K.L.M.-toestel op Schiphol verongelukt V lUSIJfcG NOVSMBER 5EBR. KAAL datum voor U 1946, v.m. 8 uur EN3NG DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vliegramp eist 26 doden Het K.L.M. vliegtuig van de regelmatige dienst Londen Amsterdam, een Dakota, dat de registratiemerk. PH-TDW droeg en dat te 18.50 op Schiphol moest aankomen, is gisterenavond bij de landing verongelukt en geheel ver nield. 21 passagiers, vier manbemanning en de stewardess kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig veronge lukte, kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal' binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten zuiden van de oost-west- baan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door de rijksluchtvaartdienst van het mi nisterie van verkeer ingesteld. Hors d'Oeuvre Van nabij en verre TABAKSRANTSOEN WORDT VERHOOGD Een nijlpaardje geboren Min. Ringers treedt af Kabinetscrisis in België opgelost Verklaring van Min.-Pres. Huysmans Goud in een braadpan Horst Wessellied 1946 Een Nederlands-Indonesische Unie De plannen van de Commissie-Generaal De overeenkomst van Cheribon C old a ten op weg naar de Oost STAD EN OMGEVING Een nieuwe winkel, 'n nieuw geluid Bergen. Langedijk. Langedijk', Koedijk. Weerbericht op elke Dinsdag, Vrijdag en Zon dag van 18.50- 18.55 op Hilver- suml.golfl.301 M eus en Bibbersnoet (Nadruk verboden.) achter het heuveltje woonde ipelsteel, een reus van een ko- tioon het al laat op de avond hij Juist voor de deur bezig es hakken. Bibbersnoet holde op hem toe en smeekte hem stoken armen of hij alsjeblieft, dadelijk te hulp wou komenl OM 3 UUR TEL. «374. ALKMAAR zelfstandig kruideniers- tT 13 ALKMAAR zelfstandig kruideniers- eek: IUIT in verhouding tot irtikelen ÏPER, NOOTMUSKAAT 'EUSE, WIJN, VRUCH- 5PAARZEGELS EXTRA, oken wij een Sparspaar- or^aniseren Sparzomer- aar een der mooiste >?e- BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Oil.'' Bijlsma VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 Voortzetting oan de 144e JAARGANG No, 148 ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 76 et., elk woord meer 5 ct„ uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f S.25 per kwartaal Marktberichten 1NHUIZEN, 12 Nov 1946. 850 k, len: Eigenheimers f 10,60 en Be! f 8; 2000 kg Uien f 10; 61600 k, 1 f 6,60—f 12,10: 26300 kg Geie 0—f 7.10; 11800 kg Witte kooi 850 kg Bieten f 4 en 3600 kt f 6,80—f 10. iker Groentenveiling. .3 Nov roode kool 7.50—12,60; 62000 kg 6.10—6,50; 79000 kg Deense witte 17000 kg groene kool 6,10—11,so. len 10.7011,10; 1500 kg bieten I 700 stuks bloemkool le soort rt 21; 19000 kg andijvie 4,90—9 so. mmenas 7,10; 260 kg spruitkooi rmarktbond, Noord-Scharwoude iber 1946 rode kool 6,60—12,20, afw 4 so kg g k 6,20—6,50; 1400 D w kool 20-0 kg groene kool 7,90—10,60- ndij--ie 59,70; 2800 kg aardappe. re Elgenh 10,80 Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert. plv, Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp f Het toestel stond onder commando van den Engelsen K.L.M.