'M N.V. LEM1JN Revolutie in Venezuela Veertigvoudig moordenaar berecht i Conserven ANKWERKER PMONTEURS, '"dM Het Monster van het Loch Ness weer actief Op straat gezet? De memorie van toelichting ■Lasinrichting 4041 (3 lijnen) obe nog vóór lagen chemisch bekende prima i nu nog snel it 64, Tel. 2160. \AR f DIT BLADT DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Officieren grijpen naar de macht Nog brandstofrantsoenering in 1947 Weer een bokser voor eeuwig knock out Hors d' Oeuvre Nieuwe Bonnen „De Waterdemon van het Alkmaarder Meer" Vredesverdragen met As-satellieten worden 10 Febr. getekend Holland's glorie Koning Gustaaf reikt Nobel prijzen uit Befehl ist Befehl! Martin Bormann in Zweden? Jockey door z'n paard gedood Van nabij en verre Commissie-generaal vóór Kerstmis weer in Batavia? Weerbericht Speciaal lasten van Aluminium -Carters, Carburateurs, enz. >IJK, TELEFOON 359 seweg 15, Alkmaar j Wasserij rverij ïoud-afdeling. r van de ambachts- iverk. •abrielcsweg 16 ent van it voor ging by va. ..P. P. ORMDEN TUS KS HOLM, BUB- AANGELEGD „ROYAL OAK" TER BESCHER- EN, ZULLEN IN !R GEBRUIKT Fox F. BUREAU: VOORDAM 8, ALKMAAS TELEFOQN ADM. 3320 REDACTIE 3902 GtTO 187294 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 Voortzetting oan de 144STE JAARGANG No. 171 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 6 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f S.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M, O. K. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayoaredacteur D. A. Klomp O CARACAS* Luchtdoelgeschut schoot gistefren op een „spook- vliegtuig" dat over Caracas vloog, na een offiële verklarine dat er een „opstandige beweging op be- 4 perkte schaal" had plaats gevon- met met behulp van sommige troe pen van het garnizoen van Mara- cas, de hoofdstad van de Staat Aragua De officiële verklaring schreef de or deverstoringen toe aan aanhangers van Vroegere egimes. (De Venezolaanse revolutionaire Junta onder leiding van Romulo Betancourt heeft in October 1945 de macht in de Staat overgenomen. De Junta heeft sind£ dien de regering gevormd, en kreeg tn October 1946 de meerderheid bij de alge mene verkiezingen.) i Officiële kringen ontkenden eerder op de dag dat er onrust heerste te Mara- cay, en verklaarden dat het garnizoen daar loyaal is aan de regering. Maracay ligt ongeveer 9o kilometer van de hoofdstad Caracas. Uit Miami (VS) wordt gemeld, dat eei vliegtuig in gereedheid isgebracht on majoor Varga, de Venezolaansen minis ter van binnenlandse zaken, en Barrios, de gouverneur van Curacas, naar Vene zuela terug te brengen. Alle vliegvelden gesloten. Pan-American-Airways, die een dienst op Venezuela onderhouden, deelden heden mede, dat zij bericht hadden ont vangen dat alle vliegvelden in Venezuela door de regering zijn gesloten, en dat het vliegtuigen niet is toegestaan bóven Venezuela te vliegen. De opstand is voorbereid door de zelfde officieren, die ook in Octo ber een revolutie ontketenden. Deze officieren zfln ontevreden over de democratische regeringsparty, die zty er van beschuldigen, communistisch te ztyn. De opstandelingen beheersen de steden Maracay, Valencia en San Carlos. Twee vliegtuigen van de Pan American Air ways worden op last van de regering in Barcelona aan de grond gehouden, ter- Wijl twee andere, die op weg waren paar Venezuela, op Curasao zijn geland len later teruggekeerd naar het noorden. De Venezolaanse ambassade in Washing ton beweert van niets te weten en ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kan geen bevestiging krijgen. