Stad en Omgeving. Verenigingen voor Ziekenhuis- verpleging vechten voor hun bestaan LUC HTVA ARTTE NTOON STELLIN G v IN DE KORENBEURS N.M.B. neemt maatregelen legen onderhands kopen Kool komt niet vrij Pogingen fot behoud aangewend Geschenk voor Bath Gedenkt onze jongens in ïndië Denk om Uw bonkaarten! Roekeloos Burgerlijke Stand Voor j aarsstormen Tweede abonnementsvoorstelling derde serie (Covoto) Heiloo. Openingsrede van Burgemeester A. Koelma Egmond Binnen Egmond aan den Hoef. Noordscharwoude, Anthony van dei Dirkshorn. „Dit land liet mij r Ook voor zelfstandig 12 vragen hoopt Zaterdagmiddag werd in de Harmo nie in Alkmaar een vergadering ge houden, uitgeschreven door de Alk- maarse Vereniging voor Ziekenhuis- verplcging, in samenwerking met de Katholieke organisatie op dit gebied. Afgevaardigden van 19 verenigingen waren aanwezig toen de voorzitter, de heer Van de Vall, de vergadering opende. Ter inleiding hield de heer Van der Vall een korte beschouwing over de be staande toestanden, waaraan wij het volgende ontlenen: Geen donderslag Het bericht over de verandering van de organisaties was geen donderslag bij heldere hemel. Wel was een verrassing, dat de overheid een groot deel van de taak der verenigingen ging overnemen. Na 20 jaar werkzaamheid was de manier, waarop dit geschiedde, min of meer onsmakelijk. De loongrens werd gelegd op 3750 gul den. Het AAZA maakte bekend, dat 50 cent moest worden betaald om tegen alle gebeurlijkheden verzekerd te zijn. Daar om begon de Ver. voor Ziekenhuisver- plegmg een actie. Wat moest er nu worden gedaan? De bevriende verenigingen werden ingelicht en contact opgenomen met A.AZA en met mr. Ledeboer, den com missaris van Ziekenfondswezen in N- Holland. Deze kon de gedachtengang van de AV VZ begrijpen en wenste een organisatie die een conflict met het AAZA zou voorkomen. De verplichte verzekering en de ver hoging van de salarisgrens kostte de ver eniging 1500 leden. Plannen. Dit bewust dat het ondoenlijk is als afzonderlijke verenigingen te blijven bestaan. Daarom werden de volgende voorstellen gedaan. Er wordt een afzonderlijk fonds ge vormd voor hen, die buiten deze nor men vallen. 2e. De contributies worden geïnd door de boden van het AAZA en ge stort in een apart fonds voor het ge hele rayon Noord-Holland-Noord, waarvoor het AAZA 10 pet. zal ont vangen. 3e. Deze kas wordt beheerd door een administrateur, benoemd door de com binatie. De verschillende verenigingen vormen een verenigingsraad met een dagelijks bestuur. Het AAZA zal een aanvullingsfonds stichten met een verplegingsduur van 100 dagen. Hiervoor zal afzonderlijk con tributie moeten worden betaald. Aan het AAZA werd verzocht dit nieu we fofids in de nieuwe kas op te nemen. Op dit verzoek werd van de zijde van het AAZA geantwoord, dat hiertegen geen bezwaar bestond, mits alleen voor ziekenfondsleden. Discussies. De heer Van Lunen (Castricum), die de besprekingen voerde, merkte op, dat er geen sprake zal zijn van het voortbestaan van de kleine vereni gingen, omdat deze geen draagkracht meer zullen hebben. Spr. achtte het het beste, dat bij de concentratie Alkmaar het middelpunt zal worden, omdat deze vereniging het best geoutilleerd is. De voorzitter wees er op, dat een en ander natuurlijk geschiedt in volle sa menwerking met de Katholieke Vereni ging in Alkmaar. De heer Dikstaa] (Enkhuizen) merk te op, dat een en ander in Enkhuizen de vereniging slechts twee leden kost te (hetgeen den voorzitter deed opmer ken, dat dat aantal mg wel zal toene men.) De heer v. d. Mast (den Helder) vond dat de verenigingen maar niet zo bereid moesten zijn zich te onderwerpen aan „eon of andere bepaling van een of an deren commissaris." Ons werk kan ons niet ontnomen worden, en zeker niet zonder strijd. (Applaus). Ds. Bloemhoff (Heiloo) merkte naar aanleiding hiervan op. dat dat alleen mogelijk zal zijn, als de