Enorme ontploffingsramp teistert Muiden Een moedig Amsterdammer DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Groot aantal doden en gewonden Stadje biedt een verwoeste aanblik Hors cT Oeuvre Hoe hij twee meisjes redde Van nabij en verre Een vogel en een vis neer: het dier was uitgeput. Hoe lang Moskou en wij BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 1. Bfjlsma ZATERDAG 18 JANUARI I94T Voortzetting van de me JAARGAN No. 201 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 18 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, f S.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H. fc, üyldert. plv. Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp (Van onzen eigen verslaggever). Gistermiddag omstreeks een uur heeft z;ch op het terrein van de Kruitfabriek te Naarden een enorme explosie voorgedaan, welke tot ver in de provincie hoorbaar was en die met één slag in het stadje zodanige verwoestingen heeft aangericht, dat het de schijn wekt, te zijn gebombardeerd. De ontploffing, die waarschijnlijk een gevolg is van een onvoorzichtigheid bij het lossen van auto's met granaten, heeft tal van doden geëist, die veel al op de vrese ijkste wijze werden verminkt. Ook zijn vele personen gewond. Volgens de gegevens, welke 's middags vier uur ter beschikking stonden, bedraagt het aantal doden minstens zestien. straten zelf zijn bezaaid met glas scherven, dakpannen en stukken hout. Bij de GGD komen reeds thans tal loze autobezitters zich melden om bij het vervoer der gewonden behulpzaam te ziji Van de door de lucht geslingerde mili tairen worden lichaamsdelen op ver schillende plekken gevonden Eén hun ner werd dood in de Muidervaart aan getroffen, rechtop staande tegen de walie- kant. Onmiddellijk na het vernemen van de ongelukstijding begaven wij ons op weg en reeds van verre was te bespeuren, dat heel Muiden in opschudding moest zijn- Na het passeren van de brug in de Rijksweg (de „brug yan Mussert"), waar de secundaire weg Unlcs^Sfbuigt, was de toegang versperd door twee militairen die ons de doorgang weigerden Vol gens hun zeggen was de wijde omtrek gevaarlijk door overal verspreid liggende blindgangers en reeds waren enige kin deren gewond geraakt door het ontplof fen van deze gevaarlijke projectielen Er zat toen voor ons niets anders op, dan van een andere zijde het stadje te bens- blik uitgegraven. Talloze andere be- deren» hetgeen ons natuurlijk na eni; 7GP>Dn nrilr oolulr+o woners van Mui°en zjjn min of Een ploeg militairen van den O B D (bergingsdienst), uit Leilden, was bezig met het lossen van enige auto's met granaten, die vanaf de kust naar het plaatsje waren ver voerd, Ook fabrieksarbeiders waren b\j deze lossing ingeschakeld. Ver moedelijk door een onvoorzichtig heid is een der granaten op den grond gevallen en daardoor tot ontploffing gekomen, waarop de auto Se lucht is ingevlogen. De gevolgen waren ontzettend De militairen werden tot ver In de omtrek <*oor de lucht geslingerd Enkele van hen werden levenloos in de weilanden teruggevonden. Om half drie hedenmiddag waren reeds tien Ijfken van militairen en enige van burgers geborgen. Een grotte krater toont de plek, waar de auto heeft gestaan. Sommige soldaten die in de onmiddellijke nabijheid stonden van de auto, zijn de grond ingeslagen en werden op het ogen- meer gewond door rondvliegende glasscherven, stukken der granaten en andere rondvliegende voorwer pen. Muiden zelf biedt den aanblik van een gebombardeerd stadje, waarvan vrijwel geen enkel huis gespaard is gebleven. Vele daken zijn totaal vernield. Van andere huizen zijn de spanningen en de kozijnen op de straat geworpen. De DAPPERHEID EN ANGST Gisteren zag ik op straa^ twee jongetjes, in een verwoed ge vecht, door een troep geestdrif tige supporters omringd Het waren kleine jochies, van zo ongeveer vijf of zes jaar. Zij vochten met vuurrode wangen en fonkelende ogen. Met hun rechter vuistje sloegen zij toe, met de linkerarm vingen zij de