HEATER ■HHmHI urchill populair (RKTBERICHTEN HEATER DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederland bouwt weer vliegtuigen! Voor eigen land en voor de export Nog geen Franse premier gekozen Churchill populair 30 millioen Nederlands amendement in kwestie Franco Van nabij en verre Regeringsverklaring over Indonesië verwacht Roofoverval te Den Haag Ernstige ontploffing in Den Haag De totale maansverduistering Staatsloterij Vliegiuigbases op Groenland Driedubbele moord om 3000 gulden Levenslang geëist Overeenstemming tussen Grote Vier Oude man vermorzeld in een sloot Extra treinen met de feestdagen Demobilisatie van Marine personeel Oud-minister Ringers ont vangt de „Van Oldenbarne- veldt-penning van Rotterdam Kamervoorzitter weer hersteld Oud-minister Weiter over het accoord van Linggadjati Gevolgen van de Amerik. mijnwerkersstaking Ook Nederland getroffen Portier was te streng Politieke delinquenten in de N.O.-Polder Noodlottig medicijn Onaangename Sinterklaas-surprises weten, waar het lit. W«t burgemeesters propagaod» I oor de Volksdienst, hoe k*n I in aan W., als N.S.B.«er vet, I t draaien van Duitse fümi I ■ok. bezwaarlijk aan W. ver. I deden ze allemaal, daarin I -or het publiek. Nadat mt, e door W. naar voren j nten nog eens had onder.! nog enige ontlastende verJ ïad overgelegd, werd de «it.f aakl op Maandag 16 Decern. ïunistische csndidaat voor het mlerschap, Maurice Thorer voldoende stemmen op rich I Ti premier van Frankrijk te rden Er zal een nieuwe atem n plaats hebben. ête van het Gallup Instituut I rlttannië, waarbij de vraag I d; „Wlen bewondert gij var ogenblik levende mannen en :t meest?" heelt uitgewezen, i Churchill verreweg de meeste «•wierf SER WELTER SPREEKT VOOR DE RADIO md zal voor de AVRO in de „Echo van de dag" om on- uur de heer Ch J I M Wel- i over de overeenkomst van RSCHE EXPORT VEILING- f 3545; Winterpeen 1,» Boerekool 1421; Groent 16; Spruitkool 2959; 3,80—12,10; Gele kool 1,70; Prei 11—18; Uien Bieten 28; Bloemkool 45; Bloemkool I 28; Bloem- 2—18; Witlof 3.2,84; Knol- 11—14,70; Worteltjes 18-; Rode kool 8,1012,80 4,80—11; Selie 4,90—7; ■f 9,50. KER GROENTE CENTRALE .ode kool 8,1712,80; ele kool 7,10—7,30; 23000 30l 5,10—6,40;; 29000 kg 31 7,2013,60; 2000 kg I—12,30; 2000 kg Peen n III 4,50; 1200 kg Andijvie 17,70; 60 kg Witlof 45. HARKT TE SCBAGEN. rkt te Schagen werden heden 23 Paarden 2501300; 11 325500; 4 stieren, centrale; ;elde koeien 300500 27 vette n, centrale; 5 kalfkoeien 440 arzen 240425 32 pinken, 14 ren en 29 nuchtere kalveren ïtrale; 38 magere schapen 60 ette schapen, Centrale; 37 5 4555; 10 graskalveren 100 eken en geiten 3042,50; 100 tns, centrale; 30 biggen io nen en 34 kippen vastgestelde 'evraagd voor het b>"dgo«d e Grange. Sollicitaties aa lallathorpe. Daar hij die be* arne zou verkrijgen, had hij lorgen nog zijn sollicitatie- reven, van zijn tegenwoordige :k Pascoe een getuigschrift y was een en ander die mld- Normandale Grange gaan de brief zo spoedig mogelijk te hebben. Met de trein van nad hij Barford verlaten sn ;e uur vijf en twintig in Nor- tgestapt. Daar hij goed be- n de omgeving, had hij het iet bosje genomen. Bij het langekomen, had hij dadelijk dat een gedeelte ervan be- 3. Daarop had hij naar bene- n en had een beweginglozen weg zien liggen. Hij was naar lauterd, had ontdekt, dat het lallathorpe was en dat hij waarop hij haastig naar het elopen. Daar had hij mejuf- lathorpe gesproken en den uige.(Wordt vervolgd.) nfaal filimsucces Js, TOM TROUSERS", om 8 uur. ir en 9.30. jaar onder geleide. de keuse: d door gedwongen i 9.30. Toegang 18 jaar. