Commissie-Generaal naar Indië vertrokken DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Zeer waarschijnlijk zullen wij de overeenkomst tekenen" Belgische zaakgelastigde verlaat Madrid Grote veldslagen in China op komst. Overname slachtvee Wij luisteren morgen naar Onze soldaten brengen uitkomst op Celebes Samenwerking volking tegen met de be de terroristen Marine-actie tegen Menari Prof, Romme naar Indonesië VLIEGRAMP IN CHINA Eiland Palmyra in nood Nazi-leider pleegt zelfmoord Roverkoning in Damascus opgehangen Hij bezat vele vrouwen en een eigen leger j Van nabij en verre Koude in Oostenrijk Nederland helpt Mexico Pech gehad Nat. schaatskampioen schappen op de lange baan Sport in binnen- en buitenland Schaken, Dammen, Wielrennen en de Olympische Spelen Schulte en Boeyen winnen Het schaaktournooi te Hastings Keller damkampioen van Nederland? Pe Olympische Spelen Weerbericht Over romantiekde vissen en de vogels BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma MAANDAG 6 JANUARI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 189. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contan: Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. fc. üyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp Nagewuifd door talloze familieleden en vrienden, die de koude en 't vroege iiur getrotseerd hadden, zijn Zondag morgen om 7 in een temperatuur ver beneden het vriespunt de drie leden der Commissie-Generaal met hun se cretaris, twee adviseurs en secretaresse In het Indiëtvliegtuig NL 309 der KLM van Schiphol naar het warme Indones'ë vertrokken Reeds om half vijf in de ochtend ar riveerde het gezelschap op het vlieg veld, waar zich toen reeds een aantal bezoekers, die de CG uitgeleide wilde ïoen, had verzameld Er heerste een opgewekte en gemoedelijke stemming, die slechts op optimistische gedachten gebaseerd was Onder de talloze aan wezigen, die prof W Schermerhorn en de heren Max van Poll en F de Boer Uitgeleide deden, waren o m als ver tegenwoordigers der PvdA Koos .Vorrnk en Indon kamerlid N Palar en de heer S Posthumus, eveneens lid der tweede kamer aanwezig De commissieleden worden vergezeld 'door mr P Sanders, secretaris der com missie, de heren mr C C J Maassen en dr I Samkalden, adviseurs, benevens ide secretaresse, mej J A A Lenderink Bovendien zal zich morgen in Cairo kolonel Abdoel Kadir, adviseur van den luitenant gouverneur-general, met zijn echtgenote bij het gezelschap voegen Prof Schermerhorn In een vraaggesprek met een ANP- verslaggever zei prof Schermerhorn o m: „De toekomst is onzeker, maar wanneer de gehoopte overeenstemming wordt bereikt, betekent dit een unl- BRUSSEL. Door het Belgische minis terie van buitenlandse zaken is mede gedeeld, dat de Belgische zaakgelastigde te Madrid, De Thier, Spanje verlaten heeft en dat baron Beyens tot waarne mend zaakgelastigde is benoemd^ SJANGHAI (Reuter). De Chinese pers voorspelt grote veldslagen in Centrail Hop ei (Noord-China). Zes communistische regimenten en 40.000 leden der commu nistische militie in Noord-Sjensi worden samengetrokken voor een aanval op Joe- lin op pl.m. 150 km afstand van de com munistische hoofdstad Jenan De centrale regering erkent het ver lies van de steden Kaisiang en Joejeh in Zuid-Oost Sjantoeng In verband met de geringe aanvoer van slachtvee vindt de overname van slachtrunderen en slachtschapen op de hierna te noemen markten om de 14 dagen plaats. Ingevolge deze wijgiging worden de markten van overname ge houden voor: Uithoorn op: 10, 24 Januari, 7 Februari enz.; Hilversum op: 14, 28 Januari, enz.; Haarlem op: 15, 29 Januari, enz. HILVERSUM I, 301 M. 7, 8, 13, 20, 22 Nieuws. KRO. 8.15 Ochtendconcert. 9 05 Pluk de dag. 9.45 Lichtbaken. 11.30 Ais de ziele luistert. 12 03 Viool en piano. 12 30 Lunchconcert. 15 Voor de vrouw. 16 De Zonnebloem. 18.30 Voor de Ne derlandse Strijdkrachten. 19.15 De Brug. 21-30 Klaprozen (luisterspel). 22.30 Amu sementsorkest. 23,30 Slotaccoord. HILVERSUM H, 415 M. 7, 8, 13, 18, 20, 23 Nieuws. 