-piloot Moreton Schiphol fcalf acht, het Lissabontoe- stel met gezagvoerder H. Groeneveld landt op Schiphol. In de lucht boven Amsterdam cirkelt reeds gedurende meer dan een half uur het lyntoestel van de KLM uit Londen met als ge- aagvoerder den Engelsman Moreton. Het is de Dakota PH-TDW, die ruim anderhalf uur geleden van Croydon gestart is. Waarom het toestel niet landt begrypt niemand. Dan eindelijk komt de PH-TDW binnen vliegen over het rode hoofdlichtbaken, het neon- baken van Schiphol. Dwars over het veld vliegt het toestel in de richting van de ringvaart. Dwars over de start haan, die vanavond dienst deed. Een enorme slag, een steekvlam. Dat had de landing moeten zyn, het werd een catastrophe. Een der vleugels,meer dan honderd meter weggeslingerd, ligt eenzaam in de modder. Aan de rand van het vliegveld Schip hol is de Dakota bij de poging tot lan den verongelukt, in de grond gevlogen. Er was maar één steekvlam, vertelde een ooggetuige. Onmiddellijk renden tiental len mannen, die op het vliegveld werk zaam waren, naar de rand van het vlieg veld, waar de machine was neergeko men. Er viel echter niet veel meer te redden. Hoogstens zeven minuten brand den de uiteengeslagen resten van de Dakota nog na. Dan was het stil. Geen enkel teken van leven. Vóór ons menen we te kunnen waarnemen een deel van de romp. Rechts, een tiental meters .voorbij een paar zandhopen (hier werkt SCHOONMOEDERS, VERENIGT U! Hebt U gelezen, dat wij er een nieuwe vereniging bij hebben? Een bond van ouders van Cana dese bruidVsi Het idee van die hond is, om later de dochters en schoonzoons in Canada te gaan bezoeken. Dat lijkt me een pracht-idee, vooral, nu er ook nog een spaarfonds wordt ge vormd. Minder mooi ziet het er echter uit voor de jonge echt paren aan de andere kant van de grote plas. Nauwelijks zitten ze lf®r,,en knus op hun farm midden in de wuivende tarwe, of 'u'e,r™ z.e 's op de veran- da van hun bungalow, of schoon papa en niet te vergeten schoon- mama rukken in gesloten gelede ren per troepenschip naar de overkant, om even te komen kij ken, hoe de zaken er voor staan Het spaarfonds hebben ze mee gebracht en vader zal zich wel ontfermen over talloze „Sweet- Caporald" of tinnetjes „Prince Albert" en moe komt niet alleen om een nieuwe step-in te kopen, nee, ze gaat en passant „de boel even recht zetten" En ze komt niet alleen probe ren Nylon-kousen te bemachtigen ze gaat ook haar dochter nog evei* „bemoederen" Canadese oud-strijders, weest - paraat. Gordt U ten strijde aan vT d wordt met een invasie bedreigd..., is ?og één hoop. Wellicht ?Ir«a«e d zich aan bÜ het In' S»ro«V«ina Vei"bond van Vak- mi«?h!inge5\en dan Valt er héfiJ misschien iets door overleg te bereiken. Zo niet, dan zif ik voor Tom, Dick and Harry de toekomst maar somber •'in.... kreeft. De bemanning van het K.L.M toestel De bemanning van het verongelukte K.L.M.-toestel bestond uit de volgende heren: Moreton, gezagvoerder; Milo, ra dio-telegrafist; Vos, telegrafist en Tie- mens, boord-mecano. Ook de stewardess, mej. Lammens, kwam om het leven. Londen. - In de controletoren op het yliegveld Croydon werd korten tijd voor de ramp op Schiphol een radiografische boodschap van het verongelukte vlieg tuig opgevangen, luidende: „Motor in brand Zetten koers naar Schiphol".... De pasagiers van het toestel De namen en nationaliteit der pas sagiers, die zich in het verongelukte KLM-toestel bevonden, zijn: Mevrouw H Lamboo, de heer L H Lam- boo, Ned; P A Josephs, Eng, W R Mose- ley, Engf major Western, Eng, F M Bur gers, Eng, of F M Bürgiss (staat nog niet vast), R A Witham, Eng, J Vet, Ned; H J van Arkel Ned, E van Musscher, Ned, M A Elias, Ned, J Ridder, Ned, W E A M Koning, Ned, W L Elderson, Ned, K Sperna Weiland, Ned employe van de KLM, M M Busman, Ned, Herman de Man, Ned, A de Groot, Ned, J Kooyman, Ned, Chr Tonet, Ned, E M M J van Vly- men, Ned men aan de uitbreiding van Schiphol), een deel van de staart. Links en rechts brokstukken, propellers, boeken, ver brande kranten