Leerzame Beetwo STAD EN OMGEVING De heer Wortel 25 jaar in gemeentedienst Huldiging van den archivaris AGENDA Heiloo. Notaris gaat heen Soldaten en muziek Burgerlijke Stand Politierechter Uitspraken van de rechtbank Bergen. De Zweedse Volkshogeschool te Tarna St. Pancras. Raadsvergadering Stompetoren. Langedijk, Broek op Langendijk. Hensbroek Met lijntrekken komt óók werk tot stand Alkmaar aan het electrisch net Laatste Berichten k Citroenen voor volwassene Twaalf doden te Medan Koedijk Castricum Waaraan men zich ergert Van bint lof amtkt Zondag herdacht de heer Th. P. ft. Wortel, archivaris van Alkmaar, de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente is gekomen p":'' De heer Wortel is te Alkmaar gebo den op 13 Februari 1903, bezocht de R.H.B.S. en werd op 1 December 1921 onder mej. Bruining benoemd tot klerk aan het Gemeente-archief. Later werk te de heer Wortel onder leiding van den archivaris Dresch en het archief was natuurlijk een practische leer school. In zijn vrije avonden studeerde de heer Wortel Nederlandse taal en letterkunde en hij slaagde voor het exa men Nederlands M.O. Hij hospiteerde aan de R.H.B.S. onder den heer D.L Daalder die van mening was, dat er wel een goed leraar uit hem zou groei en. Evenwel, het lot besliste anders. Na het overlijden van den heer N. J. M Dresch (1 December 1937) werd de heer Wortel op 1 April 1938 benoemd tot gemeente-archivaris. Hij publiceerde di verse artikelen in periodieken en hij schreef een boek over Oud-Alkmaar, dat in de Heemschut-serie verscheen. Dat hij in het verenigingsleven een vooraanstaande plaats inneemt, bewijst wel zijn bestuurderschap van verschil lende organisaties. De heer Wortel is bestuurslid van Oud-Alkmaar, secretaris van het Historisch Genootschap Oud West- Friesland, secretaris van de Com missie van Landschapsschoon in Hollands Noorderkwartier, be stuurslid van de Nederlandse Ver eniging van archivarissen in Neder land, gemeentelijk gedelegeerde in het bestuur der Openbare Lees zaal en boekerij en bestuurslid van diverse andere verenigingen. Verder is de heer Wortel redac teur van „De Speelwagen" een or gaan van samenwerkende oudheid kundige verenigingen in Hollands Noorderkwartier. Uit dit alles blijkt wel, dat onze ge meente-archivaris een veelzijdig man is en het valt dan ook niet te verwonde ren, dat hem gister een welverdiende hulde gebracht werd. De huldiging. De huldiging had gistermiddag half drie plaats in de feestelijk met bloemen gesierde kamer van B. en W. De wnd. burgemeester, wethouder G. van Slingerland, sprak den jubilaris toe, waarbij hij opmerkte, dat burge meester Koelma hier werd gemist, die toch gaarne zijn persoonlijke felicita ties zou hebben aangeboden. Spr. vond eigenlijk een zilveren jubileum geen schokkende gebeurtenis, maar iets an der wordt het, als men die mijlpaal be reikt op 43-jarige leeftijd. De heer van Slingerland noemde dit geen toevallig heid.Daartoe zijn capaciteiten vereist, capaciteiten die de heer Wortel in hoge mate bezit. Na de loopbaan van den jubilaris in korte trekken te hebben geschilderd, waarbij de veelzijdigheid van den heer Wortel naar voren kwam, besloot de wnd. burgemeester, die na mens het college van B. en W. sprak, met een hartelijke gelukwens, onder aanbieding van de zilveren legpenning der gemeente, Spr. hoopte dat de ju bilaris nog vele jaren in dienst van de gemeente Alkmaar zou mogen werken. Namens de hoofden van takken van dienst voerde vervolgens de heer W. Voorthuijsen het woord. Hij zeide te weten, dat de jubilaris getwijfeld had te zullen verschijnen op deze, toch zo be langrijke dag. Toch was spr. blij, dat dit wel het geval was. De jubilaris is een persoonlijkheid, die niet op de voorgrond treedt. In tegenstelling met wijlen den heer Dresch, noemde spr. den heer Wortel den „Zwijger". „Bij U, geachte jubilaris, is de functie van „schatbewaarder van geestelijk goed" in uitstekende handen". Spr, be