NG BAKKUM [ENKEN IACHT DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting oan de DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NEDERLAND EN DE PROCESSEN TE NEURENBERG Verzameling van bewijsmateriaal Hors d' Oeuvre Een lach werd goud Zij lachte éénmaal En erfde een ton... tegen den vrek.... Klompen zonder bon verkrijgbaar als ze er zijn.... Radio-rede van prof. Gerbrandy Van nabij en verre Het probleem dei ontwapening OffieMle ontvangst ia werden bestuur en ereleden en W. van Purmerend officie, dhuize ontvangen, i middagvergadering werd hst stuur gemachtigd alle maatregj! treffen die noodzakelijk zijn in i met de reorganisatie-vooretel. de KNSB. oorzitter herinnerde in dit ver. an de onlangs gehouden verga- te Leeuwarden, waar de reor. e werd besproken en ten «lotte tn kleine groep, die veel atem- id, afgestemd. Binnenkort hoopt iter het contact weer op te vat- tot het beoogde doel te komen, leer J. Werkman, wedstrijd- is, besprak tenslotte de tg ver- ampioenschappen. ^ssendelft werd het organiseren wedstrijd om het kampioenschap roepsrijders toegewezen, i maar Dapper" van Langedijk kampioenschap voor heren- s laten verrijden en Nieuwe- dat voor dames, de andere kampioenschappen gedelibereerd worden. DAMMEN lagavond speelde DDD haar fci. tie-wedstrijd, t.w. tegen CDA 1,1 am. Ij DDD I: aalL, Ravenstein 't SchipN Oud -J Schuit -i tl—L Verver .anghenkelH Kruider 0~j JongH Ravenstein 1^ unenbroek—M Hamels 0-' 3ijk—O Woonijk *-t it—H Timmerman 1—1 ite—C A de Bree 0-i 9-4 afgéb r van Vliet vestigt haar ijfde wereldrecord n Vliet verbeterde in Hilversum eldrecord schoolslag 500 meter naam stond van de Duitse A. met 2,4 seconden en bracht het naam met min. 41 seconden. ificatie Puzzle-rubriek ze puzzle-rubriek is j.l. Zaterdag al regels weggevallen, waarom Puzzle 10 nog eens in z'n geheel Igen: 10. uit de roman. der vindt men een zin uit een 'aarvan alle woorden aan elkaar hreven en daarna het ge' eel te ;n is verdeeld. Deze 41 s akken Ij hieronder in alphabetische Zij moeten in de juiste volg den gezet. Welke zin krijgt gij ;zen? De zin begint met het „Toen", tukken. and arl aro arpo war edat emer enbe nde ende oo po g«I :in grav hlnha hop ïb ingve kken kt nha ntvlu nver otte otzij ijdel schi slo to toto ulpva wac zie. om tijdige inzending uwer op- - Alkmaar 2973 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma DINSDAG 3 DECEMBER 1946 144STK JAARGANG No. 163 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVBN: Adverteattes: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 et., elk woora meer 8 et., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert. plv. Tj. N, Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Een verslaggever van het ANP heeft een onderhoud gehad met kolonel mr. A M baron van Tuyll van Serooskerken, die als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering bij de komende pro cessen te Neurenberg zal optreden. Kolonel van Tuyli noemde het doel van de Nederlandse vertegenwoordiging te Neurenberg tweeledig. Enerzijds zal Nederland bewijsmate riaal verschaffen aan het Tribunaal, dat de oorlogsmisdadigers zal berechten, ter wijl Nederland anderzijds door het pro ces materiaal zal verkrijgen, dat van be lang kar» zijn voor de processen, die hier te lande tegen oorlogsmisdadigers gevoerd zullen worden. Vooral deze laatste factor achtte kol. van Tnyll voor ons land zeer belang rijk. De Duitse beklaagden immers hebben de gewoonte te trachten de op hen rustende schuld van zich af te wentelen en op een ander te schuiven. