ONZE GROTE WINTERPRIJSVRAAG. Frankrijk blijft waakzaam DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor de derde maat winter Geheel Europa door koude lucht overspoeld Hors d'Oeuvre Weerbericht Nieuwe Bonnen Zaterdag de laatste dag De uitslag op 1 Februari Koningin 31 Januari naar Soestdijk Van nabij en verre Gravin geworgd door een spion Een wonderlijk verhaal Soldaten op weg naar de Oost Ramadier geslaagd Max Schmeling gaat weer boksen Tractaties voor de schooljeugd! J. Bommer opvolger van Min. Ringers? De waarzegster hij i't, BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 OU.: 1. Bijlsma DONDERDAG 23 JANUARI 1941 Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 205 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand, 8.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. fc. üyldert. plv. Tj. N. Adema rayonredacteur D. A. Klomp Het KNMI te De Bilt meldt: Het hogedrukgebied over Noorwegen liam nog steeds in betekenis toe In de kern worden thans barometerstanden waargenomen van bijna 1040 mbar (780 millimeter) Het breidt zich daarbij voor namelijk in westelijke richting uit naar Usland en in oostelijke richting naar Noord-Rusland Dit heeft tot gevolg, dat de luchtstroming over geheel Europa langzaam van noordelijk weer noordooste lijk wordt en steeds koudere lucht, af komstig uit het gebied van Nova Zembla, Wordt aangevoerd In Zweden en Dene marken worden de temperaturen dan ook bij vrij harde winden geleidelijk lager, ondanks het feit, dat de lucht over de openliggende Oostzee moest stromen In Stockholm vroor het gistermorgen 5 gra den De koude luchtstroming bereikte nu ook de Pyreneeën In zuid-Frankrijk daalde de temperatuur bij windstilte tot 4 graden onder nul Geheel Europa is nu door de koude lucht overspoeld, op vele plaatsen viel sneeuw. Op die plaat gen, waar de lucht helder wordt en de luchtbeweging afneemt, dalen des nachts de temperaturen sterk Zo vroor het gis termorgen tegen de Alpen en in Tsjecho- jfilowakije plaatselijk reeds bijna 10 gra den In ons land daalden na het passeren Van een neerslagzone de temperaturen iÉengevolge van nachtelijke uitstraling Weer flink Gistermorgen om 6 uur wer den de volgende temperaturen gemeten: Vliegveld Twente —7; Den Helder —2; Vlissingen —2; De Bilt —4; vliegveld Schiphol —3; vliegveld Eelde —6; vlieg veld Gilze-Rijen —4; vliegveld Leeuwarden *-3 Uit deze temperaturen blijkt duidelijk GEDRANG Er bestaai tegenwoordig bij de men' tehen een drang om te dringen, die alle goede manieren verdringt. En het is dringend noodig er eens op aan te dringen, dat daarin verandering komt. Sinds de glmsterdamsche politie krachtig optreedt tegen de levensgevaarlijke treeplank - tfossen is het gedrang in de trams in letterlijken zin adembenemend, maar erg lilas het daarbinnen sinds lang. Wie herinnert rich nog den tijd, toen de tram onverbiddelijk vol was wanneer de laatste zitplaats was bezet en het hangen aan de lus door den conducteur niet werd geduld Dat moet voor 1914 zijn ge weest. Maar dringen in en bij de tram is thans em alledaagsch vermaak. 'En bij de treinen is het al evenzoo. Stopt een trein, dan is het den passagier, die wil uitstappen, haast niet mogelijk M perron te bereiken, dermate verspert de massa der gegadigden naar een zit plaats de smalle uitgang der wagons, doodsbenauwd dat men gedurende het traject, hoe kort het ook mag zijn, zal moeten staan. Het is dringend noodig dat de directie der spoorwegen een perron- politie aanstelt welke orde kan brengen in het gedrang en noodeloos oponthoud voorkomt. Och, zei mijn buurman, die wijsgeerig it van aard, dringen is een levenswet Het schoolkind, om van de zuigeling maar niet te spreken, dringt, als het ijverig is, om nummer één te worden van de klas. De kleine employé op hoop van, tegen, naar positie-verbetering en als hi{ onder-directeur is dringt hij