EEN DRAAIER Smerikaanse Tandenborstels GEMEENTERAAD HEILOO Stad en Omgeving, Ongeval met dodelijke afloop. Zilveren jubileum Dindua. Alkmaarse Boys op de schaats. Alkmaarse dames winnen in Aalsmeer. Schipper tweede te Uithoorn. Marktberichten Dammen Koedijk. Biljartwedstrijd Schoorl. Woningprobleem brengt ook in Bergen groote moeilijkheden Beemster. N"** V. V. V. Bergen. Adverteert in dit blad NATIONALE FEESTDAG KNECHT VOOR EXPEDITIE EN PAKHUISWERK. JAN METZ, NIEUWESLOOT 95 Da 27-jarige inwoner van Heiloo, S. H„ die Zaterdagavond nog in aller- ijl de trein van kwart over acht van Alkmaar naar Amsterdam wilde ha len, volgde niet de gebruikelijke weg door de tunnel, doch stak rechtstreeks de spoorlijn over, naar het tweede perron. Door zijn grote haast en een stilstaande locomotief, bemerkte hij niet de trein die binnenkwam. Hij werd gegrepen en pl.m. 10 meter mee gesleurd. Door de ziekenauto van de G. G. D. werd hij naar het St. Elisa- bethziekenhuis overgebracht, waar hij kort na de aankomst overleed. Receptie en uitvoering De R.K. Toneelvereniging „Dindua" vierde gisteren haar 25 jarig bestaan, 's Middags had in „Het Guide Vlies'» een di uk bezochte receptie plaats, waar de jubilerende vereniging door tal van cor poraties en personen op de meest har telijke wijze werd gecomplimenteerd en gehuldigd voor het vele goede werk dat adj in de periode van 25 jaar voor het R.K. Volkstoneel heeft gedaan. Tal vai fraaie bloemstukken getuigden van de waardering, die men voor Dindua had Bestuur en leden werden natuurlijk in de huldiging betrokken, maar in *t bijzonder richtten allen zich tot den heer G. van Veen, die al die jaren voorzitter van de Vereniging is geweest en met recht „de Vader" van Dindua mag genoemd worden Zijn verdiensten zijn in den brede in het licht gesteld en hem werd een fraaie bu reaulamp aangeboden, 't Was voor Din dua een zeer mooie middag. De avonduitvoering 's Avonds werd voor een geheel bezette zaal door de vereniging opgevoerd het blijspel, dat tegenwoordig bij de dilettan ten nog al belangstelling trekt, n.l. „Als de vrouw van honk is" (Vive l'Empe- reur"). Nadat de voorzitter een hartelijk wel komstwoord had gesproken, hebben de leden hun beste krachten gegeven van de geschiedenis van Napoleor Goedeel, die zich een afstammeling van den groten Bonaparte waant en tijdens de afwezig heid van zijn vrouw, door een nichtje en haar verloofde zo verwaand wordt ge maakt, dat hij zelfs de beste kansen denkt te hebben op de Franse troon. De ontgoocheling volgt natuurlijk, maar het publiek heeft zich onderwijl met de geschiedenis vermaakt. De heer R Morsch vond in de rol van Napolen juist iets naar zijn gading en hij 6peelde hem dan ook met veel genoegen en met fantasie. Het nichtje en haar ver loofde, die het spelletje in elkaar zetten, werden goed gespeeld door mevr. Groef- sema—Schoen en de heer M Wessels. Mej van Ettinger was een kostelijke dienst bode en mej A Rabeling een goede on derwijzeres. Mej T Winder en de heren H Dekkinga, P Fernee en N Jonker (de beide laatsten als inbrekers) sloten zich zeer goed bij het spel der hoofdvertolkers aan. Een ankbaar applaus beloonde de leden van het juiblerende Dindua, dat vol moed opgaat naar het volgende lustrum. Met de uitstekende muziek van de Cheese Town Band bleef men nog een tijd gezellig bijeen. WANNEER WORDEN DE BUSSEN GELICHT? 