8.15 Avro. Pierre Palla speelt orgel. 9.15 Morgenwijding. 9.50 Arbeids vitaminen. 10.35 Vrolijke muziek. 11.45 Orgelconcert. 12.40 Piano en accordeon. 14 Met naald en schaar. 16 Uit Neder lands Glorietijdperk. 16.40 De schoolbel. 17 Dat. kun jij óók. 19.30 Viool en piano. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 „Contact". 23.15 Balletmuziek cum in de historie Dat op zich zelf te kent al de grote moeilijkeden, die overwonnen moeten worden Wij zijn niet de enigen die met dit soort moeilijkheden hebben te kampen" In dit verband zei prof Schermerhorn, dat hij niet verantwoordelijk zou wil len zijn voor de politiek, zoals die op het ogenblik in Indo-China wordt ge voerd Wat de te bereiken overeen komst betreft, zal in de eerste plaats van de beslissingen afhangen, die de Indonesiërs zullen nemen Aan de op drachten, die nog aan de instructie voor de CG worden toegevoegd en waarover prof Schermerhorn zich niet wenste uit te laten, wordt nog ge werkt „Welke invloed zal de radiorede van Soedirman naar uw mening op de be sprekingen hebben?" „Die rede moeten wij niet al te ern- st'g nemen," luidde het antwoord „Bo vendien ben ik over de berichtgeving niet ai te gerust Soms zijn de berich ten, die ons in dit soort gevallen be reiken, niet helemaal waar en soms zelfs helemaal niet waar" Wij blijven niet te lang Hoe lang de CG in Indië zal blijven staat uiteraard nog niet vast „De prac- tijk heeft wel geleerd, dat een regel matig contact met de regering nood zakelijk is en we zullen dus wel niet al te lang weg blijven" Over de uit breiding der CG die door de commis sieleden zelf is verzocht kan thans nog niets naders worden gezegd Ten slotte zei prof Schermerhorn: „Als er geen complicaties komen, dan zullen wij de overeenkomst te kenen Wij zijn gemachtigd dit te doen zonder eerst overleg te ple gen met de regering Mochten deze zich wel voordoen, dan ligt het hou den van ruggespraak voor de hand" PROF. SCHERMERHORN De heren van Poll .en De Boer waren zeer gereserveerd in hun uitlatingen Zij gaven zeker geen blijk van pessi misme over de komende gebeurtenis sen, al meenden ook zij, dat er nog moeilijkheden moeten worden over wonnen De nog te benoemen leden ter aanvulling der CG zullen naar het zich laat aanzien, spoedig na hun be- noem-ng eveneens naar Indonesië ver trekken Na half zeven nam de machine haar aanloop en lichtte gezagvoerder Stein beck haar van de grond Een kwartier later keerde het toestel op het vlieg veld terug, omdat de' z g koerstol (de automatische piloot) een kleine afwij king vertoonde De passagiers namen opnieuw hun intrek in het restaurant, waar zij tot kwart over zeven bijeen bleven Toen was de storing verholpen, waarna het vliegtuig om 7,25 uur voor de tweede keer en ditmaal defint:ef koers zette naar Cairo Een militaire waarnemer heeft het volgende overzicht van zijn bevindin gen in Zuid-Celebes gegeven: In deze streken domineert het beeld van tienduizenden van de bevolking, ingedeeld in patrouilles, die op eigen verzoek hecht samenwerken met het KNIL tegen de terror-'sten Een gevangen genomen TRI-soldaat legde aan den ooggetuige uit, dat de terroristen de bevolking verboden de sawahs te bewerken en andere arbeid te verrichten, met het doel het eco nomische leven te Makasser lam te leggen, omdat daarna gemakkelijker zou kunnen worden overgegaan tot het uitoefenen van geweld door de terroristen, die daarbij dan de steun zouden ontvangen van de tot wanhoop gebrachte bevolking Eindelqk rust 'Het was ontroerend te horen hoe districts- en kamponghoofden, die bewogen verklaarden, dat zij thans, nu de KNIL-troepen optreden te gen deze terroristen en misdad'gers, voor het eerst na weken het door zorgen vermoeide hoofd ter ruste kunnen leggen Zij werkten mede bij het verzamelen van de bewijzen voor de afgrijselijkste bestialiteiten die door de terroristen zijn ge pleegd, zoals het vermoorden van zwangere vrouwen en hun kroost, omdat eèn ver fanvlielid „in dienst was van de Nica" De ooggetuige was