>rp bijeen Overeenstemming in Indonesië TIJD" Maar de waarheid is anders! Zij allen willen het goede! Hors cTOeuvre STAD EN OMGEVING Marktberichten. rneus en Bibbersnoet woensdag U NOVEMBER DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN I PALESTINA VRIJ OF ONDER BESTUUR DER U.N.O. G„DANZA" Onze gulden is safe! Iets over „voorlichting' Thans 32 doden bij de Franse treinramp Bevin Molotof rnes By Meer voedsel voor Nederlanders in Duitsland Weerbericht Van nabij en verre oldaten op weg naar de Oost Guus Brox, de „Grote kleine man". Stompetoren- Heer-Hugowaard. Herisbroek. St. Pancras. Alkmaarse Rechtbank Lasten, alsmede het voorstel t m van f 500,— voor het bijwerk, illtge rekeningen, werden eve hamerslag goedgekeurd, e bouw van vier woningen jn d e Oudorp werd nog discussie loch alle leden waren, wat indeling der woningen, het f' eens dat het meest gebrek be' n woningen voor grote gezlrne, ncipe werd ook dit voorstel goec volgde de rondvraag. De her. Jgaard vraagt ol het niet mor,.' an betere verlichting in de .an te brengen Na discussie v» hiertoe een verzoek in te de PEN en verder werd in p. oten tot het geven van een rente,' rschot aan de voetbalverenigio, ders" voor het aanbrengen v.v licht in de kleedkamers, en to liseren van een „boomplanting" gemeente Alkmaar zal wordet de Munnikenweg weer te be- waarbij tevens gevoegd zal wor. verzoek tot het maken van een ïpende weg voor de OL-schooL PTT zal verzocht worden bi udorp twee postbestellingen te lts vinden, en aan de NACO zalf i halte verzocht worden, in pel Oudorp. werd de vergadering beëind _j. i-SCHARWOUDE, 12 NOV. rode kool f 6,60—f n,80 en afw 20; 21.000 kg gele kool 10 io_ 000 kg witte kool 14,20-16 15 jroene kool f 6,70—f 10,70; 4.500 'k; f 10,70, idem grove f 10,70-r - andijvie I 17,20—f 9,10 en idv I f7,80; 2.000 kg aardappelen: V r 1 9,20 en Eigenheimers f 10. ■AR, 11 Nov. Andijvie f 8,50-. jinazie f25f 40; winterpeen is worteltjes f 7—124; tomaten 14) oene kool f 10—114; spruitkool rode kool f 6,90—f 15; gele kool mei 13—£12; uien f 5,60—f 10,80;H 2,10—f 8,20; druiven f 132—f 192; f 10—121; bloemkool X A 156,1 39 en idem n 125; witlof 160- olselderie 1 4,80—19,90; worteltje! radijs 13,60; selderie f 1,90-. Ie 1 0,70—1 5,60; sla 1 1—1 5. AR 11 Nov. Veemarkt, f 2501900; 80 vette koeien, een- pinken^ graskalveren, centrale; re klaveren; 146 vette schapen; 13—116; 36 konijneh 15—111. MARKT TE PURMEREND len aangevoerd 591 runderen, zoor de levering 182 vette koei- ;ren, 141 nuchtere kalveren en :n en lammeren. Voor de vrije ren er 85 melk- en kalikoeten 5 kalm; 289 gelde-koeien 1 825— ig; 58 pinken 240—1 380 kalm; n en lammeren, resp. 1 65—1 115 s beter en 1 32—1 5s] kalm; 151 1 geiten 1 10—1 80, stug; 532 big- 30, stug; 19 paarden 1 400—1 1400, kippen en hanen, rode en wit- f 3,50 per kg; blauwe 1 4—1 4,50 ;i mge hanen 1 2,75—1 3,25 per kg; 9 nen 1 61 13 per stuk; eenden - stuk; konijnen 1 1—1 13 per kg; f 221 27,50 per stuk. (Nadruk verboden- BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J- Bijlsma Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 146 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct„ uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Een basis-overeenkomst, die voor beide partijen aanvaardbaar is! Linggadjati, (Aneta). - Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat tijdens de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs op de meest essen tiële punten een grote mate van overeenstemming is bereikt. Tijdens de bijeenkomst, die bijna drie en een half uur duurde, zijn de Com- mtogle-Generaal en de Indonesische delegatie er in geslaagd om alle 17 punten ♦O&esprcken en te formuleren op een wijze, die voor het ogenblik voor beide partijen aanvaardbaar was. Deze 17 punten zullen tezamen een basis-overeenkomst vormen. Ver. Staten v. Indonesië