en dan achter ons een tiental brancards. De brandweer van Schiphol was on middellijk aanwezig, maar er viel niets meer te blussen. PH-TDW, de Dakota der KLM met gezagvoerder Moreton, was het laatste vliegtuig dat gisteravond op de Amster damse luchthaven zou landen. Op de Stationsdienst js men tot het laatste ogenblik in contact geweest met de PH- TDW. Het stoffelijk overschot der slachtof fers is overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis en het Binnengasthuis te Amsterdam. Parijs dreigt aan het eind van deze week volkomen verstoken te zijn van gas en electriciteit, indien het verzoek der arbeiders "om 13V2 pet loonsverhoging niet binnen 48 uur wordt ingewilligd. De Duitse generaal Mackensen, voor malig bevelhebber van het 14e Duitse leger in Italië, is onder Britse militaire bewaking te Rome aangekomen, waar hij berecht zal worden. Volgens de laatste gegevens telt Ber lijn thans 3,165,314 inwoners, van wie 1.283,112 mannen en 1,f82,202 vrouwen De Duitse vakverenigingen hebben toestemming gekregen onderhandelingen te voeren over hogere lonen voor mijn werkers in geheel Duitsland, Nadat de politie te Damascucs bij een demonstratie van middelbare schoolleer- lingen waarschuwingsschoten hadden ge lost, kwam het tot een botsing,, waarbij 25 politie-agenten \en twee leerlingen werden gedood. Naar de woordoverder van het ministe rie van Econmische Zaken mededeelt, kan naar alle waarschijnlijk binnenkort een verhoging van de tabaksrantsoenen worden tegmoetgezien Hoever deze ver hoging zal gaan en wanneer ziji, zal in gaan hangt af van het overwinnen van een reeks practische moeilijkheden In principe schijnt het besluit gevallen te zijn al werd ons dat niet met zo veel woorden verzekerd de deviezen- toewzing voor tabak te verhogen Er wordt naar gestreefd nog voor de Kerst dagen wat extra's te verstrekken Dinsdagmorgen is in Diergaarde Blijdorp een nijlpaardje geboren, juist toen de oppasser een half uur schafttijd hield. Coba, de moeder, en de baby, waarvan men het ge slacht nog niet heeft kunnen vast stellen, maken het uitstekend. Dit is het vierde nijlpaard, dat in de nieuwe diergaarde ter wereld kwam en aan drie daarvan heeft Coba het leven geschonken. De nieuw gebore ne heeft onderwater het levenslicht aanschouwd en wordt ook onder water gevoed. Veertien dagen geleden is een 2-jarig nijlpaardje van dier gaarde Blijdorp naar Artis te Am sterdam overgebracht, omdat er in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis ruimte te kort was. Dit beest is bestemd voor de diergaarde in Emmen, waar men op het ogenblik bezig is een nijlpaardenbassin te ma ken. BRUSSEL: De Belgische Eerste Minister, Huysmans, heeft ver klaard, dat He kabinetscrisis is op gelost. De socialistische fractie heeft tijdens een gisterenmiddag gehouden vergadering besloten, dat Brunfaut, de socialistische vice- voorzitter der kamer, zyn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal 't mogelijk worden, dat Lahaut, de voorzitter van de communisti sche party, tot vice-voorzitter van de Kamer wordt gekozen. ANP verneemt voorts, dat de heren Bohy, voorzitter van de socialistische kamerfractie en Buset, voorzitter der Belgische socialistische partij, zich in verbinding hebben gesteld met den De Parijse politie heeft zeven per sonen gearresteerd na een fortuin aan goud en muntgeld achter in een auto, die in een garage te Parijs in brand geraakte, te hebben ontdekt. De eigenaar van de auto, die tot de gearresteerden behoort, heeft de brand waarschijnlijk veroorzaakt door het achteloos wegwerpen van een brandende cigaret. Toen de^politie op het terrein van de brand verscheen, vond zjj achter in de auto onder de zitting een braadpan met 300 goudstukken. 