vereniging sterk genoeg zal zijn, en hij betwijfelde, of dit zo zal wezen. De afgevaardigde van Zijpe merkte op, dat de federatie Overijsel zeer sterk HET EEUWFEEST VAN DE NUTSSPAARBANK. y. - Wij hebben in onze beschouwing over het a.s. 100-jarig bestaan van de Nuts- spaarbank op 29 Maart a.s. medegedeeld dat de heer E G Vonk, gemeente-ont vanger van. Alkmaar in 1900 optrad als bestuurslid, en in 1906 als penningmees ter aftrad. Men verzoekt ons te melden, dat de naam van dezen bestuurder niet was E G Vonk maar G G Vonk Hij werd opgevolgd door den heer H. J. Vonk, die in 1912 tot directeur werd benoemd, in 1926 aftrad en daarna zit ting had in het college van. commissa rissen. Men verzocht ons mede te delen, dat deze niet, zoals vermeld, de zoon was van den heer G G Vonk. DOOPSGEZINDE KERK. Morgen Dinsdagavond half acht zal ds. Hylkema uit A'dam in de Doopsge. zinde Kerk alhier spreken over het on derwerp: Nieuw Doopsgezind leven in trouw aan de oude beginselen. HALTER-LESSEN HERVAT. Met ingang van. morgen (Dinsdag) worden alle lessen van de G. V. De Halter hervat. nemen en een sterke federatie in N.- Holland, maar met eigen beheer over geldmiddelen. Langzamerhand kwam men tot de overtuiging, dat het 'noodzakelijk zal zijn een federatie te stichten, waarbij echter uit veler semmen ter vergade ring de dringende eis werd gesteld, dat iedere vereniging het beheer over zijn eigen kas zal houden. De afdeling Purmerend is van me ning, dat zo'n federatie los van het AAZA moet werken. De voorgitter zeide, dat hier niets tegen is. Een commissie. Spr. stelde voor een commissie te be noemen, die op dit gebied onderzoek'i- gen zal doen. Dit is de enige opdracht die de commissie zal krijgen Later zal een tweede vergadering nadere ophel- oering brengen. Dit voorstel ontlokte grote bijval aan de vergadering. De /oorzitter stelde voor een commis sie van 9 leden te benoemen, 8 uit deze vergadering en 1 uit de provinciale ver enigingen. die hier niet aanwezig waren (de Nezifo). Aangewezen werden de afdelingen Den Helder, Enkhuizen; Purmerend, Alkmaar (RK) Alkmaar, Koedijk. Castri cum, Wervershoof en Noord-Zijpe, Later zal deze commissie rapport uit brengen. Gelijk men weet, heeft de tijdelijke gemeenteraad, die tot September 1946 zitting had, aan de afgevaardigden van Bath in de op 31 Augustus 1946 gehou den buitengewone zitting aangeboden de tekening van een gong bestemd voor 't stadhuis van Bath De gelden daarvoor waren door de bevolking bijeenge bracht uit erkentelijkheid voor de steun, door de stad Bath aar Alkmaar verleend Deze gong zal dezer dagen ge reed komen De standaard bestaat uit biank gesmeed ijzer, de gong uit gedre ven tombak met het wapen van Alk maar. Onder de leeuwen zijn aange bracht de woorden Invictis invicta viris Alcmaria Victrix, terwijl de opdracht ais volgt luidt: „Uit dankbaarheid voor de edelmoedige steun van de stad Bath, aan de gemeente Alkmaar na de bevrij ding van de Duitse verdrukking be toond". De gong zal van 19 Maart a.s. af wor den tentoongesteld in de étalage van den heèr J. W. A. Heuseveldt Langa- straat hoek Van den Boschstr., waarna ze naar Bath zal worden gezonden Zij zal daar worden aangeboden door den burgemeester, vergezeld van de afge vaardigden. van Alkmaar. Te Padang is de 26e Februari, ^rïaar de Padang Bode meldt, het nieuwe ge bouw van de AMVJ feestelijk in ge bruik genomen. Bij de inrichting is grote medewerking ondervonden van de U-brigade. Bij de opening hebben onze oud-plaatsgenoot, mr G C Dun Jr., secretaris van de AMVJ en kolo nel Sluyter, commandant der U-bri gade het woord gevoerd. Zo is dan te Padang het werk onder de 3500 militairen aangevangen. Veel is er voor nodig om dat werk te verge makkelijken. Veel kan er gebruikt worden, wat nu bü de lezers van dit stukje ongebruikt in de kast staat. Hebt u goede boeken en goede spelen over om voor dit doel, het