uitgebreid De riolering van Heiloo wordt Kersttentoonstelling door jonge kunstenaars ("i„CHANTAGET Bergen. Holl. Maatschappij van Landbouw Berger Kunstkring Wij luisteren morgen naar. De vuilnisauto doet enig vuil opwaaien. Herstel los- en laadplaats. Een Commissie van advies voor burgerlijk armenzorg. Alles zonder hoofdelijke stemming aangenomen FEUILLETON De palen voor het radio dis tributienet. Tussen het voorm. GEB en de PTT bestond 'een overeenkomst waarbij het aan de PTT was toegestaan de palen voor het radiodistributienet te gebrui ken, welke overeenkomst na de overna me van helt GEB door het PEN werd ge continueerd. Thans is het PEN van plan lit net langs de Stationsweg en Heren- veg te verwijderen. Daar de PTT echter niet over voldoende materiaal beschikt is zij voornemens de palen van het PEN over te nemen en vroeg nu aan de raad deze palen op gemeentegrond ite mogen laten staan. Op verzoek van den heer S c h u ij t deelde de voorzitter mede, dat dit toe gestaan zal worden met de mogelijkheid tot jaarlijkse opzegging. Aanschaffing vuilnisauto. De vuilnisauto in onze gemeente heeft reeds veel stof doen opwaaien. Wij had den inderdaad gedacht, toen de gemeente zich een nieuwe vuilnisauto aanschafte, dat dan tevens meer aan de hygiëne zou gedacht zijn. Het bleek echter dat al leen maar een nieuw chassis aange schaft was, omdat de tegenwoordige vuilnisauto niet geheel van de gemeente Heiloo was, maar zelfs over Heiloo's wegen reed met een geleende motor van Ie firma Spaans. De nieuw aan te schal en auto kost 3810; het aanbrengen van de cabine circa 1000 en het stel len en schilderen ongeveer 400, zodat 33 en W het voorstel deden 5210 daar- oor beschikbaar te stellen. De heer B o s m a zag zijn aanhouden betreffende de afkeur over de open ak, waar bij het inladen van vuilnis aan de ene kant, het er aan de andere tant vaak weer uitwaaide beloond met de toezegging, dat B. en W. naar le mogelijkheid van een dichte laadbak een onderzoek zullen laten instellen. blijft te betalen door de gem. .7373 b. materialen 82287 c. vergoeding aannemer 18 pet. van post a 13271 10 pet. van post b 8228 onvoorzien 10 pet. van post b 8228 29727 d. omzetbel. 2,04 pet. van a, b c 3785 e. administratiekosten 8 pet. id. 12481 zodat de gehele raming ten laste van de gemeente zal zijn 135.653 De jaarlijkse afschrijving over 40 jaar is geraamd op 3391, rente 2029, be maling en onderhoudskosten 1500, to taal 6920. De jaarlijkse inkomsten zijn 550 be staande en 50 nog te bouwen woningen 5160; zodat er jaarlijks eën nadelig saldo zal ontstaan van 1760. De heer H e ij n e zegt dank aan B en W voor dit plan; hij hoopt dat de DUW althans wanneer de subsidie daarme de niet ill het' gedrang komt er bui ten gehouden zal worden betreffende de werkzaamheden. De heer Olivier zou gaarne zien, dat Heiloo-Noord de volle aandacht zal hebben in deze uitbreiding. De heer Kraakman merkte op, dat het basisuurloon wel als 0,70 staat ge noteerd, doch dit zal contractueel op 0,82 gebracht worden. Het voorstel werd hierop zonder hoof delijke stemming aangenomen. Herstel los- en laadplaats. Tijdens de bezetting is de los. en laadplaats op zeer ondeskundige wijze gebruikt voor het lossen van materiaal ten behoeve van de voorm. Duitse weer macht. De oevervoorziening is dermate ontwricht dat vernieuwing nodig is, door verzakking der beschoeiing en mor sen van materiaal. Ook voor de ver hoogde loswal is uitbaggeren noodzake lijk. Drie aannemers hadden ingeschre- ven, waarvan de fa. de Moei en Hermes de laagste was voor een bedrag van 18,988 (bij uitvoering in betondam- wand). Als slechts 90 pet. als oorlogs schade wordt vergoed, aldus B en W, zal het Rijk de overige 10 pet als eige naar van deze losplaats, verzocht wor den dit bij te dragen. Dit voorstel werd zonder discussie goedgekeurd. Aanleg straten gemeentelijk grondbedrijf. B en W stelden den raad voor de we gen die in het uitbreidingsplan zijn ge noemd reeds te bestraten en van riole ring te voorzien en de gem.