sla gen op. Soms deinsde de een terug, dan weer de ander; zij waren aan elkaar gewaagd Bang leken zij geen van beiden, het waren dappere vechtersbazen En èls zij bang waren, waren zij dan niet alleen maar bang om bang te lijken in de ogen van hun makkertjes? Ik keek toe. Het was een eer lijk gevëcht en zij waren nog niet sterk genoeg om elkaar wer kelijk kwaad te doen. Maar zo kijkende ontdekte ik iets dat hun makkertjes zeker niet hebben gezien Zij vochten dapper en zij waren toch beiden wel degelijK bang. Echt bang, allebei. Zij zou den graag weggelopen zijn, maar zij durfden niet, voor de an- ^eF«r* ^.u!: daPP®r en bang te gelijk. Schopenhauer had wel gelijk toen hij schreef dat dap perheid niets anders is dan de kunst om de angst te verbergen. Zij verborgen hun angst zeer goed achter hun vuurrode wan getjes en hun fonkelende ogen maar de angst was onmisken baar En toen de een twee stap pen verder terugweek dan strikt noodzakelijk was, zette de an der de aanval niet voort, maar ademde verlicht op. Hij had ge wonnen en was blij, dat het uit was. Zo vechten wij als wij klein zijn, en als wij tot volwassen mannen zijn gegroeid vechten wij evenzo. Wij vechten door, ter- wille van ons publiek, maar wij voelen ons opgelucht als het niet meer hoeftvoor ons pu bliek. Ook de oorlog wordt zo gevoerd, terwille van een pu- 1 Vandaar leugenachtige stafberichten, terwille van het PUP1*5;*C En l1^ volhouden tot net bittere einde, terwille van het publiek. Misschien is de tijd niet meer ver dat een oorlog geen welwil lend publiek meer heeft Dan behoeft men niet meer dapper te doen als men in werkelijkheid niet dapper is Misschien Kreeft zoeken ook gelukte. Een onbeschrijfelijke ravage omgaf ons toen van alle kan ten De ergste versperringen op de weg waren al opgeruimd, maar wij moester met onze wagen toch heel voorzichtig gaatjes zoeken, om onze banden te spa ren voor ade duizenden grotere en klei nere glasscherven. Stukken van dakpan nen en splinters hout. Huizenhoge steekvlam Een brugwachter, die direct bij de fabriek op zijn post zat, vertelde ons, wat hij van het gebeuren had gezien Niet alleen is de truck met munitie in de Lucht gevlogen, maar ook een grote loods die in de nabijheid stond, ontplofte met een huizenhoge steekvlam. De man van de brug was uiteraard nog geheel over stuur van 't gebeurde en ook de andere bewoners zijn door deze ontzettende ge beurtenis uit het lood geslagen. Overal op straat groepten de mensen samen en bespraken het gebeurde Het maakte op ons de indruk,, dat vrijwel geen enkele inwoner gespaard was gebleven voor de rondvliegende scherven of splinters. Iedereen scheen een of ander pleister te dragen, of een verband Wij liepen het stadje binnen, van de zijde, waar de fabriek gelegen was. Geen ruit was meer heel, hier en daar zijn de ramen met sponning en al naar buiten geslagen Flarden van gordijnen woeien naar buiten, een lampekap hing scheef en zielig aan een enkel draadje te bun gelen Erger dan een bombardement „Dit is erger, dan een bombardement", zei ons een slager, die bezig was zijn versplinterde winkelruiten te vervangen door grote vellen carton, „hier was één ontzettende klap en een hoos wind, en hier ziet U het resultaaten triest keek hij naar een man, die een granaat voorbij droeg. Zo liepen er meer, overal Lag het gevaarlijke goedje nog verspreid, op zolders, in schuren Eén van de be woners had een venijnige granaat onder zijn bed, en was doodsbang, zijn huis bin nen te gaan. Gelukkig waren er ploegen militairen van de Ruimingsdienst aanwezig, om overal, waar maar zo'n helse machine werd gemeld, direct in te grijpen en er ger te voorkomen. Gratis carton beschikbaar Bij het Raadhuis troffen wij den bur gemeester, den heer Th C D Coops, die druk in de weer was om leiding te geven aan het opruimingswerk De heer Coops had uiteraard geen gelegenheid ons laag te woord te staan, maar vertelde ons op onze vraag toch dat de grote vellen car ton, waarmede overal