zijn collega's op zij, teneinde directeur te worden en dan is hij nog niet voldaan, want achter iedere maatschappelijke positie ligt een hoogere die fraaiere perspectieven biedt, juist zooals achter iederen bergtop die men moeizaam beklimt, weer een hoogere tot verder stijgen verlokt. Er is natuurlijk ergens een hoogste top, maardie wordt door een enkeling bereikt. Het dringen is ons aangeboren. Wij zullen het niet gemakkelijk uit onze tnenschelijke geaardheid verdringen. KREEFT. VOOR DE DERDE MAAL WINTER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Lichte tot matige vorst. Wisselende bewolking met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krach tige, Noordoostelijke wind. De afd. Klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede: Wat de weersgesteldheid in Febru ari betreft, is geen betrouwbare verwachting te geven, noch voor de temperatuur, noch voor de neer slag de invloed van de weg, die de luchtstro ming over de openliggende Oost- en Noordzee heeft gevolgd In Leeuwarden en Den Helder minder vorst dan in Eelde en' Twente In het zuiden was de hemel nog niet voldoende heider om uitstraling toe te laten, zodat de temperaturen aldaar voor het grootste gedeelte aan transport- koude geweten moeten worden Verwacht mag worden, dat de vorst periode voorlopig zal aanhouden, waarbij de laagste temperaturen (tot omstreeks —10 des nachts) ln Gelder land, Noord-Brabant en Limburg zul len voorkomen, terwijl ln die provin cies de temperatuur overdag ook bijna overal enkele graden onder nul zal blijven In de overige provincies kan in de nacht 5 tot 10 graden vorst ver. wacht worden, behoudens ln een smalle strook langs de Noordzee en overdag omstreeks 0 graden (Auteursrecht voorbehouden KNMI) B nkaarten KA, KB, KC 701: 573 algem. 375 gram zachte zeep. 574 algem. 2 eieren. 575 algem. 500 gram sinaasappelen. 576 algem. 500 gram suiker of boter hamstrooisel, of 1000 gram jam, stroop. Bonkaarten KD, KE 701: 58--3 algem. 375 gram zachte zeep. 583E reserve 375 gram zachte zeep. 584 algem. 2 eieren. 585 algem. 1000 gr sinaasappelen. 58-6, 58-7 algm 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop. Bonkaarten MA, MB 701: 574 suiker 375 gram suiker of boter hamstrooisel of 750 gram jam, stroop. Tabaks- en versnaperingskaarten: T 67 2 rants, tabaksartikelen. V 68 200 gr. chcolade en'of suikerw. X 67 2 rants tabaksartikelen. X 68 150 gram choc en/of suikerwerken EIEREN Wanneer op de voor 2 eieren aange wezen bonnen 57-4 en 58-4 algemeen niet onmiddellijk kan worden afgele verd. dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar vóór in te leveren, waar na aflevering zo spoedig mogelijk zal plaats hebben. SINAASAPPELEN De bonnen 57-5 en 58-5 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Jan a s door het publiek bij den handelaar in groenten en/of fruit worden ingele verd, waarna aflevering zal geschieden naarmate de aanvoer -plaats heeft. TABAK Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Januari a s zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend ge maakt SUIKER EN VERSNAPERINGEN De volgende bonaanwijzing voor sui ker en versnaperingen zal op Donder dag 6 Februari plaats vinden De lettergreep-puzzle, welke wij vorige maand in het kader van onze grote wintercampagne hebben gepubliceerd, is een doorslaand succes ge worden. Duizenden oplossingen, waarvan sommige in een dichterlijke om lijsting, hebben ons bereikt, niet alleen uit Noord-Holland boven het IJ, doch ook uit andere delen van het land. Waar er nog steeds oplossingen binnen komen, hebben wij expresselijk gewacht met de sluiting van de ter mijn van inzending, doch eenmaal is het welletjes en dus hebben wij be sloten, dat is, waarop deze nog bij ons kunnen worden ingediend. Later ontvangen oplossingen worden onherroepelijk ter zijde gelegd. Het behoeft geen betoog, dat alle inzenders