Lezende mensen gelukkige mensen" Van boek ioi boek Rundveef okvereen. „De Duinstreek" Heiloo. PUZZLE-RUBRIEK Zuidscharwoude. Wonderlijke 'gebeurtenis te Enkhuizen Een „kop" verscheen op 't muziekblad Broek op Langendijk Raadsvergadering Heer-Hugowaard de omloopdijk te veenhuizen ïïtvïus, *3&snS Egmond aan Zee. RAADSVERGADERING D AMRUBRIEK Hoe de voetbal rollen za^ West-Frisia in het hol van de Zeeburgse leeuw Rundveelokkers uit Schoorl, Bergen, Egmond en Castricum kwamen Woens dag in groten getale bijeen in café Hil- brand te Bergen ter bijwoning van de algemene vergadering. Al waren er in het afgelopen jaar ook vele factoren, die het bedrijf ongunstig beinvloedden, als b.v. gebrek aan ar beidskrachten, mond- en klauwzeer e.a„ toch waren er ook enkele lichtpunten, aldus de voorzitter, de heer N, Kaag, in zijn openingswoord, de veevoederpositie werd gunstiger en en kwam weer wat kunstmest. Jaarverslag, Aan het uitgebreide, met zorg samen gestelde jaarverslag van den contro leur-stamboekhouder ontlenen wij o.a. dat het ledental is gestegen tot 118 le den met 119 bedrijven, waarop 1858 koeien worden gemolken. Wat de pro ductie betreft, werd opgemerkt, dat het vetgehalte zich in 1945 had gehand haafd, doch dat de melkgeit daalde met 200 kg, wat in hoofdzaak te wijten was aan slechte voedingsomstandigheden. De vermelding, dat de hoogste oude re koe in 1945 aan melkgift 1005. en de laagste ƒ350.zal misschien nog een enkele slaper doen wakker worden. Met een hartelijk applaus gaf de vergadering uiting aan haar grote waardering voor het leerzame verslag. Rekening en verantwoording. De rekening van den penningmees ter sloot in O. en U. met 10997,45. Het saldo per 31 December bedroeg 1781,75. Ne rapport van de financiële commissie volgde dechargering van den i penningmeester. De vergadering was het eens <net de I opmerking van den heer D. Duin Wz. dat de tegemoetkoming aan den pen ningmeester niet in verhouding stond 1 tot het vele werk en de grote finan- f ciële verantwoordelijkheid en ver dubbelde de vergoeding. De heer P. Kraakman werd vervol- g.os benoemd tot nieuw lid van de fi nanciële commissie. Bestuursuitbreiding. Wegens de enorme groei der vereni ging en het niet over het gehele gebied verspreid wonen van de bestuursleden, werd besloten het bestuur uit te brei den met twee leden uit het Zuidelijk deel. Benoemd werden de heren G. Veldt en J. Helder. Kunstmatige bevruchting. De heer Jb. Broersen deed enige in- i teressante mededelingen over dit vraag- I stuk. Ofschoon er in ons land tot nog toe minder aandacht aan was geschon- ken, begon er nu toch meer belangstel- I ling voor te komen. De fokvereniging i St. Maartensbrug denkt er over om in i 1947 in samenwerking met heren vee- I artsen een ernstige proef te nemen, I waarvan ook de leden van „De Duin- I streek" met belangstelling de resulta ten afwachten. Melkcontróle. Olschoon het bestuur op het stand punt staat, dat een .vierweekse con trole voor een gewoon bedrijf practisch voldoende is, meent het toch, dat zo mogelijk aan de leden, die dit wensen, gelegenheid moet worden gegeven voor een 14-daagse controle, zoals het Ned. Rundvee Stamboek dat in de toekomst van haar leden verlangt. De meerdere kosten, geraamd op 40.per bedrijf, zullen door belanghebbenden moeten worden gedragen. OPROEP TOT BETEUGELING VAN BALDADIGHEID DER JEUGD. Het is jammer .genoeg een be kend feit, dat