sloot met een hartelijke gelukwens, waarbij hij den heer Wortel enige fraaie boeken aanbood, terwijl mevr. Wortel een bouquet rozen kreeg. De heer Groesbeek, wnd. Rijks-archi varis sloot zich bij den vorigen spreker aan en bracht ook de gelukwensen over van den heer Baart de la Faille en het personeel van het Rijks-archief te Haarlem. Mej. Koerts bracht felici taties namens het bestuur van de ver eniging van Archivarissen. De heer Wortel antwoordt. De heer Wortel beantwoordde de toespraken, waarbij hij zeide, vervuld te zijn van een gevoel van dankbaarheid, geen gevolg te hebben gegeven aan z'n eerst gekoesterd voornemen, de dag niet te herdenken. Thans had spr. ge legenheid, zijn gevoelens van dankbaar heid tegenover het gemeentebestuur tot uiting te brengen en tevens tegenover hen, die hem hielpen, datgene te be reiken, wat hij thans is. De heer Wortel haalde het ge vleugelde woord aam „Archieven zijn niet dood, ze leven, als de mens maar leeft, die er gebruik van maakt". „Daar ben is steeds op uit," aldus de heer Wortel, „om ze te laten leven". Spr. zeide een brief en een stoffelijk blijk van belangstelling te hebben ont vangen van prof. Koelma, waarvoor hij zeer erkentelijk is. Nadat de heer Wortel was uitgespro ken, werd de jubilaris en mevr. Wortel door het college van B. en W. en de aanwezigen gelukgewenst. WOENSDAG; Harmonie: 7 en 9,30 uur „De dief var Bagdad"; 14 Jaar. 2,30 uur matinee. Victoria: 8 uur Lady Hamilton; 18 jaar 2,30 uur matinee. Cinema-Americain: 8 uur Aloha het lied der eilanden. Onder 14 jaar zon der geleide geen toegang. 2,30 uur matinee. A.B.T.: 8 uur Valstrikken; 18 jaar. ADO II-FORESTERS I 1—3 Keurig gedaan Foresters I. Dat is een compliment waard Hiermede is de ge vaarlijkste klip omzeild. In*de loop van de week zullen wij de stand van 2 D plaatsen, waarin Foresters nu zo fier aan de kop gaat. USVU- HSV 2—1 Het is een slecht resultaat geweest wat onze 4e klassers Zondag jl. brachten Er moest weer geëxperimenteerd worden met een nieuwe opstelling, die niet vol deed Het is een qua spel van beide kan ten een slechte wedstrijd geweest. Het wordt de voorsprong op nummer laatst is nog slechts 3 punten intussen op passen! SINT NICOLAAS KOMT! Morgen komt Sinterklaas in De Rusten de Jager, die momenteel zijn intrek heeft genomen op Nijenburgh en waarschijnlijk daar vandaan gehaald zal worden om met milde hand in de Rustende Jager versnaperingen uit te delen, voor de kin deren van de Openbare Lagere School. De receptie, In de daarop volgende receptie maak ten velen gebruik van de gelegenheid den jubilaris en diens echtgenote per soonlijk geluk te wensen. Vele bestuursleden van diverse ver enigingen, waarin de heer Wortel als bestuurslid oi gemeentelijk gedele geerde zitting heeft, spraken den ju bilaris toe en boden hem geschenken aan. Uit deze huldiging is wel gebleken, hoezeer de heer Wortel en zijn persoon en zijn werk in deze gemeente wordt gewaardeerd. Bij Kon besluit is op zijn verzoek aan M C Roos met ingang van 1 Januari 1947 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Alkmaar. Niet meer dan tweehonderd militairen en burgers wachtten gisteren in 't Gul den Vlies op de dingen die komen zou den Jammer, dat het er niet meer waren! De wegblijvers hebben een goede avond gemist! Direct na het openingswoord van den luitenant van Kelckhoven blies het RAO-orkest achter de nog gesloten gor dijnen de pittige RAO-mars de zaal in en toen het applaus voor dat nummer een maal geluwd was, is er een programma afgewerkt, dat klonk als een klok. Niet alleen de swingmuziek kreeg een beurt (waar wij eerlijk gezegd, wat bang voor waren) maar ook het licht klassieke gen re stond op het programma. Sergeant Henk Hal trad als conferencier op, een taak, die hem tenvolle toevertrouwd bleek, en behalve goede ontspanning bracht deze avond ook een sterk ontwik kelend element. Daarom is het ook zo jammer, dat niet meer soldaten en vooral burgers, de