebieden van Z O Ne derland wordt veroorzaakt als gevolg van het opblazen van munitie aan de Duitse zijde van de grens. Het ministerie handelt op verzoek van burgemeesters uit deze gebieden, die verklaren, dat door de kracht van de explosiess bijna dagelijks zolde- ringen en muren van de toch reeds zoo zwaar beschadigde huizen ii}- (torten. Er werd op aangedrongen met kracht te streven naar een zoo spoedig moge lijk herstel van het economische ver keer met Duitsland. Het grote nadelige saldo van het Landbouw Crsisifonds geeft, aldus sne den zeer vele leden dit onderwerp aan, bij het grote publiek wel eens aanleiding tot de mening, dat er ook nu weer voor millioenen guldens steun aan het land- en tuinbouwbedrijf wordt verstrekt. Het is echter goed te doen uitkomen, dat dit nadelig sal do voor verreweg het grootste deel ontstaat door toeslagen op levensmid delen. Ook in dit opzicht spraken ver scheiden leden van een inflationistische politiek, omdat zgn. verteringsuitga ven ongedekt worden gelaten. initiatief gevraagd. „De Nationale Rotterdamsche Courant" heeft zich dezer dagen in een hoofdartikel boos gemaakt op prof. Schermerhorn en op den heer Van Poll. omdat deze heren niet slechts hun egade's naar Batavia hebben laten komen naar het heet om receptionele plichten te vervullen maai omdat ook de dochter van hoi echtpaar Van Poll per Skymas ter naar Batavia vliegen mochi en de jongeheer Schermerhorn deze belangwekkende trip even eens heeft mogen maken. En dit terwijl talloze Nederlandse vrou ■wen, die soms al jaren van hu-> mannen gescheiden zijn, er naar nunkeren om zich bij haar man «en te voegen. ..Het is nu een- maai zo gelegen in de wereld" - de terechtwijzing in dii *««1 - „dat de hoogge zpifh^ÏTf den lande nog meer te riem gen ln acbt hebben dan anfleren Zelfs de vrijding geworden is, word lk soms wel draaierig, malr nnnfi boos. Ik tracht uii hetgeeS e rondom mij gebeurd sielhts tel ring te trekken En ik z?e w dat uitstapje van Jongeheer Schermerhorn alleen een bewiv van kinderlijke gehechtheid aar het gezinsleven, een ouderwetse Hollandse karaktertrek, die he laas. vooral bij de jeugd, zeld zaam geworden Is En waarom zou men het voor oeeid van onzen gemoedelijken r niet op ruime schae soirtat» ^aarom zouden onze ton- u' e toch zeker ód* nie gaan hVm gemregen "aar Indl- nlet vrouwen en kindere neer li! overkomen, of, wan broertjes ongehuwd zijn. hur opa en ZUsies. eventuee °n het n„h 1, °Pdat hel daar sen al J?ergzame Indië tus telende l?anJU'Der,Ee l«ge"i ra rende olifanten slurf-sllnge hebben? wat gezelliger Wie neemt nu eens het Inlti. tief om dit te bevorderen? kreeft. Gisteravond is op een bijeenkomst van de gemengde bestandscommissie besloten om onmiddellijk na de bij eenkomst aan alle commandanten te velde het bevel tot het staken van het vnren te geven, terwijl de resp. posities gehandhaafd zullen worden Men kan aannemen, dat in bepaalde gebieden de vijandelijkheden sedert de afkondiging van het bestand op 14 October reeds gestaakt zfln. Instructies met nadere toelichting aangaande het nakomen van het bevel zullen door de technische subcommis sie uiterlijk op 10 November worden uitgegeven. Wanneer de plaatselijke commandanten deze zullen hebben ontvangen, zullen zij niet later dan 20 November de onderhandelingen ter plaatse openen over de problemen, die met het staken der vijandelijkheden sa menhangen. Hjalmar Schacht, die enkele dagen na zijn vrijspraak te Neurenberg te Stutt gart werd© gearresteerd en gedetineerd, mag geen bezoeken van zijn vrouw ont vangen Zijn openbare aanklager, d~ comunistische advocaat Franz Kar] Maier verbiedt hem dit evenals het ont-, vangen van