JAN LAN GE DIJK DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN viervoudig landskampioen. Hij won op alle afstanden en verbeterde een Ned. record Hors d' Oeuvre Byrnes had slechts „twee gelukkige dagen" Republikeinse beschuldigingen afgewezen Binnenkort extra tabaksbon Alles is goed met Prinses Juliana Nieuwe Bonnen 17 mensen doodgevroren De herdenking van onze bevrijding SCHOENENBON VOOR KINDEREN Bonaanwijzing scheerzeep Jongen schoot zijn broertje dood H M de Koningin maakt ijszeil tocht Strenge winter baart grote zorgen Waddenzee één ijsvlakte Weerbericht Stijging van temperatuur Frankrijk en Indo-China AAI! pogingen der regering om de strijd te voorkomen en langs vreed zame weg met Annam, Tonkin en Co- chinchina, welke tezamen de democra tische republiek Vietnam vormen, tot vereenstemming te komen heeft het niet ontbroken. Vietnam zou, evenals de an dere overzeese gebieden, als „verbonden staat" deel uitmaken van de Unie van het Franse rijk en het zou een eigen regering kunnen kiezen Frankrijk heeft angs diplomatieke weg zorgvuldig orga nisatorisch werk verricht, maar het is ten slotte toch in een gewapend con flict gewikkeld, daar de republikeinse regering van Vietnam niet bij machte b.eek te zijn de toestand te beheersen. Volgens den president van de republiek Vietnam hebben reactiennaire Franse e ementen de strijd uitgelokt; volgens den minister-president van de republiek Frankrijk, Léon Blum, dien men moei lijk van imperialisische neigingen ver denken kan, is voortzetting van de strijd voorlopig noodzakelijk, ook al ter be scherming van de Franse burgers, die zich in Indo-China bevinden. Blum heeft nadrukkelijk verklaard, dat het stichten van een vrije republiek Vietnam het oogmerk der Franse regering blijft, doch dat dit doel niet kan worden ver wezenlijkt tenzij orde en rust eerst zijn hersteld. u. REGEN BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3329 REDACTIE 3902 Olio 187294 Dir.: 1. Bijlsma DONDERDAG 9 JANUARI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 192. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot K woorden 75 ct., elk wooro meer 5 et., uitsluitend contarr Abonnementen: f 1.10 per maand, f S.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H. k, Uyldert. plv. Tj. N. Adema rayouredacteur D. A. Klomp wat nog nooit gebeurd is in de nationale schaatsensport, is bij deze nationale kampioenscU-ppen op Kralingen geschied: Langedyk, kampioen van Nederland 19461'47, wist beslag te leggen op de eerste plaats op alle vier afstanden. In zfln rit op de 10.000 m. tegen Piet Keyzer, titelhouder van het vorige seizoen, kwam de Lierenaar helaas te vallen na ongeveer 5.000 m. Tot pp dat moment was het een zeer spannende wedstrijd geweest met bijzonder lage tijden, zodat de mogelijkheid groot was, dat zelfs het zeer scherp staande Nederlandse record zou worden verbeterd. Door de val van Keyzer moest Langedijk verscheidene ronden alleen rijden, hetgeen zijn rondetijden ongunstig beïnvloedde. Niettemin bleek, dat hij met een tijd van 18 min. 37 4 sec slechts 6,6 see. boven bet record van Heiden kwam, die in 1929 bij de kampioenschappen te Groningen het Nederlandse record met 18 min. 30,8 seo. op zijn naam had gebracht. Ned. record op de 1500 meter verbeterd. In de eerste serie van de 1500 m. kwamen tegen elkander uit: no. 1 in het algemeen klassement J. Langedijk tegen no 4 den Amsterdammer Egas Beide rijders hadden de vorige dag op de 500 m. de snelste tijden gemaakt en yolgens de resultaten moesten zij nu ook op de 1500 m. tegen elkaar rijden. Het ijs bleek zeer snel te zijn, hoewel niet helemaal brandschoon. J. Langedijk bevestigde zijn uitstekende vorm van de eerste dag door de 1500 m. af te leggen in 2 min. 31 sec., hetgeen een nieuw Nederlands record betekende. Het oude record stond op naam van Buyen met 2 min 31,4 sec., gevestigd op 1 Februari 1942 te Bergen (N.