ROTTERDAM krijgt een kans DE WINTER VAN '90 Staatsgreep DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Praat maar niet meer over: Februarimaand sloeg alle records Amerika ruimt op De eerste spinazie Camouflage baatte niet T1 ■tj "J" tMM m i mi msmm Als doorvoerhaven voor export naar Duitsland in Paraguay Amerikaans mailschip in brand Vierdaagse van 22-25 Juli Groei der padvindersbeweging Om het wereldkampioen schap SCHAKEN Uitbreiding van de wegenwacht Het conflict met de Martin Behrmann" Opzienbarende Opiumsmokkel METEOOR v in Oost-Siberië Van nabij en verre Hei congres ie Moskou Franse krantenstaking geëindigd Hkec&ecicfit BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dl!.: J. Bljlsma ZATERDAG 8 MAART 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 242. ALKMAAfiSCHE COURANT Hoofdredacteur M. H. E. üyldert plv. Tj. N. Adema. TARIEYTSN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 1- woorden 75 ct., elk woon meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f 1 10 per maand, f S 25 per kwartaa f- (Van onzen specialen verslaggever). Hoe men het ook bekijkt en volgens welke methode men het ook uit rekent, in de laatste 250 jaar is er slechts tweemaal een winter geweest, die strenger mocht heten dan die van dit jaar. Dat was in 1789 en in 1942. Laten de oude mensen maar geen sterke verhalen meer doen over de winter van 1890, want die neemt op het ranglüstje der strenge winters pas de dertiende plaats in. Aldus vertelde ons prof. dr. W. Bleeker. directeur van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt, toen wij dezer dagen een onderhoud met hem hadden over het verloop van het seizoen van üs en sneeuw, dat naar wij hopen thans op een einde loopt. Interessant cijfermateriaal Het zie: er wel naar uit, dat het Voorjaar in aantocht is, maar garan deren kan niemand het, ook prof. Blee ker niet. Men herinnere zich, dat in J940 de schepen op de Zuiderzee-routes pas op 1 April de vaart hervatten. „Waarl» bestond", zo vroegen wij Sen hoogleraar, „het bijzondere aspect Van deze winter?" ,In de lengte", aldus het antwoord. .„Erg koud is het niet geweest. De laagst geregistreerde temperatuur in midden-Nederland was dit jaar —15,3 graden Celcius en drie jaar geleden was dit 24,8 graden Celsius. Er is zelfs yeel zon geweest in December en Januari. Te Maastricht stond de ther- ïaometer op 38 Januari op 17,2 graden Celsius boven nul, hetgeen daar sinds het begin der waarnemingen in 1852 pooit in die maand is voorgekomen. De gemiddelde temperatuur van deze win ter was —2,3 graden, evenals in 1784, maar er waren 18 dagen in de achter ons liggende drie wintermaanden met meer dan 10 graden Celsius vorst en er zijn 48 ijsdagen geweest tussen 1 De cember en 1 Maart, d.w.z. 48 dagen, Waarin de thermometer constant onder nul is gebleven. [Februari maakte het wel heel erg bont met 28 vorst, en 24 ijsdagen. Nor maal in, deze maand is 15 vorst- en 1 2 Ijsdagen, en het was nog nooit voorge komen dat in Februari meer dan 18 ijs- dagrn waren geteld". „En hoe is Maart gestart?", vroegen Wij. „Wel", antwoordde prof. Bleeker, "de eerste van deze maand was al weer een fjsdag al was het warm in de zon en de derde Maart ook al. In de nacht van 2 op 3 Maart registreerde Den Helder 13 graden Celslus onder nul, hetgeen daar in die maand sinds het begin der waarnemingen in 1851 niet was ge beurd". „Kunt u zich een beeld maken van de gevolgen van dezen extra langen winter Volgens een persbureau is in Frankrijk 2 millioen ha. wintergraan bedorven. Sombere vooruitzichten. Is ons hier ook zo iets te wachten?" Zo luidde