Mr. Dr. J. A. E. BUISKOOL den plv. Gouverneur van Suriname Bunker bij Driehuis in de lucht gevlogen G as-ravage in IJmuiden «bWATER'DGM Vijf maanden hoogspanning Anthony van Kampen interviewt „Dit land liet mij nooit los Ook voor Suriname heeft het uur der zelfstandigheid geslagen y 12 vragen en 12 antwoorden Jaarvergadering „De Tuinbouw", Obdam Uitbreidingsplannen aanvaard Mond- en klauwzeer- bestrijding Korfbalcompetitie wordt afgewerkt Overschot van luiers Woningnood belemmert Hoogovens' expansie Euwe wereldkampioen schaken? t ,j - Wolves leiden in Engelse League Technische Commissie K.N.V.B. OWWL&JSL-ineer wsmm\M I In Noord-Holland begrijpt lang niet iedereen, welke uw motieven waren om uw schitterende advoca tenpraktijk op te geven. Zag U in uw benoeming tot Lid van het Hof van Justitie dan zulke toekomst mogelijkheden? Ik heb steeds met veel liefde en animo het beroep van advocaat uit geoefend en het kostte mij veel moeite van de praktijk èn van het Noorderkwartier, waar ik mij goed i thuisvoelde, te scheiden. Ik bracht mijn jeugd door in Suriname en dat land heeft altijd mijn warme belang stelling behouden. Reeds in '26 wilde Ik naar Suriname terugkeren, doch ik had toen te weinig praktijk om Uitgezonden te kunnen worden. In '3? heb ik een boek geschreven „Het Su rinaamse Strafrecht", naar aanleiding van de nieuwe Staatsregeling van '36. Ik hield lezingen over Suriname, o.m. in Den Haag enz. Dit land liet my nooit los en toen mij na de bevrijding in '45 een benoeming tot Lid van het Hof in Suriname werd aangeboden, heb ik, zij het na lang en ernstig be raad, die benoeming aangenomen, omdat ik begreep, dat ik juist in de ze tijd iets voor dit land moest en zou kunnen doen. Ik had bestuurs- ervaring als wethouder en burge meester, terwijl ik ook vele jaren op sociaal terrein gewerkt heb. Ik be greep dus wel, dat die 20-jarige er varing mij in Suriname te stade zou komen en dat dit land ook wel iets aan mij zou kunnen hebben, daar er na de oorlog een grote wisseling van ambtenaren moest plaats hebben. Ik ging dus naar Suriname met het vas te voornemen al mijn krachten ter beschikking van land en volk te stel len. Enik ben er sneller inge burgerd dan ik gedacht had. Verwachtte u de benoeming tot plv. Gouverneur en reeds eerder die tot tijdelijk President van het Hof? De mij na één jaar te beurt ge vallen benoeming tot plv. Gouver neur heb ik zeker niet verwacht. Zj) was ook voor mij een volkomen ver rassing. Dat ik kans had om tot President van het Hof benoemd te worden, was my vóór mijn vertrek uit Holland wel bekend, daar hier over op het Departement gespro ken was. Ik ben nu sinds 1 Januari tijdelijk president, maar hoop spoe dig definitief benoemd te worden. Wanneer, in welke gevallen, treedt U practisch op als Gouver neur van het land? Als vervanger van den Gouverneur treed ik alleen op, wanneer de Gou verneur langer dan 24 uren de hoofd stad verlaat.-Deze functie is een ho norabele, zodat zij verenigbaar is met het rechterschap. De combinatie is trouwens veel voorkomend. Alleen wanneer de Gouverneur het land ver laat, of voor langere tijd zijn ambt niet kan uitoefenen, treedt de ver- Vanger als gouverneur op. In dat ge val oefent hij het gehele algemene be stuur uit, zodat hp dus tijdelijk ont heven wordt van zijn gewone ambt. II bent dus in West-Indië geen advocaat meer? Natuurlijk niet. Dit ambt gaat niet samen met dat van rechter of even tueel Gouverneur. Enige tijd geleden konden wij de wel zeer eervolle benoeming mededelen van Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, advocaat te Schagen, tot plv". Gouverneur van Suri name. Onze