90 staven goud waren in het ben zinereservoir verborgen. DE PRIJSAANDUIDING IN CAFé'S EN RESTAURANTS. Op grond van het feit dat na het vrijlaten van de prijs voor verschil lende dranken o.a. likeuren, port, sherry, vermouth en whisky een aantal café- en restauranthouders ertoe is overgegaan de prijsaandui ding van deze dranken op de menu- en drankkaarten achterwege te la ten, wordt ér van bevoègde zijde op gewezen dat de prijsaanduiding voor alle consumpties in Horecabedrijven verplicht blijft. De prijscontrole- dienst blijft hierop streng toezien. secretaris-generaal der Belgische com munistische partij, Minister 'Lalmand. De communistische kamerfractie heeft haar voldoening uitgedrukt over de tegemoetkoming der socialisten. De Daily Telegraph haalt de wrange tekst aan, die thans te Berlijn op het Horst Wessellied wordt gezon gen. Hij luidt; Die Preise hoch! Die Zonen fest (geschlossen! Die Kalorien fallen Schritt für (Schritt. Es hungern immer nur dieselben V (Volksgenossen. Die andern hungern nur im (Geiste mit. 's-Gravenhage: Naar wij verne men heeft de Minister van weder, opbouw, Dr Ir J A Ringers, aan H M Be Koningin eervol ontslag uit zijn functie gevraagd met in- 'gang van 15 November as. Naar wij van officieele zijde ver nemen heeft H M de Koningin overeenkomstig dit verlangen den heer Ringers met ingang van ge noemde datum eervol ontslag ver leend op de meest eervolle wijze, onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan haar en den lande bewezen Niet eens met Indië-politiek Het aftreden van minister Ringers houdt geen verband met zijn gezond heidstoestand, zoals ln sommige bla den is bericht De minister heeft zün ontslag gevraagd, daar hü zich niet verenigen kan met het inzicht en de opvattingen welke bij de overige le den van het kabinet bestaan ten aan zien van de jegens Indië gevolgde politiek DEGRELLE ZOU THANS SANCHO REJESO HETEN Het Zwitserse blad „Die Nation" brengt het bericht, dat <3e voormalige Belgische Rexistenleider Degrelle, die door de Belgische regering wordt ge zocht, onder de naam van Sancho Re- jeso in Spanje woont Deze ex-SS Obersturmbannführer is Spaans burger geworden en kan dus niet worden uit geleverd. De civiele gouverneur van San Sebastian overhandigde hem na mens het Spaanse ministerie van Bin nenlandse zaken zijn papieren met zijn nieuwe naam. By de bespreking van de Indische kwestie heeft de minister-president, de heer Beel, gisteren in de Tweede Kamer o.a. het volgende gezegd: In grote trekken kan de regering, wat de Commissie-Generaal zou willen overeen komen, aldus inleiden, dat de Commissie-Generaal het koninkr^k zou willen zien omgezet in een Nederlands-Indonesische Unie, waarvan de Koningin het staatshoofd zou- zyn en welke twee leden zou tellen: De Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkryk der Nederlanden. Heden zullen de Nederlandse en Indo nesische delegaties, om 10 uur plaatse lijke tijd ten paleize Rijswijk bijeenko men ten einde de basisovereenkomst van 17 punten, zoals die te Linggadjati werd opgesteld, te paraferen. De voor naamste punten van( de overeenkomst zullen waarschijnlijk later op de dag in een gemeenschappelijk communique wor den bekend gemaakt. Indrapoera 9-11 van Colombo. Johan de Witt 12-11 van Colombo, 19-11 te Batavia verw. Volendam 12-11 te Batavia, Tot