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. S320 REDACTIE 3902 Giro 197294 Dir.: J. Bljlsma VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 166 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent pep millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H L. Uyldert. plv Tj. N Adema rayonredacteur D. A Klomp (Van onzen luchtvaartmedewerker) Wanneer ruim anderhalf jaar na de bevrijding onze vliegtuigindustrie, on» danks talloze moeilijkheden, weer op volle toeren draait, en men reeds bezig is aan de eerste export»orders, dan is hiermede weer eens het bewijs geleverd van wat kan worden bereikt dank zij de vooruitziende blik van enkele figu» ren. Immers na de bevrijding heette het algemeen, dat de geallieerde vliegtuig» industrie een dergelijke omvang had aangenomen en over een dergelijke pro» ductiecapaciteit beschikte, dat deze sneller en goedkoper ons land van de noodzakelijke vliegtuigen zou kunnen voorzien dan onze eigen vliegtuigfa» brieken. Inderdaad vliegt, zowel de K.L.M. als het Leger en de Marine nu nog uitsluitend met Amerikaanse en Engelse toestellen. Meer dan ooit is de spreuk actueel geworden: „Een volk, dat leeft, denkt om zijn toekomst". Die geweldige Ame» rikaanse en Engelse vliegtuigfabrieken hebben met grote interne moeilijkhe» den te kampen, moeilijkheden op so» ciaal, economisch en technisch gebied Ons land met zijn zeer beperkte de» viezenkas zal zich meer en meer op de nationale productie van verkeers», za= ken», sport» en militaire vliegtuigen moeten concentreren. De door de leeg» geplunderde Fokkerfabrieken gevoerde campagne tot het behoud van deze in» dustrie begint nu de eerste bescheiden vruchten af te werpen. In samenwer» king met een jong, energiek ex»auto» mobielman, Frits Diepen uit Tilburg werden reeds tijdens de oorlog plannen uitgewerkt voor de massale bouw van privésvliegtuigen, waarnaar uit de aard een zeer grote vraag is. Frits Die: pen verwierf de verkoops»organisatie voor alle landen ter wereld voor alle Fokkervliegtuigen tot een gewicht van 750 K.G. Dank zij de medewerking van de re» gering (die inmiddels een commissie had benoemd, onder voorzitterschap oud»minister Tromp) kon weldra in de verkeersluchtvaart hun intrede zullen doen en snelheden mogelijk maken, die men tot voor enkele jaren voor nauwelijks mogelijk hield. De F 26 biedt plaats aan 17 passagiers, 3 man bemanning, snelheid 800 k.m per uur. Het is een zeer goed ontwerp en wij hopen, dat de besprekingen, die met de K.L.M. worden gevoerd, tot een spoedige opdracht leiden. De F 26 is zeer bruikbaar op het Euro» pese luchtnet en ondanks de betrek» kelijk lange bouwtijd, die minstens 2 jaar zal bedragen, zal dit vlieg» tuig ook dan nog modern zijn. Ondanks roof! Ondanks het ontbreken van talloze, door de Duitsers geroofde vitale machi» nerieën, produceert Nederland weer vliegtuigen, breidt deze industrie zich snel uit, verschaft zij thans werk aan meer dan 1000 gezinnen, heeft zij op» drachten in portefeuille voor meer dan 200 vliegtuigenen is met deze fei» ten niet zonneklaar de bestaansmoge» lijkheid van dit over de geheele wereld gewaardeerde nationale product bewe» zen? De communistische candidaat voor het Franse premierschap, Maurice Thorez, heeft niet voldoende stemmen op zich verenigd om premier van Frankrijk te kunnen worden Er zal een nieuwe stem ming moeten plaats hebben. Een enquête van het Gallup Instituut in Groot-Brittannië, waarbij de vraag gesteld werd; „Wien bewondert gij van alle op het ogenblik levende mannen en vrouwen het meest?" heeft uitgewezen, dat Winston Churchill verreweg de meeste stemmen verwierf van legonnen worden aan de eerste grote D i..; L*n<;„p Amstpi-rUm ^dracht voor Diepen: een order voor Dezetting KOSIte Amsterdam F. 25 „Promotor" zakenvliegtuigen. levens