-opzichter had een schema van uitvoering daarvoor ingediend. De kosten van bestrating be lopen totaal 82,877, de kosten van rio lering 28,350. De aanleg van voetna den, beplanting, verlichting enz., kan dan plaats vinden in het tempo waarin de langs de wegen gelegen bouwterrei nen worden bebouwd. Aldus werd besloten. Rondvraag. De heer Olivier vraagt of de voor zitter accoord gaat met de werkzaam heden rond het hockeyveld aan de Kor- telingen. Voorzitter zegt: neen. Voor 1 Mei 1947 zal alles tot genoegen van de ge meente geregeld moeten zijn. De heer De V r J e s vraagt of het huisvuil niet gebruikt kan wórden voor de tuinderijen. De heren Arts en De Jager mer DE STAND VAN DE FORESTERS. Wij hadden toegezegd, dat wij de stand van de Foresters I in ons blad zouden publiceren. Alhoewel de omstandighe den zich in 't geheel niet lenen om aan dacht te schenken aan het voetbalspel, geyen wij ter inlossing van onze be lofte hier toch de stand: 2e klasse D, KNVB, afd. N.H.: Uitgeest III 11 7 2 2 37—19 16 Foresters I 9 7 1 1 36—16 15 Vitesse II 9 6 2 1 32—17 1' ADO II 10 6 2 2 34—15 14 USVU II 7 3 1 3 19—17 7 HSV II 10 3 1 6 19—29 7 WSV III 11 2 3 6 34—38 7 CSV II 12 2 1 9 28—54 5 KW V 7 0 1 6 1347 1 Foresters II staat in haar afdeling op de 5e plaats, gelijk met ADO III, ieder 7 gespeeld en 3 gew., totaal 6 pt. Foresters III staat op 3e plaats van enderen, met 9 gespeelde wedstrijden, 2 gew. en 4 pt. Foresters-adsp. staat op de 8e plaats met 9 gespeelde wedsrijden en slechts 3 gelijke spelen. FANCY-FAIR PADVINDERS- WERK (NPV) Het bestuur van de Ned. Padv, Vere niging te Heiloo doet alle moeite om de Padvinderij ter plaatse te bevorderen. Daarvoor heeft zij een fancy-fair geor ganiseerd in de toneelzaal van de Rus tende Jager Er zijn prachtige stands, vele attracties enwaardevolle prij zen. De fancy-fair is heden geopend tot vanavond 10 uur. Er is er nog plaats in de Padvinderij voor enkele leiders. Wie daarvoor interesse heeft, stelle zich in verbinding met het secre tariaat, hetwelk gevestigd is: Wester- weg C 193 (bij de Zeeweg). nen var» niet. De hr. Arts meent, dat hier het bekende Hollandse spreekwoord op geld zal doen: het kost meer dan steige ren, dan van dekken; maar zegt, dat hij nog eens een onderzoek daarnaar zal instellen. De heer M a j o 1 e e zou gaarne zien, dat het hoekje HeerenwegWillibror- dusweg wat de tuin betreft zou worden verbeterd; vroeg waarorti geen antwoord was ontvangen op de aanvra ge om subsidie voor 't Instituut voor Arb.ontwikkeling; vestigde de aandacht op het huisvuil bij de overweg van de Schuine Hondsbosschelaan en vroeg te vens nog eens, of de burgemeester zijn belofte zou inlossen wat betreft de toezegging van nieuws voor de dagbla den. Alle vragen werden naar genoegen door den burgemeester beantwoord. Deze maakte zijn verontschuldiging voor de vergeten toezegging. De heer Bos ma wees nog eens op de woningtoestand van den heer v. Tiel, die nog steeds in een woonwagen woont. V o o r z. zegt toe, dat hij aan dit ge val zijn volle aandacht zal besteden. De heer V ermeulen vroeg