de baldadigheid der je'ugd ernstige vormen gaat aannemen. Gis termiddag was er een bijeenkomst ten gemeentehuize, waar verschillende vooraanstaande jeugdopvoeders tegen woordig waren. Wij zagen verte genwoordigers als de hoofden der scho len, leiders van de padvinderij, alsmede het bestuur van V.V.V. en B. en W. van Helioo. Ook de Eerw. geestelijken en ds, Bloemhoff waren voor deze bijeen komst uitgenodigd. Stappen werden be raamd om tot beteugeling der baldadig heid te komen. Vooral zal aan de ouders verzocht worden hun medewerking te verlenen. DE LANDELIJKE RIJVERENIGING WEER OPGERICHT. De landelijke rijvereniging „Heiloo en Omstreken" is weer opgericht. Als in structeur zal optreden de heer P. de Jager, Heerenweg 101, die vroeger de bekende Kennemer Manége beheerde. De heer de Jager is gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te geven. De Rijvereniging besloot reeds met een achttal ruiters en paarden deel te ne men aan het défilé bij het inhalen van den nieuwen burgemeester. KATHOLIEK THUISFRONT. Ook hier ter plaatse is een Katholiek Thuisfront-Comité opgericht. De be doeling is alle katholieke militairen uit Heiloo, die momenteel in Indië vertoe ven, iets extra's aan te bieden bij de a.s. feestdagen. Morgen wordt daarvoor in de parochiekerk gecollecteerd, DE NIEUWE OPENBARE KLEUTER SCHOOL. De perspectief-tekeningen van het in terieur, de plattegrond en verder alle tekeningen, die betrekking hebben op de nieuwe openbare kleuterschool, zijn van hedenmiddag af tentoongesteld in de etalage van Barend Harreveld's Rij wielhandel aan de Straatweg, Uit een en ander kan men opmaken, dat door 't werkcomité alle energie wordt aange wend om zo spoedig mogelijk tot het na gestreefde doel te komen: een openbare kleuterschool ter plaatse. FORESTERS I U.S.V.U. III. Morgen speelt Foresters I een thuis wedstrijd tegen U.S.V.U. uit Uitgeest. Ogenschijnlijk een zacht kostje, maar, jongens, vergis je nooit in een reserve- ploeg. Speelt daarom deze ontmoeting, alsof er alles van afhangt. Het kan een nuttige wedstrijd worden, want volgen de week gaat het tegen ADO II om de bovenste plaats en zal er harder voor gevochten moeten worden. U.S.V.U. I H.S.V. I Het loopt de Heilooër vierde-klasser niet mee dit seizoen. Reeds werd vaak met de oneven goal verloren. Dat zij nog enkele spelers moesten missen door verschillende oorzaken ziekte, onge vallen, militaire dienst maakte de pech nog groter. Maar als wij ons niet vergissen, dan kan Zondag toch weer eens gewonnen worden, nu het tegen U.S.V.U I gaat. Wij rekenen dan ook op een rood-gele overwinning. TONEELVER. „HET MASKER" De toneelvereniging „Het Masker" heeft Donderdag- en Vrijdagavond voor de leden en donateurs van het fanfare corps „Eensgezindheid" te Egmond een geslaagde opvoering gegeven van het to neelstuk „Wantrouwen" onder regie van Jean Robert Jr., waarmee het ge zelschap ook in Heiloo zo'n groot suc ces behaalde. EEN UUR LANGER ETALAGE- VERLICHTING. Naar wij vernemen mogen heden avond de winkel-etalages één uur na sluitingstijd dus tot 19 uur ver licht zijn. Y GEEN BELANGSTELLING De buurtvereniging „Kerkelaan" heeft alleen maar een voorlopig bestuur ge had. Bij de oprichtingsvergadering was dezer dagen slechts één belangstellende aanwezig. Men heeft nu contact gezocht met de buurtvereen. „Op 't Nippertje". Beide besturen kwamen overeen begin Januari gezamelijk actief op te treden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 20 Nov. 1946. Anna L. M. d.v. Jacobus M. H. Punt en Geertruida H. Dekker. 