U'YIGE BRAND TEISTERT HET CENTRUM VAN SCHAGEN Het Hofje van IU Margaretha Splinter DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ,,'t Noordhollands Koffiehuis" .en omliggende gebouwen in de as gelegd De vermiste Firefly opgegven Twee olifanten zetten Amsterdam op sfelten Zij kregen ruzie en braken los Nederland in de greep van de winter De vorst verdringt de voetbal Weerbericht AANHOUDENDE VORST Moord in Amsterdam Opening van zakhn i( De druk waaronder ons personeel sedert maanden werkt Wij beginnen morgen! STAD EN OMGEVING Drie eeuwen van weldaad aan oude mensen Oranje en Rood-Zwart samen I BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J Bijlsma MAANDAG 16 DECEMBER 1946 Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 174 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: 1.10 per maand. 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. fc. Uyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Gisteravond omstreeks half tien brak in het Noordhollands Koffiehuis (eige naar Jan Schenk) te Schagen brand uit. Door kortsluiting vatte een lichtkroon vlam en vele dansende paren vluchtten in paniek de zaal uit. Doordat de brand weer van Schagen eerst een half uur na alarmering verscheen en het gebouw reeds binnen vijf minuten in lichter laaie stond, moest de toestand al spoedig als zeer ernstig worden beschouwd. Boven wonder geen slachtoffers "Weldra werden de omliggende gebou wen, te weten de manufacturenzaak van Gré Veenis en het kruideniersbedrijf van den heer Simons ernstig bedreigd. Door de vorst gehandicapt, kon de brandweer nog niet spoedig het vuur bestrijden, zo dat genoemde gebouwen begonnen te branden. Aangezien de brand steeds heviger vormen aannam, werden ook de brand weren van Alkmaar en Barsingerhorn gealarmeerd. Met behulp van de burger bevolking werden vele gebouwen ont ruimd. De sigarenwinkel van den heer Koning en café-restaurant „De Roode Leeuw" (eigenaar Huiberts) hadden om half twaalf ook reeds vlam gevat en hoe wel de brandweercorpsen van Schagen Alkmaar en Barsingerhorn met ongevee Vijftien stralen trachtten het vuur te be dwingen, kwam er geen verbetering in de hachelijke toestand. Door de stevige Oostenwind werd de Vuurzee nog steeds aangewakkerd, zodat er slechts één ding te doen stond: redden Wat er nog te redden viel. Om twaalf uur moesten het koffie huis en de beide aangrenzende zaken alsmede café Kaper, als verloren wor den beschouwd. Terwijl de kappers zaak van J. Holtz, de sigarenwinkel van G. Koning en de bovenverdieping van de Gouden Engel (eigenaar G Boontjes) vlam hadden gevat, bleef huize „Irene", waarin het distributie kantoor gevestigd is, wonder boven donder onaangetast Eindelijk bedwongen Ter assistentie arriveerden later nog de brandweer van Callantsoog en een lad derwagen uit Den Helder. Omstreeks half één was het vuur vrij wel bedongen. De geweldige hóeveelheid Water, waar- OP ZIEN B AREN DE VERKLARING T- VAN GENERAAL ROëLL- In zijn radiorede van Donderdag heeft gen. Roëll verzocht om bovengronds, maar desnoods'ondergronds sfctie te voe ren tegen de regeringsplannen inzake Indonesië. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft daarna overwogen gerechtelijke stappen tegen den generaal te nemen. Deze heeft nu verklaard, dat zijn rede onverwachts moest worden gehouden en dat het al leen zijn bedoeling was geweest te wijzen op de mogelijkheid van geeste lijke organisatie van het nationale po- tentiëel. mede men de vuurzee te lijf ging, werd door de vorst direct in ijs omgezet en deed de geteisterde gebouwen in ware ijspaleizen veranderen. We vernemen nog nader, dat van de inventaris van het Noordhollands Kof fiehuis practisch niets is gered kunnen worden. