„Wij hebben de wereld hoop gebracht" Debat over Linggadjati in de Tweede Kamer begonnen Open Brief aan Minisier Gielen. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Slotzitting van de Verenigde Volkeren Het duurde te lang De vorst in cijfers! Denkt om de dieren Zondag vrijwel hetzelfde programma Het IJsselmeer vriest dicht Bloembollenexport 50 millioen 1946 een record-jaar Voor-Indië een republiek? De moord in de Warmoes straat Middenstandsexamen 1947 Nederlands vaartuig gezonken Twee oorlogen Katholieken, P. v. d.A. en A.R. aan het woord AMELAND GEÏSOLEERD Weerbericht AANHOUDENDE VORST DINSDAG 17 DECEMBER 1946 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3S02 GLO 167294 Dir.: J. Btjlsma Voortzetting van de 144STE JAARGANG No. 175 E COÏÏRA TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woora meer 5 ct., uitsluitend contan- Abonnementen: 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H fc. üyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp De eerste zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Volke ren, waarvan het eerste gedeelte te Londen plaats vond en het tweede te New York, is Maandagmorgen te 5,45 GMT besloten De secr-gen Trygve Lie, verklaarde in een slottoespraak: „wy staan aan het begin van de vorming van een internationaal Parlement der mensheid" Hij bracht hulde aan den voorzitter, Paul Henri Spaak, voor de door hem ge geven leiding Een opmerking moge ik maken, aldus zeide Spaak: „De zitting duurde te lang Ik geloof, dat we van de leidende staatslieden niet mogen ver wachten, dat zij zeven a acht weken achtereen hier zullen blijven" Verder ver klaarde Spaak er nog op te willen wijzen, dat er „in deze vergadering nimmer sprake is geweest van enig zogenaamd F „bloc" De meerderheden vóór en tegen de voorstellen wisselden telkens" In een overzicht van het door de vergadering verrichte werk zeide Spaak verder, dat bijzonder dank gebracht moest worden aan de Sowj et-Russische delegatie, die de moed had gehad om de kwestie van de ontwapening te berde te brengen Even eens moest dank gebracht worden aan de Britse en Amerikaanse delegaties, die zo edelmoedig mede deze weg waren opge gaan „Wij hebben aan de wereld hoop gebracht, wanneer wij deze hoop tot wer kelijkheid kunnen brengen, zal de mens- i heid waarlijk een nieuw tijdperk zijn binnengetreden" Op het einde van deze slot-bij eenkomst schudden de gedelegeerden elkander de hand De Algemene Vergadering werd voor onbepaalde tijd verdaagd In September 1947 weder byeen Om de Amerikaanse stem ten gunste Van het houden der volgende vergadering in Europa werd luid gelachen en geklapt Er werd voorts nog een commissie be noemd, bestaande uit vertegenwoordigers Van Australië, Cuba, Voor-Indië, Noor- Wegen en Sowj et-Unie, welke tezamen hiet een commissie uit de Veiligheidsraad (China, Brazilië en Polen) de kwestie 1 Yan de procedure der toelating van nieu we leden zal bestuderen De Amerikaanse lenator, Warren Austin, gaf een samen vatting'van het werk van zeven weken der Algemene Vergadering AFP meldt nader, dat besloten werd de volgende Al gemene Vergadering te New York te hou den in September 1947 Uit de gegevens, welke het KNMI te De Bilt uit verscheidene plaatsen ontving, heeft het gisteren om 9 uur resp 12 uur 'het volgende beeld in graden Celsius van de heersende vorst samengesteld: Maandag 16 Dec. 9.00 uur 12,00 uur Twente 11 gr 7 gr Den Helder 5 ~gr 10 gr Vlissingen 1 gr 5 gr De Bilt 9 gr 6 gr Schiphol 6 gr 5 gr Eindhoven 10 gr 7 gr Leeuwarden 9 gr 4 gr Groningen 7 gr 4 gr Beek (L-) 9 gr 7 gr Gilze Rijen 10 gr 8 gr De Ned. vereniging tot bescher ming van dieren geeft de volgende Wenken ten aanzien van dieren in het winterseizoen. Bij ijzel en sneeuwval paarden en andere met ijzer beslagen trek dieren scherp zetten. Gladde hellin gen en wegstukken met zan of as bestrooien ter voorkoming van uit glijden en vallen. Bij sneeuwval en strenge koude San de vogels denken Bij vriezend Weer verstrekke men bij het voeder sok lauw water. Het bakje niet te pot nemen, anders gaan de vogels bvemmen en zouden ze bevriezen Bij strenge kou het vee en de huisdieren (waakhonden) zoveel