9 Het blijkt, dat meerdere stadgenoten bij de postbussen in de stad de opgave mis sen van de tijden, waarop deze geledigd worden De directeur van het postkantoor was zo vriendelijk, op ons verzoek, een op gave te verstrekken van de tijdstippen waarop niet alleen de stadsbussen, maar ook die van het kantoor gelicht worden Wij laten deze hier volgen, opdat men dit kan uitknippen en bewaren BUSLICHTINGEN (kantoor), richting; Amsterdam: 8; 13,15; 15,15 en 20,15 uur Bergen—Callantsoog: 5,15 en 14,15 uur; Heiloo—Egmonden—Beverwijk: 5,15 en 14,15 uur; Den Helder: 4; 6,15; 12,25; 14,15 en 18,15 1) uur; Hoorn; 4,30; 6,45; 13,35; 16,15; 17,50 uur; LangedijkWinkel—Obdam: 5,15; 14,15 uur; Schermer: 4,30; 13,35 uur; De STADSBUSSEN worden gelicht: 9,30; 13,30; 17,30; 22 uur 1) 1): Zaterdags niet De buslichting van 18,15 uur aan het kantoor geldt alleen voor correspondentie bestemd voor Den Helder THEATER-PLEZIER. Ks Toen Zaterdagavond het Theater- Plezier met 0-m- Toon Hermans, Jan v. Ees, Menno Grondsma, enz. wederom een voorstelling gaf in het Gulden Vlies, vond het een nagenoeg geheel gevulde zaal en het optreden werd wederom 'n groot succes. Naast bekende nummers uit het jongste optreden, kwamen dit maal ook enkele nieuwe nummers en schetsen voor het voetlicht. Toon Hermans toonde zich wederom van zijn beste zijde. Hij heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot één van onze beste cabaretkrachten en zijn spel in verschillende schetsen zijn liedjes en zijn praatje waren kostelijk en van een bijzondere komische kracht. Wies je Bouwmeester was weer van een buitengewone vlotheid en haar spel in diverse schetsen uitstekend Jan van Ees toonde zijn» grote routine en wist tot het welslagen van tal van scè nes mede te werken. Menno Grondsma gaaf sterk vooruit en heeft zich in het milieu van Theater- Plezier een goede plaats verworven. Hij gaf enige geslaagde imitaties en verzorgde o m. het nummer Quitte of dubbel?- op prettige wijze. De dame en de twee heren, die op hef toneel kwa men wisten de hun gestelde vragen uit muntend te beantwoorden» en verdien den hun tien gulden. Zij stonden echter alle drie het geld af voor het goede doel (luid applaus). Tot Moens zong met entrain haar liedjes en Andrea Domburg sloot zich zeer goed bij de overigen aan. De mu zikale begeleiding was bij Peter Kel- lenbach weer in de beste handen. Het gehele ensemble verdiende ten volle 't hartelijke applaus. De V-V. Alkmaarse Boys organiseerde voer haar jeugdleden hardrijden op de schaats. De baan was niet best en de koude deed de meeste Welpenleden de kachel maar weer opzoeken. Eerste prijs Welpen J Pijper; tweede prijs vd Meu- len. Bij de adspiranten waren de uit dagen le prijs P G Oud 12 jaar; 2e 'rijs K. de Grand 12 jaar; 3e prijs S Jansen 14 jaar. Deze drie jonge knapen klopten, de adspiranten van 15 en 16 jaar op overtuigende wijze. Voorwaar een goede prestatie. Gisteren organiseerde de IJsclub Aalsmeer onder auspiciën van de KNSB natiofiale hardrijwedstrijden te Aalsmeer Pannekoek uit Aalsmeer werd winnaar bij de heren, terwijl de beide Almaarse dames mej Srijbis en mej L Rolff blijken van hun kunnen gaven in de dameswedstrijden Op de 500 meter kwam mej Strijbis als eerste binnen in 60,8 sec., terwijl mej. Rolff tweede werd in 61,1 sec Op de 1000 meter won mej. Rolff in 2 min. 10.4 sec; mej Srijbis werd hier derde in 2 min. 13,3 sec. In het totaalklassement werd mej Rolff eerste met 162,2 put. en mej Srijbis tweede met, !27,5 pnt. Onze stadgenoot T Schipper kwam Zaterdag in de 30 km schaatsenwed- strijd te Uithoorn, met Vs seconde ver schil met den winnaar als tweede aan J Punt uit Amsterdam werd winnaar in 1 uur 17 m 46 sec. De wedstrijden waren georganiseerd door de IJsbond Noord-Holland's Noor derkwartier ER ZULLEN MINDER STRAATLANTAARNS BRANDEN „In verband met de zeer zorgelijke ko- lenpositie is door het Rijkskolenbureau een beperking van de openbare verlich ting tot het uiterst noodzakelijke voorge schreven Als gevolg hiervan zullen ook in onze gemeente met ingang van Maan dag 17 Februari, belangrijk