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De vrouw van den kruidenier Simons, die enige dager geleden een baby had gekregen, moest met den jonggeborene ijlings het huis verlaten. Ook de kunsthandel de Schouw werd ontruimd. De bijkeuken bekwam enige schade. Officiëel is in de loop van Zaterdag ochtend door de staf van den com mandant zeemacht aan de betreffende uitvoerende instanties opdracht gege ven het zoeken naar het sinds Dins dag vermiste Fire-fly-verkennings- vliegtuig van de marine luchtvaart dienst, dat thuis hoorde op het mili taire vliegveld Valkenburg" te sta ken De opsporingsmaatregelen zijn zonder resultaat gebleven en men neemt thans aan, dat de bestuurder van het toestel, de officier-vlieger der tweede klasse, W Saltykoff, om bet leven is gekomen Bij de huidige weersgesteldheid moet het uitgesloten worden geacht, dat in het water drijvende personen na vier-en- twintig uur nog in leven zijn Men houdt echter nog steeds rekening met de moge lijkheid dat de officier-vlieger Saltykoff door een vissersvaartuig is opgepikt, dat geen radio aan boord heeft Deze hoop zal men officiëel echter laten varen, wan neer a s. Dinsdag nog niets van hem ver nomen is De Cruquiusweg te Amsterdam was gistermiddag om half vyf het toneel van een niet-alledaagse hol- en vliegpartij, waarbij in de voorste gelederen gillende vrouwen en kinderen, maar ook mannen, journalisten, persfotografen en zelfs, met achterlating van hun waardigheid als ordebewaarders, politieagenten zich door de ongeveer 10 meter brede straat in een ^algemene paniek zo snel mogelijk een goed heenkomen zochten, terwijl een tiental meters daarachter twee logge zware oli fanten elkaar in een spontane hardloopwedstrijd de eer der overwinning betw i- De achterhoede van deze korten, maar des te snellere optocht werd gevormd door personeelleden van het Zwitserse circus Knie (waaronder de jeugdige di recteur Freddy Knie), die de kostbare leden van de circus-inventaris achterna zaten om ze veilig op te sluiten Het incident, dat bijzonder goed is afgelopen, had ernstige gevolgen kun nen hebben Freddy Knie, die een der beesten tot stilstand trachtte te brengen, kwam ten val en een poot van het beest miste hem met slechts enkele centimeters Een Amsterdams politie agent, die een driejarig meisje voor zijn ogen in de wegrennende menigte ten onder zag gaan, pakte het kind vlak voor de olifanten op en rende met haar in zijn armen zo vlug mogelijk naar de kant van de straat, waar de weten te leggen muur van het abattoir hem weinig, maar juist voldoende dekking ver schafte Gepakt De talloze nieuwsgierigen waren ko men kijken naar de aankomst van het circus op het Veeladingsstation aan de Cruquiusweg Van dit punt uit werd 't ge- heele circus naar het RAI-gebouw In Amsterdam vervoerd Om half vijf was het uitladen der levende have in volle gang Plotseling kregen twee olïfa ent ruzie en braken onverwachts los Lang profiteerden zij niet van de zo gemakkelijk verkregen vrijheid Een 500 tal meters verder wist het voor het grootste gedeelte vrijwel buiten adem zijnde personeel de dieren tot staan te brengen De beide olifanten zijn nimmer' grote vrienden geweest Zij worden in de stal len dan ook steeds angstvallig geschei den gehouden, maar waren bij het uitla den toevallig naast elkaar gekomen De knappe koppen, die in de Bilt dag in, dag uit het weer maken, zijn niet voor een klein geruchtje vervaard Ze voorspellen U dagen van te voren mooi weer of slecht weer of regen of zonneschijn, maar ze zijn daarmee altijd erg voorzichtig en houden meestal een slag om de arm Heel begrijpelijk overigens, want Pluvius en Aeolus en Zeus daarboven op de Olympus zijn onbereken bare heren, die wel eens Iets onverwachts in hun schild voeren Thialf trekt onze grenzen over Dat zij hun afgezant Koning Thialf ol naar de aarde hadden gezonden, was wel bekend, en dat deze kille heerser zijn tenten in Rusland had opgeslagen, wist ook iedereen, maar zo'n onverwachte bliksemsnelle uitval naar het Westen kwam toch, om weerkundig te spreken, als een donderslag bij heldere hemel Na één nacht van vorst blaast de winter zijn ijzige adem over Polen en dwars over Duitsland onze grenzen over, en niet