)E NOORDZEE WORDT SCHOONGEVEEGD „SUGGESTIE" let een mijnenveger langs de Hollandse kust Het Rijk was niet voor deliger. nn Wiilem Barendsz maakt de grote sprong De Politieke Subcommissie Verraadster, die de onschuld zelf was Vrouw met een verleden Koning UMBERTO in ballingschap Egypte heeft nieuw kabinet Het brood wordt duurder. Windkracht vier. Nog niet hard loeg om de wit gekopte golven er de hoofden van de pier te muiden te slaan. M. „Texelstroom" MV 37 stevent ior het woelige water. „Wij keren terug bij de eerste oei, ongeveer 9 kilometer buiten- aats", zegt de commandant, luite- ant ter zee 2e klasse J Berfwerf, is hij onze reeds bleker wordende ezichten ziet. Wat heeft ons ertoe bewogen de- tocht te maken? Het mogen nu Irie kwartier zijn, maar vijf minu>- en varen is met dit weer voor ons androtten voldoende. Daarnet was iet beter in het hoofdgebouw van de lijnenveegdienst, waar kapite.in- nitenant ter zee B C C Schouten os met een groot schoolbord en rijt de dienst uitlegde. Deze dienst i gedurende de oorlog in Engeland ipgebouwd en telde toendertijd 16 -hepen. De Koninklijke Marine jield zich eerst bezig met het mijn- Tij houden der Engelse kust. Na de nvasie nam de Kon. Marine deel m het vrij maken van mijnen voor li kustplaats Ostende en de haven- taats Antwerpen. ,Nam de Kon. Marine niet zelf ia de invasie deel?" piosie komen of na een bepaalde tijd zijn uitgewerkt. Daardoor zijn de cijfers ten opzichte van het aan tal gelegde mijnen misschien wat laag". Wanneer denkt u, dat de zee weer geheel ongevaarlijk voor de scheepvaart zal zijn?" „Ruim gerekend over tien jaar'. „Komen er momenteel nog veel ongelukken voor?" „Misschien een enkele. Maar dat is wel eigen schuld, want dan hou den de schepen zich niet aan de vaargeul, die wij mijnvrij hebben gemaakt. De visserschepen hebben weinig last, omdat ze niet veel diep gang hebben en bovendien van hout zijn, zodat de magnetische mijnen er geen invloed op hebben". Alle mijnenvegers zijn ook van hout. Wij constateerden dat, toen wij buitengaats gingen en toen men zo vriendelijk was even de kabel uit te rollen voor een „plaatje". De wintermaanden dienen anders voor rust en onderhoud der sche pen. Dat kunnen wij nu begrijpen, wan met zo'n zeetje is het niet aan genaam en heel moeilijk om te blij ven staan, laat staan een zee schoon te vegen „De Bedrijfspost", orgaan van de Federatie van Nederlandsche Bedrij ven, verneemt uit betrouwbare bron het volgende: „Een inkoopcombinatie op huis houdelijk. gebied wilde graag servies goed hebben en daar zij vernomen had, dat dit in Tsjecho-Slowakije te krij gen was, zond men naar dat land een vertegenwoordiger. Op het departe ment, waar deze laatste zich vervoegd had, werd het plan toegejuicht en in derdaad slaagde de man er in, een behoorlijke partij te bemachtigen. Hij liet deze in vijf wagons verpak ken en reisde zielsgelukkig naar ons land terug, in het bezit van een uit voervergunning. Het enige wat hem au nog ontbrak was een vergunning -.r,T i tt EEN EENHEID VAN DE MIJNEN VEEGDIENSX IN VOLLE ZEE. „Neen, er waren te weinig sche pen voor. Die zouden wij later, in ons eigen land, beter kunnen ge- truiken, dacht men van Engelse zij de en dit is uitgekomen ook". Veel moet ons journalisten worden bijgebracht. Verankerde mijnen en grondmijnen. De eerste „knippen" mijnenvegers met een aan een label bevestigde schaar door, de lueede soort wordt door magne- I ï;he vegers opgespoord, waarbij de B-'uen achter het schip exploderen, r zij