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat op verschillende figuren, die met be trekking tot ons land hun duistere rol hebben gespeeld, een geheel nieuw licht komt te vallen. Het is dus een vereiste, aldus baron van Tuyll, dat Nederland op de hoogte bljjft van het geen zich in de rechtszaal te Neuren berg afspeelt. Het bewijsmateriaal, dat kolonel van Tuyll namens de Nederlandse regering aan het tribunaal zal overleggen, is 6inds de bevrijding in ons land verza meld. In vele gevallen zijn de gegevens afkomstig van Nederlandse medici, die zelf als gevangene langere of kortere tijd in de concentratiekampen hebben doorgebracht. Ook van niet-medische zij de zijn echter aldus de kolonel be langrijke inlichtingen verstrekt. Gevraagd naar de aard van het tribu naal, dat zijn oordeel over de oorlogs misdadigers zal vellen, deelde baron van «Wil mede, dat dit een zuiver Ameri kaans tribunaal is. Generaal Taylor zal nierin, als opvolger van Jackson, de xunctie van openbare aanklager vervul len. De Nederlandse belangen bij de ko mende processen zijn reeds met generaal Taylor besproken, die te kennen gaf, de aanwezigheid van een Nederlands verte- MARITIEME MIGRAINE Een Engels dagblad beklaagt er zich over, dat het de oorlogsma rine aan voldoende personeel ont- bleekt. Bij de jongste manoeuvres van de Home Fleet moesten de kanonnen om beurten worden af gevuurd, de zee-soldaten renden heen en weer om dit kunststukie te volbrengen en sommige torpe dojagers moesten varen op halve kracht, want er was gebrek aan machinisten en stokers. „Deson danks", lezen wij, „voerde de vloot het programma feilloos uit, hoe wel het menigeen hoofdpijn zal hebben berokkend Een admiraal met hoofdpijn moet, zou men menen, een novum in de geschiedenis van de marine zijn. Maar is dit zo? Daar ligt Michiel de Ruyter na voor Chatham, en hij ligt daar niet b1 echts met zijn vloot, hij ligt ook in een dekstoel, op de brug van zijn vlaggeschip en op het diep- gerimpelde voorhoofd ligt een ijs- compres, iedere vijf minuten ver verst door een bevallige stewar dess. „Gaat het wat beter. Excel lentie?" fluistert zij. Michiel schudt het hoofd, wat al te ener giek; het ijs vliegt naar links en rechts en is gebroken, tussen meisje en man. De Ruyter slikt van schrik en lispelt „Lopen de Kanonniers hard genoeg van bak- naar stuur-boord?" „Nou en glimlacht het lieve kind. ..Luistert u maar: Bom, de vollt iaag van links; bom, de volle laag van rechts!" ..Geef me nog een aspirientje" teemt onze zeebonk. „Is er wel munitie genoeg?"- Een scheepsjon gen, die tegelijk de functies van eerste, tweede en derde stuurman vervult, deelt hem mee, dat er te weinig manschappen zijn om de Kogels uit de kruitkamer te tillen Er wordt daarom geschoten met Kaas. Dat komt hard genoeg aan Bestevaers hoofdpijn wordt klaar blijkelijk heviger. Toch vraagt hij nog bezorgd: „Het is toch 20 plus?" De scheepsjongen verze kert hem dat het volvette is „Wij geven den Brit zijn vet", zegt hij trots, „al schieten wij niet met spek". De admiraal rilt als hij hoort spreken van spek. Zijn maag verdraagt geen spek. ,Hebt u koorts?" vraagt het meisje, en steekt hem een thermometer on der de tong. Doch iemand anders op de brug steekt de trompet er, de radio schreeuwt: „Chatham gevallen! Paniek te Londen! De bevolking vlucht!" Bestevaer slikt r® thermometer in en gilt: „Voor ieder een oorlam, en een dubbel, voor mij!" Maar het meisje knip ??i en de scbeepsjongen heeft de stme wenk verstaan Hij brengl haar een cocktail en aan d<?n ad ee? kwast De Ruyter zakt terug, ln zite stoel, met SJ j sezicht. De migraine is heviger dan ooit. Zo moot hst ziin gebeurd maai nt? in schoolboek! - ]e«. Dat chauvinisme toch! KREEFT Beestachtige gruwelen De gruwelen, die in het eerste pro ces tegen 23 medici, die proefne mingen op levende mensen verricht hebben aan de wereld bekend zul len worden gemaakt, noemde baron van Tuyll beestachtig. Bij het doorlezen van de dossiers is men ontzet over de misdadige expe rimenten, die deze „medici" waar onder een vrouw op hun slachtof