alleen hier, maar in ge heel Europa daalde de temperatuur met grote sprongen Op het vliegveld Twente wees de thermometer 12 gra den onder nul, in ae Bilt vroor het 10, in den ^elder 6, in Vlissingen 7, op Schiphol 7, in Eindhoven 9, in Leeu warden 10 en bij Maastricht 9 graden Celsius Maar, zoals gezegd, niet alleen hier, maar over heel Europa is het koud, zelfs aan de Rivièra staat het kwik maar twee graden boven nul In Praag vroor het 20 graden, bij Hannover 18 graden en het is alleen aan de relatief hoge temperatuur van het zeewater te danken,, dat de kust streken van het oude Europa tot nu toe gespaard bleven voor dergelijke barbaar se temperaturen Wat bijzonder opvalt is de hoge baro meterstand in Scandinavië, die gestegen Is tot 1058 millibar, dat is 792,5 millime ter En, al wijst de kalender nog geen 21 December, de winter is definitief be gonnen, zodat de weifelaars hun winter jas zullen kunnen aanhouden De oorlog is voorbij, maar normale toestanden zijn nog lang niet weerge keerd, waarbij het brandstoffenprobleem zeker niet het eenvoudigste "is Deze heerschappij van Koning Winter brengt dan erok een zee van ellende over ons oude werelddeel, voornamelijk in Duits land en de streken van Midden Europa Toch zijn er, die de komst van Thialf biet vreugde begroetten, de liefhebbers van schaatsenrijden hebben hun ijzers uit hét vet gehaald, de banden en rie men nagezien en zijn er op uitgetrok ken En niet alleen op plassen en slo ten of op stukken ondergelopen land waren ze gisteren al aan hetzwieren of rondkrabbelen, al naar hun vaardig heid, zelfs officiële ijsclubs openden hun poorten, iets wat na één nacht vorst voor ons land een unicum Is Zondagavond waren er zelfs aankondi gingen van nationale hardrijderijen De ijsclub Diemen, organiseert aanstaande Dinsdag hardrijwedstrijden op de schaats over 500, 1000 en 3000 meter Ook de ijsclub „Hald moed" te Korte zwaag organiseert een hardrijderij voor mannen Voor zulk enthousiasme is het te ho pen, dat de vorst aanhoudt, voor duizen den anderen is het tegendeel het geval Persfotografen misten hun kans Hoezeer de mensen door paniekstem ming te pakken waren genomen, blijkt duidelijk uit het feit, dat geen der ge reedstaande persfotografen deze unieke gebeurtenis op de gevoelige plaat heeft Circus Knie zal ongeveer twee en een; halve iriaand in Amsterdam blijven, waar na ^eli tournee door ons land zal wor- den'gemaakt In het "Westen slechts twee wedstrijden De zo* plotseling ingevallen vorst heeft het voetbalprogramma van gisteren vol komen in de war gegooid In het Westen werden slechts twee ontmoetingen ge speeld, nl DWS—Hermes DVS en DFC— HBS Het oostelijke district werd in zijn geheel afgelast, evenals alle wedstrijden in het Noorden En alleen de beide Zuide lijke afdelingen vertoonden een volledig programma DWS behaalde tegen Hermes DVS op eigen terrein een 11 gelijk spel Hierdoor is DWS aan de kop komen te staan met 14 punten De stand in de twee de afdeling werd niet gewijzigd Welis waar won DFC met 10 van HBS, maar kon toch de stand niet veranderen, daar het nu ook 12 punten heeft, uit 11 wed strijden Het Zuiden Hier zorgde de Baronie voor een ver rassing, door een overwinning op BW met 2—1 Willem II versloeg, zoals te ver wachten was, het bezoekende RK TW Dat dit met de cijfers 6—0 zou gaan komt echter wel onverwacht Vlissingen heeft zich keurig geweerd tegen Helmond, waar een 1—1 gelijk spel het resultaat was, terwijl Longa en NAC beide een 3—1 zege wisten te bevechten, resp op Helmondia en WV De sfand is alleen in zoverre gewijzigd, dat NAC VVV is voor bijgestreefd Het m^jndistrict Sittardse Boys hebben het bijltje erbij neergegooid en zijn door hun gastheren verslagen Juliana won met 5-4 Weliswaar hebben de Boys nog 19 punten, maar hun voorsprong werdi door PSV en MW ver kleind,-die' nu elk 14 punten tellen, door overwinningen op de Spechten met 4—1 en op Eindhoven met 20 Limburgia overwon Maurits met 10 en streefde