RAO -avonden bijwonen, dan tot nu toe het geval is In het bijzonder willen wij noemen een cello-solo van den leider van het ensemble, serg. maj Phi lip Janssen, die Le Cygne gevoelig ver-, tolkte, de Serenade in Blue, van den pia nist Jan van Balkom met orkest, enige goede guitaar-soli van Ab Bronkhorst en 't fijne „Herfststemming" gecomponeerd door den leider van de dansmuziek, Mar tin Jansen. Dick de Groot goochelde op zijn accordeon en toonde zich ook een vaardig begeleider aan de vleugel. Vol variatie werd het programma afgewerkt, waarbij Hal zorgde voor vaart met zijn droge uitdrukkingen. En toen het einde kwam met het onsterfelijke werk in G kleine terts op 23, „In the Mood" hield het applaus minutenlang aan.... Alkm Crt Geboren: Alfred C, z van C W Tamis en P M Stins Getrouwd: Gerardus Mulders en Maria C Abrahams Johannes J Spaans en Johanna M L Kraan Overleden: Antoon J J Kühne, wedr van C Rekers, 72 jaar. MAG HET DAN WEL? Tegen Franciscus P H en Elias P B uit Alkmaar was proces-verbaal opgemaakt omdat zij onrechtmatig grint hadden weggehaald, dat aan het Rijk toebehoor de. Het excuus dat zij aanvoerden: „Wij dachten dat het grint van Stoel was klonk nogal onnozel, want het feit blijft hetzelfde. Het bleek echter dat Elias P B te goeder trouw had gehandeld en daar om zal Franciscus nog eens alleen moe ten verschijnen. 'N KLEINE MISSTAP Dat Henricus W uit Oudorp zich had vergrepen aan de goederen uit het pak huis van de fa H was klaarblijkelijk te wijten geweest aan de oorlogsomstandig heden. Over hem was een gunstig rap port Ingekomen en daarom eiste de politierechter 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De meervoudige kamer van de recht bank te Alkmaar deed heden uitspraak in de volgende zaken: Joris G. diefstal, 1 jaar en 3 maanden met aftrek. George A. I. diefstal, 1 jaar en 8 mnd. Jan Dirk V 8 maanden, waarvan 3 voorw diefstal. Arien H. diefstal. 2 jaar in strafgev. v. jongelieden, met aftrek. Jan H. B. diefstal, 1 jaar met aftrek. proeftijd van 2 jaar. Dirk D. vrijspraak. Simon K. idem. Jan H. 1 jaar waarvan 6 mnd. voorw met een proeftijd van 4 jaar. Jan H. B, diefstal. 1 jaar met fatrek. WINKELVERLICHTING Ten overvloede wordt er nog eens op gewezen, dat de verlichting van winkel étalages NOOIT mag branden, noch over dag, noch 's avonds. Verlichting in de winkels zelf moet des avonds na de wet telijke sluitingstijd gedoofd zijn. Een groot aantal belangstellenden was naar „Het' Oude Hof" gekomen om een indruk te krijgen van het volkshoge- schoolwerk, zoals zich dat in Zweden heeft ontwikkeld Aan de hand van de ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Zweedse volkshogescholen gemaakte film vertelde mevr Visser—-Ven het een en ander over de VHS te Fërna bij Stock holm, die zij dit jaar tweemaal had be zocht De VHSch, zoals die zich in Zwe den naar de daar bestaande behoeften heeft ontwikkeld, vertoont nog al enig verschil met het werk in Nederland Daar worden cursussen gehouden van vijf en van drie maanden. Er wordt daar weinig of geen tijd besteed aan practisch werk, maar les gegeven in aardrijkskunde, ge schiedenis, wiskunde enz en voorbereid voor examens Wel een tegenstelling met onze volkshogescholen, die het bijbrengen van wetenschappelijke kennis en vakken nis overlaten aan hogescholen en vakscho_ len en waar het doel gericht is op de op voeding van volwassenen tot persoonlijk heden met een sterk verantwoordelijk heidsgevoel jegens de gemeenschap Onze 14-daagse cursussen bedoelen een plaats te scheppen, waar studenten en arbeiders, plattelanders en stedelingen, Nederlan ders van alle gezindten elkaar kunnen ontmoeten ter bespreking van allerlei levensvragen, een plaats waar samen wordt gewoond, gewerkt, gegeten, gesla pen, waar als het ware een gemeen schap wordt geschapen, die als toonbeeld kan dienen voor de eens te bereiken gemeenschap van heel ons volk De in vloed, die van een dergelijke korte cur