n„CHANTAGE"n b STAD EN OMGEVING Ex-burgemeester Swaalf van Heiloo voor het tribunaal Een idealist die voor de burgers deed wat hij kon DE BRUEYS TACK KRIJGT 2V2 JAAR De Burgerijsclub weer actief AGENDA Winkelhuis uitgebrand Openbare Leeszaal Het Tribunaal te Alkmaar Burgerlijke stand Detachement West-Indië vertrekt 30 Januari Heiloo. Koedijk. Uitvoering gymn.ver. „Voorwaarts" H. K. KOSTER: „self-made man"! Een zeventigjarige Hoogheemraad gaat heen 'n Leven van werken en dienen Bergen, „Kunst na Arbeid" „De Minnestreelen" FEUILLETON Mai G tooi in den N luit plY diei van. ges rim het ze put Pre maai niet kelijl rijks' ledet van opdr thuis Spi bslai voor verh ten de Na ling het ledig lend ten over I ov de kil l da on ge b« N i W Dl ba va ha da da Di plaj aan ken w g< Ol w A E var Ons daa Ter afwisseling in de reeks zaken tegen kleine brood-N.S.B.-ertjes, kwam gistermiddag voor bet Alk- maarse Tribunaal de zaak tegen den ex-burgemeester van Heiloo, den heer Swaall, in behandeling. Als ge tuigen waren gedagvaard de Duit iers Viebahn en Riihl en de S.D.-er Maarten Kuiper 1 De beschuldigingen die tegen Swaalf werden ingebracht waren zijn lidmaat schap van de N.S.B. vanaf 1934 tot aan de ontbinding; zijn aansluiting bij de W.A., waar hij de rangen van kom paan en opperhopman heeft vervuld, en zijn medewerking bij de vordering van rijwielen. Op de vraag van den voorzitter, mr. Schenkeveld, waarom beschuldigde lid van de N.S.B. was geworden, antwoord de S., dat hij de grondbeginselen van het fascisme aan een grondige studie had onderworpen en gemeend had dat navolging van deze beginselen een be tere economische toestand met zich mee zou brengen. „Maar later zag U toch wel in dat er in naam van het fascisme afschuwe lijke dingen gebeurden?", adus de voor zitter. Hierop antwoordde Swaalf, dat hij dat zeker had ingezien, maar dat hij niet voor de N.S.B. bedankt had, om dat hij, als lid dezer beweging, veel voor de burgers had kunnen doen, wat bij anders niet had gekund. De ze bewering werd gedurende de zit ting met vele bewijzen gestaald, want Inderdaad heelt burgemeester Swaall altijd de Nederlandse zijde gekozen en gedaan wat in zijn vermogen lag. En dat was veel. Ontelbaar waren de kwesties, waarin hij de Duitsers overblufte en hun een rad voor de ogen draaide. In dit ver band noemen wij de zaak van dr. Hoek stra en diens dochter, die door toedoen van Swaalf uit handen der S.D. bleven. Hierbij kwam eveneens ter tafel het feit, dat S., toen hij te weten was ge komen dat een ra i ia gehouden zou worden, drie dagen van te voren reeds aanplakbiljetten heeft laten ophangen, zodat ieder tijd had te verdwijnen. S. heeft zelf hiermede grote moeilijkheden gehad. De overval op het f&. Gemeentehuls. Teneinde een duidelijk beeld te krij gen van de rol, die burgemeester Swaalf had gespeeld bij de overval op het ge meentehuis op 25 April 1944, waren de Duitsers Viebahn en Riihl en de S.D-er Maarten Kuiper opgeroepen om te ge tuigen. En bij deze getuigenverhoren is gebleken dat het niet de burgemees ter is geweest, die de S.D. van de over val op de hoogte heeft gebracht, doch de maréchaussee. Deze heeft de S.D. opgebeld op een tijdstip, dat zij zeker wisten dat alles in veiligheid was. Ook in de kwestie met de tas, die door een der overvallers was achtergelaten, viel den burgemeester niets te verwijten. Wel heeft Swaalf bij de overval alle moeite gedaan om een van de daders te pakken te krijgen. Hij motiveerde dit als volgt: „Geen der overvallers heeft gezegd, dat ze van de illegaliteit kwamen, en bovendien was alleen 8000.verdwe nen, terwijl geen persoonsbewijzen of zegels waren weggenomen, hetgeen toch het hoofddoel van illegale overvallen placht te zijn. Daarom dacht ik, dat het een gewone roofoverval was." Onder groote hilariteit riep Swaalf uit; „Ik kan toch niet tegen lederen overvaller zeggen; „Gaat U maar naar den ont- vangerl" W.A.