werk onder de militairen, naar Padang te sturen? Het moeten geen afgedankte of kapot te boeken of spelen zijn, maar liefst werkelijk iets goeds. Zo gij iets voor dit goede doel wilt sturen, 't zij het gebruikt is of dat ge hef expres voor dit doel koopt, bezorgt u het bij G Chr. Dun, Wilhelminalaan 23, Alkmaar. De ze week gaan er kisten naar Padang en daar kan nog wat bij. Wilt u helpen die te vullen voor onze jongens in ïn dië? Bij voorbaat hun en onze dank! LOU BANDY IN HET GULDEN VLIES K Een welgeslaagde avond Het optreden van Lou Bandy en verder< artisten gisteravond in „Het Gulden Vlies* is een succes geweest, want de bezoekëï's hebben een echt vrolijke avond gehad, die algemene voldoening heeft gehad. Er war veel belangstelling. Als conférencier trad op zeer prettige en vlotte wijze op Rodi Roeters, die uitstegend maat wist te hou den. Voor de pauze trad hij tevens op als goochelaar en wat hij met kaarten, grote en kleine wist te presteren, deed de toeschouwers versteld staan. Zijn ver^ rassende rucs verwierven een verdien» en dankbaar applaus. Na de pauze bleek hij ook als sneltekenaar op zjjn plaats. Bert Picos was een goede imitator en vooral zijn liedjes en verhaaltjes van het kleine meisje hadden groot succes. D© drie Willy's vormden inderdaad een prachtig acrobaten-trio en hun partem werk, onberispelijk uitgevoerd, dwong Ieders bewondering af. Ook als Zeeuwsi beertjes wisten zij menig gedurfd nurtf mer acrobatiek te geven. Fred AUister er. partnerin werkten samen in een nummer, waarin de eerste op verrassend vlugge wi] ze zich metamorphoseerde in tal van bekende personen uit heden en verleden- Vlot en goed werk, dat wel werd ge waardeerd. Dat ook de partnerin telken maal in een ander costuum verscheen is misschien enkelen ontgaan. En dan ten slotte Lou Bandy zelf, die na zijn terugkeer uit Indië, waarover hij heed wat wist te vertellen en te zingen met daverend applaus werd begroet. Hij heeft zowel voor als na de pauze met zijn liedjes en zijn conférences de bezoekers tranen doen lachen, maar ook zijn ern stige liedjes, o.a. van de Indische ver pleegsters vielen zeer in de smaak. Meer., malen deed hij door zijn dwaze verhalen de gulle lach opklinken. Hij werd aan de vleugel begeleid door Guus Jansen, die zich opnieuw een artist toonde. Men heeft Lou Bandy met genoegen teruggezien. G. HEDENAVOND: Gulden Vlies: 8 uur, 3e Abonn. Concert Haarlemse Orkest Vereniging. Dinsdagmiddag, 2,30 uur, Muziek tuin, Ned Ver v Huisvrouwen. Le zing mevr HoekstraMeyer. Dinsdagavond, 8 uur, „Als moeder te veel is". BIOSCOPEN: Harmonie: 8 uur, Vrolijke Vagebonden, 14 jaar. Victoria: 8 uur, Terug naar Bataan, 14 jaar. Cinema Americain: 8 uur, Muizen en mannen. 18 jaar. A B T: 8 uur, De verdwijning van Rex. 18 jaar. Degenen wier geslachtsnaam be gint met de letters Q of R dienen zich op Dinsdag 18 Maart a.s. te vervoegen aan het uitreiklokaai voor het afhalen van bonkaarten voor levensmiddelen, textielkaarten en enquête-formulieren vaste brand stoffen. Het lokaal is geopend van 912 en van 2—4 uur. Vergeet vooral niet uw stamkaarten en vorige bon kaarten mede te nemen. Zonder ook maar enigszins uit te kijken, kwam Zaterdagmorgen een wielrijder in flinke vaart de Hoogstraat uitrijden om de Langestraat over te steken. Hij kon niet tijdig meer vaart minde ren, zodat hij pardoes tegen een, in de richting van de Grote Kerk rijdende auto aanbotste. De roekeloze trachtte zich nog aan de auto vast te grijpen, doch sloeg daarbij met z'n arm door de voorruit van de auto. Enkele flinke snijwonden liep hij daarbij op, die door de politie werden verbonden. Ook in zijn portemonnaie zal echter nog een wonde geslagen worden, want de po li tie maakte meteen proces -verbaal tegen hem op, wegens zijn onvoorzichtig rijden Geboren: Hermanus J, zoon van H van Etten en N Zonneveld, Agatha M M, dqchter van H H Schipper en