Mlillik Thans sterk verlaagde prijzen 1587 1947 vakschool MARJOT—van don, Hollandse meisjes in het Buitenland ^Zwitserse familie vraagt Hollands meisje voor hulp in de huishouding' Een super-knutselaar Kortebaan-kampioenschappen Noord-Holland Buziau de Lolligste (maar niet thuis) viert zijn zeventigste verjaardag Gigantische vliegtuighangar Autobus met telefoon en radio Voor Asthma- en Bronchitis- patiënten Spoorwegmensen ten paleize Man door drijfriem gegrepen Boksen voor de NIWIN 8000 eieren in beslag genomen De exploitatie van de Duitse landgoedere- Jan Pieterszoon Coen iitisele Bvni Januari Koopfesmaand Doet nu Uw voordeel Ziet vooral onze speciale Etalages HET LAMPENHUIS Th- KUETER l 19.75 I 29.75 f 4.98 HouMoping ROOSJES Te koop gevraagd: Te koon aangeboden Weerb Adverteert in dit blad (Van onzen specialen verslaggever) Langs de grote grijze muur, die het alot Fraubrunnen b(j Bern in Zwitserland insluit, torst een meisje twee zware koffers Uitgeput zet zy ze neer, als zU even later voor de majesteuze poort staat, die haar een blik vergunt de op rijlaan langs, naar het oude klooster van dertienhonderd zoveel, waar de nieuwe werkkring haar wacht Nederlands meisje in gastvrij land, voor welks be woners zü haar werkkracht wil geven Alleen maakt die grijze muur haar wat treurig en schrikt da statige laan haar „Stel Je voor, mijn man en ik hebben 's avonds zo veel te bespreken," kreeg zij op haar vraag naar een beetje warmte ten antwoord In de hall mocht ze zitten op de bank of een der keukenstoelen En als het huisgezin van gesuikerde broodjes smulde of een gebakje savoureerde, kauw de zij op haar ontbijt, dat bestond uit een droge snee Duit; brood, een glas melk en een appel En als zij 's morgens om acht uur klaar was met haar Asschepoesters- werk) mocht zij breien Breien, breien, breien.... Drie weken lang dag in dag uit heeft ze dit gedaan, want in de ka mers mocht ze niet komen om die schoon te maken Die drie weken, dat ze er ge weest is, heeft ze alleen haar slaapka- mertje, de keuken, de hall en de kelder wat af Maar kom, daar moet z(j over- met spinnewebben en slakken gezien En toen zij vertrok wist de vrouw van den rechter uit het kanton Bern zich nog te herinneren, dat zij de eerste avond om een postzegel van dertig centimes had ge vraagd Die moesten dus nog van haar salaris worden afgehouden Zij kreeg vier appels mee voor de reis naar Nederland en als de landgenoten van deze slotvrou^re en slotheer niet zo heel anders waren geweest, had het er voor het meisje donker uit gezien Een Zwitser hielp haar met haar koffers, een ander bood haar een maal aan en allen vonden de ondergane behandeling schan delijk Helaas, het werkelijke sprookje van een van de meisjes, die willen werken in het buitenland, maar zij wensen niet minder te worden behandeld dan de honden, die nog in de huiskamers voor het warme haardvuur mogen liggen heen „Ah, da 1st die Anne Marie," klinkt het plotseling in haar oren, als zij de hoge stoep is opgegaan, die naar de voor deur leidt en in welker opening de vrouw van den rechter van het kanton van Bern staat, die het meisje in de hall noodt De halle, waarin een lange tafel met een zeiltje, een bank en enige keu kenstoelen engrijze muren Enkele deuren, die alle op de hall uitkomen, maar waarachter zij nooit een blik zal werpen Haar meesteres opent er één van De keuken met een groot fornuis Weer een deur gaat open Haar „home", haar