bestelde Diepen en achttal FK 43 taxivliegtuigen en enkele S 9 les» vliegtuigen, die reeds zijn afgeleverd. Het prototype F 25 heeft begin van de» ze maand enkele proefvluchten gemaakt en trok tijdens de Parijse luchtvaartten» toonstelling honderdduizenden enthou» siaste kijkers. Een aantal van deze 4» persoons»zakenvliegtuigen zullen begin volgend jaar naar Denemarken worden geëxporteerd, terwijl besprekingen gaande zijn over een aantal zeer inte» ressante buitenlandse opdrachten. Dat ons land behoefte heeft aan vliegtuigen, zal wel niemand willen ont» kennen; de Duitsers sleepten alle bruik» bare sport» en lesvliegtuigen naar het Oosten en hiervan is niets terecht ge» komen. Wij hebben lesvliegtuigen no» dig voor de opleiding van sport» en mi» litaire vliegers, we hebben twee»moto» rige toestellen nodig voor de training van meer gevorderde verkeerspiloten, militaire vliegtuigen voor de Rijkstucht» macht en de Marine, verkeersvliegtui» gen voor K.L.M. en K.N.I.L.M. „Gou» verner c'est prévoir". Wanneer Fokker thans gereed,is met een ontwerp voor een twee»mo» torig schroefloos verkeersvliegtuig, type F 26, dan is dat, omdat de tur» binemotoren binnen zeer korte tijd Generalissimo Tsjang Kai Sjek tijdens zijn rede op de openingszitting van de Eerste Nationale Vergadering te Nan king. Walco N. De Ned. gedelegeerde heeft een amendement ingediend op de Amer. resolutie over het bewind-Franco In dit amendement wordt erkend, dat het aan het Spaanse volk moet worden overgelaten de vorm van zijn regering te kiezen. Voor zover de kosten van de Duitse be zetting thans nog zijn na te gaan (lang niet alles is geregistreerd) blijkt thans, dat alleen het gemeentelijk bureau „vor deringen Duitse weermacht" de hoofdstad bijna 30 millioen gulden heeft gekost Van Mei 1940 tot Maart 1945 heeft dit bureau aan de burgerij voor onderbren ging van bezettingstroepen, automate riaal enz f 16.885.000 uitbetaald Bovendien legde de „Wehrmacht" op talloze Nederlandse bezittingen beslag In totaal werd voor f 12,900,000 „gefor dert" Ook dit bedrag heeft het genoemde bureau destijds aan gedupeerden uitbe taald. PLUNDERING VAN KOLEN- TRANSPORTEN IN HET RUHRGEBIED Nabij Dortmund zijn 25 personen door Britse troepen en Duitse politie gear resteerd, toen een menigte van 500 man, bezig met het plunderen van een kolen- trein, uiteengejaagd werd Het plunderen van kolentreinen in het Ruhrgebied blijkt toe te nemen. Men is van oordeel, dat deze gestolen steenko len in de zwarte handel verdwijnen De ministerraad heeft gisteren van half 10 tot half 2 een bespre king gehouden met de Commis- Generaal. Deze gemeenschappelijke be spreking zou 's middags voort gezet worden. Daarna nog deze week zal de minsterraad afzonderlijk vergaderen. In het begin der volgende week kan dan een verklaring der regering in het parlement worden tegemoet gezien. Woensdagmiddag heeft bij den juwe lier S op het Plein te 's Gravenhage eer roofoverval plaats gehad Een man met een vuurwapen in de hand drong de winkel binnen. Hij dwong het personeel in een hoek van de winkel te gaan staan Van een tableau nam hij een gouden armband, bezet met juwelen ter waarde van f 1800 weg, waarmede hij de winkel verliet Hierna heeft het per soneel door de Korte Houtstraat en Korte Koediefstraat den man achtervolgd. Hij wist echter, na enige schoten op zijn achtervolgers gelost te hebben, te ont komen. Gisteravond heeft zich in het per ceel Prinsegracht 266 te 's-Graven- hage, een woonhuis gelegen boven een garage, een ontploffing voor gedaan. De bewoner van 't huis, de heer F G J Boer, is tengevolge van die ontploffing overleden, zijn vrouw werd zwaar gewond De schoondoch