K M Koogeboom. Clara C, dochter van A Ben.it en G Mosselman. Klaas W, zoon vpn T J van den Berg en M E de Boer, Martha T, dochter van N Winder en G Kos. Corrie, dochter van P van der Pulst en B Ellas. Maartje J C. dochter van M L Smlers en C A de Groot. Bre. gitta M, dochter van B J Kamp en C Gcdijn Bruce, zoon van P Blok en M E Idema. Eduardus B T, zoon van P B T Imming en A M Zonderhuis. Alida C G, dochter van S C Duinmaijer en G Bek. Ondertrouwd: Cornelis de Vries en Grietje Slot. Overleden: Diderica P Weyen- bergh, 84 jr. weduwe van J W G de Leeuw. Margaretha Weeder, 63 jr, wed var. D Saai. Berend Hoek, 71 jr, gehuwd met J H van der Horst. LANTAARNPAAL GESNEUVELD» Door een ziekenauto is hedenmorgen een lantaarnpaal op de hoek van de Tesselschadestraat omver gereden Persoonlijke ongelukken kwamen ge- iukkig niet voor. Ware het anders ge weest dan had men ditmaal niet op de komst van de ziekenauto behoeven te wachten. OP HET DRIETAL. Ds. J H. W. Warners, oud-predikant te Alkmaar, thans te Apeldoorn staat op het drietal voor predikant te Dei> Haag. VUILE SCHOORSTEEN. In een perceel aan de Molenbuurt ontstond Zondagmiddag een schoor steenbrandje, dat door de politie met een brandblus-apparaat werd gedoofd. De natuur heeft de laatste tijd de Ruiten-troef"-actie zeer tegengewerkt. Sneuvelden eerst reeds ettelijke ruiten door de hevige vorst, vannacht bleek een groot winkelruit van de fa de Gier nat de vorstperiode had doorstaan, niet bestand te zijn tegen de hevige «torm- vlagen die vannacht over ons gure landje gingen. Op Vrijdag 21 Maart a.s. om 8 uur wordt in 't Gulden Vlies de 2e voor stelling van de 3e serie (Covoto) gege ven. Die avond wacht de liefhebbers een opvoering door „Comedia" (dir. Cor Hermus) van het knap geschreven spel in 3 bedrijven van Charles Morgan „De Flonkerende Stroom". Medewerkenden zijn: Rie Gilhuys, Mimi Boesnach, Cor Hermus, Joan Remmelts Ko van Dijk, Gijsbert Tersteeg, Lucas Wensing, Bop de Lange, Fons Rademakers en Guus Boersma. De Groene Amsterdammer schreef over dit stuk o.m Comedia heeft er een uitstekende vertoning van gegeven waarvoor Remmelts ais regisseur in de eerste plaats lof toe komt omdat hij zo'n gaaf ensemble heeft opgebouwd en waarin Rie Gilhuys een rol heeft gespeeld van een wonderlijke schoon heid. Ook andere bladen lieten zich zeer waarderend uit over stuk en spel, O, DIE BORRELTJES! Een 64-jarige inwoner van Oudorp deed bij de politie aangifte van ver missing van zijn portemonnaie waar maar liefst f 300 in zat Hij vermiste de beurs na een bezoek dat hij had ge bracht aan het café van S. aan de Kor te N e iwesloot te Alkmaar. RIJVERENIGING „HEILOO" Zaterdagavond hield in café „De Rustende Jager" te Heiloo de Lande lijke Rijvereniging „Heiloo en Omstre ken" haar jaarvergadering. De goede opkorrjst der leden bewijst wel, daj er veel liefde voor deze tak van sport bestaat. De vereniging behaalde bij de gehou den streekwedstrijden, waaraan alle verenigingen van Noord-Holland „Mid den" deel namen, niet alleen alle eerste prijzen, maar ook nog een twee de en derde prijs voor de individuele ruiters. Hej werkplan 1947 werd uitvoerig besproken. Rekening houdende met de liefde voor het paard, het enthousias me der leden en de voortreffelijke lei ding van den instructeur, den heer P de Jager, gaat deze vereniging vol goede moed het nieuwe jaar tegemoet. MOOI SOCIAAL WERK De R.K. Kinderuitzending afd. Egmond heeft zijn mooi sociaal werk in 1946 weer kunnen aanvangen Drie kinderen konden voor ongeveer 40 dagen worden uitgezonden naar het Kinderkoloniehuis te Boxtel N.-B. De gemeente verleent in deze kosten subsidie. INSTANDHOUDING O.L. SCHOOL. Van Ged. Staten van N.