fers hebben toegepast Naar het oor deel van den kolonel kan het dan ook niet anders dan voldoening schenken, dat deze weerzinwekkende misdaden binnenkort op rechtvaardi ge wijze zullen worden berecht. genwoordiger zeer op prijs te stellen. De kolonel zeide voorts, dat zijn taak zuiver die van een waarnemer is. Hij zal niet als aanklager namens Nederland optreden, doch uitsluitend bewijsmate riaal voor ons land verzamelen. O DE VALK NAAR INDIE VERTROKKEN De marinevoorlichtingsdienst meldt: De sleepboten van de Kon. Marine HrMs Beatrix en HrMs Margriet zijn Zondag 1 December tezamen met de E.moire Betry van de BPM met het dok Juliana waarin de bok Valk is /.istgezet van Curasao naar Indië vertrokxen. De eerste aanleghaven op het thans aange vangen tweede dee; van de sleepreis is Colon. De bestemming van ce sieep is Soerabaja. De moord in de Warmoesstraat Verdachten gearresteerd in Duits- land. Frankort aan de Main, 2 Dec. (Van den specialen verslaggever van het ANP): In Frankfort werden gearresteerd Cornells Hoogenboom, oud 24 jaar en diens broer Jacob Hoogenboom, oud 22 jaar, verdacht van' de moord in de Warmoesstraat te Amsterdam. De arrestatie geschieddeop 28 Nov. jl door de Duitse politie, wegens onbe voegde grensoverschrijding en het zich bevinden in andermans woning zonder verblijfsvergunning. Toen de gebroeders Hoogenboom hiervoor voor een Duits gerecht terécht stonden, wilde het toe val, dat de aan dit gerecht als tolk werk zame Nederlander in Nederlandse kran ten over de moord en het verzoek tot opsporing en aanhouding van Jacob Hoogenboom gelezen had. De broers werden toen onmiddellijk ter beschik king gesteld van de Nederlandse mili taire missie te Frankfort. Bij hun verhoor gaven zij toe de grens illegaal te hebben overschreden op 5 November j.l. bij Susteren-Kaldenkir- chen, om in Duitsland onder te duiken. Zij hadden tot nu toe van de zwarte handel voornamelijk verkoop van koffie, welke zij uit Nederland hadden medegebracht geleefd en waren in het bezit van ruime geldmiddelen. Het was hun na aankomst in Frankfort gelukt direct contact te verkrijgen met kringen van de Frankfortse onderwereld, die hun onderdak verschaften en aan valse papieren zouden helpen. Voordat zij deze echter kregen, vond de arrestatie plaats. De gearresteerden zullen ver moedelijk binnenkort naar Nederland worden overgebracht. Op een klein boerderijtje in Ide bij Vries (Efrente), woonde in zijn eentje een man, met wien vrijwel niemand iets te maken wou hebben. Hij was, zo werd m het gehucht verteld, rijk maar aarts- gierig. Hij was voortdurend „met advo caten in de weer", deed alle mogelijke moeite om meer pacht van zijn pachters los. te krijgen en schijnt twintig jaar met een en hetzelfde pak te hebben ge daan. In zijn boerderijtje was het zo rommelig, dat men er beter niet dan wel kon zijn en zijn gezicht was door de pokken afschuwelijk verminkt. Hij was een zonderling, maar een zonderling, die zeer goed bij zijn verstand was, dat ge tuigde de manier waarop hij zijn rijk dommen verdedigde en trachtte te ver groten. Met zijn familie leefde hij in onmin; sympathie had niemand in de buurt voor dezen onvriendelijken vrek, hoe wel hij, wanneer het niet om zijn bezit tingen ging, weinig last veroorzaakte: hij bemoeide zich niet met de mensen en men bemoeide zich niet met hem. Op een tragische manier heeft deze man het leven, waaraan hij nooit veel moet hebben gehad, verloren, aldus het Dagblad van het Oosten. Hij moest voor de behandeling van zijn ziektegeval naar 't ziekenhuis. Blijkbaar heeft hij dat niet aangedurfd: Hij heeft door ophan ging zelfmoord gepleegd. Hij was 46 jaar Bij het openen van zijn. testament bleek, dat hij al zijn bezittingen; lan derijen, huizen, papieren en geld, die- we op een totaal bedrag van honderd duizend