p0 „Unie" is volledig aanvaard, doch zal teerst goed in werking kunnen treden nadat de Federatie, die ,,de Ver. Staten van Indonesiër genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare instelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. tf'Men neemt aan, dat hiermede een periode van ongeveer 2 jaar gemoeid zal zijn, pas daarna zal de Nederlands* Indonesische Unie in werking treden. In de tussenperiode van 2 jaar zal er tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in alle politieke en economische aangele genheden de meest nauwe samenwer king bestaan die tot in bijzonderheden zal worden vastgelegd. De Kroon. De sombere voorgevoelens, die na de politieke besprekingen van gistermorgen waren gerezen, zijn verdwenen. De positie van de Nederlandse Kroon ^gedefinieerd als het hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie en wel op een wijze, die voor de commissie-generaal aanvaardbaar is De uiteindelijke formu lering moet echter nog worden voltoöid. Eis van Rusland De Russen hebben geëist, dat Engeland aan Palestina onafhanke- iljkheid zal geven of dit land on der trusteeship der Verenigde Naties zal plaatsen. Eeh derde mo gelijkheid erkennen zij niet. De Sowjet-gedelegeerde Nowikow, die deze eis stelde in de trusteeship- i commissie van de Algemene Ver gadering der N.V. te New York, betoogde dat Engeland het Hand vest niet is nagekomen, doordat 't heeft nagelaten om voor te stellen Palestina onder trusteeship te stel len. Nowikow wilde, dat het trus teeship nog dit jaar zou worflen Ingesteld, je begrijpt, het duurde nog minuten, of we hadden Han- laald. Terwijl IjJibbersnoet en n achteren tegenhielden, zette d hem de punt van z'n sabel ik. „Handen omhoog!" brulde d, „of je bent een kind des ehoorzaam gooide Hannes zijn n stak z'n voorpoten omhoog.. 44. ALKMAAR. 16 en 23 DECEMBER TORISCff— ROMANTI- GULDEN VLIES". ƒ3.en ƒ2.50 (alle en 23 December nog plaatsen verkrij gbaar en: ulianasitraat 31; Fa, RT, Mient; NIEROP'S 10. VORMT EEN GOEDE v BASIS Sterk als een py- ramide. Verzamel nnis, die de tijd trot- LIM OP DOOR KENNIS ANI Schrijf nog heden, Engels, Frans. Duits, Boek» ndelsrekenen, Cand Verzekering» iloma, Aardrijkskunde. Geschie- Reiziger. Besteller bij de PTT. ia. Adm dipl v. d Land» ei» tHulpkommies. PERSOONLIJK- /oer Corr. I I NI IS VIA KOOPMAN DE KLM ALS CONCURRENT VAN ENGELAND, In verband met de in de V S door de KLM verrichte bestelling van 7 Lockhead- Constellations voor transatlantische Vluchten en 12 andere passagiersvliegtui gen, die in de zomer 1947 gereed zullen zijn, voorspelt de „Evening Standard", dat de KLM een geduchte concurrent van Engeland zal zijn op de Europese en Transatlantische luchtlijnen. DIPLOMAAT, „Mes goed, meneer?" „Hm," bromde ik, want ik houd er niet van met het schuim op de mond een babbeltje te be- ginnen. „Heerlijk weer, vindt U niet? Uw haar is wel erg droog. Hebt U gehoord, dat de jenever goed koper wordt?" Hij nam mij voorzichtig bij de neus en keerde mijn hoofd naar links. „Wat zegt U van Rusland? U moest eens een flaconnetje Viola meenemen. Een gevaar voor de wereldvrede, meneer." „Denkt U om dat puistje?" „Ja, ja, meneer, ik zie het. Ze I moesten daar in Hongarije en in Roemenië en in Bulgarije een paar atoombommetjes in bewa- rmg geven. Dat is 't enige waar ze bang voor benne. Ik zal uw snor ook nog wat bijpunten. Als Stalin dat wist'hadden we nooit nergens geen last van D'r is al niet?" genoeg gsvloeid", vindt (J „Waarachtig!" riep ik, want zijn mes was dwars door het puistie gegaan. „Wacht, meneer, even 't steen tje d r over. Ziezo, dat is al weer voor mekaar De Dardanelles „Vergeet U m'n snor niet?" „Natuurlek niet meneer Ik zeg de Dardanellesas ze' daar aan elke kant een atoompje in bewaring houwe, vaart d'r geen schip meer door, dat er niet thuis hoort!" nlel „Daar hebben