-H. is de goedkeuring ontvangen op het raads besluit betreffende de instandhouding van de openb. lag. school alhier. MACHTIGING TOT HERBOUW. Vier personen, wier woning op last van de Duitsers tijdens de bezetting is afgebroken, hebben thans via de Wederopbouw van hoger hand mach tiging verkregen tot herbouw. Het zou mooi zijn indien deze woningen er kwamen, doch een zeer grote vraag is wie zal dat betalen en/of wie kan dat betalen. De luchtvaarttentoonstelling: in de Korenbeurs, die heden nog te bezich tigen is en waarover w\j reeds uit voerig hebben geschreven, is Zater dagmiddag om half drie ten aanhore van een gezelschap belangstellenden, w.o. de burgemeester, de waarn.-bur- gemeester, de gemeente-secretaris, hoofdinspecteur Rypma en andere ge nodigden, door burgemeester prof. Koelma officiëel geopend. De heer Schoen uit Alkmaar, een en thousiast zweefvlieger, die hier de gast- vrouwe, de Eerste Zaanse Zweefvlieg tuigclub, vertegenwoordigde, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan den burgemeester De officiëele opening. Burgemeester Koelma wees er op, dat zweefvliegtuigen in het Zwitserse hoog land altijd aller aandacht trekken door bun elegante bewegingen Zij passen in het karakter van het landschap en men viaagt zich onwillekeurig af of zij ook hier in dit vlakke land op hun plaats zouden zijn. Maar jongens in alle lan den, ook in het onze, hebben de drang naar vliegen en richten daarbij allereerst het oog op het bereikbae, de zweefvlieg- sport. Een enthousiast beoefenaar van cieze sport als de heer Schoen heeft het ons thans mogelijk gemaakt daarmede r.ader in contact te komen. Men kent het avontuur van den Vliegenden Hollander Daain schuilt iets van de drang van jong Holland naar de wens om zelf te vliegen en de techniek op dit gebied te ueoefenen. Onze KLM heeft naam ge maakt in binnen, en buitenland. Dat inte resseert iederen jongen en het is vanzelf sprekend, dat dan de drang zich uit om mee te doen en zelf te gaan vliegen. Ieder een wil hogerop en men heeft allereerst belangstelling voor dezweefvliegsport, omdat deze eigenlijk de overgang is naar onze grote nationale vliegsport. De rege ring wakkert deze belangstelling aan en interesseert zich ten zeerste voor de zweef vliegerij, waarbij men zich vertrouwd kan maken met het eigenlijke vliegen. De be tekenis van een expositie als deze zit niet in de grootte, maar in de eigen aardige grondslag. Ons volk moet ver trouwd worden met het vlieg wezen. Op het gebied van de zeevaart hebben we onze sporen verdiend en onze vertegen woordigers zitten op alle kusten en in Zaterdagmiddag kwam de Noordej-markt- bond in Hotel De Burg iri vergadering bijeen. - De voorzitter, de heer J Klussen, opende de vergadering en hoopte, dat de uitge breide agenda kon worden afgewerkt. De voorzitter deelde mede, dat de omzet in de maand Februari f 412.832,80 heeft be- oiegen, waarvan f6.414,52 in de kas vloeit. De eind-afrekening van de emballage had eon saldo van f 367,78. Voorts deelde spre ker mede, dat de maatregelen, die de minister genomen heeft, niet doeltreffend zijn geweest. Bij deze regeling is nie mand gebaat en zeker niet de consument. Iedereen dook in de dagen van de staking maar als handelaar op. Er is een grote chaos ontstaan en veel is onze veiling gepasseerd. Wat in al die jaren door de tuinbouw is opgebouwd werd afgebro ken. Men heeft met de „handel" verga» derd om hiertegen maatregelen te ne men, want het ging handel en tuinders zo niet naar de zin Men heeft met ingang van Maandag 10 Maart de onderhandse verkoop straf baar gesteld. Wanneer een handelaar toch onderhands koopt, zal hy het ge hele seizoen uitgesloten worden van de punten-regeling. Ook de hoofdcontröleur van de CCD, de heer P Wijn, zegde zijn medewerking toe. Naar aanleiding van een vraag of de handel dezelfde winst heeft behouden, werd geantwoord, dat hierin iets meer ruimte is gekomen. De verhouding js Vrijwel dezelfde gebleven; alleen wij zijn aan vaste prijzen gebonden. De heer Volkers merkte op, dat eerst de strubbeling en toen de regeling geko men