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de vaststelling van de begrotingen van de staatsmijnen in Limburg voor 1946 en 1947 is de verwachting, dat in 1947, na aftrek van een geraamde uitvoer van 500,000 ton," ons land zal kunnen be schikken over circa 13,000,000 ton vaste brandstoffen. Uiteraard kan dit cijfer ernstig worden beïnvloed door de gang van zaken in het buitenland. Op basis van bovengenoemd cijfer zal aan de industrie kunnen worden toe gewezen op het peil van 1939. Tot afschaffing van de rantsoene ring (met inbegrip van de huis brandvoorziening) zal in 1947 nog niet kunnen worden overgegaan, aangezien dan de totaal beschik bare hoeveelheid naar schatting '15,000,000 ton zou moeten bedragen, terwijl daarnaast nog het soorten- probleem een grote moeilijkheid vormt. Een soortgelijk geval als zich Zondag te Malmö voordeed, heeft zich Maan dag afgespeeld In Nottingham. De Franse vlieggewlchtkampioen Emile Famechon sloeg daar den Schot Murphy in de negende ronde uit. Murphy was bewusteloos en de dokter, die hem na afloop onderzocht, vreesde voor een bloeding in de her senen. Hij werd naar het hospitaal vervoerd, waar hU Dinsdagmiddag aan de gevolgen van de slag overleed. De wedstrijden waren georganiseerd ten bate van de hospitalen voor vrou wen te Nottingham. Het organiserend comité heeft thans besloten gelden in te zamelen ten bate van Murphy's na bestaanden. Knock-outs met dodelijke afloop doen zich in Europa overigens weinig voor. In .Amerika daarentegen hebben zich ^dit jaar reeds elf gevallen met DE ACHTERGROND DER WERELDGESCHIEDENIS Men kent de Engelse anecdote van het sprekende paard, dal tegen een vporbijganger uitriep „Ik heb de Derby gewonnen" Toen de verschrikte wandelaar dit wonderlijke feit mededeelde aar. den boer, den eigenaar van het spraakzame dier, zei deze slechts, spijtig: „Dat liegt-ie. Hij was num mer twee." Inderdaad is de Efprby, de paar densport in het algemeen, voor den Brit belangrijker dan welk wonder ter wereld ook Dat is dan ook de werkelijke reden ge weest waarom de Geallieerden in de wereldoorlog het opperbevel aan een Amerikaan hebben toe vertrouwd. Had niet Eisenhou wer maar een Engelsman de ver antwoordelijkheid van het opper bevel gedragen en had Hitler een paar bookmakers op hem afge stuurd, de invasie zou waarschijn lijk zijn mislukt. Maar een Ame rikaan is nuchter en zakelijk en weet wel dat het ene paard har der loopt dan het andere. De En gelsman echter heeft geen ver beeldingskracht. Hij moet het tel kens weer zien eer hij het ge looft De Duitser is ook zakelijk, maar niet nuchter; hij heeft aan ver beeldingskracht iets te veel. Hii weet dat het ene paard hardei loopt dan het aridere, maar hij kan nooit geloven, dat dit andere het zijne zou kunnen zijn, en als zijn paard roept: „Ik heb d<f Derby gewonnen", zegt hij niet „Dat liegt-ie, hij was nummer twee", maar hij gelóóft het praat zieke dier. Hij zou zijn paard ge loyen, ook al toonde men heir aan, met een tastbaar bewijs. daJ ÜÜ-rfj s de wedstrijd were gevild. Zo is de Duitser. Vandaar dn hij in de wedloop der naties nooit rekening houdt met de kans op een strop. kreeft. Voor de tweede helft van de 13e periode 1946 (8 t m. 21 Dec.) geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van de navermelde artikelen: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. 