sus uitgaat, is misschien het best te 11- lusteren met een aanhaling uit 'n schrij ven van een der deelneemsters aan de indertijd onder leiding van den helaas te vroeg gestorven Herman van der Heide gehouden cursus in Schoorl „Reeds na korte tijd", aldus de schrijfster, „be gon de invloed zich te laten gelden Bij velen was er iets losgeraakt, waren er nieuwe mogelijkheden opgedoken, oplos singen gevonden voor moeilijkheden en toen wij naar huis gingen, hadden wij allen ,het gevoel, dat we een soort ver nieuwing hadden ondergaan.... We heb- De raad van Sint Pancras vergaderde Vrijdagavond ten gemeente-huize, onder Voorzitterschap van den burgemeester. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven, waarin kennis werd gege ven van het overlijden van oud-burge* meester Fokke Smit, en een van het raadslid Burger, omtrent klachten, aan gaande de reinigingsdienst. Dit laatste werd met enige toelichting door den bur gemeester afgedaan. Aan de orde was de benoeming op voor stel van B. en W van den heer H J Stuifbergen als leerling ambtenaar op een aanvangssalaris van f 600,—De heer Bur ger noemde een bedrag van f 800,—, waar bij de heer De Waal zich aansloot. Na enige discussie werd het voorstel aan genomen. B. en W. stelden voor over te gaan tot aanschaffing van een baby spuit, waar mee een bedrag van f 1650,gemoeid is, te betalen over 5 jaren. De aankoop gaat mede over 200 meter nieuwe slang, ter- wijk een dergelijke spuit in de practijk uitstekend voldoet. Tot de aankoop werd besloten. Het bestuur van de ijsbaan in deze ge meente heeft verzocht om een subsi van f 1000,De heer De Waal ver klaarde zich hiervan om principiële rede nen een tegenstander. B. en W. stelden voor eerst af te wachten of het ingelaten water op peil blijft. Na de toelichting, dat de baan in de week zal zijn geopend en dat de wedstrijden onder contröle staan, werd het voorstel aangenomen. Wegens benoeming aan de O.L. school te Pijnacker werd aan den heer J. Pol derman eervol ontslag verleend. Indiens plaats werd benoemd de enige sollicitant, de heer C. van der Tak. Een voorstel tot opheffing van de Sport kring Alkmaar werd aangenomen. Hierna ging de raad in comité's. Optreden gezelschap Wi-Jo Zondagavond ging in café J Zwart de première van dit seizoen van 't duo Wi-Jo Of laat ons liever zeggen het gezelschap Wi-Jo. Want langzamerhand is dit in Noord-Holland zo bekende duo gegroeid tot een wakker clubje artisten. Hun be schaafd programma hield het publiek de gehele avond geboeid. In vlot tempo werkten zij de talrijke nummers af waar bij vooral opviel; het optreden van den heer de Leeuw met zijn leuke grappen en dat van zijn compagnon: Lakeman als xylophonist, de goede zangnummers en het werk van de telephaat. Een gezellig bal sloot deze avond ben andere gezichtspunten en ideeën leren begrijpen en waarderen, hetgeen menig vooroordeel uit de weg heeft ge ruimd, zodat je vrijer in het leven komt te staan"# Onze volkshogescholen beogen niet het bijbrengen van wetenschap of vakkennis, maar persoonsvorming. De beelden op het witte doek gaven een duidelijke indruk van het leven en de inrichting van de VHSch te Tërna, een van de grootste en bekendste voltes- hogescholen in Zweden Overal viel het op, dat kosten noch moeite gespaard zijn om de VHSch tot een ideale inrichting te maken; het interieur verried overal de hand van den kui stenaar_ Bergen heeft de beschikking over De Zandhoeve en Het Oude Hof, maar het ls nog geen TSrna. De pioniers van het volkshogeschoolwerk weten zich echter gedragen door een steeds groeiende be langstelling en zetten hun pogen onver moeid voort Per aspera ad astra, langs hobbelige wegen bereikt men de sterren. GUNNING Door B en W van Bergen (N-H) is aan den heer D Beeldman, aannemer aldaar, gegund de bouw van 6 arbeiderswo ningen aan de Kogendijk, voor de som van f 63000 De inschrijvingssom bedroeg f 66000, welk bedrag, ingevolge voorschriften van de