is. De een kan zeggen, dat de han- de1 „vlak gevallen is", de ander de rege ring. Een ander verschijnsel is, dat toen de regeling er was, men evengoed zo vlug mogelijk ging opruimen. Bergen. PROBLEMEN VAN ONZE TIJD. Gezinsvorming en gezinssfeer, In de serie lezingen over problemen van onze tijd, trad Zaterdagavond mevrouw de WildeKonczalski, voor een geheel bezette zaal in het Dorpshuis op. met het onderwerp: „Gezinsvor- ming en gezinssfeer". Inleidster wees op de zware en moei' lijke opdracht, die het huwelijk en het gezinsleven aan de mens oplegt. Hu welijk is niet alleen samenleven, niet alleen samen eten en drinken, maar het moet ook zijn een samen buigen voor de Macht die ons leven bestuurt, vaak anders dar> we het wilden en ver wachtten. Als we zo het huwelijk ver staan. aldus spr., is het een rijkdom en genade, gedragen door Gods oneindige liefde. Het samenleven van man en vrouw mag nooit zo zijn, dat de een de slaaf wordt van de ander, noch naar de na tuur, noch naar de geest. Een volkomen samengaan van twee mensen is onmoge lijk. Het is een naast elkaar gaan, met telkens de wondere belevenis van de twee-eenheid. Huwelijksleven betekent gezinsvor ming en gezinsleven is altijd opvoeding en voorbereiding voor de maatschappij- In het gezin moet men leren zich te onderwerpen aan de gestelde regels, wetten en normen. Hier wordt het i k van de jonge mens ontdekt en hier moet zijn persoonlijkheid zich ontplooien. Het gezin moet zijn de veilige haven. Hier moet de sfeer geschapen worden voor den jongen mens om zich zedelijk en godsdienstig op te bouwen voor de taak, die hem wacht. Naast de gemeenschappelijke verant woordelijkheid die zowel vader als moeder hebben voor de sfeer van het gein, weet spr. toch in het bizonder op de taak van moeder. Het is in hoofdzaak de vrouw, die de sfeer in huis bepaalt en daarom is het van zo grote betekenis voor een goede opvoe ding van onze meisjes te zorgen, opdat ze sterk staan als de moeilijkheden in 't leven komen. Inleidster wees voorts op de beteke nis van de feestdagen voor het gezin en van de Zondagen^ terwijl ze stilstond bij de grote betekenis van de godsdienstige opvoeding. Hier mogen de ouders niet falen. In diepste wezen is er in ieder mens een verlangen naar God. Op de inleiding volgde een geani meerde en vruchtbare discussie. alle plaatsen. Zo moet het in de toekomst met de luchtvaart gaan en het besef daar van maakt het vliegen populair. Men moet deze tentoonstelling zien als een nieuw evenement en spreker hoopte voor de enthousiaste initiatiefnemers, dat velen uit stad en omgeving haar dezer da gen zullen bekijken om van nabij met de vliegsport te kunnen, kennismaken. Met een opwekking om persoonlijk eigen indrukken in zo breed mogelijke kring uit te dragen, opende spreker deze ex positie. Een dankwoord. Nadat de-heer Schoen den burgemeester dank had gezegd voor de treffende wijze waarop deze aan het verzoek der initia tiefnemers had gevolg gegeven, werd ae expositie voor het publiek opengesteld. t Alles gereed. Men was inmiddels met het inrichten \an alle stands zo goed als gereed ge komen. De Alkmaarse luchtvaartclub de monstreerde in een uitgebreide show, wat zij op het gebied van het maken van mo. dellen kleine vliegtuigen met en zon der aandrijving -- kan preste*en. Iedert week wordt door deze club, die een ver- tigtal leden omvat, onder bekwame lei ding geoefend en wij hopen spoedig eenf op dit werk en de tijd welke men daar aan vrijwilllig spendeert, terug te kun nen komen. Ook de RK Luchtvaartclub hier ter stede, alsmede de vereniging uit Bergen waarvan vele leden oorspronkelijk in Alkmaar thuisbehoorden gaven door allerlei modellen, tekeningen en foto's blijk van hun kunnen en willen De stand van de E Z Z C trok natuurlijk aller be langstelling en ook die van de KLM had niet over gebrïk aan interesse te klagen Allereerst ging natuurlijk