onze grote man nen nou al maandenlang over ge debatteerd," zei ik. „Een kwestie van inzicht, me neer Wenst U nog een stukkie scheerzeep?" j „Wit of zwart?" „Laten we zeggen grijs, me neer." „Dank U." „Zoals U wenst Joego Sla- vié...." eens. laten we Joego siavië tot een volgende keer be waren. Dan kunnen we meteen r?paanse kwestie afdoen." Zoals u wilt," zei hij een beetje gereserveerd Hij nam mij het laken af en de jongste bediende borstelde „op noop van zegen" langdurig over de revers van mijn jasje. KREEFT. De president van het Internationale Gerechtshof, dr. J. G Guerrero, heeft op een bijeenkomst van de subcommis sie der VN voor salarissen en pensi oenen verklaard, dat er geen bezwaar meer bestaat tegen het uitbetalen in guldens van de salarissen en pensi oenen der leden van het Gerechtshof. De Amerikaanse vertegenwoordiger, John Maktos, verklaarde vervolgens: .ik heb machtiging te verklaren, dat de Amerikaanse regering gelooft, dat de gulden een stabiele munt is". Hilversum. - Gisterenmiddag werd door het NVV het volgende commu niqué verstrekt: „In een op Maandagavond gehouden vergadering onder leiding van 't NVV werd overeenstemming bereikt inzake het geschil, dat tot de staking bij de radio-omroep heeft geleid. Overeengekomen werd, dat de Com missie van deskundigen, die tot taak heeft het bestuur van de Stichting Radio-Nederland te adviseren, uitge breid zal worden met twee dirigent deskundigen buiten de radio-omroep en een vertegenwoordiger uit het desbe treffende orkest. De uitspraak van deze Commissie zou bindend zijn. Het werk zal vandaag worden hervat. Er zullen generlei rancune-maatregelen worden getroffen". Op de lijn Parijs-Straatsburg is een treinbotsing voorgevallen. Het ongeluk gebeurde op het station van Revigny sur Ornain, waar een goederentrein op een stilstaande personentrein inreed. Parijs, (Reuter). - Naar thans gemeld wordt, is het aantal doden bij de trein ramp in Frankrijk tot 32 gestegen. Maandagavond heeft de vereniging van buitenlandse persvertegenwoordi gers een diner gegeven b\j gelegenheid van de vergadering der V N, aan welk diner werd deelgenomen door Spaak, Byrnes, Molotof, Bevin, Pa- rodi, Wellington Koo e.a Het diner werd gepresideerd door Simon Koster, den leider van het Aneta-bureau te New York, als voorzitter van de ver eniging. Van dit diner werd zowel per radio als per televisie een uitzending verzorgd. De heer Koster hield- een toe spraak, waarin hij de taak van de jour nalisten bij de V N onder de loupe nam. Daarna hebben enige politieke kopstuk ken het woerd gevoerd, waarvan wij hier een resumé laten volgen. Allereerst heeft Bevin het Britse stand punt ten aanzien van de ontwapening uiteengezet. „Groot-Brittannië streefde reeds vóór de laatste oorlog riaar ont wapening en zijn eenzijdige actie had bijna een ramp veroorzaakt. Wanneer thans echter een algemene ontwapening bereikt zou kunnen worden, zal de Britse rege ring niet achterblijven", aldus ver klaarde hij. „Wanneer ik tot nog toe over dit onderwerp weinig gesproken heb, moet dit niet verkeerd worden uitge legd. Ik wil namelijk practische en bruikbare plannen uitgewerkt zien Molotof verklaarde op zijn beurt: „De Sowjetrussische delegatie heeft bij de V N een voorstel tot algemene bewape- nings-beperking ingediend. Het is bekend, dat de delegatie der Verenigde Staten ter Algemene Vergadering dit voorstel ondersteunde. De Amerikaanse delegatie is reeds aan het Sowjetrussische voorstel tegemoet gekomen en ik wil hier ver klaren, dat de Sowjet-delegatie van haar kant ook aan de Amerikaanse delegatie tegemoet wil komen. Ik hoop, dat wij thans in staat zul len zijn dit probleem aan te vatten en een begin te maken met de oplossing van het probleem der algemene bewa- penings-beperking in de loop van de huidige zitting Öer V N". „Wij moeten", aldus verklaarde Molotof