Centrale Directié voor de Volks huisvesting, werd teruggebracht op f 63000, waardoor diverse constructiewij zigingen en vereenvoudigingen dienden te worden toegepast BIOSCOOPCOMMISSIE Ten raadhuize te Noord-Scharwoude zijn dezer dagen door den burgemeester de leden der plaatselijke commissie van toezicht op de bioscoop beëdigd. Leden der commissie zijn de heren C Keeman, betaalmeester, voorzitter te Noord-Schar- woude; J Akkerboom, secretaris te Zuld- Scharwoude; P Deutekom te Noord- Scharwoude; A de Wit te Oudkarspel; Jb Beentjes te Oudkarspel; A Slot te Broek op Langendijk; J de Nijs te Zuid-Schar- woude. BENOEMING NIEUW RAADSLID. Door den voorzitter van het hoofdstem bureau is tot lid van de raad benoemd verklaard ln de vacature-L Schrijver, de heer P Stoop Pzn te Noord-Scharwoude. SOCIAAL WERKSTER BENOEMD. Door samenwerking van kerkelijke be sturen, gemeente, Volksherstel en fabri kanten is voor deze gemeente een so ciaal werkster benoemd, welke haar werkzaamheden op 1 December as. zal aanvangen. De taak van de sociaal werkster is om voorlichting op sociaal en huishoudelijk terrein te verschaffen aan gezinnen. In deze tijd, nu zovele gezinnen, met aller lei moeilijkheden te kampen hebben, moet het zeer zeker worden toegejuicht dat een daarvoor speciaal opgeleide so ciaal werkster de gezinnen bezoekt om deze moeilijkheden te bespreken en om door raad en daad te trachten deze tot een oplossing te brengen. De initiatiefnemers hopen dat dit werk, geheel ondernomen in het belang der ge zinnen, op prijs zal worden gesteld en dat de sociaal werkster mej A A van Heusden, door een ieder met vertrouwen zal worden tegemoetgetreden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secr. van Nederlands Volks herstel, raadhuis te Noord-Scharwoude, tot wien men zich ook schriftelijk kan wenden om een bezoek van de sociaal werkster aan te vragen. VERKEERSSTREMMING Burgemeester en Wethouders van Lan gendijk maken bekend, dat ln de week van 10 tot en met 13 December a.s. het weggedeelte tussen de Prins Hendrikkade en het veilingterrein der Langendijker Groentencentrale wegens uitvoering van werkzaamheden voor alle autoverkeer zal worden gestremd. Het doorgaande verkeer moet worden omgeleid via Boterhulzen, Waarddijk en provincialen weg. UITVOERING „»T VIOOLTJE". Voor een tot in de uiterste hoeken ge vulde zaal van den heer Kossen te Hens broek bracht de plaatselijke toneelveren. ,,'t Viooltje" Zondagavond 't toneelspel „Naar meer geluk" van S C Nieuwland en Piet Mossinkoff. Het stuk behandelt de strijd tussen een fabrieksdirecteur, die belust op hoge winsten, gifgas wil fabri ceren, èn z'n kinderen met een schei kundig-assistente, die door ditzelfde gif gas, de dood van millioener onschuldi- gen voorzien. Spel en rolkennis waren goed Een compliment willen we maken aan mej J Turkstra en K Naastepad De voorzitster der vereniging mevr Bart Groot, heeft na afloop den heer Naaste pad gehuldigd in verband met 't feit dat hij September 1944 I2V2 jaar aan de ver eniging is verbonden geweest, welk feit toen onopgemerkt is gebleven. De heer D Wit Sz bracht namens de aanwezigen dank voor de genotvolle avond. KERKELIJK NIEUWS Bij de op Maandagmiddag 2 December gehouden verkiezing van de Ned Herv Gemeente te Hensbroek werden herkozen de heren L Appel en W Dekker, resp als ouderling en diaken. In de grote weg van Alkmaar naar Bergen ligt een spoorweg-overgang, soms geopend, maar meestal alge- sloten door een paar rood-witte bo men met bungelende hekken eronder aan. Wachten is dan geboden, als een hijgende locomotief een lange staart goederenwagons volkomen doelloos optrekt, om dan te blijven staan en na wat geheimzinnige manipulaties ermee terug te rijden. Terwijl dit rangeren aan de gang is, kunnen de voetgangers door een tunneltje hun weg vervolgen, maar de automobilist moet zijn ziel in lijdzaamheid bezit ten, tot de knorrende sirene, opzij van de weg, verkondigt, dat bij