opa roie Vier ie Moskou bijeen Voor 't eerst Nederlandse vrouw ter dood veroordeeld DE GULDEN STIJGT ieuwe punten op de agenda r DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika wenst Duitse Statenbond Molotof optimistisch. Engelse persstemmen. Vonnis iegen Jodenverraadster Ans van Dijk Van nabij en verre 't Was om te huilen! VJ AMERIKAANS PROTEST IN DEN HAAG. ZOMERVOGELS KEREN WEER! Parijse krantenstaking duurt voort Nederlandse walvisjager te Kaapstad Dollars en sigaretten worden goedkoper Oude liefde roest niet ZONNEVLEK MET HET BLOTE OOG ZICHTBAAR. Het schriftelijk examen der H. B. S. Mijnexplosie eist twee doden. TUeecQecicht rdkaap, het Noorde. t Europeesche vaste- de IJszee. odat dit opgelost was in de film. ïehonderd jaren gele- ir een „zichtbaar ma- kleuren. Deze eerste 'den bekend in den J. S. Bach juist zijn Klavier" voleindigd ran muzikale abstrac- e Fransche pater Cas- Aan elke toets, die :s een gekleurd blaad- ,het aanslaan van de bespeler van het or- -scheen. De bedoeling an twee zintuigen: 't r, den indruk te ver- k. grond-idee niet meer F. W. Unger de wet er de verwantschap danken. kunst der bewegen- jd brengt Serjabine is" een „poème du it, piano en orgel ko- )g: meerdere nieuwe indingen. kleuren" werd, even- inger, gecomponeerd namelijk naar Pon- ren" uit de „Giocon- Lt Hans Fischinger de door bestaande com- legd. Zijn volgende i naar origineele com- der abstracte vormen ie essentie van de be ans beschouwd: dus grondvorm." n toeschouwer zal de- Hans Fischinger niet n dan een behoorlijk lij zich het blijde en- aardige tooverkracht, oelt, niet zal kunnen /en te verklaren, zeide reeds „man soil en"). „de film" een nieu- achten is deze studie jrlijke „SpieleriJ" en i" door zijn rijkdom scheidenheid van nu- schheid, een schrede n dit probleem, dat landacht verdient. BUREAU: VOORDAM 0, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bijlsma DINSDAG 11 MAART 1947. Voortzetting van de Uie JAARGANG No. 344, ALKMAARSCHE COURANT I TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct., eik woorc meer i ct„ uitsluitend contan Abonnementen! f 1.10 per maand, f S.25 per kwartaa- Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. I Moskou, (Reuter). - Naar radio Mos kou meldt, is de eerste vergadering van de ministers der Grote Vier gisteren pm 3 uur (Ned. tijd) begonnen. Molotof verwelkomde de delegaties en 'Opende de bijeenkomst met een kort Woord. Bevin verzocht Molotof daarop de eerste vergadering te willen presi deren. Deze voldeed aan het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere mi nisters zich om beurten met het voor zitterschap zullen willen belasten. Molotof zeide, dat de vergadering zich geenszins voor een lichte taak ge plaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwetking bestaat. In de eerste plaats zijn er de historische be sluiten van Yalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervangers te Londen en de geallieerde bestuursraad in Duitsland veel en nuttig werk verricht door het nodige materiaal te verzame len en aanbevelingen op te stellen. Op verzoek van Molotof besloot men in principe de toestand in China te zullen bespreken. Marshall verzocht het op de agenda plaatsen van de kwestie van de be merking der geallieerde bezettings- troepcn in geheel Europa, zoals reeds voorgesteld door Byrnes te New York. Molotof vroeg 24 uur uitstel, SWarshal! zal vandaag zijn definitieve fjpntwoord geven omtrent China. Molotof herinnerde er aan toen hij voorstelde China op de agenda te plaatsen dat in December 1945 was Overeengekomen, dat er behoefte was aan een democratisch China. Wisjinsky, onderminister van Buiten landse Zaken der Sovjet-Unie, werd benoemd tot speciale plaatsvervanger voor Duitsland, inplaats van Gpesef, ■die specialé plaatsvervanger voor Oostenrijk blijft. Er werden nog twee punten ter at tentie van de ministers gebracht: 1. Een Brits voorstel tot spoedige be handeling van het rapport der finan ciële commissie voor