ter, die licht gewond werd, slaagde erin met haar baby het huis aan de achterkant te verlaten. De achttienjarige dochter sprong aan de voorkant uit de woning. Het dienstmeisje van de familie, dat zich op de 2e etage bevond, heeft langs de normale weg het huis verlaten. Ook zij werd gewond. Alle gewonden zjjn naar een ziekenhuis overge bracht. Nader wordt bericht, dat de ontplof fing is veroorzaakt door het uitpakken van een Sint Nicolaaspakket dat door een onbekende aan de woning werd afgegeven en door den heer des huizes in de huiskamer werd open gemaakt. Vermoed wordt dat het is afgegeven door een Pool die een verhouding had gehad met de dochter des huizes. f 20,000: 1928-9; f 5000; 19962; f 1000: 11204, 15936, 20004; f 400: 200, 2032, 2102, 4176, 6292, 19952, 21102, 21156; f 100: 2193, 9583, 15401, 18660, 19235, 19256 f BEGIN TOTALE VERDUISTERING t8 UUR <9 EINDE TOTALE VERDUISTERING t9 UUR \7 146U6IV. PELT Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND. Tijdelijk brekende bewolking. Later weer plaatselijk enige regen Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, Weste lijke wind. Iets hogere temperatuur. De juiste titel van Molotov luidt thans: Plaatsvervangend minister-presi dent van de Sowj et-Unie. Griekenland heeft de Veiligheidsraad verzocht, de schending van zijn grenzen in behandeling te willen nemen De Britse regering heeft stappen on dernomen, teneinde het gebruik van atoombommen te doen verbieden. Qp den chef van de generale staf, gen majoor Buurman, is bij Medan een aanslag gepleegd. Het Griekse parlement heeft gister zijn bijeenkomst gestaakt als teken van rouw over het verwerpen van de Griekse eisen tot strategische wijzigingen van de grens met Bulgarije door de ministers van de Grote Vier. Kolonel Koerasof, de Russische be velhebber in Oostenrijk, is van zijn post ontheven. - Aan boord van het m.s. „Oranje" is gisteravond de Sultan van Deli vergezeld van zijn jongeren broer, in Amsterdam aangekomen. Te Soest is het 8-jarig dochtertje van den brievenbesteller E. bij het plotseling oversteken van de weg door een militaire auto gegrepen en op slag gedood. In Bombay zijn 2 personen gewond door messteken en 24 personen werden gewond door bijtende zuren, waarmee men gooide bij de onlusten die na ophef fing van het uitgaansverbod ontstonden. Bij een brand, die in één der zalen van de Town Hall te Stratford on Avon uit brak, is het schilderij van Gainsbor- rough David Garrick voorstellende, ver loren gegaan. De waarde wordt geschat op 40.000 ponds. Nederland zal 32.000 ton meel ont vangen van de V S in het eerste kwartaal van 1947. De Britse zóne zal in het eerste kwar taal 1947 uit Amerika 120.000 ton meel krijgen, terwijl aan acht andere landen ook nog meel zal wordefi gezonden. Twee vliegvelden in het Ruhr-gebied worden omgeploegd in het kader van een plan tot verhoging der voedselproductie Zestien leden van het personeel van het concentratiekamp Ravensbrück, waar 5000 vrouwen vergast zijn, hebben alle, tegen hen ingebrachte beschuldigingen, ontkend. VLIEGT HIGBASES OP GROENLAND. - Gedurende de oorlog, toen Denemar ken door Duitsland bezet was en tengevolge daarvan geen verbinding met de buitenwereld had, sloot de Deense minister Hendrik Kaufmann een verdrag met de Ver. Staten, dat zij op Groenland luchtbases zouden mogen vestigen. Op het ogenblik onderhandelt Denemarken met de Ver. Staten met het doel om deze luchtbases over te nemen, daar zij van strategisch belang zijn. Wij bren gen U twee foto's van de luchthavens op Groenland. Foto PIB-RDP. Dezer dagen behandelde het Arnhemse Gerechtshof de zaak tegen den 29-jarigen A uit Enschede Beklaagde had op zekere dag horen spreken over