slaapkamertje, dat de triestheid van de dag nog droeviger maakt De echtgenote van den rechter in het kanton van Bern knipt de lamp aan Een zielig eenzaam bolletje, ergens hoog tegen het plafond, aan een electrisch draadje bengelend Zij ziet een bed, een lampetkan en een wan kel tafeltje met er naast een keukenstoel En de muren zijn grijs „Parlez vous frangais?" vraagt het meisje „O, nein, das 1st zu ermtihend," zegt haar meesteres en alsof fcij de vermoeid heid nu reeds voelt, strijkt zij lang zaam met haar hand over haar voorhoofd en zegt, dat het meisje nu wel naar bed mag gaan, maar de volgende dag om half zes op moet om haar taak ln slot Frau brunnen te beginnen 's Avonds in bed schrijft zij nog een brief naar Nederland Geen woord over de triestheid van het Slot Zij zal vol houden Maar als zij de volgende dag om half zes uit haar bed kruipt in het duis ter, is zij doodmoe Geen wekker is er in het hele Slot te vinden en zelf bezit ze geen horloge Drie keer die nacht is zij opgestaan om in de keuken op de klok te kijken, die daar vast aan de wand zit Om zes uur daalt zij de achtertrap af naar buiten om bij de boerderij, die twee minuten lopens verder ligt, melk te halen Terug in het Slot knipt zij een zaklan taarntje aan, neemt een grote zware Nestige sleutel en opent de deur naar de kelder Drie trapjes naar omlaag, een deur, die krakend open gaat, vier trapjes, die nog verder naar beneden voeren, naar de plaats, waar de takkebpssen, de houtblok- ken en de aardappelen liggen Met het zaklantaarntje tussen de lippen geklemd pakt het meisje twee houtbossen onder haar arm, neemt nog een paar blokken -■ mee en een of twee balken en dan gaat zij de weg terug, zich af en toe verwar rend in de donkere schaduwen, die langs de kleffe wanden spelen en griezelend van de spinnewebben, die traag in de lucht stroom bewegen en tegen haar gezicht pletten De oven moet open Een ouderwetse deur er in kraakt op roestige scharnieren, een andere moet door welgeteld tien sla gen met een zware hamer worden ont sloten De takkebossen er in, die te dik voor de opening zijn Duwen maar Des noods met een balk als een stormram de bossen er in stoppen En als het oven vuur dan loeit, gaat het meisje in de bit tere koude naar buiten, want daar en daar alleen is de plaats om de schoenen van mevrouw mijnheer en de drie kin deren te poetsen.... Zo ls het doorgegaan met dit Neder landse meisje, dat op een advertentie had geschreven, waarin een Zwitserse familie naar een hulp in de huishouding zocht Het meisje ging niet over één nacht ijs Zij informeerde bij de Vereniging ter be hartiging van de belangen van jonge meisjes, die haar een adres gaf van een mevrouw, die de toestanden in Zwitser land kende Zij kreeg een brief van Slot Fraubrunnen „Als een „Haustochter" zul len we u beschouwen...." Het werd.... half zes op, om de dag hout halen of aardappelen, waarover de slakken rond kropen Nooit kwam zij bui ten, behalve op haar vrije middag Zij mocht in de hall zitten, want in de kamer was geen plaats voor haar In 1928 werd de mooiste stoomcarous- sel van Europa gesloopt Het was de beroemde caroussel van Anton Ben- ner, een sieraad van vele kermisseD in den lande Het is den 30-Jarigen bankwerker Theo den uyi uit Gorinchem, na 61/» Jaar ijverig knutselen, gelukt de ver maarde Anton Bennerdraaimolen aan de vergetelheid te ontrukken Theo den Uijl heeft namelijk een miniatuur gemaakt van de caroussel met