-H.) De tijden van de drie chronometteurs wa ren 2 min. 32 sec., 2 min. 31 sec. en 2 min. 30,8 sec., zodat de middelste tijd, 2 min. 31 sec als officieel vastgestelde tijd geldt. Egas noteerde de uitste kende tijd van 2 min. 33,5 sec. De chef de mission van het Neder- DIE TAAI, TOCH Op dat drukke station in Noord-Holland is die arme lunch nog steeds de hele dag verkrijg baar. Dat is nu met de kou na tuurlijk erg prettig en gesterkt door dat vooruitzicht, worstelde ik voort door de tochtige stra ten, pal in de felle Oostenwind op, tot mijn oog viel op een af fiche voor het raam van een zaak in parfumerieën en aanverwante dames-artikelen De meneer uit die zaak verkoopt onzichtbare haarnetjes in alle kleuren Met andere woorden onzichtbaar wit en rood en geel en zelfs zwart. Eindelijk eens onzichtbaar zwart, een welkome afwisseling na al dat zichtbare op straathoeken en pleinen, vooral in de grote ste den, U weet wel, die sigaretten en die textiel en zo De handelaar in gebottelde geu ren zit nu waarschijnlijk te wach ten op klanten, die na de aan schaf van een poederdonsje of een lippenstift, zo terloops even vragen, die onzichtbare haarnet jes even te mogen zien Nog napiekerend over de vraag, hoe je eigenlijk weet, welke\ kleur je met zo'n netje bij de kop, 01 liever óp de kop hebt, kwam ik thuis en trachtte vergetelheid te vinden in het lezen van één van onze vele dagbladen En waar lees je, als het vriest, het eerst over? Over de ïJsclub natuur lijk. Maar genietende van zo r ijsverslag ijsde ik, want daar stond: „Wijlen den heer Zur en-Zo zal hiertoe nopelijk be sluiten." En dat vind ik noga griezelig Veronderstel, dat de man inderdaad zo 'n besluit neemtnee, met spiritisme heb ik niets op. Ik wil hier nie) langer bij ver-wijlen, maar laai wijlen den heer (met een n) lie ver wijlen Ik heb het geval ook aan mijn vrouw laten lezen, die schichtig werd en om haar te kalmeren zijn we, nu het toch al haast bedtijd was. op het station maar warm gaan lunchen KREEFT Toen, op een diplomatieke recep tie, Dinsdagavond op het Witte Huis te Washington gehouden, de Britse ambassadeur, Lord Inver- chapel, bij wijze van scherts „pro testeerde" tegen Byrnes' besluit tot aftreden, antwoordde Byrnes: Er zijn slechts twee gelukkige dagen in het leven van een man in een openbare functie, namelijk de 'dag, waarop hij benoemd wordt en de dag, waarop hij heengaat". Van alle aanwezige gasten toonde slechts mevrouw Byrnes zich inge nomen met het besluit van haar echtgenoot. „Nu zal ik tenminste met hem kunnen praten inplaats van hem „nota's te moeten schrijven. Van de vierling, die mevrouw Peggy Thomas uit Bridgend (Wales) het leven schonk, zijn 2 jongens en 1 meisje over leden Eén meisje Is nog in leven lands Olympisch Comité voor de a.s. Olympische winterspelen, de heer K. J. J. Lotsy was aanwezig en was één der eersten, die Langedijk gelukwenste m zijn uits.ekende prestatie. Ook de president van het N.O.C., It. kolonel C. F. Pahud de Mortanges woon de de wedstrijden op de ijsclub Kra ingen bij De resultaten van de 1500 m. luiden 1. Langedijk 2.31, 2. Egas 2.33,5, 3. Buyen 2.33,7, 4. en 5. Verbiesen en Haveko'te 2 35, 6. C Broekman 2.36, 7. Zwanen burg 2.36,4 8. Keyzer 2.36,8, 9. Jonker 2.37,2, 10. Scheer 2.38. De tijd van Jan Langedijk op 100 m 2 min. 35 sec. werd door de andere rij ders op deze afstand niet meer ver fceterd. Zodoende werd Langedijk eer ste op de derde afstand van het kam pioenschap. De 10.000 meter. Had Langedijk de 10.000 alleen maar uitgereden, dan al zou het kampioen schap voor hem zijn geweest, maar: zelfs op de 10,000 m werd hij eerstel De stand lu dt hier: 1. Langedijk 18 min, 37,4 sec., 2 Broekman 18.47,8, 3. Verbiesen 19.16,2, 4. Strijbis 19 18,6, 5. Keyzer 19.24,2, 6. Zwanenburg 19.31,5, 7 Buyen 19.35, 8. Havekotte 19.37,6, 9. Scheer 19.38.8, 10. Muts 19.46,8. 