worden door een „roeper" (en soort luidspreker accoustisch tot ontploffing gebracht, hetgeen voor het schip gebeurt, daar de ge- luidstrilling van het schip uitgaat. „Wat hebben de mijnenvegers hier in ons land gedaan?" „Nu, in het land zelf niets, maar daarbuiten, even buiten de kust van ons land, is een strook evenwijdig met de kust mijnvrij gemaakt. Wij hadden toen voor de veegoperaties: 20 Nederlandse, 16 Engelse en 12 Duitse mijnenvegers". Er zijn in November 1945 acht van deze boten naar Indië gegaan Momenteel bestaat onze mijnenveeg- vloot uit 8 boten van het Engelse type,. 10 Amerikaanse, 3 ondiepwa- termijnenvegers, 1 boeienlegger, 1 wrakopsporingsvaartuig en het hulpreparatieschip „Douwe Aukus". feast deze vierentwintig schepen jjn er nog 18 Duitse, die met Duitse bemanningen varen, die nooit de val op komen en eens per half jaar fen verlofje naar de „Heimat" krij sen. „Wat is nu precies de taak?" ,,Om de strook voor de kust twee mijl breed te maken, om alle velden, waarvan de ligging bekend is voor de kust van ons land te vegen. Zo zyn er een 285 mijnen opgeruimd" „Dat lijkt niet veel". „Inderdaad. Maar in de praktijk wijkt, dat vele mijnen zelf tot ex- De speciale verslaggever aan het boord de Willems Barendsz seint: Zaterdag om l uur in de middag verlieten wR onze laatste haven op weg naar de Zuidelijke IJszee, maar gingen daarna nog even ten anker in de Tafelbaai. Zondagavond om 20,30 uur vertrokken wU vandaar: de grote sprong is nu genomen. De jagers A M m en IV zijn reeds op December vertrokken. Wij worden thans vergezeld door A M V. De vangst schepen l en n zijn op 9 December vertrokken, ook van de overige jagers kan ik goed nieuws brengen De VI, VII en vni zijn da Walvisbaai binnengelopen. Het verblijf in Kaapstad is voor de Zuid-Afrikaanse bladen aanleiding ge weest tot het publiceren van lange en enthousiaste artikelen, waarin de oud- Hollandse geest doorstraalt. Aan boord van het moederschip wordt koortsachtig gewerkt, zodat het scheepsvolk slechts heel kort in de ge legenheid ls geweest tot passagieren. Het schip moest opnieuw worden gepro viandeerd, want straks zullen wij en* keie maanden lang geen land meer ïi*!1' en Keen haven meer aandoen. Het behoeft geen betoog, dat wtf dn an er „Nacella" met spanning en verlangen toegemoet zien. .„nhaLStad gf' Velen Nederlanders gele genheid ons te begroeten. Voor ons was Kaapstad een dorado: volop fruit ver krijgbaar en zonder bon, hoewel prijzig wu troffen het, want In verband met het voorgenomen bezoek van den En gelsen koning aan Zuld-Afrika wa« Se Tafelberg des avonds b« wijze 'van proef verlicht met vier grote „vloed- licht-installaties" van elk twee mil- Lloen kaars. voor aankoop. Duf weer naar het de partement, dat de zaak, wat men noemt, in behandeling nam. Het gewo ne heen en weer lopen begon. Einde lijk na veel weken werd hem mede gedeeld, dat hij de daarop volgende week de uitslag zou horen als de com missie terug was. Toen hij verbaasd informeerde, welke commissie dit dan was, vernam hij, dat de minister het beter gevonden had een rijksinkoop- comrfiissie naar Tsjecho-Slowakije te zenden om de betreffende aankoop te doen. De commissie van vijf leden kwam terug. De leden er van hadden per man f 2900 uitgegeven, terwijl onze man in totaal f 1250 in rekening had gebracht. Maar de commissie kwam bovendien terug met een partij volsla gen onbruikbaar serviesgoed. Waar de vijf wagons kwaliteitsgoederen geble ven zijn, vermeldt de historie niet De subcommissie