de spaarduitjes van de bejaarde zusters en broeders Van Beek uit de Zwanensteeg te Enschede. Daar hij wilde trouwen rijpte er een plan in hem zich in het bezit te stellen van het geld van de bejaarde Van Beeks Hij nam een prop en een bijltje mee en richtte een ontzettend bloedbad aan. Eerst sloeg hij met een bijl de oudste der twee vrouwen de hersenen in, dronk een borrel en rookte een sigaret in afwach ting van de jongere zuster Feikje, die hij eveneens met bijlslagen doodde. Rustig bleef A hierna wachten tot twaalf uur tot Gerrit van Beek, de kostwinner van het drietal, uit de fabriek zou komen. Toen deze arriveerde doodde de beklaag de ook hem met de bijl. 's Avonds groef hij een gat in de tuin en legde daarin de lijken. De volgende dag bracht hij het tuintje weer helemaal op orde, stuurde vanuit Ossenzijl briefkaarten, dat de fa milie Van Beek daar was en bracht het meubilair naar een garage. Op zolder vond hij een portefeuille met f 3000 en ook sieraden en horloges, welke hij ver kocht. Hij schafte zich een radiotoestel aan en vierde zijn verloving. Men ging graven Maandenlang ging alles goed tot buren van de Van Beeks een afschuwelijke lucht in de tuin waarnamen. Men ging graven en vond de lijken. Reeds spoedig ver moedde men, wie de dader was. De Almelosche rechtbank heeft A 20 jaar gevangenisstraf opgelegd nadat le venslang geëist was In hoger beroep voor het gerechtshof te Arnhem passeerde het ganse drama nogmaals de revue. Beklaagde vertelde bij stukken en brokken het verhaal Hij kwam bij de Van Beeks binnen om rog ge te brengen, zo vertelde hij en toen zou Aaltje Van Beek, het eerste slacht offer, hem gedreigd hebben aangifte te doen bij de politie, van een diefstal van sieraden en horloges. President: „U hebt bij het vooronder zoek steeds verklaard, dat u de moorden pleegde om de f 3000 in handen te krij gen Daaraan zullen wij u dan maar hou den". De procureur-fiscaal, mr Hoekstra, wees erop, dat het psychiatisch onder zoek tot de conclusie geleid heeft, dat A toerekeningsvatbaar is Hij eiste levens lange gevangenisstraf. Uitspraak op 19 December. De Raad van Ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier heeft over eenstemming bereikt op alle belangrijke punten, waaronder het Statuut voor Triest, de Donau, herstelbetalingen en schadeloosstelling In de Balkanverdragen zal worden om schreven, dat internationale scheepvaart op de Donau vrij zal zijn. Deze vrijheid geldt niet voor het verkeer tussen havens van hetzelfde land. De oeverstaten krij gen hiermede dus het recht p eferentiële rechten te heffen voor binnenlands ver keer. Wat de herstelbetalingen betreft wer-" den de volgende door Frankrijk voorge stelde bedragen aanvaard. Door Italië te betalen: 125 millioen dol lar aan Joego-Slavië, 105 miiiloen dollar aan Griekenland, 5 millioen dollar aan Albanië en 25 mill dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 millioen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Griekenland. Griekenland en Joego Slavië ontvangen dus elk een ge lijk bedrag van 150 millioen dollar. Op 8 December 1946 wordt een to» tale maansverduistering verwacht, waarvan wij hier een schematische voorstelling geven. De maan bevindt zich op het moment van de verduiste» ring in het Noord»Oosten. De zwarte schijf op de tekening is de aardschaduw, deze is echter niet zicht» baar aan de hemel. De aanwezigheid van de aardschaduw blijkt uit het feit, dat de maan wordt verduisterd. De oor» zaak van deze schaduw is, dat de aarde zich op 8 December van 18.19 uur tot 19.17 uur juist tussen de zon en de maan bevindt Wij bevinden ons op die helft van de aarde, welke naar de maan is gekeerd. De grijze schijf in de