en inzendsters zeer belang stellend zijn te vernemen, WIE DE PRIJSWINNAARS ZULLEN ZIJN VAN HET UITGELOOFDE RIJWIEL EN RADIOTOESTEL. Zij zullen echter moeten wachten tot 1 Februari, op welke, datum in dit blad zal worden gepubliceerd, wie de gelukkigen zijn. Tot zo lang dus nog geduld. Het staat thans vast dat H M de Koningin haar verblijf in de hoofdstad de 31ste Januari zal beëindigen om op die datum te vertrekken naar Paleis Soestdijk. Atoombom-spionnage In bet najaar 1945 werd in een greppel bij Nasmieres, in Noord- Fraukrijk, het ontklede lichaam ge vonden van de Franse gravin Sauty de Chalon, De gravin, aldus bleek later, had haar echtgenoot gezegd, dat zij naar Groningen zou gaan. Zij zou van buis vertrokken zijn in een auto, in gezelschap van twee Ca nadese officieren. De N e de r 1 a n d s e, Franse en Belgische politie werkten samen bij het onderzoek naar deze zaak. Tenslotte ging men over tot de arrestatie van Leon Meurant, een Bel gische mecanieiën, die in Duitsland vertoefde, en wel, naar bericht werd, zioh uitgevende voor officier van ge zondheid Deze mecanieiën heeft, naar de Parijs bladen thans melden, tegen over de Franse politie verklaard, dat de gravin geworgd was door een spion, die op jacht was naar geheimen van de atoombom. Meurant, die thans in de gevangenis vertoeft, in afwachting van het in April aanstaande tegen hem te voeren proces, zou bekend hebben als geheim agent te zijn opgetreden voor een vreemde mogendheid. Hij zou echter beslist ont kend hebben de moordenaar van de gravin te zijn. Hij verklaarde o.a.: „In het Palace-Hotel te Brussel, waar ik een zending had te verrichten, maakte ik kennis met de gravin Sauty de Cha lon op de dag, waarop zij arriveerde. Zij werd mij aangewezen door een persoon in Amerikaans officiers-uni form, doch met het kennelijk voor komen van een Mongool. Die persoon, zeide mij: „Het is noodzakelijk deze vrouw te observeren, om haar beter te eren kennen". Ik volgde dit bevel van ï£n superieur op. De gravin zeide tegen mij: „U bent Frans officier? Wilt U mij jen dienst bewijzen? Ik wilde gaarne naar Parijs terugkeren". Ik stemde er in toe, haar mede te nemen Na de lunch had ik nogmaals een onderhoud met den Mongool, die mij zeide: „Blijf bij haar, verlies haar nief "it het oog. Deze vrouw heeft be langrijke documenten over de atoom bom in haar portefeuille. Zij is een agente van den Amerikaansen contra- spionnage-dienst". Ik voegde mij weer bij de gravin, die mij op haar kamer nodigde". Meurant beweerde verder, dat hij in een auto met de gravin vertrok en gevolgd werd door den Mongool in 'n jeep. „In Tournai", aldus Meurant, dineerden wg uitstekend en de gravin en ik begonnen nogal dronken te wor den. Toen wij de reis hervatten, ont deed de gravin, die compleet dronken was, zich van haar kleren, zeggende, dat het warm was in de auto. Toen Meurant later stopte om naar z\jn benzine te kijken, aldus vertelde hij, verscheen de „Mongool" weer ten tonele en worgde de gravin met een zijden kous „Hij deed mg op m'n ere woord beloven er over te zwijgen- We wierpen het lichaam in een greppel, bedekten het met zand en gingen er vandoor, aldus Memant". - Volgens „De Rode Ster" zouden ln de Britse zone van Duitsland geheime militaire nazi-formaties zijn opgericht Bij een mijnontploffing op 30 KM afstand van Boedapest zijn 36 personen om het leven gekomen Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, zal Z H de Paus binnenkort een rede houden, welke tn bevoegde kringen zeer belangrijk wordt geacht Er worden momenteel onderhande lingen gevoerd om het Spoorwegmuseum naar Rotterdam te doen overbrengen. De Rotterdamse politie heeft een 18- jarigen jongen gearresteerd, die de dader is van de roofoverval op de 71-jarige weduwe Hijna—Pet aldaar; de toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Te Luik worden momenteel bespre