67 steden door overstroming bedreigd inses L A N D DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR, ALKMAAR EN OMSTREKEN Hall millioen mensen bereidt zich op evacuatie voor In vele landen nog strenge koude Weer sneeuwstormen in Engeland Grote brandkastkraak opgehelderd Hors d'Oeuvre Rumoerige demonstratie te Brussel 50000 Oud-krijgsgevangenen rukten op naar Parlementsgebouw Belangrijke uitbreiding van onze nieuwsdienst Overeenkomst met „United Press" Van nabij cn verre Weer sinaasappelen en een ei DE NIEUWE LIJST Hei graf in de Javazee /AN W. CIERE, MUZIEKCORPS EE. omponist en ge- iziekcorps. STUITVOERING alkmaar, tel. 2626. 14 17 30 20 49 35 50 - 9 37 21 23 17 21—33 -3—8 - 13 -26 31 35 21 - 39 1 - 6 - 41 - 32 11 - 10 - 6 19 - 37 15 - 46 4 - 25 4 - 23 1 - 3 - 5 1 3 31 16 46 25 36 38 49 18 20 14 20 21 24 -20 32 34 - 6 12—18 -10 37 48 -32—40 -19 45 -12 30 39 -11 24—47 -10 34 - 4 8 15 - 40 BUREAU: VOOBDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. S920 REDACTIE 3902 Giro 1873M Dit.: J. BtJlsma DONDERDAG 27 FEBRUARI 1047. Voortzetting oan de 144e JAAIMMKG No. 334. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: f 1.10 per maand. 1 S.25 per kwartaaj Hoofdredacteur M. H. K. üyldert. plv. Tj. N. Adema, De eerste dooi op grote schaal heerst in Silezië (Westelijk. Polen), waar 67 steden met overstromingen worden bedreigd en een half mil lioen mensen zich op evacuatie voorbereiden. De havens aan de Oostzee worden echter nog door grote ijsvelden versperd. Vliegtuigen hebben getracht door middel van bommen het isolement te verbreken. In Berlijn zijn opnieuw 9 personen van koude gestorven, terwijl 330.000 ton goederen, waaronder 200.000 ton graan, door de vorst in de haven van Bremen worden opgehouden. Zes bruggen over de Rijn zijn bezweken en verscheidene andere worden door ijsgang bedreigd. Pioniers treffen voorbereidingen tot het opblazen van ijsmassa's in de Weser, teneinde de twee bruggen in Bremen te sparen. In Noorwegen zal de electriciteit met ingang van 1 Maart worden gerantsoeneerd. Voorlopig zal de beperking alleen voor de nachtelijke uren gelden. De kusten van Noorwegen zijn nog steeds in de greep van het ijs. Aanhoudende vorst wordt voorspeld In Zwitserland, Tsjecho-SIo- wakiJe, Nederland, België en Frankrijk. Weeroverzicht, medegedeeld door het KNMI te De Bildt. (Auteurs rechten voorbehouden KNMI). Dinsdag overdag liep in vrijwel het gehele land de temperatuur tot om het vriespunt bij windstilte en geringe bewolking. In de luchtdruk verdeling kwam aanvankelijk slechts weinig verandering, zodat 's avonos de temperaturen na zonsondergang buitengewoon snel daalden en op de meeste stations reeds vóór 10 uur beneden 10 waren gekomen. Hier bij ontstond een zeer dikke mist, welke ongeveer op een temperatuur van 12 verdere daling van tempe ratuur belette. Gedurende de nacht trad een sterke rflpvorming op. In de nanacht begonnen echter veranderingen in de luchtdrukverde ling op te treden, die het rustige weer in ons land begonnen te storen. Een kleine depressie, die de laatste dagen ten westen van Ierland was gevormd, begon namelijk in oostelijke richting door te dringen. De bewe gingen van dergelijke geheel binnen de koude poollucht gelegen depres sies zijn meestal onregelmatig. Zij diepen zich vaak plotseling uit en veroorzaken dan in een betrekkelijk klein gebied zware sneeuwstormen, trekken een bepaalde tijd langs een duidelijk te volgen baan, wijken dan plotseling daarvan af en vullen dan even onverwachts weer op. Zo blie zen weer zware sneeuwstormen