PARIJ: Van plannen en een jubileum Siad en Omgeving, Spoct Op de r\ Jeugd-organisaties vergaderen Nederlandse Jeugdgemeenschap, Atd. Alkmaar opgericht Soli Deo Gloria „bezit" instrumenten v Brandweer-mutaties Barkman veroordeeld ComitéHandhaving Rijkseenheid «UWMER-ïJeiMieiWylffiS.. AGENDA Afhalen bonkaarten Burgerlijke stand. Bergen. Cone. Hipp. Vereniging „Bergen" u. Bij het gouden feest der V.V.V. Heiloo. Koedijk. Obdam Heer-Hugowaa^ Marktberichten ^3 V V In Hotel de Nachtegaal waren gisteravond de besturen van alle plaatselijke en afdelingen van landelijke jeugdorganisaties in vergadering bijeenge roepen, met het doel te komen tot oprichting van een afdeling Alkmaar van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. In totaal waren twaalf organisaties vertegenwoordigd, en unaniem verklaarden allen zich bereid, toe te treden tot deze nieuw op te richten afdeling. De heer KI. de Wilde, die als voorzit ter van de contact-commissie deze ver gadering leidde, zette, alvorens tot de feitelijke besprekingen over te gaan, de doelstelling van het N J G, en het nut dat vorming van een plaatselijke a,fdelinj_ van het N J G kan hebben, uiteen. Het N J G is thans geen stichting meer, doch een vereniging, en waar zij als zodanig de vertegenwoordiging vormt van bijna alle jeugdorganisaties in den lande, geniet zij grote steun van de overheid, zoals bijvoor beeld het over aangesloten jeugdorgani saties verdelen van kampeertenten en alle andere benodigde materialen, die nog steeds zo schaars zijn. De heer De Wilde herinnerde aan de poging tot oprichting Van een afdeling in Maart 1946, welke be- sprekingen toen zijn afgebroken, omdat het N J G zelf nog niet zó vaste voet in aarde had als thans. Inmiddels is het reglement enigszins gewijzigd en kunnen thans toetreden tot de N J G, afdeling Alkmaar: de lan delijk bij het N J G aangesloten afde lingen van landelijke organisaties en de zelfstandig werkende plaatselijke orga nisaties, terwijl voor de niet landelijk aangesloten afdelingen enige ruimte wordt opengelaten. Naar aanleiding van dit laatste punt in formeerde een bestuurslid van het ANJV, dat landelijk niet bij het N J G is aange sloten, en dus ook niet in de plaatselijke raad kan worden opgenomen, of van deze ruimte in de laatste bepaling gebruik kan worden gemaakt voor toetreding van het ANJV tot de plaatselijke raad. In antwoord hierop deelde de heer De Wilde mede, dat, indien de plaatselijke raad dit besluit zou willen nemen, het toch hoogstwaarschijnlijk door het hoofd bestuur getorpedeerd zou worden, omdat het ANJV ook landelijk wel genegen is toe te treden, doch door het N J G is geweigerd. De plaatselijke raad heeft o.m. ten doel uitvoering te geven aan de landelijk geno men besluiten van het N J G. Maatregelen van de plaatselijke raad uitgaande kun nen slechts dan worden uitgevoerd indien hiertoe met algemene stemmen van de aangesloten organisaties is overgegaan In principe werd daarom besloten dat iedere organisatie met één vertegenwoor diger per groep in de plaatselijke raad zal zitting nemen. Deze plaatselijke raad moet minstens vier maal per jaar bijeen komen. Maar ze zijn nog niet betaald. De chr. muziekvereniging „Soli Deo Gloria" schrijft ons: Wij zijn door een gelukkige omstan digheid in het bezit gekomen van een nieuwe harmonie-bezetting. Deze in strumenten zijn van prima kwaliteit en dc prijs is vooroorlogs, n.l. f 2000. Wat voor een buitenkansje dat is voor „Soli Deo Gloria", kunt U pas be grijpen, wanneer wij U mededelen dat de huidige prijs ten minste f 4000 is! Er is echter een maar aan ver- .bonden. En dat is: 30 April moet de som van f 2000 betaald zijn. Dan zal „Soli Deo Gloria" het eerste corps