-cursus voor gedeti neerden. Wat betreft de cursus die S. had ge houden voor de Motor-W.A., is het vol doende op te merken dat deze zelfde cursus door Swaalf gegeven werd in het kamp aan gedetineerden. ITALIAANS OPERA CONCERT Adriana de Brunt, sopraan en Giovanni Speranra, tenor hebben waarschijnlijk niet geweten dat we hier ln Alkmaar op het gebied van Opera-concerten nog al verwend zijn, én door de Italianen, én door de Hollanders, anders zouden ze waarschijnlijk er niet zo vlot toe overge gaan zijn in het „Wapen van Heemskerk" te concerteren Het publiek is nu eenmaal niet meer tevreden met iets wat er op sommige punten op lijkt, en anderzijds beneden de maat blijft We hadden liever anders geschreven, maar dan zouden we niet Juist meer zijn De tenor zong voor al zeer sterk en in de hoge tonen klonk de stem te geforceerd Gevoelvolle nuanceringen en rubato's vielen niet te constateren, en bovenal het temperament, de dramatishe spanning bleef uit De sopraan bracht het er beter af .maar was in haar tempo te traag en daardoor werd de voordracht eentonig Na de pauze leefde dit enigszins op ln een Aria van Bellini uit diens Sommam- We De pianist Henk Franke zorgde steeds voor de tekstverklaring, zijn begeleiding was technisch goed, maar had veel meer bezielend en temperamentvol kunnen zijn De vleugel vaarvan verschillende tonen zweefden, deed aan de Indruk wel enigs zins afbreuk Zo verliep het programma voorzien van uitgebreide aria's van Puccini en Verdi, vrij eentonig Velen der aanwezigen zul len zich deze avond anders hebben voor gesteld De opera-liefhebbers kwamen dus niet aan hun trek en dit was jammer, want ze hadden toch de kou getrotseerd om zich door het laliaanse temperament te laten verwarmen Het In tamelijk groot aantal opgekomen publiek was aandachtig en liet steeds n vriendelijk applaus volgen De sopraan werden bloemen aangeboden Musicus Ook in het aanwijzen van huizen, die vernield moesten worden, heeft S. niet de hand gehad, daar hij die dag afwe zig was. Deze huizen zijn toen aange wezen door Scheffers. Legio gunstige verklaringen. Een stapel gunstige verklaringen la gen bij mr. Schenkeveld op tafel; enige daarvan las hij voor. Bovendien had de raadsman, mr. Smal, nog enige getuigen décharge meegenomen, maar de voorzitter achtte dit niet nodig, daar de houding van S. uit de zitting wel reeds duidelijk was gebleken. Het Tribunaal besloot onmiddellijk uitspraak te doen. Deze luidde: In ternering voor de tijd reeds in deten tie doorgebracht en ontzetting uit ambts- en kiesrechten. Het Alkmaars Tribunaal deed Woens dagmiddag uitspraak in de zaal tegen De Brueys Tack, waarbij het Tribunaal hem da volgende maatregelen oplegde: interne ring voor de tijd van 2 jaar en 6 maan den, dus tot 19 November 1947, verbeurd verklaring van f 10.000,— en ontzetting uit ambts- en kiesrechten. Wij meldden kort geleden, dat de bekende Burger IJsclub weer plan nen gemaakt had om, als gewoon lijk, een hardrijderij door stadge noten te doen houden waarna de prijzen bestaande uit levensmid delen door de winnaars aan be- hoeftigen hier ter stede worden al- gestaan. Helaas althans helaas wat de ze wedstrijd en het goede doel be treft kwam er juist voor de vast gestelde datum een einde aan de vorst zodat een en ander tot later moest worden verschoven. Thans is de verwachting gewet tigd, dat met enige zekerheid het doorgaan van de wedstrijd kan ge meld worden. Vrijdagavond om 6 uur zullen de deelnemers gecostumeerd zich op het Waagplein verzamelen van waar vanuit het cafe Twisk naar de Oudegracht wordt getrokken, waar de