minder straat lantaarns branden' dan tot nu toe het ge val was" JAARVERSLAG OVER 1946 VAN DE NUTS SPAARBANK TE ALKMAAR* Aan het jaarverslag der Nutsspaarbank te Alkmaar ontlenen wij het navolgende; Mochten wij in ons vorig verslag mel ding maken van een abnormale stijging van het inleggerskapitaal met 3 1/3 mil- lioen gulden tengevolge van de regerings maatregelen voor de geldsanering, de te verwachten sterke daling in de loop van 1946 bleef echter achterwege Deze ver mindering bedroeg niet meer dan 2/3 millioen gulden, waarbij wij nog opmer ken, dat in 1946 op verzoek van inleggers werd overgesenreven op het 3 pet Groot boek 1946 en voor de aankoop van 2tys pet spaarcertificaten, voor een som van te zamen f 800.000, hetgeen reeds meer is dan de terugloop van het Inlegeerskapi- taal Uit het bovenstaande blijkt, dat voor vele spaargelden nog geen nuttige be stedingsmogelijkheid is verkregen, wat naar wij wensen echter binnen niet al te lange tijd mogelijk zal zijn Ongetwijfeld mag aangenomen worden dat eerst dan tijden van groter voorspoed zich afteke nen en wellicht sprekender nog dan in de achter ons liggende jaren hoopt ook onder die omstandigheden de Spaarbank, geschraagd door een honderdjarige erva ring, in de komende tijden haar recht van bestaan te bewijzen en haar sociale taak zo goed mogelijk te vervullen, 'n het belang van de bevolking van de stad Alkmaar en van haar omgeving In de loop van 1946 werd op de spaar bankboekjes ingelegd f 3.909.348.35 en te rugbetaald f 4.541.284, 21 Na bijschrijving van de over 1946 verschuldigde rente ad f 204,553,24 bedroeg het aan inleggers ver schuldigde kapitaal f 10,235,063,33 (op 1 Januari 1946 f 10,662,445,95) Het aantal inleggers steeg van 22,188 met 2267 tot 24,455, waarvan 5362 elders (voornamelijk in de omliggende gemeen ten) woonachtig zijn Als wij bedenken, dat het aantal inwoners van Alkmaar op 31 December 1946 37472 bedroeg, dan mag worden opgemerkt, dat aldus gemiddeld van elke twee bewoners van Alkmaar er één in het bezit is van een spaar bankboekje, uitgegeven door de Alkmaar se Nutsspaarbank Uit de in dit verslag opgenomen balans en verlies- en winstrekening blijkt dat over 1946 de bedrijfswinst f 65,302,37 be droeg (vorig jaar f 31,451,36) Van deze winst wordt f 45,092,37 aan de reserve toe gevoegd De balans per 31 December 1946 geeft in actief en passief een bedrag van f 11,067,489,51 Op 29 Maart 1947 hoopt het bestuur der Spaarbank het feit te herdenken, dat hon derd jaar geleden de Spaarbank werd op gericht Ter gelegenheid daarvan zal een gedenkschrift verschijnen, waarin de ge schiedenis der Spaarbank gedurende een eeuw is beschreven Hedenavond;: 't Gulden Vlies, 7,30 uur: „Paulus onder de Joden" abonn voorstelling Broek op Langendijk, 17 Febr. 2500 kg rode kool f 19; 48000 kg gele kool f 13; 12500 kg Deense witte kool f 8,60. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmina L.. d/ochter v Jan W ten Brink en W. Jacobs. Theodoras P., zoon van Lambertus Volgers en R. Sanstra. Hendrikus M. C., zoon van Cornelis P. Hoedjes en T. E. Schuijt. Pieter C. R„ zoon van Arie P. de Boer en O. C. Lage- mann. GEHUWD: Klaas Kok en Anna Th. H. Köllman. OVERLEDEN: Johanna G. Smit, oud 81 jaar, wed. van G. de Rie. Jacoba Kuiper, oud 48 jaar, gehuwd met P. J. Ketting. Sijmontje Tijm- stra, oud 39 jaar. Anna Winnubst oud 50 jaar, gehuwd met A. Breet. Nap'eep van de Centrale Keuken Toch een Chr. school Nog meer Friese turf voor zieken en ouden van dagen Prijsuitreiking Kampioenswedstrijden Donderdagavond had in het clublokaal van W D O de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd om het kampioenschap van Alkmaar. Dit Alkmaarse kampioenschap is nJL. ge wonnen door