der politieke com missie heeft Maandag zonder stemming de paragraaf in het Amerikaanse voorstel betreffende de ontwapening aangenomen, waarin de Algemene Vergadering wordt gevraagd de regeringen van alle itaten te bet,alen en ^fnne" haar slacht- Het verleden van de 43-Jarige H. W. v. d. Dongen Is alles behalve fraai. Echtscheidingen, overspel, afpersing, van alle markten was zij thuis, en het psychiatrisoh rapport over haar, hetwelk aan het Bfjzonder Hof te Amsterdam werd voorgelezen door den president, mr. van Schaeok Mathon, wierp een fel licht op deze zonderlinge vrouw, die betiteld werd als hysterisch, leugenachtig, dom en slecht. Deze slechtheid komt tot uitdrukking in hetgeen haar ten laste gelegd wordt. In Maart 1944 gaf zij aan den beruchten Duitsen Kriminalsekretar Otto Kempen de namen op van drie personen in Eindhoven, die Joden verborgen hiel den en wapens in hun tuin hadden be graven. Voorts werd haar nog een an der geval van Jodenveriaad ten laste gelegd. Als getuigen verschenen in deze zaak behalve de Duitse S.D.'ers Otto Kem pen en W. Weber enkele andere be ruchte Nederlandse S D.'ers, nl. P. Schaap en G. W. Wolberts. Een voor een slingerden zij de verdachte hun beschuldigingen in het gezicht. Ondanks het voortdurend ontkennen van de verdachte stapelden de verkla ringen zich tegen haar op en herhaalde malen ontstond een heftig debat tussen de verdachte en de getuigen. Zij bleek een handlangster van Schaap te zijn en hielp hem in zijn luguber werk tegen Joodse onderduikers. Zij liet het zich verzoeken de Veiligheidsraad en de Com missie voor Atoomenergie alle mogelij ke steun te verlenen offers niet vrijwillig afstand deden van hun geld, schroomde zij niet hen te be dreigen om het te krijgen. Ter zitting In de Qlnta da boa Vista, een kleine, niet bijzonder comfortabele villa, die bijna geheel schuil gaat ln de bossen van Collares, een vruchtbare streek in Portugal, welke beroemd ls ojn haar wijnen, slijt ex-koning Umberto van Italië in gedwongen afzondering een gelukkig leven met zUn gezin. Er zijn enige mooie antiquiteiten ln het huis, maar er is geen verwarming, er zijn geen liften en de oude tegelvloeren zijn niet bedekt met tapijten Het is een koud verblijf, maar het is in overeenstemming met het door de koninklijke ballingen toen zij in Juni in Portugal aankwamen te kennen gegeven verlangen ,,in rust te leven. Hun leven is in vergelijking met het hofleven ln Italië ongelooflijk eenvoudig. Boa Vista, dat tot hun beschikking is ge steld door de hertogin van Cadaval, bezit prachtige tuinen, die het genot van de koninklijke kinderen uitmaken. De Koningin, wier liefde voor de mu ziek bekend is, heeft reeds kennis ge maakt met enige van Portugals voor naamste kunstenaars en musici. Ook leest zij zeer veel, vooral over de geschie denis van Portugal, over taalkunde en over folklore. De Koning staat elke morgen vroeg op en brengt uren door met lezen en schrij ven Hij werkt, in zijn slaapkamer en ont vangt bezoekeres in de enige ontvang kamer van het huis. Op zijn klein bureau bevonden zich, toen de correspondent van Ass Press hem bezocht, stapels manuscripten, maar toen de correspondent vroeg, of hij een boek schreef, antwoordde hij: „Aantekeningen, alleen aantekeningen niets dan aanteke ningen" De ex-koning leest alle plaatselijke bla den en in zijn kamer bevonden zich sta pels Engelse, Zwitserse en Italiaanse kranten en Amerikaanse tijdschriften. De gewezen vorst ontvangt honderden bezoekers „Wij hebben nooit