in Alkmaar zijn, dat nieuwe instrumen ten heeft. Onze vereniging staat met alle oranje- en stadsfeesten voor U klaar met haar vrolijke marsmuziek en vaderlandse liederen. Traditioneel voor onze vereniging zijn de koraaluitvoe ringen op de trappen van het Stad huis (8 Octoberfeesten) en kerstliede- renuitvoering bij de molen van Piet, terwijl ook de zieken op Kerstmorgen daarvan kunnen genieten! Wij zouden hier nog meer aan kun nen toevoegen, maar genoeg! Ieder kan helpen om deze mooie instrumenten ons eigendom te doen worden door ons financieel te steunen! Reeds is op ons donateursconcert f 250 voor dit doel bij elkander gebracht. Deze week komen een paar leden van onze vereniging bij U met een intekenlijst. Laat men bespreken welk bedrag men onze vereniging wil schen ken. Men kan dit doen b.v. door een gift ineens of een gift in gedeelten te schenken. 25 jaar heeft „Soli Deo Gloria" nu muziek gemaakt in Alkmaars straten. Ieder kan ervoor zorg dragen dat door aankoop van deze bezetting er weer minstens 25 jaar bijkomt! De heren ds. C. von Meijenfeldt, ds. N. den Oudsten, dr. A. D. R. Polman, ds. Wesseldijk, mr. A. Schenkeveld (be schermheer S. D. G.)F. H. Ringers, P. van der Borden en G. H. Hoijtink be velen deze oproep gaarne aan. Naar wij vernemen zal de heer F. H. Ringers aan het eind van dit jaar zijn functie als commandant van ae Brandweer neerleggen. De heer Van Maarleveld, chef van het materiaal, is thans adjunct-com mandant en bestemd den heer Rin gers na diens vertrek als comman dant op te volgen. LOOS ALARM Dezer dagen werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een kinderwagen. Direct trok ae recherche op speurtocht en organi seerde uitgebreide nasporingen door de hele stad. Later bleek, dat twee kleine kin deren, samen nog'geen tien jaar oud, met de wagen aan het rijden waren gegaan. Thans wordt het vehikei weer voor zijn oorspronkelijk doel ge bezigd. Besloten werd deze zelfde avond over te gaan tot besturusverklezing, waarbij als voorzitter werd benoemd de heer De Wilde en als overige bestuursleden de heren Kerklaan, Van Dongen en Olthof werden candidaat gesteld, terwijl van de zijde van de V J C-gorepen nog iemand zal worden aangewezen. In verband met de organisatie van de komende landelijke jeugdweek, die van 1419 April za! worden gehouden, zal alles met de meeste spoed worden georgani seerd. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord voor de goede opkomst, waarbij de hoop uitsprak op een goed en levend organisme van de Alkmaarse Jeugd Gemeenschap. Het Tribunaal te Alkmaar deed he denmorgen uitspraak in de zaak tegen den oud-wethouder van onderwijs, J. Barkman. Op het oorspronkelijke von nis door de Eerste kamer van het tri bunaal werd, zoals bekend, het Fiat executie geweigerd en op 14 Maart kwam de zaak voor de Tweede kamer. Voor het volledig verslag van deze zitting mogen wij verwijzen naar ons nummer van 15 Maart j.l. Barkman werd thans veroordeeld tot een internering gelijk aan die reeds in detentie doorgebracht, te weten van 16 April 1945 tot 25 Maart 1947, zodat hij onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld. De burgerlijke rechten werden hem ontnomen. Er vond geen verbeurdver klaring plaats. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een openbare vergadering gehouden, georganiseerd door de Alkmaarse af deling van het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid. De avond werd geopend door den heer H. Riem Sr., die erop wees, dat dit de derde maal was, dat er een derge lijke bijeenkomst werd belegd. Met na druk wees spr. erop, dat er geen apart R.K. comité bestaat. Als eerste spreker werd aangekondigd dr. W. K. K. Feui- letau de Bruyn, oud-lid van de Volks raad, die begon met aan te stippen, dat heden Linggadjati zal worden getekend, met inbegrip van de geheime notulen, waarvan eigenlijk niemand in Neder land heeft kunnen kennisnemen. „Wat is dit voor een maatschappij?" zo riep spr. uit. herinnerend aan de zaak- Lunshoff. Er bestaat bij sommigen een tendens, te geloven, dat, nu de onder tekening een feit wordt, het werk van het Comité geëindigd is. Dit is zeer zeker niet het geval. Het begint nu pas. Er bestaan eigenlijk drie Linggad- jati's, de oorspronkelijke versie, de motie Rommev. d. Goes van Naters, en de Indonesische zienswijze. De re gering legt de motie-Romme naast zich neer en loopt eenvoudig over de Kamer heen. Dit lijkt sterk op totali tair bewind! Het beeld is zo geworden, dat de regering wil samenwerken met een (fictieve) republiek, om het extre misme te bestrijden. Spr. voorspelde zeer ernstige gevolgen voor het Neder landse volk. Wii leven op de pof en krijgen voor 1947 in plaats van de ge vraagde 14 millioen dollar geen cent. Onze import bedraagt 2300 millioen, onze export 800 millioen. De fout ligt bij de geleide economie. Wij hebben 240.000 ambtenaren meer dan in 1938 en 150.000 zwarte handelaren. Waar moet dit naar toe, zo vroeg spr. zich af. De heer de Bruyn wekte de aan wezigen op, zich te blijven verzetten tegen deze funeste politiek. Nog is er niets verloren! Wij blijven paraat, al dus spr. en staan op de bres. Vóór de pauze wekte de penning- meesteresse, mevr. BakkerBijl, op, de aangeboden intekenfomulieren vooral te gebruiken, en om zich van insignes en propaganda-lectuur te voorzien, die in ruime mate verkrijgbaar waren. Na de pauze nam de heer W. Be- Ion je het woord, die zich aansloot bij de woorden van den eersten spreker, en het onderwerp arbitrage aansneed. Door wie zal dit moeten gebeuren? In ieder geval door een Engelsman of door een anderen buitenlander, b.v. den voorzitter van het Internationale Hof, in dit geval door een Braziliaan. Spr. voorzag een reeks conflicten zonder einde. De Koning, waarover gesproken wordt, is blijkens uitlatingen van ver schillende kanten, slechts een symbool. Toegeven van onze zijde betekent zwakte. Gelijk het toegeven aan Miin- chen leidde tot rampen, zal ook dit rampzalige gevolgen hebben. Amerika weerstaat Rusland nü, zo riep spreker uit, en deze houding is ook voor ons de juiste in het geval Linggadjati, waar ook buitenlandse druk bestaat. De fout ligt niet bij de Indonesiërs, die ligt bij ons, Nederlanders, aldus spr. Verschillende Indonesiërs liepen over naar Republikeinse zijde, omdat ze dachten dat dat de wens van onze regering was. Hun trouw is boven twijfel verheven. Beide redevoeringen, die verschil lende malen door applaus werden on derbroken, werden met de grootste aandacht gevolgd. FEESTAVOND „M. A. A." De vereniging MAA zal vanavond :n 't Gulden Vlies een cabaret-feestavond geven, waarvoor nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar zijn Aanvang 8 uur. HEDENAVOND. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond MAA. WOENSDAG. Gulden Vlies, 7,30 uur: Alkmaarse Ka mermuziekvereniging. Bioscopen: Harmonie, 8 uur: „Onsterfelijke Lief de"; 18 jaar. Victoria, 8 uur: „De bittere waarheid"; 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: „Merijntle Gijzen's Jeugd"; alle leeftijden. ABT, 8 uur: le deel: „Het legioen van Zorro"; 14 jaar. Zij, wier familienaam begint met de letters V en W kunnen op Woensdag 26 Maart hun bonkaarten afhalen aan het uitreik- lokaal Ridderstraat, geopend van 912 en 2—4 uur. Stam- en vorige bonkaar ten meenemen! VOOR WIE IS DE BRIEF? Men gaf ons inzage van een brief ge richt aan den heer Pieter Cornells van der Molen te Alkmaar. De