onze volgende vraag. „Het is lang niet uitgesloten, al is het n°8 te vroeg om 't al te constate ren", aldus de directeur van het K.N. M.I. „Het is een slecht teken, dat het in het begin van dezen winter weinig heeft gesneeuwd, <odat het winter graan de beschermende sneeuwlaag tegen de koude miste. Als het nu zo gaat, dat het een dag of wat overdag dooit en 's nachts vriest, komt het pas ontkiemde zaad in het ijs te zit ten en dat is funest. Zoiets hebben wij in 1942 gehad". Wij waagden het tenslotte de vraag Op te werpen of de snelle opeenvolging Van strenge winters in de laatste 7 jaar op een klimaatverandering in dit deel Van de wereld wijst. „Er zijn inderdaad geleerden", aldus vertelde ons prof. Bleeker, „die een onderzoek in die richting instellen, naar blijkens de curve der wintertem- peraturen, die sinds omstreeks 1700 be kend zijn, wisselen groepen van strenge en van, milde winters elkaar vrij regel- natig af. Wij behoeven ons dus voor- opig ook niet ongerust te maken". Tijdens een persconferentie verklaar, de de heer Jacqmin. directeur-generaal van de dienst voor wederzijdse hulp, dat België op het ogenblik beschikt over een aanzienlijke hoeveelheid goe deren. afkomstig uit Amerikaanse le- gervoorraden. Het overgenomen mate riaal bestaat uit kranen. tractors, werktuigen, kantoorartikelen, mate riaal voor telefoon- en radiotoestellen, 40000 ton materiaal voor bruggenbouw, 2000 vrachtauto's en 5000 personenwa gens, alsmede 8000 ton schroot. De waarde wordt geschat op onge veer 1500 millioen frank. De Belgische staat zal de helft dezer som innen, ter wijl de andere helft in 30 jaarlijkse aflossingen, met een interest van 2 3/8 jroeent zal moeten worden voldaan. De iquidatiekosten worden op 250 millioen geraamd. Aan de centrale veiling Ter Aar (Z-H) werd gisteren de eerste spina zie van ons land aangevoerd door den tuinder M Keyzer uit Ter Aar. Was in de oorlog camouflage Iets heel gewoons, thans kwam de hou ding van zekeren J. v. d- O. uit Tegelen, die in de' buurt van het grensplaatsje Neeritter. omhangen met een wit laken door de sneeuw wandelde, in de ogen der grens- kommiezen wel enigszins verdacht voor. Bij fouillering bleek deze vitte sneeuwwandtlaar 20 kg room boter bij zich te hebben, die ken nelijk bestemd was voor de smok kelhandel op België. De boter werd in beslag genomen en v. d. O. naar de gevangenis in Roermond overgebracht. "V" V - '-f-ï - vT -s f i-3 f'.'t v;,' v - - V - v ••-v. Het Amerikaanse schip „Martin Behrman" op de reede van Cheribon tijdens het inladen van rubber door Indonesiërs. Stevens P, Niet bevestigde berichten van de Argentjjns-Paraguayaanse grens zeggen, dat zich in Paraguay een militaire staatsgreep heeft voltrok ken met het doel een einde te maken aan het presidentschap van gene raal Morinlgo, De onbevestigde berichten houden in, dat er in de Paraguayaanse hoofdstad Asuncion schietpartijen hebben plaats gehad nabij het hoofdbureau van poli tie. Alle verkeer in de stad is gestremd en het Ministerie van Marine is door een cordon van bewakers omgeven. Generaal Morinigo heeft de steun var» de nationale republiekinese partij en het leger. Na een hevig vuurgevecht hebben de aanhangers van de „Febeirista" (de anti-Morinigo-partij) het hoofdbureau van politie bezet. De politie heroverde het bureau in een tegen-aanval en alle daders zouden in hechtenis zijn ge- Domen. De „Febeirista" wordt geleid door ko lonel Rafael Franco, een leidende fi guur in de oorlog van de Gran Chaco met Bolivia welke oorlog eindigde in 1935. Franco is president van Paraguay geweest tussen twee revoluties. In 1937 s hij verbannen. Enige maanden gele- en was hij na amnestie naar Asuncion teruggekeerd. 