Aan onze Lezers Duiis-Engels coniact DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bokser sterft na knock out. De „Europa in haven van Le Havre gezonken Losgeslagen door de storm Nu de textiel in België vrij is. Blikfabriek krijgt f 25.000 boete Zedeloosheid in Amerikaanse zone? Smokkelaars worden doorgelicht een Radio of een Herenfiets J Dingt mee naar Wij zijn in het gelukkige bezit gekomen van een uitstekend nieuw radio-toestel en door middel van bevriende relaties kregen we een prachtig herenrijwiel met banden van de beste soort. Radio en fiets hebben wij voor onze abonné's bestemd, onze oude en nieuwe abonné's. Onze oude abonné's ontvan gen allen een genummerde bon en ook zij, die zich vóór I Januari 1947 als abonné op ons blad opgeven, komen in het bezit van een dergelijke bon. Twee van de bezitters van deze bonnen zullen óf het radio-toestel óf de herenfiets ontvangen. Daarvoor zullen enige onzer abonné's volgende maand worden uitgenodigd uit een gelijksoortig aantal gelijkgenummerde bonnen er twee te trekken, voor wie de prijzen zijn. Het spannendste avontuur uit de laatste wereldoorlog De waterdemon van het Alkmaarder meer Wi* is de dader van al die misdaden op hef Allernaarder meer Een sportprijsvraag onder het motto „Met de krant boven ons land" Daders van bomaanslag te Den Haag gearresteerd Het motief: Ontevredenheid over de berechting Van nabij en verre Commentaar op een weerbericht. Treedt minister Van Klef fens af? Weerbericht Hors d' Oeuvre BUREAÜ: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma DINSDAG 10 DECEMBER 1940 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 189 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 76 et., elk woord meer I ct., uitsluitend contant Abonnementen: 1 1.10 per maand, 2 S.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. K. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredaeteur D. A. Klomp |N ee~ vorig artikel hebben wij gewag gemaakt van de plannen der geallieer den om het Duitse volk, als volksgemeen schap, op de been te helpen in een vorm welke het karakter van een federatie van afzonderlijke Duitse staten zou moeten dragen Mag men op recente berichten afgaan, dan zou zelfs Rusland, dat zich eerst tegen de idee ener federatie heeft gekant en het herstel van een sterke centrale rijksregering heeft voorgestaan, in dit opzicht zijn omgezwenkt. Vermoe delijk twijfelde men er te Moskou niet aan of een federatie van afzonderlijke Duitse staten zal toch vroeg of laat door de Duitsers tot een enkelvoudig en centraal bestuurd staatsbestel worden omgesmeed, aangezien dit sinds Bismarck in de lijn der Duitse historie ligt en men de loop der geschiedenis nog nimmer met kunst matige middelen heeft kunnen wijzigen. Waarom zou men zich te Moskou over deze kwestie dan druk maken? De Rus heeft belangrijker punten van geschil met den Anglo-Amerikaansen bondgenoot uit te vechten. INMIDDELS zijn Duitse politieke lei ders, onder aanvoering van dr Kurt Schumacher te Londen te gast gegaan bij hun Britse partijgenoten en zij heb ben daar gelegenheid gekregen hun denkbeelden over de toekomstige Duitse staatsvorm te ontvouwen^ Zoiets zou in Nederland, België of Frankrijk ondenk baar zijn, maar het is nu eenmaal zo: de Brit is een eilandbewoner en houdt er nog altijd insulaire opvattingen op na. De Engelsman staat enigszins anders tegen over den Duitser dan zijn continentalen bondgenoot, want hij heeft de felle wreedheid van de Duitse oorlogsfurie niet even hevig aan den lijve ondergaan. Wij hebben daarop al eens eerder gewezen. Bovendien, Engeland wordt op het ogen blik geregeerd door de Labour Party en Labour heeft begrijpelijkerwijze een zwak voor de Duitse sociaal-democratie, waar mede de partij zich door een ideologie verbonden weet Dat de Duitser, als hij ln een nationalistisch-imperialistische roes geraakt, en