kingen gevoerd inzake tewerkstelling van 20.000 Balten in de Belgische kolen mijnen. Amerikaanse legerinspecteurs hebben *e Parijs een bende van 7 Amerikaanse militairen ontmaskerd, die naar verluidt 200 auto's hebben gestolen en een aantal gewauende overvallen hebben gepleegd. Het bouwen van een betonnen skelet voor het Haagsche stadhuis is gegund aan de Holl. Beton Mij. voor een bedrag van rond 2Vs millioen gulden. Marine van Goudswaard is het enige lid van het gezelschap van Hans Snel, dat niet in het vliegtuig, dat nabij Biak is neergestort, is meegereisd Haar juiste verblijfplaats is op dit ogenblik nog, on bekend Boissevain vertrok 18Jan. van Am sterdam, Oranje arriveerde 18 Jan. te Batavia Tegelberg vertrok 19 Jan. van Suez. Kota Inten met zieken en gewonden op weg naar Nederland, vertrok 21 Jan. van Port Said (2 Febr. te Rêdam verwacht). De Franse kabinetsformateur Rama dier is erin geslaagd een regering te vormen, waarin zitting hebben 9 socia listen, 5 communisten en 5 leden der M. R. P. Bidault werd minister van buitenlandse zaken, de communistische leider Thorez, wordt vice-premier, ter wijl de socialist Felix Gouin binnen landse zaken krijgt Het Amerikaanse militaire bestuur ieelde mede, dat de ex-wereldkam pioen Max Schmeling toestemming heeft gekregen in de Amerikaanse zóne te boksen. Deze beslissing viel, nadat Schmeling voor een tribunaal in de Britse zóne politiek gezuiverd was, B(j de bljjde gebeurtenis. Teneinde de viering van de aanstaan de blijde gebeurtenis op scholen voor gewoon lager en voorbereidend onder vijs mogelijk te maken, heeft de direc tie van de voedselvoorziening van het ninisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening toestemming ver eend, dat via de plaatselijke distributie diensten toewijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een trac- tatie van een beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zal kunnen Worden gegeven Het is te verwachten, dat binnenkort, als opvolger van dr. Ir» Ringers tot mi nster van Openbare Werken en Weder opbouw, zal worden benoemd de heer J. Bommer. De heer Bommer is oud- .vethouder van Publieke werken en Wo- ningdienst te Amsterdam, en thans, be halve lid van de Amsterdamse gemeen teraad. Rijksadviseur voor de Volks huisvesting. wat de toekomstige verhouding van Frankrijk tot Duitschland betreft, niet al te ongerust te maken. Voor Frankrijks beveiliging ls gezorgd. Blum heeft in het schaakspel der wereldpolitiek een zeer gehftfeige zet gedaan. u. 29) Ze vroegen Jimmy Maddox wat hij bedoelde. Jimmy keek geheimzinnig en opnieuw trok er iets over dat uitge. droogde, gerimpelde en harige gezicht van den Amerikaansen matroos, dat op een glimlach moest wijzen. Maar nog nooit hadden Nico, van der Slot en Izzy hem zo opgewekt gezien. En SüÜ bad gezegd, dat hij er» dei/duivel.^at betekende dat' v00r Vooruit ermee, Jimmy... zeg op!!! het ^"„vertelde Jimmy Maddox zijn magere vingert over hefteMge kridenMe d]®P M- Maar toert keiden tie anderen dat het er geen don der toe deed waar het gebeurd was en Jimmy Maddox vervolgde: „Ja, ik was daar en er was ergens een waarzegster. Niet zo'n gewone, een van wie je eigenlijk van tevoren weet dat ze je er door haalt, maar een ech» to- Ze kwam uit Hongarije en wijd en zijd wisten ze van haar te vertellen dat ze de toekomst las uit de lijnen van je hand. O neen, er was geen zier zwendel bij. Dat moest je niet denken. Het was een hoogstaande vrouw, die nog niet eens bereid was om voor de eerste de beste de toekomst te vertel len. Alleen behoorlijke mensen kregen oe kans en daarom zou ze ook aan hem, i Jimmy Maddox, eens haarfijn Veuri u-e met bem gesteld was. m jj J was Baan zitten, Jimmy Maddox, en toen had ze gestaard op de lijnen van zn ene hand. Ze had erg diepzinnig gekeken en ineens zei ze te» gen hem: „Ik zie allerlei dingen, maar ik zal