8 personen gedood. Radio New-York heeft bekend ge- maant dat 6 personen gedood en velen gewond Zijn tijdens „een communisti- demonstratie" te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay Op de 16552 ton metende Amerik. mailboot „John Ericson", die heden van New-York naar Le Havre zou H vertrekken en thans nog in de New- Yorkse haven ligt, is brand uitge- v| broken. De Britse mailboot „Queen Elizabeth", welke slechts 40 meter van de „John fson" verwijderd ligt, heeft van de wacht b' vel gekregen van haar egplaats te vertrekken en in het len van de Hudsonrivier voor an- te gaan. De Newyorkse brandweer en de kust wacht rukten onmiddellijk met brand weerwagens en drijvende spuiten uit slaagden er na drie uren in het meester te worden. P Volgens leden van de bemanning, die het uitbreken van de brand het «chip verlieten, woedde het vuur op £et tussendek en de promenadedekken. W commandant van de Newyorkse «brandweer verklaarde, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Volgens onbevestigde berichten wer den 12 leden van de bemanning door de rook onwel en moesten naar het ziekenhuis worden vervoejrd. De schade aan de „John Ericson" wordt op 1500000 dollar geschat. WASHINGTON (United Press). Ui regeringsbron verluidt, dat het Minists rie van Buitenlandse Zaken hoopt, dat deze lente in Nederland, België or Duitsland, een conferentie bijeen za komen om de doorvoer van 100.000 ton Amerikaanse en Britse export per maand raar Duitsland via Rotterdam en Ant werpen in plaats van via Bremen en Hamburg zoals momenteel geschiedt, te overwegen. De zegsman zeide, dat men hoopt dat- de route van de export naar Duitsland in de loop van de zomer kan worden omgelegd. De conferentie zou waarschijnlijk in Mei worden gehouden en er zou aan worden deelgenomen door vertegenwoordigers van Nederland, België eh Engeland België en Nederland hebben in principe overeen stemming bereikt om het verschil in kos ten te betalen van het zenden van ex port direct naar Duitsland en het leiden ven de export via de lage landen, zo deelde de zegsman mede, doch, zo voegde hij hieraan toe, de Verenigde Staten en Engeland hebben over één punt nog geen besluit genomen, namelijk de kosten van Het bestuur van de Nederlandse Bond voor lichamelijke opvoeding heeft f t en de internationale vierdaagse afstandmarsen dit jaar te houden van 22 t/m 25 Juli. Aan de deelnemers van 1946 zal c.a. 1 April het reglement worden toegezon den. Anderen en zij, wier adres gewij zigd is, kunnen het reglement thans reeds aanvragen bij het secretariaat van de bond, Valkenboschplein 18, Den Haag. Het aantal groepen van „De Neder landse Padvinders" dat per 1 October 1945 ongeveer 400 bedroeg, heeft zich uitgebreid, per 1 Januari- 1947, tot onge veer 1000 groepen met in totaal 47000 leden, verdeeld over 1500 verkenners, 16600 welpen, 2250 voortrekkers en 465U leid(st)ers, MEISJE DOODGEREDEN TE KOOG AAN DE ZAAN Bij het plotseling oversteken van de Provinciale weg ter hoogte van de Hyacintstraat te Koog a. d. Zaan is het vijfjarig dochtertje van de familie Keet door een passerende trailer ge grepen en aan de bekomen verwondin gen overleden, Naar wö vernemen heeft het be stuur van de Kon. Ned. Schaakbond besloten het z.g. Europese zöne-tour- nooi ter voorbereiding van het wc" reldkampioenschap schaken nog dit jaar in Nederland te doen houden in overleg en met goedkeuring van het bestuur van de Intern. Schaakfedera tie. Dit zöne-tournooi zal half Juli te Hilversum worden