dit doet hij heel gauw, zijn ideologie gemakkelijk, tegelijk met zijn burgerpakje, aan de kapstok hangt, heeft de Engelsman nog niet geleerd. Hij zal van die waarheid pas goed worden door drongen als hij een jaar of vijf door de Rauters enz wordt getyranniseerd Natuurlijk behoort dr Schumacher tot de uitzonderingen die hun ideologie trouw gebleven zijn en daarvoor onder het Nazi bewind hebben geboet. Hij heeft te Lon den persconferenties en ook elders in Engeland lezingen gehouden en hij heeft natuurlijk de Duitse belangen hartstoch telijk bepleit, zonder de slaafse onder worpenheid te vergeten welke in dit ka der past En hij heeft begrijpelijkerwijs betoogd, dat het heil van Europa slechts kan worden bevorderd door herstel van Duitsland als eenheidsstaat. IN Frankrijk heeft deze ontvangst van Duitse politici nog vóór de besprekingen over het vredesverdrag zijn ingeleid, ont steltenis en ergernis verwekt Dat Enge land een Duits politicus gelegenheid geeft zijn nationale om niet te zeggen natio nalistische wensen voor een Engels ge hoor kenbaar te maken heeft de Franse politici in niet geringe mate verontrust en heeft kwaad bloed gezet. Want te Parijs begrijpt men maar al te goed wat herstel van een gecentraliseerd Duits rijk voor de toekomst te betekenén heeft en dat daarmede de voorbereiding tot een ^er- de wereldoorlog een aanvang nemen moet met, vooral voor Frankrijk, alle ge volgen van dien. Ongetwijfeld zal dr Schumacher niet in de voetstappen van Hitier treden, maar Hitier kwam na Ebert en ontrukte het militante Duitsland aan de gteep der slappe democratie. Zo zal een nieuwe „Führer" met en ondanks de Schumachers doen, als de tijden rijp zijn. En de tijden, wij hebben het gezien, rij pen vrij snel. HET is te hopen dat de Franse staatslie den er nog in zullen slagen hun Engelse ambtgenoten de ogen te openen. Mis schien zullen zij daarbij van Russische zijde wel worden ondersteund want ook de Russen hebben de verwoestende kracht der Duitse oorlogsmachine aan den lijve gevoeld. Men kan voor een figuur als dr Schumacher, die zeker van alle nationaal- socialistische smetten vrij is, sympathie gevoelen: hij is echter niet slechts een Duitse democraat, hij is ook, en natuur lijk in de eerste plaats, een democratisch Duitser en het „Deutschland tiber alles" kan hem, als Duitser, niet vreemd zijn. Bovendien, wij merkten het reeds op, hoe lang, of liever, hoe kort, zal een demo cratisch bewind zich bij dit van vergel- dings-drift vervulde volk kunnen hand haven? De Nederlandse voorstanders van an nexatie en zelfs die van grens-correc- ties, kunnen vast uit het feit, dat Enge land den Duitsen politieken leider zo vriendschappelijk heeft ontvangen, hun conclusies trekken. U. De Frans-Noord-Amerikaanse zwaarge wicht bokser Benet is gisteren gestorven nadat hij Zaterdagavond tijdens een wed* strijd tegen den Fin Oiva Purho in de laatste (achtste) ronde in Malmö was uit geslagen. Benet ging reeds in de eerste ronde van genoemd gevecht voor twee tellen neer en leek daarna half verlamd. Maar hij hervatte het gevecht. Benet fvas 34 jaar oud, doch had als zijn leeftijd 29 opgegeven. Zondagavond is de pakketboot „Li- berté" (de voormalige Duitse „Europa") tengevolge van de storm losgeslagen en op drift geraakt in de haven van Le Havre. Het schip botste tegen het wrak van de „Paris" en liep daardoor een lek op. De be manning werd van het schip weg gehaald. Er waren geen vermisten, 's Mid dags maakte het schip slagzij naar rechts. Reuter meldt nader, dat het schip midden in de haven is ge zonken. Het vijftigduizend ton metende schip is op 27 Juli j.l. in het kader der schade vergoedingen aan de Franse regering overgedragen. De „Europa", die eens het blauwe lint van de Atlantische Oceaan heeft gevoerd, was bestemd om een grote rol te spelen in het Franse passagiersver voer over de Atlantische