over grote delen van Engeland en Ierland, terwijl in het zuidwesten van de Britse eilanden koude lucht, die een vrjj lange weg over Oceaanwater had afgelegd, werd aangevoerd en de dooi tijdelijk inviel. Over Scandinavië ontwikkelt zich 'een nieuw krachtig hogedrukgebied, waarin uiterst lage temperaturen voorkomen. De afsluitdijk weer open De Rijkswaterstaat deelt mede, dat de Afsluitdijk Woensdag weer voor alle verkeer is opengesteld Weerbericht DES NACHTS MINDER KOUD. Weersverwachting, medege deeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Donderdag avond. Matige, aan de kust tijdelijke krachtige wind tussen zuid en oost. In de nacht en vroege ochtend meest matige vorst en plaatselijk nevel of mist. Over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, tijdelijk toe nemende bewolking, doch vrijwel nergens sneeuw. GROENTECONFLICT BEËINDIGD Handel wordt morgen hervat Nadat Haandag jl te Utrecht een vergadering was- belegd van de ver schillende organisaties uit de groenten- handel met regeringsvertegenwoordi gers, is gisteravond naar aanleiding van de daar gevoerde, geheime be sprekingen, bericht van minister ManshoLt ontvangen, dat hij zich met de voorgestelde regeling tccoord kan verklaren. De groentenhandel zal nu met ingang van 28 Febr. hervat wor den op basis van het 'drie-prijzen stelsel, dat inhoudt maximum prijzen voor de veiling, voor den grossier en voor ^en detailhandel. De verdeling van de aanvoer zal op de veilingen geschieden on'der toezicht van commissies uit de groot- en kleinhandel. „Slappe Toon" wou z'n eigen slag slaan Doelmatige verdeling woongelegenheid Naar het ANP verneemt is zeer binnen kort te verwachten de ipdiening van een wetsontwerp tot bevordering van doel matige verdeling der woongelegenheid ter vervanging van het vestigingsbeslutt met uitvoeringsbepalingen en het vorde rt ngsbesluit woonruimte. ENIG. Kijk, zoiets mag ik graag lezen. Het itond in de „Volkskrant". Een adver» tentie. Aldus: „Rijksinstelling te Am> sterdam vraagt voor zo spoedig moge; lijk: enige typistes, niet ouder dan on* geveer 25 jaar." Dat vind ik nu enig! Tot dusverre heb ik mij de kantoren van rijksin» stellingen en rijksbureaux altijd voor» gesteld als waardige maar toch enigs» zins grauwe lokalen, waar ernstige be» daarde, bezadigde ambtenaren, de meesten met naar peper cn zout zwe» mend baar, achter tralieloketten aan hun paperassen zaten te werken, om zo nu en dan uit hun monotone arbeid op te duiken teneinde aan het loket een ongeduldige bezoeker naar een an» a ï—i te venvbzen. Zij lurkten ge» moedehjk aan een pijpje, zij vulden formulieren in staten, lijsten, om kort te gaan ••bescheiden en zij deden dit met de bescheidenheid, die dan recht» geaarden bureau»ambtenaar past Be» halve dan wanneer een bezoeker zich aanmatigde iets te willen zoals zij het niet widen. Dan gaven zij blijk van temperament. Dan beten zij van zich Wat enig, dat zij zich nu toch ont» foppen als levenslustige gezellen, die tl» zij hun ietwat somber kantoor moeten aanvullen met vrouwelijke Vrachten, maar enige meisjes vragen: als lVuke jongens, die nu hun lokalen gaan opluisteren met de bloem van hun vrolijke, hupse, dartele tvpistetjes de bloem der jeugd, meisjes met frisse men,snaveltjes en springende lokken 'k zal mijn nichtje Mientjc Krab ragen °p deze advertentie te schrij» ven. 1S ccn enig ,cuk kind Ik wi] el eens weten welke rijksinstelling de» ze advertentie heeft geplaatst. Wach» ten aan het oket zal daar misschien met zo vervelend zijn. KREEFT* De eerste grote kraak, na