21 Nov. 1946. Johannes P. z.v. Antho- nius Schouten en Engelina A. van Veen. 22 Nov. 1946. Evelina T. M. d.v. Joan nes Bolteji en Jansje Komen. Martien, z.v. Petrus J. van der Gulik en Elisabeth Brederode. 25 Nov. 1946. Louise P. J. M. d.v, Louis Cats en Petronella J. M. Werner. Overleden: 19 Nov. 1946. Evert Zeeman, 35 jr. ge huwd met Jacoba M. van de Wilde, 17 Nov. 1946. Maaikev Wijnalda, 57 jr. wed. v. Pieter Tielenburg. Oplossing puzzle 9. De deling der achten en negens. Ofschoon deze opgave wat moeilijker was, ontvingen wij wederom een zeer groot aantal correcte oplossingen. In cijfers zag de deling er als volgt uit: 3792 2280728736 601458 22752 5528 3792 17367 15168 21993 18960 30336 30336 Na loting order de goede oplossers is de wekelijkse prijs 5 ten deel geval len aan den heer R Duursma, Wilhel- minastraat 83, Den Helder. De prijs zal worden toegezonden. En nu volgt de nieuwe opgave weer met dezelfde prijs. Vóór Donderdag moet uw oplossing in het bezit zijn van de Redactie van Uw Courant. Puzzle 10- De zin uit de roman. Hieronder vindt eer, zin uit een roman, waarvan alle woorden aan elkaar zijn geschreven en daarna het geheel in 41 stukken is verdeeld. Deze 41 stukken geven wij hieronder in alphabetische volgorde. Zij moeten in de juiste volg orde worden gezet. Welke zin krijgt gij dan te lezen? De zin begint met het woordje „Toen". Letterstukken. alha and arl aro arpo RONSELAARS Cornells H uit Zuid-Scharwoude was een eenvoudige schippersknecht, die In 1944 zonder werk liep Hij kreeg daardoor ruzzie met zijn vader en liep weg In Alkmaar ontmoette hij een paar kennissen van vroeger, die hem over haalden, zich in de bekende winkel aan de Langestraat voor de Waffen SS te melden Achteraf bleek, dat hier een paar ronselaars aan het werk waren ge weest, die H eerst dronken voerden en daarna met mooie woorden het SS-ge- bouw binnenloodsten H voelde zich heel slecht thuis bij de SS, maar zag geen kans om dadelijk on der te duiken Later is dit wel gelukt Mr de Groot zeide in zijn verdediging, dat Hij als eenvoudige boerenjongen het slachtoffer was geworden van ronselaars Hij zag er het nut niet van in, dergelijke jongens lang in detentie te houden Hij heeft reeds een „brandmerk" voor zijn hele leven, in de vorm van het „bloeds- teken" Dinsdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Burgemeester Schel haas opende de bijeenkomst, terwijl de notulen van openbare en besloten ver gadering var, 18 October j.l. werden goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken werden cp voorstel van den voorzitter voor ken nisgeving aangenomen Goedgekeurd werd het nieuwe ont werp inzake de heffing van besmette- lijke-ziektegelden. Aan den heer A H. Peters werd met ingang van 1 Januari 1947 eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de o.l. school Eesloten werd aan de School met de Bijbel te Noord-Scharwoude een sub- sidie van 2300te verlenen, alsmede tot het aangaan van een geldlening groot 3000.met den heer Slotemaker te Heiloo. Het voorstel van B. en W. om een overeenkomst aan te gaan met de N.V. j Bank voer Nederlandse gemeenten werd aangenomen. Er ontspon zich een discussie over het I vaststellen van de 7e en 8e suppletoire I begroting over het dienstjaar 1945. Een voorstel aangaande financiële I medewerking voor woningverbetering k werd aangenomen en vervolgens kwam I ter sprake een voorstel van B. en W. I betreffende aanvulling van de algemene politieverordening,- n.l. een verordening bibliotheken. Wethouder Kuiper (PvdA) zag van ®aze aanvulling de noodzakelijkheid niet lr> en na een lange discussie werd het voorstel ingetrokken. 