medewerker, An thony van Kampen, legde mr. Buiskool in Paramaribo schrif telijk een aantal vragen voor, welke door den laatste beant woord werden. Wij twijfelen er niet aan, of van dit belangwek kend interview zal speciaal door de bevolking van Noord-Holland met grote belangstelling kennis genomen worden. Hoe lang veronderstelt U in Su riname te blijven? Ik weet werkelijk niet hoe lang. Het bevalt mijn vrouw en mg hier heel goed en wjj hebben niet de minste reden om aan teruggaan te denken. Wij wachten rustig af wat de toekomst verder zal brengen. Er is hier ook nog zoveel te doen en ik ben vol goede wil en goede moed. Ik houd van dit land en zijn be volking en ik prys me gelukkig, dat ik een steentje mag bijdragen om te trachten dit rijke land uit de impasse te helpen. Zijn er parellellen te trekken tus sen de vrijheidsbeweging in Indo nesië en die in West-Indië? Inderdaad. In de eerste plaats: Suriname wil binnen het verband van het Koninkrijk blijven als auto noom deel daarvan. Het valt te be treuren, dat in Nederland zo bitter weinig belangstelling bestaat voor dit deel van het Koninkrijk. Niet velen beseffen in Nederland hoe Nederlands Suriname wel is. In de rede van H.M. de Koningin van b December 1942 is aan Suriname zelfstandigheid in inwendige aan gelegenheden en een gelijkwaardig en gelijkgerechtigd deelgenootschap in het te vernieuwen Koninkrijk der Nederlanden in uitzicht gesteld. Dit betekent liquidatie van het nog bestaande koloniale bestuurs systeem. Men wil dus samenwerking met Nederland? Ook na de ontvoogding van an rijke, maar verwaarloosde deel van 't Koninkrijk zal de hulp van Neder land niet gemist kunnen worden. Al zal die hulp dan een gans ander ka rakter moeten dragen dan tot nu toe het geval was. Kunt U met enkele woorden de economische positie van Suriname schetsen Ja, deze is tamelijk précair. Ge brek aan deviezen, arbeidsgeschillen, een groot tekort aan werkkrachten en internationale handelsbelemme ringen houden de economische opbloei tegen. Het staat voor mij vast, aai politieke ontvoogding de economische en sociale zelfwerkzaamheid der Su rinaamse bevolking in belangrijke mate zullen vergroten, mits haar de middelen tot opbouw ter beschikking worden gesteld. Hora est. Het uur heeft geslagen. Kunt U iets mededelen over de „Bauxiet-kwestie" Dit betreft de jongste mijnontgin- ning van Suriname. Deze kwestie heeft bewezen hoe slecht regering en landsbestuur op de hoogte zijn van de geologische gesteldheid van het land en zijn rijkdommen. Was er eerder 'n goed geologisch onderzoek ingesteiu, dan zou men geweten hebben, welk een schat de bodem verborg. Nu gaan de grote voordelen van de enige mijn industrie, die volkomen geslaagd is, naar Amerika. Het systeem om maai raak concessies uit te geven aan ieder, die het vraagt, heeft Surina me wel veel finantieel voordeel doen missen. Alwéér: gebrek aan werke lijke belangstelling. En dan schrijft nog een hoogleraar in '46, dat het zo jammer is, dat de bauxiet-winsten naar Amerika gaanIs deze hoog leraar vergeten, dat hij indertijd ae adviseur der regering was en dat zijn onjuiste adviezen mede de schuld zijn van hetgeen hij nu zo openlijk con stateert Indien Nederland inderdaad du gebiedsdeel wil helpen, gaat zulks ongetwijfeld gepaard met enorme bedragen. Hoe hoog schat U deze bedragen Het is mijn vaste overtuiging, dat wel een half milliard of wel 500 mu- lioen guldig nodig zal zijn, wil men ernst maken met Su.lnaams welvaart De enige oplossing, die een zeer rede lijke kans tot slagen heeft om Suri name voorgoed uit de put te helpen is: stichting van een Welvaartsfonds, groot 500 millioen gulden