Oceaan als plaatsvervangster van de „Normandië", die in de haven van New-York verbrand ls De „Europa" werd in 1921 gebouwd. Zij meet 49,746 registerton. Het schip is 294 meter lang en heeft een diepgang van ruim 10 meter. Het werd voortge dreven door gasturbines en had een maximumsnelheid van. 28 knopen. Men hoopt- de „Europa" 's avonds aan de oppervlakte te kunnen brengen. «IJNRAMP IN ENGELAND. In een' kolenmijn nabij Londen heeft zich een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan 16 arbeiders van de buitenwereld werden afgesloten. Drie hunner zijn on geveer een uur na de explosie door een reddingsploeg bevrijd. Zij waren gewond De dertien mijnwerkers bevinden zich nog in dg mijn. POST EN PAKJES VAN DE 7-DECEMBER-DI VISIE. De twee Dakotatoestellen, die Woens dag uit Ned. Indië vertrokken met post en pakketten aan boord, afkomstig van de 7-December-diviaie, zijn gisterochtend op Schiphol aangekomen. Als onderdeel van een nationale cam pagne in de Verenigde Staten, welke door het Nationale Comité voor het Winnen van de Vrede georganiseerd is, trokken honderden demonstranten door New-York, die eisten, dat de Ver. Staten dé relaties met Franco zullen verbreken. A.PP. Overeenkomstig' de verwachting 'heieft het vrijgeven der textielgoe- deren in België niet tot een storm loop op de winkels aanleiding ge geven. De eerste 5 dagen sedert het vrij geven der textielgoederen is geble ken, dat de winkeliers alie zeer ge neigd zijn hun text..goederen te ver kopen en overal liggen de etalages in Brussel dan ook vol met cos- tuuims, winterjassen, overhemden en emdergoed van een kwaliteit, die men zich in Nederland nog slechts herinnert van voor ^le oor log en tegen prijzen, die althans voor Nederlandse begrippen. rede lijk zijn. De verkoop heeft niette min een zeer geleidelijk verloop en met uitzondering van de zaken, die ondergoed verkopen, schijnt geen enkele winkel noemenswaardige invloed van de vrijgeving te onder vinden. De Tuchtrechter voor de Prijsbeheer- slng heeft aan de directie der NV Ver enigde Blikfabrleken te Krommenie een boete opgelegd van f 25,000 wegens het te duur verkopen van noodkacheltjes ln de winter 1944—'45 „TROMP" LOOPT IN DEENSE WATEREN OP MIJN. r Het Franse persbureau Agence France Presse meldt, dat het 391 ton metende Nederlandse schip „Tromp" tussen de eilanden Laaland en Langesand op een mijn is gelopen. De bemanning is gered en overgebracht naar Odense. De „Tromp", een kustvaarder, maakt deel uit van J. Vermaas' Scheepvaart bedrijf te Rotterdam Geen sabotage. Volgens deskundigen is de mogelijk heid van sabotage uitgesloten. De storm is de enige oorzaak van het zinken. De .Europa" is binnen een week het tweede aan Frankrijk toegewezen schip, dat is verongelukt. Men heeft officieel de hoop opgegeven ten aanzien van de voorma lige Duitse duikboot, die aan. het eind van de vorige week met Franse beman ning bij Toulon is vergaan. Ook in dit geval zijn de autoriteiten overtuigd, dat er geen sabotage ii» het spel ls. Uit Washintgon wordt gemeld, dat in een door republikeinse leden van. de Senaatscommissie voor oorlogsonderzoek gepubliceerd rapport wordt gesproken over „onbehoorlijk gedrag door be paalde Amerikaanse generaals in Duitsland en van onzedelijkheid en ge welddaden der bezettingstroepen." Het rapport gewaagt van zinloze en niet-uitgelokte aanvallen van militairen op Duitse burgers en politie, buiten sporige openbare dronkenschap en zwar te handel. Bepaalde generaals, aldus het rapport, gedragen zich op een wijze, die de ze delijkheid van de gehele bezettings macht In gevaar brengt. Vooral op de negers onder de troepen wordt scherpe critiek geoefend. Zij ma ken een achtste gedeelte der bezetting uit; zij zouden 35 'In der misdaden op hun geweten hebben en bijna 90 van hen zou door venerische ziekten zijn aangetast. Volgens het ministerie van oorlog