waar om de gelden van het NVH niet waren besteed voor de getroffen gebieden. V o o r z. antwoord, dat dit mede is gedaan, doch zegt daarop verder geen antwoord te kunnen geven als burge meester. Aan het slot van de raadszitting zegt de wnd. burgemeester hartelijk dank voor de belangrijke besluiten die zijn genomen en zegt, dat het wel zijn laatste raadsvergadering in deze gemeente zal zijn geweest en wenst verder allen een goed begin in 1947. SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR VOETBALLERS OP DE IJSBAAN HEILOO Diegenen, die de vorige winter de on derlinge wedstrijden hebben gezien tus sen de voetbalver. AIcm. Victrix, Alkm. Boys. AFC en HSV op de schaats, zijn morgen natuurlijk weer present. De wis selbeker, die door het bestuur van de Ijsbaan Heiloo is beschikbaar gesteld, moet verdedigd worden door Alcmaria Victrix, die het vorige seizoen winnaar werd. Ook enkele individuele prijzen zijn beschikbaar geste'd. De wedstrijden vangen aan om half elf. En de ForestersKom jongelui, ook jullie verschijnen natuurlijk aan de start! 7nrwoud^ „GEMENGD KOOR" In de .toneelzaal van den heer Kramer gaf de zangvereniging „Gemengd Koor" onder leiding van den heer P Pranger een goed geslaagde uitvoering De zang nummers werden goed vertolkt Als laat ste nummer werd gezongen: „De molen in 't Zwarte Woud" van Richard Eilen- berg in een bewerking van P Pranger, met instrumentale begeleiding Dit num mer ging er bij het publiek vlot in en werd gebisseerd De vertolking ervan was zeer goed Een toneelstukje waar ge zellig om gelachen werd vormde het einde van het programma Tot slot 'n ge zellig bal Gisterochtend vroor het in Twente 13 graden, terwijl de tem peratuur in Leningrad één graad boven nul was. Gisterochtend zijn 300 Am sterdamse meisjes verblijd met pa'c ketten, welke waren afgezonden door hun Amerikaanse vriendjes In het Stedelijk Museum te Alkmaar wordt van 22 December tot en met 22 Ja nuari 1947 een tentoonstelling gehouden van het werk van jonge schilders en beeldhouwers. Een 16-tal jonge kunstenaars, die in deze streek werken of gewerkt hebben, zijn hier vertegenwoordigd Er zijn daar onder die zoals Charley Toorop in haar toelichting tot deze tentoonstelling zegt reeds exposeerden en opdrachten ontvingen, maar de meeste komen met hun werk voor het eerst in het openbaar en dat juist maakt deze expositie zo aan trekkelijk. Natuurlijk vindt men hier de meest verscheidene opvattingen, werk dat on der de invloed van Picasso en Braque staat en ook de Surrealisten hebben hun stempel op meerdere van deze doeken gedrukt. Wat de beeldhouwers betreft is er prachtig werk van W L R e y e r s, o.a. ontwerpen voor monumenten voor ge vallenen, waarvan voornamelijk de op waarts geheven hand met het symbool van de duif dat na de uitvoering op een terp komt te staan zeer interes sant is. Ook de voorstudie van een jonge engel verraadt een buitengewoon talent Van H Radecker (de oudere) zagen wij, een fraaie druiventros met vogeltjes een prachtig katje en een bui tengewoon mooi geitje, dat in zandsteen is gehouwen. J. WL Radecker (de jongere) brengt o.a. een paar kunstig gesneden teakhouten panelen met voorstellingen van zeedieren. Henk Zweerut exposeert o.m. een opvallend gipsontwerp voor een bronzen deur, voorstellende de offer vaardige St Julianus, naar een verhaal van Flaubert. Boeren past op uw saeck! De afd Bergen van de Holl Mij van Landbouw hield onder voorzitterschap van den beer H Bruin een leaenver- gaderng n lunchoom De Vries De voorzitter sprak in zijn welkomst