de blinde raam kozijnen werden gedicht, gratis beschik baar gesteld waren door een carton- fabriek in Weesp. Zelfs de deur van het Raadhuis was door een rondvliegende splinter bescha digd, terwijl ook daar geen ruit meer heel was. aan wat zeker een wonder genoemd mag worden, als men ziet tot op welk een grote afstand de vernieling heeft plaats gehad. Zo lag; bij voorbeeld, in de zout fabriek van Bouvy, die meer dan een kilometer verwijderd ligt van de plaa+s van de ramp een dop van een granaat De slachtoffers van de ramp Hieronder volgen de namen der militairen, die gisteren bij de ramp te Muiden om het leven zijn geko men. Zij maakten allen deel uit van de OBD en waren gedetacheerd op het fort „Eiland Muiden", Van verschillende namen manke ren nog de voorletters. Het zijn: Sergeant-majoor Valkenburg uit 's Gravenhage. Sergeant van Mook uit Haastrecht. Korporaal Pols uit Loosduinen. Tevens de soldaten: Van Klaes- sens uit Zeist; Klarenbeek uit Am- s-erdam; R de Kruyff uit Utrecht; H F van Meurs uit Utrecht; C J Muniaerts uit Utrecht; J Renes uit Lopik; F H van Rijn uit Warmen- huizen; H dê^Wilüe uit Delft; E v d Blom uit Westzaan; K de Korver uit Rotterdam. Zwaar, doch niet levensgevaarlijl gewond is: soldaat J Ramselaar ui* Soest. Ramadier kabinetsformateur De Franse president Auriol h ?ft den socialist Paul Ramadier opge dragen een regering te vormen. Vermoedelijk zaamheid. geen onbedacht- Op een hoek van een der hoofdstra ten troffen wij een sergeant van de op- ruimdienst, die op weg was naar een warme maaltijd Hoewel vuil en bezweet en diep onder de indruk van het feit dat hij met één slag veertien van zijn kameraden had verloren, kwam hij even later toeh wat op z'n verhaal en ver telde ons dat zijns inziens, de ramp te wijten moet zijn aan een ongeluk. „Te veel heb ik mijn jongens steeds voor zichtigheid ingeprent" zei hij, „en ik kan mij niet indenken, dat zij zich heb ben laten verleiden tot onachtzame din gen." Verschillende militairen werden op dat ogenblik nog steeds vermist. Eén er van vermoedt men onder de munitie-auto. die door de explosie in de vaart werd geslingerd. Door het invallende donker moesten echter de bergingspogingen worden gestaakt. Bij het aanbreken van de dag zal men met een kraanwagen de verongelukte auto trachten te lichten. „Muiden is gespaard gebleven voor een nog veel grotere ramp", aldus onze zegsman, „Enige uren voor de ontploffing was nog een V I met 600 kg springstof geladen naar elders vervoord. Wanneer ook deze in de lucht zou zjjn gegaan, zouden de gevolgen niet te overzien zijn ge weest." Wonderlijk. De bedrijfsleider van de fabriek, de heer Klein, vertelde ons in Den Haag Jt zijn geweest toen de ramp plaats voAd Zijn huis grenst onmiddellijk aan de fabriek, maar bij zijn aankomst trof hij zijn woning volkomen onbeschadigd Vanochtend heeft Amsterdams burgemeester mr Am J d'Ailly, ten stadhuize den 37-jarigen A Klasen, die op 6 Januari j 1 omsreeks kwart over vier 's middags twee kinde ren met groot gevaar voor eigen leven uit een wak onder de Zaag- poortbrug bij het Marnixpein heeft gered, ontvangen en hem voor zijn moed en tegenwoordigheid van geest gehuldigd Klasen, arbeider bij de gemeenterei- nlglngsd'enst, is op al die publiciteit helemaal niet gesteld „Voor mij is het belangrijkste, dat de kinderen en ik er goed afgekomen zijn", zei hij vanmid dag in zijn woning aan de Keuchenius- straat te Amsterdam Klasen, die zelf vader is van twee zoons van 11 en 15 jaar was in de buurt aan het werk en kwam aflopen op het schreeuwen van de mensen, die de twee zevenjarige meisjes, Toni Mars en M L D van den Berg, in het wak hadden zien vallen, toen zij over het ijs vai» school naar huis liepen. Reeds verschillende mensen hadden tever geefs getracht de kinderen te bereiken en moesten hun pogingen met een nat pak bekopen „Het leek wel een zwem bad" zei mevrouw Klasen, die zich toevallig onder de toeschouwers be vond, „een natte kliederboel" Klasen, een