tekening is de maan. Deze is tijdens de verduistering zeer goed zichtbaar. De verduisterde maan is wijnrood gekleurd. De pijl duidt de richting aan, waar» in de maan door de schaduw heen gaat. Tijdens de verduistering stijgen maan zowel als schaduw geleidelijk boven de horizon. Dit geschiedt in een richting ongeveer tegengesteld aan die van de pijl. Deze stijging is een gevolg van de bekende dagelijkse wending van de hemel. Donderdagmiddag, is te Pernis een ge compliceerd ongelUk gebeurd, dat aan een ouden man fret leven heeft gekost Een met een paard frespannen wagen, zwaar beladen met biétepafval, reed op de dijk, toen het paard ..opeens schrok en stil bleef staan. Hierdoor brak de kromme disselboom De \50erman sprong onmid dellijk van de bok, om het steigerende dier in bedwang te houden. De nu stuurloos geworden wagen reed In de richting van een twee meter dieper gele gen sloot langs de weg Een oude man, die ook op de bok zat, de 77-jarige F Groeneveld, viel in de sloot en onmiddel lijk daarop volgde de zwaar beladen wa gen, welke op het lichaam van den ouden man terecht kwam. Onmiddellijk toege schoten hulp slaagde er eerst na een kwartier in den ongelukkige te bevrijden, De levensgeesten waren toen reeds gewe ken. Naar de Nw Haarl Crt verneemt ligt het in de bedoeling van de directie van de Ned Spoorwegen tijdens de komende feestdagen ondanks het nog steeds zeer grote gebrek aan mattrfraal, een aantal extratreinen in te leggen, teneinde het reizigersvervoer te ontlasten. In welke mate dit zal kunnen geschieden, moet nog worden vastgesteld (Van onzen parlementairen redacteur) De minister van Marine heeft In de Tweede Kamer medegedeeld, dat het Marine-personeel, dat van Mei 1940 at onafgebroken dienst deed per 1 Janu ari 1947 zal worden gedemobiliseerd. Alleen kai» kan men wel, op eigen verzoek, in dienst blijven. In een bijeenkomst ten stadhuize te Rotterdam, waarbij een aantal bij de we deropbouw betrokken functionarissen aanwezig waren, heeft de burgemeester Dinsdag namens het gemeentebestuur van Rotterdam den afgetreden minister van Openbare Werken en Wederopbouw, dr ir J A Ringers, de „Van Oldenbarne- veldtpenning" overhandigd In toespraken memoreerden de burge meester namens het gemeentebestuur, mr K P van de Mandele namens het bedrijfs leven en ir C van Traa namens de direct bij de uitvoering betrokkenen, de verdiensten van len afgetreden bewinds man, die van het moment waarop hij in 1949 tot regeringscommissaris voor de Wederopbouw werd benoemd, in verschil lende functies zijn beste krachten heeft gegeven aan het herstel van Rotterdam. Toe® de vergadering der Tweede Ka» mer gisterochtend geopend werd, zat op het voorzittersgesitoelte weer fris en monter., mr. J. R. H van Schalk, de president, die eergistermididag im» mers tijdens de vergadering onwel werd. Ieder was verheugd over dit al» lerspoedigst herstel en de eerste spre» ker, de heer H. J. van der Bom (P.v.d. A.) begon zijn rede dan ook met een hartelijke gelukwens, mede voor de Ka» mer, omdat zij nu weer haar eigen» lijk onmisbaren president had terug» gekregen. Een klaterend applaus, dat onmiddel» lijk en spontaan opklonk, bewees wel, hoezeer men verheugd was, den krani» gen praeses weer terug te hebben. Mr. van Schaik zag er overigens uitstekend uit; het gebeurde van eergisteren is blijkbaar een snel wijkende ongesteld» heid geweest. 