een eigen draaiorgel en een cake-walk Tot in de kleinste details heeft hij het origineel in miniatuur nagebootst In 24 miniatuur kermiswagens heeft hij de caroussel uit Gorinchem naar Am sterdam gebracht Elke kermiswageh is nauwkeurig op schaal 1 30 van de oor spronkelijke modellen nagemaakt De ca roussel annex cake-walk bestaat uit 750 losse stukken Elk onderdeel is minitieus bechilderd met kermisvoorstellingen, en deze „schilderstukken" van 1 l1/» cm geven aan het geheel een echte kermis- sfeer, die nog verhoogd wordt door de 1100 miniatuurspiegeltjes die het lustig draaien van de mallemolen verhonderd voudigen Hiertoe draagt niet het minst bij het 32 cm brede en 17' cm hoge orgel, dat onvermoeid de kermisdeuntjes uit galmt 61/g jaar heeft deze superknutselaar aan zijn miniatuurkermis gewerkt en als men de zorgvuldigheid beziet waarmede hij zelfs de pluche zittingen van de gon- deltjes in zijn draaimolen heeft uitge voerd, lijkt de „levertijd" van dit kunst werk zeker niet lang De heer Van Uijl exposeert zijn knutselwerk gedurende veertien dagen ln het gebouw „De brakke grond" te Amsterdam, zodat een ieder van deze aardige prestatie kan genieten De honderd en acht bewoners van het kleine eiland Palmyra in de Stillen Oceaan, op 1700 km afstand van Hawaii, dat met overstroming werd bedreigd, zijn allen naar het in de buurt gelegen Coo pereilaïrtt overgebracht. "-V Niettegenstaande de mist een groot gedeelte var», het luchtverkeer boven Europa stillegde, vertrok onlangs van Schiphol een twee-motorige Da kota van de K.L.M. met bestemming Venezuela, met het doel, het in kaart brengen van land door middel van luchtfoto's. De start van het vliegtuig. ANP-P Aanstaande Zondag worden te West- zaan de uitgestelde wedstrijden gehou den voor de kortebaan kampioenschap pen voor Noord-Holland voor dames, ge organiseerd door de vereniging Lambert Melis Vandaag viert Joh E Buziau, de man die vele jaren ons volk liet lachen, zijn zeventigste verjaardag Sinds 1940 ontbreekt hij op de planken, maar men moet dit ontbreken niet beschou wen als een afscheid, doch slechts als onderbreking van zijn succesvolle loopbaan Buziau loopt nl nog steeds met plan nen rond en heeft een spoedige uit voering daarvan aangekondigd Dat is het enige wat hij aan de buitenwe reld vertelde en dat ls in woorden berekend! niet veel voor een man die in het voetlicht over zoveel woor den beschikt Maar Buuz is in het ge wone leven wat stroef en gesloten en deze eigenschappen verlenen hem de ontspanning na de inspanning van al tijd de lolligste te moeten zijn! Er zijn in de loop der tijden heel wat ka rakteristieken over hem gegeven Woorden als „geniale clown", „meester van het tragi-komische" en „Koning van de be vrijdende lach" zijn daarbij gebruikt en mr Elias schreef slechts over den jarige van de dag: Dit is Buziau, de rest verzint U er zelf wel bij...." Wanneer wij hierboven schreven, dat hij wat stroef en gesloten is, dan betekent dat geenszins, dat hij een nurks zou zijn Ook in het intieme leven stelt hij zijn tin telende humor niet terzij Toen hij, m een van zijn scenes, van 'n belangrijke hoogte naar beneden viel en wekenlang in het ziekenhuis van zijn knieën tot zijn nek in het harde gips zat verpakt, riep hij tot een vriend die hem bezocht uit „Hier ligt Jan Steen!" Een uitroep die hij dat jaar in zijn revue avond aan avond had gebe zigd Vandaag viert Buziau dan zijn zeventig ste verjaardag maar