goed zwemmer wilde eerst door een der gaten, ontstaan door de po gingen van andere redders, onder het hs duiken en trachten zo de kinderen rd" hereiken De afstand was echter te groot Toen zag hij onder aan de brug uitstekende balken en ging er aan hangen Zwaaiend aan zijn armen van balk tot balk als een ware gym nast de enige manier om de kinde ren te bereiken, "aldus Klasen be reikte hij het wak De kinderen gingen DE „LILIAN" NOG NIET VLOT (Eigen berichtgeving) Vrijdagmiddag zijn wederom po gingen aangewend om de „Lilian" vlot te krijgen. De reeds aanwezige sleper „Hudson", 800 P K sterk, had hulp ge kregen van de 1000 PK sterke stoom sleper „Schelde", beide van Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Het weer werkte echter niet mee, er stond nl. niet genoeg wind, en ook w,» .r te weinig water. Was er slechts een paar duim meer water geweest, stellig hadden de beide slepers de „Lilian" vlot gekregen. Dat echter de „Lilian" een zeer goede kans maakt geborgen te kunnen worden, is wel zeker. Wij hopen voor iedereen dat dit niet te lang zal duren. aan zijn schoenen hangen en het meis je kon op deze manier een touw grij pen. dat men inmiddels naar het wak gegooid had Terwijl zij in veiligheid gebracht werd, liet het andere kind bevangen door de kou. Klasen's schoen los en schoot onder het ijs Zonder zich een ogenblik te bedenken liet Klasen zich toen in het ongeveer twee en hal ve meter diepe water vallen, wist het kind snel te grijpen en met haar In zijn arm werd hij, eveneens door mid del van een tuw in veiligheid getrok ken Het bewusteloze meisje werd door de G G D. die inmiddels gearriveerd was, bijgebracht Pas toen hij huiskwam hoorde Kla sen, dat het een paar van zijn buur meisjes zijn, die hij het leven had ge- redGeen van drieën heeft van deze koude redding het vroor, dat het kraakte nadeliger gevolgen onder vonden. dan een kou. De kinderen spe. len alweer op straat De portemonnaie met inhoud, die Klasen bij de redding is kwijtgeraakt, is hem door de dank" bare ouders vergoed Amsterdam's tekort 4.3 mill. Verschenen is de gemeentebegroting voor 1947 van de gemeente Amster dam. welke in de uitkomst van de ge wone dienst aangeeft voor uitgaven f 168,419,287, voor inkomsten f125.682,018. en dus een tekort laat van f 42,737,269 Byrnes tekent vier vredes verdragen Vier van de vijf Vredesverdragen, nl. de verdragen met Italië, Burgarije, Hon garije en Roemenië zullen door Byrnes worden getekend. Copiën van de vijf Vredesverdragen zijn heden te Washing ton vrij gegeven. Naar wij vernemen zal de eerste lading Poolse kolen op Delfzijl worden aangevoerd. Het ss Avance vertrok Woensdagavond van Gdynia met 2000 on kolen en wordt Zondag verwacht. Per K.L M. zijn op Soestdijk twee kisten met babykleertjes gearriveerd, ter gelegenheid van de a.s. blijde ge- eurtenis, vervaardigd door Nederlandse vrouwen in Noorwegen. Gisterochtend is uit Amsterdam de ijsbreker Daniël naar Urk vertrokken om door het maken van een geul de Ur. ker vissersvloot uit haar isolernpnt te verlossen. Breda krijgt ook dit iaar nog geen Carnavalsoptocht, maar voor 1948 be staan wel plannen. 26) ke vogel Hij zette zich neer op de rand van het vlot. De borst ging heftig op en 3 zou het ook wel niet gevlogen hebben, Er ging nog een dag voorbij, waarbij eer zijn ogen het vlot ontdekt hadden? de mannen versuft door de wrede te- Spijtig dacht Kees van der Slot dat het leurstelling op het vlot lagen. Toen maar een vogel en geen schip was dat strompelde Maddox overeind en hij hen gepraaid had zocht een van de twee scharen op. De De vogel zat er. Met half-geloken anderen zagen lusteloos toe wat hij ogen uit te rusten. Straks zou hij weer deed. Jimmy Maddox begde schroef zijn twee poten strekken, wegvliegen, die de twee schaar-bladen aan elkaar Waarheen? Naar land. bevestigde los te draaien. Daarna bond Land land land het woord hij met een touw stevig dat 'ene blad maalde door het brein van van der Slot aan een paddel en