en dit fonds te doen beheren door een sociaal-eco nomische raad, bestaande uit Hol landse en Surinaamse deskundigen op allerlei gebied. Er wordt gesproken over 30 millioen. Daarmee kan men in sommige ledematen de pijn voor een korte tijd wat stillen, maar men neemt de oorzaak van de pijn daar mede niet weg. Gelooft U, dat Nederland thans zal ingrijpen? Alles hangt af van regering, par lement en het volk van Nederland. Zonder die hulp is de toekomst van Suriname duister. Als Suriname ech ter nu ervaart, dat het van Nederland geen krachtige en afdoende hulp kan verwachten, dan zal het zo diep in het hart gewond zijn, dat het die slag niet meer te boven komt. Ik kan my niet voorstellen, dat Nederland dit risico wil lopen. Hoe reageerde Suriname op de Koninklijke boodschap Suriname rekent op loyale na koming dier Koninklijke belofte: in zelfstandigheid, de inwendige aan gelegenheden behartigen en gelijk waardig deelgenoot zijn van het Koninkrijk. Moge Nederland aan üe verscheurde en twistzieke wereld tonen, dat het zijn plicht verstaat. Het heeft nu de kans te tonen waarin een klein land groot kan zijn. (Er zij nog op gewezen, dat dezer dagen van de hand van Mr. Dr. Buis kool bij uitgeverij W. L. Salm Co. te Amsterdam een boek verschijnt, getiteld „Suriname nu en straks" waarin de gehele Surinaamse samen leving, in al haar sociale, economische en politieke aspecten wordt beschre ven.) De Nederlandse politie-deskundïge, or. c. J. van Ledden Hulsebos, die in verband met het onderzoek op net gebied der criminaliteit grote Bekendheid verwierf, zowel in bui ten. als in binnenland, hoopt oP 30 Maart a.s. zijn 70ste verjaardag vieren. Dr. van Ledden met zijn onafscheidelijke het werk in z()n Amsterdam. te Hulsebos aan Met een daverende ontploffing, die tot in Alkmaar waarneembaar was, is gistermiddag even na half zes in de duinen achter Westerveld door tot dusverre onbekende oorzaak een bun ker van 20 bü 4 meter in de Ijicht ge vlogen Grote brokstukken beton wer den over een afstand van 500 meter weggeslingerd Talloze ruiten van hui zen uit de omgeving van Westerveld 1 én zelfs ook in Ijmuideh, sneuvelden Leden van de EHBO, in samenwerking met militairen en leden der politie heb ben onmiddellijk na de ontploffing de omgeving afgezocht naar eventuele slachtoffers Het staat nl vast, dat het hier geen officiële opblazing van een bunker betrof, zodat het sterke vermoeden is ge rezen, dat kinderen of misschien burgers de bunker zijn binnengegaan De ln de lucht gevlogen bunker stond achter het crematorium Westerveld op het terrein< dat toebehoort aan den heer Van Hoorn uit Bloemendaal Hoewel dit gebied niet is afgezet, brengen duidelijke waarschuwingsborden het publiek onder de aandacht, dat het hier -verboden ter rein is Tot Zaterdag j 1 zijn er steeds rondom deze duinen militaire bewakings troepen aanwezig geweest die die dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opgeheven Deskundigen verklaren, dat de in de bunker aanwezige ammunitie onmogelijk door broeiing tot ontploffing kan zijn ge komen, gezien de weersgesteldheid Ook het ontsteken van de ammunitie met een lont lijkt hun zeer onwaarschijnlijk De ontploffing is echter van zo grote kracht geweest, dat een eventuëel slacht offer moeilijk terug te vinden zal zijn Na langdurig zoeken is men er tot dus verre nog steeds niet in geslaagd iets te vinden Men wacht nu af of er opgaven van vermiste personen bij de politie bin nenkomen De hevigheid van de ontploffing wordt onderstreept door het feitt dat ook in Heemstede ruiten gesprongen zijn De glasschade in de omgeving van Wester veld en te IJmuiden is aanzienlijk