een bezoek geweigerd en nooit van een spijt gehad" deelde de chef der koninklijke hofhou ding, generaal Marquez Carlo Grazlani, mede. Sinds de koning ln Portugal ls aange komen heeft hij honderden personen, van alle rangen en standen, die hem wensten te bezoeken, ontvangen De meesten wa ren Portugezen en Italiaanse inwoners van Portugal. De koningin houdt er van, een praatje te maken met de handelaars, die fruit, vis en vlees komen verkopen en met haar Portugese keukenmeid. Na het onlftijt krijgen de vier koninklijke kinderen, de 12-jarige prinses Maria Pia, de 9-jarige Prins van Napels, de 6-jarige Maria Ga- briela („Ella") en de J-Jarige Maria Bea- triz of „Titi", les. Alle kinderen studeren talen Een Por tugees instructeur geeft hun les in zwem men en gymnastiek en zij hopen binnen kort weer rijlessen te krijgen. Hun geliefkoosde speelmakkers zijn twee honden, die bij hun aankomst hebben gekregen van buren Het gezin is populair bij de boeren uit de omgeving, van wie de ouderen zich nog de koningin-moeder van Portugal, Maria Pia, Umberto's oud-tante, herinne ren. Ex koningin Marie Jose, die een groot moeder had uit het Portugese huis van Braganza, heeft enkele verwanten onder de Portugese aristocratie ontkende zij al het ten laste gelegde en hoewel de getuigenverklaringen elkan der dekten, bleef zij zich hardnekkig verzetten tegen de beschuldigingen. De getuigen décharge verklaarden, dat verd. sympathiek tegenover de Joden stond en dat zij veel illegaal werk deed, zoals het verzorgen van persoonsbewij zen. Twintig jaar geëtst- Na een uitvoerig requisitoir eiste de procureur-fiscaal, mr. M. H. Gelinck twintig jaar met ontzetting uit de beide kiesrechten, het recht om openbare ambten te bekleden en om bij de gewa pende macht te dienen. Uitspraak 23 December a s. Boven: Een aantrekkelijk hoedje! Dit kleine hoedje is uit vilt vervaar digd en aan de voorkant met een gol vende sluier, waarin witte chenillebol- letjes zijn genaaid, overtrokken. Het doet denken aan een droom van sneeuw vlokken en Kerstnacht. Rechts: In zwarte zijde gekleed! Dit jakje is heel charmant en bovendlenvoordelig en kan bij elke gelegenheid worden gedragen. Het geheel is echterwaarlijk iets bijzonders, wanneer het door een slanke dame gedragen wordt.Maar wie is op het ogenblik niet slank? De witte blaadjes, die het aantrekke-lijke veroorzaken, zijn op de stof genaaid Als ge in deze donkere dagen over het Damrak ijsbeert wordt uw oog ge troffen door een gevel, waarop zonder linge en zeer curieuze tekenen staan afgebeeld. Ge blijft staan en dan In eens weet ge het: hier bevindt ge u van aangezicht tot aangezicht met het nieuwste Chinese restaurant. Daar binnen wordt Chinees voedsel bereid en ge behoeft maar de deur te openen om in sfeer te kunnen profiteren van alle delicatessen die der Chinese keuken zijn. En dat zijn er waarachtig niet weinige! Men treft er doorgaans weinig Chi nezen aan en het doorsnee-publiek be staat uit nuchtere Westerlingen. Uit ae man uit de Anjellersrtaat, uit de kan toorbediende van Blikman Sartorius, uit den reiziger-in-betere vakkleding, die een goede post heeft afgesloten en zo eens een uurtje over heeft om de miezerigheid en taaie ongezelligheid van een verregende door-de-weekse dag van zich af te schudden in een pur sang Chinees restaurant. Wat zal ik er- van zeggen wie onzer verdroomde, vroeger of nu, niet vele uren met Pearl Buck, met Charley Chan, en met de dames en heren van de boeken van alle andere Chinese au teurs, van