daarmee Eindhoven voorbij op de rang lijst Sportclub Emma tenslotte versloeg Bleyerheide met 3—0 Weersverwachting, geldig tot he- denavond: Overdrijvende wolkenvelden, plaat selijk vergezeld van sneeuwbuien, voornamelijk langs de Waddenzee. Matige Noord-Oostelijke tot Ooste lijke wind. Overdag matige vorst d.l. max. temperatuur 37 graden Celcius). De 19-jarige Amsterdammer F H R Meierdrees heeft in de le Leeghwater- straat te Amsterdam den 22-jarigen H F Meier, dien hjj had verweten bij de SS te zijn geweest, In de fabriek waar zij werkten niet een broodmes in de hartstreek gestoken, tengevolge waarvan de^e enkele uren later fn het O L Vrouwengasthuis is overleden In een klompenfabriek te Den Haag brak gistermiddag brand uit Hoewel het vuur aanvankelijk zeer fel was, is de schade gering Van 16 tot 19 December brengt een 15-tal Franse officieren een bezoek aan ons land Zij zullen onder meer de Storm- school te Bloem endaal en de Cavalerie- school te Eindhoven bezoeken Op 1 Januari aanstaande zal een nieuwe handelsovereenkomst met Zwit serland in werking treden Zwitserland zal onder meer textiel, machines en uur werken leveren, terwijl Nederland en In- dië voor zaden, groenten, tin, ruw ijzer enz zullen zorgen 50,0(to1 bezoekers hebben in 5 weken de tentoonstelling van wandtapijten in 't Rijksmuseum te Amsterdam bezocht Men heeft het zoeken naar de ver miste Firefly opgegeven De bestuurder was de officier-vlieger Saltyhoff Hij was 23 jaar oud en drager van het Distin guished Service Cross De gouverneur van Azerbeidsjan, dr Djavid, die met Chabestari, den voorzit ter van de Proviniciale raad, twee dagen lang spoorloos is geweest, is in Tebris teruggekeerd Ghazi Mohamed, de leider der Koerden, heeft zich aan de Perzische regeringstroepen overgegeven De politie te Tebris heeft 300 democraten gearres teerd In geheel Azerbeidsjan is de staat van beleg afgekondigd Mensen, die zeventig en meer uren achter hun machines zitten Waarom werd door ons de drukorder van de Vrije Alkmaarder, de Kennemer Koerier en de Vrije Hoornse Courant gestopt? Omdat het ons met de beste wil niet meer mogelijk was, deze kranten langer te zetten en te drukken. Reeds drie weken geleden had ons personeel geweigerd de copy voor deze bladen langer te zetten, omdat de mensen werktijden maakten, die niet meer door de beugel konden. i Wij hebben het personeel toen gezegd door te gaan met werken. We hebben de mensen er op gewezen, dat er ook onder de commissarissen en onder de leden van het Stichtingsbestuur van deze z.g. illegale bladen mensen waren, die de overtuiging hadden, dat op deze wijze niet langer meer gewerkt kon worden en die een fusie van beide bladen zeer zouden toejuichen. Op deze fusie zalf komen we nog nader terug. We hebben reeds meegedeeld, d^t er een basis gevonden was, die voor verschillende commissarissen van de Vrije Alkmaarder, de Kennemer Koerier en de Vrije Hoornse Courant zeer aanvaardbaar was, maar dat enkele elementen de 'plannen getorpedeerd hebben, uitsluitend op materiële gronden. We stonden dus voor het feit, dat de mensen weer moesten werken onder deze hoge druk en dat weigerden ze. Eerst toen hebben we, na ruggespraak met onzen rechtskundigen adviseur, besloten, de door het Militair Gezag opgelegde drukorder op te zeggen. De Minister heeft toen echter opnieuw GEVORDERD, heus niet omdat hij zo gek is op die z-g. illegale kranten, maar alleen op grond van het ongelukkige persbesluit. Wij geven hieronder een overzicht van de arbeidstijden van ons technisch per soneel, zoals dit nu al enige maanden werkt en zoals het nu opnieuw gedwongen wordt, door het ministeriële besluit, te werken. In de week van 17 tot 23 November: Van de 33 man technisch personeel in ons bedrijf werd door 12 man meer dan 50 uren gewerkt 6 man meer dan 60 uren gewerkt 11 man meer dan 70 uren gewerkt 1 man pl.m- 100 uren. In de week van 25 November tot 30 November door: 10 man meer dan 50 nren 7 man meer