aanwezig, toen 'n peletoncommandant van het KNIL zijn manschappen stuk voor stuk op het hart drukte, dat „wie onschuldige vrouwen, kinderen of mannen opzette lijk ook maar een haar krenkt, het ri sico liep op de plaats zelf te worden neergeschoten" Hem was ook geen en kel voorbeeld bekend van enig wan gedrag door manschappen van het KNIL Martelmateriaal van Java Voor een leder was er slechts één conclusie na het vinden van Ja panse vlaggen, terwijl het onder zoek uitwees, dat het uitgebreide oorlogs-, maar ook martelmater*aal gedeeltelijk afkomstig is van Java De militaire autoriteiten beschikken over talloze schriftelijke bewijzen, waaruit blijkt hoe de kamponghoofden om bijstand van de milita'ren verzoe ken en om toestemming de terroristen met eigen middelen te vernietigen Bij de uitvoering van de zware taak viel vooral op de opmerkelijke hand having van de ijzeren discipline bij de KNIL-troepen en de zelfbeheersing der manschappen Op tweede Kerstdag is wederom een pa trouilleboot van de Kon Marine, ditmaal bij Menari, beschoten Reeds enkele uren later werd een tegenactie door twee „vuurvliegen" aan de marine-luchtvaart dienst ingezet, meldt de Marine Voorlich tingsdienst Na voorafgaande nauwkeurige verken ning werden de vijandelijke doelen met 20 mm mitrailleurs onde^ vuur Oeno«nen Bij de eerste „run" vloog een Pill-box, die een ammunitie-opsta&plaats bleek te zijn in de lucht Een „vuurvlieg" werd hierbij door de laatste scherven zeer licht be schadigd Voorts werden nog drie Pill- boxen en twaalf kazematten onder vuur genomen en beschad'gd De commandant zeemacht heeft bij vorige beschietingen door terroristen bekend gemaakt, dat bij herhaling krachtiger opgetreden zou wor den Dinsdag 7 Jan. zal prof dr. C P M Romme per Skymaster naar Indonesit vertrekken ten einde contact op te ne men met de Indische katholieke volks partij. 38 doden. SJANGHAI (Reuter). Nabij Tsingtao is een machine van de Nationale Chinese Luchtvaartmaatschappij verongelukt, waarbij alle 38 passagiers om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig was op weg van Sjanghai naar Tsingtao. De piloot van het vliegtuig was kapi tein Charles Sharkey uit Lawrence, Mis souri, in de V.S. Tot de slachtoffers be horen twee katholieke zusters. SAN FRANCISCO. Er is een drin gend radiografisch verzoek om hulp op gevangen van het eiland Palmyra in de Stille Oceaan. 128 personen lopen gevaar te verdrinken, daar het eiland tengevol ge van het noodweer overstroomd dreigt te worden Dr. Karl Wetphal, een van de 18 nazi- Ie ders, die in het begin van de volgen de maand zouden worden berecht, heeft zich gistermorgen in de gevangenis te Neurenberg opgehangen Toen de wacht hem vond, hing hij dco'd in zijn cel aan een ijzeren stang van het raam Een reep van zijn das heeft hem tot. strop ge diend. Westphal was tijdens het Hitlerregiem adviseur van den minister van justitie bij de afdeling voor de gerechtelijke wetge ving. Evenals de 15 anderen werd hij Za terdag officiéél aangeklaagd Twee leden van de Rijswijk- Voorburgse Luchtvaartclub, de he ren J- Smits en P. van der Valk hebben een vliegtuigmodel gecon strueerd, dat radiografisch bestuur baar is. DAMASCUS (Reuter) - De stróp heeft een eind gemaakt aan een van de merkwaardigste carrières in de mo derne geschiedenis van Syrië dat 10 uur duurde, moest hij zich ten slotte met 260 man overgeven aan de Sy rische gendarmes Wegens moord, diefstal en plundering ter dood veroordeeld, werd hij -vijf dagen later des nachts in het ge- Soeleiman Moersjid e 911 dikke, zware naar Damascus gebracht en de vol- gende morgen vroeg op het voornaamste plein van de stad opgehangen van levenslust overvloeiende boer, heeft gedurende 23 jaren als een tot godheid verklaarde tyran over een gebied van 1,300 vierkante mijlen in noordwest Syrië geheerst Als arme ongeletterde nerder werd hij op 23-jarige leeftijd in deze wilde berg streek in een toestand van delirium ge vonden Daar de man herhaaldelijk de naam riep van den God, in wien de