den heer Hein Kruider, die van beide Alkmaarse verenigingen lid la en de voorzitter van de W D O sprak dan ook een hartelijk woord van welkom tot de leden van1 WDO en D D D, die in groten getale aanwezig waren. Hij richt te zich in 't bijzonder tot den heer Krui der, feliciteerde hem met het behaalde en zeker verdiende succes en reikte hem de kampioensprijs uit. Ook de voorzitter van D D D wenste Kruider geluk namens zijn vereniging Hij prees de vriendschappelijke verhou ding, die tussen beide verenigingen be staat. Aan het D D D -lid, D Stam, werd de prijs uitgereikt voor het kampioenschap Alkmaar 2de klas. Na dit officiële gedeelte werd een wed strijd gespeeld tussen WDO en D D D. Van beide clubs namen 24 spelers deel. Het eindresultaat was dat DDD deze wedstrijd won met 31—17 punten. In de Vrijdagavond gehouden gemeen teraadsvergadering werd een verzoek be handeld van den heer C Reik, om een vergoeding voor de reparatiekosten aan zijn aardappelschilmachine, die tijdens de bezetting door hem aan de gemeente in bruikleen was afgestaan ten behoeve van de Centrale Keuken Er ontspon zich een zeer langdurige dis cussie De heer Olivier stond weliswaar sympathiek, tegenover de houding van B en W, die zich gebonden achtten door een morele toezegging, maar wilde niet de helft vergoeden, zoals B en W voorstel den, doch als er iets vergoed moet worden het gehele bedrag van f 233,50 Spr bezag echter nader het reeds door de gemeente aan huur betaalde bedrag voor deze machine, dat in totaal f 480 uit maakte Hij meende, dat het niet ondien stig zou zijn als 1e Prijsbeheersing hier eens in gekend werd Anderzijds was spr van mening, dat het zeer wel mogelijk is de toezegging nietig te verklaren, daar indertijd door de gemeente onder dwang der omstandigheden is gehandeld De heer De Vries was nog sterker in zijn bewooringen en vond in de houding der groentenhandelaren tijdens de oorlog weinig sociaal gevoel aanwezig; hij vond de huurprijs (f 15 per week) schandalig hoog en achtte het wenselijk maar een dikke streep onder de Centrale Keuken affaire te zetten, temeer daar er nog wel andere onkosten van deze inrichting aan de hoge kant waren Tegen deze beide sprekers verzette zich de heer Groo die de aanschaffingskos- ten van de machine vóór de oorlog niet ter zake doende achtte De voorzitter had nl het bedrag der schadeloosstelling gebaseerd oo de aanschaffingsprijs van vóór de oorlog Er werden verschillende voorstellen in stemming gebracht: het .voorstel-Oli- vier. om niets te vergoeden werd ver worpen met 7 tegen 4 stemmen Het voor stel van B en W. om de helft te vergoe den, sneuvelde met 7 teeen 6 stemmen Merkwaardigerwijze kon ook het voor stel Groot: een algehele vergoeding, ook geen meerderheid behalen In arren moede ram de Raad tenslotte in een veerde stemming 't reedc verworpen voor stel van B en W toch maar aan (Hei- looër gemeentepolitiek! De christelijke school Het raadsbesluit van 28 Juni j 1 waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek om medewerking tot oprichting van een christelijke lagere school, deelde de voor zatter mede dat van deze conclusie nog gelegenheid tot beroer) open staat De mededeling v i Ged Staten werd stil zwijgend voor kennisgeving aangenomen Naar aanleiding van een schrijv van dr van Hoolwerf. die terugkwam op de benoeming van dr Hoekstra Jr tot ge meentearts. besloot de Faad een motie op te stellen, waarin hij zijn teleurstelling uitte over de wijze waarop in hezettings tijd deze benoeming tot stand is gekomen Met nadruk verklaarde de voorzitter, dat de benoeming van dr Hoekstra Jr. die momenteel in Indië vertoeft, rechtsgeldig i blijft I Aan mej M C Bakker werd\ op haar verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend als gemeente ontvanger Het verzoek van het bestuur der rk jon gens- en meisjesschool om een voorschot od de jaarlijkse vergoeding werd ingewil ligd Aan de ambtenaren in gemeentedienst zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Oct 1946 een salarisverhoging van 10 pet wor den toegestaan zulks in afwachting van de nieuwe Rijksregeling Tn dit verband merkte de heer Bosma op. dat een derge lijke verhoging wel is toe te juichen, maar dat zij. die het minste verdienen, ook de minste verhoging kriigen, zodat de verhoudingen even scheef blijven als ze waren In de commissie van deskundigen voor de hertaxatie van het gem grondbedrijf werden benoemd de heren G Vos, F H Ringers, beide te Alkmaar en de heer B Eekhof alhier Alle raadsleden buiten B en W werden benoemd in de commissie tot nazien der begroting 1947 Besloten werd een reke ning-courant overeenkomst aan te gaan van f 50,000 met de Ned Middenstands- bank te Alkmaar De verordeningen opde heffing van straat- en rioolbelasting en hondenbelas ting waren door Ged Staten goedgekeurd Op een vraag van den heer De Vries, wie de Heilooërdijk sneeuwvrij moet ma ken, antwoordde de voorzitter dat de ge meente Maandag hiermede zal beginnen De heer De Jager maakte zich in ver band met de geringe woonruimte be zorgd over de blijvende vestiging van evacué's; de voorzitter zeide zich hierover in verbinding te hebben gesteld met Ged Staten, om te bewerken, dat de gemeen ten van herkomst meer medewerking bij de terugkeer der evacué's zullen verlenen De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeente Friese turven had gekocht ter distributie- onder de burgerij Er is kans, dat binnenkort nog meer turven aange kocht kunnen worden Bij de verkoop hebben bejaarde en zieke personen voor keur De heer Kraakman had geconstateerd, dat het loon van arbeiders die tijdelijk sneeuw ruimen, aanmerkelijk minder is dan hun overbruggings uitkering: zoals bleek had de voorzitter zich ceeds met minister Drees in verbinding gesteld, zo dat in het vervolg voor sneeuwruimers een overbruggingssteun wordt uitgekeerd plus toeslag voor het sneeuwruimen Vervolgens ging de Raad in comité Woensdagavond is in café D C Butter de beslissingswedstrijd gespeeld. De uitslag luidt: Club Noord: J Visser 92 punten, winst 2; J de Waal 21 punten, verlies 15; P IJfs 41 punten, verlies 20; P Barsinger- horn 63 punten, winst 12; J Nieuwland 50 punten, verlies 11; B de Groot 52 punten, winst 4; G Viser 56 punten, winst 2. Welgelegen: Jb de Graaf 218 punten, winst 71; Jb Schiper 50 punten, winst 1; P Zwetsman 71 punten, verlies 23; C Hartog 106 punten, winst 16; J de Geus 94 punten, geen winst of verlies; C Dissel 93 punten, winst 21; D Oost- wouder 75 punten, geen winst of verlies. Welgelegen won deze wedstrijd met 105 winstpunten, terwijl de winst van de vorige wedstrijd 116 bedroeg, zodat Welgelegen winnaar werd met 221 pun ten. De partijen werden gespeeld in 30 beurten. De hoogste series werden ge maakt door dc ren S Barsingerhorn en C Hartog. beiden met 28 caramboles. Onder geestige en sportieve woorden werd door voorzitter C Dissel een twee tal medailles uitgereikt. Hij spoorde tevens de deelnemers aan tot grotere activiteit nu de geest zo spontaan is voor deze mooie sport en blijk is gege- van een goede kameraadschap. Onder dank aa.. den voorzitter voor zijn be moedigende woorden werd door den secretaris de medailles in ontvangst ge nomen. De voorzitter besprak het hou den van een gemeenschappelijke feest avond om ook de vrouwen, die zo me deleven met onze mooie biljartsnort, een genotvolle avond te bezorgen. Deze plannen zullen verder worden uitge werkt. Hierna volgde sluiting. Ingekomen