woord de hoop uit, dat de aanwezigen de op deze bijeenkomst behandelde vraagstukken verder zouden uitdragen opdat men er ook n wijdere kring zijn voordeel mee kon doen Hoofdschotel was de door den prov voedselcommissarls gehouden causerie over het onderwerp Welke plaats heeft de landbouw en veehouderij in de toekomstige geordende maatschap pij en wat moet zij doen om zich zelf te handhaven? Spr trok en parallel tussen het verkeer en het economi sche leven Wie dach een .40 jaren ge leden aan verkeersregels? Zo lets was toen niet nodig Eerst hiet de komst van de auto, met het steeds toene mende snelverkeer, werd de noodzaak gevoeld, regels op te stellen, die een ieder nauwkeurig had op te volgen, wilde hij niet een gevaar voor ande ren en voor zichzelf worden In het economische leven gaat hef niet an ders, wij zullen ons hebben aan te pas sen aan de internationale ordening Hoe die ordening zich zal ontwikkelen Is nog onoverzichtelijk Alles wijst er op, dat de kosten voor levensonder houd zullen moeten dalen Prijzen en lonen kunnen maar net steeds meer omhoog gevoerd worden dan dreigt een groot gevaar het inflatiespook Verlaging van de kosten van pro ductie en distributie vraagt aller aandacht He distributie-apparaat moet zichzelf saneren Men kan de handel he beste gunnen maar het is ontoe laatbaar, dat zij "iet een onevenredig deel van het geheel gaat srijken Geen 1000 disribuanten, als het kan met 500 Ter illustratie wees spr op het ge beurde in Schagen, waar de melkdis- tributie thans verzorgd wordt door 5 slijters, erwijl er voorheen een negen tal waren Om de productiekosten te verlagen, zullen de boeren de handen ineen moeten slaan Boeren, verzamelt ui! aldus de heer De Veer, verwacht geen heil van een ander Het mooie voorbeeld te Langedijk en Zijpe moge navolging vinden Met samenwerking, coöperatie is heel wat te bereiken De positie van de boerenstand? De ze zal afhangen van de boeren zelf; voor een niet eensgezinde boerenstand is de positie slecht Via de Stchting van de landbouw zal een eensgezinde boe renstand veel Invloed kunnen uitoefe nen Bij de op deze causerie gevolgde gedachtenwisseling kwam oner meer ter sprake de aansprakelijkheid van van Zijn arbeider en de aanstaande kuikendistributie Van de te verwach ten 15 millioen kuikens zullen er in N- Holland 10 pCt, dat is l1/' millioen, ge distribueerd worden op basis van het aantal, dat elke pluimveehouder vóór de oorlog hield Bij de toewijzing zui len de pl bureauhohders worden inge schakeld Nadat verschillende zaken de revhe gepasseerd waren, sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering Het AmstR'dams Toneelgezelschap vergastte de Berger Kunstkring op een schitterende opvoering van „Zesde étage blijspel in 3 bedrijven van Alfred Gehre, in de vertaling van Vrouke de Waard De auteur schetst in een negental ta ferelen de levensgemeenschap op de zesde étage van een oud huis in Montmartre in Jeanne Kouwenaa r—-B IJ 1 d verrast met een buitengewoon mooie bronzen kop van een negerin met een treffende gelaatsexpressie een fraai ontwerp voor een tuinbeeld je en diverse gipsontwerpen voor monumenten rqor gevallenen. Dat voor de gemeente Re- nesse werd voor een prijsvraag ver vaardigd en behoorde tot de uitverkoren projecten. Niet minder dan elf schilders expose ren hier hun werk. David Kouwenaar komt met markant ouder werk en met enige nieuwe doeken stillevens die bui tengewoon fijn van kleur zijn en doen zien, dat deze jonge schilder zich steeds meer tot een kunstenaar van formaat ontwikkelt. Friso