ROEP Masqué FRAUDE DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN jdt de ratten jpelen, groenten 13 FEBRUARI V erdronkenoord Arendsen Vrouwe Jusiiiia weegt Dronkenschap, roekeloosheid en de gevolgen, Spoorweg over Afsluitdijk Kolenproductie in Januari met 94000 ton gestegen K.V.P. achter Linggadjati Mary Churchill getrouwd bij de afdeling Noord- holland v. d. K.N.V.B. Op z'n Indiaans? Lieflijkheden W Weerbericht Ameland houdt het wel uit Japan heeft de buit binnen Fraude op distributiekantoor' te Beverwijk Extra rantsoen kaas Een bon voor 2 eieren Van nabij en verre *Balestin& Douane op de koffie BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dit.: J. Bijlsma WOENSDAG 12 FEBRUARI 1947 Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 221. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woora meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, t 3.25 per kwartaa- Hoofdredacteur M. H. fc. Uyldert. plv, Tj. N. Adema, rayonredacteur D. A. Klomp welke film op ver- Ie stichting Studen- s Maandag a.s. te Anefo P. Kiar kan in een jaar tijd izend nakomelingen krij- a eken worden 510 jon- I n. die na drie maanden igen kunnen werpen. Ge- :r natuurlijke invloeden, al beperken, zoals dfer- ziekten, koude en hon. t is niet voldoende: de I ngrijpen om een ratten-1 rkomen. plaats dient men ordel betrachten om het onge-| ïlegenheid en voedsel tel /endien moet men gebou.f /gelijk ontogankelijk ma-f In de tweede plaats kan de ratten verdelgen. Del ■voor een geschikte tijd. verdelgingsmiddelen, die ïadelijk zijn voor mensen i kaagdieren. iektenkundige Dienst te I fd rattenbestrijding, ver- dviezen. ING TEN BATE VAN GING NIET DOOR. g van een Bussums schap om ten bate van bevolking van Muiden ling te Muiderberg te ;en ontijdig einde. Toen p in een vrachtauto van ïsen expediteur wilde imen twee agenten te i verboden de passagiers or passagiersvervoer in- te stappen. Ondanks len hoofdcommissaris en van den burgemeester nocht het niet gelukken p ter plaatse te krijgen, irstelling niet doorging cers in Muiderberg te- uiswaarts 1946 organiseert wederom een VAN HEEMSKERK", I rgel PostharmonieJ de Bar is open i, Langestr. 48. Tel. 3 Gelukkigerwijs hebben de in onze kop genoemde uitspattingen lang niet eltyd gevolgen, maar indien zy wèl gevolgen hebben^ ernstige of minder ern stige, dan is de onvolprezen Vrouwe Justitia er dadelijk bij om oorzaken en ge volgen tegen elkaar af te wegen, en door middel van, na ryp overleg opgelegde Straffen, de weegschaal in evenwicht te brengen. Onder presidium van Mr. Krabbe ving Dinsdag j.l. de Alkmaarse Meervoudige Kamer wederom deze jnoeilyke taak aan en kreeg als eerste onder behandeling de hoofdschuldige \an boodschappenlijstje op- delijk voor ons aHer toe- men kunnen donr hear i invloed uitoefenen op zorgen zouden besluiten, s haar belangen gewerkt ommekeer brengen. Een geregelde verkoop - en zouden verzekerd zijn. e will Daarom zegt de de vechtpartij in de Breed- straat, den 19-j. Alkmaarder Jan v. d. L. Deze jongeman wist op een Zondag in September niets beters te doen dan aan Bacchus te offeren. En niet alleen zijn geld, neen, zelfs zijn ver stand offerde hij, want Jan wist zich van het gebeurde van die Zondag middag weinig, zo niet zeer weinig te herinneren. Daar dit gebrek aan herinneringsvermogen te verwachten was geweest, waren diverse getuigen van deze vechtpartij opgeroepen. He- jaas waren echter deze getuigenver klaringen nogal verward, en het staat niet vast of ook hier Bacchus een beetje schuld aan had. Een mijn heer A. beweerde, dat hij door een