wedstrijd tussen de Brillestaeg en de Zilverstraat zal plaats vin den, Zij die aan de wedstrijd willen deelnemen, kunnen zich opgeven bij den heer Boom in de Kooltuin. Bioscopen: HARMONIE: 8 uur „Russische Rhapso dic", 14 jaar VICTORIA: 8 uur „De man met het ijze ren masker", 14 jaar CINEMA-AMERICAIN8 uur „Swing wals" tot 14 jaar onder geleide ABT^j 8 uur „Ridder zonder vrees" alle leeftijden GULDEN VLIES: 7,45 uur Haarlemse Or kestvereniging Gisteravond om 7 minuten over 7 word de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de kruideniers zaak van den heer A Kalis ln de Tuin straat, hoek Snaarmanslaan Bij aankomst van de brandweer stond het pand reeds in lichter laaie, en hoe wel het vuur dat met twee stralen werd bestreden spoedig gedoofd was, is het gehele huis uitgebrand De oorzaak van de brand is als volgt: Omstreeks 7 uur draaide de heer Kalis in de keuken een normaalfilm op een door hem zelf geconstrueerd filmtoestel Er haperde iets, en bijna onmiddellijk vloog de gedraaide film in brand Het vuur sloeg dadelijk over op 4 andere films, die in de nabijheid van het toe stel lagen De brand was dus niet te stuiten, aangezien films niet met water te blussen zijn Door den heer K werden met behulp van omwonenden pogingen gedaan om de inboedel te redden, doch het resultaat was pover Behalve het feit, dat de heer K aan het gelaat verwondingen bekwam en het haar schoeide, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor Omstreeks 8 uur werd met het nablussen begonnen De inboedel was tegen brandschade ver zekerd NIEUWE AANWINSTEN 1946. 3e suppl. lijst 29, ZIELKUNDE. OCCULTE WETENSCH. 130 S65; Slikboer, J; Mensenkennis 1944. 133 B79: Bozzano, E: Psychische ver schijnselen in het stervensuur. 1929 133 B80g: Bradley, H Dennis. Der goden wijsheid, Geïll. 1929. 133 B80: Bradley, H. Dennis: De sterren tegemoet. 1929. 133 F30: Flammarion, C.: Het raad sel van den dood. 1922'23. 3 dl" 133 L52: Libra, C. Aq., (ps. van u Takens): Astrologie 2e dr. 191fv 133 R74r; Rossem, C. P. v.: Een reis naar het hiernamaals. 133 V45: Vermeer, Th: Nieuw licht over oude vraagstukken 1922. 133 W22: Walt, H. P. v.: Aan U kin deren der eeuwigheid 1927. ZEDELEER. 170 M85. 8: Mourik Broekman, M C. v.: Beschikkingsrecht over le ven en dood. 1946. 170 W96v: Wijnaendts Francken, C J.; Vier moralisten; Confucius PlutarchusMontaigneCoomherl 1946. GODSDIENST. 220 W48: Werfel, F.: Hoort naar Mijne stem. 1946, 230 H14; Haentjes, A. H.: Hugo de Groot als godsdienstig denker 1946. 240 049: Oyen, H. van: Chr. ethica-] 240 S78: Spelber, E D.: Een radio gemeente. 1945. 250 B97: Buskes jr., J, J.: Het eiland, de stad en het koninkrijk. 1945. 266 V36: Verdoorn, J A.: De zending en het Indonesisch nationalisme J Een reekg van vijf zaken tegen politieke delinquentenwerd Woensdagmorgen door het Tribunaal onder de loupe genomen En het was mogelijk dat in deze korte spanne tijds te doen, want vier van hen behoorden tot die groep, die men „brood- NSB" ertjes pleegt te noemen, en deze zaken leverde geen bijzonderheden op. Het waren Huibert H v d W uit Sini Pancras, Klaas S uit W Graftdijk, Jan V/ S uit Alkmaar en Gerrit van T uit Bergen. Drie van hen beweerden zich aange sloten te hebben bij de hulp-politie en andere nat. soc, organisaties, in de hoop een vaste plaats als politie-agent te krij gen, Het blijkt dus, dat dit een wel zeer aanlokkelijk beroep is. Verder waren droeve familie-omstan digheden en slechte financiële posities oorzaak van deze derailleringen geweest Het Tribunaal zal over veerten dagen uitspraak doen. EEN ANDER GEVAL Erger stond de zaak tegen Wouters J uit Alkmaar er voor Deze „Indisch man" had zich reeds in 1937, in Indië. aangesloten bij de NSB. En toen hij dus even voor de oorlog, in