Al- lawiten, de bewoners van dit gebied, ge loven, verklaarden de sjeiks van deze stam onmiddellijk dat men hier met een incarnatie van deze godheid te doen had Teruggekeerd in zijn geboortedorp begon Soeleiman een ware terreur uit te oefe nen 50,000 goedgelovige onderdanen brach ten hem alles, wat hij vroeg: vrouwen, land, goederen en levensmiddelen De ro verkoning had een ontelbaar aaptal vrou wen en 18 zoonst waarvan 3 universitaire opleiding te Beiroet genoten en hij hield er een staand leger op na van 1,200 goed- uitgeruste manschappen Na het vertrek van de buitenlandse troepen uit Syrië maakte hij geen gebruik van de hem aangeboden gelegenheid om de door hem gestolen terreinen aan de nieuwe onafhankelijke regering terug te geven Na een hevig gevecht in de bergen, Tengevolge van gebrek aan steen kool en electrische stroom zullen alle industriële inrichtingen in Oostenrijk hun bedrijf moeten onderbreken tot twintig Januari aanstaande, uitgezon derd de bedrijven voor de voedsel voorziening. Op een trein, die Britse troepen van Cairo naar Palestina vervoerde, is in de nabijheid van Cairo een bomaan slag gepleegd. Volgens de eerste be richten werden elf soldaten gewond, van wie 3 ernstig. Op instigatie van de Duitse evan gelische kerk zal aan de geallieerde be stuursraad een petitie, getekend door 2.445.000 personen, waarin de vrijlating van Duitse krijgsgevangenen wordt aangedrongen, overhandigd worden. De Italiaanse minister van lucht vaart maakt bekend, dat vliegtuigen ,van alle landen voortaan over Italiaan se gebied mogen vliegen. De nabestaanden van de 71 slacht offers van de op kerstavond j.l. bij Sjanghai plaatsgevonden drie vlieg tuigrampen willen, blijkens een adver tentie, gezamenlijk een actie beginnen tegen de twee betrokken luchtvaart maatschappijen. De voorzitter van de selectiecom missie voor immigranten in Zuid- Afrika, generaal de Villiers, zal een bezoek brengen aan België, Groot- Brittannië, Italië, Nederland, Noorwe gen en Zweden. WEENEN (Reuter). De nieuwe kou degolf, die zich over -Europa voortbe weegt, heeft de temperatuur in Oosten rijk van 27 tot 30 onder nul doen dalen. Mede tengevolge van de uiterst slechte brandstoffenpositie wordt de toestanc catastrophaal genoemd. Het mond- en klauwzeer, dat kortgele den in Mexico is uitgebroken, heeft tal loze landen tot bewijzen van medeleven gebracht. Prof Kielstra, de Nederlandse gezant te Mexico, heeft aan het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld, dat Nederland onmiddellijk 2000 liter vaccine kan leveren, voldoende voor de behan deling van 100.000 stuks vee en veterinaire specialisten ter beschikking van Mexico wil stellen. Het gebeurt dikwijls, dat bij Belgische arbeiders, die dagelijks op en neer rei zen om in ons land te komen werken, bij controle flinke partijen boter gevon den worden. Dezer dagen namen de grensbeambten onder Poppel 300 pond boter van een aantal dezer arbeiders in beslag Naar wij vernemen zullen Dinsdag en Woensdag a s op de banen van de IJsclub Kralingen te Rotterdam de nationale kampioenswedstrijden op de lange baan verreden worden Op de eerste dag worden de 500 en de 5000 meter, op de tweede dag dé 1500 en de 10,000 meter verreden Aan deze nationale kampioenschappen nemen o m deel alle rijders die naar Noorwegen worden uitgezonden, te weten Jan Langedijk, Jan Breed, Herman Buyen, Kees Broekman, Thys Jonker en W v d Voort Verder Piet Keyzer, Siem van Hoorn, Frans Verbiezen die op eigen gelegenheid naar Noorwegen gaat, Wcut Egas, Jan Roos e a HASTINGS, 4 Jan (ANP-Sport) - Alexander heeft Zaterdag door van Prins te winnen zijn voorsprong op Tartakower weten te vergroten daar deze slechts re mise kon bereiken tegen Golombek De uitslagen van de zesde ronde luiden: Alexander—Prins 1—0; Golombek—Tarta kower remise; Gulmunsson—Wood afge broken; Janowski won zijn afgebroken partij tegen Raizman De stand in de hoofdgroep is thans als volgt; Alexander 5Vs, Tartakower 4 Vs, Janowski SVz, Gulmunsson 3t Abrahams 2lk, Golombek 