gulden hoorden schatten, heeft vermaakt aan een meisje, dat eenmaal tegen hem gelachen heeft Dat moet drie jaar geleden zijn. Toen werd er -gedorst in Ide, en een van de familieleden van den zonderling, een bejaarde landbouwer, stelde voor, dat men den man, die immers zonder knecht of wat ook zat, met dorsen zou helpen en dit gebeurde. Het meisje, dat er met haar vader toevallig bijstond, heeft blijkbaar om dit voorval tegen den man gelachen. De man heeft dit, terecht of ten onrechte als een bewijs van .vrien delijke gezindheid opgevat en heeft enige malen gezegd, dat hij dien lach niet vergeten zou. Hij heeft woord gehouden. Het testa ment kort na deze gebeurtenis opge maakt, heeft het bewezen. Voor de fa milie bleef niets over Het bejaarde familielid ziet de boerderij waar hij zelf werd geboren en waar de zonderling zich van het leven beroofde, in vreemde handen overgaan. Dezer dagen is de man begraven. Daarvoor hebben de ouders en de even eens te Ide wonende schoonouders va» het meisje, dat inmiddels getrouwd is en te Bedum woont, gezorgd. Familie leden en omwonenden waren door hen bij de begrafenis uitgenodigd. Niemand gaf aan die uitnodiging gehoor. Achter de lijkwagen volgde een sjees, waarin de ouders en de schoonouders van het meisje gezeten waren. Door de regen ging de korte stoet naar het kerkhof te Vries. De torenklok luidde, maar dat was dan ook alles Er was geen predi kant, niemand van de aanwezigen vroeg het woord. In vijf minuten was de plechtigheid geëindigd. Dé universele erfgename was zelfs niet gekomen. Tüdens de te Hilversum gehouden zwem wedstrijden is Nel van Vliet erin ge slaagd het wereldrecord schoolslag voor dames op de 500 meter met 2,4 sec. te verbeteren en op 7 min. 41 sec. te bren gen. De nieuwe reeordhoudster met haar trainer, Jan Stender. ANP P Het proces tegen Lewis Heden heeft de regering van de V.S haar getuigenis beëindigd in de zaak tegen Lewis, den leider van de 400,000 stakende mijnwerkers. Dr. Hauser heeft in zijn verhoor als getuige voorspeld, dat, als de staking 60 dagen zal duren, zg 5,000,000 mensen werkloos zal maken. 80 pCt. van het voornaamste spoorwegverkeer zal stil leggen en de produetie tot 20 pCt. zal doen dalen. Consumentencrediet voor varenden De termijn, binnen welke een aan vrage moet zijn ingediend, wordt voor opvarenden van binnenschepen en ter koopvaardij verlengd tot de een en der tigste December 1946 bij het sluiten van de kantoren der districtsraden. Zeep uit petroleum De voornaamste petroleummaat- sci appijen zijn van mening, dat ru we petroleum in de toekomst de voornaamste basis vodr de zeepver- vaardiging zal vormen, zo meldt het „Journal of Commerce". Een di rectielid van een vooraanstaande pe- troleummaatschappij meent dat bin nenkort meer dan een kwart van de Amerikaanse zeep gemaakt zal wor den uit petroleum of gas, terwijl des kundigen beweren, dat voor de ge hele zeepbehoefte der V.S. in de ko mende vijftig jaar een procent van de bekende natuurgas-reserves vol doende zal zij». Een vliegtuig van de British Over seas Airways heeft de reis van New York naar Ierland in 8 uur 32 minuten ge maakt. In de Staatscourant van 29 Novem ber 1946 is bekend gemaakt, dat tot wederopzegging dispensatie is verleend van artikel 3 der klompendistribntie- beschikking 1946, hetgeen betekent, dat met ingang van 21 October 1946 klompen kunnen worden gekocht en afgeleverd zonder bon. De distributiedienste» zullen derhalve geen klompenbonnen meer uitreiken. De producenten va» en de grossiers in klom pen zullen op de nog in omloop zijnde klompenbonnen bij voorrang klompen afleveren. Deze regeling is »iet getroffen omdat er thans een voldoende hoeveelheid klompen beschikbaar is om in de be hoefte te voorzien De totale hoeveelheid klompen, welke voor distributie beschikbaar