schrijver deelt daarin mede, dat hij ai eerder een brief aan dit adres heeft verzonden en deze terug kreeg met de mededeling, dat de geadresseerde naar Frankrijk was vertrokken. De schrijver laat thans uitkomen, dat het voor ge noemden P. C. van der Molen van be lang is zich met hem in verbinding te stellen. De brief is 27 Februari j.l. uit Hamburg verzonden, de schrijver woont daar in dc Rothenbaumchaussee bij R. Biel, zijn naam is Hans Brockmöller en hij heeft naar hij zegt jarenlang met den heer Van der Molen in Klaten op „Kalkbranderij Klaten" gewerkt. Wanneer iemand de bedoelde P. C. van der Molen kent en weet waar deze zich thans bevindt, wordt hij verzocht zich tot onze redactie te wenden. Geboren: Bernard W., z. v. J. W. F. A. Kwant en C. M. Beukers Lambertus, z. v. J. Radsma en E. C. den Das Anna E., d. v. S. Admi raal en G. E. Klaus Hedwig C. M„ d. v. H. W. M. Reijmers en A. In. Winter. Ondertrouwd: W. H. Ankringa J. Stins J. B. F. van Hoek en E. Velte. Gehuwd: H. Nieuwhof en M. de Rooij. Overleden: Maartje Rootjes, oud 58 jr., geh. m. J. Ens. De nog jonge vereniging vergader de op 21-3-47. Door afwezigheid van den voorzitter H. Bruin werd de bij eenkomst geopend door den heer G. Fransen. Het speet hem dat de ver gadering niet drukker bezocht was. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Het verslag over her gehouden concours werd' gegeven door den heer C. Blankendaal. Hulde aan dit mooie verslag. In verband hier mede werden vele herinneringen op gehaald. Vervolgens ging men over tot de Bespreking Concours 1947. In overleg met de V.V.V. werd in principe besloten een concours te organiseren, mits eerst een 1500 tai kaarten verkocht zou worden, de rest wordt gezamenlijk gedragen. Dus, paardensportliefhebbers, werkt mede en bestelt vroegtijdig uw kaar ten; als het aantal van 1500 bereikt wordt, dan zal deze mooie dag door gaan. Op 30 Juli a.s. moge Bergen te klein zijn, om alle paardensport.- liefhebbers te ontvangen. HET MIRAKEL VAN HET HEILIG BLOED TE BERGEN In het geheel gerestaureerde zaaltje van St. Jan voerde Zondagavond het Vocaal Ensemble v. h. R.K. Meisjes koor, onder leiding van Cor Molenaar en met medewerking van enkele to nelisten, „Het Mirakel van het Hei lig Bloed te Bergen" op. De inhouo van dit stuk hebben wij reeds uit voerig meegedeeld. Ten tonele werd alles prachtig uit gebeeld. Tegen een décor, dat de toe schouwers verplaatste naar het Zake- dijkje, zag men 't hele gebeuren, de processje enz. en hoorde men het Sanctus Gloria. In de door de kunstschilders ge toverde Kapel ,te Zanegeest zag men hoe talloos velen hun smeekbeden verhoord kregen, waaronder een moe der, wier kind was gestorven. Aan het slot klonk indrukwekkend mooi het Ave Verum van Mozart. Alle medewerkenden kunnen met voldoening op deze avond terugzien. Krijgt de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Alcmaria" werkelijk wel de belangstelling, die zij verdient, en zo neen, wat kan daar dan aan gedaan worden? Dit waren de twee vragen, die evenals reeds zovele malen, ook Za terdagmiddag weer naar voren kwamen op een persconferentie in het Waag gebouw, waar wij de gast waren van den heer Margadant en diens trouwen helper, den heer Verwer. Nu de V.V.V. op negen April a.s. haar gouden feest zal gaan vieren, Hjkt het niet ondienstig een en ander op te halen uit de aan gebeurtenissen zo rijke geschiedenis. De tijden zijn veranderd. Feitelijk is negen April niet de juiste datum, want de oprichtings vergadering vond plaats op 11 Sep tember 1896, maar hoe dit ook zü, het is te hopen, dat deze dag er één zal worden die de actieve ver eniging veel voldoening zal geven. Een opmerkelijk feit is een ver andering in de