We kunnen met overtuiging zeggen dat de enting tegen mond- en klauwzeer met de entstof van het Staats Veeartsenij- kundig Onderzoekings Instituut goed Een onvatbaarheid gedurende plm 8 mnd is vrijwel regel Daarom zal het nodig zijn in vele bedrijven weer opnieuw te enten en meerdere veehouders die tot nu toe afzijdig stonden zullen nu ook willen laten enten 't Gaat het vlugst en gemakkelijkst in de staltijd en daarom woidt het tijd voor de veehouders te be slissen of ze zullen laten enten of niet, ook met het oog op het feit dat in het voorjaar de meeste runderen in de vol'e Lactatie verkeren Bovendien komt er nog een factor bij Het mond en klauw zeer heerst nog steeds in ons land en daarom zal men ook in geheel Neder land willen enten Er zal dus een grote vf-nag zijn naar entstof en, om nu zeker te zijn dat U geholpen kunt worden dient U zo spoedig mogelijk aan Uw dierenarts op te geven wanneer U Uw dieren wilt laten inspuiten en het aan tal dieren Aan de hand van die gege vens kan er dan aan het SVOI gezorgd worden dat er voldoende entstof op tijd beschikbaar zal zijn De dir. prov gez dienst van dieren in Noord-Holland, D Rempt Het bestuur van de KNKB is zich be wust van de moeilijkheden, die zich zul len voordoen, doch heeft besloten de competitie op normale wijze voort te zetten. Getracht zal worden de afwer king te bespoedigen door de clubs te verzoeken ook op avonden in de week te spelen. ,,De Volkskrant" weet te melden, dat zich momenteel bij fabrikanten, gros siers en winkeliers, een zeer groot over- De vereniging ,,De Tuinbouw" te Ob dam hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer H P de Wijs, die er in zijn openingswoord om op wees, dat een goede prijsregeling voor de tuin bouw een groot vraagstuk is en dat het loslaten van een minimumprijs funest zal blijken te zijn Voorts wees hij op de vorstschade aan de producten, vooral in de kuilen, die zeer groot zal zijn Spre ker achtte een vrije prijsregeling met bodem noodzakelijk en hoopte dat de regering alsnog een bevredigende oplos sing zal weten te vinden Medegedeeld werd o m, dat het pol derbestuur tegemoetkoming in de kcws ten heeft gevraagd, verband houdende met verbetering van het vaarwater, ten dienste van ,het vervoer van tuinbouw producten naar de veiling Toegestaan werd f 1000 Hierbij werd nog gezegd dat allereerst verbeterd zullen worden de sloten van de sluis naar veiling en We- reslootOverhaal Uitbreidingsplannen Hierna kwamen aan de orde een twee tal bestuursvoorstellen, nl om de uit- vaartsloot te verbreden tot pl m 3 me ter en om de houten schoeiïng aan de noordzijde te vervangen door een van beton; een overkapping te laten bouwen op het parkeerterrein, groot pl m 7 x 23 meter, ten dienste van het op droog kunnen halen van uien bij slecht weer, etc De kosten werden zeer globaal ge- ïaamd op f 20,000 Om deze kosten dekken (inmiddels is ook een schuur van den heer T Leek gekocht, voor het kunnen bergen van kisten) werd voor gesteld het marktgeld met 1 pet te ver hogen en daarmede te brengen op 4 pet Na breedvoerige besprekingen werd het bestuursvoorstel gewijzigd in die zin dat de overkapping (door verschil lende sprekers' als veel te klein geoor deeld) gehandhaofd bleef, alsmede 1 pet verhoging marktgeld en de uitvaart- sloot bij het oude te laten Voorts zal ten spoedigste overleg met het gemeentebe stuur gepleegd worden inzake het bou wen van een bergplaats voor kisten en loswal op het uitbreidingsplan De vergoeding van het bestuur werd onveranderd op 0,1 pet van de omzet vastgesteld r Het „Handelsblad' publiceert een vraaggesprek met de directie van Hoogovens betreffende de