Confucius tot Mevrouw Tschang Kal Sjek toe? Om maar te zwijgen van den aarts-Chinees: Sax Rohmer. Men komt daar In dat restaurant aan het Damrak niet tegen wat lijkt op stiekum de kop afslaande Chinezen. Er zijn geen vergiftige schorpioenen, geen harige reuzen-spinnen, geen magiërs die U met één blaas van hun bezoedel.," lippen de eeuwige jachtvelden inja gen. Men wordt er niet bestolen, er komt niet stiekum een schone acht tienjarige Chinezerin op U toe die U in droom kust en daarna in het nir wana der opium leidt. Er zijn alleen maar snelle jongens die U kwiek en netjes bedienen. En er ls Chinees eten, waarschijnlijk iettewat aangepast aan de westerse smaak, maar in ieder geval daverend lekker voor Uw niet verwende tong. Tenslotte be hoeft iemand niet altijd rod'e kool met magere jus en aardappelen te eten en heeft ook een tong, verdroogd en ver schaald' door Lieftinck's streken, nog rechten. Ga er beslist eens een keer heen. Misschien vindt U het erg lekker, mis schien verwijt U mij een onjuist ad vies. In elk geval ben ik niet zakelijk geïnteresseerd in dat Chinees geval, maar het voedsel was er al lan niet pur sang China, uitstekend. Volgens m ij n tong, tenminste In de hoofdstad brengt het Volksto neel het toneelstuk Ciske de Rat. Na- ttCnjrlijk is er een toneelstuk gekomen dat Ciske de Rat heet. En ik kan U zeggen dat het er zijn mag. Men krijgt het volle pond, plus een zeer behoor lijke toe-maat. Men kan opnieuw hui len, zich vergrammen, z'n paedagogi- sche instincten actief maken, de men selijke ziel betreuren en Ciske bekla gen. Arme CiskeArme verdoolde arm jog, ten prooi aan de weerzinwek kende manipulaties van een verdorven wereld. En daar wordt, op deze plat vloerse, corrupte, onmensel ke en doortrapt-egoistische wereld dit armza lige Mokummertje geworpen, speelbal van willekeur en onbegrip. Daan van Ollefen, Guus Verstraeta en vele anderen spelen en ze spelen zó, dat U de realiteit, de bittere werke lijkheid, ruikt. Spel en spelers zijn geïnjecteerd met de vlammende veront waardiging van Piet Bakker, waarvan arm Ciske de exponent is. Of dit alles sarcasme is? Neen, ilï meen bet oprécht. Dit is een goedge- speeld stuk toneel, waaraan duizenden en duizenden mensen hun hart zullen ophalen. Foals ze eens hun hart ophaal den aan Rémi uit „Alleen op de We reld", aan Peenhaar, aan Merijntje Gijzen, aan Gavroche uit „Hugo's „Les Misérables". aan Bartje en aan de kinderen die de pen van Anke Servaes op het papier wierp Tout court aan „h»3-onbegrepen-kind". Ciske is allang een stuk Nationaal Bezit geworden en wee hem die iets ten kwade van dit kereltje waagt te zeggen. Die krijgt met de gemeen""liap te doen. En met Plet Bakker. Want hij heeft hem gecreëerd' en hl1 deed dit op geniale wijze. Zó geniaal, dat de Muze niet nalaat hem thans met een eindeloze serie voorstellingen te belonen. Want dat. Ciske ó'e 1000ste zal halen is buiten kijf, zolang de mens heid wenst, dat het goede beloond en het slechte gestraft worlt. Anthony van Kampen CAÏRO, 9 DECEMBER. Te Caïro iS bekend gemaakt, dat een nieuw Egyptisch kabinet onder leiding vtan Nokrasjy Pasja, den leider van de Saad-partlj, la samengesteld. Nokrasjy Pasja is, behalve premier, tevens minister van Buiten landse en Binnenlandse Zaken. In het nieuwe kabinet hebben leden der Saad- partij en die der Liberale ieder 6 porte feuilles. door TJEERD ADEM A Per 23 December a.s. wordt de prijs voor afgehaald brood van 800 graim verhoogd, terwijl tevens de vaste prijs wordt