tenslotte, „een algemene bewapenings- beperkjng ten uitvoer brengen volgens een plan en onder rechtstreekse leiding van de V N". Byrnes, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaarde dat er, na de jongste verkiezingen in Amerika, geen verslapping zou zijn in het actief deelnemen van Amerika aan het werk van de V N en evenmin verslapping van het Amerikaanse voornemen om te hel pen de vrede te waarborgen. MET STAKING GEDREIGD De drie vakbonden hebben aan de directie der papierfabrieken te Apel doorn van de n v van Gelder Zonen een ultimatum gesteld waarbij met staking wordt gedreigd als niet voor Donderdagavond a s enkele punten van hun een half jaar geleden inge diend voorstel tot loonsverhoging en een verbetering van de klassewaarde ring der vakarbeiders zijn ingewilligd. Wij troffen in het „Weekblad voor Krui denierswaren" onder het opschrift „Dat noemt men voorlichting" een artikel aan, waaruit wij het volgende citeren: „Deze week kan nog geen bon voor cacao worden aangewezen# Wegens een vertraagde aflevering door de fa brikanten is de handel nog niet over al voldoende met cacao bevoorraad". Persbericht „Ja, zo staat het er, maar de waarheid is anders. Zijn onze inlichtingen juist, dan is de markt voor cacao-bonen der mate gestegen dat de fabrikanten drin gend een hogere prijs voor cacao-produc- ten moeten berekenen^ Het schijnt, dat diverse instanties de billijkheid daarvan hebben ingezien, doch prof Brouwers, de man van de prijzen, wil van een prijs verhoging niets weten. Toen hebben de fabrikanten besloten geen cacao af te leveren. De orders staan ter verzending gereed, doch men wenst op verliesgeven de prijzen niet af te leveren Dat is een andere lezing dan de dure voorlichtings dienst geeft aan de kranten, ter informa tie van publiek en handel. Kijk, zulke dingen zijn ergerlijk; dat de regeringsvoorlichtingsdiensten duur zijn, men spreekt van kosten van 9 millioen guldens, dat is al erg genoeg, maar dat men bewust de feiteg verdraait, dat is nog veel erger. Wij vragen ons wel eens af, met welke bedoelingen men dergelijke berichten lan- ceert# Neem bv eens pindakaas; de situa tie is werkelijk aldus, dat de fabrikanten circa 40 pet van de ingeleverde bonnen aan pindakaas ter beschikking kunnen stellen.... ....Waarom wordt nu toch het publiek lekker gemaakt met dingen, die er veel te weinig zijn, om ook maar een enigs zins behoorlijk percentage van de consu menten mee tevreden te stellen? Waarom wordt aan de dagbladen niet juist en on omwonden verteld, hoe de situatie wér kelijk is en waarom is het nodig, dat de klanten het de winkeliers onnodig moei lijk maken en deze op hun beurt weer grossiers en fabrikanten? De stemming is toch al hevig in mineur, en al die valse voorspiegelingen maken het er niet beter op". (Inderdaad, waarom? Red.) Binnenkort zal een belangrijke uit breiding plaats hebben van de ver strekking van voedsel aan in Duits land wonende of verblijvende Neder landers. Het Ministerie van binnen landse zaken, dat deze voedselsteun verzorgt, heeft daartoe de medewerking verkregen van een Nederlandse orga nisatie, de in staat is om geregeld elke maand een hoeveelheid voedsel naar Duitsland te verzenden en te doen distribuéren. De hoeveelheden zullen reeds dadelijk 400 a 500 ton per maand bedragen. Oudere functionnarissen van het mili taire bestuur in Duitsland hebben op een persconferentie te Dusseldorf mee gedeeld, dat de stad nog slechts voor 31/4 dag brood voorradig heeft. Gister konden de broodbonnen niet in alle bak kerswinkels worden gehonoreerd. ONBESTENDIG WEER Aanvankelijk toenemende bewol king met tijdelijk regen en aanwak kerende zuidwesten wind. Mo' in de loop van de dag van het wes ten uit weer brekende bewolking bij ruiming van de wind naar west of noordwest, weinig verandering in temperatuur. ONLUSTEN IN