uit de put verlost is en weer mee mag spelen. Al wachtende dwalen dan soms de blikken omhoog, waar, dwars over de weg een „opengewerkt" bord hangt: „Aanraking der electrische draden is levensgevaarlijk". Vroeger waren daar ook draden, mooie glanzende lijnen, vastgehouden door porceleinen isola toren en gespannen aan sierlijke draad- masten Toen kwamen de Duitsers met combinatie-tangen en begerige vingers en sloopten in weinige dagen weg,-wat de vlugge mannen van de veilige N. S. daar hadden gewrocht om hun passagiers voordelig langs de ijzeren weg te vervoeren. En toen de vandalen eenmaal weer waren terug gejaagd tussen hun puinhopen in Keu len en Berlijn, zagen de Spoorwegen in, dat er van hun trotse devies „Vei lig, vlug, voordelig" niet veel was over gebleven. Veilig was het nog wel, voor delig ook, al is dat wat anders dan goedkoop, maar vlug, dat liet nog al wat te wensen over. De snelste ma nier was en is nu eenmaal de electri sche trein en daarom zijn de mannen vanuit hun hoofdkwartier in Utrecht er op uit getrokken, om te herstellen en weer op te bouwen, wat schennende banden hadden vernield. Langzaam maar zeker drongen zij verder langs de spoordijken van on* het electrische net voorlopig opgehan gen aan ijzerdraadjes en later rijden er hoge ladders onder door, met werk lieden in blauwe overalls, die de ijzer draadjes vervangen door isolatoren en j- andere geheimzinnige knoDpen en stan- land, en enige tijd geleden werden de Verder en verder strekken de lij- Alko.arders verbind met de tijmng, bov(m de raüSi waar ze precie, dat het niet al te lang ^er zou duren, echt naas, elkander een bronzen no. of ook zij en me en tenbalk vormen, waarop de mussen en van de kop van Noord-Holland zouden euwen noten ziUen te rus. weer kunnen rijden met snelle electri- kunnen ze daar nog stiUetjes sche tremen vanaf Alkmaar tot Uit geest en verder naar Haarlem, Am sterdam en zo ver ze maar wilden En ziet, deze week hangen er weer draden, prachtige glimmende snoeren van brons en koperDie zijn er niet zomaar gekomen, de mannen van de N. S. hebben ze daar opgehangen. Iedere dag hangen er een paar meer, want deze mannen zijn werkers der duisternis. Als de laatste treinen zijn gepasseerd komen zij op de lijn met hun montagewagens, hun werk word» verlicht door schijnwerpers en als de vroege forensen hun ochtendtreinen opzoeken, hangen er weer meer dra den dan de vorige avond. Eerst worden deze tevensaders van samen kwetteren, maar straks, nog voor het einde van het jaar, zullen ze steeds weer opgeschrikt worden door een aanrazende trein die in een snelle cadans komt voorbijsuizen en vonken spat uit de beugels Alkmaar en heel Noord-Holland is dan weer veel dichter bij het midden van ons land gekomen. Daarover kun nen wij ons slechts verheugen en al zullen er altijd wel Nurksen blijven, die het in de gammele stoomtreinen toch zo gezellig vonden, onze pro vincie voelt zich dankbaar gestemd jegens onze Spoorwegen en trots op het vele werk, dat deze bij de weder opbouw van ons Vaderland verrich ten. "WAT Voor allen, die geboren zijn ln 1825 vroeger worden circa 200 gram citroen: per persoon beschikbaar gesteld. Het CD deelt mede, dat men, om deze citroen: te verkrijgen, bon 49—IA reserve bij ee; handelaar ln groenten en/ot fruit, uiter lijk op Zaterdag 7 December, dient ln 1 leveren. De aflevering zal geschieden naarmate de citroenen aangevoerd wo: den Dit zal vermoedelijk geruime tijd u beslag nemen. Uiterlijk op 7 Decembt a s dient men ook de reeds bekend gi maakte bonnen voor sinaasappelen, boi 49 6 Of 50 -8 Algemeen, waarop te rijm tijd voor alle leeftijdsgroepen 500 gran sinaasappelen verstrekt zullen worder, bij een kleinhandelaar ln te leveren. De Ned erl-ïndische legervoorlichtlngs- dienst bericht, dat er Dinsdagochtend bi de gevechten te Medan 12 doden, w.o eni ge burgers, te betreuren zijn Negen vai hen waren het slachtoffer van dum-dun kogels. AVOND VAN HET