dan 6j> uren 10 man meer dan 70 uren 1 man pl m. 100 uren In de week van 2 Dec. tot 7 Dec- door: 8 man meer dan 50 uren 10 man meer dan 60 uren 7 man meer dan 70 uren 1 man pl.m* 100 uren. Men ziet, dat op deze wijze niet langer gewerkt kon worden. De mensen hielden het niet uit. Wij hebben de Persraad daarop gewezen en wy hebben den vertegenwoordiger van den Minister daarop gewezen. Wij hebben de Vrije 'Alk maarder erop gewezen. Maar al deze instanties nemen deze noodtoestand voor kennisgeving aan en zeggen rustig: „Dan hef je zelf maar één of meer van je eigen kranten op". Wat zoudt U doen als TJw huis met gasten zo vol bezet was, dat er geen plaats meer was voor uw eigen kinderen? U zoudt de gasten toch zeker verzoeken een ander onderkomen te zoeken? De gasten bij ons zeggen: We gaan niet weg, stuur je eigen kranten maar buiten de deur." Begrijpt U, dat we dergelijke gasten, die ons bovendien nog vaak uitschelden, minder vriendelijk aanzien? DIRECTIE NOORDHOLLANDSCHE COURANT' TRAGEDIE. VAN TV/EE MOLLANDbE EN DRIE ^AMERIKAANSE ZEELUI ,0P'N VLOT, GEDURENDE ■<33 DAGEN IN DE WEL VAN ZON,ZEE EN DORST. Het was in zekere zin een sensatie voor Uw verslaggever een ogenblikje te toeven, daar waar geen ratelende Telex- machine van minuut tot minuut de gang der wereld-geschiedenis de historie van het atoomtijdperk zwart op wit door geeft. Géén Linggadjati, géén Azerheidsjan, géén Grote Vier, géén protestvergade ring tegen de hoge prijzen...., Alleen een stille plek. Plotseling stonden we in een omge ving, waar de sfeer zich kenmerkt door rust entevredenheid. De deur van het Splinterhofje op de hoek van het Ritsevoort en de Linden- gracht, stond uitnodigend op den kier Daardoor waren we ietwat onwennig naar binnen geglipt. Het donkerde al een weinig in de koele gang, een hoge ronde deur wat verder op, gaf toegang tot de binnen plaats. Ook daar was he stil. Zeker stiller nog dan anders. De tuin lag verlaten. De banken onder ds witte gaandeiij waren leeg. Niemand scharrelde er bij het washok. Acht deurtjes komen uit op deze gaanderij Naast elke deur een keukenraampje, maar ook daarachter geen teken van I leven. Dat alles was niet zonder reden zo} Immers, het was Zaterdag 14 December 1946 voor het Jutfaashofje of Provenhuis van Margaretha Splinter een heel bijzon dere dag. Ongeveer driehonderd jaar ge leden in de laatste jaren dus van de tachtigjarige krijg, waarin Alkmaar zo'n grote rol speelde, werd het Hofje ge sticht. Vandaar ons bezoek en vandaar even eens de intieme bijeenkomst, waaraan wij mochten deelnemen, in de woning van de oudste bewoonster van het Hofje, de weduwe Habicht. Via de keuken kwamen we in haar ka mer en daar in de gezellige warmte, hadden de acht bewoonsters van het hofje zich verzameld. Juist werd er thee ge schonken. Achter de tafel, prettig tussen de oude dames in, zaten de Regenten. In het mid den de oudste tegentes: mevr A P Beets Douarière van jhr Herpert van Foreest; recht van haar de andere vrouwelijke re gent, haar dochter jonkvr Elis. van Fo reest en links van haar jhr H A van Fo reest, die sinds twee maanden als jong ste regent optreedt in de plaats van den in een Duits concentratiekamp overleden jhr Nanning van Foreest. Diens echtge note was eveneens aanwezig. Terwijl gebak en sigaretten werden ge offreerd, lieten we onze blik gaan door dit niet moderne en daarom juist aan trekkelijke vertrek. Het is er nog net zo als het was toén voor drie eeuwen. De prachtige tegelschouw domineert, op de schouwrand koperen kandelaars, naast de schouw de oude turfkist, in een hoek de bedstede. Op een antieke kast onder een glazen stolp een prachtig koperen uur werk. Uit gesprekken, die we later met en kele dames hadden, merkten we al gauw hoe tevreden, hoe blij men hier leeft. Geheel in de sfeer van eigen meubelen, zó dat men hét niet anders zou kunnen wensen. Dit zijn zeker geen beklagens waardige oudjes, neen zij hebben het goed in alle opzichten. Zij loven en