de oorlog in Rotterdam gepleegd, waarbU een brandkast la sardine werd bewerkt, is dezer dagen opgehelderd Het was in de nacht van 3 op 4 Dec j 1? dat de portier van de GGD een man over een muurtje zag springen, die, toen hy zich ontdekt zag, ijlings het hazenpad koos De volgende dag bleek dat er bij den kastelein was ingebroken De brandkast was open gescheurd en een bedrag van onge veer vijftigduizend gulden in Neder lands en vreemd geld was verwenen De politie, die onmiddellijk in de zaak ge mengd werd, nam de bezoekers van het café eens onder de loupe en de verden king viel daarbij op den 33-jarigen stam gast J S Er waren zoveel aanwijzingen tegen hem, dat de politie het geraden vond hem te arresteren Aanvankelijk ontkende hij, maar toen hij in zijn eentje in de cel zat te kniezen en hij hoorde dat zijn kornuiten van zijn buit mooi weer speelden, terwijl zijn vrouw en kinderen armoe leden, bekende hij alles Met zijn vriend J van I was het idee voor de inbraak gerijpt en zij namen tot uitvoering van hun voornemens nog twee andere zware jongens in de arm, onder wie de bekende „slappe Toon" uit Den Haag Een brandkast forceren is echter niet ieders werk en daarom werden er twee experts bij gehaald, te weten de 56-jarige J C H K en de 39-jarige D van der M Het gehele complot bestond zodoende uit Hagenaars Met behulp van een situatie tekening werd toen het plan volvoerd Hoe het mis liep De „slappe" kreeg opdracht zo gauw mogelijk met de buit weg te komen Hij Nieuwe petroleumbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kook- doeleinden gedurende de maand Maart 1947 elk recht geven op het kopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 17 t.m. A 20. Kaarten UB 611: bon B ,"9 en B 10. Kaarten UC 611: boi» C 05. Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor verlichtingsdoeleinden recht op 6 liter petroleum. was het echter, die door den portier van de GGD gezien was en om zich gemak kelijker te kunnen bewegen had hij daarom een gedeelte van de buit verstopt aan de Leuvehaven-kant Toen de heren elkaar de volgende dag in Den Haag troffen en de „slappe" zijn belevenissen vertelde, besloten zij onmiddellijk te gaan kijken of het pakje er nog lag en zij had den geluk, maar waren «chter van oordeel dat er veel meer geweest moeairt zijn en de „slappe" een groot deel van de buit achterover had gedrukt Deze on enigheid onder elkaar is mede oorzaak geworden dat de één de ander heeft ver raden Alle daders zitten nu achter slot en grendel De heren hebben er goed van geleefd en van het geld is dan ook niet veel over gebleven Beatrix, Irene en Margriet kijken in stille bewonde ring naar hun zusje, de thans 9 dagen oude prinses Marijke. 50,000 Belgische oud-krijgsgevangenen en voormalige politieke 'gevangenen hebben in de straten van Brussel een demonstratie gehouden, welke tot ern stige botsingen heeft geleid Een per soon werd door een sabelhouw gedood Leden van het onlangs gevormde „Natio naal Verbond der Krijgsgevangenen" ruk ten op naar de z g neutrale zone In de Leuvense straat verbraken zij alle politie- cordons en later bereikten zij de hekken van het parlementsgebouw De politie wist een militaire auto, waarvan de demon- strerenden zich hadden meester gemaakt, weer in handen te krijgen De betogers eisten erkenning van de status van krijgsgevangenen Hierdoor zouden zij in aanmerking komen voor het verkrijgen van ^betrekkingen in 's lands dienst Verder verlangen zij een pensioen van 500 frs voor iedere maand, die zij in gevangenschap hebben doorge bracht Verscheidene