NUT Het departement Koedijk der Maat schappij tot nut van 't Algemeen hlek haar eerste bijeenkomst in dit selzoe in café van D C Butter, een avond met bijdragen van eigen krachten. De Burgemeester, voorzitter, opende met een kort woord en deelde mede da' 18 December een filmavond gegeven iai worden door den heer Rijnders. De no tulen werden gelezen en onveranderc goedgekeurd. Hierna trad' de heer Rijn-| ders op met een lezing „Ratje" var Anne de Vries. Dit boelend verhaa' werd met veel gevoel gelezen en toege licht. zodat het door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd', het ver haal van een jongetje uit het Olie straatje en zwerverstype met een gou den hartje, een slachtoffertje van zijn opvoeding en omgeving. De heer Rijn ders besloot zijn lezing met op te mer ken dat dit boekje verkrijgbaar ls in onze leesbibliotheek. Er zijn vele nieu we boeken bijgekocht en hij ried de aan wezigen aan er veel gebruik van te maken. Plet Visser (onze blinde Piet' speelde hierna enige nummers op de piano, vertelde daarna de bijzonderhe den van de muziek en de bedoeliri- van den componist. Hij legde tevens uit het verschil tussen klassieke muziek en de meer romantische muziek. Bij het eerste moet de gedachte door het pu bliek zelf worden bepaald door aanler en eigen muzikaal gevoel; bij het twee de wordt een bepaalde gedachte ten grondslag gelegd. In zijn tweede optre den vertelde Piet ons bijzonderheden over den componist Chopin die een Pool van geboorte was. Speciaal voor piano zijn door hem vele mooie werken ge maakt. Hij leefde van 1810—1842 toen zijn land danig in verdrukking verkeer de. Als echt pat ot heeft hij in zijn le ven ook veel om zijn land dat hem lief was geleden. Hierna speelde Piot w? 2-tal walsen en een 2-tal mazurka's ven genoemden componist. Piet verkreeg met dit alles warme bijval. Burgemeester Pesman las hierna een 5-tal gedichten voor uit de bundel van Jan Prins, te weten ,.de Kaan", Ezel tje van Spanje", „Rotterdam Mei 1945" en „Bevrijding".' B C Slooten las uit Nona voor van St. Ntcolaas goed hei lig man, wat nog al eens de lachspie ren deed ontspannen. Alle optreöenden kregen een welverdiend applaus te In casseren. Leden van het Nut. allen moe ten medewerken, dan kan er wat meer variatie in het programma komen. Jul lie kunnen het. Dan worden de avon den nog mooier. In de rubriek „Dingen van de Dag" neemt de Volkskrant het volgende op: In Castricum zijn plm 300 woningen afgebroken, doch nu heeft de Raad besloten tot de bouw van 37 woningen, welke per stuk ruim f 13000 zullen kos ten Een groot bedrag voor een eenvou dige arbeiderswoning. Erger is echter dat er in Castricum nog Volkduitsers wo nen, van wie er zelfs een als officier aan het front is geweest en dus tegen ons land heeft g vochten Terwi.ll véle Castricummers nog geëvacueerd zijn om dat er geen woning voor hen disponibel is, woont dit heer met zijn gezin, dat voordien te Utrecht verblijf hield, in het huis van den vroegeren NSB-burge- meester. "Wordt het geen tijd, vraagt ons een lezer, die met de toestand ter plaatseop de hoogte is. dat dergelijke mensen worden uitgewezen naar het land van herkomst? GOEDGESLAAGDE TONEEL-AVONDEN. De Toneelvereniging „De Scha kel" heeft Zaterdag in de toneelzaal van café W Th Beentjes en Zondag in zaal Borst opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „De Doofpot" Er werd vlug en vlot spel te zien gegeven. Het waren toneel-avonden welke op hoog peil stonden. Alle medewerkenden verdienen dan ook een woord van lof voor het gebodene Het aanwezige publiek heeft dan ook terdege genoten van het gebodene en menig applaus viel de gasten ten deel. DISTRIBUTIENIEUWS. In de periode van 25 Nov.14 Dec kunnen werkschoenen worden aangevraagd door personen o:der dan 16 jaar en die na 30 Nov 1943 geen dergelijke schoenen hebben ge had Alleen zij wier werkzaamheden in de beroepenlijst voorkomen, ko men in aanmerking, zulks ter beoor deling