afgeschaft en ver vangen door een maximumprijs. Bovendien is een minimumprijs ge steld, die 2 cent per brood beneden de maximumprijs ligt. Zo zal b.v. in die plaatsen waar tot nu toe de vaste prijs van 20 ct gold voor afgehaald brood van 800 gram en 21 cent voor oezorgd. de maximumprijs per 23 December 21 cent afgehaald en 22 cent bezorgd worden. De minimumprijzen wor den resp. 19 en 20 cent, „Neen", zei ik. „dat geloof ik niet". „En toch is het waar", zei mijn vriend", je kunt met suggestie verras sende resultaten bereiken. Als je er vast van overtuigd bent. dat je een bepaald iemand voor je hebt, dan kan de man met wien je spreekt doen en zeggen wat hij wil zonder dat je een ogenblik aan zijn identiteit zult twij felen. Ik zal je eens vertellen wat wij als jongen van de H B S uitgespookt hebben. Ik logeerde destijds bij een vriend, die zijn kamer in een stille straat aan de voorkant van het huis had. Hij was in die tijd zwaar ver liefd op een buurmeisje maar hij was een verlegen jongen en hij durfde haar nooit aanspreken. Toen heb lk dat zaakje voor hem opgeknapt en het meisje heeft er nooit iets van gewe ten". „Hoe deed je dat aan?" „Doodeenvoudig. 'tWas een donkere avond en we zaten in onze shirts ach ter de half geopende vitragegordijnen een sigaret te roken en zoals jongens op die leeftijd' dat gewend z n. te bomen over allerlei gewichtige onder werpen, waarvan we meenden, dat we verstand hadden. Toen kwam zii van een fuifje en de jongen die haar thuis bracht nam uitvoerig afscheid". „En toen „Wel, 't ging alles heel eenvoudig. De jongen verdween en ik stak mlin hoofd uit 't donkere venster en ik riep haar. Ze kwam direct aan het raam staan en ze noemde me Jan om dat ze dacht, dat 't mlin vriend was We hebben een kwartiertje heel ge zellig gepraat en ik bleef natuurlijk een beetje in de schauduw, maar toen ze wegging heb Ik haar een zoen ge geven en ze beloofde me, dat ze de volgende avond' met me naar de bios zou gaan". „En je vriend?" Di« durfd» zich niet te verroeren Hil te de volgende avond met haar uitgegaan en hii ls later met haar ge trouwd. 't Ts een bijzonder gelukkig huwelijk geworden Ik heb vaak bl' her gelogeerd maar we hebben haar nooit Iets yan onze verwisseling verteld. Ik denk, dat je nu wel overtuigd bent". „Jullie waren kinderen", zei ik. „Ik geloof niet, dat volwassen mensen II „Dan zal ik je dat bewijzen", zei hij een beetje kregelig. „Mijn vrouw en dochter zijn naar een uitvoering en „Dat weet ik", interrumpeerde ik. „ik ben er juist weggelopen omdat ik 't zo verschrikkelijk vond!" „Prachtig, als mijn vrouw je daar gezien heeft zal ze je allerminst hier verwachten. Als ze zo dadelijk thuis komt is het zó donker, dat ze je ge zicht niet duidelijg kan onderscheiden. We zijn even groot, we hebben 't zelf de postuur en we zijn gelijk gekleed Nu ga jij op m n plaats zitten, ik ga de tuin in en kom terug als mijn vrouw vijf minuten thuis is. Je zult zien, dat ze er zo rotsvast van overtuigd is, dat ik hier zit, dat je met haar kunt pra ten zonder dat ze enige achterdocht zal xrijgen. Willen we wedden om een pakje Camel?" „De orijsis »rg Degeerlijk" zei ik, „maar stel je voor d-f te vrouw 't wel merkt. Dat zou loch allereerst voor was opgestaan en liep naar de gang ore haar'haar mantel op te hangen. „Dat risico neem ik op me, beste kerel. Ze zal niets merken en ze behoeft er ook nooit lots van te weten. Kom nu hier zitten. Als mijn vrouw straks «opstaat om een kopje thee te halen, neem ik je plaats in en