statuten. De oor spronkelijke immers vermeldden als doel der V.V.V. ten eerste de ver fraaiing van de stad en pas op de tweede plaats het bevorderen van het vreemdelingenverkeer. Thans is dit, terecht, juist anders om. Nu staat het belangrijkste doel, waar aan de vereniging dan ook haar naam ontleent, voorop. Veel is er destijds onder hel: eerste bestuur, waarvan o.a. mr. Bosman, jhr. van Reenen en de heer S. Koster, resp. als voorzitter, penningmeester en secretaris deel uitmaakten, tot stand gekomen. Wij herinneren, vooral voor de oudere Alkmaarders aan de Wester- weg, de Kwekerij, het. plaatsen van banken. Intensief bemoeide de vereni ging zich met de tramplannen, vooral naar Bergen en Egmond. De Egmonder tram is weer verdwenen, maar de V.V.V. bestaat nog steeds. Zeer te be treuren is, dat het ledental zo klein blijft. Bedroeg dit destijds 337, thans staan er maar 257 leden ingeschreven. Eigenlijk is zoiets voor een stad als Alkmaar ronduit beschamend. Actief en diligent. Want juist in de tweede helft van haar vijftigjarig bestaan is de ver eniging altijd waakzaam geweest voor de belangen van Alkmaar. De eerste periode was afgesloten en maakte plaats voor de tijd na 1921. De V.V.V. kon nu ook haar aan dacht meer bij Alkmaar gaan be palen, want in de omliggende plaat sen, Heiloo, Bergen, Schoorl, Eg- mond werden aparte verenigingen gesticht. In Schoorl zijn er zelfs twee. Er werden folders in vele talen uit gegeven, er kwamen plattegronden van de stad en fietskaarten van de omge ving. Voor ons ligt zelfs een vouwblad in Esperanto! De toenmalige burge meester van Alkmaar, de heer Wende- laar, heeft de grote stoot gegeven tot deze propaganda. Er kwam bezoek uit vele landen, Belgische architecten, Amerikaanse marinemannen, zelfs 47 verschillende nationaliteiten bezochten onze stad. Ook dit jaar is er veel be langstelling geweest. Een enkel cijfer moge het belang van de propaganda illustreren. Dank zij de gemaakte re clame is het aantal bezoekers van enige honderden gestegen tot 10.000! Plannen voor de toekomst. Op allerlei gebied heeft de vereni ging haar werk uitgestrekt. De mo torraces bijvoorbeeld zijn, hoe men daarover ook moge denken, zeker een grote attractie. In dit verband kan worden medegedeeld, dat er geen sprake van Is, deze te houden op 7 April a.s. De lange winter heeft het voltooien van de sintel haan vóór die datum onmogelijk gemaakt. Thans overweegt men de races te houden op Pinkster-drie. Ook de bemoeiingen voor de Kaas markt hebben niet nagelaten hun uitwerking over de hele wereld te doen gevoelen en zijn zo een re clame voor Alkmaar en zijn kaas geworden. De V.V.V. heeft plannen genoeg. Er moet een showroom in de stad komen of bij het station, die dan zo groot op gezet zal worden, dat hier van een werkelijk centrum sprake zal zijn. En daarom zou het zo belangrijk voor de V.V.V. zijn, als iedereen van de beteke nis ervan was doordringen. Meer leden, meer subsidie,meer mogelijkheden. Een eenvoudige rekensom, als U de juiste conclusie maar trekt! Daarom moeten er ook meer belangstellenden en feestvierenden komen op de ne gende April dan zich tot nu toe op gaven! Tot slot nog één opmerking. Achttien dagen na het feest is er nóg een jubileum te herdenken, dan zal n.l. de heer D. G. C. Margadant 25 jaar,in het bestuur zitting hebben. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria A. C., d. v. L. Spaans en H. M. Kruijt Anne J., z. v. R. Visser en A Zeegers Jantlne, d. v. J. Frans en E. Wagenaar Johanna N., d. v. N. D. Otter en L. de Koekkoek Johannes N., z. v. F. van Tiél en G. van Weelderen Geertje, d. v. T. Blomberg en R. de Boer Agatha C., d. v. P. M. Schouten en A. E. Kleef Anna J., d. v. P. Hoo- geland en M. W. Buur Simon P., z. v. S. Krom en H. Grondsma Anna C., d. v. J. Adrianus en M. Liefting Catharina M., d. v. F. Terluin en W. J. Admiraal. Overleden: Klaas Baltus, oud 74 jr. Dieuwertje Doorn, oud 86 jr. Ondertrouwd: K. Koomen en A. Lamar W. van der Leij en E. Veenstra. G e t r o u wd A. M. van der Poli en N. Krijnen J. Stuart en J. Tim mens. BIJEENKOMST VOOR OPRICHTING VAN EEN VERENIGING k VOOR HUISVERZORGING. Vrijdagavond had een bijeenkomst plaats in café D. C. Butter van de be sturen van de afd. Plattelandsvrouwen, Ned. Herv. Vrouwenclub, afd. Zieken- huisverpleging, afd Onderl. Ondersteu ningsfonds bij ziekte en afd. Witte Kruis. Als hoofd der gemeente was de burgemeester aanwezig, terwijl het ge heel onder leiding stond van de afd. Witte Kruis. Het doel dezer bijeen komst was oprichting van een vereni ging voor huisverzorging bij eventuele ziekte der huisvrouw. Voor deze bij eenkomst was uitgenodigd de pas aan gestelde sociale werkster mej. Dijkstra, die een inleiding hield over gezinshulp (sociale zorg) en huisverzorging (bij ziekte). Er is een categorie van de be volking, die voor sociale hulp in aan merking komt. Het kan verstandig zijn om op een bepaald moment radicale hulp te verschaffen, omdat daardoor de kans wordt vergroot, dat de patiënt later over groter weerstandsvermogen beschikt en dus minder kans loopt ten laste, van de gemeenschap te komen. Dit geldt ook voor huisverzorging bij ziekte. Dit alles heeft de dames en he ren uit dit comité de aansporing gege ven een vereniging op te richten. Een circulaire zal huis aan huis worden be zorgd met verzoek lid te worden van deze vereniging. De grote moeilijkheid om in de laatste jaren hulp in een ziek gezin te krijgen, waarborgt een goed slagen. Meisjes in vaste dienst zullen worden aangesteld en staan onder lei ding van mej. Dijkstra. Het comité is van gedachte dat de bewoonsters van de Kanaaldijk dit mooie sociale werk met groot enthousiasme zullen aanvat ten in het belang van hun gezinnen. DE PLATTELANDSVROUWEN X BIJEEN. Een zestigtal vrouwen van de afd. Koedijk waren bijeen in café D. C. Butter, een bewijs, dat er voor deze vereniging onder de ^vrouwen veel animo bestaat. Na de opening door de voorzitster, mevrouw Pesman, werden de huishou delijke zaken vlug afgewerkt en wer den enige liederen samen gezongen, begeleid door een dochtertje van een der leden. De aangename sfeer werd verhoogd door enige bijdragen van en kele leden, t.w. een verslag op rijm over de laatst gehouden Kerstmiddag door mevr. Geusde Geus, een aardige bijdrage door mevr. Schoorl; mevr. ButterGrin gaf een meer boeiende bijdrage, vervolgens werden door me vrouw den HartoghGoldberg en me vrouw Ootjers—Over enige mooie schetsjes voorgelezen. Ieder op zijn beurt kreeg een welverdiend en dank baar applaus. Nadat nog werd mede gedeeld, dat zij, die wensen deel te nemen aan de gastdag in de Volks hogeschool te Bergen zich kunnen op geven vóór 1 April bij mevr. Ootjers Over, werd deze gezellige bijeenkomst gesloten. BOUWEN VAN ARBEIDERS WONINGEN. In een gehouden bestuursvergadering van „Goed Wonen" met vertegenwoor digers uit Koedijk-Zuid, is besloten, dat de woningbouwvereniging „Goed Wonen" het bouwen van arbeiders woningen in Koedijk-Zuid zal uitvoe ren. De plannen zijn reeds in verge vorderd stadium. De commissie uit de Zuid zal zo spoedig mogelijk een alge mene vergadering bijeenroepen, waarop de verdere plannen kenbaar gemaakt zullen worden. JAARVERGADERING g „BLOEMBOLLENCULTUUR". Voorzitter J Dekker memoreerde ln z'n openingswoord, dat de heffing '46 buitengewoon hoog is, waardoor diepe sporen op de bedrijven zullen worden achtergelaten. Voorts wees hij op de strenge