mogelijk op stal zetten of binnens huis houden. Indien er dieren zijn, die uiteraard buiten moeten blijven torgen. voor beschutting en bijvoe der. De KNVB deelt ons mede, dat behalve de wedstrijden in de dis tricten 1 en 2 zoals wij gisteren reeds bekendmaakten, ook de wed strijden in district 5, welke Zondag jl. tengevolge van de gesteldheid der terreinen geen doorgang kon den vinden, zijn verschoven naar Zondag 22 December, zodat het programma met uitzondering van de enkel gespeelde wedstrijden in zijn geheel gehandhaafd blijft, ook wat betreft de aanvangstijden en de scheidsrechters. Gisteren werd uit Schellingwoude ge meld, dat het IJsselmeer *s nachts met grondüs was dichtgelopen, zodat zeilvaart niet meer mogeiyk was Grote stoom, en motorboten konden misschien nog overkomen Waar het biyft doorvriezen, staat het vrywel vast, dat met ingang van heden de scheepvaart geheel gestremd zal zyn De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur hield in Haarlem haar 202de jaarvergadering De voorzitter, dr A J Verhage deelde mede, dat de export van bloembollen in 1946 een geschatte waarde van 50 millioen vertegenwoordigde Dit cyfer is een record, ofschoon het geëxpor teerde kwantum lager is dan in vóór oorlogse jaren Voor een gedeelte is dit te wijten aan het wegvallen van belangrijke afzetge4 bieden in centraal Europa „Ook voor ons vak is het vraagstuk van de economi sche wederopbouw van Duitsland en an dere landen in centraal Europa van gro te betekenis, doch daarnaast speelt een belangrijke rol, dat verscheidene afzet gebieden in deze na-oorlogse omstandig heden meenden de invoer van ons pro duct aan bepaalde, en helaas te nauwe grenzen te moeten binden Opvoering van export en het overvoe ren van buitenlandse markten door aanbiedingen tegen te lage prijzen, zou ook in die landen waar wij nu nog grote moeilijkheden hebben, tegenmaatregelen- kunnen uitlokken. Propaganda Het aangewezen middel Is het voeren van 'n propagandacampagne Naast de cam pagnes, die bijvoorbeeld in Amerika worden gevoerd, zijn er nu ook uitge werkte plannen om te komen tot propa- ganda-acties in Zweden en Frankrijk, die tengevolge moeten hebben dat de ver koop van bloembollen voor particulieren ook daar wordt uitgebreid Spreker wees vervolgens op het grots surplus, vooral bij de tulpen, dat mede veroorzaakt is door clandestiene teelt De vereniging heeft zich tot de rege ring gewend met het verzoek, de over schotten die door de teelt zonder ver- gunnig zijn veroorzaakti voor haar re kening te nemen, welke kosten zouden worden goedgemaakt door de inkom sten aan strafgelden van de overtreders Cambridge, 17 Dec. (Reuter). V. K Krisjna Menon, secretaris van de voor-Indische Liga te Londen en afge vaardigde voor voor-Indië bij de VN heeft te Cambridge (Massachusetts) ver klaard, dat de voor-Indische constitue rende vergadering binnen 48 uur de re solutie, die voor-Indië tot democratische republiek verklaart, zal aannemen. De Gebroeders Hoogeboom, die ver dacht worden van de moord op mej- A M Marsman, op 1 November j-1. in de Warmoesstraat te Amsterdam gepleegd, zyn per auto uit het kamp te Vught naar Amsterdam overge bracht, waar zij in het hoofdbureau van politie zyn ingesloten. Onder bewaking van een officier der marechaussee zijn zij, streng geschei den, vervoerd. Zij maakten bij aankomst een hongerigen en desperaten indruk. Het 13e examen voor het midden standsdiploma algemene handels kennis, wordt, voor wat het schrif telijk gedeelte betreft, afgenomen op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Mei 1947 en voor wat het mondeling gedeelte aangaat op Maandag 21 Juli 1947 en volgende dagen. De inschrijving sluit 31 Jan. 1947. Het centraal secretariaat van de stichting middenstands-examen is gevestigd Laan van Meerdervoort 96a, te 's-Gravenhage. Excellentie! Het is ons bekend, dat U, gedwongen door het Tijdelijk Persbesluit 1945, opnieuw tot de vordering van ons bedrijf moest besluiten. Wij weten, dat we hierin niet hebben te zien uw bescherming van een pers in Noord-Holland, die zich wel tooit met de naam illegaal, maar waarbij de vlag de lading niet meer dekt. Excellentie, U