komt, is ril. dusdanig klein, dat van een ook maar enigszins redelijke distributie geen sprake kan zijn. Lord Beveridge, de bekende Engelse sohè hogeschool te Rotterdam geprorao economische wetenschappen. Tord Beve zjjn promotor, prof, J G Koopman. econoom, is in de aula van de economi- veerd tot dootor honoris causa in de ridge ontvangt de bul uit handen van A N g V. Gisteravond heeft prof Gerbrandy een radiotoespraak gehouden waarin hti een ernstige waarschuwing uitte omdat z.i Nederland op het punt staat de oorlog alsnok te verliezen, wanneer de overeenkomst van Ling- gadjati aanvaard wordt. Het had z.i zeker anders gekund indien niet enige der huidige bewindsmannen Nederlands-Indië innerlijk niet reeds hadden losgelaten. Een losse verhouding tussen Nederland en Indië zou een sterke daling van den Nederlandse levensstan daard met zich brengen. Dat dit offer een inlossen der belofte van 7 Dec 1942 inhoudt, kan volgens spr niemand vol houden. Het transiguren over de hoogste belangen des Rijks moet ophouden De enige weg Tenslotte beval spreker als enige weg tot redding aan een politiek gedragen die aanstuurt op een Rijksconferentie, door de boodschap van 7 December 1942, waarop slechts gesproken zal worden met loyale vertegenwoordigers der verschil lende volken en groepen. Prof Gerbrandy besloot als volgt: „En als u mij vraagt: kunnen wij dat nog? Dan vraag ik u: Hebt u niet 5 Ja ren lang het onmogelijke gedaan, omdat het moest? Houdt vast, ga van dit stand punt nooit af, ge zult bondgenoten over tuigen, want het woord van recht en waarheid vermag oneindig veel, dat weet ik uit ervaring) en ge zult het welzijn van alle volken van het Koninkrijk herstel len. De erisis van heden zal dan blijken hef tig maar voorbijgaand te zijn. De weg van Linggadjatl voert voor verre toe komst de grote massa van Nederlands- Indië naar een nacht van onvrijheid en onzekerheid"! Op het eerste na oorlogse congre v psychiaters te Berlijn is medegedeeld, dat de nazi's meer dan 275 duizend gees- tespatienten om het leven gebracht heb ben Een aantal hoogleraren heeft zich met een schrijven tot den ministerraad gewend, waarin er op wordt aangedron gen, dat de Staten-Generaal de ontwerp overeenkomst van Linggadjati onmidde- lijk zullen behandelen en goedkeuren. Te Rotterdam is van dit jaar thans het 4000ste schip gearriveerd. Philips' Gloeilampenfabriek te Soera baja zal haar werkzaamheden in midden December hervatten. Vijf millioen mensen beneden Ce leeftijd van veertig jaar zijn nodig om 't bevolkingscijfer van Frankrijk op pei te houden In Hilversum is tengevolge van de Amerikaanse mijnstaking de kolenposi- tie zeer kritiek geworden. De lichtbedrij- ven beschikken nog over een voorraad voor een paar weken De Zuidpool-expeditie onder leiding van vice-admiraal Byrd is vertrokken. De Amerikaanse zóne van Duitsland heeft 50.000 ton broodgraan aan de Britse zóne geleend. Een (vermoedelijk Frans) militair vliegtuig is in de Vogezen neergestort. Er zijn reeds vier lijken geborgen. Dr Wey is als opvolger van dr Grimm gekozen tot Zwitsers bondspresident. De mogelijkheid bestaat dat de Britse autoriteiten binnenkort de export uit de Britse zóne van Duitsland zullen staken. De Internationale Conferentie voor de Walvisvaart is beëindigd. De heer de Jong heeft bij Lochem vier snoeken gevangen, waarvan één van meer dan 18 pond. De Duitsers mogen thans ook zaken brieven naar het buitenland zenden, be halve naar Japan en Spanje. Men is bezig een leiding voor mijn- gas vanuit Boxtel naar West-Brabant aan te leggen. Op Terschelling is een arbeider bij het opruimen van Duitse stellingen door val lend hout getroffen en gedood. Worden Engelse en Amerik. zone samengevoegd? De Engelse en Amerikaanse minis- iers van Buitenlandse Zaken, Bevin ©n Byrnes, zullen waarschijnlijk