13 van de agenda, aangaande de ■erkkring van de Commissie van Bij and van de gemeente-landerijen, werd vastgesteld, terwij] over de vaststelling an jc" kes'ui' t°t delegatie van be voegdheden aan B. en W. gestemd werd Tenslotte werd het voorstel aangeno- en met tegen 5 stemmen. Tegen, stemden de heren: Beers, Volkers, Bak ker, Balder en Heeringa. Als punt 16 werd toegevoegd aan de agenda de benoeming van een onder- Wijzer. De heer Langereis werd met algemene stemmen benoemd en zal per 1 Januari as. in functie treden. Hierna sloot de voorzitter met een, woord van dank de vergadering. De dagelijkse besturen van de polders eer-Hugowaard en Veenhuizen hebben bespreking gevoerd betreffende de mloopdijk te Veenhuizen Men was van ordeel dat de dijk tegenwoordig geen oplever^1"* en «Us een moeilijkheid aai d„ aanzten van de huizen, die deriien die Van 5taan'en de 'an" derijen, die aan de andere zijde liggen Reeds' enige weken doen geruchteu de ronde over een mysterieuze gebeur tenis, welke zich te Enkhuizen heeft voorgedaan. Deze geruchten hebben zoals da te doen gebruikelijk is fantastische vormen aangenomen; de feiten, ont daan van alle franje, zullen wy rele veren. Vrijdagavond 15 November repeteerde bet Koninklijk Stedelijk Muziekkorps in De Doele te Enkhuizen onder leiding van den heer Gerard H Boedijn, dirigent en componist te Hoorn. Men repeteerde met geweldige animo, want de volgende week zou een concert worden gegeven. Tegen elven, toen het orkest Boedijn's bewerking van Beethovens „Die Ehre Gottes aus der Natur" speelde, verslapte de aandacht der leden door de enigs zins zonderlinge houding van den diri gent. De heer Boedijn staarde naar zijn part tuur, keek omhoog naar het licht, ver wisselde van bril en ging zitten, zodat het orkest eindigde met musiceren. De dirigent transpireerde bovenmatfg en riep den voorzitter, den heer Vingerhoed, die hij op een wazige vlek in de partituur wees. Ook andere orkestleden kwamen naderbij en men zag tot zijn grote verbazing, dat ,de vlek groter werd en de vorm aan nam van een hoofd met een paar ste kende ogen Begrijpelijkerwijze was het orkest bui tengewoon onder de indruk van dit wonderlijke gebeuren, zodat de repetitie werd afgelast. De heer Boedijn verklaarde, dat hij 't gevoel had alsaf hij geëlectriseerd was geweest. Hij klaagde over een moeheid in de armen en heeft dit gevoel behouden tot 's nachts twee uur. Wij hebben de kop de volgende dag bekeken Enige gelykenis met een of anderen componist konden wy niet vinden. De bewering als zou het gelaat van Beetho ven op het papier verschenen zyn, is dus niet gegrond. v De beeltenis is ongeveer 3Vz cm. hoog, vry wazig, en geiykt op een flauwe fo tografische afdruk. Een „mop" moet hier uitgesloten ge acht worden, daar de heer Boedyn de partituur steeds in een goed afgesloten kastje bewaarde, terwyl het technisch als onmogeiyk is te beschouwen, dat t papier byvoorbeeld by de vervaardiging door toeval of opzet lichtgevoelig is ge ïmpregneerd. Hoe dan de oplossing van dit mysterie te vinden? Wy