de ogen en oren der wereld zullen er weinig van zien en ver nemen, want Buuz is nog even gesloten als voorheen En dat zal hij wel blijven zoals hij ook de grote komiek blijft Inderdaad- b 1 ij f t We hopen, dat Buuz weer op de plan ken komt, al behoeft hij het heus niet om de centen te doen Waar hij 't dan wel om doet ?Vraagt U hem dat zelf eens en.. In twaalf weken tijds zal te Filton, bij Bristol, een hangar verrijzen voor het reusachtige verkeersvliegtuig, De Bra- bazon I, Deze hangar zal 1.500.000 pond kosten, terwijl het vliegtuig zelf 4,000,000 pond kost De hangar is langer dan de Queen Mary en groter dan belde parle mentsgebouwen samen, terwijl zij bijna even hoog wordt als de Nelsonzuil op Trafalgar Square. De deuren zijn van aluminium en kunnen in twee minuten door middel van motoren geopend wor den. De Brabazon zal tegen einde Maart gereed zijn en in de zomer het luchtruim kiezen Het vliegtuig is zo groot, dat men de vleugels verder in de hangar zal moeten afbouwen, waar ook het roer en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zijn gebouwd moeten worden De hangar zal op het laagste punt ruim 18 meter hoog zijn. De Damster Autobusmaatschappij hield een eerste proefrit met een nieuwe trai lerbus De maatschappij is de eerste par ticuliere onderneming in Nederland die een dergelijke bus voor passagiersgebruik heeft ingezet De bus biedt plaats voor 70 10 personen en is voorzien van de mo dernste verwarmingsapparaten Er is een telefoonverbinding aangebracht, zodat de conducteur in directe verbinding staat met den chauffeur Tevens is in de bus een radio aanwezig Speciale remmen zijn aangebracht, zodat de achteras remt te gelijkertijd met die van de truck Tevens remt de bus automatisch af bij het open gaan der instapdeur In hotel Terminus te Utrecht werd dezer dagen opgericht de vereniging „as-bron" tot behartiging der belangen van asthma- en bronchitispatiënten. Hun aantal in ops land wordt op 200,000 geschat. Het ligt in de bedoe ling zo mogelijk een sanatorium te stichten aan de Noordzeekust en een in het O of Z des lands. Voorts om onderling woningen te ruilen voor het observeren van den invloed van lucht- verandering. Verder wil men voorlich ting geven omtrent geneesmiodelen en -methoden, inzake kwakzalverij enz De contributie werd vastgesteld op f 2,50 per jaar met een entregeld van f 1.— misschien., zal hij zeggen: „Om de ron den meneerl" En dan behoeft U zich he lemaal niet te ergeren, want heimelijk gaat 't bijna ieder mens als de grote revue-komiek Buziau, die, toen hij eens een felle communist creëerde, deze aan het slot van een fulminante rede tegen de rijkdom deed zeggen: „Weg met het kapitaalI.. en toen met verzachting van stem als een gedempte verzuchting er op liet volgen: „breng het maar bij mij thuis!" GERARD STAVENUITER Terecht kunnen wij trots zijn op de producten van de glas fabriek te Leerdam. Twee man. nen aan de arbeid. Gistermidag heeft H M. Ir. W Hupkes oud president-directeur der Nederlandse Spoorwegen en een tiental spoorwegman nen, uit alle rangen, in haar paleis op de Dam ontvangen Deze ontvangst droeg een besloten karakter en werd slechts door enkele leden van de hofhou ding bijgewoond. Ruim vijf kwartier heeft de koningin zich met de spoorweg- mannen onderhouden, die allen een be langrijk aandeel hebben gehad in het spoorwegverzet, tevens heeft zij officieel afscheid genomen van ir. Hupkes, als president directeur