gaf in September van dit jaar de herverschijningsvergunning voor onze bladen. Die herverschijning gold niet het Dagblad voor Noord-Holland, maar de kranten, die tientallen jaren lang op eerlijke wijze het publiek hadden voorgelicht. Het was U be kend, toen U uw verschijningsvergunning gaf, dat de directie van deze oude kranten min stens zo zuiver was als de directie van de z.g. illegale bladen. Het was U bekend, dat hoofd redactie en redactie even goede papieren hadden als de redactieleden van de nieuwe pers. Het kan U natuurlijk niet bekend geweest zijn, dat deze z.g. illegale bladen, zuiver uit broodnijd, met een lastercampagne begonnen zijn, zoals die in de Nederlandse Pers haar weerga niet gevonden heeft. Het kan U wel bekend zijn, dat een van de leden van de door U ingestelde Persraad tegenover de Directie en Hoofdredactie van de Vrije Alkmaarder te kennen heeft gegeven, dat het te betreuren was, dat er nog geen tuchtrechtspraak voor de journalistiek bestond, want dat anders de „Vrije Alkmaarder", de „Kennemer Koerier" en de „Vrije Hoornse Courant" vervolgd zouden worden, wegens overtreding van de wet op het persfatsoen. s Excellentie, ook kan U niet bekend zijn, dat door de last van de drukorder van deze z.g. illegale bladen, ons personeel in een slechte sociale positie verkeert, zoals men in ons land yergeefs zal zoeken, en dat dit de oorzaak was dat we moesten ingrijpen ter bescher ming van dit personeel en van het bedrijf, dat bijna 150 jaren bestaat. Excellentie, er gebeuren ten aanzien van de oude pers in ons land grove onrechtvaar digheden. Niemand verwijt b.v. de Spoorwegen, dat ze tot September 1944 duizenden van onze jonge mensen, vaders en zonen, naar Duitsland vervoerd hebben, dat ze bijna hon derdduizend Joden naar de abattoirs van de Duitse concentratiekampen over de grenzen hebben gebracht, Men wist en men weet, het was overmacht, de Spoorwegen konden niet anders, men verwijt dus niet. Excellentie, honderdduizenden Nederlanders gaan wekelijks naar de bioscopen, die vijf jaar lang, niet anders dan Duitse propaganda-films hebben gebracht. Ook de z.g. illega len gaan weer naar die rolprenten. En moet ik U zeggen, dat op de scheepswerven van Nederland, vijf jaren lang, de ha mers geklonken hebben op de huiden van de Moffenschepen en dat diezelfde hamers nu weer rikketikken op de huid van onze Marinevaartuigen? Excellentie, er waren geen ondergrondse spoorwegdirecteurtjes, anders zou er nu even hard gescholden worden op de Spoorwegen. Ér waren geen ondergrondse bioscoopdirec- teurtjes, anders zou men nu van de z.g. illegale kant actie voeren tegen de bioscoop. Er wa ren geen ondergrondse scheepsbouwers, anders zouden nu de schepen voor onze Marine worden gebouwd op de ondergrondse werven. Maar er waren wél ondergrondse kranten, die, steunend op het Tijdelijk Persbesluit, na de bevrijding, van de apparatuur der oude pers gebruik maakten hun kranten voort te zetten, omdat ze er een zaakje in zagen. Ziet, Excellentie, daarin zit iets scheefs en te betreuren is, dat U door dat ongelukkige Persbesluit nu genoodzaakt wordt, deze scheve situatie recht te praten. De bijna 22000 abonné's, die onze kranten lezen, ergeren zich met ons aan deze on rechtvaardige dingen en wij voelden ons verplicht dit nog eens onder uw aandacht te bren gen en onder de aandacht van zovelen, die verblind door eenzijdige voorlichting, een ver keerde kijk hebben op de gang van zaken bij een krant, die even fier en even open met haar medewerkers voor de dag kan treden, dan welke illegale krant ook. Directie De Noordhollandsche Courant. Het Nederlandse motorschip „De Meeuw' metende 174 ton, is Zondagochtend vroeg op de Humber in botsing gekomen met een Engelse treiler en gezonken De vijf leden van de bemanning werden door de treiler aan boord genomen en zijn behou den in Huil aan wal gegaan i) Groots en edel, mannelijk en karak» ter»stalend is de oorlog. Dat zeiden de Grieken, dat zeiden de Generaals van den oppersten krijgsheer Napo» ?n„ "on.aParte, dat zeiden de maar» schalken in de Eerste Wereldoorlog en dat hamerden de radio»speakers van vijf werelddelen in de Tweede We» reldoorlog muurvast in de hersens van mannen en vrouwen die het levend materiaal voor de krijg moesten leve» ren. Oorlog.... 