hebben ons onmiddeliyk na het voorval in verbinding gesteld met dr Tenhaeff, docent in de parapsychologie aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, die ons in eerste instantie mededeelde, dat hy hier een para-normaal verschijnsel' uitgesleten achtte. Wy hebben dr Tenhaeff een tiental rapporten van orkestleden, die met eigen ogen de verschyning van de „kop" had den waargenomen, doen toekomen, de di rigent zelve heeft zyn bevindingen me degedeeld en ook dokter Romeyn, arts te Hoorn, schreef aan dr Tenhaeff een uitgebreid epistel over het geval. Het onderzoek is momenteel in volle gang, doch de voorlopige conclusie is nu, dat we hier te doen hebben met een staaltje van zogenaamd „direct schrift", een para-normaal verschynsel, dat zeld zaam voorkomt. Het buitengewone by het voorgevalle ne te Enkhuizon is, dat de „kop" zicht baai? werd, terwijl er geen speciale sé ance werd .gehouden en dat de heer Boedyn zich nooit met spiritisme heelt bezig gehouden Dr Tenhaeff wist ons geen enkel «ge val te noemen, dat met het gereleveerde vergeleken kon worden. Wy vernamen echter, dat een dertig jaar geleden te Schellinkhout by den heer Maarse ook iets dergeiyk is ge beurd. Men had daar 's avonds druk zitten praten over iemand en toen een bezoe ker naderhand een notitieboekje uit de zak haalde, bleek op een blaadje daarvan de kop van de persoon in kwestie te zyn verschenen. Aan de Ji?nd van getuigenverkla ringen is ^>ok dit geval nog te contro leren. Dat wy niet eerder er toe overgegaan zyn de wonderlyke gebeurtenis te Enk huizen te publiceren is te wyten aan de omstandigheid, dat de heer Boedyn ons verzocht had geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Deze week hebben echter twee repor ters van een landehjk blad den dirigent bezocht en hem voor de keuze gesteld de juiste toedracht te vertellen of an ders een ongedocumenteerde reportage in hun krant te zien verschynen. De heer Boedyn is gezwicht voor de ze „bedreiging" en heeft zyn ervaringen medegedeeld. - Derhalve achten wy ons gerechtigd nu tot publicatie over te gaan, waardoor ook de wilde geruchten tot nuchtere feiten worden gereducéerd Iri de weken die aan Sint Nicolaas vooraf gaan plegen de uitgevers een stroom nieuwe uitgaven over de redac ties van dag- en weekblad uit te storten welke, hoe welkom ook, bezwaarlijk Dinnen een korte spanne tijds door den beoordeelaar te verwerken is. Deze heeft de keus tussen twee wijzen van doen; hij kan zich beperken tot een greep uit de boekenschat, een enkel werk aan een nauwkeurige critiek on derwerpen en de overige uitgaven ter zijde leggen. Hij kan ook een vluchtig overzicht geven van het voornaamste dat bij hem op tafel komt. Ik geloof dat de laatste werkwijze uitgever en lezer het meest bevredigen moet. Op de be langrijkste uitgaven toch kan de criti cus altijd latdr ftog terugkomen. Aan Euripides' drama „Alkestis" is ln deze oorlogstijd door meer dan één auteur aandacht gewijd en dit is be grijpelijk, want het werk is een spel deK opstanding en tijdens de bezetting en Duitse onderdrukking dipeg ieder Ne derlander het verlangen naar opstan ding in het hart. In 1943 verscheen bij H J Paris, Amsterdam, een vertaling door dr J M van Buytenen, in de oor spronkelijke versmaten. Dit jaar zag een vertaling door Eric van der Steen het licht (bij C V Uitgeverij v.h. C de Boer Jr; Amsterdam). Deze vertaling, die door dr J C