voedselpakketten van -zijn vrouw. Bezoeken van de pers aan Schacht zijn verboden, de voor Schacht binnenkomende brieven worden hauw keurig onderzocht. Men verwacht niet dat de Amerikaanse militaire regering zal interveniëren, tenzij zij overtuigd ts van onwettelijkheid of klaarblijkelijk on recht. Naar ANP-Sport verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat op korte ter mijn een beslissing zal vallen inzake het eventueel invoeren van de to talisator voor de paardensport. Het ligt in de bedoeling van de regering om over de wederinvoering een be slissing van de Staten-Generaal uit te lokken. Tijdens de afwezigheid van mr. W C G N baron van Boetzelaer van Oos terhout, die, zoals gemeld, zich naar de Verenigde Staten heeft begeven, ter bijwoning der Assenmblees van de V N ,zal de r inister-president, dr L J M Beel, optreden als minister van buitenlandse zaken. De persdienst van „radio Neder land" deelt mede: Hedenochtend heeft het omro.epor- kest van „radio Nederland" geweigerd onder den op de dienstlijst vermelden dirigent te repeteren. De repetities zijn hedenmiddag echter hervat. Tussen „radio Nederland" en het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond, dat van deze aangelegenheid op de hoogte is ge steld, zijn thans besprekingen gaande Pieter Drent te Donderen (Dr.), die o.m, deelnam aan een executie- peleton, waaraoor 11 Nederlanlers wer den gefusilleerd, is door het Bijz. Ge rechtshof te Groningen ter dood ver oordeeld Nader vernemen wij nog, dat de in middels ter beschikking van de justi tie gestelde Van der Helm, verdacht van de moord in de Warmoestraat, volgens zijn zeggen, omstreeks de tijd waarop de moord is gepleegd een tik op zijn hoofd heeft gekregen, waar door hij volkomen buiten kennis zou zijn geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij hedenmorgen ietwat ver suft bij Rotterdam uit een auto werd gezet. Hierop is Van der Helm naar Den Haag gaan liften, waar hij op het sta tionsplein de krantenverkopers de moord hoorde melden, waarbij zijn naam eveneens uitgeroepen werd. Verwonderd, zoo vertellen ook de cour. nventers, stapte Van der Helm naar de iectuurverkopers en liet «ch het hele moordverhaal op dissen. Aan het slot daarvan riep hij uit: „Die Van der Helm, wel, dat ben ik, zoeken ze mij?". Hierop is hfl naar het politiebureau Hujjgenspark gewandeld, argwanend gevolgd door de venters en heeft zich daar ge meld. De Amsterdamse politie heeft Van der Helm nog gisteravond van haar Haagse collega's in ontvangst genomen. Onze walvisvaarder de „Willem Barendsz" heeft Southampton, de eerste en laatste haven, die in Europa wordt aangedaan, Zondagavond verlaten, om de lange reis naar Kaapstad, vanwaar de eigenlijke expeditie aanvangt, te be ginnen. Frank Waters, een der directeuren van de „Times" is in Nederland aange komen De „Times" gaat binnenkort over tot het uitgeven van een weekblad, dat ook in Nederland zal worden verspreid De mijnwerkersstaking in de V.S breidt zich uit. 8200 mijnwerkers, leder van de AFL hebben nu het werk neer gelegd. Indien de eisen van 30 pCt loonsver hoging niet worden ingewilligd, dreigt in Frankrijk een journalistenstaking op grote schaaf Vier Russische radardeskundigen, die in Montreal een conferentie bijwoonden zijn spoorloos „verdwenen". Een verkiezingsbijeenkomst te Pa rijs, waar de leider van de „Union Gaul liste" sprak, eindigde in een algemene vechtpartij. Sinds de capitulatie van Duitsland zijn 63 geleerden en technici naar Enge lend overgebracht. De KLM heeft in West-Indië de der de DC 4 in gebruik genomen. Onderhandelingen tussen Perzië en Azerbeidsjan over de status van laatst genoemd gebied zijn op niets