4) 51-4 algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 51-5 algemeen 200 gram gedr. zuid vruchten 51-6 algemeen 250 gram waspoeder 51-7 algemeen 500 gram jam 51-8 algemeen 125 gram koffie 51-9 algemeen 100 gram thee 51-la, 51-5b, 51-4c reserve 1 kg appelen of peren BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 4) 52-6 algemeen 250 gram waspoeder vruchten 52-? algemeen 250 gram waspoeder 52-7 algemeen 500 gram jam 52-8 algemeen 1 kg appelen of peren 52-3d reserve 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) TABAKSKAARTEN T62 2 rantsoenen tabaksartikelen Op de bonnen T62 zal bij aankoop van twee rantsoenen sigaretten tenmin ste één rantsoen sigaretten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak, worden geleverd. De bonnen voor fruit blijven geldig t.m. 18 Januari a s. Nog erger! Een misdadig individu maakt het Alkmaarder Meer onveilig. Mensen verdwijnen, heftige worstel-partijen met den Demon volgen, maar het monster blijft onoverwinnelijk! Wie helpt mee om het mysterie tot een oplossing te brengen? Wie is de misdadiger? Voor de goede oplossers stellen wij prijzen van 50,25,10,—, 2 X 5,— en 5 boeken beschikbaar. Zie pagina 3. Knipt het uit en plakt de serie op, het zal u het oplossen vergemakkelijken De Raad van ministers van buiten landse zaken heeft besloten dat de vredesverdragen met de Europese voor malige hondgenoten van de As op 10 Februari te Parijs zullen worden gete kend De verdragen zijn die met Italië, Fin land, Bulgarije, Hongarije en Roemenië Zij zullen getekend worden door een vertegenwoordiger van elk der voor malige vijandelijke staten en van Enge land, de Vereenlgde Staten, de Sovjet- Unie en Frankrijk De vier ministers van buitenlandse zaken zullen vervolgens, waarschijnlijk in hun respectieve hoofdsteden, de ver dragen tekenen Italiaanse koloniën. De Raad van Ministers besloot tevens, dat zy vóór 10 Februari zul len beslissen wie zy zullen benoemen tot hun vertegenwoordigers in de commissie, die een bezoek zal bren gen aan en zal rapporteren over de Italiaanse koloniën. De commissie voor koloniën zou dan onmiddellijk beginnen nadat de verdra gen zullen zijn getekend. Triëst. De Raad van Ministers besloot te. vens een commissie naar Triëst te zen den om rapport uit te brengen over de vraagstukken, die verband- houden met het financieren van het vrije gebied ge durende de overgangsperiode. Deze commissie moet op 20 Februari rapport uitbrengen. De interpretatie. De ministers bereikten tevens over eenstemming over een ontwerpartikel, dat in ieder der vérdragen zal worden opgenomen, en dat handelt over het re gelen van disputen over de interpretatie der verdragen. De discussies over de agenda voor de besprekingen over het vredesverdarg met Duitsland worden voortgezet. Het 5314 brt grote Italiaansche s.s. „Peloren" (ex „Rio Chico") fs, bela den met erts van Huelva komende, in de Golf van Biscaye door zwaar weer over vallen en heeft roerschade opgelopen, zodat het schip stuurloos was. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst Is onmiddellijk ter hulp gesneld en is er Dinsdag in geslaagd het schip te bereiken en vast te maken. De „Pelo ren" wordt thans naar een Spaapse haven gesleept. Koning Gustaaf van Zweden heeft de nobelprij'zen uitgereikt en wel die voor natuurkunde aan prof. Percy Williams Bridgman van Har vardUniversity, die voor schei kunde aan dr James Batcheller Summer (Cornell University), dr John Howard Northrop (Rochefeller Institute) en dr Wndell Merdith Stanley (dito) en die voor medicij nen aan Hermann J Mueller. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Zutphen heeft Dinsdag terecht gestaan Ludwig Heinemann, On- ter-Sturm-führer van de SS, aan wien meer dan 40 moorden, tijdens de bezetting gepleegd, werden ten laste gelegd. Hij veroorzaakte het drama aan de IJsselkade te Zut phen, waar 9 ingezetenen dezer stad op 31 Maart 1945 werden ge- fussilleerd en in de IJssel gewor pen, vermoordde twee Britse offi cieren, die bij Arnhem krijgsge vangen waren gemaakt, schoot 3 inwoners van Hengelo, die niet voor de Todt wilden werken, dood, liet op het grasveld bij het Huis van Bewaring te Zutpben 4 mensen fusilleren en richtte bloedbaden aan te Brummen, Gorssel en Amersfoort. Er was voor de berechting van dezen oorlogsmisdadiger overweldi gende belangstelling. Bij de aanvang der zitting heeft de verdediger, mr Henlcemans, een beroep gedaan op de onbevoegdheid van het Hof, omdat Heinemann Duitser is en als militair krijgsge vangene moest worden beschouwd. De procureur-fiscaal bestreed dit. Heinemann komt voor op de ge allieerde lijst van oorlogsmisdadi gers, is als zodanig aan Nederland ter berechting uitgeleverd Bij oor logsmisdadigers wordt geen onder scheid gemaakt tussen burgers en militairen, maar het sterkste argu- De Heer de Winter heeft ons met zyn pamflet, dat gisteren als een extra- uitgave van zqn blad verscheen, een genoegelijke 5-minuten bezorgd. Wy zullen zakeiyk enige onjuistheden recht zetten. m Hoofdzaak is daarbij de besprekingen tussen onze Directie en de Commissa rissen van de z.g.n. Illegale bladen, waarbij, volgens den Heer de Winter, van geen waardig vergeiyk sprake kon zijn. Wy geven gaarne het oordeel over onze voorstellen aan onze lezers. Trouwens, wy moeten hierbij onderstrepen, dat verschillende commissarissen van de Vrye Alkmaarder e.s. dit wel een waardig voorstel vonden. Ten eerste hebben wij voorgesteld een Raad van Redactie te benoemen, die zou bestaan uit drie leden van de kant van de V-A. en drie leden van onze kant met een onpartijdige voorzitter. Deze Raad van Redactie, waarin dus beide par tyen geiyb vertegenwoordigd waren, zon de redactieleden voordragen. Dit was dus zuivere geiykgerechtigdheid over de inhoud van de krant. De Raad van Commissarissen zou samengesteld worden naar de inbreng van het aantal betalende abonné's. Ook hier dus geiykgerechtigdheid. Onwaar is, wat de Heer de Winter schrijft, dat de krant onze naam zou dra gen. Dit gold alleen voor Alkmaar. Voor het steunen van culturele doeleinden zouden de z.g.n. Illegale bladen 10 van de netto-winst krijgen; de eerste vier jaar met een bepaald minimum- En daar zat hem nu de kneep! De Heren die Mtyd beweerd hadden uitsluitend een ideëel deel voor te staan en geen winst-object na te streven, eisten van de oude kranten 50 van de aandelen. r Alleen dus om het feit dat zij een jaar lang op onze machines een krant had den kunnen drukken, en onze abonné's hadden kunnen bedienen, eisten zy de helft van het aandelenkapitaal! Daarop zyn wij niet ingegaan, omdat wij het onredelijk vonden dat de Heren zich dit materiële recht wilden toe-eigenen van bladen die 75 jaar, en zelfs 150 jaar bestaan. En nu jammeren zy, dat zij op straat zijn gezet, maar dat wisten zy drie weken geleden al. Zy waren op de hoogte van het feit, dat ons perspneel niet langer meer op deze wUze kon en wildé werken, zodat wy, ter bescherming van ons personeel en bedryf, de zaak voor hun bladen moesten sluiten. ment voor de berechting van het Hof ligt opgesloten in artikel 101 Wetboek van Strafrecht, dat op alle tijdens de oorlog bedreven misda den betrekking heeft. Het Hof ver wierp het beroep van den verdedi ger. Na een langdurig verhoor van den verdachte, die zich voor al zijn