industrialisa tie van ons land, de mogelijkheden voor Hoogovens in dit opzicht en over de reeds voorgenomen uitbreidingen van het bedrijf. Daarbij wordt ook het vraagstuk van de in onze streek heer sende woningnood ter sprake gebracht. Hierover heeft de directie zich volgens het Hbl. alsvolgt uitgelaten: „De voortdurende uitbreiding van on ze fabrieken gaat gepaard met een toenemende tewerkstelling van arbei ders en beambten. Het aantal loopt al hard naar de 5.000 man. De personeels uitbreiding wordt evenwel ernstig be lemmerd door het nijpende gebrek aan goede woonruimte. eisen is de op woongebied procentueel zwaarst getrof fen gemeente, niet minder dan 3500 wo ningen werden er door de Duitsers af gebroken! Hier zien wij één van de ernstigste bottlenecks voor de industri alisatie van ons land. Wil men de in dustriële capaciteit sterk opvoeren en daarnaast geheel nieuwe bedrijven ves- tgen, dan zal men in de eerste plaats bet woningvraagstuk tot oplossing moe. ten brengen. Het voorzien in de wo ningnood is een primaire voorwaarde voor het welslagen van de industriali- satiepolitiek der regering, want goede krachten kan men alleen aantrekken, wanneer men de arbeiders behoorlijke woningen ter beschikking kan stellen. Het dagelijks aanvoeren van arbeiders uit verderaf gelegen plaatsen betekent tijd- en energieverspilling en is daarom voor werkgever en werknemer onge wenst", Naar het ANP verneemt heeft het bestuur van* de Koninklijke Nederl. Schaakbond besloten aan het bestuur van de FIDE (Internationale Schaak Federatie) voor te stellen om op het eerstvolgende congres van dit lichaam dat begin Augustus in Nederland zal worden gehouden, dr. M Euwe te be noemen tot wereldkampioen ad inte rim. By onze jongens in Indië. Een patrouille Nederlandse matrozen verfrist zich met Ulappermelk, welke rechtstreeks uit de vruchten genuttigd wordt. (Stevens P.) Na de wedstrijden van Zaterdag is de stand der leidende groep in de eerste divisie van de Engelse Football League als volgt: Wolves 44 uit 30, Liverpool 40 uit 31, Blackpool 40 uit 34 en Middles brough 38 uit 31. De uitslagen van Zaterdag luidden Arsenal—Preston North End 4—1; Aston Villa—Stoke City (na 57 minuten spelen, schot aan luiers bevindt. In overle.l metk op stand 2—2, wegens sneeuwstorm ge- het ministerie zal dit overschot woiden verdeeld onder hen, die hiervoor in aan merking komen. Waarschijnlijk zullen nog in de loop van deze maand vergun ningen worden uitgereikt. Het huidige overschot is slechts tijdelijk. Da toe wijzing van twaalf luiers per baby blijft voorlopig gehandhaafd. staakt); Blackburn Rovers—Bolton Wan derers 2—1; Blackpool—Sheffield United 4—2; Brentford—Chelsea 0—2; Derby County—Manchester United 4—3; Hud- dersfield Town—Grimsby Town 3—2; For'tsmoutLiverpool 12; Sunderland Middlesbrough 1—0; Wolverhampton Wanderers—Charlton Athletic 2—0 Het bestuur van de KNVB heeft de volgende personen benoemd in de technische commissie: O de Vries (Delf); H W H Herberst (Eist); C F van der Meulen (Groningen); H J Mommers (Utrecht); E G Mundt (Rot terdam); C H Poen (Leeuwarden); F G Triebei (Dordrecht) en A W Verlegh (Breda). Uit de technische commissie wordt de keuzecommissie gekozen, doch dit zal, "aar wij nader vernemen, pas het volgende seizoen geschieden. De keuzecommissie, bestaande uit de he ren Herbert, Mundt en Triebei, blijft dus dit seizoen ln haar huidige sa mensteling werkzaam. pijp, laboratorium t© AHF P door TJEEBD N. ADEMA 16 Het schoolmeestertje knikte met vollen mond, toen Hans hem zijn melk met 'n vriendelijk „alstublieft meneer" op tafel zette en baas Go- vers gebruikte den tijd, dien met