auto's, waaronder wa gens, die aan leden van het corps diplomatique toebehoren, zyn door de demonstranten ondersteboven gekeerd Op diverse plaatsen loste de politie waarschuwingsschoten Uit de Rue du Parlement zijn de demonstranten aan vankelijk met behulp van brandspui ten verdreven De politie is er in geslaagd de in de Rue de la Roi aangebrachte versper ring te verstevigen en volgens de laat- Wy kunnen tot ons genoegen aan onze lezers meedelen, dat \vy een overeenkomst hebben gesloten met het wereld-concern „Uni ted Press". Dat betekent, dat onze krant zich hierdoor de mede werking heeft verzekerd van enkele duizenden correspondenten over de gehele wereld, medewerkers in China en Brits-Indië, in Canada en Alaska, in Zuid-Afrika en Moskou. Deze medewerkers staan ten dienste van onze krant en dus van onze lezers. Als er b.v. lezers zijn die belangstelling hebben voor emigratie-mogelijkheden naar Z.-Amerika of naar Afrika, lezers, die willen weten, hoe men in Canada leeft of welke moge lijkheden er zyn voor onze landbouwende bevolking in Frankrijk of elders, die kunnen ons hun wensen te kennen geven en wij kunnen hun, door middel van onze krant, op de hoogte brengen. DE DIRECTIE. NED. INDISCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Zes doden Een twee-motorige Douglas-toestel van het 19de Esquadron Transportvliegtuigen in Nederlanris-lndië is naby het Strad- broke eiland (z.o. Queensland) In zee gestort. De Nederlandse autoriteiten in Bris bane hebben verklaard, dat de machine een proefvlucht maakte. Zes leden van de bemanning kwamen om het leven - PP* ^Éfg ste berichten is zU meester van de toestand Er zijn verscheidene ruiten van het parlementsgebouw gebroken Een auto, toebehorende aan den oud-minister van koloniën, cle Vleeschauer, is door de menigte in brand gestoken Na de mededeling van den eersten mi nister Camille Huysmans aan een de legatie der demonstranten, dat Vrij dag a s de status der krijgsgevangenen op de agenda van de ministerraad zou worden geplaatst, keerde de rust in het centrum van Brussel langzamer hand weer terug Tegen zes uur braken de betogers het beleg van het parle ment op en keerden zij in de grootste orde huiswaarts Ijsvelden voor de Nederlandse kust. Tengevolge van de lang durige vorst over geheel Europa zijn op de" Noordzee voor de Nederlandse kust grote ijsvelden ontstaan. Een overzicht, ge- maakt vanaf de pier te IJmuiden, Anefo Fr Hitiers beruchte Hofbraukeller te Mün- chen wordt thans in gebruik genomen als „Supernachtclub" voor Amerikaanse soldaten. -In de automobielfabrieken van Renault heeft een zware brand ge woed. Dé schade wordt op meer dan 70 millioen francs geschat. in Tok:o is een hevige aardschok waargenomen, die het aardewerk van de ontbijttafels slingerde. Van aanzienlijke schade is nog 3oen melding gemaakt, De Japanse c.iirurg dr Masao Kitaoka, heeft, naar rluidt, een methode gevonden om door middel van een operatie in de hersenen •ankzinnigheid te genezen. Reeds is lij er in geslaagd een twaalftal patiënten ie genezen. Te Grossbeirath in Beieren Is een Amerikaans legervliegtuig van het 'ypo P-51 (Mustang) neergestort De pi- cot kwam om het leven. De tank stations voor benzine in Frankrijk, d*.e v?er dagen gesloten zijn geweest, zijn' her opend De ondernemers hebben geprotes teerd tc«»;en de naar hun mening te lage winstmarge. De Tilburgse politie vond in een auto-garage een vrachtauto met een aantal lege groentenlcisten De onderste kisten, een zestal, bleken Bel- g.sche shag te hervatten Vrachtauto en shag werden in beslag genomen. De Australische regering is overeengeko men de inkomstenbelasting met 23 pet. te verlagen en de laagste inkomens geheel van belasting vrij te stellen. Het aantal gearresteerden in de veesmokkel- affaire te Chaam is thans tot 20 uitge breid. Het onderzoek der verschillende politie-instanties- is- nog. in vollen gang Voor het tijdvak van- 2 t/m 15 Maart geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde artikelen: Bonkaarten KA, KB, KC 703, strook 2: 631 brood 800 gr. brood. 