Kamerbeek is ingeleid, werd, blijkens de datum onder deze in leiding, ook in 1943 of eerder voltooid. Eric van der Steens vers volgt het Griekse minder op de voet dan dat van J M van Buytenen maar heeft het voor deel van ruimere bewogenheid. Wie ech ter de strenge verzen en de hoge toon van Boutens' vertalingen in het oor heeft zal door Van der Steens poëzie te leurgesteld worden. Waarom hij zijn heldin Alcestis en niet Alkestis noemt, Alcmene en Heracles schrijft inplaats van Alkmene en Herakles enz is mij niet duidelijk. „Vice-Versa" is de titel van een son nettenbundel. door Eric van der Steen en Max Schuchart, verschenen bij de zelfde uitgeverij. Men ontbeert in deze bundel de strenge wet waaraan het son net beantwoorden moet, wil het zijn erenaam verdienen. Maar strengheid van vorm hebben deze schrijvers ook niet beoogd Zij hebben zich in broe derlijke samenwerking aan een speels jongleren met verzen en met typografi sche details overgegeven de jong-ge- storven Vlaamse dichter Paul van Os- tayen heeft hun klaarblijkelijk tot voor beeld gediend en aan een excentriek opgetuigde zetspiegel meer aandacht ge wijd dan aan de ernst der poëzie. Het is hun goed recht. Maar het is het goed recht van den minnaar der poëzie te wraken dat de poëzie tot zulk spel ver nederd wordt. - Als typografische curio siteit zal het boekje echter zijn weg wel vinden. Drukker en uitgever leggen e"r eer mee in. De raad der gemeente Egmond aan Zee vergaderde Dinsdagavond om 8 uur onder voorzitterschap van burge meester M. Niele. Aan mej, Bernards werd op haar ver zoek per 1 Januari 1947 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de open bare lagere school wegens benoeming te Amsterdam. Aan de gemeente-bedrijven werden benoemd P. Wijker als gasmaker, D. Glas als meteropnemer-incasseerder" en M. Dekker als hulpstoker, allen met in gang van 1 Januari 1947. Wegens opheffing van dit dienstvak werd den heer Koopman eervol ontslag met wachtgeld verleend, als agent der werkloosheidsverzekernig, Besloten werd op aandrang der re gering de straatbelasting te herzien. Voor gebouwde eigendommen wordt reeds 6 pet van de belastbare opbrengst geheven, zoals de regering eist, maar voor ongebouwde eigendommen be stond deze belasting nog niet, omdat deze voor Egmond geen zin heelt. Niet temin werd op aandrang der regering besloten hiervoor 3 pet der belastbare opbrengst te heffen. De opbrengst be droeg volgens den secretaris 15. pgr jaar! Aangeboden werd de begroting voor het jaar 1947, sluitend met een tekort op de gewone dienst van 100.000. precies. Oorzaak van dit tekort was volgens den voorzitter o.a. de begro ting van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarop een gemeentesubsidie geraamd is van 47.000. Voorts werd aangenomen het her bouwplan voor het afgebroken ge deelte der gemeente, zoals dit ontwor pen is door ir. Niepoth, mej. ir. van de Ban en de dienst voor de wederopbouw. De kosten van dit herbouwplan, d.w.z. van het bouwrijp maken na onteigening van een 20-tal woningen en de grond, zijn geraamd op niet minder dan 440.000.