Holland terug keerde, kwam hij meteen in NSB-krin- gen terecht, waar hij zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt. Volgens zijn kameraad Swidde was Wj altijd zeer actief en is hij een grote steun geweest voor de beweging Deze „lof" zal op het Tribunaal wel een tegengestelde uitwerking hebben! Hij was buurtleider en groepsorganlsator. Een lelijke rol gespeeld Op advies van burgemeester Van der SJuys was een „heer", Janosek genaamd, naar J. toe gekomen met het verzoeK hem behulpzaam te willen zijn met de registratie van omzetten en aanwezig per., soneel in de middenstandszaken te Alk maar. J is er ijverig op uitgetrokken en volgens diverse verklaringen van win keliers, zeer fanatiek opgetreden. Thans beweerde hü niet geweten te hebben, dat deze registratie moest ge schieden ten dienste van de arbeids inzet. De voorzitter, mr Schenkeveld, zeide dat deze bewering niet erg aannemelijk geacht werd. Door het toedoen van J zijn verschei dene mensen naar Duitsland vervoerd Hij beweerde uit idealistische overwe gingen gehandeld te hebben, maar in Sep tember 1944 had hij er genoeg van, en trok zich terug. Over 14 dagen doet het Tribunaal uit spraak. Geboren; Joannes P M, z v Petrus J Kroon en C A Groot Clemens M, d v Petrus A Jacobse en W M Lantman Marijke A, d v Jan Anema en A Rijs Gehuwd: Jacob Keljzer en Maria M Broere OVERLEDEN: Elizabeth Kasse, oud 81 Jaren, wed v G J Schippers Simon A Duinker, oud 18 Jaren weduwnr van E Brassinga WIE NIET AFSLUIT WORDT GESTRAFT. Het Prov. Waterleidingbedrijf verzoekt ons opname van het vol genden: Ondanks herhaalde waarschuwin gen in de pers en via de radio zijn er nog velen, die, om bevriezing van hun waterleiding te voorko men, de tapkraan door laten lopen inplaats van de afsluitkraan af te sluiten en de leiding af te tappen. Bij de controle welke thans plaats heeft op doorlopende kranen zijn verscheidene overtreders betrapt met het gevolg, dat deze voor min stens een week van de waterleiding zijn afgesloten. Men zij dus gewaarschuwd. Het detachement West-Indië, gelegerd aan de Westerweg te Alkmaar, vertrekt 30 Januari aanstaande per ms „Bloem fontein" naar de West De aankomst Paramaribo is op 10 Febr aanstaande te Willemstad 14 Febr a s De huidige commandant, kapitein R vd Leest zal als troepencommandant optre den en met 2 compagnieën in Suriname standplaats kiezen Een andere compagnie gaat de troepen op Curasao versterken DIPHTERIE Blijkens opgave in de Staatscourant zijn ln de week van 8 tot'en met 14 Decem ber 1946 hier ter stede twee gevallen van diphterie voorgekomen. In Heiloo deed zich één geval van roodvonk voor. De gymnastiekveren „Voorwaarts" gaf Zaterdagavond een uitvoering in het lo kaal van den heer Jac Schuit, met de kleuterklas De voorzitter, de heer J Mo lenaar, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn teleurstelling over uit dat er zo weinig belangstelling was Onder leiding van meester Rijnders kwamen vervolgens de kleintjes op de planken Hieruit kon men de conclusie trekken dat deze kleuters vooruit zijn gegaan na de vorige uitvoering Daarna werden enige films vertoond van de Bondsvredesfeesten, welke te Arnhem zijn gehouden Voorts over de keurwedstrijden te Haarlem waaraan deelnamen de tur ners van Holland en Zwitserland Op bui tengewone wijze werd er geturnd Het geheel was een uitstekende avond en de velen die deze avond hebben ver zuimd zich naar het lokaal Schuit te be geven, zullen er spijt van hebben De voorzitter verzocht de aanwezigen zoveel mogelijk propaganda te maken om de af wezigen op te wekken de nog komende avonden te bezoeken Huize De Strook", anno 1911, staat op het riante landhuis, ln het hartje van de Wieringerwaard, waar wU op deze bitter-koude winterdag een bezoek