personen. D M. Smit, E 6, uit Oude-Niedorp. A. Molenaar, C 68, uit Nibbixwoud. Vertrokken personen. J N. M. L. Breed, C 8, naar Haarlem. G. A. de Moei, A 134, naar Sijbe- karspel G. A. Scheltema, A 170a, naar Amsterdam. C. Kaandorp, C 104, naar Bergen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martina M, dochter van A L Bellekom en M Sorel. Cornelis J M, zoon van C Adrichem en W Mulder Arian J, zoon van J de Geus en B Kromhout. Catharina, dochter van M Kaandorp en C C Min. Frederik T, zoon van Th Stroet en M v Weelderen Getrouwd: Pieter Beers en Guur- truida Heijne. Overleden: Johannes Houtsma, 71 Jr gehuwd met D Kalis. Catharina M Wittebrood, 1 jr., overl te Alkmaar, doch. ter van W Wittebrood en C Koppes. GYMNASTIEUITVOERINGEN VAN DOVES De drie gym-uitvoeringen van Doves vroor leden en donateurs gegeven, zijn Zaterdag besloten. Voorzitter Groot en zijn staf kunnen weer op geslaagde avonden terugzien Het programma be stond uit 22 nummers en zowel het kleinste als het grootse lid van Doves heeft gelegenheid gehad haar of zijn kunnen te tonen Tussen de nummers door traden mevr. Kaandorp en Henk Loman met enkele voordrachten op, zodat het geheel een non-stop werd Ook de balletgeroep onder leiding van mevr. Majolee trad iedere avond ©P en deelde in het succes Doves kan terug zien op geslaagde avonden en de heer Heijnis de leider heeft getoond dat hij deze grote vereniging goed onder de knie" heeft De athltiek-afd van Doves toonde in enkele athletische standen haar kracht en vooruitgang De raad kwam dezer dagen in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester dr Huygens. Wethouder Miltenburg deelde mede, dat ei in verband met de beschikbaarsielling van vrij bank-vlees, alsnog een proef zou worden genomen. Aanbevolen werd over te gaan tot een voorlopige aanslag van schoolgeld. De voorzitter deed mededeling van de iaótste uitspraak in het proies tussen de gemeente Alkmaar en de provincie N - Holland in verband met de levering van electrische stroom, een proces, waarbij Bergen meer is dan eenvoudig belang stellend toeschouwer De provincie dan was veroordeeld om de gemeente stroom .e leveren voor „eigen gebruik" <yat volgens de interpretatie wil zeggen voor eigen gebouwen en niet voor distributie aan de gemeentenp'-en Dit proces bracht Alkmaar dus slechts een overwinning in schijn. Bergen wacht als belanghebbende de uitspraak in hoger beroep af. Slachthuis. Om het tekort op 'de gelden voor het gemeentelijk slachthuis zoveel mogelijic te beperken, werd besloten de rechten met ingang van 1 April a.s.' te verhogen met 20%. Het tekort zou hierdoor met E 975,worden verminderd. Uitbreiding begraafplaats. Daar gedurende de oorlog op de alge mene begraafplaats een zeer groot aantal militairen begraven is, moet op korte ter mijn tot uitbreiding worden overgegaan Van de op f 13770 geraamde kosten zul len f 7297,12 ten laste der gemeente ko men. Laagste inschrijvers waren Gebr Mm. De heer Den Das vond dit geen object voor de DUW, maar een werk, dat *>p de gewone normale wijze had dienen te worden behandeld. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. Bouwverordening. De raad kon zich eveneens verenigen met het voorstel om in verband met de woningnood bepalingen in het leven te rcepen, waardoor het mogelijk werd ook gebouwen die niet volledig aan de voor schriften der bouwverordening voldoen, tijdelijk en onder zekere voorwaarden in gebr.uik te geven. Wethouder Brak deed enige mededelin gen over de huisvesting, die zoveel zor gen baart. Kort na de bevrijding kwam een stroom van mensen Bergen binnen, waaronder velen, die hier nooit gewoond hadden. Later kwamen er vele gerepatriëerden Het gemeentebestuur bracht een 150-tal onder