— Besloten werd accoord te gaan met opheffing van de sportkring Alkmaar, gedurende de bezettingstijd ingesteld, De rondvraag was van zeer langdurige aard, maar leverde geen enkel punt van belang op. Oplossing probleem 9. Stand: Zwart 9 schijven op: 8, 10, 13, 17, 22, 23, 25, 28, 3.1. Wit 10 schijven op: 26, 30, 33, 34, 35, •37, 38, 39, 40, 47. Wit speelt: 1 30—24 (31x42), 2 24—20 (25x14), 3 34—29 (23x32), 4 47x20 (28x39), 5 20—14 (10x19), 6 40—34 (39x30), 7 35x2!! Zet nu nog even vlug het volgende standje op het bord: Zwart 5 schijven op: 3, 11, 12, 13, 21 en dam op 31. Wit 8 schijven op: 22, 29, 32, 33, 34, 35, 38, 44. Wit speelt: 33—28 (31x18), 29—24 (18x49), 32—27 (49x30) 27x9 (3x14), 35x24 en wint. Door tussenkomst van den heer O G v d Veen te Alkmaar ontvingen wij een tweetal problemen van den heer J Visser Jr. te Apeldoorn, hoofdredacteur, van „De Gelderse Dammer" en voor zitter van'de technische commissie van ae Ned. Problemisten Bond. Hij is één der voornaamste figuren op gebied van damproblematiek in Nederland. Wij geven gaarne aan het volgende mooie vraagstuk eer. plaat$, met dank voor de toe zending. Ter oplossing: PROBLEEM 10 van J. VISSER Jr. te Apeldoorn Zwart U schijven op: 1, 6, 10, 13, 14, 19, 20, 29, 36, 38, 40. Wit 10 schijven op: 17, 21, 25, 26, 27, 31, 32, 43, 47, 50. Wit speelt en wint. uitgave over „Leven en Werken van groote Nederlanders" staat onder redac tie van dr H Brugmans. dr J C H de Pater, J N Pattist, G J Rooymans en G Scholten. „Een Nederl. Wacht aan de Rijn", door dr P C Boeren verhaalt uit het leven van Jan de eerste, hertog van Brabant. Dr J Haantjes schetst Jan van Riebeeck, de „verkenner in koopmans land". Max van Amstel, tekent onder de titel: „Een timmermanszoon wint land", de figuur van Jan Adriaanszoon Leegh- water. Mr W J van Balen neemt ons met Jan Huyghen van Linschoten mee „Naar de Indische onderwereld" en D Hans be schrijft het leven van Johan Rudolf Thorbecke: „Een man als uit ijzer ge goten", Het papier waarop deze boekjes gedrukt zijn is niet fraai, maar daardoor kon de prijs ook zeer laag worden ge steld. Zij liggen nu binnen ieders bere;k. Bij denzelfden uitgever verscheen een bundel verzen van Albert Helman, on der de titel „Ontsporing". Een onheil spellende titel. Het is een merkwaardig verschijnsel dat zoveel Nederlandse proza-schrijvers sinds of tijdens de oor log de vlucht genomen hebben in de poëzie, auteurs als Ina Boudier Bakker, Top Naeff, Arthur van Schendel, om enkele namen te noemen Nu ook Albert Helman. Wij moeten ons voorlopig tot deze vermelding bepalen. Van Heimans boeiende roman ,,De Rancho der X Mysteries", die in Juni 1941 verscheen en die tijdens en ondank» de bezetting herhaaldelijk clandestien werd herdrukt, heeft, eveneens bij 4e Amsterdamse Boek- en Courantmaat schappij, een zevende druk het licht ge zien. Goede wijn behoeft geen krans. Tenslotte vermeld ik nog het onder houdende meisjesboek van G E Potharst- Gimberg: „De Maaier waakt" een ver haal van een Amsterdams kind, dat in de hongerwinter bij goedgezinde boeren in de Wieringermeer bijgevoed wordt en wier lotgevallen voor en tijdens de on dergang van de Meer op levend -e wijze worden verteld. Het boek ver- ''een bij C V Uitgeverij v h C de Boer Jr, Am sterdam en is door Rie Koopman geïl lustreerd. Maurits Uyldert Christiaan Terpstra heeft zijn gedich ten, voor en tijdens de oorlog geschre ven, in drie bundels saamgevat. Zij he ten: „Het Klokhuis"; „Koper en Tin"; „Koudvuur". (Eveneens verschenen bij C V Uitgeverij v h C de Boer Jr). Wij hopen gelegenheid te vinden op deze verzen zij zijn zeer ongelijk terug te komen. Nederland heeft een groot verleden, dank zij mannen van karakter en on dernemingsgeest. Het