uitgelopen De Joodse verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi heeft de verantwoordelijkheid van de bomaanslag op de Britse ambas sade te Rome, toegegeven Een jongen van 16 jaar is de bosset, bij Appelsga ingegaan en niet terugge keerd, ondanks naspeuringen met poli tiehonden. Voor het einde van 1950 zullen in de Sovjet-Unie 165 nieuwe theaters worden bijgebouwd. Zondagavond werden door de Seismograaf te Boekarest en die te Bombay hevige aardbevingen gere gistreerd. Bijzonderheden ontbreken nog Een 25-tal Belgische journalisten zal deze week gedurende drie dagen op bezoek komen om kennis te maken met de opleiding van ons leger. «lil! il Een door de Duitse bom bardementen verwoest ge bied in de Londense city wordt gebruikt als verza melplaats van puin en stenen, afkomstig van ge bombardeerde huizen, welke opgeruimd worden. Dit puin zal worden ge bruikt bij de opbouw van nieuwe huizen in Engelse hoofdstad. Topical Press P. Er is in het grijs verleden dat nog niet eens zo heel grijs is een tijd geweest, dat er om een groep bomen in de Hout een dik touw was gespan- :n Binnen dat touwkringetje zaten wat „mannen in uniform", die met bol ge blazen wangen hun best deden den volke de geluidsdromen van Beetho ven, Chopin en andere musicale groot heden te verkondigen. Dat was het Stedelijk Muziekcorps en de daaraan verbonden krachten bliezen en trom melden daar niet voor hun eigen plei- zier maar uitsluitend ter verhoging van van he musicale peil der Alkmaarse bevolking. Zo nu en dan nam de wind eens 'n notenblad mee dat wil zeggen een concertpapiertje van een der leden van het corps en dan moest de gedupeer de zijn trompet even neerleggen om er achteraan te draven. Dat stoorde de uitvoering en er was nog veel meer dat storend werkte omdat zestig pro cent van de toehoorders jonge mensen waren die minder terwille van de Kunst dan van de Liefde naar de duis tere laantjes van de Hout waren ge trokken. Toen kwam er een grote verbetering, want de gemeente kocht de burgerso- cieteit, herschiep een groot stuk van de Hout tot een daarbij aansluitend park en bouwde een muzieknis naar een beroemd voorbeeld, dat men in Wiesbaden was gaan kijken. Wethouder Leesberg hield bij de ope ning van het Muziekpark dat was toen nog de deftige naam een ge voelvolle feestrede en voorspelde tal loze musicale festijnen waarbij Mo zart, Beethoven en andere genieën voor de hoofdschotels zouden zorgen. Het Stedelijk corps blies, dat het 'n lievelust was, de kranten schreven en thousiaste artikelen en de Alkmaar- Iers stonden sinds 1573 opnieuw in de algemene belangstelling omdat vanuit deze gemeente opnieuw een victorie was begonnen. Helaas is dat alles maar van korte duur geweest. In de Raad werd al spoedig uitge maakt, dat een Stedelijk corps een overbocige luxe was, de leden bliezen de kraaienmars, de kapelmeester werd op wachtgeld gesteld, het corps viel uiteen en slechts een klein groepje op- timister heeft tevergeefs getracht de Kunst nog zonder gemeentelijke sub sidie te blijven dienen. De particuliere corpsen gaven con certen waarbij de gemeente de deuren van het park wijd open zette, maar de radio bleek al spoedig een zo gevaar lijke concurrent, dat het bezoek ver mindei de en de tuin langzamerhand het karakter van een particulier res taurant begon te krijgen. Vaak zwaaiden schoolkinderen er met vlaggetjes en zongen van de kleine waterdroppels,die alles besproeiden en van Piet Hein, die de zilvervloot had gewonnen en zo nu en dan zaten er oude mannetjes en vrouwtjes aan lange tafels en kauwden voorzichtig op be legde broodjes, dankbaar dat de jaar lijkse rit van de ouden van dagen op zo'n wonderlijk mooie dag was ge vallen. De tuin verliep en de pachter was geen organisator. Hij begon in Septem ber de tuinstoeltjes op te verven en maakte in October al aanstalten om 'n winterslaap te beginnen. Hij bleef waar hij was want hij kon voor 200.