wachten op de klanten moest worden versleten, door zijn Ober de geheimen van het buffet uit te leggen. Boven zijn hoofd stonden tegen het spiegelglas van den opstand breede rijen met flesschen van verschillende kleur en inhoud en zij bevatten gezamenlijk een collectie uiteenloopende dranken in de meest varleerende prijzen, vanaf een ouwe klare, die vijftien centen kostte tot een goud kleurige cognac fine of een glaasje kleverige Elixer d'Anvers of Benedictine, dat vijf en twin tig centen moest opbrengen en zooals de baas vertrouwelijk mededeelde bijna uitsluitend door de „dames" geconsumeerd werd. Op hetzelfde oogenblik werd de deur met veel lawaai opengegooid en stapte een dikke chauf feur binnen, die aan de toonbank een biertje bestelde. Baas Govers draaide de kraan van de bier- pomp open en 't bruine vocht liep met een bree- den straal in het glas, waarna de baas met een houtje den schuimkop wegveegde en het glas aan den chauffeur gaf, die met belangstelling naar den Ober staarde. „Waar komt ie vandaan?" informeerde hij. „Weet ik 't?" zei de baas, „ie is zoo maar komme anloope." Hans van Linschoten kreeg het gevoel, dat hij een hond was, die langs een openstaande deur naar binnen was gestapt en bjj de gratie van den bewoner een poosje in de warme kamer mocht blijven, maar hij deed of het gesprek hem niet aanging en verschikte met veel dienstijver de kleedjes op de wankele tafeltjes, terwijl hg hier en daar een goedkoop aschbakje neerpootte. „Je kon wel 'ns een moppie geven", zei de baas met 'n hoofdbeweging naar de gramafoon. „Zet maar 'ns een aardig stukkie op." Het repertoire van „De Qroote Slok" bleek uti een twintigtal platen te bestaan, een bloem lezing of beter gezegd een bloemzang welke begon met „Het kind van de zonde" van Speenhoff en eindigde met „Hallo Bandoeng" van Willy Derby", benevens een collectie welke de baas „militaire platen" noemde en waartoe o.a. werden gerekend de „Ki-Ka-Kolonel", „Blonde Mientje", „Rats, kuch en boonen" en „Wie heeft er suiker in de erwtensoep gedaan?" Voor het orkest beschikte men verder over een viertal afschuweltjke lawaaipiaten, welke de baas „de jasjes" noemde en een Hawaïan-song, een min of meer kleverig kleed, dat paste bij de Elixer d'Anvers. en gewoonlijk ten gehoore werd gebracht in de periode, dat de bestellingen der „dames" in de prijsklasse van vijf en dertig centen begonnen te vallen. „Wat zal ik opzetten?" vroeg Hans beleefd, met een blik naar het auditorium. De chauffeur verklaarde, dat 't hem gelijk bleef en de schoolmeester voelde wel iets voor een echt vaderlandsch liedje, waarna baas Go- vers bevel gaf de prelude van Blonde Mientje met het prikkeldraad te laten hooren. Het Was blijkbaar niet heelemaal wat de schoolmeester bedoelde, maar hij zat nu een maal niet ln een conservatorium en je kon van baas Govers ook niet verlangen, dat hij alle liedjes van „Kun je nog zingen, zing dan mee" in den vorm van gramofoonplaten zou bezitten. De chauffeur, die in een minimum van tijd ztjn derde biertje achterover had geslagen, neu riede met een voldaan gezicht het refrein mee en sloeg de maat met zyn leeg glas en de andere klant maakte zfln rugzak weer dicht en liet een dubbeltje voor de melk en vijf centen laat maar zitten - in de geopende hand van den Ober glijden. Het was het eerste geld, dat Hans van Lin schoten in zijn kellnersloopbaan verdiende en, hoewel het gevoel een fooitje te krijgen, hem even beschaamde, drong hij zich de gedachte op, dat het per slot van rekening eerlijk verdiend was en dat hi) wist, dat hfl het maar al te goed kon gebruiken. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3