11. Egas 19.55, 12 Breed 19.56,2. Eindklassement over de vier afstan den luidt: 1. en kampioen van Neder land Langedijk 210.383, 2. Verbiesen 216.097, 3. Havekotte 217.397, 4. Buyen 217 683, 5. Egas 217.867, 6. Keyzer 218 197. 7. Broekman 218.250, 9. Scheer 219.737, 10. Zwanenburg 220 148, 11. Breed 220.937, 12. Muts 221713, 13. Jonker 221.785, 14. Van Hoorn 223.310, 15. Van der Voort 225.727, 16. Kortenaar 226.950. Een officieel communique van de Ne derlands-Indische regering wijst de republikeinse beschuldigingen van schending van de wapenstilstand door maatregelen van militaire zijde en van de zijde der Nederl-Indische regering categorisch van de hand Eind dezer maand of begin Februari kan de aanwijzing worden tegemoet gezien van een extra tabaksbon als eerste in de toenemende serie, welke zal lelden tot de beloofde rantsoen- verhoging In handelskringen is men slecht te spre ken over het lange uitblijven van de zgn weldadigheidssigaretten, de importsigaret ten, welke tegen 41/2 gld per pakje door de bona-fide handel zouden worden ver kocht en waarvan de extra-opbrengst aan Ned Vólksherstel ten goede zou komen Deze zouden reeds in December verkrijg baar zijn Thans komen zij als mosterd na de maaltijd, zo klaagde onze zegsman, doelend op df verruiming van het tabaks rantsoen Deze schijnt intussen wat te zijn uitgesteld, om de weldadigheidssigaretten een kans te geven Oorspronkelijk zou reeds op 15 Januari een extra-bon wor den aangewezen Een verslaggever van het ANP heeft een bezoek gebracht aan den man, die wat betreft de a.s. geboorte van een nieuw oranjetelgje genoemd mag wor den als te zijn „het beste geïnformeerd", n-1. dr. J de Groot, behandelend genees heer van H.K.H. Prinses Juliana. Dr De Groot is uiteraard een zwijgzaam man, doch het weinige, dat hij kon mededelen was zeer verheugend. Hjj zeide nj.: „Alles is zo goed, dat ik U niets kan vertellen. Ik verwacht de geboorte van de Koninklijke baby tegen half Februari, doch zal mij reeds in de eerste week van Februari naar Soestdijk begeven". Hoeveel maal zullen de kanons bul deren? 51 maal of 101 maal? K. J. J. LOTSY VOORZITTER K.N.V B- Naar ANP Sport verneemt, is de heer K. J. J. Lotsy bij enkele candi- daatstelling herkozen als voorzitter van de Kon Ned. Voetbalbond. De vorst is opnieuw ingetreden. Een Marken en Volendam. ijszeïlboot onderhoudt het verkeer tussen AHF Voor de tweede helft van de le periode 1947 (5 tot en met 18 Januari) geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de navermelde artikelen: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no 2) 55—4 Algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 55—5 Algemeen 1 kg appels of peren 55—6 Algemeen 50 gram cacao 55—7 Algemeen 125 gram koffie 55—8 Algemeen 50 gram thee 55—9 Algemeen plus minus 225 gram huishoudzeep of. 90 gram toiletzeep Bonkaarten KD, KE 702 (strook no 2): 56—5 Algemeen 1 kg appels of peren 56—6 Algemeen 50 gram cacao 562d Reserve plus minus 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep 562e Reserve plus minus 450 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 563d Reserve 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten: T 66 2 rants tabaksart, Op bovenstaande bonnen kan met in gang van Vrijdag 10 Januari aanstaande worden gekocht De bonnen voor appels of peren blijven geld f tot en met 1 Februari aanstaande In verband met het aanwijzen van de nieuwe zeepbon kan het voorkomen, dat hier en daar enkele winkeliers nog niet voldoende bevoorraad zijn Verwacht mag echter worden, dat de aflevering op de nieuwe bonnen in de meeste gevallen binnen weinige dagen kan geschieden Te Hamburg zijn reeds 17 mensen dood gevroren, terwijl er 41 ernstige gevallen werden geconstateerd, waarin lichaams delen waren bevroren Dit werd heden avond bekend gemaakt door