brengen aan den heer H. K. Koster één van de ongekroonde koningen van het Noordhollandse polderland. Zeventig Jaar wordt deze vitale man met Octo ber, en daarom gaat hij, al is zijn belangrijke functies neerleggen, „Welke functies heeft U alzo bekleed? vragen wij den heer Koster als we gezel lig bij elkaar zitten in de woonkamer, die uitzicht geeft OP de bevroren vlakten van de winterse Waard, met vlakbij het Pol derhuis. Huize „De Strook" en het Pol derhuis, zo dicht bij elkaar, dat zegt ons reeds iets. H. K. KOSTER. „Wel", antwoordt de heer Koster ons, „in de eerste plaats ben ik Boer, om zo te zeggen in de universele zin van het woord. Landbouw, tuinbouw, veeteelt, teelt van fijne zaden, kortom Boer met de grote B! Ik behoor tot een geslacht van boeren, en het boe renbedrijf heeft de liefde van mijn hart En dat verklaart tevens, waarom ik nog zoveel andere dingen aan mijn hoofd heb gehaald." Het Hoogheemraadschap „De boer is één met zijn grond, in dit geval met zijn polderland En één van de grootste rampen, die een boer kan over komen, is dat zijn land door het water wordt overstroomd. Dat beleefden, we in 1916, bij de grote watersnood, toen éér» zwak plekje in de dijk het water toe gang gaf tot onze landen Dat mocht nooit meer gebeuren, maar het zou zich absoluut herhalen, wanneer niet alle po. derbesturen de handen inéén sloegen Ook de overheid bemoeide zich met deze werkkracht nog niet gedoofd, een paar zaak, en dat was het begin van de tot standkoming van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier De oude waterschappen bleven natuurlijk wel be staan, maar het Hoogheemraadschap zou zich gaan belasten met het onderhoud van de zeedijken en van de daarop liggende wegen. Om de polderbesturen toch niet al te veel van hun autonomie te ont nemen bleef bij hen de zorg voor de bemaling, het onderhoud van de binnen wegen, e.d# berusten." En dan vertelt de heer Koster vele interessante dingen over de organi satie van het Hoogheemraadschap, dat zich uitstrekt van Den Helder tot aan de IJpolders. Het in totaal 142000 hec tare grote gebied is verdeeld in vier districten: Den Helder met 45000 hec tare en bijna 14000 stemgerechtigde grondbezitters, Alkmaar met 22000 hectare en 13500 stemgerechtigden, Hoorn met 30.000 hectare en 14000 stemgerechtigden en Purmerend met 45000 hectare en 12000 stemgerechtig den. Uit elk district - worden drie hoofdingelanden en drie plaatsver vangende hoofdingelanden gekozen» Boven hen staan de zes hoogheem raden en de dijkgraaf. „In 1923 werd ik tot hoogheemraad ge kozen, bij een tussentijdse verkiezing. Die was nodig omdat hoogheemraad Koof iran zitting kreeg in Gedeputeerde Sta ten en deze twee functies zijn onverenig baar. In 1940 werd ik nummer één ge plaatst op de aanbeveling voor dijkgraaf, maar mijn houding tegenover de bezet tende macht was oorzaak, dat mijn be. pceming niet doorging. Ik had er toen trouwens weinig animo voor! Ik ben dus hoogheemraad gebleven, maar ik heb met ingang van 1 Januari J.l. ontslag aangevraagd. Ik heb dat van H.M de Koningin gekregen ook, al zal ik moeten aanblijven tot mijn opvolger benoemd is' Federatie van Nederlandse Zuivel fabrieken. Nog een belangrijke functie heeft de heei Koster bekleed Zijn aangeboren liefde voor het boeren vak deed hem al vroeg streven naar veredeling" van het boerenbedrijf En het was dan ook niet te verwonderen, dat hij een vooraanstaande plaats ging Innemen in de Federatie van Nederland se Zuivelfabrieken. Dat is de grootste boerenorganisatie in ons land, waarbij niet minder dan 160.000 boeren zijn aan gesloten, verdeeld over 434 coöperatieve zuivelfabrieken. De heer Koster werd ln 1913 be stuurslid van de Noordhollandse Zui- velbond, waarvan hy op 1 Januari 1914 