63—2 brood 400 gr. brood. 631 boter 250 gr. boter. 632 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 631 melk 4 liter melk. 632, 633" melk, 7 liter melk. 631 vlees 100 gr. vlees 632 vlees 400 gr. vlees 631 algemeen 250 gr. kaas 632 Algemeen '1 ei. 633 algemeen 500 gr. sinaasappelen (voorinlevering). 634 algemeen 100 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid). 63—5 algemeen 125 gr. koffie. 636 algemeen 50 gr. thee. 63—D reserve 1600 gr. brood. 63K reserve 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 703, strook 2: 641 brood 800 gr. brood. 641 boter 250 gr. boter. 642 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet: 642, 643 melk 12 liter melk. 641 642 vlees 100 gr. vlees. 641 algemeen 100 gr. kaas. 642 algemeen 1 ei. 643 algemeen 1 kg sinaasappelen (voorinlevering). 64R reserve 800 gr. brood. 64S reserve 100 gr, bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid). 64U reserve 600 gr. bloem of kinder meel (niet uif rijst bereid). 64V reserve pl.m. 90 gr. Deense toilet zeep (voorinlevering). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 703 strook 2: 634 brood 800 gr. brood. 634 boter 250 gr. boter. 634 margarine 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 634 melk 5 liter melk. 634 vlees 300 gr. vlees. 635 vlees 100 gr. vlees. 634 kaas 200 gr. kaas. 634 eieren 5 eieren. Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiker, versna peringen en tabak. De bonnen 63—3 en 643 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 5 Maart a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden inge leverd. Bon 64V reserve voor Deense toilet zeep moet uiterlijk op 8 Maart a.s. bij een detaillist in> zeep worden inge leverd. Aflevering zal zo spoedig moge lijk plaats vinden. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds cp Vrijdag 28 Februari worden ge bruikt met uitzondering van die voor melk, waarop eerst mi.v. Maandag 3 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook no, 1 kunnen worden vernietigd. Onze maritieme geschiedenis der laatste eeuwen is aan roemrijke oor» logsfeiten niet rijk. De enige daad, dïe gedurende die tijd de trots onzer oor» ogsmarine heeft uitgemaakt, is de zelfopoffering geweest van luitenant ter zee Van Speyk, die op zijn kanon» neerboot de brand in het kruit stak, liever dan zich aan den vijand over te ggven. Deze schaarste aan heldenda» den is begrijpelijk, daar Nederland ge» lukkig niet lange tijd door oorlogen geteisterd werd. Dat het onze zeelie» den overigens niet aan dapperheid ontbroken heeft, daarvan hebben hun daden blijk gegeven in storm en nood» weer en hij menige ramp. De 27ste Februari. Het is vijf jaar geleden, dat de rampspoedige slag in de Javazee geleverd werd, en overal in den lande, op zee, en ongetwijfeld ook in ons overzees gebied, wordt dit oorlogsfeit herdacht. Een rampspoedige slag, omdat daar» bij de kern van onze oorlogsvloot doof het Japanse vuur vernietigd werd, om» dat daarbij honderden de dood hebben gevonden in een voor onze vlag hope» loze