PARIJS is PARUS riiet meer Hollandse kaas, spek en eieren! 5 hoogspanning Op de zevende etage boven Schiphol r Wij luisteren morgen naar Nieuws uit Engeland Steen des aanstoots Een koninklijke amourette in Griekenland Feuilleton maanden a/b PHTBZ ZürichAmsterdam. Beste Vriend, Het is zeer interessant te horen hoe de verschillende machines per radio- pM machine vol buitenlandse, naar de, door de zon gebruinde gezichten te telefonie met de grond praten. Hoe de E ,rljelen wintersportenthousiasten. Bij de stewardess, achterin, naast de PH—TAR, de „Rotterdam" met Smir- t°rv ski's én andere sneeuw sportartikelen. no it aan het stuur beurt nummer één par>ln de cabine een paar slachtoffers met gegipste benen uitgestrekt, doch met krijgt en op het radio-landings baken gen gelukkige lach, die je alleen maar in de wintersport ontmoet. In de cock- op baan 23 zijn kist aan de grond zet. pit een bemanning achter een met ijs be dekte voorruit. De mecano, die juist de motoren op kruisver- mogen heeft gebracht, met een lunch op zijn schoot. Een radioman, die het in code ont vangen weerbericht van Schiphol voor mij leesbaar maakt. Buiten wolken waartussen nu en dan uit diep blauw verblindende zonnestra len naar binnen vallen, doch wolken' op 3000 meter - waaruit sneeuw en ijzel een aanval doen op de vleugels van onze trouwe Dakota. Een ongelijke strijd overi gens, want de zich om de beurt opblazende handlers van de vleu- gel-de-icer kunnen het aan en bij plakken ge lijk vliegt het ijs van de vleugelrand af. Aan de Boulevards de Paris..." Zo vliegen we weer huiswaarts en voor mij is hiermee het Europa-vliegen Is eenmaal de baan vrij, dan verhui zen alle machines geleidelijk één ver dieping lager en is de Constellation „Venlo" met Snitslaar op de bok aan de beurt. Het systeem werkt perfect en is hoewel tijdrovend volmaakt veilig. Ik vraag mij wel eens af of de Buiksloters zich van de belangrijkheid van hun dorp in de vliegerij bewust zijn. Zouden trouwens de bewoners van Jaarsveld, Hoogezand en Klein Glenhout (Lb) vermoeden, dat tien tallen vliegtuigen dagelijks op deze omroepzenders navigeren? Dat de navigatie veel eenvoudiger geworden is, is maar goed ook, want de vlieger heeft heden ten dage zijn aandacht voor veel meer dingen nodig dan vroeger. Kwam jaren geleden een oude trouwe Fokker regelrecht met drie passagiers van Parijs, thans komt een Constellation van over de oceaan uit de Nieuwe Wereld en een Skymas- ter uit Cairo, Rome of Lissabon met een veertigtal passagiers op dienst- regelingtijd aan. DE vliegerij mag iets van het roman tische verloren hebben, minder in teressant is zij zeker niet geworden. Het is een mooi vak, een vak dat ik weer voor een paar weken gedaan, om onze koers weer eens naar het Verre iedere Hollandse jongen kan aanbeve- Oosten te verleggen. Een welkome afwisseling trouwens. Enfin ik hoef je niets len. En wij zullen vele jongens nodig te vertellen; als je in de kou zit verlang je naar de zon en loop je eenmaal hebben om, na een grondige training onder de Mata Hari dan wil je de kou weer in. Niets veranderlijker dan de en hard werken mee te helpen om onze mens. uet zijn een paar drukke weken geweest. Collega's op een grondcursus plaats in het wereldluchtverkeer te en zieken hebben ons handenvol werk bezorgd, maar het is prettig afwisselend handhaven, werk geweest. EINDELIJK weer eens in de Licht stad. Voor 't eerst sinds de oorlog, want hoe meer goud je op je mouw krijgt, hoe minder je op de korte lijnen als Londen, Parijs en Brussel komt te vliegen en hoe meer op de intercontinentale en grote Europese lijnen. In Parijs was het prettig en toch is er iets ik weet niet wat dat het huidige Parijs van vroeger doet ver schillen. Toch ligt het mozaïk in de Madeleine nog als vroeger, toch is de Metro nog even benauwd en zijn de Follies Bergère nog even slecht ge kleed. Heeft de Parijzenaar iets van zijn aangeboren gastvrijheid