ten Holt een wxm van Henry brengt stillevens in fl>ne kleur. Zijn werk staat onder de invloed van Cezanne. C Interessante expositie in Stedelijk Museum J Hans Engelman, die enige tijd in Heiloo heeft gewoond, zond doe ken, die duidelijk aan zijn verblijf m Parijs herinneren, o.a. het mansportret en in nog sterkere mate het café interieur. Constant Nieuwenhuys staat sterk onder de invloed van Picaseo. Zijn vrouwénfiguren zijn grotesk. Men moet aan deze kunst wennen en er zwl len vele bezoekers zijn, die eerst uit de catalogus ontdekken dat een schilderij een vrouw voorstelt^ Alles komt hier voornamelijk op vorm en expressie aan* en er zal wel geen man gevonden wor den, die niet een vrouw als hier uitge beeld wordt zou willen trouwen. Van Jaap Mooy zijn er opmer kelijke krijttekeningen, uit het water oprijzende figuren met een demonisch karakter. Hans Wiesman staat sterk onder Franse invloed. Zijn figuren zijn duidelijk, sterk van kleur en vast van lijn. Ook Arend B o sE y s s e n heeft opmerkelijke doeken, met een stil leven dat recht van lijn en vlak van kleur is. Jaap Min heeft zich ontworsteld aan de invloed van Matthieu Wiegman Het meest opmerkelijke is zijn Ecce Ho mo, 'afkomstig uit de kerk van Bergen, een op cement geschilderde gebonden Christusfiguur, zeer zeker een der mar- kantse werken van deze expositie. De jeugdige Jaap de Carpen- t i e r brengt stillevens- waaronder dia van de flesjes en de appelen bijzonder fijn zijn. Van een geheel andere kleur en veel forser van opzet is het „naakt" van deze schilder. Jacob Kuyper verrast met een fraai bloemenbouquet en een groot, bij zonder aantrekkelijk stilleven. Ten slotte is er werk van den jongen Henk van den Idsert, die voornamelijk in zijn landschappen de in vloed van Matthieu Wiegman verraadt. Zeer goed zijn het dubbelportret en het stilleven met bloemen. Allen, die in moderne kunst belang stellen kunnen wij aanraden deze inte ressante expositie van jongeren te be zoeken Ad, HILVERSUM I. 301 m 8, 13, 18, 20 en 23: Nieuws. 8,45 VARA: Zondagmorgen melodiën, 10,00 VPRO: Zondagshalfuur 12,40 AVRO: Haags Operakoor. 14,05 Boe kenhalfuur. 16,30 Voor de vrouw 17,10 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 17,30 VARA: Ome Keesje. 19,30 „De Camera Obscura" 21,10 AVRO. Hoorspel. 22,1/ Pierre Palla, pibno. HILVERSUM H. 415 m. 8, 13, 19,30 en 22,15: Nieuws 8,30 NCRV: Morgenwij ding. ft 45 KRO: Opening Engelse dag. 10,10 Oude Engelse meesters. 14,15 Kerstmis in En geland. 15,05 Engelse liederen 16,15 Klank, beeld. 17,00 IKOR: Kerkdienst'. 18,15 NCRV: Franse orgelmuziek^ 20,15 KRO: Engels- Nederlands concert.' 22,30 „Moord in dé Steeg", luisterspel. MAANDAG 23 DECEMBER HILVERSUM I. 7, 8, 13, 18, 20 en 28 Nieuws 9,15 AVRO: Morgenwijding. 9,80 Gewijde muziek. 10,30 Van de vrouw tot vrouw. 12,00 Piano-recital. 15,00 Bonbon- nière 19,05 Orgelconcert. 20,08 Radioscoop 22,00 De guitaar in de Kamermuziek. HILVERSUM II. 7, 8, 13, 19 20 en 23 Nieuws, 8,30 NCRV Morgenconcert, 11,00 Theo Baylé zingt. 11,35 Fluitrecital. 12,15 Omroepkoor en kamerorkest, 14,00 Voor jonge moeders. 