dan kom jij even later door de tuin hier de serre binnen. Dat heb je meer gedaan, dus daar zal ze helemaal geen achterdocht door krijgen." „Goed dan", zei ik berustend. Hij ging de tuin in, ik zette mij In zijn stoel en vijf minuten later kwam me vrouw Dupont binnen. „Zit je nog in 't donker?", vroeg ze onvriendelijk, „Ja", zei ik. „Hoe was *t?" „Verschrikkelijk. Die lui denken, dat ze kunnen toneelspelen. Jansen had de hoofdrol en ik geloof, dat hij dacht, dat hij Bouwmeester zelf was. Coba en ik hebben ons zitten knijpen van 't lachen. Maar ja, we hebben natuurlijk als gek ken geapplaudisseerd. Ze hebben die op geverfde vrouw van hem waarachtig nog bloemen gegeven. Zonde van die mooie asters!" „Waar is Coba?" Mevrouw Dupont keek me onderzoe kend aan. „Wat praat je toch schor", zei ze bits!" Je bent natuurlijk weer zo dom geweest om op de tocht te gaar» zitten. Coba is met een vriendin mee. Ze heb ben daar een jongen dominé te logeren. Je kunt nooit weten!" „Neen" zei ik. Toen kreeg ik een onbedwingbare lust om naar mezelf te vragen. „Heb je Verlinde ook gezien?" „Oh, die!", riep mevrouw, haar schou ders ophalend". Ja, die fat was er ook Die is natuurlijk alleen gekomen omdat dat kind van Bakker meespeelt. Enfin die zijn aan elkaar gewaagd. Ze zullen later wel merken, dat ze alle twee be kocht zijn We hadden eigenlijk zelf meer werk van hem moeten maken!" „Wat bedoel je?" „Wel, voor Coba natuurlijk. De vent heeft meer geld dan hersens, maar 't zou toch geen slechte partij zijn en Coba zou hem wel klein krijgen. Laat dat maar aan haar over. Hij zou altijd nog eens met die afschuwelijke viool ko men Zullen we hem eens 'n avondje in viteren?" „Hm", zei ik, maar mevrouw Dupont HET HIELP NIET. In een cabaret te Vera Cruz (Mexi co) zong Juan las Casar de reeds wereldvermaarde song „Don 't fence me in". Zijn smeekbede hem niet op te sluiten mocht echter niet baten, want twee agenten wandelden het toneel op en re kenden hem, ten overstaan van een ulgebreid en enhousiast publiek, in. Even voor de uitvoering had hij namelijk een dame van haar ju welen beroofd. „Vlug!", zei ik tegen mijn vriend, die uit de tuin kwam lopen. „Ke.. ke.. kerel", stotterde hij ont hutst, „lk heb alles gehoord, ik., ik.." „Ja ja" zei ik bitter", dat zijn de ge volgen van je suggestieproeven. Wacht, ik ga de tuin in". Toen ik enkele minuten later te voor schijn kwam was het licht in de serre ontstoken. Mijn vriend zat met een gezicht als een donderbui In zijn stoei en mevrouy was bezig een kopje thee te schenken. „Ik kom toch niet ongelegen?", vroeg ik na een bescheiden klopje. „Hal" riep mevrouw Dupont en haar gehele gezicht straalde van blijde ver rassing, Nee maar, dat Is nu ook toe vallig. Ik zeg juist tegen Jan, dat we U in zo'n lange tijd niet gezien hebben. Weet U wel, dat U Coba beloofd had, dat U nog eens zou komen musiceren? Jam mer, dat ze niet thuis is. Hoe vond U de uitvoering? Alleraardigst nietwaar? Komt U hier zitten dan zal ik U een kopje thee schenken". „Hoor eens", zei mijn vriend de vol gende morgen op mijn kamer", ik kon er niets aan doen, ik heb 't niet ge wetenJe gelooft toch zeker niet dat ik....?" „Beste kerel", zei ik, „dat weet ik toch allemaal wel. Hier heb je een pakje Camel en als ik je daar genoegen mee doe, wil ik je wel verzekeren, dat ik bekeerd ben!" „Bekee „Ja, ik bedoel, dat ik me werkelijk overtuigd hebt, dat jc met suggestie ver assende resultaten kunt bereiken".

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 3