der N S, Maandagmorgen was de 46 jarige H N Vendeloo uit de Ackersdijkstraat te Rot terdam bij werkzaamheden in de fabriek van de firma C Jamin aldaar bij een machine bezig met het omleggen van 'n drijfriem Daarbij geraakte de rechter mouw van zijn jas tussen riem en wiel bekneld, met het noodlottig gevolg, dat de man enige malen werd rondgeslingerd en tegen het jlafond geslagen, waarbij de rechteram geheel werd afgerukt In hopeloze toestand werd de man naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd Daar is hij in de loop van de dag overleden Op 17 Januari aanstaande zullen In Krasnapolsky te Amsterdam een aantal beroemdheden uit vroeger jaren in de ring komen om nog eens hun kracnten te meten De netto-opbrengst van deze avond komt ten goede van de NIWIN Men zal onder andere Karei Bisschop, Huib Huizenaar, Van der Zee, Jan van Dam, Leen Nicolaas en Steenhorst aan het werk kunnen zien Ambtenaren van de C.C.D hebben ln de omgeving van Barneveld jacht ge maakt op personen, die eieren vervoer-, een zonder het voorgeschreven geleide- biljet. Het succes was hier niet gering Zeven overtreders werden aangehouden, en Verbaliseerd. Hierbij werden par tijen van 1800 en 3600 eieren in beslag genomen In totaal bedroeg de oogst hier 8045 eieren. DE TEGELBERG NAAR INDI8 Op 7 Januari zal het motorschip Tegel berg van Amsterdam uit naar Indië ver trekken met aan boord het eerste ver- kennings-regiment uit Amersfoort en enige leden van de militaire administra tie De afvaart vindt plaats van de Java- kade af In de" Russische zóne van Duits land worden de genationaliseerde landgoederen boven de 100 ha. ver deeld in kleine percelen en meest toegewezen aan Duitse boeren en landarbeiders, die uit Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije verwijderd zijn. Aangaande de exploitatie van de landgoederen in 3e Britse zóne deelt het Decembernr. van het Maandblad van de Nat. Coöp. Raad mede, dat dit nog in een stadium van voorbe reiding verkeert. Van de zijde van de centrale in kooporganisatie der verbruikscoöpe raties was aan het Britse militaire bestuur voorgesteld de grote land goederen te nationaliseren en in exploitatie te geven aan productie coöperaties en niet te splitsen in kleine bedrijven, welke zich minder goed lenen voor spoedige rationali satie en mechanisatie. Dit laatste wordt nodig geacht in verband met de ernstige voedselsituatie in de westelijke zones van Duitsland. In deze zones toch met 40 pet van de oppervlakte cultuurgrond van Duits land wonen 44 millioen mensen, terwijl de Russische zóne met 22 millioen inwoners over 60 pet. van die oppervlakte beschikt. Tegen voormeld plan, exploitatie dus door landbouwers en landarbei ders op coöp. basis, dus ongeveer gelijk aan de Russische kolchosen, zijn echter bezwaren gerezen, wijl gevreesd wordt, dat de Duitse boer en arbeider moeilijk in een derge lijke gemeenschap opgaan Daarom is nu aan het Britse bestuur voorge steld de landgoederen in exploitatie te geven aan centrale, provinciale en plaatselijke organisaties, waarvan deelgenoten zullen zijn de centrale landbouw-organisaties en de centrale inkooporganisaties van de verbruiks- coöperties. Ook de vakverenigingen van landarbeiders zullen in het be stuur en beheer dezer exploitatie- verenigingen worden opgenomen, terwijl de afzet en de distributie der te verbouwen producten zullen ge schieden door de verbruiks-coöpera- ties. Grondvester van 't Nederlands gezag in Ned.