Triëst, welke door de ministers te New-York is ingesteld ©m een onderzoek in te stellen naar de behoeften van het vrije gebied van Triest. Dit werd aangenomen 2 Molotof herinnerde er aan, dat er te Londen een brief was ontvangen van het mter-geallieerde bureau voor her stelbetalingen te Berlijn, waarin het aanbiedt een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. Bidault stelde voor, dat dit zou worden overwogen, wanneer l™teuer DuitSe bijbetalingen er sprake komt. Dit werd aangenomen. Molotof ontvangt Marshall. Naar Radio Moskou meldt, heeft de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, Maandagavond zijn Amerikaan- sen ambtgenoot, Marshall, ontvangen. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, generaal Bedell Smith, was aan wezig. Marshall en het Vier-mogend- heden verdrag. George Marshall, de Am min. v. buiten landse zaken, heeft te Moskou aan Amerikaanse journalisten verklaard, dat hij het streven van James Byrnes, zijn voorganger naar en Vier-mogend- hedenverdrag voor 40 jaar zal voort zetten in overeenstemming met de door Byrnes gedane aanbevelingen. Marshall verwees naar de door Byr nes op 6 September jl. te Stuttgart uitgesproken rede, waarin hij verklaar de voorstander te zijn van een econo mische eenwording van Duitsland en later een statenbond binnen het kader der V. N. De „Times" schrijft in een hoofd artikel over de conferentie te Mos kou, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat uiteindelijke en eenstemmige besluiten over Duitsland in het geheel niet genomen zullen worden, indien de toon der besprekingen, zoals deze blijkt uit commentaar van alle -kan ten, niet verandert. Volgens de „Manchester Guardian" biedt Moskou meer gelegenheid dan Londen of New York om de koe bij de horens te kunnen vatten, daar Molotof en Wysjinsky in tegenstel ling met Bevin en Marshall geen ab solute volmacht hebben en iedere stap van te voren door Stalin en het politieke bureau is bepaald of eerst overwogen moet worden. „Het Krem lin is nu vlak bij de hand", aldus het blad, „en Molotof hoeft zijn gedrag niet via intercontinentale .telefoonge sprekken te bepalen". naar het tentje, il hier voorbij gaan. Een Frans militair vliegtuig is Zon dagmiddag tijdens een oefenvlurtu te Kouribga nabij Casablanca neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. De oberkellner van één der restaurants te Nijmegen, zekere H kwam met zijn achterhoofd op de trot toirband te vallen. Toen hij werd op gemerkt. bleek hij reeds te zijn over- „e eIT> 1, '->onau 's 'n de omgeving van Bratislawa buiten haar oevers ge treden. Verscheidene plaatsen zijn on- ™ater komen te staan en er is aan. Zienlijke schade aangericht. Onbe kende personen, na r men aanneemt voormalige nazi's, hebben een gedenk teken vernield, dat in de buurt van ■Hannover opgericht was ter ere van Russische krijgsgevangenen en politieke gevangenen. Een onbekend persoon, met een geweer gewapend, heeft uit Sen juwelierswinkel in één der hoofd straten van Haifa een aantal juwelen ter waarde „an 2500 pQnd ster„ng ge_ l n .7 De Pot'tie van Toulon heeft Duitse krijgsgevangenen gearres- wegens het stelen van benzine, Banden, voedsel en militaire uitrusting got een waarde van enige millioenen irancs uit een Brits doorgangskamp te ten ,°n' Een oude un 'versiteitsstad, km van Lahore (Br.-I) is geheel in ■lammen opgegaan. Het is nu reeds de achtste stad waarin relletjes zijn uit- ■ebroken tussen Hindoes en Sikhs in oe Pendsjaab. Frankrijk heeft in «Engeland oorlogsmateriaal aangekocht .voor de uitrusting van een parachutls- Bjn-divisie van 16000 man. Barbara ^■Utton. de rijkste vrouw ter wereld, is Chur (Zwitserland) voor de vierde maal in het huwelijk getreden, thans ,met prins Igor Troubetzkoi. Twee *ooms-katholieke geestelijken, pater gjossard en broeder Vincentius zijn te Montreal op straat aangevallen door een maniak en met een mes gestoken', de toestand ran den pater is zorgwek- pand. De Japanse luitenant-generaal Hisao Tani. die verantwoordelijk ge steld is -oor het wangedrag van zijn troepen in Nanking in 1937 toen een veertigduizendtal Chinezen om het leven kwam, is ter dood veroordeeld. Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlandse rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodse vrouw Ans van Djjk uit Amsterdam, over wie gistermorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam conform de eis het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend. Bleek maar uiterlijk beheerst, werd deze beruchte S. D.-spionne, die in 1943 en 1944 als zg. V-vrouw van de S. D.-rechércheur Schaap minstens 68 Joodse Nederlanders heeft verraden, door een parketwacht de zaal van het gerechtshof binnengeleid. Door haar donkeie bril naar bene den starend en gekleed in een spor tieve bruine jas, hoorde de verdachte het vonnis zonder uiterlijke tekenen van bewogenheid aan. „Verdachte heeft betoogd", aldus mr. Lubbers, „dat het door haar gepleegde meervoudige verraad op haar land- en rasgenoten haar niet kan worden aan gerekend omdat zij dit heeft begaan uit lijfsbehoud. Daarbij heeft zij aange voerd. dat de S. D -rechercheur Schaap haar met deportatie naar Polen had be dreigd indien zij hem bij het opsporen an Joden niet behulpzaam wilde zijn. Schaap heeft ter terechtzitting echter verklaard, een dergelijke bedreiging nimmer te hebben geuit, maar boven dien kan het-Hof niet aannemen, dat zelfs indien hij dat wel zou hebben ge daan dit op verdachte een zodanige psychische dwang zou hebben uitge oefend. dat zij zich aan deze laakbare practijken niet had kunnen onttrek ken. Het Hof verwerpt dus dit ver weer". Met koel overleg gehandeld. ,,De gepleegde misdrijven werden door het Hof", aldus mr. Lubbers, „van hoogst ernstige aard geacht. Zjj heeft zich volkomen in dienst gesteld van de S. D. bij de deportatie der weer loze Joden. Welbewust en met ver fijnd overleg heeft zij haar verfoei lijke handelingen begaan en daarmede onbeschrijfelijk leed en diepe rouw gebracht over talloze families. Zij heeft daarbij getoond elk begrip te missen voor haar medeburgers. „Het Hof acht dan ook de zwaarste traf. ook al betreft het een vrouw, Piet slechts verantwoord, doch uit een oogpunt van verplichting tegenover de menselijke beschaving, absoluut noodza kelijk", zo zeide mr. Lubbers tenslotte, ,en het veroordeelt A. van D (Ans van Dijk) dientengevolge tot de doodstraf net ontzetting uit alle openbare rech- en voor de tijd van het leven Het Hof acht geen termen aanwezig haar het recht van cassatie te verlenen". Onmiddellijk daarop werd de ver- cachte door de parketwacht wegge voerd. Te Frankfort begonnen onlangs 400 mensen, plus de acteurs en to neelknechts te huilen tijdens een opvoering van het stuk „Bedwel ming" van August Strindberg. De voorstelling moest worden onder broken. De Neue Zeitung deelde mede, dat het theater pas opgeschilderd was met een soort brand-werende verf, die dezelfde uitwerking bleek te hebben als traangas. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft den Ameri- kaansen zaakgelastigde te Den Haag opdracht gegeven, persoonlijk bij het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken een sc riftelijk protest ln te dienen tegen c' op 29 Januari 1947 door de Nederh ds-Indische re gering genomen maatregelen tot be perking van de handel. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaanse am bassade te Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak van de Martin Behrman. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken bracht in verband met het schrif telijke protest van de Amerikaanse re gering in herinnering, dat de Verenig de Staten op 5 Maart een mondeling protest hadden ingediend tegen de door de NederlandsIndische regering ge nomen maatregelen, welke in Amerika beschouwd worden als een beperking van de handel. Dit protest was gevolgd op de ingeslagneming van het Ameri kaanse vrachtschip „Martin Behrman" in de haven van Cheribon. Aan boord van het in de New-Yorkse haven liggende Amerikaanse schip „John Ericsson" brak een felle brand uit op het ogenblik, dat de passa giers voor de „Queen Elizabeth", welke aan dezelfde steiger gemeerd lag, (op de achtergrond) zich aan boord begaven. Deze, radiografisch overge bracht foto, geeft een overzicht tijdens het blusschingswerk. Ass.P. Amerika trekt thans zijn troepen uit China terug. Het garnizoen van Hain- Hsiang (op de voorgrond) groet bij het afscheid de eerste troepen, welke China verlaten, terwijl de soldaten bij het vliegtuig, dat hen naar Beiping zal brengen aangetreden staan. K Niettegenstaande het winterweer zijn op Walcheren de eerste kieviten weer gearriveerd en vlogen gisteren twee ooievaars boven Wijk aan Zee. De Franse minister-president, Hama- dier, heeft geweigerd het accoord tus sen kranteneigenaren en drukkers, waarbij de laatsten 17 pet. loonsverho ging zouden krijgen, te ondertekenen en de hoop, dat de Parijzenaren na 25 dagen weer hun kranten zullen krijgen, is opnieuw de bodem ingeslagen. Ramadier motiveerde zijn weigering met de overweging, dat, voor zover het deze drukkers betreft, het accoord niet voorziet in een voldoende compensatie in productieverhoging per man om de loonsverhoging binnen het kader van regeringspolitiek om lonen te stabili seren en prijzen te verlagen, te recht vaardigen. Vertegenwoordigers van de kranten eigenaren en drukkers kwamen Maan dagavond opnieuw bijeen om voorstellen uit te werken welke de regering zou kunnen aanvaarden, maar in het alge meen verwacht men dat de staking nog weer enige dagen zal voortduren. De Nederlandse walvisjager „AM 5" is Maandag te Kaapstad teruggekeerd. Het schip werd geëscorteerd door de tanker „Naeella" die 9.000 ton olie naar Nederland vervoert. De stoom ketels van de walvisvaarder moeten gerepareerd worden, hetgeen enkele maanden zal duren. Het seizoen voor de walvisvangst moet 10 Maart eindigen, tenzij een internationaal verdrag hier wijziging in brengt. (Van onzen specialen verslaggever.) Er is geen vaste prijs meer voor een pakje zwarte sigaretten. De prijsdaling gaat sneller dan de zwarte handel kan verwerken en daarom levert de ene straat goed koper dan de andere. Bovendien Aan de Amsteldljk te Amsterdam, op de plaats, waar twee jaar geleden een aantal Nederlanders kort voor de bevrijding van ons land voor de Duitse vuurpeletons viel, werd een korte herdenkingsplechtigheid gehouden. wordt de positie van de winkeliers, die ook wel eens „onder de toon bank" verkopen, sterker, omdat zij in staat blijken de straathandel te beconcurreren. Een pakje sigaret ten zonder bon kan men menig maal al verwerven voor minder dan drie gulden. De leveranciers op de hoeken van straten laten al afdingen. En de sigarettenbon, die zich lange tijd wist te handhaven, zakte tot f 2.75 A f 3. Dit is niet alleen maar een gevolg van de volksherstel-sigaretten, die thans in de winkels verkrijgbaar zijn en een iets ruimere distributie. Er is meer aan de hand. Het toenemende vertrouwen ln de Nederlandse gulden is de voor naamste oorzaak. Want de „zwar te" ponden en dollars zakken voortdurend. Het pond doet op de zwarte markt nog f 13, de dollar, die in December nog stevig „in de schoenen stond" op f 7,50, Is nu gezakt tot f 4 A f 4.25, cheque dol lar zelfs tot 3 y2 A 3%. En voor een gouden tientje biedt men niet meer dan f 35. Deze koersdaling staat niet op zichzelf. De „vrije" koersen in België vertonen een gelijke tendens. In de laatste twee maanden zijn ook daar Je prijzen gedaald. Het Engelse pond :elfs beneden de officiële koers! In België betaalt men alleen voor zwarte dollars en Zwitserse francs nog meer dan de officiële koers voor schrijft. De zwarte Nederlandse gulden be reikte weer de tien franken, die men er in Februari 1945 ook voor gaf. Dit is een verheugend verschijnsel. Gulden hoger prijzen dalen. Want naarmate de gulden hoger wordt gewaardeerd, zullen de prij zen dalen. En het is hoog tijd, dai ieder, die zich van tijd tot tijd aan een zwart handeltje