hem door Jan toegediende fikse klap om 't hoofd tegen een raamkozijn was geslagen en dat hij in diens 1 handeneen mes had zien blin ken! Een andere bereidwillige getui ge zei, dat mijnheer A. op v. d. L. was ingevlogen en hem bij de keel had gegrepen, doch' ook verluidde het, dat v. d. L. door een kaakslag A. onder had gekregen en hem daar na nog met het hoofd tegen de grond had geslagen. Een vreedzame bewo ner van de Breedstraat, de heer O., i was naderbij gekomen met het edele I doel de kemphanen te scheiden, I doch hij moest zich onverrichter za- I ke van het strijdtoneel terugtrekken. De Officier van Justitie, mr. I Meischke, achtte het wenselijk, alvo- K rens een straf te vorderen, een voor- lichtingsrapport omtrent den beschul- digde te laten opstellen en daartoe de stukken in handen van den rech tercommissaris te geven. Dit althans r was het, wat wij na scherp orenspit- sen, uit het requisitoir konden op maken. Verre van blanco was het strafregister van Jan de V., want reeds veertien veroordelingen waren daarop aangetefllnd en dezer dagen zal de vijftiende worden bijge schreven. Of de vrouw van den café houder Z. te Alkmaar met dit feit op de hoogte was, is niet bekend, maar wèl is zeker, dat zij wist, dat De V., wanneer hij „een slokje op had", een gevaarlijk heerschap kon zijn. En dat was de reden waarom zij weigerde De V. nog iets in te schenken, toen hij op een avond in Juni in „kennelijke staat" het café binnen kwam. Door deze weigering waarschijnlijk nog meer balorig ge worden, was De V. in een scheld- Blijkens het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs der Eer ste Kamer, ten aanzien van de be groting 1947 voor het Departement van Verkeer, verklaarden enige leden een snelle spoorwegverbinding tussen het centrum des lands en de' Zuide lijke en Noordelijke provinciën van 't grootste belang te achten. Deze leden zouden gaarne het oor deel van den minister vernemen over de mogelijkheid van spoorwegaanleg over de Afsluitdijk. Zij achtten zulk een verbinding van hogere urgentie dan de voorgenomen aanleg van een spoorweg van Amsterdam naar Den Haag met ondergrondse stations in beide steden. kannonade losgebroken toen een van zijn tafelgenoten per ongeluk aan zijn stoel bleef haken en daardoor 't enige houvast dat zijn wankele per soon nog had, teloor ging. De V. wond zich dusdanig op, dat hij een bierglas stuk sloeg op zijn tafelge noot en ook de interveniërende kas teleinsvrouw met een bierglas be werkte, met als gevolg, dat beiden verwond werden. De V. trachtte zijn wandaad nog enigszins te verzachten door op te merken, dat hij niet ge slagen, doch gegooid had met het glas. Veel verstaanbare woorden wijdde de Officier van Justitie, mr. Meisch ke, niet aan dezen recidivist. Hij eiste een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. De uitspraak volgt over 14 dagen. Roekeloosheid is de juiste qualificatie voor de oor zaak van het op 3 April 1946 in de Prinses Julianalaan plaats gevonden hebbende ongeval. De zaak had zich als volgt toege dragen. Beschuldigde, de 18-jarige Gerrit v. D. te Alkmaar, was die avond „even" op de motor gespron gen om een paar zekeringen te ha len bij een electricien. Door de Prin ses Julianalaan rijdend, haperde de motor, Gerrit trachtte onder het rij den door het euvel te verhelpen ?n verloor daardoor helaas zijn aandacht voor het wegverkeer, met als nood lottig gevolg, dat hij den daar wande lenden heer E. van achteren aanreed. Zelf slingerde hij daarna over de weg en kwam enige meters verderop on der de ïog steeds draaiende motor terecht. Na