's-Gravenhage, 5-12. In een heden avond gehouden radio-rede heeft ö'e oud-minister van overzeese gebieds delen Ch J I M Welter zich gekeerd tegen de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, omdat deze naar zijn me ning betekende de overdracht van een gezag naar een sehijngezag. Boven dien omdat dit accoord Indië los van het Koninkrijk scheürt en, aldus de heer Weiter, ae bevolking overlevert aan chaos en willekeur. Voorts kwam spreker op tegen de bij de onderhan delingen te Linggatjati gevolgde pro cedure dat de tekst van de ontwerp overeenkomst verhelderd zou moeten worden door „bindende notulen", dus door, naar de woorden van den heer Weiter, „volstrekt ongebruikelijke practijken", achtte spreker het beste bewijs, dat de overeenkomst niet goed en niet aannemelijk is. Tenslotte nam de heer Weiter stelling tegen de me ning, dat de internationale positie van Nederland tot aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst dwong. Op grond van het feit, dat Nederland 5 jaar heeft gestreden aan de zijde der democratische landen voor de macht van het recht, achtte spreker het on aannemelijk, dat bijv. Engeland zich zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wilsoplegging door de sterke aan de zwakke. Een correspondent van, Reuter schrijft ever de gevolgen van de Amerikaanse mijnwerkersstaking en het vervoers- verbod, dat vooral Frankrijk, België. Nederland, Noorwegen, Zweden en Italië worden getroffen. Nederland, aldus de correspondent, dat misschien wel het zwaarst door de Duitse bezetting heeft geleden, had ge hoopt ongeveer 70,000 ton staal uit Amerika te ontvangen, dat zou worden gebruikt voor herstel van fabrieken, scheepsbouw en bruggenbouw Ook voor het aanvullen van de vervoersmiddelen hangt Nederland grotendeels af van in voer uit Amerika. Verder is een be perkte hoeveelheid van de meest nodige kunstmeststoffen besteld, die thans niet op tijd in Nederland zal aankomen om rog gebruikt te worden voor de wintar- taiwe. De sigarenmakers van de firma Smit en Ten Hove te Kampen zijn in staking ge gaan, omdat zij zich niet konden vereni gen met de aanstelling van een nieuwen portier, een gewezen politie-agent, die te streng zou visiteren. (Van onzen correspondent.) Naar we vernemen, heeft de mogelijke tewerkstelling van politieke delinquen ten in de NO-Polder, waarover in de me morie van antwoord ten aanzien van het Zuiderzeefonds mededelingen zijn gedaan, betrekking op een aantal van ongeveer 2000 Indien de huisvesting- en bewakings moeilijkheden opgelost kunnen worden, moet het in de bedoeling liggen het ge noemde aantal delinquenten, allen ge schikt voor handen- en landbouwarbeid uitsluitend tewerk te stellen in het wes telijk gedeelte van de polder, dus in dat deel, dat nog verkaveld en ontgonnen moet worden De dorpsarts te Garijp, de heer I H, had aan zijn assistente een recept voor een ziek jongetje ter bereiding afgege ven. In de apotheek zou echter niet de voorgeschreven hoeveelheid gereed ge maakt zijn Na de toediening is het pa tiëntje overleden. De dokter had zich voor de Leeuwar der rechtbank te verantwoorden, omdat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat het kind is overleden, daar verdachte verantwoordelijk is te stellen voor de gereed gemaakte recepten De officier van justitie vorderde een gevangenistraf van een maand voor waardelijk, met daarnaast een geldboete van f 5000. Een automobilist, die Woensdagmiddag zijn wagen een kwartier lang geparkeerd had bij het Victoria-Hotel te Amsterdam, moest bij zijn terugkomst tot de onaan gename ontdekking komen, dat zijn regenjas was ontvreemd, die een bedrag van f 4900 aan geld en papieren van de Ned Bank bevatte. Bovendien werd een zilveren schaal weggenomen Gisteravond moest een colbertjas het ontgelden, die aan een kapstok in Hótel „De Kroon" hing en waarvan de eigenaar aan het bilj; ten was. De buit was hier f 400 en 14 diamantjes ter waarde van f 1500.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1