toen vertelde hij met een krankzinnig makend tempo, hun dat dit een manier was om vissen Landmaar die vogel zou geen te vangen. Vissen te vangener land meer zien. lichtte iets in de ogen van Nico Hoo- Wat was dat voor een vogel? dacht gendam en datzelfde iets glansde in de Kees van der Slot. Was hij van land af- ogen van Kees van der"Slot. Vis... ja, gedwaald in een bui terechtgekomen en als ze diè konden vangen. de koers kwijt geraakt? Groot was hij Jimmy Maddoz gebruikte de paddel niet. Een flinke duif mej "e? schaarblad als harpoen en hij Kees van der Slot strekte zijn arm zette zich op de rand van het vlot en uit. Langzaam, als een benige tang kwa- 'uurde in de diepte. men de vingers van die vermagerde en Hij zocht naar een vis, groot genoeg verdorde rechterhand aanglijden. De vo- on3T.°P 'e rjAten. ge] zag niets, kende waarschijnlijk den Hij voelde zich duizelig en ellendig mens niet. van moeheid. Toen sloot zich, ruw, onbarmhartig, die hand om het lichaam van de vogel .?.s,vlfn r zaS 'e's aankomen, en eer hij zijn ogen kon openen was het terwijl hij zo, met halfgesloten ogen, lag leven uit dat warme, kloppende lijf ge- te stoeien. Het was een vogel Een fijn.- drukt. De vier andere mannen kropen dich terbij. Dat was de eerste vogel, nu was het dus tóch gebeurd. OnheilAch wat, wat kon erger zijn dan dit? Niets kon erger zijn dan deze eindeloze stoet van dagen en nachten en deze tergends honger en dorst. De veren vlogen van het lijf, de dar men werden er uit getrokken en toen werd die kleine vogel in vijf gelijke de len verdeeld. En de vijf stukjes rauw vogelvlees verslonden ze en het knapte hen op. Even kreeg hun maag wat voed sel te verwerken. De maag werd actief, hevige krampen gingen door de licha men van de vijf mannen maar er was weer voedsel gekomen en voedsel be tekende leven. Maddox ving een vis. De vis werd in vijf gelijke delen verdeeld en rauw aten ze hem op. Kees van der Slot walgde even van de smaak en de anderen aar zelden eer ze hun tanden in het weke, wil-blauwe vlees staken. Toen beten ze dóór en aten de vis op. Het was een zeer bijzondere dag. Ze hadden een vogel en ze hadden een vis gehad. Ook hun dorst was hiermede iets verminderd. Maddox zat nog steeds in de diepte te -taren. Wachtend op de volgende vis. Maddox was verheugd. Hij neuriede zowaar. Een liedje, waarin zijn vrouw voorkwam, die ergens in de USA in een munitiefabriek werkte. Hij sprak veel over haar. En hij vond het jammer dat ex nog geen kinderen waren. Hij hield veel van kinderen, Jimmy Maddox. In de dagen daarna vingen ze nog twee vogels en het waren deze afge zanten van het land die hen in leven hielden. Ze hadden te veel om te ster ven en te weinig om te leven. Er was nooit een ogenblik dat ze geen honger leden en iedere dag zagen ze aan el kaar dat ze vermagerden. Hun gewrich ten staken uit het vlees en hun baar den en hoofdharen gaven hun een ver wilderd en onmenselijk uiterlijk. Een vlot met vijf vreemde wezens. Vijf we zens, die op zoek waren naar het leven, dat hun afgenomen dreigde te worden. Twee van de vijf waren er slecht aan toe. De ene was Maddox, de andere Beasley, Het rauwe voedsel scheen hen slecht te bekomen. Kees van der Slot hield hen scherp in het oog. Hij zag verschijnselen die hem niet aanstonden Maddox... Beasley... de twee Yan kees. (wordt vervolgd) j^LS straks te Moskou de besprekingen van de Grote Vier over de vrede met Oostenrijk en Duitsland een aanvang nemen, zullen ook de belangen vian Ne derland geween worden en het is te hopen, dat wij niet zullen behoeven verzuchten dat zij te licht bevonden zijn. Wanneer er in vroegere tijden een oorlog werd gevoerd en ten einde ge bracht. had de overwinnende partij in de regel over de vredesvoorwaarden een beslissende stem. Ongetwijfeld heb- hebben vele landgenoten, toen de wa penkansen van het I'itler-regime wa ren „-keerd, fle illusie gekoesterd, dat Nederland bij de komende vredesbe sprekingen, als één der overwinnaars, met