is het rapport verdraaid en ten dele on juist. Publicatie is geschied ondanks de bezwaren van de zijde van dit ministerie en de democratische leden der commis sie. Aan de grens tussen de Verenig de Staten en Mexico, maakt de douane gebruik van 'n soort door- llohitinigstoesfcel om het smokkelen door reizigers tegen te gaan. Het toestel ziet er uit als een tweetal telefooncellen. In één van die cellen verschijnt, wanneer de douanebeambte op 'n pedaal drukt, van den te visiteren reiziger eerst een beeld van hoofd en schouders, dan een van het middengedeelte van het lichaam en tenslotte een van zijn benen. Heeft de reiziger een fles of ju welen bij zich, dan kunnen die voorwerpen op het scherm worden waargenomen. Onlangs werd een man betrapt, die een fles jenever in een van zijn mouwen had en een dame bleek 6 buisjes met opium in haar cein tuur te hebben verborgen. Sinds het apparaat in gebruik is genomen, zijn er bijna 20.000 perso nen mee gevisiteerd en 2000 ge snapt. Met dit toestel kunnen per uur ongeveer 300 personen worden gevisiteerd tegen vier volgens de oude methode van ontkleden en onderzoek aan den lijve. De stoffelijke overblijfselen van Fer nando Cortez, den veroveraar van Mexico, die werden bewaard ln een gouden urn] zijn teruggevonden na 110 Jaar zoek te zijn geweest Wij beginnen dezer dagen met een reportage over Dit verhaal, geschreven naar authentieke gegevens door den bekenden schrijver-journalist ANTHONY VAN KAMPEN, zal een vlammend protest worden tegen de oorlog. Wij brengen voorts, gedurende de komende maanden, voor onze lezers van 8 tot 80 jaar een speciaal voor onze krant geschreven en getekend verhaal door onzen eigen tekenaar J. D. VAN EXTER, Een verhaal dat op en rond het Alkmaarder Meer speelt, een historie van pakkend avontuur, waarnaar men van dag tot dag zal grijpen. Dit is een vraag, die alle lezers met speurderstalent mogen oplossen en waarvoor wij ais hoofdprijs beschikbaar stellen een bedrag van vijltig gulden, tweede prijs vijl-en-twintig gutden, derde prijs tien gulden. Verder twee troostprijzen van ieder vijl gulden en vijl boehen. zal in het bijzonder onze jeugdige lezers deze winter bezig houden. Voor de winnaars van deze sportprijsvraag stellen wij wekelijks een K.L.M.- vlueht boven ons land of een Autotocht naar een toeristenplaats (naar keuze) beschikbaar. Bovendien zal wekelijks een boek worden verloot Het ls de Haagse Centrale Recherche gelukt de daders te arresteren van de bomaanslag op Donderdag 5 December, gepleegd op het gezin van den heer Boer, wonende aan de Prinsegracht alhier. Het z(jn drie miliiairen en wel de 18-jarige soldaat J J H van H, de 28- jarige sergeant A T de B alt Haar lem en de 28-jarige korporaal J IJ J P uit Delft, alle drie gelegerd ln de Nieuwe Frederikskazerne te 's-Gravenhage. Zij z(jn ingesloten en hebben bekend aan de aanslag te hebbén medegewerkt. Voorzover tot op heden kon worden vastgesteld is P. degene geweest, die per motor met zijspan een bom naar het perceel aan de Prinsegracht bracht en deze bom daar aan voorbijgangers heeft afgegeven. Bom onderweg ontploft. Zoals men zich zal herinneren, werd dezelfde avond op ongeveer 25 kilo meter van Amsterdam langs de weg een gewonde sergeant aangetroffen. Deze sergeant blijkt thans duo-passagier te zijn geweest bij van H., die zich per motor op weg naar Amsterdam bevond om daar een bom, die hij van P. had gekregen, op diens verzoek af te geven op een bepaald adres aldaar. Deze bom moet onderweg zijn geëx plodeerd, tengevolge waarvan niet van H., maar wel de sergeant op de duo zitting ernstig gewond werd. Van H heeft hem langs de weg laten liggen en Is zelf doorgereden. De bommen waren alle vervaardigd door sergeant de B, Deze had er nog twee gemaakt, die P. echter in Delft heeft weggegooid. Ook deze bommen waren voor be paalde adressen ln Den Haag bestemd