en vlot heid verloren? Heeft de verkeersagent zijn witte knuppel behouden, doch iets van zijn humor aan de moffen gelaten? De sfeer is veranderd, zoals in heel Europa Waar de Hunnen hun laars ge zet hebben. Of zijn wij veranderd? Amice, ik ben aan het filosoferen geraakt vertellen hoe Schiphol eergisteren bij slecht weer het luchtverkeer weer op uitnemende wijze heeft opgevangen. Follies Bergère zeven duizend voet, dat is ongeveer °vef *et h°e! ^aar en waarom van 2200 meter moet blijven rondvliegen. M opleiding tot burger vlieger zal ik 3 e Schiphol is in de wolken vliegend niet binnenkort wat vertellen Het zal hen moeilijk te vinden, daar helpt het d,e mat eel? ™ln of meer bevreesd hart o*„r„*omj voor hun eindexamens zitten zeker ïn- radio-kompas ons mee, dat afgestemd en vergeet je ondertussen te op het navigatie-baken een paar k.m. ten Noord-Westen van Schiphol uitstaat wanneer wij er overheen vlie gen. Zijn we eenmaal boven Schiphol dan moeten wij boven en om het- z.g. Holdingbeacon Buiksloot op de gege ven hoogte blijven vliegen. De situatie boven Buiksloot is dan zo, dat om de duizend voet een voor Schiphol be stemd vliegtuig rondcirkelt. Het doet mij altijd denken aan een warenhuis, b.v. „De Bijenkorf". Op de eerste étage vliegt de machine met beurt nummer één, deze mag naar gelijkvloers zak ken om te landen, terwijl daar boven op iedere verdieping zich een wachtend vliegtuig bevindt. Is Buiksloot met tien vliegtuigen „vol" dan worden soms andere ma chines nog naar Jaarsveld's omroep- zender verwezen om daar db een be paalde hoogte te wachten. Dit komt echter zelden voor. teresseren. Vóór ik ditmaal eindig nog dit; Stuur Viruly een exemplaar van deze brief. Hij heeft ontdekt dat ik poog te schrij ven. Of hij bang is voor concurrentie? Wel neen, daarvoor is hij een te pret tig collega! Tot kijk, TON. De beste zelfgefokte hond op de internationale rashonden show te Amsterdam was de Cocker Spa niel van mevr. T. v. d. Sandt de Venne uit Weert, welke bekroond werd met de medaille, toegekend door H. K. H. Prinses Juliana. Hilversum I, 301 m NCRV. 8, 13, 19, 20, 22 Nieuws 8,15 Gewijde muziek 9,30 Morgenconcert 10,30 Morgend. - 11,15 Zangrec. - 12 Wer ken van Bach. 12,35 Passiedienst 2,00 Orgelbespeling 3,20 Amster dams Kamermuziekgezelschap 4,20 Knapenkoor 4,45 Voor jongens en meisjes 5,35 Pianospel 6,30 Voor de Ned. Strijdkrachten 7,15 „De wederopbouw van Nederland" 8,08 Orgelspel in de Domkerk 8,50 Lij densmeditatie 9,10 Veelgevraagde platen. 9,30 Het Boston-Sympho- nie-Orkest 10,30 Gramofoonmu- ziek 10.45 Avondoverdenking. Hilversum H, 415 m. VARA. 8, 13, 18, 20, 23 Nieuws 8,15 Op gewekte morgenklapken 10,00 VPRO-Morgenwijding 11,30 VARA Populair non-stop-programma 12,00 Orgelspel door Johan Jong 2,00 Voor de Vrouw 3,00 Voor de Jeugd 4,45 Het stond in de krant 5,15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest 6,15 Vara-varia 6,30 „Heb ik iets aan psychologie?" 7,30 VPRO. 8.20 „Das Dreimadlerhaus" 9,20 „Het huis met de hoofden" De Britse democratie Overstromingen teisterden het land De sport wordt aan banden gelegd (Van een bijzonderen medewerker). Buiksloot: het lucht-parkeerterrein V T K kreeg, komende uit Parijs een zeer I matig weerbericht van Schiphol. We hadden een hele slok benzine aan boord, zodat we overal in West-Europa nog terecht zouden kunnen. Boven Holland kregen wij beurt nummer ze- een. Zegt het je iets? 