in pensions, die daartoe bereid waren De commissie meent, dat de billijkheid eist, dat deze mensen straks verspreid worden over pensions, die indertijd niet vrijwillig onderdak hebben willen ver strekken. De gerepatriëerden, die hier en daar zelf onderdak hebben gezocht, dienen t» blijven waar zij zijn. Intussen wachtten nog 78 geëvacueerde gezinnen met 252 personen op verlof om terug te mogen ker,en Pensions en verhuurders worden onge moeid gelaten. Een ander grondbeginsel is: streef er naar, zoveel mogelijk maatschappelijk gelijkgestanden samen te brengen. Ouden van dagen meent men te moeten ont zien. Dubbele bewoning van grote kaste len, waarover nog al eens gefluisterd wordt, geeft v ak grote moeilijkheden De pl m 250 clandestiene bewoners zul ten moeten gaan als blijkt dat zij ontoe laatbaar wemruimte in beslag nemen Als proef wordt nu geen woningruil toegestaan. Burgerlijk Armbestuur. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden benoemd de aan de beurt van aftreden zijnde heren M C Dingerdis, P Modder en W Kampen. Speelautomaten. B. en W. stelden voor het evploiteren van speelautomaten afhankelijk te stellen Van een schriftelijke vergunning van B en W. De heer Ellis betoogde, dat hier een. absoluut verbod nodig was. Het voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 2 stemmen aanvaard. Het electriciteitsbedrUf. Uit de 72 sollicitanten werd met alge mene stemmen tot chef van het gemeen telijk electriciteitsbedrijf benoemd de heer D Binnenwijzend, inspecteur bij de afde ling installatie-keuring van het provin ciaal electrisch-bedrijf van Noord Hol land. No. 2 van de voordracht was de heer C A Molenaar te Arnhem. Medisch Opvoedkundig Bureau. Bij de begroting zal behandeld worden het voorstel van B. en W. om aan het medisch opvoedkundig bureau te Alkmaar over het jaar 1947 een bijdrage te ver lenen van 3 cent per inwoner Rondvraag. De heer Onrust brak nog een lans voor veilig verkeer; achteruitplaatsing van het hek voor pension Inborg zou zi de veiligheid zeer ten goede komen. Dr. Hemelrijk uitte zijn waardering voor de grote activiteit, betoond bij het sneeuwruimen. Tenslotte deed de voorzitter nog de heuglijke mededeling, dat Bergen binnen enkele maanden een brandweercorps zai hebben waarop het trots kan zijn. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paul Ferdinand, z. van, E. H. Aalders en van L. G. Boot. Cornelis Adrianus z. van P. Delis en van M. A. Roozendaal. Hendrik, z. van H. M. Haverhoek en van C. A. Ruiter. Ondertrouwd: K. de Vet en C. M. Roest. J. A. Wittebrood en P. L, Duinmeijer. J. D. Oud en P. Minkema. Getrouwd: J. Smit en A. C. Praat. J. Manneveld en C. Nierop. Overleden: P. Snip, 61 jaar, we duwe van A. Voetee. E. W. Dehé, 60 jaar, echtgenoot van H. Stijger. A. Louwe, 78 jaar, weduwe van. H. Polle. C Louwe, 71 jaar, weduwe van J. Polle (overleden te Alkmaar). M. A. Rozendaal, 68 jaar. echtgenote van J. Z. Blanket (overleden te Alkmaar). A, Kuijper, 70 jaar, weduwe van C. Hoog- vorst. LEZING VAN DEN HEER HEMMER. Ter gelegenheid van het éénjarig be staan van de vereniging van Neder landse Huisvrouwen, afd. De Rijp en Graft, sprak de heer Hemmer, hoofd van de openbare U.L.O. te Midden- Beemster over 't groeiend ontstaan van ,het" boek in de ziel van den mens, die later auteur van dat boek heet. De heer Hemmer lichtte een en ander toe aan de hand van het in onze streken zeer populaire boek van Jan Mens, geheten: „Waterland". In dit boek de heer Hemmer ci teerde het keer op keer geeft Jan Mens ons een visie bij de drooglegging van de Beemster, op Jan Adriaanszooo Leegwater. Velen luisterden naar het boeiend relaas van den spreker. De vereniging ter bevordering van 't vreemdelingenverkeer