van de distributiedienst BONKAARTEN H-JLEN: Heden, Dinsdag, letters TR; morgen, Woensdag, letters SZ CONCERT. De muziekvereniging „DIU" zal op Dinsdag 17 Dec. a.s. een concert ge ven in de toneelzaal van het Pro- vine. Ziekenhuis „Duin en Bosch"' In 1916 w«rd de Frie»-Groi wortelauikerfabriek gesticl door den heer J J van Di leiding van deze fabriek a totstandkoming vau deze het levenswerk van den Doormaal die kort gelede gevolgd door den heer Ko: briek werd een ooöperati en door de drooglegging i derzeepolders kwamen aandeelhouders ln de Wi te wonen en werden vele 1 bleten van Noord-Holland het Hoendiep btj Gronin •uikerfabriek vervoerd. Enige N.H. boeren, mere ranciers aan de fabriek, bes een excursie te maken naa; diep om eens van nabij te i ke wijze hun bieten tot sui verwerkt. Zo vertrok dan Vr een groep van 120 personen ningen, waar men om kwa: arriveerde. De deelnemers t splitst en in groepen werd bezichtigd onder leiding vai cursleleiders De groepen i gehouden daar het op somm in de fabriek zulk een law: de leiders zich moeiijk versta den maken. De suikerbietencampagne voer 8 weken en in die tijd tinu gewerkt met een pei 1800 man verdeeld over 3 p Do aanvoer van de biete: hoofdzakelijk per schip, hot aanvoer per vrachtauto nie rijk is. Na aankomst wordt monster genomen en de tai suikergehalte van de bieti middeld 5 en 17 pet. is, bep taling aan de leveranciers naar het suikergehalte dat d vatten. De schepen worden sche kraan gelost, waarvan aanwezig zijn en elke kraan bieten per uur lossen. De worden door middel van e non leeggespoten, zodat de ding van auto en trailer li ls gelost. Het vervoer naar geschiedt door middel van waarin de bieten van de lo de fabriek met een snelhei: ter per seconde binnen zw benodigde hoeveelheid zwei daardoor nodig is, bedraai 25,000 liter per minuut. 1 -4J« de bieten ln de fabr: men zijn komen zij op een rad en vervolgens in de w recht die de nog aanwezigf andere ongerechtigdheden Dat er nog al wat vuil ar zit bleek wel daar ons werd er per campagne ongeveei grond achter blijft. De Via de schudzeef en een komen de bieten nu ln ee: waarvan wij er in öe fabri De snijmolen is een snel rot en de bieten worden door h wicht daar op gedrukt en k al. dakpanvormige stukjes Het uitli De snijdsels, zo worden d den bieten nu genoemd, beta harktransporteur in de c waarvan de bedoeling is d snijdsels aanwezige suiker mogelijk in aanraking komt mo water van de ketels.' 1 tels staan met elkaar in v het warme water waarmee in aanraking komen halen (de suiker) er uit. Het w doorloopt daarvoor alle kets geloogde snijdsels, de pulp voer in droge of natte toe gebruikt) verlaten de ketel: derzijde, en via transport fabriek, terwijl het suikers vervolgt en bij de meetba! komt waar de hoeveelheid r gemeten. 240,000 liter ruw: de fabriek volop werkt, per geproduceerd. De zuivering Van de meetbakken kom de chauleurs waar het sap wordt gebracht met onge Deze kalk wordt in het eiger middels van enige kalkovt ceerd Deze kalktoevoeging ren te binden, zoals fosforzi welke worden geneutralisei bonisatieketels is de volge die het ruwsap nu bereikt, ces wordt de kalk omgezet i standdelen en het sap komt treerpersen of schuimpers wordt op een temperatuur den gebracht en door di verdwijnen de onzuiverhec schuimaarde is dit een ze: meststof voor oudere kleig De viltdoeken die nu ds vatten worden weer in- wal sen. Het daarna weer ge komt nu na de opkokers ti seerd ln de zakfilters. wa wordt ontkleurd en ook de d'e wij ons uit de porlog no neren toen uit bieten stroi maakt, verdwijnt. Het sap wordt nu weer in de centrifu- e -■ worden de en de suiker gescheiden. De nu met blauwselwater af) de kleur te verbeteren en verkrijgt de suiker meer g droging volgt. Een ingenieus systeem w om de zakken te vullen, w groot magazijn de oao'eren den opces'a^ee om te ziloe distr!b"*'phon onze hui verschijnen.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 2