-Indië 360 jaar geleden geboren Morgen, 8 Januari, zal het driehon derdzestig jaar geleden zfjn, dat 'één onzer meest beroemde gouver neurs-generaal van Nederlands- Indië, Jan Pieterszoon Coen, te Hoorn werd geboren. Over deze grote figuur is in de loop der tijden zeer niteenlopend geoor deeld. Coen is enerzijds opgehemeld tot een soort mythologische figuur, door anderen is hjj verguisd. Coen was een kind van zijn tijd en aan zijn daden naar ons huidig oordeel: goede en slechtelag bij hem de overtuiging ten grondslag, dat hjj God en wereld een dienst bewees. Coen is de stichter van Batavia ge weest en de grondlegger van het Nederlandse gezag in de Indische archipel. Daarom alleen al is zijn naam in onze vaderlandse historie onsterfelijk geworden. Jan Pieterszoon Coen was de zoon van Pieter Willemszoon van Twisk, die later de naam Coen aannam. Toen Jan Pieterszoon dertien jaar oud was, ver trok hij naar Italië, waar hij te Rome werkte op de kantoren van Justus Pes- catore, en waar hij de kennis van het boekhouden opdeed, "welke hem later zo goed te pas zou komen. Toen hij twintig jaar geworden was, ging hij met de „Nieuw Hoorn" naar de Oost in de functie van onderkoopman Vier jaar later keerde hij naar Neder land terug, doch in 1612 maakte hij opnieuw een Indië-reis, nu echter als opperkoopman met het bevel over twee schepen. Coen was een man, die In die woelige, drukke tijd van strijd en verraad in de koloniën werk kon vinden. Hij was een organisator eerste klas en zijn supe rieuren hadden dit al gauw bemerkt Vandaar dat hij in 1614 werd aange steld als boekhouder-generaal, terwijl in 1617 zijn aanstelling tot directeur- generaal volgde. In die functie genoot Coen de achting en waardering van den toenmaligen gouverneur-generaal Pieter Both, die onder meer van hem schreef: „Een per soon zeer modest van het leven zedich, van goeden aard, geen dronckaerdt, niet hoovaerdich, in raadt zeer bequaem, in 't stuck van coopmanschap en boeck- houden hem wel verstaende". Geen wonder, dat deze jongeman carrière maakte! Reeds in hetzelfde jaar, 1617, volgde zijn benoeming tot G.G., een titel welke hij eerst in 1619 aannam, toen Laurens Reael voor de functie bedankte. Toen brak voor Coen een moeilijke tijd aai»; de Engelsen zagen met lede ogen de vestiging van het Nederlandse gezag in de koloniën en trachtten Coen's macht te ondermijnen door de in landers in hun verzet te steunen. Coen bouwde toen een fort en vernietigde de vestingwerken, die de Britten met hulp der inlanders te Jacatra hadden opgetrokken. Hij bond de strijd aan met de Engelse vloot en deed tenslotte met behulp van troepen uit de Molukken een aanval op Jacatra, dat zich zonder veel weerstand te bieden, overgaf. Coen benoemde Jan Steyns van Antwerpah tot baljuw van het „voormalig Konink- ijk Jacatra" en verijdelde hierdoor iedere poging der Engelsen om eigen rechten te verkrijgen. Coen kon toen met recht schrijven aan de Heren Zeven tien in Holland: „So si et ende eonside- reert doch wat een goede courage ver mag". Stichter van Batavia. De grondslag voor de hoofdstad van Indië was gelegd. Coen wilde de plaats graag „Nieuw Hoorn", noemen, dech de Heren Zeventien lieten hun keuze vallen op „Batavia". Coen ontwierp wetten en regels voor de burgerij der stad en die regels wa ren niet bepaald mals! Toch deed Coen alle mogelijke pogin gen het gehalte der burgerij op hoger peil te brengen. Het