ze maaj niet zegden." „Waarom niet", had hij gevraagd. „Omdat je die dingen beter niet kunt weten" was het antwoord van de Hon- gi....je, en ze was opgestaan en had gezegd: 1 dollar krijg ik van je. Maar toen had Jimmy Maddox gezegd dat hij niet van zins was om voor tjoema een dollar te dokken en hij had haar gezegd dat ze dan eerst over de brug moest komen met alles wat ze in die lijnen gezien had. Wel, ze had het verteld. Hij zou dit en hij zou dat. Al lerlei over een huwelijk, een vrouw, een mooie betrekking. Maar er was één ding bij al die mooie dingen dat niet zo hegl erg mooi was. Dat was de me dedeling, dat hij er maar rekening mee moest houden dat hij nooit z'n^Oste verjaardag zou vieren. Jimmy h™ ge» laohen en hij was weggegaan. Hij had er niets van geloofd en alles allang vergeten. Maar nu was er iemand bij hem geweest, in de nacht, en die had hem verteld dat ze hem voorspeld had dat hij nooit z'n 30ste verjaardag zou vieren. Het was die waarzegster ge weest, maar toen hij z'n ogen geopend had was er niets en niemand geweest. Hij had zeker liggen te ijlen, maar in ieder geval wist hij weer van die voor spelling af. En kijkvandaag was hij 30 jaar geworden en hij leefde nog. En hij was helemaal niet van plan om er voor lopig tussenuit te trekken. Hij had het wel niet erg best maar de anderen ook niet» en hij wist zeker dat hij nu„ bij het passeren van de fatale datum, een mooie kans kreeg om er.levend uit te komen. Of de anderen dat ook niet dachten? De anderen keken ernstig. Ja, ze vonden ook wel dat het een mooi ding was als zo'n belofte niet in vervulling ging, maar aan de andere kant moest je die Hongaarse vrouwen toch ook niet onderschatten. Het was bekend dat die veel wisten van de din gen waarvan een doodgewone zeeman geen kaas gegeten heeft. Maar hoe dan ookvoor vandaag was hij veilig en morgen Maar wie bekommerde zich over morgen! Morgen konden ze best alle maal dood zijn en wie weet, was dat ook niet het beste. Toen vroegen ze Jimmy Maddox, den Yankee, of ze ook gezegd had, die Hongaarse, of hij op z'n 30ste verjaardag ook iets bijzon ders zou eten, maar dat wist hij zich niet meer te herinneren. Alleen van het feit dat hij zou sterven eer hij 30 was. Van de rest wist hij volstrekt niets meer en ze moesten er ook niet verder naar vragen. Nico lag voorover in het water te turen. Hij had de ene paddel met het schaarblad bij zich en ineens spietste hij het wapen naar beneden. Hij gaf een schreeuw en toen ze hem hielpen zat er een vis aan de stalen schaar punt. Het was geen grote vis, maar het was een vis. En ze verslonden die vis rauw en ze waren dankbaar over drie dingen: Jimmy Maddox was 30 jaar geworden en niet dood, er was een vis en ze zouden de eerste dagen geen dorst lijden. Ze neurieden een oud Amerikaans liedje en kropen onder het dekzeil dat gloeiend heet was van de zenging van de zon die als een duivel te branden hing aan het dak van de wereld. (wordt vervolgd) Enkele dagen veór Vincent Auriol tot president der vierde Franscha republiek gekozen werd hij is de dertiende in de rij der vrij-gekozen rijksbestuurders die sinds het tweede Napoleontische tijdperk zijn intrek genomen heeft in het Elysée heeft de waakzame, en ondanks zijn leef tijd van 74 jaar nog zeer werkzame minister-president Léon Blum een kort bezoek aan Londen gebracht en hij is ui't de Britsche hoofdstad terug gekeerd met een Engelsch-Fransch verdrag tot wederzijdschen bijstand, dat ongetwijfeld ai sinds eenigen tijd was voorbereid. Dit verdrag zal vele Franschen, die zich sinds het bezoek van Schumacher aan Engeland en sinds het kameraadschappelijk over leg van dezen Duitschen socialist met leden van de Labour partij ern- tig ongerust hebben gemaakt over de richting waarin de vredesbesprekin gen betreffende Duitschland zich zou den kunnen ontwikkelen, een hart onder de riem hebben