zich er onderuit gewor steld te hebben, spoedde hij zich on middellijk naar den heer E, die vrij ernstig gewond bleek te zijn en als gevolg van deze verwonding gedu rende twee maanden niet heeft kun nen werken. De heer E., als getuige verschenen, verklaarde, dat v. D. zich heel netjes had gedragen, want alle onkosten waren vergoed en de jongen had steeds belangstelling getoond voor zijn toestand. Ds. K., als toe ziend voogd van den jongen, ver klaarde, dat v. D. een strikt eerlijke jongen was, doch door zijn te groot zelfstandigheidsgevoel enigszins roe keloos genoemd kon worden. Een rapport van „Pro Juventute" advi seerde tot opname in een jeugdkolo- nie. Mr. Meischke noemde echter Van D. in zijn requisitoir het voorbeeld van ,,'n typische puber". Hij eiste een boete van 25.subs. 10 dagen hechtenis. Geen zekerheid kon de rechtbank verkrijgen over de juiste toedracht in de zaak tegen Ja cob de V. te Alkmaar. „Dood door schuld" luidde de tegen hem inge brachte beschuldiging; het betrof hier n.l. een verkeersongeval nabij de Hal- vemaansbrug te Oudorp, waarbij noodlottigerwijze een der betrokke nen werd gedood. Twee getuigen waren in deze zaak verschenen, doch de door hen uitge brachte verklaringen vermochten geen juist beeld van de zaak te ge ven, zodat op 11 Maart a.s. opnieuw een behandeling zal plaats vinden, waarbij dan een andere getuige zal worden opgeroepen. 's-GRAVENHAGE, 11 Febr Na de lichte daling van 801.423 ton in Nov* vorig jaar tot 718.314 ton in December is de kolenproductie van de Lim burgse mynen in Januari j.l. geste gen tot 833.027 ton. In Januari 1946 produceerden de mijnen 629.337 ton. Het aantal werkdagen in Januari j.l. was ook hoger, n.l. 26 tegen resp. 25 en 23 in November en Decem ber vorig jaar. De productie van Januari j.l. komt overeen met 32,040 ton per werkdag (Januari 1946: 24.205, November. 32.057, December: 31-231 ton). 's-GRAVENHAGE. - Het partijbe- tuur der Katholieke Volkspartij heeft n zijn laatste vergadering van 8 Febr. .1. zich nogmaals met nadruk gesteld chter de politiek der katholieke Tweede Kamerfractie inzake Linggadjati Jet bestuur sprak zijn ernstige afkeu- ing uit over de wijze van actie voe- en der heren Weiter, Bajetto c.s. Gisteren is in de St. Margarets kerk, bij de Parlementsgebouwen te Londen, het huwelijk gesloten tussen Mary Churchill de jongste dochter van Groot-Brittannië s oorlogsleider, en kapitein Christopher Soa- mes van de Coldstream Quards. De bruiloft werd door een 100-tal gas ten bijgewoond. Onder Roderen waren aanwezig de mini ster-prefident Attlee en echtgenote, alsmede een aantal andere ministers en verschillende buitenlandse ambassadeurs. 10.000 gulden verdwenen? By de administratie van de afdeling Noord-Holland van de KNVB is fraude ontdekt. De administrateur P., woon achtig in Oudkarspel, was reeds ge ruime tijd ziek, en waar P. maar steeds niet kwam opdagen, ging men hem van de zijde van de Voetbalbond een bezoek brengen. De administrateur bleek echter niet meer in zijn woon plaats aanwezig. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat er in aan zienlijke mate fraude gepleegd is. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat het juiste bedrag nog niet vast staat. Wij menen echter niet ver bezijden <ie waarheid te zijn, als wij een bedrag van f 10.000 noemen, Indien kippen geen eieren leg gen, dan zullen misschien spoedig haar veren gebruikt kunnen wor den voor de fabricage van kleren, aldus de minister van Brits Co lumbia. Uit de veren van 38 kippen kan 'n herenicostuum worden gemaakt. De stof hiervan is lichter en war mer dan wol. Ook Engeland lijdt onder de Siberische koude en gaat schuil onder een dikke laag sneeuw. Deze trein moest het onderspit delven tegen de elementen. AANHOUDENDE VORST Iets afnemende, doch vooral langs de Wadden-eilanden tijdelijk nog krachtige oostelijke wind. Over drijvende' wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat sneeuw valt. Mati ge tot strenge vorst. De burgemeester van Ameland deelt ons mede, dat hij gisterochtend controle heeft gehouden van op het eiland aanwezige levensmiddelen. Hij heeft daarbij gecon stateerd, dat er een levensmiddelenvoor- raad is, welke, naar schatting, voor on geveer zes weken toereikend zal zijn. Er is groente, fruit, kruidenierswaren, meel, vlees. De zuivelfabriek levert bo ter, kaas en melk Voor de zieken kunnen eieren beschik baar gesteld worden. Van isolering merkt men op het eiland weinig, aldus de burgemeester, alleen kan men niet naar de vaste wal. Het eerste schip van de Japanse wal vis-expeditie. die in de wateren van de Zuidpool opereert, is te Tokio terugge keerd met een buit van 150 walvissen. Het schip was 8 November jl. uit Na gasaki vertrokken en borg gemiddeld zes walvissen per dag. De andere.wal visvaarders zullen binnenkort ook huis waarts keren. De politie heeft twee ambtenaren van het plaatselijk distributiekantoor aange houden als verdacht van fraude met dis tributiekaarten. Bij het voorlopig onder zoek is komen vast te staan, dat de amb tenaar U., wonende te Heemskerk, bij grote gezinnen geregeld twee versnape- ringenkaarten ruilde voor één tabaks- kaart. U. is in arrst gesteld en wordt vandaag naar Haarlem overgebracht. Een andere ambtenaar, zekere B. uit Velsen-Noord, die bij de fraude slechts zijdelings betrokken schijnt te zijn, is voorlopig naar huis gezonden Het onder zoek duurt evenwel voort. Senator Arthur Vandenberg, de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse Senaat, zeide in een rede: „Wij zullen niet alleen ontwape nen, wij zullen geen genoegen ne men met lieflijkheden vanachter het ijzeren gordijn, dat nog steeds een groot gedeelte van de aarde verbergt. Onder deze voorwaarden is Amerika ook bereid 't voordeel van de atoombom prijs te geven: indien en wanneer de wereldt en de Sow jet-Unie in het bijzonder, instemt met snelle en afdoende be straffing, die verraad aan de bron vernietigt. Dit is onze prijs, en die prijs moet worden betaald Wij zul len niet slechts op woorden ver trouwen. Er zijn al te veel woor den verdraaid, te Jalta, te Pots dam en nu weer in Polen". In de periode van 16 Februari t.m. 1 Maart zal aan diegenen die een A-, B-, of C-kaart hebben 50 gram kaas boven het gebruikelijke rantsoen van 200 gram worden verstrekt. In de bonnenlijst, welke Donderdag a.s. bekend gemaakt wordt, is voor alle leeftijdsgroepen een bon aange wezen voor 2 eieren. De te Scheveningen binnenko mende vissersschepen hebben met zeer slecht weer te kampen gehad en zijn met dikke ijslagen bedekt. Uit Batavia wordt gemeld, dat de pest., in de maanden September tot December in de residentie Banjoemas 729 slachtoffers heeft geëist; in Kem- baran telde men 309 doden. In Frankrijk brak sen nieuwe perssta king uit, waarbij, behalve 3000 jour nalisten ook het technisch personeel en de krantenbezorgers zijn betrok ken. Eis: salarisverhoging. De feestelijke intochvan Prins Qarna- val op a.s. Zaterdagmiddag te Am sterdam is in verband met de weers omstandigheden uitgesteld. Te Zutphen is een kindje van acht maan den, dat in verband met de koude te dicht bij de kachel was gezet, in de wieg verbrand