bezondigt, hier mede rekening gaat houden. Want ae prijzen, die men nog betaalt, zijn te hoog. Het kan een stuk goedkoper. Om nog maar eens te wijzen op de sigaretten. Enkele maanden geleden vloog in Amsterdam de zwarte dol larkoers met sprongen omhoog, als er een boot aankwam met een flinke hoeveelheid Engelse of Amerikaanse sigaretten aan boord. Toen kreeg men voor een één-dollarbiljet nog acht gulden. Thans is dit de helft minder. Maar daarom is ook een prijs van f 3,50 voor een pakje Chester field veel te hoog, al is dan ook de aanvoer op het ogenblik wellicht min der en in elk geval gevaarlijker dan een tijd geleden. Het stijgen van de gulden op de zwarte markt betekent natuurlijk ook, dat de smokkelhandel Nederland niet meer zoveel deviezen kost als voorheen. Maar het aanbod van gul dens in België is nog steeds zeer groot en dat stimuleert natuurlijk de smokkelhandel. De Belgen willen van hun clandestien verworven gul dens af, nu deze minder francs op brengen en niet meer zo'n goede spaarpot vormen. Doch ook dit verschijnsel wijst er op, dat de positie van de Nederland se gulden beter wordt. Het gevolg van dit alles is, dat de prijzen voorzover die samenhangen met de zwarte koersen, in ons land dalen. Voor den zwarten handelaar een strop. Voor den Nederlander, die gedwongen is iets te kopen, een bui tenkansje, want als hij afdingt, maakt htj een goede kans, minder te betalen dan gevraagd wordt. Maar een Nederlander, die zijn plicht be grijpt, koopt niet op de zwarte markt. Een vrouw te Kiel, die diep be droefd was geweest, toen zij on langs de bevestiging had gekre gen, dat haar man tijdens een van de laatste gevechten van de oor log was gesneuveld, zag een dezer dagen op straat een vreemde, gaf een kreet van vreugde en vloog hem om de hals. Het was haar eerste echtgenoot, die sinds de wereldoorlog 1914'18 was vermist en nu juist uit Si berië was teruggekeerd. De Bilt. - Naar het K. N. M. I. me dedeelt, is momenteel op de zon een buitengewoon grote zonnevlek aanwe zig. Men kan déze vlek gemakkelijk met het blote oog zien, wanneer de zonnestraling door nevels of dunne wolkenflarden verzwakt is. Bij onbewolkten hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een doorsnede van on geveer een tiende gedeelte van de zon neschijf. Dit komt overeen met meer dan 100.000 km Het zal nog een week duren voor de vlek door de wenteling yan de zonnebol achter de westelijke zonsrand is verdwenen. 's-Gravenhage. - Het schriftelijk ge deelte van de eindexamens der openba re hogere burgerscholen met 5-jarige cursus en de, ingevolge art. 45 Trede- cies der middelbare onderwijswet aan gewezen bijzondere hogere burgerscho. len met 5-jarige en 4-jarige cursus, de middelbare scholen voor meisjes en van de middelbare Handelsscholen met 4- jarige cursus zullen worden gehouden op 2, 3 4, 5 en 6 Juni 1947. In de Oranje Nassaukazerne te Ber gen op Zoom. waarin de mijnenschool is ondergebracht is Zaterdagmorgen omstreeks negen uur een mijn tot ont ploffing gekomen. De 20-jarige soldaat Vervoorne uit Do-drecht werd hierdoor op slag ge dood, terwijl een tweede soldaat, nl Noorddraver uit Leeuwarden, inmiddels aan de bekomen verwondingen is over leden. Nog twee andere soldaten werden gewond. Het slachtoffer V. was gehuwd én vader van twee kinderen. N. was eveneers gehuwd en vader van drie kinderen. De mijn zou bij het vervoer op on verklaarbare .."z tot ontploffing zijn gekomen. STIJGING VAN TEMPERATUUR. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt tot Dinsdagavond. Voor het ncorden van het land: zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen. Temperatuur oplopend tot om het vriespunt met later plaatselijk lichte dooi. Ma tige, tijdelijk krachtige wind tussen oost en zuid. Voor het zuiden van het land: zwaar bewolkt met nu en dan re gen en hier en daar mist. Later flinke dooi. Matige, tijdelijk krachtige wind, voornamelijk tus sen oost en zuid. i

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1