16,00 Wijdingsdienst voor „Zonnegloren" 20,05 Weihnachts-Orato- rium. 23,15 Avondconcert. Parijs. De mensen, die daar vlak onder de dakpannen huizen in hokjes van 3 bij 3 meter, behoren tot de meest uiteen lopende typen en leven daar hun eigen leventje Op het portaal ontmoeten ze elkaar, maken ze kennis, de eeuwige stu dent Don Juan, de veelbelovende por tretschilder, de boekhouder-romancier, dames van diverse pluimage enz enz In dit wereldje vindt Cupido een rijk jacht veld, het spel van liefde en minne brengt geluk en leed Op deze zesde étage wor den vriendschapsbanden gelegd, critiek geoefend, brengen kleinigheden onenig heid, maar, als in volksbuurten, trekken allen weer één lijn tegenover de buiten wacht en bij extra-gelegenheden als ver- jaarsfeestje en bruiloft vormen ze één grote familie. De aanwezigen hebben genoten van het fraaie spel en in de negen taferelen een idee gekregen van het leven in Mont martre. Gisteravond kwam de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van, den wnd. burgemeester, den heer J. Vennik, bijeen. De notulen werden behoudens een opmerking van den heer De Jager be treffende een vraag over het burger lijk armbestuur en van den heer Bosma, over de bespreking van de riolering- aanleg, goedgekeurd. De burgemeester had dit op een vraag van den heer Groot ta de vorige raadsvergadering een uitvoerig rap port over het herstel van de wegen in onze gemeente laten samenstellen door den gem.-opzichter. De samensteller hoopte, dat het volgend jaar alle wegen stofvrij gemaakt zouden kunnen worden. De heer Groot was niet bevredigd met dit antwoord en vroeg om vragen te mogen stellen in een comité-vergade ring. Aldus besloten. Enkele inwoners van het Slemppad hadden bij den raad een verzoekschrift ingediend geen toestemming te verlenen tot bouw van de aldaar geprojecteerde kleuterschool. Daar voor deze kleuter school nog geen plannen bij de raad zijn ingediend, nam deze het voor kennisge ving aan. De voorlopige vaststelling van de re kening grondbedrijf over 1944 en goed keuring van het fonds Armengoederen over 1944 was door den heer S c h u ij t gecontroleerd en in beste orde be vonden. Met het voorstel betreffende het aanbrengen van enkele administrat'eve wijzigingen in verband met de-rekening der gemeente over 1943 kon de raad zich verenigen. Een voorstel tot vaststelling van een besluit ex art. 55 der lager-onderwijs- wet 1920 behelzende, dat in 1945 voor het openbaar lager onderwijs Bepaalde uitgaven zijn gedaan text een bedrag van 3138,61, vermeerderd met een bedrag voor administratiekosten, per leerling omgerekend, 337 x 0.50, is 188,50, totaal 3307,11. Het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs is gelijk aan 1944. Alzo was het verschil 278,57. Na een opmerking van den heer Oli vier betreffende de genoteerde mo- lestverzekering, werd tot vaststelling besloten. Een transformatorstation. Het PEN had zich tot de gemeente Heiloo gewend om medewerking te ver lenen voor de stichting van een trans- forma'torstation aan het Slemppad, wel ke noodzakelijk is voor de electriciteits- voorzieniing in de gemeente en wel voor de tijd van 75 jaar tegen een jaarlijkse, canon van 10. Alle verdere kosten ko men voor rekening van het PEN. Het voorstel werd zonder debat aangenomen. Een oommissie van advies voor burgerlijke armenzorg. B en W stelden de raad voor een com missie van advies voor burgerlijke ar menzorg in het leven te roepen, met toe voeging van een ambtenaar vai» sociale zaken. In een uitvoerig schrijven werd dit voorstel aan de raad gedaan. B en W brengen daarin dank aan de leden van het voormalig armbestuur, omdat zij zich geheel vrijwillig hadden gege ven uit liefde voor den naaste. De kosten verbonden aan ondersteuning van armlastiger», zonder die van verple ging in inrichtingen, ziekenhuizen en sanatoria, belopen ruim 20.000 per jaar, en zij menen daarom medezegging schap bij de besteding daarvan te heb ben. De commissie wordt voor 4 jaar