2, Raizman lVz, Prins 1, Wood l/i In de major groep B vielen twee Ne derlandse successen te noteren Gerritse versloeg Senneck en mej F Heemskerk won van Heneage Verder werden nog de volgende partijen gespeeld waarbij Ne derlanders waren betrokken: premier re serve groep A: Van Steenis wint van Wij- ker; premier reserve groep C: Spanjaard remise met Butcher De eerste partij tussen Keiler en Roo- zenburg om het kampioenschap van Ne derland, Zaterdag in de sociëteit Amici- tia te Leiden gespeeld, eindigde in remise Wanneer Zaterdag as in Rotterdam de derde beslissingspartij tussen Keiler en Roozenburg, die in een toiirnooi om het nationale landskampioenschap met een gelijk aantal punten eindigden, zal wor den gespeeld, heeft Keiler aan remise reeds genoeg om zich Nederlands dam kampioen te noemen Slechts indien Roo zenburg er in slaagt deze laatste partij te winnen, zullen drie nieuwe beslissings partijen vereist zijn Nadat n 1 de eerste partij, die Zaterdag in Leiden is gespeeld, in remise eindigde, slaagde Keiler er Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam van zijn rivaal te win nen, zodat thans de stand met 3 tegen 1 punt in het voordeel van Keller is In Ierland zal op 18 Jan. het brood gerantsoeneerd worden. Het rantsoen zal ongeveer 6 pond brood per persoon per week bedrager Een Zondag te Gent gehouden koppel wedstrijd van 144 minuten, de „Grote prijs van Hevel—de Baets", eindigde in een ondubbelzinnige overwinning voor onze landgenoten Schulte en Boeyen, die met 116,133 km een voorsprong van 2 ronden hadden op het koppel Strom—Arnold Op 3 ronden volgden Lapebie—Seres, dé Bac ker—Van Eenaeme en Bruneer Zal Rusland meedoen? De vraag of Rusland zal worden uitge nodigd voor de O S houdt nog steeds vele gemoederen bezig Strikt genomen zou dit niet het geval moeten zijn want toen het Britse Olympische Gomité ver klaarde dat noch Duitsland noch Japan zou worden uitgenodigd, werd de toe lichting gegeven, dat dit besluit niet op politieke overwegingen steunde maar op hét feit dat geen van beide landen mo menteel betrekkingen met de Olympische organisatie onderhield, en dat uitnodigin gen alleen aan de landen die lid waren werden gezonden De Sowjet-Unie is evenmin lid Evenwel is het een feit dat het Britse publiek en ongetwijfeld ook het sport- lievend publiek in andere landen, graag zou zien dat Rusland aan de spelen deelnam Te oordelen naar berichten uit Russische bron bestaat ditzelfde verlan gen in de Sowjet-Unie FELLE KOUDE WIND. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In het Noordoosten van het land strenge, in het Zuidwesten van het land matige tot strenge vorst. Vooral aan de kust tijdelijk storm achtige wind tussen Zuidoost en Oost. Meest licht bewolkt. Later in het Zuidwesten van het land wat toenemende bewolking. 7 Jan.: Zon op: 8,07. Onder: 16,05- Maan op: 16-14. Onder: 8.45. Er zijn vaak boeken geschreven over mannen, die na de ondergang van hun schip, hetzij in een sloep, hetzij op een vlot terecht kwamen en soms weken lang rondzwierven eer ze land bereik ten of werden opgepikt door een toe vallig voorbijgaand schip. In bijna al die boeken overheerst de romantiek. Hoe was het met de romantiek ge steld op dat vlot van die drie Amerika nen en twee Hollanders? Het slechte jaargetijde had nog niet ingezet, hoewel het zeer aanstaande was. Maar nu bestonden de dagen nog uit louter zon en een staalblauwe he mel. Zó blauw en zó hoog was die he- mei, dat het water van de South Atlan tic doorzichtig kon zijn als het klaarst kristal. De mannen lagen dan dikwijls op hun buik op het vlot en zagen in dat water. Wat ze zagen was een won derwereld. "Daar joegen in de diepte, meters onder dat vlot, duizenden en duizenden vissen. Kleine vissen en grote vissen. Vissen in honderden kleuren en kleurschakeringen. Vissen die er nor maal uitzagen en de vreemdste vissen, die ze ooit gezien hadden. Het was een schaduwig gejaag totdat ineens al die kleine schaduwen en silhouetten in één seconde verdwenen waren. De