vorst, langdurige dooi en bui tensporig hoge waterstand, die zeer scha delijk voor de bollengewassen zullen blij ken te zijn. De voorzitter wees er op, dat de peil data voor de vermogensaanwasbelasting voor dg bloembollenkwekers zeer on gunstig zijn, wegens de verpl'chte In krimping. Er worden echter pogingen aangewend om hierin verandering te verkrijgen. Er werd besloten, dat de vereniging zich zal aansluiten bij de Kring „West. Friesland". De aftredende bestuursleden Joh. Dek ker en A. Zwaan werden herkozen. Be heer W. Bakker Hz. werd als gehono reerd secretaris gekozen. NOODBEMALINGSINSTALLATIE INGERICHT. Het polderbestuur van Obdam heelt door den heer Moejes, aannemer te Obdam, een noodbemaling laten in richten in verband met de abnormaal hoge waterstand, waarbij vele lande rijen blank staan. Deze inrichting bestaat uit een cen-t trifugaalpomp, gedreven door een gas- olie-motor, anders door den heer Moe jes gebruikt voor z'n dragline. Nadat men enkele dagen heeft nodij gehad om de installatie te plaatsen, wordt nu sinds Zaterdag een hoeveel heid water van pl.m. 40 M3 per mi. nuut geloosd, d.i. ongeveer de capac;. teit van het stoomgemaal te Obdarr. Er wordt dag en nacht gedraaid, voor zover er natuurlijk geen „peil" is. Bizondere omstandigheden Voorbe houden hoopt men te Obdam, waar men dus thans over niet minder dan drie behoorlijke bemalingen beschikt, op deze wijze over ongeveer een week het water tot normaal winterpell te hebben teruggebracht. We vernamen nog dat ook de pol der Hensbroek het oog op de bema lingsinstallatie van den heer Moejes heeft laten vallen. Deze polder be schikt alleen over windbemaling, ter wijl ook hier verschillende landerijen blank staan. Gezien met het demonteren, ver plaatsen en monteren der bemalings installatie meerdere dagen gemoeid zijn, komt het ons voor, dat het beste resultaat bereikt zou worden, indien dc sluisdeuren werden opengezet, zo dra het gewenste peil te Obdam is be reikt; op deze wijze kan dan het wa ter van H. in O. vloeien. We verwachten wel dat het polder bestuur van Obdam in deze noodtoe stand zoveel collegaliteit zal willen betonen, temeer daar het toestromen van het water elk ogenblik geregeld, d. w. z. desnoods ook geheel stop ge zet kan worden. VACATURE O. L. SCHOOL (ZD). Voor de vacature aan de o. 1. school te Heer-Hugowaard (Zuid), die per 1 April a.s. ontstaat door het vertrek van mevrouw PorteWit hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Biljarten. EINDSTAND 2E KLAS KAMPIOENSCHAP ALKMAAR. De in de vorige week gespeelde 2e klas kampioenswedstrijd heeft de volgende eindstand opgeleverd (ko lommen resp.: punten, car., beurten, hoogste serie en alg gem.): W. Watertor, O. Ons 10 1348 191 58 7,05 W. C. Zoon, Schoorl 8 1315 231 39 5,03 A Vink, O. Ons 8 1225 234 27 5,23 S. Visser, A. V. 8 1334 283 39 4,71 R Peereboom, Exc 6 1234 222 59 5,55 Alb. Bruin, 6 1215 223 29 5.44 M. de Haas, O. Ons 6 1088 216 38 5,03 Jac Mors, 3 Ruiten 4 1305 254 54 5,13 W. Watertor promoveert naar de le klas afdeling. De prijs voor de hoogste serie werd gewonnen door R. Peere boom. VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND 2E KLASSE Voor 't kampioenschap v. Ned. 2e k( zullen overal in ons land vporwedstrij» den worden gespeeld. Ook in Alkmaa' zal dat gebeuren en wel van Dond«» dag a.s. tot Zondag. Deze wedstrijd zullen worden gespeeld in .Hotel '-3 Nachtegaal en de vier deelnemers zi)n' J Moejes, Heerhugowaard; G WesseK Alkmaar; G Peetoom, Schagen en Veken, Burgerbrug. Deze spelers out* moeten elkander elk tweemaal in Par| tijen van 300 car. Vooral naar he> debuut in deze wedstrijd van deH jeugdigen J Veken is men zeer nieuwd. ALKMAAR, 24 Maart 1947. Op <5* I