de bona—moten gelijkgerechtigd zou kunnen optreden en zekere eisen zou kunnen stellen. Wat deze eisen be treft, inderdaad zal het ons, als be horende tot de zogenaamde „kleine" mogendheden, vergund zijn wensen, of zo m_n wil eisen aan de grote mogend heden kenbaar te maken Maar tenslot te uil .n deze beslissen of de eisen al dan niet voor inwilliging vatbaar zij". Want de wereld, wij weten het eigenlijk sinds lang. wordt door de grote en machtige naties beheerst, het recht van de sterkste wordt nog steeds toegepast, en de kleinen, die in ver houding tot de groten machteloos zijn, hebben het toekijken en geen schijn van recht op medespreken Het zijn trouwens niet altijd alleen de kleine naties wier belangen van die der groten afha. lijk worden gemaakt. Ook de groten valt dit lot soms ten deel wan neer zij tijdelijk zijn verzwakt. Frank rijk heeft dit te Versailles ondervonden toen het met sommige zijner eisen zwichten moest voor de pressie welke door zijn machtige Anglo-Amerikaanse bondgenoten uitgeoefend werd £R is nu deze regeling getroffen dat de kleine mogendheden waar toe natuurlijk ook ons land behoort hoe groot ook de schade mag zün die Duits land ons volk berokkend heeft hun eisen kenbaar mogen maken aan de --genwoordigers der Grote Vier, welke te Londen bijeen zijn om het vredes-proces te Moskou voor te be reiden Eind ebruari hopen zij daar- m-gereed te zijn. Dit werk is zuiver informatief ten aanzien van Duitslands toekomst zoals de kleine slachtoffers zich deze dan voorstellen en ten aan zien van de schadeloosstelling welke wordt verlangd. Dat deze procedure niet van gevaar ontbloot is, behoeft geen betoog, want hoe gemakkelijk wordt een voorstel, wanneer het door enige ambtelijke handen gaat. zoal niet ver vormd dan toch overschaduwd of op een bepaalde wijze belicht. Waarom de regeringen de kleine staten er dan ook met klem op hebben aangedrongen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld hun eisen te Moskou toe te lichten. Zij zijn echter achttien in getal en de Grote Vier hebben uiteraard te Moskou de handen vol. Is het wel waarschijnlijk dat men aan deze wens der kleinen, hoe redelijk ook, op bevredigende wijze tegemoet komen zal? gELANGRIJKER is overigens de vraag, of de Grote Vier geneigd zullen zijn de eisen betreffende herstelbetalingen en econom' be comp nsatles, welke door de kleinen ter tafel zullen worden gebracht, tot op redelijke hoogte in te willigen. Want daarbij komen eigen en tegenstrijdige belangen in het geding. Deze eisen toch. ook de onze, komen voor het merendeel neer op een econo mische verzwakking van Duitsland, ter wijl de Grote Vier de dringende nood zaak inzien om Duitsland in economisch opzicht te versterken, zodat het niet meer op de materiële steun der over winnaars welke millioenen en milli- ^enen verslindt aangewezen zal zijn. Eigenbelang legt veel gewicht in de schaal, ook in de politiek, en verdringt veelal rede en recht. INMIDDELS heeft onze regering krach- tig geprotesteerd tegen de onderge schikte rol. welke Nederland bij de ko mende vredesbesprekingen Is toebedeeld en het schijnt dat dit protest, tenminste op de regering te Londen, enige indruk heeft gemaakt. Voor Nederland ls niet slechts de kwestie der grenscorrecties van betekenis, ook andere problemen dat der steenkoolleveranties, der koop vaardij, der handelsverdragen, om er en kele te noemen zijn van vitaal be lang en dienen op bezonnen wijze te worden geregeld. Niet slechts de Grote Vier. ook onze diplomaten staan voor een zware en verantwoordelijke taak nu de vredesbe sprekingen met Duitsland eindelijk een aanvang zullen nemen Wij hebben te zamen met onze grote bondgenoten de oorlog gewonnen Zullen wij ook de vrede winnen? Het blijft een open vraag tot de beslissing gevallen is U. Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARING. Wisselende bewolking, overwegend droog weer. Langzaam verder afne mende wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1