de eerste zouden behoren de re publiek Indonesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Malino-gebieden met name Oost-Jndonesië en Borneo. Tot het koninkrijk der Nederlanden zouden behoren Nederland, Suriname en Cu racao, waarbij vanzelfsprekend Suriname en de Nederlandse antillen onverkort het recht behouden om hun verhouding tot Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het koninkrijk zou dus tièch worden gebroken, nóch vermoord, zoals cic heren Tilanus en Schouten vrezen, maar het zal anders worden ge ordend en genoemd naar de eisen van deze tijd. Tussen Jeruzalem en Lidda is een Trolley-bus ln de lucht gevlogen Twee Britse en vier Palestijnse politie agenten zijn gedood. Minister Huysmans zal tot Zaterdag een bezoek aan België brengen. ►„af- PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE Het ligt in de bedoeling van de plaat selijke Prijzencomrftissie te Al ïaar bin nenkort in een nog nader te bepalen lo kaal zitting te houden, teneinde het pu bliek in de gelegenheid te stellen monde linge klachten in te dienen Tat deze datum kunnen mondelinge klachten ingediend worden bij de vol gende leden der commissie; W van de Vall, Comansstraat 14 C W Keijsper, Geestersingel 28 J Schad- denhorst, Rochdalestraat 34 en P W Beem ster, Drebbelstraat 5, allen te Alkmaar, terwijl schriftelijke klachten gezonden kunnen worden aan: mevrouw W C Swa- nenburg de VeijeMulder, Nassaulaan 5 te Alkmaar MEDEDELING In het Gemeenteblad van Alkmaar nr 1909 is opgenomen het besluit van burge meester en wethouders van 29 Mei '46 tot vaststelling van een verordenig tot wij ziging der algemene^ salarisverordening voor de ambtenaren DE KEGELBOND IN DE HARMONIE Gisteravond was er in de Harmonie een speciale filmvoorstelling voor de leden van de Alkmaarse Kegelbond^ in het ka der van de jubileumviering De belang stelling was zeer groot Behalve een uit gebreid vóórprogramma^ werd de prach tige film: „De Zevende Sluier" vertoond, waarover de aanwezigen zeer enthousiast waren Ter afwisseling was er het Heiloo'er Revue Gezelschap met verschillende aar dige nummers, zang van Gré Peetoom, pianospe' van Jo Fakke en het optreden yan de en Akkerman en Koomen Het ge. kan een zeer geslaagde avond genoemc. vvorden, waarover ook het be stuur van de AKB zeer tevreden kan zijn NOVEMBER-VERGADERINGEN VAN QET CNV Het Christelijk Nationaal Vakverbond houdt in de maand November in meer dan 200 plaatsen in ons land een propa- gandavergadering, waarin doel en stre ven van dit Verbond nader zullen worden uiteengezet Deze samenkomst, welke toegankelijk is voor allen, die belang stellen in 't werk der Christelijke Vakbeweging, bedoelt de aandacht te vestigen op de sociaal-eöo- nomische vragen^van deze tijd en de taak, die ieder Christen heeft te vervul len om te komen tot meer geordende verhoudingen De Christelijke Besturenbond Alkmaar heeft een vergadering belegd op Woens dag 20 Nov aanstaande in gebouw „Waakt en Bidt" waar als spreker zal optreden de heer A Borstlap va^i Amster dam met als onderwerp „Allen werk, al len verantwoordelijkheid" Mej en de heer~Stadig van Heiloo zul len declameren, terwijl ds H M B Bre mer van Bergen een opwekkend slot woord zal spreken Wij wekken allen op, deze belangrijke vergadering, welke om 8 uuy aanvangt, bij te wonen „Zoals het licht de bloemen kleurt, zo kleurt muziek het leven". Deze woorden prijken in een sierlijke schildering op de gele wanden van de geluid-dichte dis cotheek, die maar een heel klein onder deel uitmaakt van de