voorzitter werd Als zodanig had hU zitting in het hoofdbestuur van de F.N.Z. In het begin van de dertiger jaren kreeg hij in de F.N-Z de func tie van vice-voorzitter, en dat is hU tot na de oorlog gebleven. Na de bevrijding moest voorzien wor den in de vacature van voorzitter, maar de 'heer Koster achtte zich daarvoor niet geschikt „Daarvoor komt heel wat kij ken," zegt hij. „De voorzitter van de F.N.Z. moet over de nodige leiderscapa citeiten beschikken; hij moet de binden de kracht vormen tussen de leden van de Federatie, wier belangen en gevoelens vaak geheel verschillend zijn. Bovendien moet hij goed „ingevoerd" zijn in re geringskringen, en in staat zijn om Ne derland op internationale bijeenkomsten behoorlijk te vertegenwoordigen. Ik spreek wel een paar vreemde talen, maar niet zo, dat ik op een internationale ver gadering een gedegen redevoering kan houden. Maar ik geloof wel dat de F N Z nu een uitstekenden voorzitter ge vonden heeft in den persoon van mr Linthorst Homan, den bekenden man van het Driemanschap" Ook op andere posten.. Over het werk van de Federatie doet dan de heer Koster een boekje open, waaruit ons spoedig zonder meer dui delijk wordt, dat dit een werk is van meer dan nationaal belang. En dan komen terloops nog de verschillende andere functies ter sprake, waarvan wel het allerbelangrijkste is het voorvechterswerk voor de boter- en kaascontróle; de heer Koster heeft namelijk een belangrijk aandeel ge had in de totstandkoming van de vele boter- en kaascontrölestations en daarvoor werd hij in 1930 Koninklijk onderscheiden door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maar dan zijn we er nog niet Nog meei functies heeft de heer Koster in de loop der Jaren bekleed: Wethouder.... Voorzitter van de Gezondheidsdienst voor vee.... Lid van de commissie tot in cultuurbrenging van de Zuiderzeegron- den.... Voorzitter van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter- scholen xe Schagen en Alkmaar.... Directeur van de Boerenleenbank.... Lid van de Raad van Toezicht van de Grootkapitaalbank te Utrecht.... Lid van het hoofdbestuur van de Hollandse Maatschappij van. Landbouw.... Waar nemend burgemeester.... Voorzitter van verschillende commissies van de F.N.Z. Enkele daarvan blijft de heer Koster waarnemen, maar uit zijn beide meest tijdrovende functies trekt hij zich thans terug. We praten, terwijl mevrouw Koster— Rezelman ons nog een kopje thee in schenkt en onze gastheer een verse si gaar aanpunt, een half uurtje over alles en nog wat, over de geschiedenis van .1e Wieringerwaard, over het Polderhuis, en dan komt een heel oud boekje voor de dag, dat de titel draagt: „Octroye beroe rende de Bedijckinge van de Wieringer- Waert, met alle voorwaarden opgemaeict door de Heren Staten van Holland; twee de druk, gedruckt bij Reinier Beukelman, Boeck-drucker 1735 En ook praten we over de toekomst.. „Mijn toekomst? Dat zal huize Wester- licht In Alkmaar wel worden...." zegt de heer Koster lachend, maar toch ook met een tikje weemoed. We begrijpen echter dat het hem, noch zijn vrouw moeilijk zal vallen, zich thuis te gaan voelen daar in het mooie huis in de Alk- maarse Hout, want z|| zijn beiden men sen, die het leven nemen zoals het valt en zich een groot aanpassingsvermogen verworven hebben. Maar wie hen beiden aanziet, is er van overtuigd, dat het nog heel wat jaren kan duren ^alvorens de blank-eiken deuren van het rusthuis voor hen open gaan# Voorlopig is het goed rus ten in huize „De Strook", vlak bij het Polderhuis, met het uitzicht op de Wie ringerwaardse dreven, die den heer Kos ter zo lief zijn en waaraan hij zovele goede herinneringen heeft. „Kunst, na arbeid" trad voor de eerste maal in dit seizoen op met een toneel spel naar