Naar uit Keu len wordt gemeld, zijn de ijsschotsen op de Rijn tussen Xanten en Nijme gen in beweging geraakt en drijven af naar Nederland Ter gele genheid van de a.s. blijde gebeurte nis in het Prinselijk gezin brengen PolygoonProfilti een kwartier filmpje uit „De troon leeft". Majoor Ernest Cassel heeft te Day ton (Ohio) het hoogterecord voor helicopteres, dat in 1939 door den Duitser Karl Bode werd gevestigd, gebroken. Cassel bereikte een hoog te van 6.350 meter, terwijl Bode in dertijd tot 3.780 meter steeg. De „Karei Doorman" is Maandag uit Casablanca vertrokken voor de laat ste étappe van haar thuisvaart. Het schip wordt 18 Februari in Amster dam verwacht. Te Pals Alto is de hand gelegd op een Amerikaans officier, die voor 210.000 dollar aan diamanten uit Japan had gesmok keld. Wederom hebben gisteren vier Amelanders te voet de tocht van het eiland naar Holwerd en terug ondernomen. Te Oberhausen in het Ruhrgebied hebben 15.000 arbei ders demonstraties gehouden tegen koude en honger. Koning Fa- roek van Egypte heeft zijn 27sten verjaardag gevierd. Aan de armen in geheel Egypte is gratis kleding en voedsel uitgedeeld. Ondanks transportmoeilijkheden en koude be reikte de steenkoolproductie in het Ruhrgebied op 28 Januari een nieuw hoogterecord, n.l. 222.000 ton per dag HET GELUID IN DEN HEMEL Gedurende den morgen van den 81sten dag spraken zjj af en toe met elkaar. Ze spraken niet over voedsel, want het besef van honger bezaten ze Jüet meer. Ze wisten alleen dat ze zoo zwak waren dat ze voor niets meer be langstelling; bezaten, 'en dat een van hun drieën nu aan den beurt was om den weg van de anderen te volgen in de deinende baaierd van zondoorlicht water die zich rondom hen uitstrekte, van kim tot kim. Alleen Kees van der Slot kerfde 6'Tl91 mor6di "og een streep In den Paddel, maar zelfs dat werk kostte nem onbeschrijfelijke moeite Er was Seen kracht meer in zijn lichaam. COMMISSIE DER NEDERIAN056 ZENSTRAAT 25.DEN HAAG In den loop van dien 81sten dag kwam er opnieuw een beetje regen. Te weinig om te drinken, maar net voldoende om de drie mannen in staat te stellen met hun mond en tong langs het hout te strijken, zoodat die vochtig werd. Maar ook daar werden ze zoo moe van dat ze spoedig het bewust zijn verloren en in elkaar gezakt ble ven liggen. Half onder het door de zon witgebleekte zeil. Kees van der Slot keek tegen den avond in het water. Hij zag paarse en fel-oranje vischen onder het vlot door schieten en in den diepte verdwenen. Hij stelde zich voor dat hij die prach tige visschen binnenkort zou volgen en er leek hem niets verschrikkelijks in deze gedachte. Integendeel, hij vroeg zich af waarom hij zich niet onhoor baar voor de anderen zou laten afglij den van het vlot. Het was zeker niet pijnlijk in het verlokkend koele wa ter te komen, z'n mond wijd open te zetten en dan nog eenmaal heel diep in te ademen. Het leek hem een zedige/ verlossing en hij dacht dat hij het maar moest doen. Maar toen zag hij Nico en Izzy en wist dat hij de laatste moest zijn. De haaien bleven rond het vlot zwemmen. Van der Slot wist dat ze zouden blij ven tot alle drie de mannen overboord waren. Hjj vroeg zich alleen af wie de laatste van hein zou helpen. Zou hij de laatste ztjn? Waarschijnlijk. Dan zou er dus niemand zijn om hem te helpen. Rjj besloot dat het zoover niet zou komen. Hjj zou zorgen den dood voor te zijn. De dood zou geen kans krflgen waar het Kegs van der Slot betrof. Dien avond trok Nico Hoogen- dam aan zijn haren. In plukken viel het haar uit zijn hoofd. Izzy zat er somber naar te kijken, omdat