nieuwe winkel van de Gebr. Kaal in de Houttil te Alkmaar. Reeds bij het binnentreden wordt het oor aangenaam gestreeld door de wellui dende klanken van een gong, die het openen van de deur aankondigt, de deur, die toegang geeft tot de geheel verbouw de winkel, die in niets meer herinnert aan de pakhuisachtige ruimte van eer tijds. De heer Balder ontwierp een in terieur, dat met gedurfde lijnen en heel aparte kleuren een geheel vormt, dat in Alkmaar zijn weerga niet vindt. Het daglicht vervloeit in champagne- en wit te tinten en indirecte verlichting ver spreidt zich in een zachte weelde langs de ruime wanden. Achterin bevinden zich werkplaats en kantoor en in smaakvolle vitrines rijen zich stofzuigers, radio's en electrische apparaten aaneen, die niet alleen ge toond, maar ook verkocht worden. De firma Bolten van de Heilooerdijk verzorgde de verbouwing, Siem Koster het schilderwerk. De electrische instal latie werd aangelegd door de firma Jan sen uit Heiloo. Wij wensen de voortvarende firma het succes en de belangstelling die haar met deze fraaie winkel, waarvan de opening heden om 3 uur plaats vond, ten volle toekomen. 9 GEDEELTELIJKE REORGANISATIE KUIPERIJ BAKKER De heer Bakker, eigenaar van de van ouds bekende kuiperij op de Dijk, heeft zijn bedrijf gedeeltelijk gereorganiseerd Waar vroeger de kuiperij slechts was ingesteld op het maken van gebruiksvoor werpen, voornamelijk botervaten, wórdt thans ook luxe kuipwerk geproduceerd En dat het inderdaad „luxe" werk is, in de goede zin van het woord, daarvan hebben wij ons kunnen overtuigen bij ons bezoek aan de kuiperij „Voor dit werk wordt hout gebruikt dat ongeveer 100 jaar oud is" vertelde ons de heer Bakker Het is jammer dat tegen dit 3oort werk een vooroordeel bestaat, iat ontstaan is door het gebruik van nieuw hout, waardoor deze voorwerpen binnen korten tijd als het ware in elkaar zakten Ook heeft men zich in de kuiperij gespe cialiseerd op het maken van kinderspeel goed, zoals wastobbetjes" enz De heer Bakker heeft een étalage ge maakt in de Van de Boschstr teneinde meer bekendheid aan zijn werk te geven Wij wensen hem van harte goed succes BURGERLIJKE STAND ALKMAAR GEBOREN: Berdina J, dochter van Leonardus van Dijl en C Boots Johan nes G, zoon van Petrus J de Bruijn en J L Brant ONDERTROUWD: Johan Koppen en Aaltje Narold Thedorus M Bakker en Catharina J Stadt Peter H van Raalte en Elisabeth G Moeijes Jan Oost en j Johanna M Zonneveld ZWEEDS DANSTHEATER Alkmaar valt de eer te beurt om het wereldberoemde Zweeds Danstheater in eigen stad te mogen aanschouwen. De tournee die aanving in een binnen een uur uitverkochte Stadsschouwburg in Amsterdam heeft een ongelooflijk suc ces. Het Zweeds Danstheater staat onder artistieke leiding van Birgit Gullberg en Ivo Cramer. De beide belangrijkste Zweedse Balletten „Birgit Gullberg-grup pen" en „Cramer-Balletten" hebben zich kort geleden op aandringen van Kurt Jooss verenigd. Zij werden veel met de Jooss-Balletten vergeleken. Birgit Gull berg is een der geniaalste discipelen van Kurt Jooss. Het programma vermeldt behalve bal letten in het komische genre, Zweedse folklorische balletten, Noorse sagen en Bijbelse scènes. Solo-dansers en danse ressen zijn o.a. Birgit Boman; Ivo Cra mer; Birgit Gullberg; John Egman en Ibi Gram. Aan de vleugels: Maxim Stempel en Josef Briné. De prachtige costumes zijn in hoofdzaak ontworpen door den be roemde costuumtekenaar Alvar Dran- ström. Gezien het groot aantal belangstellen den in Alkmaar en omstreken voor de