hield Woensdag avond een druk bezochte algemene ver gadering in café Hilbrand, een dorado, waar het kwik nog niet tot onder nul gedaald was. De heer J. H. Roggeveen, die bij ontstentenis van den voorzitter, den heer D. Klomp, wiens toestand geluk kig vooruitgaande is en wien een spoe dig en algeheel herstel werd - toege wenst, de vergadering leidde, wees er tn zijn openingswoord op, dat de sporen van de bezetting zo goed als wegge veegd waren en dat ook te Bergen aan Zee reeds een begin was gemaakt met de opruiming. Alles wettigde de hoop, daf Bergen weer spoedig een waardige plaats zou innemen in de rij van vacan- t'eoorden. Uit het uitvoerige jaarverslag bleek, dat in 1946 het ledental enorm was toe genomen. Er was een berg werk verzet en alles leefde weer snel op. Naar aanleiding van dit jaarverslag Informeerde mevrouw van der Laan Bosch naar de redenen, die er toe had den geleid ontslag te verlenen aan me vrouw Evenhuis, die zich zo'n eminen te kracht had getoond. De voorzitter merkte op, dat de administratrice uit eigen beweging was heengegaan, daar zij er zich niet mee kon ver.nlson, de penningmeester weer het beheer over de geldmiddelen zou voeren, zoals statuten en reglement dat voorschrij ven en niet de administratrice. Wat jaren lang door bijzondere om standigheden was getolereerd mocht met blijven voortduren. Ondanks her haalde pogingen mocht het helaas niet san het bestuur gelukken deze bekwa me en toegewijde kracht voor de VVV te behouden. Medegedeeld werd o.m. dat het Infor matiebureau 1 Maart a.s. weer zal wor den geopend. De pensionlijsten zijn ter perse. Aangeraden wordt zich via de Kamer van Koophandel aan te melden voor erkenning pensionhouder. Bij de bestuursverkiezing werd het aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid mr. F. Zeiler. Na het door de financiële commissie bij monde van den heer P. J. de Haan uitgebrachte rapport werd den penning meester décharge /erleend. In de financiële commissie voor 1947 zal zitting nemen de heer G. C. J Ros. Met de begroting 1947, die sloot met een totaal van f 5600, kon de vergade ring zich verenigen. Na afhandeling van de agende kre gen de aanwezigen gelegenheid zich nog eens te verlustigen in de oude glorie van mooi Bergen. Men beleefde bij het Aanschouwen van de beelden op het witte doek nog eens weer de hoogte punten uit het verleden en genoot nog eens weer van de bloemenfeesten zon der weerga. DE ZAAN OPENGEBROKEN. De sleepboot Wilhelmina van de gebr. Goedkoop uit Amsterdam heeft giste ren ruim zes uur nodig gehad om de Zaan vanaf het Zaangat tot Wormer- veer open te breken. Er bestond een zeer grote publieke belangstelling. s Middags om vijf uur vermaakte de jeugd zich met het -hotsenlopen. On gelukken deden zich niet voor. NED- VER. VAJjf HUISVROUWEN, Afd. Alkmaar. Voor het geval de Natio nale Feestdag zal zijn 18 Februari, dan wordt de Jaarvergadering uitgesteld tot Dinsdagmiddag 25 Febr. Te koop aangeb. prima SCHRIJFMACHINE. Remington, klein model. Brieven onder No. 364 bur. van dit blad. KERK DIENST In de KAPELKERK N.M. TE 7 UUR als het geboorte- bericht komt voor 's middags 12 uur, anders V.M. 10 UUR Sprekers: Ds. A. G. v. WIJK en Ds. N. DEN OUDSTEN. De Kerkeraden van DE DOOPSGEZINDE GEMEENTE EV. LUTH. GEMEENTE NED. HERVORMDE GEMEENTE REMONSTRANTS GER. GEMEENTE GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding een in Alkmaar woonachtige: Brieven met volledige inL, leeftijd etc. onder No. 363 bureau van dit blad. MACHINEFABRIEK KO DOESCHOT, Kanaalkade 5, Alkmaar, vraagt voor spoedige indiensttreding. Persoonlijk aanmelding na 6 uur n.m. ONTVANGEN: Grote keuze in Nylon en Haar 50-65-75 ct

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2