gespeeld. Het ligt In de bedoeling dat elk ^er landen, die in de Europese zóne van het tournooi om het wereldkampioen schap zijn ingedeeld, nl Nederland, Zwitserland, Frankrijk. Hongarije, Bel. gië, Luxemburg, Italië, Tsjecho-Slowa- kije, Groot-Brittannië, Portugal, Schot land, Ierland. Oostenrijk, Palestina, Roemenië, Joego-Slavië, Polen en Bul garije, zijn sterksten speler naar het tournooi te Hilversum zal afvaardigen. Het wordt een enkelvoudig tournooi, zodat er maximaal 17 partijen zullen worden gespeeld. Wat Nederland betreft, zal dr Euwe niet aan dit tournooi deelnemen, aan gezien hij reeds als een der gegadig den voor de wereldtitel is aangewezen. Wie ons land op het tournooi zal ver tegenwoordigen zal nog nader moeten worden uitgemaakt. het verzenden van goederen per spoor van Hamburg en Bremen in vergelijking met de kosten van verzending per aak van Rotterdam en Antwerpen naar ze kere bestemming. De zegsman zeide, dat het verschil, in dien men het daarover zou zijn eens ge worden, het verschil zou zijn tussen de kosten Van scheepsvracht naar Antwer pen en Rotterdam, overlading op de aken, en aak-vracht naar de bestemmingen en kosten van scheepsvracht naar Bremen en Hamburg, lossings-kosten en spoorweg vervoer naar de bestemmingen. Een wissel op de toekomst. België en Nederland hadden er mee in gestemd om het verschil in buitenlandse valuta te betalen in de hoop later uit Duitse herstelbetalingen te worden terug betaald, doch zo meende de zegsman, 7iük een terugbetaling is problematisch. Ongeveer 150.000 ton Amerikaanse en Britse goederen gaan óp het ogenblik maandelijks door Bremen en Hamburg. De lossingscapaciteit in de havens der lage landen is groter dan die der Duitse havens; zo overwoog de zegs man, en het vertrek kan daardoor snel ler plaats vinden. Het kost ongeveer 75 dollarcents meer per ton om kolen van de Verenigde Staten naar Duitse havens te zenden in plaats van naar de lage landen en voor graan maakt het een verschil van l1/: dollar uit. De schepen hebben ongeveer 35 uur Irnger nodig om de Duitse havens te bereiken. Een voordeel van het omleggen der route zou zijn dat honderden goederen wagons in Duitsland vrij zouden komen voor het wederopbouw-program der Duit- Be industrie in de Britse en Amerikaanse zóne, welk program er op gericht is Duitsland autarkisch te maken. De A.N.W.B. zal op zeer korte ter mijn overgaan tot een aanzienlijke uibreiding van de wegenwacht. Vijf en twintig nieuwe motor- en zijspancombinaties zullen in het ka der van deze uitbreiding haar entree op de Nederlandse wegen maken. Op de drukste routes zal het aan tal patrouilles aanzienlijk worden op gevoerd, terwijl voorts over het ge hele land een 10-tal nieuwe trajecten zal worden ingeschakeld. Inmiddels zijn overal de als nood maatregel tijdelijk in gebruik gestel de solo-motoren door de bekende gele zijspancombinatie vervangen. Nederlandse soldaten bezetten het schip Vijf-en-vflf tig Nederlandse soldaten hebben Vrijdag bezit genomen van het Amerikaanse vrachtschip „Martin Behr mann", en de kapitein Rudy Gray af gezet, voordat een aanvang werd ge maakt met het slepen van het schip naar de aanlegplaats waar het zal wor den gelost. Deze maatregelen volgen op de waar schuwing van kapitein Gray, dat hij Zaterdagmorgen zee zou kiezen, tenzi) de Nederlandse autoriteiten een duide lijke reden aanvoerden voor het vast houden van het schip. Een Nederlandse marine-officier, die zich aan boord van het vaartuig heeft begeven heeft het commando over genomen en aan Gray verzocht zijn medewerking te willen verlenen bij het lossen. Dit