hij wel wist wat het beteekende. Het betee- kende hetzelfde als het uitvallen van hun nagels, dat al dagen geleden be gonnen was. Het beteekende dat ze aan het einde van hun leven stonden. Maar Nico was zoo verschrikkelijk moe dat hij het alles rustig kon over denken en zich niet meer zenuwachtig maakte over datgene wat komen ging. Er kwam een nacht en toen kerfde Kees van der Slot den kerf van den Sisten dag op den paddel. Er was zee en. kim en verder niets. Nico en Izzy bleven bewusteloos en toen nam de olieman van de „Zaandam" een paar oude blikken, die van de flashlights, en bij kraste met onnoemelijk veel moette van ieder de naam op het blik. Hij deed het deksel er op en liet ze overboord vallen. Als ze vanavond of morgen dood zouden zijn was et een kans dat een schip nog eens die blikken zou opvisechen. En ze zouden weten dat hij en Izzy en Nico ellendig waren omgekomen. Maar dan zou het te Iaat zijn en niemand zou meer veel belangstellen In hen. Ook dien dag regende het een beetje en half wakend, half droomend bewo gen ze hun tongen over de halken van het vlot. Daarna sliepen ze door, ver der uitdrogend en verdorrend onder de zon die als hun wreedste beul aan den hemel hing. „Hoe voel je je?" vroeg Kees van der Slot aan de jongens. Ze keken hem suffig en niet-begrijpend aan en Nico zei: „Bc geloof dat Ik hei »«g een dag uithoudt". Izzy slikte h<rftlg,mft(* kn niet meer spreken. SSS afn hMfd van links naar. rechts. roBen en ger^a^te daarna weer in een toestand van coma. Van der Slot vond dat Izzy er ver wilderd uitzag en hij vreesde het ergste. Hij wist echter niet wat hg zou moeten doen als de jongen opstandig werd en overboord wilde. Ieder mo ment vreesde hij dat het zoover zou zijn. Hij kende de voorteekenen. Hg luisterde naar het klokkeren van het water tegen de oliedrums on der het vlot. Het was als een lokkend fluisteren om te komen, daar onder die oliedrums. Het klokkeren werd helderder en helderder, zoo helder had Kees van der Slot het nog nooit ge hoord. Het leek wel alsof het water hooger en hooger kwam. Maar dat was geen geklokker van waterbet was iets anders. Het was 'n geluid dat hij wel kende, maar dat hij zich haast niet meer kon her inneren. Hij kreunde, leunde terug en liet 2ich op zijn rug vallen. Ineens wist hij het zeker: dat was het geluid van motoren in de lucht. Dat was het ge luid van vliegtuigen. Hn het geluid naderde. Er kwam een vliegtuig. (Wordt vervolgd.) Het besluit der Britsche regeering om tot evacuatie van Engelsche bur gers, vrouwen en kinderen over te gaan, gqjiomen na overleg tusschen den hoogen Commissaris voor het mandaat-gebied, Sir Alan Cunning ham en maarschalk Montgomery, wijst op een bedenkelijke verscherping van den toestand in Palestina en op de waarschijnlijkheid dat Engeland voor nemens is tegen de Joodsche terro risten krachtiger militaire maatrege len te nemen. Men ducht inderdaad felle reacties der extremisten, in ver band met het doodvonnis dat geveld is over den terroristischen leider Dov Gruner; daden van agressie wr.arte- genover de Engelsche troepen allicht niet lijdelijk zullen kunnen blijven. Engeland heeft aan de Arabieren het voorstel gedaan Palestina in twea sectoren te verdeelen, een Arabische en een Joodsche, die beiden zelfbe stuur zouden hebben, met speciale bepalingen voor het gebied van Jeru zalem, doch van Arabische zijde is dit niet aanvaard. De Arabieren beschou wen het Palestijnsche land als het hunne en zien in de Joden slechts lastige indringers; de Joden daaren tegen verlangen Palestina als Jood sche staat, hoewel