strijd. Maar tegelijk een eervolle, roemrijke slag, want wie zijn leven inzet tegen een vijandelijke overmacht, zich van eigen zwakte welbewust, toont grotere moed en een dieper begrip van offer» vaardigheid dan die de overwinnings» kansen in evenwicht weet. De slag ih de Javazee mag voor ons dan, in ma» terieel opzicht, een nederlaag zijn ge» weest, in geestelijk en moreel opzicht kan men spreken van een overwinning, die eerbied en dankbaarheid verdient. Dankbaarheid en eerbied jegens de helden van die slag wordt dan ook in alle kringen van het Nederlandse volk gevoeld en het zal zeker daarvan nog eeuwenlang getuigen. Schout»bij»Nacht Doorman kende de zwakte van zijn eskader toen hij het sein tot de aanval gaf. Hij wist dat de geallieerde vloot tegen de machtige Ja» panse niet opgewassen zou zijn. Zijn officieren en manschappen wisten het. Voor de geest onder de bemanning is het tekenend, dat er, toen de schepen zee kozen, geen enkele deserteur, geen enkele uitvaller was. Doorman voer uit om Insulinde en ook Australië tegen een landing van Japanse troe» pen, die in meer dan honderd schepen naderden, te beveiligen. Hij heeft ter» wille daarvan zijn leven en dat van zijn manschappen ingezet. Hij heeft de ramp van een bezetting, tenminste wat Indië betreft, niet afgewend, maar hij heeft gedaan wat menselijkerwijs mogelijk was, zijn eenvoudige zeemans» plicht, zijn plicht als soldaat. En daar» om wordt aan zijn nagedachtenis, en aan de nagedachtenis van allen, die mèt hem streden, de eerbiedige hulde gebracht van een dankbaar vaderland. Alom in den lande wordt evenwel gevoeld, dat deze hulde aan de nage» dachtenis der gevallenen niet slechts uit woorden mag bestaan en dat een daad volgen moet. De zelfopofferende plichtsbetrachting van hen, die onder Doorman streden, roept in het na» oorlogse Nederland een besef van plicht op, dat niet verslappen mag, de plicht om voor de toekomst te zor» gen, opdat wij, als de nood ons ooit weer belagen mocht, doeltreffender verweer kunnen bieden dan in de Java» zee mogelijk is geweest. Onze minister van Marine heeft er, bij de behandeling van de marinebe» groting in de Eerste Kamer, op gewe» zen, dat het personeel der Koninklijke Marine in deze oorlog onnodige zware offers heeft moeten brengen. Onnodig» offers. Dat is een hard woord, maat naar alle waarschijnlijkheid een watt woord ook. Schout»bij»Nacht Doof» man moest, tijdens de strijd, maar al te vaak in het onzekere tasten, omdat de vloot in den blinde voer, omdat het zo onontbeerlijke wapen van het ver» kenningsvliegtuig ontbrak. Nederland gaat prat, en niet ten onrechte, op zijn cultuur. Cultuurbezit is schoon, maar men moet het kunnen verdedigen. Ook de cultuur dient weerbaar te zijn. U. Inlijving dienstplichtigen 3' 5 en 8 R.I. De chef van de generale staf deelt mede, dat d inlijving als dienstplichti ge op 3 Maart a.s. bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. het 5e regiment infanterie te Schalkhaar en het 8e regiment infanterie te Amers foort wegens bijzondere omstandighe den tot nader order is uitgesteld. D» datum V inlijving zal te zijner tij< worden bekend gemaakt Steenkool blijft op de boni Naar aanleiding van berichten en me dedelingen, die misverstand kannen wekken en waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat in de volgende winter de steenkolen niet meer onder de distributie zouden vallen, deelt men het ANP van officiële z|jde mede, dat dit in den volgende winter nog ntet mogelijk zal zijn.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1