is goed dat wij daaraan, juist in deze tijd, worden her innerd. Daarom noem ik het verschijnen van een serie biografieën van grote Ne derlandse persoonlijkheden een verheu gend verschijnsel. Vijf deeltjes van de reeks die onder de leus: „Die grootste van dit volck" bij de N.V Amsterdamse Boek- en Courantmaatschappij het licht heeft gezien, liggen thans voor ons. Deze wat de goede SttsIJ ons BRENGT, Wij HEBBEN MEM BIJ DE GRUyTER GEZIEN. Hij KOCNT SNOEP EN KOEK eN ecNje chocolade en ROODMERK KOFFIE EN OOK THEE. OOK DE CaSSA&ONS DiE NAA\ Hij MEE Wij Nebben net lekker echt gezien De tweede klassers. Zeeburgia zal het morgen in. Amster dam tegen West-Frisia lang niet cadeau krijgen, daarvoor kennen wij de rood gele ridders te goed; zelf nu kansloos voor de titel, blijven zij sportief strijden voor elk punt, dat maar te veroveren valt, en nog ieder seizoen hebben zij zorg gedragen voor een verrassing. Ook nu hebben zij de wedstrijd op papier bij voorbaat reeds verloren, maar ondariks dat zot. het ons niets verwonderen als West-Frisia b.v een gelijk spel uit het vuur zou slepenAFC vindt een las tig klipje in ZFC, maar de vorm waar in de reds op het ogenblik spelen, is o.l. toch een garantie voor een overwinning. De Spartaan bungelt met twee punten achterstand onderaan, en wij menen niet dat de Amsterdammers sterk gg- noeg zijn om zelfs op eigen veld WFC in voldoende mate te weerstaan, waarbij wij echter aantekenen, dat de Wormer- veerse door de nederlaag van verleden week tegen de leiders, misschien zo in de put is geraakt, dat zij de kluts wat kwijt is; een normaal verschijnsel in de voetbalwereld. Hilversum moet tegen HVC toch minstens één punt in de wacht kunnen slepen, en RCH wint thuis van De Kennemers. In 2 B, waar het verhaal eentonig be gint te worden, heeft KFC een vrije dag. en kan zij rust'g afwachten, wat de overigens theoretisch geworden con currentie er van terecht brengt. Water graafsmeer ontvangt ZVV en wint na tuurlijk. Volendam nummer drie speelt de uitgestelde wedstrijd tegen OSV en zal de handen vol hebben; een ontmoeting met open kansen, waarbij wij echter OSV tenminste één punt toe rekenen. Vriendensohaar moet in Velsen tegen de club van die naam kunnen win nen, terwijl wij voorts HBC een achtste nederlaag voorspellen, ditmaal tegen SDW. In 3 D heeft AIcmaria Victrix een lastig klantje aan Sehagen, dat een spel letje speelt, waar men soms moeilijk vat op kan krijgen. Met hun minieme voorsprong op APGS in. gedachten zul len de Alcmarianen zich echter wel wachten een domme streek uit te halen, en wij rekenen daarom op beide punten. VIERDE KLASSE C. Vitesse heeft tegen Zeevogels een goede kans haar fraaie positie te hand haven, evenals wij CSV in staat achten Alkmaar te kloppen. Daarentegen ge loven wij rdet, dat Uitgeest WSV kan weerstaan en dat USVU sterk genoeg is om togen he Heilose HSV winst te •hoe ken Dat Assendelft Randers klopt, 'ligt in de lijn der verwachtingen. wijzigingen in HET VOETBAL- PROGRAMMA. Op het laatste ogenblik zijn nog enige wijzigingen in het voetbalprogramma van morgen bekend geworden. Helaas bereik ten ons deze veranderingen te laat om ze nog in onze voetbalprognose te kunnen verwerken Het gaat hier om twee ont moetingen: De wedstrijd EmmenGVAV wordt Sneek— Emmen en 'die tussen Ju liana—Maurits is gewijzigd in Maurits— Sportclub Emma.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 5