ging Batavia goed in die tijd, on danks de weinige medewerking, die Coen van Heren Zeventien ondervond. Geen enkele Britse vloot deed nog een aanval op de Nederlandse bezittingen en dat was Coens werk. De moord op Banda. Consequent als hij was zond Coen, toen de bewoners van Banda en Ambon een handelsverdrag niet nakwamen, een strafexpeditie naar deze eilanden, met het gevolg, dat een groot deel der be woners vermoord werd. Deze moord partijen vormen de zwarte bladzijde in Coens bewind. In 1623 verliet Coen Indië om naar t vaderland terug te keren. Hij ontving hier veel eerbewijzen en huwde met de negentienjarige Eva Ment. Uit dit huwelijk werd een dochter ge boren, die evenwel spoedig overleed. Het was de bedoeling, dat de G.G. spoedig zou terugkeren, doch er was om zijn figuur een formele politieke strijd ontstaan tussen de Engelse en de Ne derlandse regering, welke eerste Coen van allerlei lelijke dingen betichtte, dat het vertrek uitgesteld werd. Uiteindelijk rustte men ln alle stilte een schip voor hem toe en zonder of ficiële kennisgeving van Heren Zeven tien vertrok Coen weer naar de Oost! Na een moeilijke reis arriveerde hij goed en wel op 27 September 1627. In de tweede periode van zijn gouver neurschap werden er wederom verbit terde slagen geleverd tegen de Ban- tammers en andere vijanden en meer dan eens werd Batavia ernstig bedreigd, doch het bleef gespaard, dank zij Coen's beleid. Op 21 September 1629 stief Coen, slechts 42 jaar oud. Waarschijnlijk is zijn gestel gesloopt door een tropische ziekte. Zijn stoffelijk overschot werd begraven in het stadhuis en vijf jaar later overgebracht naar <k Nieuwe Kerk. Deze kerk is later afgebrand, doch het graf heeft men enige jaren vóór de oorlog opnieuw gevonden Ter nagedachtenis aan Coen werden te Batavia en te Hoorn standbeelden opgericht. Tien jaar geleden werden in HoC^fc grote Coenfeesten gehouden en bm<a heeft toen op treffende wijze den een. voudigen man herdacht, die in Indii „wat groots verrigt" heeft. Onze receptie wordt ge houden in de Instuif 8 Januari van 34 uur. JACOB KEIJZER en MARIA MARGRITA BROERE. Gevraagd; EEN MEISJE of WERKSTER. Mevr. KOOPAL, Brouwer straat 19- Te koop een paar prima DAMESSCHAATSEN, event, met schoenen, maat 39. Na 6 uur. J. DE JONG. 2e Tuindwarsstraat 21. BESTE KOEMEST te koop gevr., elke hoe veelheid. J. BAKKER, Hooi- en Stroohandel, E'gmond-Bin- nen. Tel. 435. Bij beschikking v. d. Arr. Rechtbank te Alkmaar d.d. 3 Jan. 1947 werd in staat van faillissement verklaard JAN DE WIT, van beroep bakker, wo nende te Heiloo, Heeren- weg F 98, met benoeming van d?n E.A. Heer Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake tot Rechter-Oommissaris en van ondergetekende tot Curator. De Curator, Mr. G. VAN HILTEN, kantoor Oudegracht 102. Op Vrfldag 10 Januari, 's avonds 8 uur wordt door de Kon. Ver. „Oost en West" in Het Wapen van Heemskerk, Breedstr., een Indische avond georgani seerd, gegeven door Raden S. Hardjodirenggo met Javaanse muziek, -toneel, enz. Toegang leden f 0,50, scho lieren f 0,75, niet-leden f 1.Kaarten verkrijg baar bij N. J. HOFMAN. Kerkplein 9 en 's pvonds aan de zaal. Een greep uit onze collectie Perka Huiskamerlamp Leesiamp, compleet Ganglantaarn LAAT 138 FNIDSEN 123 TEL. 2462 ALKMAAR WONINGRUIL. Gevraagd; moderne woning in Alkmaar ofomgeving, met centrale verwarming en garage. Aangeboden: keuze uit 2 woningen te Hoorn, 1 in Soest, 1 in Haarlem, 1 in