mannen wisten wat de oorzaak was. Dan kwam de grote ^machtige schaduw: de haai. Want haaien bleven bij het vlot, alle dagen en alle nachten. Steeds opnieuw kerfden de driehoekvinnen de opper vlakte van de brede deining open en wisten de mannen dat ze gevolgd wer den. Als magneten hingen die haaien aan het vlot. Wat was ook weer de be tekenis van haaien die een schip vol gen Maar ze waren ook meters ónder de oppervlakte, de haaien. Daar achter volgden ze de scholen vissen, daar was hun grote jachtgebied, daar was het voedsel, dat hun machtige lichaamen in stand hield voor nieuwe rooftochten. En dan waren er de dieren boven het water: de vogels. Kleine, donker-ge- kleurde vogels. Die eerste dagen dach ten de mannen: als er vogels zijn, dan moeten we wel dicht in de nabijheid van het land zijn. De vogels bleven, maar het land kwam niet. Die eerste dagen hadden ze die vo gels kruimels gegeven van de crackers, zo overtuigd waren ze dat hun redding slechts een kwestie van enkele dagen zou zijn. Toen het langer duurde hiel den ze op de kostbare kruimels zo te verspillen. De vogels moesten zelf maar zorgen dat ze aan de kost kwamen. Soms streek er een, dodelijk ver moeid van het vliegen, neer op het raft. Daar zat hij dan, een bolletje veren, met eronder het hijgend en kloppend leven. Ze keken er naar, de mannen. Ze be wogen zich niet om de kleine vogel niet te verschrikken. Hij was zo wel kom. Hij verbrak voor even de een zaamheid, die de drie Amerikanen en twee Hollanders begon te drukken. Een enkele maal waren er heel mooie vogels, met schitterende kleuren. Het waren geen paradijsvogels, maar iets hadden ze er wel van. Nico en Izzy, de beide jongens, waren hun ontberingen, met de kracht en het elan de jeugd eigen, spoedig te boven gekomen. Maar ze hadden voortdurend honger en dorst en ze vonden het vlot veel te klein. Izzy (want zo werd hij door de anderen genoemd) was een kwieke en schrandere jongen, die graag praatte over z'n moeder en z'n zusters die in South Barre (Mass. USA) ach tergebleven waren. Hij verlangde soms ineens verschrikkelijk naar hen en keek dan teleurgesteld en treurig naar de ho rizon, die hen insloot met een even ontzaglijke als niet te verbreken blauw- stalen ring. Hij verlangde naar huis. Hevig, intens. Maar Nico verlangde óók naar huis en van der Slot dacht aan Rotterdam. Beasley en mijnheer Mad- dox dachten ook ieder aan hun huis en aan hen die ze er achtergelaten hadden. En ze maakten eindeloze berekeningen van het aantal dagen dat hen nog van het weerzien scheidde. Want ééns, het kon lang duren of kort, kwamen ze weer thuis. Dan be gon het nieuwe leven. Het duurde een week aleer ze elkan ders namen wisten. Dat klinkt vreemd, doch de reden was dat er zoveel ande re dingen waren, belangrijker dan het vragen van elkanders naam. Ieder was vervuld met zijn eigen gedachten en wat deed de naam van den ander er eigenlijk toe? Het veranderde aan de zaak toch niets. Nico sprak goed En gels. Hij had al op heel wat schepen ge varen en was zo'n'beetje tolk tussen de gesprekken die van der Slot hield met de Yankees. Een kortaangebonden, driftige, heetgebakerde tolk. Van der Slot zag geen kans het tempo der ge sprekken bij te houden en ook dit was een der oorzaken van korte onenighe den die ontstonden. Hoe kon het ook anders! De ruimte was te klein op dat vlot. Het was eigenlijk maar een be nauwd brokje levensruimte, vele malen te klein voor vijf mannen, zelfs al wa ren twee ervan nog kinderen. Maar het lot had het zo gewild en het lot dreef het vlot verder, op de golven de oneindigheid van de oceaan, die zich rekte en rekte, net zo elastisch als de kim, die méé-rekte, uur na uur, dag na dag. De dagen en nachten kropen voorbij. En de voorraad water slonk even snel als de crackers, de Australische chocolade en het armzalige beetje ge condenseerde melk, die ze aanlengden met het water. Ze keken nog scherper naar een schip. Het werd tijd dat 't kwam, vonden ze. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1