den voor zitter van de Brandstoffencommissie van de Hamburgse gemeenteraad. Zoals reeds enige tijd geleden is me degedeeld heeft de regering bepaald, dat de nationale feestdag van de bevrij dings dag op Maandag 5 Mei zal plaats hebben In aansluiting daarop kan worden me degedeeld, dat de kerkelijke herdenking op Zondag 4 Mei zal geschieden. Het CDK deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten op nader vast te stellen dagen na 19 Januari a.s. aan kin deren, geboren in de maand Januari van een der jaren 1933 t/m. 1946 een schoenenbon zullen uitreiken van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van de betrokken kinderen. Het CDK deelt ons mede, dat op bon „textiel i m" der textielkaart VA 605 voor mannen een rantsoen scheerzeep beschik baar wordt gesteld Men moet deze bon bij een detaillist in scheerzeep inleveren De detaillisten zullen de zeep afleveren, zodra zij bevoorraad zijn Een rantsoen scheerzeep bedraagt; 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrème of 400 gram snelscheercreme Een 15-jarige jongen is te Almelo het slachtoffer geworden van het spelen met een vuurwapen Tijdens afwezigheid van de ouders, was de 19-jarige J H D E bezig geweest met het schoonmaken van een Duits geweer, dat hij onbevoegd in zijn bezit had Op een gegeven ogenblik raakte hij de trekker aan, waardoor het schot afging Het 15-jarige broertje van den jongeman werd in zijn slaap getroffen Hij was op slag dood Onder de hevig ge schrokken kinderen brak een paniek uit De 19-jarige jongen -ende ontdaan de deur uit en zakte op straat in elkaar De re cherche heeft de zaak in onderzoek Gisterochtend heeft H M de Koningin op de Gouwzee een tocht gemaakt met een ij szeil jacht Om kwart voor tien ver liet H M per auto het paleis op de Dam en een half uur later werd zij in Monni kendam begroet door den burgemeester, den heer W N Kelder Nagestaard door hon derden Monnikendammers stapte de Ko ningin om half elf aan boord van het negen meter lange ijszeiljacht Poolvos Dit jacht, dat toebehoort aan den heer Van Goor, Noordeinde 68 te Monniken dam, wordt beschouwd als een der snél ste jachten van Nederland Ondanks de tegenwind op de heenreis werd een snel heid bereikt van meer dan vijftig km per uur Hare Majesteit genoot ondanks de felle koude zichtbaar van de tocht Tot onder Marken ging de Poolvos en dan ging het voor de wind niet zeer grote snelheid waarbij zeker tachtig km per uur werd bereikt weer in de richting van Monnikendam De prijsvoorschriften voor oud papier zijn ingethrokken, teneinde het inzamelen ook voor kleinere hoeveelheden te stimu leren Zo ver het oog reikt, zien de bewo ners van Ameland een uitgestrekte ijs vlakte, de Waddenzee is geheel dicht gevroren *Iet zal dan ook niet lang meer duren, of men kan te voet de Waddenzee naar het vasteland over steken De toestand op het eiland Is normaal, post en levensmiddelen *Un geregeld aangevoerd De aanblik van de dichtgevroren Waddenzee roept herinneringen op aan de strenge winter 1940/41 toen het water ook was dichtgevroren In tegenstelling met nu werden slechts sporadisch post en passagiers per vlieg tuig van en naar Ameland vervoerd In twee dagen zijn drie maal vluchten ge maakt en ongeveei 60 peronen vice versa vervoerd Van een afgesloten zijn van de buitenwereld is thans dan ook geen sprake Nieuwe voedselcrisis in Ruhrgebied Nu de temperatuur in het Ruhrgebied tot 35 graden onder 0 gedaald is, wat de laagste is, die tot dusver daar werd ge registreerd, wordt dit gebied door een nieuwe voedselcrisis bedreigd Het mili taire bestuur maakte bekend, dat wegens het bevriezen van de kanalen de graan- aanvoer van de havensteden is beperkt tot 45 pero nt van het minimum, dat nodig is om in de nood te voorzien „In plaats van het normale rantsoen van 1550 calo rieën per dag", aldus deelden de autoritei ten