— per jaar nergens zo n huis en zo'n vorstelijke tuin krij gen, maar dat alles bracht ternauwer nood zijn geld op en er is zelfs een verpachting gehouden waarbij een can- didaat zich tot de exploitatie bereid verklaarde op voorwaarde, dat hij een niet onbelangrijk bedrag van de ge meente toe zou krijgen. In die tijd is de tuin herhaaldelijk in de Raad ter sprake gekomen. Men heeft zich enerzijds afgevraagd of de gemeente tegenover de particu liere caféhouders wel gerechtigd was een café-restaurant te exploiteren en anderzijds de stelling verkondigd dat men de tuin nu eenmaal had en daar om ooi diende te zorgen, dat de pach ter er geen strop aan zou krijgen. Van die zijde werd ook het verzoek van den pachter gesteund om een lonender exploitatie mogelijk te maken door deze prachtige tuin vanaf de straatweg voor alle automobilisten zichtbaar te maken. Dat zou een nieuwe ingang noodza kelijk maken, maar de Raad, die eer tijds blijmoedig een groot stuk van de Hout had geofferd kon het niet meer over zijn hart krijgen nog enkele bo men en struiken te rooien. Men sprak van „aantasting van het natuurschoon" men wilde particuliere caféhouders geen concurrentie aandoen en het ge volg was, dat de pachter 'n weigering en bovendien nog een dansverbod voor de door hem georganiseerde bals- champêtres kreeg, zodat hij de muziek en alles wat daaraan vast zat in fi guurlijke zin aan de kapstok lang en de gemeente ging verlaten. Daarna ls het beter gegaan dat wil zeggen voor de pachters. Er kwamen pachters die begrepen, dat er meer te verdienen viel aan Deze dag heeft voor millioenen mensen in de wereld een diepe beteke nis. Het was aanvankelijk de datum van de herdenking van hen, die in de eerste wereldoorlog gevallen zijn En de traditie getrouw siert men zich met „de bloem van het Oorlogsgraf", de klap roos. In de Angelsaksische landen spreekt men dan ook van: „POPPY- DAY". We hebben nu EEN TWEEDE WE RELDOORLOG achter de rug. Inter nationaal zal toch de 11de November „de Dag van het Oorlogsgraf" blijven en waarop thans de gevallenen uit beide oorlogen worden herdacht. Nu ook In Nederland! We hebben onze eigen herdenkings dagen, doch buiten onze grenzen ver wacht men, dat de 11de November de dag zal zijn. waarop ook hier Zij her dacht worden, die ver van hun eigen „Mamaatje in 't straatje" en „Loesie, dat snoesie,, dan aan de „Mondschein- sonate". Er kwam weer leven in de brouwerij. Elke nieuwe lente bracht een nieuw geluid en het gevolg is, dat de tuin thans helemaal van karakter is veranderd en dat men er zelfs in de koude herfstmaanden tot laat in de avond een feeërieke verlichting aan schouwt en uit de overwaaide muziek- flarden kan opmaken, dat Bier, Mad- chen und Jazz er schering en inslag zijn geworden. Ziedaar de droevige geschiedenis van de eens zo trotse Muze. die door jaren van armoede en ellende tot 't peil van een deerne gedaald is. Een vijfmaal zo hoge pachtprijs is geen beletsel meer, maar de mannen en vrouwen in de Raad schudden de wijze hoofden en vragen zich af of het ooit in de bedoeling heeft gelegen een gemeentelijke dancing in het leven te roepen Misschien wil men nu wel een boom pje rooien en een struikje vellen om deze wondermooie tuin weer het karakter van een rustig café te geven, maar men kan de geesten die men er ontketend heeft niet meer bedwingen en de Muziektuin is een zorgenkind ge worden waarover bij de komende be grotingsdebatten vele