werd door kapitein Gray ge weigerd. (United Press) Te Gaza in Palestina is een grote smok kelhandel in bedwelmende middelen ont dekt. Opium en hashish ter waarde Van 45 000 pond sterling werden tengevolge van een ongeluk in een Britse leger- vrachtauto gevonden. Men gelooft, dat deze smokkelorganisatie een der grootste in het Midden-Oosten is. Een Brits ser geant, 'n Brits soldaat en 'n meisje van de hulpmacht van het Britse leger werden gearresteerd. Binnen enkele dagen ver- wacht men „belangrijke ontwikkelingen Men gelooft, dat de handel zich tot In Syrië en de Libanon en mogelijk Turkije, zowel als Egypte en Palestina, uitstrekt. De ondertekening van het Brits-Frans verdrag in de raadszaal van Duin kerken. Links de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault en rechts de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, die namens hun landen ondertekenen. ANP P. Bij het spoorwegstation Iman, aan de lijn Chabarofsk—Wladiwostok, is op 12 Februari jl een grote meteoor ge vallen. Thans wordt gemeld, dat deze is gevonden. Er is een geweldige kra ter geslagen, waaruit een dichte wolk van stoom opstijgt. Het terrein rondom de krater is bedekt met omgevallen bomen. Een groep deskundigen is naar de plaats vertrokken om de meteoor steen te bestuderen. Komende Zondagavond zal een ioehter van President Truman, Margaret, voor de microfoon haar debuut als zangeres maken Hideki Tojo, die door het Tribunaal te Tokio berecht wordt als oorlogsmisdadiger, is wegens een aanval van bronchitis in het zie kenhuis opgenomen Ostrowski, de Oberbürgermeister van Berlijn, heeft de geallieerde bestuursraad verzocht stappen te doen ter verkrijging van spoedige vrijlating van alle Duitse krijgsgevangenenDe Chinese re gering heeft een scheepvaartplan opge steld. volgens hetwelk China tegen 1949 de beschikking zal hebben over twee drie millioen ton scheepsruimte Nederland zal dit jaar met een eigen paviljoen op de „Rand Easter Show", de Paastentoonstelling te Johannesburg van 31 Maart tot 7 April, tegenwoordig zijn 22,000 Poolse gedemobiliseer- den in Groot-Brittannië hebben natu ralisatie aangevraagd Bij een stormloop op de poorten van het sta tion te Mexico City werden 2 personen onder de voet gelopen en gedood. Vier anderen werd„en gewond. Onder de toe schouwers in het station bevond zich president Truman Tweehonderd ondernemende Nederlandse zakenlieden zijn in Leipzig aangekomen voor bijwo ning van de jaarmarkt In Moskou is een overeenkomst gesloten, waarbij Rusland aan Polen een lening toestaat van 70 millioen gulden. Polen zal wa pens, spoorwegmateriaa] en schepen van Rusland krijgen In Noord- Frankrijk heeft men van overstromin gen te lijden tengevolge van de dooi en de vele regens. Ook in Spanje is er nog steeds wateroverlast Rama- dier heeft verklaard, daf wanneer de gewone begroting van Frankrijk niet sluitend kar» worden gemaakt, hij geen eerste minister wil blijven. Overmorgen, Maandag, begint het lang verbeide vredes-congres te Mos kou, en wij kunnen de gedelegeerden, die uit de West-Europese winter, wel ke nauwelijks is doorstaan, de Oost" Europese tegemoet trekken, moeilijk benijden. Dat op dit congres al zeer spoedig een regeling ten aanzien van Duitsland ontworpen zal worden mag men, na de feitelijke mislukking van de voorberei dende conferentie der kleine Vier te Londen en gezien de talloze vraagstuk ken welke politieke eensgezindheid tus sen West en Oost in de weg staan, nauwelijks verwachten. Bevin, die er meer van weten kan, heeft reeds gewaarschuwd' tegen opti mistische toekomstdromen. De Kleine