heden avond de overeenkomst voor samen smelting van de Britse en Amerikaan se zones van Duitsland ondertekenen, indien de goedkeuring, die de Engelse regering aan de uiteindelijke tekst ge ven moet, op tijd in New-York wordt ontvangen. De militaire situatie in Indië De legervoorliehtingsdienst deelt mede, dat er volgens officieren van gezondheid en burgerartsen van de gesneuvelden in gevechten "tj Medan 70 gedood zijn door dum-dumkogels. Een gevangen genomen Pemoeda had een tas me 5# dum-dumpatronen bij zich. Te Padang werd het Nederlandse troepenschip „Plancius" beschoten. Het vuur werd door het schip beantwoord met zware mitrailleurs. Twee man sneu velden. Op 1 December hebben Nederlandse militairen de kampongs omsingeld en 99 terroristen gevangen genomen Bij de fouillering en het verhoor was de re publikeinse burgemeester aanwezig. Bij Soerabaja hebben 70 T.R.I-sol daten de bevolking gedwongen de kam pong Sidegaling te ontruimen en terro risten hebben in Tjandoeng de kam pongbevolking beschoten. Een woordvoerder van het KNIL heeft verklaard, dat met Nederlandse artillerie, gesteund door de lucht macht Pemoeda's verdreven zijn uit stellingen, welke dezen bij Medan had- den betrokken en welke zij, volgens beloften, op 28 November hadden moe- ter. ontruimen. In het door de Nederlanders bezette gebied van de Zuidoostelijke sector van Medan handhaafden de Indonesiërs hun sedert kort ingenomen stellingen en versterkten deze zelfs, ondanks toezeg ging van de Indonesische delegatie, dat zij ten laatste op 28 November zouden worden ontruimd. Na langdurige besprekingen heeft de Nederlandse commandant verzocht om de stellingen Zondag 1 December te ontruimen. Indonesische 'eiders gaven toe, dat in strijd met de bestandsovereenkomst af delingen van het „Laskar Rakjat" in deze stellingen aanwezig waren, doch zeider niet in staat te zijn hun orders te doen uitvoeren. Na vijf uur schermut selen werd volgens een militaire woord voerder, geciteerd door den LTD., Zondagmorgen de orde en rust te Medan hersteld. Staatsloterij 2000: 21337 1500: 5808 61 1000: 83 C 7 18388 400: 23 10499 200: 4547 12835 100: 2490 3781 6890 9153 12957 14683 19565 20730 21955 Weerbericht ONVAST WEER Aanvankelijk tijdelijk opklarend later weer toenemende bewolking met tijdelijke regen, plaatselijk wel licht vermengd met natte sneeuw variërende wind, vrij koud. J^ET wil met de besprekingen te New York niet vlotte». De tegenstrijdig belangen van Rusland en Amerika, overal ter wereld, vormen begrijpelij kerwijze een belemmering om bij de voorbereiding van het vraagstuk dor ontwapening tot overeenstemming te komen. De Russen strooien naar de me ning der A»glo-Amerikanen, roet in het eten, telhens wanneer men denkt dat een schotel van het vredes-menu kan worden opgediend; de Russen hunner zijds vertrouwen niet wat de Eng. en Amerikanen hebben bekokstoofd, en dit wederzijdse wantrouwen is oorzaak dat de besprekingen wel spannend en boeiend zijn, maar weinig uitzicht bie den op spoedig resultaat. Wil men op de duur tot redelijke ont wapening komen da» is allereerst nood zakelijk, dat men in staat wordt gesteld zich een denkbeeld te vormen omtrent de militaire verhoudingen en dat het di plomatieke spel, wat het vraagstuk van de sterkte der wederzijdse legers be treft, met open kaarten wordt gespeeld. Nu hebben de Russen onlangs het voor stel gedaan, dat de leden der Ver. Sta ten, alvorens de kwestie der ontwape ning in de kern aan te vatten, opgave zouden doen van de sterkte hunner troe pen in het voormalig vijandelijk gebied, in het algemeen in het gebied buiten hunne grenzen. Molotof heeft dit voor stel gemotiveerd met de verklaring, dat men bezwaarlijk tot de instelling van een internationaal politie-leger zou kun nen overgaan, wanneer men niet nauw keurig weet