klaagliederen gezongen zullen worden. Tempora mutantur zegt een Latijns spreekwoord. Inderdaad, de tijden veranderen. Er is van een tempel der Muzen niet veel meer overgebleven. Moge het onze vroede vaderen en moederen gegeven zijn om tussen alle wanklanken straks nog de juiste toon te kunnen vinder land in Nederlandse bodem een laatste rustplaats vonden. Op vele plaatsen in ons land waar zich oorlogsgraven bevinden zullen op die dag plechtige herdenkingen plaats vin den. Op deze dag zullen wij ons sieren met tiet symbool van het oorlogsgraf n.l. de Klaproos. De opbrengst van de verkoop van deze bloemen is bestemd voor het Ne derlands Oorlogsgravenwerk en voor de verzorging van de nagelaten Nederland se betrekkingen van hen die vielen. 11 November valt dit jaar echter op een Maandag, zodat wij voor de verkoop van de klaproosjes niet over voldoende mensen zullen kunnen beschikken. Wij roepen nu uw medewerking In om ons werk te vergemakkelijken en U op te geven als collectant voor de huis aan huis of straatcollecte op Maandag 11 November a.s. Ter plaatse wordt deze actie verzorgd door de UW (Unie Vrouwelijke Vrij willigers) Zijt gij bereid in'uw bedrijf of werk plaats, uw Maatschappij of op uw kan toor, op uw school, in uw winkel of ma gazijn een of meer bussen te adopteren geeft u dan op bij: Mevrouw Snijders, Kennemerstraatweg 129 telef. 3471, sec retaresse der UW. Door het dragen van de klaproos zal men uiting kunnen geven aan de wil de oorlogsgevallenen te zullen blijven gedenken. PUZZLE 6. Willen de puzzelaars er even de aan dacht aan schenken dat in de opgegeven lettergrepen het woordje ren ontbreekt en dat sa moet zijn sap. Inzendingen tot en met Donderdag. ONZE minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos J. Gielen, wenst op waardige, ja wijdingrijke wijze de mannen en* vrouwen te herdenken, die gedurende de jaren der bezetting zijn ge fusilleerd, en hij is op het denkbeeld ge komen, om, waar ter plaatse dit is ge schied, een gedenkteken op te richten, dat overal gelijkvormig zal zijn. HET is een prachtig denkbeeld, en geen landgenoot die het niet dankbaar aan vaarden, die er zich niet met hart en ziel mee verenigen zal. Door het gehele landf in dorp en stad, in het open land en in plantsoen zal, door de oprichting van zulk een monument de plek gronds, die door het moedwillig gestorte bloed van weerloze burgers werd gedrenkt, als gewijde grond herkenbaar zijn. En als teken, dat onze herinnering aan de rech teloosheid en het wrede geweld levendig houdt. Want al kunnen wij vergeven wat ons is misdaan, vergeten moeten wij het daarom niet. En zeker moeten wij hen niet vergeten, die, hetzij tengevolge van strijdbaar verzet, hetzij volkomen arge loos en als het ware bij toeval in de greep van den overweldiger geraakt, zonder vorm van proces uit hun huis, uit hun familiekring \rerden weggesleept en door het vuurpeleton werden neergeveld. Er zijn onder hen stille helden geweest, die hun leven voor hun medeburgers en voor de vrijheid van hun land veil hebben gehad en die hun zogenaamd illegaal werk zeker niet hebben verricht met het oog op een uiteindelijk loon, op een na oorlogs profijt. Zij hebben de taak, die hun hand vond om te doen verricht, om dat zij die daad voelden als een plicht welke hun werd opgelegd, niet door een gezaghebbende macht van uiterlijke aard, maar door die meest-gezaghebbende macht die innerlijk werkzaam is, de macht van het gewetensvol plichtsbesef en van de offepvaardige naastenliefde. Zij hebben getracht gevangen geraakte makkers uit hun cel te bevrijden en zijn daarbij zelf in de greep van den vijand geraakt; zij heb ben plannen uitgedacht en ondernomen