't ridderlijk privilege van Caesars en Presidenten, van Kei» zers en Koningen, het spel der spelen van de machtigen der aarde, waarvan de regels van eeuw tot eeuw worden doorgegeven. Tot de dag van vandaag Oorlog: het lustig opmarcheren van Sezonde jongens met bloemen op de »»ionetten, in feldgrau en khaki het Atlantisch samenzijn in de bivakken "der de sterren van nooitgeziene baden. De vertrouwde signalen van hommen en trompetten. Meisjes en vrouwen die, zich laten kussen door zongehruinde ionge helden. Dan de strijd: de ontzaglijke sensa» he ondergaan van het eerste treffen 'n het vuur. De onbeschrijflijke roes van de wellust van het doden, de pure ü'«eving van nauw bedwongen in» hincten die ineens oplaaien onder het st»amel vernis van een gewaande be» scaaving. Het vernietigen van den vij» a™ en daarna... opnieuw muziek, alcohol en nicotine. En muziek, mu» ziek, muziek. Eerbewijzen. En verge» telheid in de zachte armen van ven rukte vrouwen. Oorlog: roem, het' zien van de we» reld; auto's, schepen en edele kame raadschap Het zichzelf verliezen in de weke vergetelheid der massa. Geza» menlijk de individuele verantwoorde» lijkheid verliezen onder bescherming van de slogan: vernietig den vijand, red het vaderland. Oorlog: het hoogste en beste voor den soldaat en den matroos. Draagt niet de eerste de maarschalkstaf en de laatste de admiraals»distinctieven in zijn zak? En zijn er schoner herinne» ringen dan de baret van Monty, den Christen»generaal en de medailles van Hermann Goering? Millioenen soldaten renden de oor» log in met schitterende ogen. Recht op het geluk van de overwinning af. Honderdduizenden matrozen voeren over de zeven zeeën, indachtig de zin» volle traditie: join the navy, see the world. Welk een geluk, dat na de Eerste een Tweede wereldoorlog kwam en dat deze eeuw nog niet eens ten halve voorbij is Er is ook een andere oorlog. Dat is de ontgoocheling van doodmoe gelo» pen mannen in het slijk, het slik en de drek der fronten. Dat zijn de opge» jaagden die nauwelijks weten voor welk gepropageerd ideaal ze hun leven moeten inzetten. Dat is de bittere el» lende van het heimwee naar huis, dat is de angst voor de dood en de bar» baarse gemeenheid die er altijd be» staat en zal blijven bestaan in het col» lectief doden van soortgenoten. Oorlog is ook het kunstmatig aan» wakkeren, opblazen en dynamisch maken van de woest»primitieve im» pulsen die onder het armelijke be» schavingsvernis sidderen. Gereed om los te springen. Oorlog: het mecha» nisch opwekken van de haat der ene kudde tegen de andere, de vernieti» ging der massa die anders denkt. Van de soldaten»massa die ondergaat in de drek der slagvelden, in het slijk eri het stof. En van de matrozen»massa die ten onder gaat op vlotten, in lekke roeiboten, hangend aan smerige olie» drums en verzinkend aan doorgewater» de reddingsgordels. Arme onbekende soldaat, arme on» bekende zeeman. Wat hebben ze jou al niet wijsge» maakt. Met hoeveel gemeenplaatsen en fraaisopgesierde woord»fanfares ben jij het vuur niet ingestuurd en daar gebleven! Niet allen bleven in het vuur van de slagvelden, in de verstikkende gol» ven der wateren die de strijdende con» tinenten scheiden en verbinden tege» lijk. Velen kwamen terug. Vermoeid, verminkt en mismaakt. De meesten, zo niet allen, met een kapotgemaakte geest. Ongeschikt voor het leven wat daarna komt. De oorlog is het spel der machtheb» hers van deze aarde, van Keizers, Pre» sidenten en Generaals, en de oorlog zal blijven bestaan zolang de mensheid het recht op macht bouwt en atoom» bommen, chemische praeparaten en het ultra»technische raffinement van de twintigste eeuw haar exponenten zijn. Arme, onbekende matroosdien niemand kent. En dien niemand ooit zal kennen. Eén uit honderdduizend Eén van dat ongelukzalige legioen dat de zeven zeeën bevoer, om die zeeën vrij te houden van hen die er hun hand naar uitstrekten. Eén van hon» derdduizend, later een paar van hon» derdduizend. Daarvan vertelt dit verhaal, dat ge» schreven werd voor en