't Is vrij eenvou dig en het zal je ongetwijfeld interes seren. Wanneer je bij slecht zicht bo ven Schiphol komt, krijg je per radio een landingsbeurt en een vlieghoogte op. Meestal is het zo, dat je, wanneer je beurt nummer zeven krijgt, je op Drie jaar tussen leven en dood Vijf minfcten voordat de executie van vijf van rituele moord beschul digde West-Afrikanen zou geschieden, werd bevel gegeven de terechtstelling op te schorten, en wel naar aanleiding van een door een Londens advocaat, die namens de veroordeelden op treedt, op den Britsen eersten minster ^ee>^e(*aan beroep. Gistermiddag zou dit beroep behandeld worden. pe vijf beschuldigden zijn reeds drie jaar geleden veroordeeld en de mededeling, dat zij sedertdien vijf of zesmaal naar de galg zijn gevoerd, heeft onlangs in het Britse Lagerhuis tumult veroorzaakt. Wij hadden hier te lande tekort. Toch voeren wij nog uit. Dingen van weelde missen wij niet alleen, om hoogst noodzakelijke levensbenodigd heden zitten wij te springen. Toch voeren wij ook die nog uit. Uitvoer door een verarmd land is voor de verarmde bewoners een steen des aanstoots, erger nog als dat lana eens rijk was, onverdraaglijk bijna als zij ervan vernemen en bespeuren zonder te begrijpen. Wij zijn arm en wanen ons rijker dan wij zijn. De geldruimte van het verlopen jaar droeg tot die waan helaas bij. 1938. Wij voerden voor ruim 40u millioen gulden meer in dan uit. Het was een weelde, die wij ons konden veroorloven. 1947. Nu voeren wij ook in. Maar het is bittere noodzaak, geen weelde. Nu kunnen wij ons dat alleen veroor loven als wij ook uitvoeren, zo veel en zo goed wij maar kunnen. Uitvoer dus, veel en goed. Wilt ge veel uitvoeren, dan moet ge veel produceren. Daartoe behoeft ge machines, grondstoffen, arbeiders. Machines gingen. Wij weten waar heen. Die bleven, sleten. Nieuwe ko men niet in overvloed. Voor grond stoffen zj'n wij veelal als voorheen, op het buitenland aangewezen. Hei aantal beschikbare arbeiders is min der dan vóór de oorlog. Militaire dienst en zwarte handel slokken een paar honderdduizend op. In de productivi teit van wie na lediggang en sabo tage weer aan de gang gingen ls misschien driekwart van weleer. Is dan de roep: „alle hens aan dek" overdreven? Is dan de hoop op aller inspanning in het belang van ieder en van allen niet gewettigd? Een werk-volk, een sterk volk. Het kan niet korter worden gezegd, en niet juister. Maar veel moet ditmaal met goed samengaan. Ook hiervoor staat de Vereniging „Nederlands Fabrikaat" op de bres. Gij wildt in den vreemde eer in leggen met Uw product. Dan moet gij het ook goed maken. Het gaat om onze naam. Van een goede naam hebt ge plezier, binnenkort; van een slechte krijgt ge verdriet, ter stond. Tot de bevordering van de uitvoer als hier bedoeld, kan ieder een steen bijdragen, reeds door te begrijpen: het moet. Wie durft aan die steen nog aanstoot nemen? Dr. J. P. Duyverman, Alg. Secr.-Penningmeester Ver. „Nederlands Fabrikaat" Wij Hollanders hier in Engeland mogen ons gelukkig prijzen. Kaas, spek en eieren mogen dit jaar, res pectievelijk in hoeveelheden van 4000 ton, 5000 ton en 90.000.000 st. vanuit Holland in Engeland inge voerd worden. Eindelijk wer- eens Hollandse kaas op onze bonnen in plaats van de veel minder smake lijke Engelse, Amerikaanse of Aus tralische. En eindeljjk kans op wat meer eieren. Zo juist las uw briefschrijver in de Noordhollandse Courant, dat met Pa sen in Holland een extra verstrekking van 5 eieren de persoon wordt gege ven. Hier in Engeland zag een gezin van 4 personen (w.o. een baby) ae laatste 4 weken totaal 4 eieren. Men kan zich voorstellen hoe wij het pas gesloten EngelsNederlandse han delsverdrag om materiële redenen op prijs stellen. Toch moge uw briefschrijver langs deze weg op bescheiden wijze waar schuwen tegen het afstaan van dit voedsel ter bevordering van uw ex port. Brooddistributie was hier in Enge land niet nodig geweest als niet 450.000 ton graan gegeven was aan de noodlijdende bevolking van Euro pa. Dit is natuurlijk zeer liefdadig, maar diezelfde noodlijdende bevolking in Albanië vindt daardoor ook nog de kracht om een mijnversperring te leg gen in de hoop, dat er Engelse oor logsschepen oplopen. Wat ook prompt gebeurde en 44 opvarenden het leven kostte. Een hoeveelheid van vijf mll- loen ton steenkool had een crisis, die we thans hier aan het doormakeH zjjn, kunnen voorkomen. Maar negen