benoemd, ingaande 1 Jan. a.s. Voorge steld werden mevr. Rus-Klomps en de heren J Bolten, D de Jager, J Schuijt en J de Vries. De heer Bosma vond, dat te weinig arbeiders ir» deze commissie waren op genomen, maar na enig heen en weer gepraat werd ook dït voorstel zonder stemming aanvaard. Crediet voor aankoop grond. Bij besluit van 23 Juni 1941 besloot de raad van den heer D Przerowski te Am sterdam een woning met grond te kopen aan de Butterlaan voor de prijs van S 5500. De erven verzochten nu 500 meer voor de koopprijs te betalen, aan gezien het perceel 6000 had gekóst. B en W vonden dit billijk en stelden voor plus 125 voor kosten' van den nota ris een bedrag van 625 .daarvoor beschikbaar te stellen welk voorstel werd aangenomen. Enkele bezwaarschriften betreffende rioolbelasting, grondbelas ting en hondenbelasting gingen onder de hamer door, behalve dat van den heer Th. Bolten. De heer Vermeulen deelde mede, dat bedoeld perceel waar voor ontheffing van belasting werd ge vraagd, wel degelijk kadastraal staat ge noteerd op zijn naam, zodat op voorstel van B en W laconiek werd medegedeeld, dat zij dit geval nog eens zal onderzoe ken. Uitbreiding riolering. B en W deden het voorstel om tot verdere uitvoering van, de riolering over te gaan en wel tot een lengte van onge veer 5000 meter en de volgende wegen: Westerpreg van overweg Kerkelaan tot Stationsweg, Schuine- en Rechte Honds bosschelaan ten westen van de spoor weg, Bayershofweg, Zeeweg ter lengte van 300 meter, Zevenhuizerlaan met een gedeelte van de Hoogeweg, Groenelaan en Kennemerstraatweg van Stationsweg tot ongeveer 100 meter ten Zuiden van de Krommelaan. De kostenberekening van dit belangrijke werk is: a. arbeidsloon (basisuurloon 0 70) 73728 waarvan 90-pet. rijkssubsidie 66355 HET NIEUWE LAGERHUIS IN ENGELAND. Het Lagerhuis werd gedurende de oorlog door de Duitsers meerdere keren gebombardeerd en zwaar beschadigd, maar zoals men op onze foto ziet, hebben gigantische kranen het puin opgeruimd en worden ze thans voor de wederopbouw gebruikt. Men hoopt, dat hef nieuwe Lagerhuis in het voorjaar van 1949 gereed zal komen. Intussen komen de leden nu byeen in het Hogerhuis. door J. S 'FLETCHER 50 Meer dan eens had hij in de laatste tijd zijn positie van alle kan- xen bekeken en hoe "meer hij zijn kansen berekende, des te zekerder was hij er van overtuigd, dat hij niets *e vrezen had. Na de dood van Harold had hij zijn stelling moeten veranderen en wist hij met Nesta te doen te zullen krijgen. Dat de vijandelijkheden al zo spoedig zouden beginnen en met zo veel élan van haar kant had hij niet gedacht. Hoe moest hij nu bij het eerstp treffen, een zo groot bewijs van macht leveren, dat zij zijn krachten zou leren eerbiedigen? Eindelijk zag hij op en ontmoette Nesta's ernstige "blik Weer glimlachte Pratt, dien zelfverzekerde glimlach, die haar beangstigde. „Juffrouw Mallathorpe," ving hij aan ,,Ik dacht daar juist aan twee dingen, een kaartspel en krijgskunst. In beide gevallen is het dikwijls goed te laten zfen, hoe sterk men eigenlijk wel is Nu. dan, een vraag, als het u belieft. Zijn wij tegenstanders?" „Ja," zei Nesta zonder aarzelen. „U handelt als een vijandig mens, u is een tegenstander." „Ik had gehoopt, dat wij vrienden zou den worden, goede vrienden," zuchtte Pratt „Als ik het zeggen mag, ik koes ter geen haatdragende gevoelens jegens u. Als ik dan spreek over tegenstan ders, dan bedoel ik dat In een laten we zeggen juridische zin. Nu zal ik dan mijn kaarten openleggen. Wilt u bedaard naar mij tulsteren?" „Er