aller bewon dering uit naar de drie grote zweefvlieg tuigen, de Grunau-baby van de Fokker fabrieken en het tweetal dat door de E Z Z C zelf is vervaardigd Ook de metalen, bussen waarin de gealliëerden in de be zettingstijd wapens neerwierpen en de op vouwbare rubberboten trokken aller be langstelling De enquêteformulieren voojj de jeugd lagen in groten getale gereed en wij ver moeden dat er heel wat zullen uitgereikt worden Dat men zich in ons land en speciaal in de kringen der jongeren interesseert voor alles wat met onze luchtvaart in ver band staat, bewees reeds het groot aantal belangstellende jongens, dat zich voor de deur van de Korenbeurs verdrong zodra de expositie geopend verklaard was Dank zij het initiatief van enkele Jeug dige enthousiaste zweefvliegers en in structeurs is men ook in onze gemeente weer een schrede nader gekomen tot het voertuig van deze tijd, het vliegtuig, en alles wat daarmede in verband staat Naar wij heden vernamen werd de tentoonstelling reeds druk bezocht zo dat de organisatoren alle eer van hun werk hebben. Een apart lokaaltje is thans inger'cht om er luchtvaartfilms te kunnen draai en waarvoor grote belangstelling be staat. LEDENVERGADERING VAN DE NEDERLANDSE TUINDERSBONDv De afdeling Harenkarspel van boven genoemde bond heeft een ledenvergade ring gehouden in het lokaal van den heer Swager. Ingekomen stukken: Een schrijven van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité over verschillende aftrekposten die veehouders en tuinders mogen bere kenen bij de aangifte Vermogervsaanwas- belasting. Idem van de Stichting van de Landbouw dat de extra premie voor de aanvoer van aardappelen verlengd was tot 9 Maart. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat hij een vergadering heeft bijgewoond te Broek op Langendijk, waar, door de CBTB werd voorgesteld om de Tuin- bouwverenigingen op te heffen en de standsorganisatie lid van de velling te laten worden. Dit punt zal ook in anderre vereni gingen worden besproken. Hierna be handeling van de beschrijvingsbr. voor de jaarverg. van de Bond, te houden op Donderdag 13 Maart in Krasnapolski te Amsterdam. Als het weer en de wegen het toelaten zullen de heren H. Kuiper en J. v d. Sluis deze vergadering bijwo nen Zij kregen voor alle voorstellen vrij mandaat. Het volgende punt der agenda was: Bespreking nieuwe Coöperatie afzet producten. Voorzitter deelde mede dat er door de staking der groentehandel; ren een nieuwe coöperatie was opg> richt voor de afzet van onze productei De vergadering was van oordeel dat wi op de goede weg zijn, hoewel er nd veel haken en ogen zijn op te lossen Voorzitter deelde nog mede, dat de niewp we coöperatie ook in de NoordërmaiM bondsvergadering zal worden besproken De verkaveling v d „Ringpolder" kwam nu ter tafel. Voorzitter deelde mede dat er Woensdag 5 Maart jl. een vergadering was gehouden met de besturen der liggende standorganisaties en dat beslc- ten was om ingenieur F. L, A. Maan dag, cultuurconsulent te Haariem, ultn nodigen om over de verkaveling vand' „Ringpolder" een lezing te houden dere bekendmakingen zullen hierom trent te zijner tijd volgen Uit de discussies bleek, dat velen, de gedachte zouden hebben, dat de ministei de vrije hand gaf. De voorzitter ant woordde echter, dat er geen minister is die dat kan doen. De statuten zijn ko ninklijk goedgekeurd. Hier was het grij pen en nog eens grijpen. Organisatorisch kunnen wij dat niet toleren. Bij gebrek heeft men het bestuur ncdig, maar om een paar guldens worden wij gepasseerd. Bekend gemaakt werd, dat vanaf he den geen „koude kool" gepresenteerd kan worden. De stagnatie in de export besprekende, zeide de voorzitter, dat de export wacht op lage prijzen (f 13,40 voor goede gele kcol). Men voert koude kool aan en die brengt f 15,50 op. Dit zou men kunnen zien als een premie op de koude kool. Degene, die zijn