de meer gematigde elementen zich bereid toonen in een deeling toe te stemmen mits er vol doende ruimte blijft voor immigratie. Hierdoor ziet de Engelsche regee ring zich tusschen twee vuren ge plaatst en zij doet al het mogelijke om, in afwachting van een regeling welke beide partijen bevredigen kan, de orde te handhaven. Doch hierbij wordt zij door terroristen uitermate bemoeilijkt. De positie van Attlee's kabinet is Inderdaad niet gemakkelijk. Besluit het tot een verdeeling van Palestina, teneinde de Joden een veilig verblijf in het lang verbeide tehuis, hun eigen land, te waarborgen, dan wekt het de vijandschap op der Arabische be volking en dft kan Engeland in de gegeven omstandigheden, gezien zijn toch reeds moeilijke positie in het midden-Oosten, moeilijk riskeeren. Engeland heeft een sterke vloot- basis op het eiland Cyprus; in Pales tina heeft het een militaire basis van waar het invloed kao oefenen op Ara- bië, Irak en Iran, een gebied dat ook in economisch opzicht, door de olie bronnen, zeer belangrijk is en waar het zijn invloedssfeer zoo noodig tegen Russische penetratie moet kunnen verdedigen. Bovendien, nu Engeland Egypte prijsgegeven heeft, is het ge bied ten Oosten van het Suez-kanaal voor Engeland van grootere beteeke- nis geworden. 2!oo lang echter het Palestijnsche gebied in rep en roer verkeert, is het voor Engelands oogmerken, ook in strategisch opzicht, waardeloos. De Joodsche extremisten, de verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi, zet er alles op om gewapend geweld van Engelsche zijde uit te lokken. Engeland heeft tot dusverre getracht èn de Joden èn de Arabieren te ontzien. De positie der Joden is van den aanvang der immigratie in Palestina hachelijk geweest. Het is smartelijk voor het Joodsche volk, dat het, nu het na eeuwen van verstrooid zijn en zwer ven, eigen grond betreden heeft en zich maatschappelijk heeft gevestigd, ten prooi gevallen is aan botsende nationalistische en strategische be langen. Misschien zal Engeland zich ten slotte genoopt zien het probleem aan het oordeel der Vereenigde Naties voor te leggen. Churchill heeft in dien geest geadviseerd toen hij voor stelde het mandaat dat aan Enge land van 30 tot 40 millioen pond per jaar kost aan de V.N. over te dra gen. Doch dit heeft de consequentie, dat ook Rusland dan stem krijgt in deze netelige aangelegenheid en zou kunnen trachten de sympathie der Arabische bevolking tot zich te trek ken. En dit nu ligt allerminst in de lijn van de Anglo-Amerikaansche po litiek. v Het Zwitserse blad „De Bund" maakt melding van een nieuw Köpenick-geval In de afgelopen weken, aldus het blad, werden in Lübeck geschenkpakketten uit Brazilië ontvangen, elk met een inhoud van vijf kilo koffie, tot een to taal van achthonderdvijftig kilo Met af levering van de pakketten aan de ge adresseerde burgers werd gewacht op machtiging uit Berlijn Teneinde het in de zwarte handel brengen van de koffie te voorkomen werd bepaald, dat aan elke geadresseerde slechts een kilo af gestaan zou worden De rest zou dan vanwege het militair bestuur worden verdeeld Twee dagen na het afkomen van deze beslissing kwam bij het doqane-bureau te Löbeck een vracht" auto voorrijden De jn uniform gesto ken Duitse Chauffeur van de auto legde een bewijs over, waarin de ont vangst van zeshonderdtachig kilo kof fie door de Hamburgse Wohlfarhtsbe- hörden" werd bevestigg De goed ver trouwende douane-beambten gaven de partij koffie aan den chauffeur over Men heeft er daarna niet meer van gehoord

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1