om onderduikers en vluchtelingen te red den en zijn daarbij gestruikeld over, en gevangen in, de listig gelegde strikken van het Verraad. Weer anderen hebben nooit enig vermoeden gehad waarom zij, bij nacht en ontüd, van hun bed zijn ge licht en zonder berechting, zelfs zonder verhoor, voor het vuurpeleton zijn ge sleept, maar ook hen willen wij gedenken, om hun weerloosheid, om het leed dat zij bij hun ouders, verwanten en vrienden hebben achtergelaten en dat zwaar te dragen blijft. EEN gedenkteken, zoals overal in ons land verrijzen zal, eenvormig of althans overeenkomstig van gedaante, zal inder daad <*en teken zijn dat het gedenken wekt en wakker houdt. Men zal het kun nen aantreffen op vele plaatsen in onze steden en dorpen en aan. open landwegen helaas op zéér vele plaatsen! en het zal als een kreet zijn uit een andere we reld, die smart oproept en herinnering ~kt Maar liet zal goed zijn dat wij ons herinneren, het zal goed zijn dat de smart in ons leven blijft. Want het is een smart die ons strijdbaar en waakzaam houdt en die onze ernst en onze kracht versterken kan. DAT het niet eenvoudig zal zijn de vorm voor zulk een gedenkteken te vin den heeft minister Gielen zich niet ont veinsd. Hij heeft daarom een prijsvraag uitgeschreven waarvoor overigens, en terecht, geen prijs wordt uitgeloofd waarbij ten eerste een ontwerp of een idee voor het gedenkteken zelf wordt gevraagd en voorts een symbool of een spreuk, welke daarop moeten worden aangebracht. Inlichtingen verstrekt de heer K E Schuurman, Paulus Potter straat 24, Amsterdam. U. De veilig-verkeersweek In de hoofd stad is wel zeer ongelukkig begonnen. Twee treeplank passagiers werden op de Weteringschans door een passerende auto van een tram gesleurd. Met snij- wonden zijn zij naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd en na verbonden te zijn naar hun woning overgebracht. In de vooravond reed een motorrijder, de 32-jarige café-houder A. Inthout uit Amsterdam, die vermoedelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, met zijn motor met zijspan op het Damrak r.abij de Oudebrugsteeg tegen een tram, de motor sloeg om waardoor de motor rijder onder de tram kwam en aan de bekomen verwondingen overleed. De zij- spanpassagier is na in het binnengast huis te zijn verbonden naar huis ver voerd. Op het Leidseplein reed omstreeks half elf een auto een fietser aan, die met een schedelbasisfractuur in het Wilhelminagasthuis werd opgenomen. Vier gewapende mannen hebben zich hedennacht In wild-west-sttj] toegang ver schaft tot een boerderij onder Schager brug. Zij drukten een ruit in en dron gen hierdoor het huis binnen. Met het lossen van een waarschuwingsschot joe gen zij het daar wonende bejaarde echt paar van Schaik schrik aan. Als voor wendsel voor hun aanwezigheid voerden zij aan, dat zy naar ondergedoken SS- ers zochten. Bij hun pogingen om de oud jes te knevelen, verzette mevrouw van Schaik zich hevig, waarop de on verlaten zich niet ontzagen haar neer te slaan. De zoon kwam op het rumoer toesnel len, doch werd overweldigd en eveneens geboeid. Nadat de rovers zich tegoed hadden gedaan aan de aanwezige levens middelen en sigaren, inspecteerden zij de kasten en braken de brandkast open. Met een buit van gouden en zilveren voorwerpen, een bedrag van ongeveer f 3000.— en twee rijwielen maakten zij zich uit de voeten. De politie stelt een uitgebreid onder zoek In. KOUDE NACHT Koude nacht en ochtend met hier en daar mist; overdag op vele plaat sen tijdelijk zonnig weer en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Droog. Meest matige wind tussen Oost en Zuid.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1