opgedragen aan den onbekenden zeeman, die een mare librum, een vrije zee, moest be» vechten dwars door storm, vuur en olie, onder een gloeiende tropenzon of de ijzige sneeuwstormen van de arcti» sche wateren. Die onbekend bleef, al vocht hij zich dood en die van het heimwee naar huis verlost werd eerst op het ogenblik dat hij beet in het water van de zee die hem verzwolg, het ogenblik waarop hij de oorlog, die niet voor zijn plezier gevoerd werd, vervloekte. En wat won die arme, onbekende zeeman met zijn dood? Hij won de wereld van vandaag. De wereld die hem beloofd was als: vrij, gelukkig, tevreden, humaan en goed voor zijn kinderen. Arme, onbekende, eenzame matroos wien alles beloofd werd door de mach» tigen der aarde en voor wien niets in vervulling ging. Aan hem, dien zeeman, dit verhaal gewijd. (Wordt vervolgd.) De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be raadslaging over de door de regerin? ÜT de vergadering der Kamer van 10 December afgelegde verklaring inzake de ontwerp-overeenkomst van Linggad jati Alle ministers met uitzondering van mr Van Kleffens waren aanwe zig Alle gereserveerde loges waren be zet o.m. hadden in de loge boven het voorzittersbureau de leden der C. G. plaatsgenomen De heer Romme (KVP) opende de ry der sprekers, opmerkend, dat zelden in de geschiedenis de Kamer voor e<m zo belangryke beslissing heeft gestaan De heer Romme (RK) hield hierop een zeer breedvoerig betoog, waarin hij op de voorgrond stelde, dat de Rykseen- heid op basis van wederkerige vrijwillig heid een ideaal is, waarin hij gelooft Voor 't volk staat vast aldus spreker dat de Koninklijke belofte van 9 De» 1942 moet worden ingelost. In Indië be schikken we over zoveel macht, dat we ons gezag kunnen herstellen Na de over eenkomst artikelsgewijze te hebben be handeld en becritiseerd, verklaarde spr ten slotte: Linggadjati te verwerpen is de gang bare opvatting van een groot deel de publieke opvatting In de enkele zin der 17 punten kon hy de overeenkomst niet aannemen. Met spanning zou hy het ant woord der regering afwachten De tweede spreker, de heer Bruins Slot (AR) oefende veel critiek Z.i. was er geen sprake van de vorming van één staat, maar van twee staten, die samen werken Het huis van Linggadjati, tegen zich zel£ verdeeld, was z.i. onaanvaard baar De heer Vonk (P vd V) ging zo vee, dat hij de ambtenaren van de C G straf baar verklaarde; de C G was z.i. buiter haar bevoegdheid gegaan Hy verklaarde zich tegen de ontwerp-overeenkomst De heer Meyerink (AR) verklaarde van mening te zijn, dat de project overeen komst niet aanvaard kan worden als grondslag voor de nieuwe organisatie binnen het Koninkrijk De heer Logeman (P vd A) zeide, tot een analyse te willen komen van de si tuatie waarin we geplaatst zyn aange« zien velen in een schijnwereld leven Sprekers fractie stelt een spoedige on dertekening der ontwerp-overeenkomst op prijs Ameland is plotseling door de vorst overvallen. Kon de postboot Zater. dag nog met moeite over bet Wad komen, nu is de waterstand op de Wadden zo laag geworden, dat de postboot niet meer vlot te krijgen was. Er bevindt zich veel ijs tussen het eiland en de vaste wal en er be staat geen vooruitzicht, dat de boot de eerste dagen zal kunnen varen- Dank zij het initiatief van den bur gemeester, den heer R Walda, is het vliegveld met hulp van de Ballumer bevolking zodanig vergroot, dat er thans ook grotere vliegtuigen kunnen landen. De burgemeester heeft een overeenkomst gesloten met de Ned. luchtstrijdkrachten voor de duur van de isolatie, die inhoudt, dat om de dag een vliegdienst tussen Ameland en de vaste wal wordt onderhouden. Het is de bedoeling, dat behalve post, ook passagiers vervoerd zullen worden zo ver de ruimte zulks toelaat. Gisteren brachten twee vliegtuigen 1 passagier naar het eiland en namen 9 personen op de terugweg mede. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Matige, voornamelijk langs de Waddeneilanden tijdelijk krachtige, noordoostelijke tot oostelijke wind Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuwval. Matige tot strenge vorst. i

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 1