prijzen om beurten de regenten en het bestuur. Inderdaad het liefde-werk van de familie Van Foreest en van de rentmeesters is zeker groots en prijzenswaardig! Na enkele woorden van mevr de Douarière nam jhr H A van Foreest het woord. Met gespannen aandacht luisterden allen hoe hij in enkele woorden de nobele daad schetst van de stichtster Margaretha Splinter. Zij kwam op het idéé om de plaats waar zij woonde te bestemmen tot een ver blijf vobr vrouwen, die ondersteuning behoeven en had daarbij niet alleen het oog op oude inwoonster van Alk maar zelf, maar ook zij, die door oor log van huis en erf waren verdreven Naast vrije inwoning zou jaarlijks een tegemoetkoming de z.g. preuVe wor den uitgekeerd. Dit legde zij in 1643 1n haar testament vast. Twee executeurs van haar werk werden benoemd n.l jhr Jan van Foreest, lid van de Hoge Raad van Holland en jhr Com van Teylingen, schepen en Raad van Alk maar. Het geslacht van Teylingen stierf uit Het geslacht van Foreest heeft van 1646 het regentschap behou den. Wij zijn trots op ons regentschap, aldus jhr van Foreest en erg gehecht aan het Hofje. Margaretha Splinter stierf in 1645 en werd in de Grote Kerk begraven. Haat portret bevindt zich in het Stedelijk Museum. Spreker eindigde met zijn beste wen sen uit te spreken voor de bewoon sters en zegde toe, dat er ter herinne ring aan dit derde eeuwfeest een bord zal worden vervaardigd, dat bij da oudste bewoonster zal tferustten. Mevr de Douarière nam nog een ogen blik het woord en overhandigde daarna namens de „Stichting Margaretha Splin ter" aan elk der bewoonsters een enve loppe, inhoudende een extra preuve. Deze werd vanzelfsprekend met dank aan vaard. Daarmee was het „officiële" gedeelte Van deze intieme bijeenkomst ten einde De familie van Foreest nam van allen hartelijk afscheid Daarna bleven de da mes nog enige tijd gezellig bijeen en maakten wij een- korte rondgang door het Hofje, begeleid door de rentmeesters J X Mann en A F Stuart. Keurig verzorgd zag alles er uit Wit zand lag er gestrooid tussen de gele steentjes van de gaanderij. Nog een ogen blik stonden we daar. De intussen geval len duisternis deed ons de stille besloten heid van het Hofje opnieuw en des te sterker gevoelen. Het carillon van de Grote Kerk, dat zo sterk bij dit oude Alkmaar behoort, speelde zijn uurwijsje. Toen verlieten' wij deze plek, overtuigd van het goede dat hier wórdt genoten èn gegeven. De deur viel achter ons dicht. De straat legde opnieuw beslag op onsW. K. Idealist voor het tribunaal. Reeds in 1932 was de arts Carel M uit Graft lid van de NSB. Hij vond daar toen ware vriendschap en toen in 1940 de Duitsers binnen vielen was dat voor hem een grote ontgoocheling. Reeds toen was hij van plan zich uit de Beweging los te maken, hetgeen hem echter niet plukte. Hij was in de NSB „opge groeid" en voelde er zich ondanks alles, thuis. Hij hield lezingen voor zijn partijgenijoten, waarin hij velo toestanden in de NSB critiseerde. Hij kon niet hebben dat de Ko ningin werd uitgescholden en had ook tot het laatst toe haar portret in zijn huis hangen.. H hoopte,, dat zij zou terugkeren, en samen met Mussert aan de opbouw van het land zou werken. In Februari '44 zag hij echter wel, dat Duitschland de NSB één pot nat waren De rapporten over dr M waren gunstig. Zelfs een Joods arts be hoorde tot een yan M.'s vrienden. Mr D Aten verzocht een spoedige invrijheidstelling, aangezien dr M!. er thans wel van overtuigd is, dat een samenwerking tussen 'Oranje en rood-zwart onmogelijk was. Uitspraak op 23 December as AANBEVELING DIRECTEUR LICHTBEDRIJVEN In de vacature van directeur der licht- bedrijven bieden B en W de Raad de volgende aanbeveling aan: 1. P I Westdorp, directeur van het gas-, water, en electr.-bedrijf te Oude water; 2. P J de Klerk, directeur van het gas. bedrijf te Tiel; 3. H Batelaar, a;re,'teur van het gas- en electr -bedrijf te Leidsendatn.

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1