blijft mij niet veei anders over," antwoordde Nesta botweg. „Ik ben hier heen gekomen, om te horen, wat u te zeggen had, dus ga uw gang." Pratt rukte zijn stoel 'n beetje dich ter naar zijn bezoekster. „Nu dan," zei hij, rustig en met over leg sprekend. „Ik zal alles wat ik u te zeggen heb, punt vcor punt uitleg gen. Dan moet ik u vragen in uw ge dachten een korten tijd terug te gaan. Want het is al eén poosje geleden, dat ik omtrent uw moeder een geheim ont dekte. O, u schrikt daarvan? Misschien is u zelfs verontwaardigd? Maar ik ver zeker u, dat ik u de volle waarheid zeg Zoals ik zei, een geheim Niemand weet het, benalve ik geen levende ziel. Behalve natuurlijk uw moeder. Onder geen voorwaarden en in geen. omstan digheden zal ik het u hekend nrplsen, dit alleen kan ik u zeggendat als diè\zaak uitlekte, uw moedei voor haar gehele ieven geschandvlekt zou zijn en u zoüdt natuurlijk op meer dan één wijze in haar schande delen." v—- 51) Nesta zag hem eerst met grote onge lovigheid aan en toch begon zij te voe len, dat hij zo al niet Se gehele waar heid, toch iets waars mededeelde. >En Prait knikte mt ht hoofd, toen hij haar ongelovige gelaatsuitdrukking zag. „Heus, zo is het," zei hij. „En het was in verband hiermede, dat ik uw moeder kwam spreken op Normandale, op een avond, een paar muanden geleden. Daar heeft u allicht iets van gehoord? Ik ben met uw me -der samen wel een uur in de bibliotheek geweest." „Ja, dat weet ik," antwoordde Nesta „Heel juist,'' hernam Pratt. „Wat u waarschijnlijk niet gehoord heeftis dat uiy moeder mij de volgende dag kwam opzoeken werkelijk zij kwam bij mij op mijn kantoor in Barford. Natuurl k over dezelfde zaak. Ik weet ook, hoe zij kwam zonder dat iemand haar her kende, met een dichte voile voor Be gint u au in te zien, mejuffrouw Mal lathorpe, dat er wel iets achter steekt?" „Gaat u maar door met uw.... ver telsel," zei Nesta. ,,Dan kom ik tot de dag van uw broeders ongeval," ging Pratt voort. Namelijk op een Vrijdag. Wilt u nu vooral goed luisteren naar een serie fei ten, die onloochenbaar zijn? Ik kan alles stuk voor stuk bewijzen. Op dien Vrij dag, de dag voor uw broers dood, was mevrouw Mallathorpe in het bosje bij Normandale Grange, dat bij het noor delijk einde van het bruggetje ligt. Een oude arbeider, een zekere Hosklns sprak haar aan en maakte haar opmerkzaam dai het bruggetje in 'ri uiterst precaire toestand verkeerde. Het was volgens zijn idee zelfs gevaarlijk en hij dacht, dat het onder een middelmatig gewicht be zwijken zou. Heeft u dit goed begre pen?'' „En toen," zei Nesta. Hoskins," vervolgde Pratt weer, drukte uw moeder op. I t har* dat de brug moest gesloten worden met een hek afgezet. Hij wees haar een paar plaatsen aan in de leuning aan de ene zijde, d e zó verzakt waren, dat hij, als man van ondervinding, daaraan kon zien, dat de brug letterlijk verrot was. En wat deed mevrouw Mallathorpe? Zij zei Hoskins alleen, dat zij er naar zou laten kijken. Daarna ging zij naar de tlmmerwinkel en haalde daar twee kor te eindjes ketting en twee hangsloten, waarmee zij de hekjes aan beide zijden afsloot Wilt u dat goed onthouden, me juffrouw Mallathorpe?" „Ik zal alles goed onthouden," zei Nesta. „Weest u maar niet bang, dat ik één woord vergeten zal." „Ik hoor een spottende toon in uw stem," zei Pratt, toen hij zich omkeerde, een lade opensloot en er een paar pa pieren uhhaalóe. „Toch zult u spoedig inzien, dat spot totaal misplaatst is- Uw moeder schrijft het volgende: Wo-4f v-

Alkmaarsche Courant | 1946 | | pagina 6