daden beriep op zijn superieuren onder het typisch Duitse slagwoord „Befehl ist Befehl", werd een 12- tal getuigen gehoord Zij bevestigden, dat Heinemann eigenmachtig tot de executies bevel had gegeven. Ter dood veroordeeld De procureur-fiscaal onthield zich in zijn requisitoir van sensationele uiteenzettingen over Heinemann's aangerichte bloedbaden en eiste de doodstraf. De verdediger refereerde zich aan het oordeel van het Hof, dat vroeg aan den verdachte het recht van cassatie te verlenen. Het Hof had weinig tijd nodig zich over het vonnis te beraden, Het qualificeerde de daden van den verdachte als moord en veelvoudige uitlokking tot moord en veroordeelde hem tot de doodstraf. Het Zweedse socialistische blad Aftontidningen" meldt in. een „on bevestigd bericht", dat Martin Bormann, Hitiers plaatsvervanger, in April 1946 uit Duitsland door Dene marken naar Malmö, Zuid-Zweden, is ontsnapt. Leden van de Zweedsche nazi-party zouden deze ontvluchting hebben georganiseerd. Dinsdagmorgen kwam de 17-jarige Jon geman P Wouben te Tilburg, toen hij maast zijn rijpaard op de Kanaaldijk liep door onbekende oorzaak te vallen. Door dat hij het paard niet los liet werd hij meegesleurd en door het paard op he hoofd geraakt.^ W, die jockey te Dei Haag is, werd naar het Ziekenhuis over gebracht, waar hij later op de middag Is overleden. DIRECTIE NOORDHOLLANDSCHE COURANT. Opnieuw ls een van de door de bezet ter vernielde spoorbruggen over de gro te rivieren, nl de brug over de Maas bij Mook, voorlopig hersteld Aanstaande Zaterdag zal zij officleël worden geopend en van Maandag 19 de zer af in gebruik worden genomen Doordat een arbeider een handgra naat heeft laten vallen, zijn in een Chinese opslagplaats in het district Kiangwan, 25 30,000 bommen en granaten tot ontplof fing gekomen 12 uur lang woedde een enorme brand Duitse krijgsgevangenen In Engeland, die zich fatsoenlijk gedragen, mogen door burgers worden uitgenodigd om bij hen het Kerstfeest te vieren Op Java heeft een windhoos, ge paard met hevige regens, 500 huizen ver woest. Er zijn 2000 mensen dakloos ge worden. Een Egyptisch vliegtuig Is bij Haifa neergestort. Drie passagiers kwamen om het leven. Te Sao Paolo in Brazilië is een tweemotorig vliegtuig omlaaggestort. Ze ven doden. In Moskou worden proeven geno men met een electrische auto. Amerikaanse soldaten mogen voort aan met Duitse meisjes trouwen, voordat ze Duitsland verlaten De Nederlandse Rijn-aken in de Amerikaanse en Britse zóne van Duits land komen in de naaste toekomst bij hun eigenaars terug Daar de Fransen het materiaal niet hebben, zal een Engelse maatschappij de gezonken „Europa" lichten 30,000 ton water moet worden uitgepompt Rudolf Hess, die levenslang kreeg, wordt naar de gevangenis van Spandau overgebracht. W/IJ hebben, in ons artikel van 23 No- vember over het door de Commissie Generaal bekend gemaakte ontwerp be treffende de Unie Nederland-Indonesië, het te Linggadjati verkregen compromis een constructie genoemd, welke op vrij losse schroeven staat. Uit de Memorie van Toelichting, eerst thans gepubli ceerd, wordt duidelijk, dat ook de C.G. het compromis niet anders kan zien dan als een zeer voorlopige regeling welke, door dit voorlopig karakter, slechts in beperkte mate bindend kan zijn. Het ontwerp stelt niets vast, het bedoelt slechts een richting aan te geven die moet worden ingeslagen teneinde tot een nieuw staatsbestel, zowel voor Ne derland als voor Indië te geraken. Het laat dus ruimte voor wijzigingen, naar mate de omstandigheden zich zullen