mede, „zal' het gemiddelde rantsoen, naar schatting, 1420 calorieën bedragen en in plaatsen, waar geen aardappelen be schikbaar zijn, zal het tot ongeveer 1190 dalen" De aardappelen, die reeds per schip naar het Ruhrgebied zijn vervoerd, kunnen door de lage temperatuur niet worden gelost Het Dortmund—Eems-ka- naal en het netwerk van de verbindings kanalen zijn geheel bevroren Kolengebrek laat zich gelden Tengevolge van het kolengebrek zal ln het gebied van Keulen electrische stroom alleen gedurende 6 uur in de avond en 2 uur in de morgen worden toegevoerd Te Düsseldorf is er tussen 8 en 16 uur en tussen 23 en 6 uur geen stroom Sommige gedeelten van Praag hebben de laatste 2 dagen in het geheel geen licht gehad Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Krachtige winid tussen Zuid en Oost. Aanvankelijk hier en daar nog nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. In het Noorden van het land nog lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN. 10 Jan.: Zon op: 8,0b.' Onder: 16,09- Maan op: 20,30. Onder: 10,33. fJNZE regering is niet de enige, die te worstelen heeit met conflicten in het overzeese gebied. Engeland staat aan de vooravond van een crisis in Brits- Indië, welke bedenkelijke vormen en enorme proporties dreigt aan te nemen rn Frankrijk is reeds in een bloedige strijd gewikkeld, welke aan het door de wereldoorlog uitgeputte land grote zorgen baart. De zaak is, dat de geestelijke ont wikkeling bij de volken van het verre Oosten niet heeft stilgestaan. De cultu rele invloed uit het Westen heeft vrucht gedragen; en de westerling plukt nu de vrucht welke voor hem in vele geval len een bittere nasmaak heeft. De Azia tische volken, die men tot in de eerste decenniën dezer eeuw als onmondige doch volgzame kinderen placht te be schouwen ook wel eens ongehoorza me kinderen, maar dan bleef de straf niet uit zijn volwassen en zich van hun kracht en betekenis bewust ge worden de twintigste eeuw staat nu eenmaal in het teken der bewustwor ding en zij wensen als zodanig door hun vroegere leidslieden te worden er kend. Ï>E moeilijkheid ligt hierin, dat deze oosterlingen nog geenszins in be leidvol zelfbestuu- langs democratische weg zijn geschoo' de noodzakelijke er varing en de polit.eke routine ontberen en ten overvloede in vele opzichten, wat volksaard en god-dienst betreft, onder- ing zijn verdeeld. Zij zijn, tengevolge van eeuwenoude contrasten, geschillen en veten, maar al te zeer geneigd met elkaar ln conflict te geraken, zodra de Europeaan zijn beschuttende handen van hen aftrekt, en zich in een chaos yan twist en strijd te storten, welke voor die oosterse volken zelf rampspoe dig worden moet. JERW1JL onze regering met de be volkingsgroepen in Nederl.-Indië bedachtzaam overleg pleegt en Engeland ten opzichte van Brits-Indië al zijn diplomatiek beleid aanwendt om een burgeroorlog tussen de inlandse volken, tussen Hindoes en Mohammedanen, te voorkomen, heeft de Franse regering zich genoopt gezien krachtdadig toe te slaan, zodat in Achter-Indië een hevige strijd is ontbrand. Ondanks de goede verstandhouding en het vriendschappelijk contact tussen de autoriteiten van Frankrijk en Vietnam bleken de laatsten niet hij machte te zijn een gewapende actie der extremisten te voorkomen en spoedig was Hanoi het centrum van 'n bloedige strijd Sindsdien woeden de gevechten voort, nu hier dan daar op laaiend. Frankrijk stelt zich op het standpunt, dat het geen middelen ver zuimen mag, ook niet die van ge wapende actie, om de vrede in het verre >osten te herstellen. 