Vier, vertegenwoordigers van de minis ters van Buitenlandse zaken der Gro te Vier, hebben n:et veel anders kun nen doen dan de voorstellen van de twee-en-twintig door Duitsland bestre den staten in ontvangst nemen. Zij la ten het aan hun lastgevers over in deze chaos van veelal tegenstrijdige belan gen, orde te scheppen. Daarmede zal men dus te Moskou moeten beginnen. Tenzij andere vraagstukken zich op de voorgrond dringen. Wel staan de poli tieke en economische problemen van Duitsland als nummer één op de agen da, maar men kan moeilijk aannemen dat men daarover besprekingen voeren gaat aleer er een grondslag van ver standhouding gevonden is en dit zal niet goed mogelijk zijn véór de belang rijkste geschilpunten tussen Oost en West uit de weg zijn geruimd en de politieke mist die het vrije uitzicht belemmert, opgetrokken is. Deze geschilpunten zijn talloos en be treffen een gebied dat zich uitstrekt van pool tot pool. Daar ls in de eerste plaats het vraagstuk der ontwapening en de kwestie van de atoom-bom. Rus land en Amerika zijn het daaromtrent nog allerminst eens. Dan ts er Spits bergen. De Sovjet-republiek zou zich op die noordelijke eilanden-groep graag willen nestelen; zij wenst daar een mi litaire basis te verkrijgen ter bescher ming van de scheepvaart naar de noor delijke havens van Rusland en Siberië en ten einde, zo nodig, het hoofd te kunnen bieden aan noordwaarts ge richte Amerikaanse expansie-drang. Fen gerechtvaardigd verlangen, maar Noorwegen wil daaromtrent slechts een regëling treffen wanneer alle sta ten, die het verdrag van 1920, waarbij Spitsbergen onder Noorse souvereini- teit werd gesteld, mede ondertekend hebben, bij de onderhandelingen over dit vraagstuk worden betrokken. En tot die staten behoren Amerika, Engeland en verscheidene Britse dominions....- Dan is er het Balkan-probleem, dwz het Amerikaanse verzet tegen Russi sche Invloed aan de oevers van de Middellandse Zee. Nog altijd wenst Rusland zeggenschap te hebben over de vaart door de Dardanellen. en evenals Noorwegen ten aanzien van Spitsbergen, wil Turkije geen conces sies doen zonder medewerking der westelijke staten. Ook daar vindt Rus land Amerika op zijn weg. Grieken land en Palestinia vormen weer an dere problemen en natuurlijk neemt Rusland met lede ogen waar hoe ste vig Amerika zich gevestigd heeft in Japan en daar een invloedssfeer ver krijgt welke zowel van militair-poli tieke als van economische draagwijd te is. Wanneer men al deze twistap pels schillen en verorberen moet vóér men de Duitse taart aansnijden kan, zal het congres te Moskou van zeer lange duur moeten zijn. Het pro bleem Duitsland levert op zichzelf reeds geschilpunten op, waarover tot in de treure kan worden gepraat. Voor ons is het een hard gelag dat Nederland op Inwilliging van zijn rechtmatige aanspraken en toekenning van zijn economische rechten vermoe delijk nog lang In het onzekere zal moeten zijn. U. De Parijse krantenstaking te Parijs, die drie weken heeft geduurd, nadert thans haar einde en Dinsdag zullen de dagbladen opnieuw uitkomen. Vrijdagavond hebben uitgevers en personeel vijf uren vergaderd en zijn iot een overeenkomst gekomen, welke waarschijnlijk heden zal worden ge tekend. Maandag zal de publicatie van de weekbladen worden hervat. WEINIG WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuwbuien. In de ochtend matige tot strenge vorst en hier en daar nevel of mist. Overdag tem peratuur oplopend tot om het vries punt en daar waar de zon schijnt tijdelijk even dooi. Zwakke en ver anderlijke wind.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1