welke landen legers op de been houden in den vreemde en wan neer men zich geen rekenschap kan ge ven va» de omvang dezer strijdkrachten en hij gaf onomwonden te kenns-. dat hij met het verkrijgen dezer opgaven betreffende de troepensterkte buiten eif en land een groot politiek effect hoop te te bereiken. Maar het moet ieder dui delijk zijn, zolang er nog naar politiek effect wordt gestreefd* laat de broeder lijke samenwerking een en ander te wensen. £IJN eis is echter, gezien de strategi sche situatie waarin Rusland verkeert, begrijpelijk. Rusland houdt i» Oost- Europa een vrij sterk leger op de been, zowel in Rusland zelf als in het bezette Duitse gebied. Men zal zich nog herin neren hoe heftig Churchill, ruim een maand geleden, tegen het gevaar dat de ze Russische legermacht oplevert, ge waarschuwd heeft. Hij meende toen in bet Lagerhuis de vraag te moeten stel len of het niet juist was dal de Sovjets in het door hen bezette deel van Euro pa niet minder da» twee honderd para te divisies hadden staan, een vraag die natuurlijk door zijn tegenstanders in het parlement niet beantwoord kon wor den, maar een waarschuwing was die op gegevens berusten moest, welke, al wa ren zij allicht om politieke reden eniger mate aangedikt, niet geheel uit de lucht gegrepen konden zij». Ondanks zijn mi litaire kracht en paraatheid voelt Rus land zich echter, en dit blijkt duidelijk uit Molotofs politieke strategie, van vele zijden bedreigd, vooral door de toene mende invloed der Amerikanen in het verre en nabije Oosten. De weigering der Turken om Rusland deel te laten nemen aa» de bewaking der Dardanel les een eis die Rusland nog steeds stelt, zou niet gehandhaafd kunnen worden als Turkije zich niet van de ruggesteun der Angio-Amerikanen bewust was. En geland en Amerika geven voorts hu» Baikanbelangen niet prijs, en nog steeds wordt de Middellandse Zee door Engel se en Amerikaanse oorlogsschepen be heerst. In China wint de invloed der Amerikanen veld en de geniale gene raal Mac Arthur is erin geslaagd het overwonnen Japan tot een Amerikaans bolwerk tegen Rusland te maken. Het kan daarom voor de Amerikanen en Engelsen niet aangenaam zij» de sterkte hunner militaire en maritieme krachten ir. ronde cijfers te publiceren De eis der Russen: de kaarten op tafel alvorens te, spreken over een internationaal politie- leger en een ontwapening, ligt dus, van hun standpunt bezien, voor de hand. J^USLAND echter verlangt niet slechts inlichtingen over troepensterkte, maar vooral over de bewapening dier troepen. Het technische voordeel, dat de Anglo- Amerikanen verworven hebbe» door toe passing van de atoomkracht, maakt de Sovjets, Zoals te begrijpen is, wantrou wend. Verder wil Rusland wel zijn le germacht beperken, doch het stelt als voorwaarde, dat de' Anglo-Amerikanen dan niet slechts hun leger maar even eens hun luchtmacht en hun oorlogs marine in deze beperking betrekken Maar deze eis is voor de weerpartij moeilijk aanvaardbaar. Immers, een landleger, waaruit Rusland in hoofdzaak zijn militaire kracht put, kan sneller pa raat worden gemaakt dan een vloot slag schepen of vliegtuigen. Met de bouw tsarvan is nu eenmaal veel tijd gemoeid, 'island verlangt, dat de Veiligheidsraad vee contróle-commisSies instellen zal, Sén voor de wapenbeperking en één voor de handhaving van het verbod atoom-energie te gebruiken Engeland heeft dit voorstel ondersteund. Maar of het bereid is ook afstand te doen van zijn voorsprong op het gebied van mari ne en luchtmacht, en of Amerika in dit opzicht bereid zal zijn tot concessies, waartegenover Rusland geen gelijkwaar dig# «tellen kan lijk» uiterst twijfelach tig. Op een spoedige overeenstemming ten aanzien van de wapenbeperking zal mei bezwaarlijk kunnen rekenen. V.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1