18) Het eerste buiswater kwam over en doorweekte de vijf mannen. Nog dich ter kropen ze op elkaar. Het water ver kilde hen, hoewel ze gedacht hadden dat hun lichamen, na al die dagen aan de lucht te zijn blootgesteld, zo verhard waren dat ze ongevoelig zouden zijn voor wisselingen in de temperatuur. Het werden een paar ellendige dagen, de ellendigste die ze tot nu toe hadden meegemaakt. Het vlot, dat wentelend en rondtollend ding zonder roer, werd van golf tot golf geworpen en de man nen moesten zich terdege vastklemmen om niet van de latten afgeworpen te worden. Hun weinige bezittingen had den ze zo goed als het ging weggebor gen tussen de planken. Ze begrepen dat het natte jaargetijde had ingezet en ze wisten ook dat die weken kon duren. Zou het vlot het hou- ^ou^cn dunne latten bestand □lijken tegen de kracht van de wind en de zee? Ze hoopten het, maar ze waren ervan overtuigd. Toen dronken ze ieder de laatste teug uit de kleine watertank. Ze zagen elkaar aan en ieder wist wat de gedach ten van den ander waren. Er móest nu water komen. Er kwam water. Ineens opende de hemel zich en daar was de regen. Geen gewone regen, die zachtjes aan begint die eerst met klei ne timide druppels neerkomt, maar een tropische regen, inééns een machtig scherm van water, een zondvloed van water, een overstroming uit de lucht, een vallend meer. Ze openden hun mond en vingen het water op. Het was het heerlijkste, kostelijkste zoete water dat ze ooit ge proefd hadden. Dit was de gave des hemels en ze dankten uit de grond van hun harten God, die hun dit gezonden had, juist toen hun toestand zo hope loos was. Het bleef dóórregenen, uren achter een. Het was alsof alle regen ter we reld hier vereend werd en boven de vijf verdorste mannen van het vlot uit gestort. Het was een rijkdom van wa ter, een weelde van de zoetste, heer lijkste, kostelijkste drank, die de aarde bezat. Ze drónken Ze likten, slurpten, zo gen het water in zich op en ze proef den het zoals een mens de kostelijkste drank der scheoping proeft. Ze voelden het stromen door hun verdorde lichamen en zeNvoelden tege- ,k de krachten terugkeren in die li- hamen Tegelijk met de honger die zich dotselmg in alle hevigheid deed ge voelen. Het regende urenlang en toen het droog werd, even plotseling als de bui begonnen was, hadden ze nog verschei dene liters vergaard in het zeildoek dat ze opgehouden hadden, één man aan iedere punt en welke voorraad ze voorzichtig in de tank goten. Dat was hun levenskapitaal en ze voelden zich voor een ogenblik rijk. De hemel woei schoon en ze'droog den op. Ze rilden van kou en vermoeid heid, maar dorst hadden ze niet meer. Wel hadden ze hevige honger. En c waren nog maar een paar cracker? over. Dat was alle mondvoorraad voo: vijf uitgehongerde zeelieden, die reed enige weken op zee rondzwierven. De andere dag was de wind wat af gezwakt maar het vlot danste nog steeds op de ruwe deining. Het was een ellendige en uiterst vermoeiende toe stand, vermoeiend omdat de mannen reeds een belangrijk deel van hun krachten ingeboet hadden. En dit was pas het begin van de natte moesson, die enige maanden aanhoudt in deze streken, Later op de dag brak de zon door en het was dezelfde gloeiende, stekende en martelende zon van al die voorgaan de dagen. De mannen kropen snel onder het zeil, op de ene na, die de wacht had. Die keek met wijdgeopende ogen naar de horizon, naar het schip, dat tomen moest maar steeds niet kwam. Stel, dat het vandaAg zou komen, techt de man en dat hij het als eerste Tag. Maar er kwam geen schip, die dag. Trouw bleef hen alleen de zon ,een vervloekte zon, die hen brandde en ijnigde en martelde. Een zon, die niet 'erd tegengehouden door een zeildoek, 'och die alles doorboorde. De nachten waren een verlossing oor de mannen van het vlot, hoewel die nachten koud en guur en vochtig waren geworden. De damp hing over het water en zo heet het overdag was, zo kil en onaangenaam vochtig was het 's-nachts. En ze werden steeds magerder. Ze za gen het niet aan zichzelf. Maar de een zag het aan den ander. Er was geen voedsel meer op het vlot. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1