Heemstede. Brieven aan: J. B. POST. Westersingel 2, Hoorn, telefoon 4150 (K 2290). Donderdagmorgen 10 uur bij C. v. d. OORD, Schermerhorn. Timmer- en brandhout w.o. zes grote garagedeu- deuren, zes kapspanten 7x4, zes zolderbalken 7 x 30, ongeveer 4000 dak pannen, planken en stijlen. Alles grenenhout. Inboedels, naaimachines, kleden, meubelen, enz. Dek ker, Spoorstraat 5, Alkmaar. Zwart lakens heren-jaquet Koningsweg 14. Een prima damesrijwiel zon der banden en een herenrlj wiel met banden. Landstr 19 Jacquet met vest en ver pleegstersjapon mt 42. Br cmd nr 268, Bur, van dit blad Door den Tuohtrechter voor die Prijzen te Alkmaar werd de manufacturier JAN KOOMEN, wonende te Heiloo, Rijksstraatweg A 260, veroordeeld tot geld boeten, resp. van f 30, f 25 en f 250, benevens tot publicatie van het vonnis wegens: le. het ten verkoop aanbieden van manufacturen, zonder dat deze artikelen op een duidelijk zichtbare wijze waren geprijsd; 2e. terzake van het feit, dat hij niet in het bezit was van een administratie; 3e. het ten verkoop aanbieden van manufacturen tegen een te hoge prijs. VERDRONKENOORD 99, ALKMAAR. TEL. 4376. MIDDAG- EN AVONDLESSEN voor eigen gebruik en opleiding voor exaimens. Ook gelegenheid om lessen te volgen in STOFVERSIEREN. VRAAGT INLICHTINGEN. Een pr. opklapbed z. omb of ruilen voor divanbed of iets anders. Stuartstraat 23a Een dameswinterjas kl. mt 38, Buisman, Hekelstraat 15 Prima winterjas mt 52-54 Nicolaas Beetskade 34. Prima brandkasten. Zeer lage prijs. Dekker, Spoor straat 5, Alkmaar. ïbacb plano. Lage prijs. Dekker, Spoorstraat 5, Alk maar. Een cylinder schrijfbureau. Boomkampstraat 12 Linnenkast en dressoir. E> Voerman, Schermerhorn Nieuwe baby commode, pitrie ten wieg met bedje Pracht bontmantel. Keizerstraat 2 Pahtëfoon met platen Hof straat 9. platte wagen op luehtban den, compleet met reserve wiel. Gerard Doustraat 28, Alkmaar. Een Stofzuiger 125 V slee model f 45,- Stationsstraat 76 Een prima schrijfbureau. Nic. Beetskade 12, Alkmaar Een reiswleg. D W Hartman, Stationsstraat 7, Alkmaar BOUWBEDRIJF BURE. VOORDAM 9, TELEFOON REDACTI Leeuwarden, 7 J De Eflstedentc dag geen doorgai Het aantal w: route in Frïeslan is, ondanks de z zelfs toegenomen omtrek van Leeu dik en minder worden. Vermoet gevolg van de ze van de stroming Op deze grond 1 van de Friese El zich genoodzaakt Donderdag niet t Over een andert bestuur van de vereniging zich i Paludrine, een r neesmiddel tegen Mal passing in de stad in ruim 99 procent t del de gevallen genezii De hevige wind, van België met de ging, heeft talloze b< electrische draden vai Luik afgebroken Mrs Peggy Thorn der van drie kinderei (Wales) een vierling tal, dat uit 2 jongens staat, maakt het voo In Den Haag z van heden 22.000 sir. verkocht, waarvan i goede zal komen aar Kruis. De politie te Ar waarschuwing tot he Verband met het ont tal diefstallen uit auto's. De woning van burgemeesteresse vai bant) is Maandagavc brand geheel in de a HIER EN DAAR Enkele overdrive] waaruit hier en d; kan vallen. Meest n oost en zuidoost. Ir het land strenge vo gedeelte matige vor 2 9 Jan.: Zon op: Maan op: 1! Het water in di( hun een kwelling. P waren vervuld van lauw water. Het b dachte, het vulde het groezelig zeil, welijke hebzucht o ten, het werd het van iedere gedacht: toch durfden ze j meer te nemen ,oi tussen hun reddin; leen die paar litei tank stonden.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 4