heden gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen als volgt; 11 Paardefl f 600—f 1100; 29 Kippen f 6—f 12,50 en 21 Konijnen f 2,50-f 16. Verder voof I de centrale: 40 Vette koeien, 9 Pinken en 446 Nuchtere kalveren. ALKMAAR, 24 Maart 1947. (Alkra Exportveiling). Schorseneren f 2' I Winterpeen f 5,50—f 7,50; Koolrapen f 7,50; Worteltjes f 4.41; Spruitkool f f 75; Gele kool f 12,25—f 15,50; PK' f 35—f 36; Uien f 10,85—f 16; Witlw f 31,50—f 45. Alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maaro 7000 kg rode kool f 17,50; 40.000 kg fF kool f 15,50; 14.000 kg Deense witte kool f 11,50; 20.000 kg Bieten: I f 11 f 7,50 en III f 5,50; 300 kg witlof f 7000 kg uien f 16. j BROEK OP LANGENDIJK, 25 Maa 4000 kg rode kool f 17.50; 66000 kg s kool f 15,50: 32000 kg Deense w kool f 11,50; 13000 kg uien f W: M kg bieten I f 10 en H f 7,M peen II f 9,50 en III f 7,50; 1000*8 lof I f 45 en II f 31,50. Beste Vriend, CEN machine vol buitenlandse t oordelen, wintersportenthoui ntry ski's en andere sneeuw si In de cabine een paar slacht een gelukkige lach, die je allee pit een bemanning achter een met ijs be dekte voorruit. De mecano, die juist de motoren op kruisver- mogen heeft gebracht, met een lunch op zijn schoot. Een radioman, die het in code ont- vangen weerbericht van Schiphol voor mij leesbaar maakt. Buiten wolken waartussen nu en dan uit diep blauw verblindende zonnestra len naar binnen vallen, doch wolkerf— op 3000 meter - waaruit sneeuw en ijzel een aanval doen op de vleuê®!® van onze trouwe Dakota. Een ongelijke strijd overi- gens, want de zich om - de beurt opblazende handlers van de vleu- gel-de-icer kunnen het aan en bij plakken ge lijk vliegt het ijs van de vleugelrand af. Zo vliegen we weer huisv, weer voor een paar weken ge Oosten te verleggen. Een welke te vertellen; als je in de kou onder de Mata Hari dan wil je mens. net zijn een paar drukk en zieken hebben ons handenvc werk geweest. EINDELIJK weer eens in df stad. Voor 't eerst sinds de want hoe meer goud je op j( krijgt, hoe minder je op d lijnen als Londen, Parijs en komt te vliegen en hoe meer intercontinentale en grote E lijnen. In Parijs was het prettig en er iets ik weet niet wat huidige Parijs van vroeger dc schillen. Toch ligt het mozaïk Madeleine nog als vroeger, tocl Metro nog even benauwd en Follies Bergère nog even sle kleed. Heeft de Parijzenaar ie zijn aangeboren gastvrijheid e heid verloren? Heeft de verkee zijn witte knuppel behouden, d van zijn humor aan de moffen De sfeer is veranderd, zoals Europa Waar de Hunnen hun li zet hebben. Of zijn wij verande Amice, ik ben aan het fil< geraakt en vergeet je onderti vertellen hoe Schiphol eergist) slecht weer het luchtverkeer i uitnemende wijze heeft opgeva - - 3 Buiksloot: het lucht-parkeerterre T K kreeg, komende uit Parijs matig weerbericht van Schii hadden een hele slok ben: boord, zodat we overal in Wes1 nog terecht zouden kunnen Holland kregen wij beurt nuir ven. Zegt het je iets? 't Is vrij dig en het zal je ongetwijfeld seren. Wanneer je bij slecht z ven Schiphol komt, krijg je p een landingsbeurt en een vli< op. Meestal is het zo, dat je, je beurt nummer zeven krijgt Drie jaar tussen le en dood Vjjf min*ten voordat de van vijf van rituele moord digde West-Afrikanen zou ges werd bevel gegeven de terecl °P te schorten, en wel naar as van een door een Londens s die namens de veroordeelc reedt, op den Britsen eersten Attlee gedaan beroep. Giste zou dit beroep behandeld wc De vijf beschuldigden ziji drie jaar geleden veroordeeld mededeling, dat zij sedertdien zesmaal naar de galg zijn heeft onlangs in het Britse L tumult veroorzaakt.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2