TRIëST. Tijdens de herdenking der gevallenen in de eerste wereldoorlog door de Italiaanse bewoners van Triest kwam het tot ongeregeld heden. Bereden politieagenten drijven de demonstranten uiteen. AP P - Door het weigeren van de remmen reed een tram te Napels heuvelafwaarts, ontspoorde en kwam tegen een stand beeld op. 10 personen werden gedood, 50 gewond. De Zweedse professor Harald Norin- der van het hoogspannings-laboratorium te Upsala heeft een apparaat uitgevon den, waarmee men onweersbuien op zeer *grote afstand kan registreren. De uit vinding is van belang voor het inter nationaal luchtvaartverkeer. Attilio Pietri, de Italtaapse burge meester van Caldaro in Zuid-Tirol, is doodgeranseld door een zevental Zuid- Tirolers, die door den burgemeester wa ren beschuldigd van belediging van de Italiaanse vlag. Nadat meer dan 3 millioen gulden aan de vergaderzaal te Nanking ten koste waren gelegd, is de Nationale Vergade ring van China op het laatste ogenblik voor de zesde maal „twee of drie dagen" uitgesteld. Gisterochtend vond op de Rijksweg te Sliedrecht een ernstige autobotsirtg plaats, waarbij een luxe wagen als een harmonica werd opgevouwen De drie in zittenden werden zwaar gewond. Indrapoera arriveerde op 9 Nov. te Colombo (Ceylon). Nieuw Holland vertrok op dezelfde dag van Suez, Voor een eivolle zaal, waarin uiteraard het khaki de boventoon voerde trad gisteren ln het „Wapen van Heemskerk" het gezelschap van Guus Brox op in een door de RAO verzorgd programma voor de militairen. Zoals luitenant Kerkhoven in zijn openingswoord al zeide (waarin hij oa. welkom heette overste Klaassen, den commandant van het district Noord- Holland-Noord en'kapitein v-. d. Leest van het detachement West-Indië) Guus Brox, de grote kleine man.... Sinds Guus jaren geleden zijn fami lie-groep verliet, om zelf een nummer te vormen, heeft zijn virtuose accordeon- spel zich ontwikkeld tot een musical- act van internationale klasse. Wat Guus brengt is kleine kunst met twee kapitale K's. Wat hij uit zijn accordeon weet te halen, is fenomenaal, maar ook op de trompet is hij volkomen thuis Wordt die hem uit zijn handen genomen, dan ver volgt hij feilloos met een fluwelen „Stardust" op saxofoon, om over te gaan op een „torch song" op mondorgel, waarbij het instrument steeds kleiner wordtEn alles met een zó koddig vertrekken van zijn elastieken gezicht, en zulke originele vondsten, dat de scha terlach niet van de lucht was. Guus „boetseerde" een Venus van Milo, waar de stroomlijn duidelijk van „afdroop" en die verschillende moeders bezorgd naar hun dochters deed kijken..,.. Guus gaf een nummertje boksen weg, waarvan de koddigheid 'door de welluidendheid werd geëvenaard, Guus deed duizend en één dingenGuus overtrof zichzelf Welluidend was het hele programma, de twee Gezona's met hun guitaar, Diana en Duranti, de twee D's, xylophoon en viprophoon. Wat dat duo met zijn bellen presteert is verbijsterend. En natuur lijk ontbrak ook de Brox-familie niet, met Papa aan het hoofd, die op 6 accor deons hun reputatie weer eens kwamen bevestigen. De „vleugeladjudant", bege leider Jan Brugman, kreeg een aparte ovatie. André Carrel praatte de nummers vlot en getapt aan elkaar. Zonder de overige artisten te kort te doen, moeten wij het hierbij laten. Vanavond treedt dit gezelschap nog éénmaal voor de RAO op, O CABARETAVOND ALKMAARSE KEGELBOND In het kader van de viering van het veertig-jarig jubileum van de Alkmaar- se Kegelbond zijn een drietal feestavon den georganiseerd, waarvan de eerste gisteravond in het „Gulden Vlies" ver zorgd werd door het cabaretgezelschap van D. Pool, den bekenden Westfriesen cabaretartist. De heer Diepen deelde in een kort welkomstwoord, onder grote instemming van de aanwezigen, mede, dat de avond besloten zou worden met een dansje. Het cabaretgezelschap heeft daarna het publiek een zeer genoeglijke avond we ten te bezorgen met een programma van ernst en luim, en het waren vooral de Westfriese schetsen van Daan Pool en de zangnummers die zeer in de smaak vielen. Tot twee uur bleef men nog onder een gezellig dansjp bij elkaar. HINDERWET Gister is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de Industrie en Handelsonder neming Jan Buis, alhier, om vergunning tot het oprichten van een meubelfabriek en electrisehe houtdraaierij, waarin zul len worden gebezigd diverse motoren van in totaal 16,75 pk, in het perceel Lindegracht no. 1016. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 26 November e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij die be zwaren heeft ingebracht, ter secretarie van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. DRANKWET Bij B en W is ingekomen 'n verzoek van den heer S. Timmerman, om een ver gunning voor de verkoop van sterke drank in het kl^in uitsluitend voor ge bruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, in het perceel Sta tionsweg no. 124. Binnen twee weken kan 'n ieder schrif telijk bezwaren tegen het verlenen van deze vergunning indienen, ALKMAARSE VERENIGING VOOR DE HANDELDRIJVENDE EN INDUS- TRÏëLE MIDDENSTAND In de op 11 dezer gehouden vergadering van bovengenoemde vereniging herdacht de waarnemend voorzitter, de heer Heu- seveldt, den tijdens de bezetting overle den voorz., den heer P. Termaat, en her innerde aan diens onvermoeid strijden voor de belangen van de Middenstand. Met algemene stemmen werd besloten om de vereniging voort te zetten. Het bestuur echter meent na zo'n lange tijd zijn mandaat ter beschikking te moeten stellen om de leden in de gelegenheid te stellen een geheel nieuw bestuur te kiezen, waartoe binnenkort een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven. COLLECTE TEN BATE VAN DE OORLOGSGRAVEN Deze collecte op 11 November ook in onze stad gehouden heeft opgebracht f 2270,42. Het comité brengt de milde gevers en ook de collectanten hartelijk dank. NOG EENMAAL BARON KNEUT Alle voorstellingen van Baron Kneut, de dolle revueschets met den groten komiek Siem Nieuwenhuizen in de hoofdrol, waren tot nu toe uitverkocht. Het succes is zo groot, dat op veelvuldig verzoek besloten is Zondagavond 8 uur nog eenmaal in t Gulden Vlies een opvoering varj Baron Kneut te geven. VERKEERSWEEK 1946 Hoe bitter nodig het is het publiek steeds te wijzen op de noodzaak van de naleving der verkeersvoorschriften blijkt wel uit het resultaat van de tijdens de Verkeersweek van 49 November ge houden controle op de naleving van die voorschriften Hierbij werd nl. in de gemeente Alk maar tegen 44 personen procesverbaal opgemaakt, terwijl 144 waarschuwingen werden uitgedeeld. Laat toch een ieder steeds bedenken hoeveel leed veroor zaakt kan worden door ondoordacht- zaamheid, leed zowel voor zich zelve als voor anderen. ALS U DAT HAD GEWETEN.... Hedennacht om 4 uur heeft de politie een café-houder op de bon gezet, we gens het, op deze ongeoorloofde tijd, verkopen van sterke drank, hetwelk in strijd is met de drankwet. BURGER, LET OP UW SAECK! De politie heeft gisteren uitgebreid» controle gehouden op de naleving van de ijkwet en daarbij goed succes ge had. In totaal werden 23 ingezetenen geverbaliseerd wegens het voorhanden hebben van maten en gewichten, die niet aan 4e gestelde eisen voldeden of niet voorzien waren van de thans gelden de ijkletter Q. De maten en gewichten werden in beslag genomen. AZOLLA De Noorder- en de Zuidervaart, de vroegere binnenboezem uit de tijd van de molenbemaling, zijn over gehele stuk ken met een rood kleed bedekt. Het is de gevreesde azolla die hier haar intrede heeft gedaan. Via de inlaatduikers zal deze woekerplant haar weg in de Scher mer wel vinden. SINT MAARTEN Ook op ons dorp werd dit jaar het aloude Smt Maarten gevierd. Om de