balletkunst, twijfelen wij niet of het op treden van dit beroemde Zweedse Dans theater zal op Woensdag 20 November in 't Gulden Vlies een uitverkochte zaal vinden. DIERENBESCHERMING Zwervend zijn te Alkmaar aangetro' fen drie jonge hondjes. Kentekenen: zwart krulhaar, plm. 8 weken oud; licht bruin plm. half jaar oud, reu; smous- hondje met donkere kop Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. KLAPROZEN-COLLECTE De collecte ten bate van Ned Oorlogs- gravenwerk heeft opgebracht f 396,77 ECONOMISCH WERKEN De melkhandelaren zijn momenteel be zig een regeling te treffen voor wijk- indeling Wanneer dit slaagt dan heeft iedere melkboer zijn eigen wijk en zien wij dus geen drie of vier melkboeren melk naast elkaar, en zal het ook. heel wat tijd besparen, daar men dan niet meer grotere afstanden behoeft af te leggen COLLECTE OORLOGSGRAVEN. De klaproos-collecte heeft ln de ge meente Langedijk opgebracht f 323. Aan allen die tot dit resultaat hebben mede gewerkt wordt dank gebracht. ZILVEREN JUBILEUM COÖPERATIE „NIEUW LEVEN" Het was Zaterdag voor de Coöperatie „Nieuw Leven1' te Zuid-Scharwoude een grote dag, daar zij op die dag haar vijf- en-twintig-jarig bestaan vierde De leden en gebruikers zijn haar na de moeilijke oorlogsjaren trouw gebleven en een groot aantal nieuwe leden is reeds toe getreden. De heer F. P Masmen, die nu 25 jaar geleden als bedrijfsleider in de zaak was gekomen, schetste in een rede de gang van zaken van de oprichting af en zelde, dat er bij een goed beheer weer veel van met cijfers de groei van de coöperatie ge schetst en aangetoond, dat de zaak kern gezond is. Voorzitter sprak woorden van dank tot degenen, die 25 jaar geleden door het verstrekken van de financiële garantie de oprichting mogelijk hebben gemaakt, waarbij hij in het bijzonder ook betrok de mede-oprichters K Zeeman Sz en Jb Zomer, die ter receptie aanwezig waren. Ook het personeel, dat tijdens de bezetting zoveel risico heeft gelopen om de zaak draaiende te houden sprak de voorzitter hartelijk toe. Door velen wer den bloemstukken aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Schelhaas een hartelijke gelukwens uit en ook door vertegenwoordigers van an dere coöperaties werden toespraken ge- houdén. De heer Jb de Vries bood den voorzitter, die zijn zilveren jubileum als bestuurslid vierde, met enige hartelijke woorden een bloemstuk aan. 's Zater dags en Zondagsavonds voerden „De Ze venklappers" in „Concordia" fnet veel succes de coöperatie-revue „Wij kloppen" op „ONDER ééN VLAG". Dezer dagen werd in de zaal van den heer Jac. Schuit onder b.g. titel de film gedraaid, des nam. voor de schooljeugd die voor een - groot gedeelte onder lei ding van schoolpersoneel aanwezig was. Zoals ook in andere plaatsen kon ook ons voor de kinderen de voorstelling niet bekoren. Voor volwassenen is zij beter op haar plaats. Men krijgt door de verschillende beelden op het doek (al zijn het maar flitsen) een overzicht van de werkelijk heid, wat er in de oorlogsjaren is ge schied en gepresteerd om de vrijheid te winnen Het Koedijker publiek is niet erg nieuwsgierig gebleken naar dat verleden, daar er voor deze avond voorstelling .slechts ongeveer een 25-tal bezoekers aanwezig waren. Toch kunnen wij het verschrikkelijke van deze oor logsjaren niet te vast in ons geheugen prenten. TIJDELIJK ENIGE REGEN Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en hier en daar mist. Matige wind overwegend tussen oost en zuid. Iets kouder.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1