wijzigen. Het ontwerpt geen nieuwe rechtsorde, het schetst slechts „on volledig en vaag" de beginselen waaruit deze nieuwe rechtsorde langs grondwettige weg kan worden opge bouwd. Voor velen zal dit punt uit de Memorie een opheldering zijn die hen ietswat ruimer doet ademen. Men kan slechts betreuren dat deze toelichting niet onmiddellijk, en tegelijk met de door velen gewraakte overeenkomst, is gepu- pliceerd. De C.G. erkent, dat de pun ten van het basis-accoord, zoals zij we reldkundig werden gemaakt, zeer licht tot misverstand aanleiding hebben kun nen geven. Het was dan, dunkt ons, haar plicht geweest een dergelijk mis verstand te voorkomen. Een accoord als het onderhavige behoort voor het volk, voor hetwelk de verhouding van Neder land tot Indië, zoals wij Zaterdag heb ben betoogd, een harts-aangelegenheid is, niet het karakter van een raadseltje te dragen. QERUSTSTELLEND is ongetwijfeld ook de toelichting welke gegeven wordt ten aanzien van het gebruik van de term „souverein" in betrekking tot de toekomstige Indonesische federatieve staat. Thans blijkt, dat met het begrip „souverein" gebruikt in verband met de begrippen „republiek" of „federatie" de idee der Nederlandse Unie, waar van de samenstellende delen souvereini- teit zouden bezitten, geenszins wordt aangetast. Toch lijkt ons het gebruik van deze term, die ook al aanleiding tot misverstand en verwarring, ja, later allicht tot meningsverschillen kan ge ven, allerminst gelukkig en het ware misschien tocfi voorzichtiger geweest als men deze uitdrukking, in het hier ge geven verband, vermeden had. Uit het vervolg der Memorie blijkt, dat de Ne derlandse regering haar souvereiniteit ten opzichte van Indië handhaven zal zolang de republikeinse federatie nog niet gevormd ls en zolang dus het begrip souvereiniteit op deze federatie nog niet van toepassing, kan zijn. Y^AT de kwestie van „de Kroon" be treft, de Memorie v. Toelichting lijkt ons ten aanzien van dit punt niet over duidelijk. Een weinig méér licht zou hier zeker niet overbodig zijn geweest. Wat wél duidelijk blijkt is, dat deze kwestie ook de Indonesiërs voor een moeilijk probleem heeft gesteld. En voorts, dat in de toekomstige Unie on derschikking van Indonesië aan Neder land ten enenmale uitgesloten zal zijn. De regering heeft zich, blijkens de verklaring door minister Jonkman afge legd, achter de overeenkomst van Ling gadjati geplaatst, de overeenkomst zoals deze dan nader door de C.G. toegelicht is: als basis waarop een nieuwe rechts orde tot stand kan worden gebracht; en de minister heeft de motieven der rege ring in duidelijke taal kenbaar gemaakt. Thans is het woord aan de vertegen woordiging van het volk in al zijn poli tieke schakeringen. u. Na de vergadering van de Tweede Ka- mer, tijdens welke de regeringsverklaring over de ontwerp-overeenkomst van Ling gadjati werd voorgelezen, heeft de heer Schermerhorn, voorzitter van de com missie-generaal, tegenover 'n correspon dent zijn voldoening geuit over het feit. dat de règering zich in grote trekken met de commissie-generaal accoord heeft ver klaard. De heer Schermerhorn achtte het niet uitgesloten, dat de commissie- generaal nog vóór Kerstmis naar In donesië zou terugreizen om dan het accoord te ondertekenen. In dezen is de commissie-generaal ech ter uiteraard afhankelijk van de beslis sing der regering. TIJDELIJK ENIGE REGEN. Matige, in het Zuid-Westen van het land aanvankelijk tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Op enkele plaatsen nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1