best deed met stoken om de kool vorstvrij te houden, zou minder ontvangen. Het bestuur zat niet stil. Na overleg met het aanvoerbureau wordt de prijs verhoogd tot f 15,50. Het dagelijks bestuur heeft besprekin gen gehad met de heren Driessen en Dalma van de Bedrijfschap voor groen ten en fruit, Na de strubbelingen is men enigszins het stuur kwijt. Er is geen andere export gelegenheid dan naar het bezettingsleger in Duitsland. Na 29 Maart loopt de regeling af, maar volgens mededeling van de heren Dries- ten en Dalma heeft de minister gezegd. „Niemand moet eraan denken, dat vanaf 1 April de kool vrtt zal komen." Men zal proberen voor de maand April nog verhogingen te krijgen Er zal een inventarisatie gehouden worden op korte termijn. Voor een goede organisatie is nauwkeurige opgave nodig, dit met het oog op de binnenlandse voorziening. De voorzitter deelde nog mede, dat de coöperatie, die gebouwd wordt, op goede basis begint te berusten. Volgens puntenstelsel komt de Noor- j;nr dermarktbond voor 22 punten in aanmer- Onder zeer grote belangstelling oefende de Nederlandse elftalclub onder lei»" king. van haar trainer Jesse Carver te Ede. Ook werd een oefenwedstrijd gespsf'. Hierna begon men de voorstellen voor I waaraan door alle 33 spelers werd deelgenomen. De jongens lopen hun „rondJ® de algemene vergadering te behandelen. Anefo F. In Noord-Holland be grij j niet iedereen, welke uw ir waren om uw schitterende tenpraktijk op te geven. Za uw benoeming tot Lid van van Justitie dan zulke to< mogelijkheden? Ik heb steeds met veel li animo het beroep van advoci geoefend en het kostte n moeite van de praktijk èn i Noorderkwartier, waar ik n thuisvoejde, te scheiden. Ik mijn jeugd' door in Suriname 'land heeft altijd mijn warme ■telling behouden. Reeds in '1 lk naar Suriname terugkere Ik had toen te weinig prak uitgezonden te kunnen worder heb ik een boek geschreven rlnaamse Strafrecht", naar aa van de nieuwe Staatsregeling Ik hield lezingen over Surinai ln Den Haag enz. Dit land nooit los en toen mij na de bt in '45 een benoeming tot Lid Hof in Suriname werd aanf heb ik, zij het na lang en ern raad, die benoeming aang omdat ik begreep, dat ik juis ze tijd iets voor dit land m zou kunnen doen. Ik had b ervaring als wethouder en meester, terwijl ik ook vele j sociaal terrein gewerkt heb. greep dus wel, dat die 20-jai varing mfl in Suriname te sta komen en dat dit land ook aan mij zou kunnen hebben, na de oorlog een grote wisseli ambtenaren moest plaats heb ging dus naar Suriname met 1 te voornemen al mijn krach beschikking van land en volk len. Enik ben er snelle burgerd dan ik gedacht had. Verwachtte u de benoerr plv. Gouverneur en reeds ee tot tijdelijk President van hi De mij na één jaar te be vallen benoeming tot plv. neur heb lk zeker niet verwi was ook voor mjj een volkor: rasslng. Dat ik kans had President van het Hof ben worden, was mjj vóór mijn uit Holland wel bekend, da over op het Departement ken was. Ik ben nu sinds I tijdelijk president, maar hoi dig definitief benoemd te Wanneer, in welke j treedt U practisch op als neur van het land? Als vervanger van den Goi treed ik alleen op, wanneer verneur langer dan 24 uren d< stad verlaat. JDeze functie is norabele, zodat zij verenigbaai het rechterschap. De combi trouwens veel voorkomend, wanneer de Gouverneur het li laat, of voor langere tijd zi niet kan uitoefenen, treedt Vanger als gouverneur op. In val oefent hij het gehele algen stuur uit, zodat hij dus tijde: heven wordt van zijn gewone TT bent dus in West-Ine advocaat meer? Natuurlijk niet. Dit ambt g samen met dat van rechter tueel Gouverneur. De Nederlandse politie-desk in Van bedden Hulseb het 11 met het onderzo dCr originaliteit ten d eid verwierf, zowel i zUn "Oste verjaard vieren; Dr. van Ledden Hi met zqn onafscheidelijke pij, t

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2