traditie in stand te houden, werd op de Openbare Lagere School een lampion wedstrijd gehouden. Het resultaat was verrassend. Een vijftigtal keurige zelf gemaakte lampions werd door de kinde ren tentoongesteld. De beoordeling was voor de jury uiterst moeilijk, daar ieder werkstukje op zich zelf zijn bekoring had. De prijzen werden toegekend aan Rie Akkerman, Grietje de Jong, Irma Hiemstra en Nellie Kaan. Vol trots trok ken des avonds de kinderen met hun zelfgemaakte lampjes langs de huizen. „Sinte, Sinte Maarten BONKAARTEN 701 Uitreiking bonkaarten 701, uitsluitend aan niet zelfverzorgers voor de navol gende plaatsen: Heer-Hugowaard: café W. Groenland, Donderdag 14 November van 9,30 tot 12 uur, wijken E en F geheel; van 1—3 uur, wijk C geheel, wijk D van 1 tot 98, wijk B van 203 tot 275. Hensbroek: café Kossen, Vrijdag 15 November van 9,301 uur. Heer-Hugowaarddistributiekantoor. Donderdag 21 November van 9—12 uur, wijk A geheel en Nieuwe Weg; van 13 uur wijk B van 1 tot 202; Vrijdag 22 November van 9—12 uur, wijk H geheel; wijk D vanaf 99; van 1—3 uur wijk G geheel. Obdam: café De Admiraal. Donderdag 28 November van 9,3012,30 uur. Voor zelfverzorgers volgt een nadere aankondiging. DIEFSTAL Op klaarlichte dag is gisteren van den heer C. K. te Hensbroek uit diens wo ning een bedrag van f 100,ontvreemd. EEN ONVERWACHTE DUIK Het landpad te Hensbroek, waarvan door tal van fietsers dagelijks een druk gebruik gemaakt wordt, is bekend om zijn smalle bruggen, zodat velen bij het passeren der bruggen met de hand gebruik maken van de leuningen. Zo deed gisteren ook de heer N. de H. te Hensbroek. Echter bleek de leuning zo onhecht te zijn, dat de H. met leuning en fiets in de sloot terecht kwam. DANKDAG In de herv. gemeente zal as. Donder dag de dankdag voor het gewas gehou den worden. Des voormiddags om 10 uur zal de heer J C Göbel uit Amster dam spreken en des namiddags om 3 uur zal ds C G Wiegers de dienst leiden. MEERVOUDIGE KAMER Verdwenen Jodengoederen Toen in 1942 de Joden hun woningen moesten verlaten, gaf de heer E te Alk maar zijn grote voorraad levensmiddelen en linnengoed in bewaring aan den krui denier A G te Heiloo De familie E dook onder en liet geruime tijd niets meer van zich horen Na de bevrijding echter kwamen de heer en mevrouw E eens zien hoe het met hun voorraad stond, en bemerkten, dat de levensmiddelen geconsumeerd wa ren en het linnengoed voor een deel ver dwenen was Weliswaar had het echtpaar E toestemming gegeven om in tijd van nood de voorraad aan te spreken, doch het was nooit de bedoeling geweest, dat het linnengoed zou worden gebruikt Uit de verklaringen van mevrouw G bleek nu, dat haar man niet wist dat zij het linnengoed in gebruik had De verklaringen, door G bij de politie afge legd, waren in strijd met hetgeen hij voor de rechtbank .beweerde Dit schreef hij toe aan zijn grote nervositeit bij de politie, aangezien hij gemeend had, dat er slecht bericht van zijn in Duitsland vertoevenden zoon was De officier van justitie achtte het feit „zo simpel als wat" Naar zijn mening was het gebruiken van linnengoed iets anders dan het te laten verdwijnen, evenals de verkoop van 100 pakjes thee, die toch niet „uit nood" werden ver kocht De eis was: f 500 boete of 100 dagen De raadsman, mr de Groot noemde G geen profiteur Hij meende dat er van verduistering geen sprake was, daar de familie E zelf toegestemd had, de voor raad te gebruiken Aangezien een man geen verstand heeft van de linnenkast, achtte mr de Groot voor het verdwenen linnengoed slechts mevrouw. G aanspra kelijk Het echtpaar was van mening, dat er na de bevrijding weer „volop" zou zijn, zodat de familie E dan ruipischoots al het gebruikte terug kon ontvangen De verdediger vroeg absolute vrijspraak Uitspraak 26 November aanstaande

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1