gestoken. Want het Fransche volk heeft niet zonder bezorgdheid meenen waar te nemen, een bezorgdheid die in an dere buurlanden van Duitschland werd gedeeld, dat er bij de bond- genooten een gezindheid bestaat cwn den overwonnen Duitschen erfvijand minder krachtig aan te pakken dan men voor de veiligheid van Europa wenschelijk acht. Terwijl van Ame- rtkaansche en Engelsche zijde voor al het economisch herstel van Duitschland in het oog gevat werd, ter vergrooting van de welvaart, als men dit woord gebruiken mag, in Centraal Europa en wat op het oogenblik als zeer dringend wordt gevoeld ter vermindering van de bezettingslasten in de Anglo-Ameri- kaansche zónes, hield men zich in Frankrijk meer niet overwegingen betreffende strategische -beveiliging bezig, daar men maar al te goed be grijpt dat de Duitscher, daar de vos wel zijn haren maar nooit zijn streken verliest, zoodra hij op krachten zou komen weer op vergelding uit zou zijn. Frankrijk deelt bovendien de op vatting die ook in Nederland wordt gehuldigd en vermoedelijk in elke land dat slachtoffer van Duitschlands agressie is geweekt, dat het econo misch herstel van de getroffen bond- genooten voorrang hebben moet. De regeering te Parijs is zich ten over vloede ongetwijfeld terdege bewust van de betrekkelijke weerloosheid waarin het Fransche volk tengevolge van d$ uitputtende en désorganisee- rende oorlogen is geraakt en van zijn innerlijke verzwakking als natie ten gevolge van zijn politieke verdeeld heid. Deze is niet in de laatste plaats oorzaak geweest van het déb&cle der Fransche wapenen tijdens de Duit- sche stormloop in het voorjaar van '40. Wie het boek van André Mau- rois over de Fransche politieke strubbelingen voor en tijdens het Duitsche offensief gelezen heeft weet hoezeer partijstrijd de kracht van het volk aan en achter het front heeft ondermijnd. En aan die partijstrijd is nog geen einde gemaakt en gal vermoedelijk binnen afzlenbaren tjjd nog geen einde komen. Terwijl de Fransche regeering in deze zwakte op zichzelf natuurlijk een gevaar ziet en daarom te meer een spoedig herstel van Duitschland vreqst, had zij bovendien met een ander mo gelijk geval rekening te houden. Hèt mret haar duidelijk zijn geweest, dat de Anglo-Amerikanen, wier politieke belangen nu eenmaal geacht worden to strijd te zijn met die der Russen, wei nig vertrouwen konden stallen in een bondgenoot die zich vroeg of laat wel eens als een volgeling van de com munistische ideologie zou kunnen ont poppen en zich daardoor eerder ge neigd zou kunnen toonen de zijde van Rusland dan die van de Westelijke mo gendheden te kiezen. Waarom bij deze Anglo-Amerikanen de economische versterking van Duitschland dan al- i'iht zwaarder zou kunnen wegca dan het belang van den zwakken en zeer («berekenbaren bondgenoot. Het is al tijd weer de vreas voor het gevaar dat van Rusland voor de Westersche de mocratieën zou kunnen ontstaan wel ke als een spookverschijning op den achtergrond der politieke machinaties opdoemt. Léon Blum heeft daarom eer bezoek san zijn partijgenoot Attlea gebracht en deze reis is voor Frankrijk ongemeen belangrijk geworden. Enkele dagen vóór zijn aftreden als minister-presi dent want de presidentsverkiezing maakte het kabinet automatisch dé- missionair heeft deze grijze staats man zijn land uit een benauwende situatie bevrijd. Hij is teruggekeerd met een „treaty of alliance", een Fransch-Britsch bondgenootschap, dat ten doel heeft Duitsche agressie in de toekomst te voorkomen en den Europeeschen vrede te verzekeren. In hoeverre deze overeenkomst in mili taire samenwerking voorziet is nog niet duidelijk, maar men mag het uitgesloten achten dat militaire sa menwerking buiten bespreking geble ven is. In ieder geval behogft de nieuwe president zich voorloopig, (Zie vervolg op kolom i).

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1