een gegeven van Bob Bertina. getiteld „Stormeiland". Dank zij het uit nemende spel van deze dilettantenver. eniging werd de opvoering een groot succes. Met grote belangstelling volgden, de vele aanwezigen, wat zich afspeelde op het Stormeiland. Elk huisje heeft zijn kruisje. Ook het gezin van den vuurtorenwachter Gijs Dekker kende zijn leed: twee zoons had de zee reeds genomen en wat zou er worden van hun enig overgebleven zoon Jan? Na de dood van zijn Annélies was hij bitter en in zich zelf gekeerd. Als Kristien zijn pad kruist, wordt het voor hem nog moeilijker: hij voelt zirh aangetrokken tot dit meisje, maar.... heeft zijn vrouw op haar sterfbed be loofd naar geen andere vrouw te zullen omkijken, zolang er geen reddingboot op het eiland is gestationneerd en.... de autoriteiten weigeren hun toestemming. Kristien kan niet begrijpen, dat deze mensen de zee niet haten zoals Arie de pleegzoon, die ook raiets voelt voor de zee, die hem zijn ouders heeft ontnomen. Arie wil vliegenier worden, wat aanlei ding geeft tot verwijdering tussen beide pleegbroeders. Jan smaalt op het beroep van vliegenier, dat zijn lafaards. Als hij meent reden tot jaloezie te hebben, volgt een scène, die eindigt met het heengaan van Arie envan Kristien. In het derde bedrijf stijgt de spanning. De zee gaat vreselijk te keer, de storm loeit, bliksemschichten doorklieven de lucht. Daar worden S.O.S.seiraen ge hoord. Een Griekse stomer is uit de kc-ers geslagen en gestrand op eore zandbank. De reddingboot, die er 'ri tussen toch is gekomen, wordt in ge reedheid gebracht. Kristien bidt en, smeekt Jan niet uit te varen, maar t is al tevergeefs: als er mensen in nood verkeren, is er maar één plicht. De boot vaart uit, maar kan het schip, dat iti tweeën is gebroken, niet bereiken. Zul- len allen moeten omkomen in de kokan- ie golven? Daar wordt geseind, dat ees» vliegtuig is opgestegen ter assistentie. Het zal trachten een lijn over het wrak te werpen. Het nadert, driemaal cirke't het om de toren (wat voor Haraneke een teken is, dat Arie het vliegtuig bestuurt) en weet na heldhaftige pogingen de ver. binding tot stand te brengen. Allen wor„ den nu gered. Maar dan volgt een blik semslag, die de oude vuurtoren op zijra grondvesten doet trillen enhet vlieg tuig stort in zee. Zal deze luchtheld nu; zelf een prooi van de woedende zea worden? De bemanning van de Annelies onder aanvoering van Jan ontrukt de zee haar prooi. Als de helden, de beide pleegbroeders, binnen komen, heerst ep vreugde en dankbaarheid in de woning van Gijs Dekker, en in de zaal. De pelers ^verden luide toegejuicht na de ze succesvolle uitvoering, Het was weer een zeer groot program- ma, dat Hubert Cuypers ons met z'n koor kwam voorzingen Dat dit zéér mooi gedaan werd en aat en in vocaal opzicht aan hoge eisen werd voldaan, kon men tevoren weten Dit alles kon echter de indruk van een al te grote eenvormigheid niet ongedaan maken Een groot aantal volksliedern en Kerstliederen hoorden we reeds eerder van dit ensemble Ze hebben eenzelfde ro mantisch procédé gemeen, het is alles even melodisch en soms wat zoetelijk in deze sfeer bleef constant het program ma beheersen Een uitzondering vormde de prachtige vertolking van „Hodie Christus natus est" van Luc Marenzio, en de door Cuypers bewerkte vijf-stemmige Benedictus Na de pauze kwam er wat meer af wisseling Jan Hennerik onder andere werd buitengewoon humoristisch ge zongen Het laatste werkje Hé's College- Boy sloeg wegens de vrolijke stemming geweldig in, maar vi^l voor een serieus koor-programma wel wat uit de toon Veel werd herhaald van vorige uitvoe ringen, iodat er in artistiek opzicht niet veel nieuws valt te vermelden Bij zo'n voortreffelijk ensemble zoals de Minnestrelen toch