geweest. De mannen hebben als motief voor hun daad opgegeven, dat zij ontevreden waren over de berechting van een aantal personen, wier gedragingen gedurende ae oorlog zij veroordelenswaardig acht ten. Volgens berichten uit Pennsylvanië is er een algemene hervatting van het werk in de mijnen te constateren De skymaster van de KNILM is Zon dag om 15 uur plaatselijke tijd op het vliegveld van Los Angeles geland. Een afstand van 8249 mijl werd in 70 uur af gelegd De staking in het Antwerpse scheeps bouwbedrijf duurt thans bijna vier we ken. Ongeveer 6500 arbeiders nemen aan de staking deel Met Ingang van 1 Januari 1947 zal de Congolese koffie vrij uit België kunnen worden uitgevoerd. Blijkens een persbericht zullen de prij zen van de goedkoopste soorten ontbijt koek met 1 tot S cent worden verlaagd De RAF heeft een beroep gedaan op alle Duitse burgers en autoriteiten ie helpen met het opsporen van de 20.000 man RAF-personeel, die na operaties bo ven Duitsland vermist worden, Een omroeper van de B.B.C. zei gistermiddag na het voorlezen van een lang en somber weerbericht: „dat belooft niet erg veel, wel?". Geamuseerde luisteraars stelden zich telefonisch met de B.B.C. in verbinding. Deze moest toegeven, dat de opmerking niet bij 't bericht behoorde, doch' gaf te kennen, dat een beetje menselijkheid zo nu en dan geen kwaad kon. HEVIGE STORM IN ENGELAND. De zuidkust van Engeland heeft het nog steeds zwaar te verduren. Bergenhoge golven sloegen op verschillende plaatsen over de zeewering en zelfs over de nabij gelegen huizen heen. Het centrum van de plaats Hastings ls geheel overstroomd. Aan het dagblad „De Tijd" ontlenen wij „Aan het einde van deze maand eindig; het lidmaatschap van de Veiligheidsraad van Nederland en daarmede de vertegen woordlging voor Nederland in dien Raad door den heer Van Kleffens. Deze zal te gelijk hiermede ontslag nemen als lid van het huidige kabinet." ENKELE BUIEN. Wind geleidelijk weer omlopend en afnemend, aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Hier en daar met natte sneeuw, later opklarend. In het Noorden van het land vannacht tempera uren om het vriespunt, overigens temperatuur tussen 3 en 6 graden. HERDENKING. Gisteren, 9 December, was hei Juist vijf jaar geleden, sinds de ongemeen begaafde en zachtzin nige geleerde Leonard Polak in leven hoogleraar in de wijsbe geerte aan de Universiteit te Groningen, in het concentratie kamp Sachsenhausen de dood vond. Hij was een der velen, die ln ellende en na talloze kwellin gen, ver van wie hem dierbaar waren, onder de druk der Duit se tyrannie bezweken zijn. Hij was een der aanzienlijksten ook. aanzienlijk door levens- en gees teshouding, door kennis en door gevoels-ontvankelijkheid. Hij was een dier zeldzame mensen die hun overtuiging onaantastbaar wisten te ontwikkelen en toch de overtuiging van anderen eerbie digden, ja met zelf-verloo chening trachtten te doorgron den. Hij, die gepromoveerd was op een proefschrift, dat „De zin der vergelding" heet en die de stelling verdedigde: „De doodstraf strijdt tegen de eisen der vergeldende gerechtigheid en ls derhalve niet de „kroon maar een hoon op het straf recht", Is met de dood gestraft, maar zonder zweem van recht Hij zou het hen die het hem hebben aangedaan, wij weten het, niet^ hebben vergolden. Hét is goed een man als Leo nard Polak te herdenken, om dat wij in hem de beste eigen schappen van ons volk eer kun nen bewijzen. Zijn nabestaanden hebben zijn kostbare boekerij aan de Amsterdamse Universi teitsbibliotheek in bruikleen af gestaan, ten dienste van een jonger studentengeslacht. Mogen zij, die deze boeken nu voor hun ontwikkeling kunnen benutten ook iets overnemen van de hoge en ruime geest en van de tederheid des harten, die dezen voor tref felij ken human'st levenslang heeft bezield. KREEFT.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1