blijken te zijn, werkt het enigszins teleurstellend als een concert-programma wat al te populair begint te worden Op gebied van koorzang, en vooral gemengd koor zou men toch in artistiek opzicht meer kunnen bieden Dat men met zeer veel goedkoop effect uiterst verzorgd uitgevoerd, gegaran deerd succes heeft bij het publiek is ze ker De luisteraars waren dan ook zeer enthousiast en wisten de Minnestrelen zelfs tot nóg een tweetal toegiften te be wegen» het bekende Wiegelied van Brahms en „Stille Nacht" Zeer veel bezoekers hadden de koude getrotseerd en vulden de zaal van 't Gulden Vlies, waar ze dan ook volop kregen wat ze verlangden Mogen de Min nestrelen nog eens het besluit nemen, wat serieuzer werken op het programma te plaatsen Dat zal het muzikaal-inzicht van het publiek verrijken, en de alge mene kunstzinnige smaak van velen ten goede komen Musicus KINDERZEGELS De verkoop van postzegels ten bate van het misdeelde kind heeft f 700,76 opge bracht door J. S FLETCHER. 59. „Voor het ogenblik, ja," bevestigde Eldrick. „Ik zal het zelf doen, onder wijl laat ik Pratt niets merken. Jij ook niet. Als je hem ziet, doe heel gewoon, ga net als altijd naar Normandale Gran. ge en druk juffrouw Mallathorpe op het hart aan het onderhoud met Pratt niet meer te denken totdat wij iets meer weten. Praat maar met haar.... over wat anders." Toen Collingwood weg was, raam El drick een telegramformulier, dacht even na en schreef: „Halstead Byner, Martinushof 56, Londen E. C. Kan u nadere inlichtingen verschaffen over Simon Parrawhite als u vertegen woordiger zendt. Karei Eldrick, van Eldrick Pascoe Advocaten. Barford Hij riep een klerk en liet het telegram meteen wegbrengen. Daarraa zat hij weer een poosje diep te denken, nam een pen en stelde de volgende advertentie op: „Honderd gulden beloning voor ieder een, die deugdelijke inlichtingen kan ge ven omtrent Simon Parrawhite, tot No vember j.l. in dienst bij de firma Eldrick Pascoe. Waarschijnlijk heeft hij de stad 23 November verlaten. Zich te vervoegen bij mr. Eldrick, van voor- noemdde firma". „Wel waard om honderd pop aan te wagen," mompelde Eldrick. „Of die Lon- dense lui het terugbetalen of niet." Nu keerde hij zich tot een klerk, die juist binnen trad. „Maak hier drie afschrif ten van en laat ze in de avondbladen zetten van de drie voornaamste kranten van vanavond onder .Personalia"." Weer zat hij een poosje te denken en stond ten laatste hoofdschuddend op. „Zou Pratt die morgen de waarheid gezegd hebben?" vroeg hij zich zelf af. „Het schijnt toch, dat hij veel stiekemer is dan ik dacht. Maar er zijn meer mensen met een goed stel hersens." Nog voordat hij van kantoor wegging kwam een antwoord te'egram uit Lon den, waarin Halstead Byraer meldden, dat de heer Byner de volgende dag naar Barford zou komen en zich tegen elf uur op het kantoor zou vervoegen. „Dan ls het nogal van gewicht," over dacht Eldrick en stak het telegram in zijn zak. „Anders kwam die vent niet dadelijk opzetten. Maar waar is Parra white?" Eldrick wachtte zijn bezoeker den vol gende morgen met ongeduld. Kort na elven werd een flinke, goed geklede en pienter uitziende jongeman bij hem bin nengelaten, die zich voorstelde als Ge rard Byner. Onmiddellijk stak hij van wal. „U weet iets over Simon Parrawhite, mijnheer Eldrick," begon hij. „Wij zul len blij zijn eindelijk iets te horen. We hebben links en rechts geadverteerd. Het is vreemd, dat onze advertentie niet eerder heeft gezien." „Ik let niet op dergelijke advertenties," antwoordde Eldrick. „Het was bloot toe val, dat mijn mede-firmant ze gisteren in het oog kreeg. Maar mag ik u eerst wat vragen? Wat is uw firma? Informa tiebureau?" (Zie vervolg pagina 3)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2