millioen ton werd naar hetzelfde adres als het graan uitgevoerd. Dit alles waren bezwaren, die mi nister Churchill in het Lagerhuis naar voren bracht tegen het door den Eersten Minister opgestelde „White Paper" (Witboek) aangaande de economische toestand in het Konink rijk. De hoofdmomenten uit Churchill's betoog waren: „De lening, die wij van de Ameri kanen kregen, wordt besteed met een domheid, die aan krankzinnigheid grenst". Over de voedselpositie zeide hij: „Het Engelse volk is ondervoea. (De socialisten schreeuwden: „Daar zie je zelf niet naar uit"). Wij zijn minder goed gevoed dan het Holland se volk ondanks 5 jaren nazi-tiran nie". En betreffende Duitsland merk te hij op: „Wij besteden f 120.000.0uu om de problemen van Duitsland op te lossen en het gouvernement kan onze eigen problemen niet aan!" En daarna keerde hjj zich recht streeks tot de regering: „Wjj kun nen niet de bloedgevers zijn voor leder ander en het gouvernement heeft geen begrip hoe wij voor ons zelf moeten zorgen. Het maakt En geland tot een hoop brandhout'. Wij conservatieven hebben geen ver trouwen in de regering en wjj be schouwen haar aanbljjven als een nationale ramp!" Op het ogenblik vertoeft hier als gast van het Britse Lagerhuis een Russische parlementaire deputatie. Zij wordt overal rondgeleid en is vrij te gaan waar en waarheen zij wil. Zouden de Russen ook op een Zon dagmorgen in Hyde Park gaan kijken naar de openbare debatten, die daar op een sinaasappelkistje geleid wor den? Zij zouden zien wat in Enge land de betekenis is van het „vrije woord"! Misschien zijn zij aanwezig geweest op de publieke tribune van het Lagerhuis tijdens het „White Paper" debat. Dan zullen zij ver baasd zijn geweest over de critiek op de regering, die zo maar ongestraft naar voren gebracht kan worden. Maar zij zijn zeker niet geweest in de ziekenkamer van minister Morrison, één van Churchill's felste tegenstan ders. Zij zouden dan de bloemen van laastgenoemde aangetroffen hebben. Ziehier drie voorbeelden van ware democratie. Na sneeuw en ijs, wordt Engeland thans bezocht door overstroming en storm. Tengevolge van de dooi en de nog steeds bij tussenpozen neerstro mende regen is de Theems buiten haar oevers getreden en zijn enige duizenden hectaren grond in de Theemsvallei overstroomd. In een stad als Maidenhead (zoiets als Amersfoort) staat het water 6 vioet in de hoofdstraten. Een van Lon- den's grootste watervoorzienings plaatsen de „Lea Bridge Water works is overstroomd, waardoor de toevoer naar ruim een millioen Londenaars moest worden afgesne den. Duizenden moesten geëvacueerd worden. Een hevige storm belette hei reddingswerk, waaraan amphible- tanks en landingsvaartuigen deelna men. Ook deze overstromingsramp zal de voedselpositie niet verbeteren. De minister voor voedselvoorziening, Strachey, heeft gezegd, dat hij geen voedselcrisis voorzag. Gezien wat ge volgd is op een dergelijke mededeling van zijn collega voor kolenvoorzie- ning, vreest men hier thans het erg ste. Ten einde het aantal werkuren te vermeerderen zullen voorlopig de (Van een United Press-correspondent) Zowel de pro- als de anti-roya listische Griekse kringen in de Britse hoofdstad, achten het una niem onwaarschijnlijk, dat koning George afstand van de troon zal doen om wille van de liefde ener gescheiden Engelse, in wie hjj zich naar verluidt verliefd heeft. Zij zeiden dat Koning George deze affaire „uiterst delicaat" behandelt en dat „de vrouw in kwestie" niet in politiek geïnteresseerd of belast op macht is. Zij beschreven Koning George's vriendin als een „discrete Engelse vrouw" gescheiden echtgenote van een kolonel in het Indische leger die zich omstreeks Kerstmis bij Ko ning George in Athene heeft gevoegd Het paar zou elkander voor het eerst hebben ontmoet gedurende de eersie ballingschap van den monarch in En geland, vóór 1935. Griekse republikeinen, hoewel zij nooit verwacht hebben dat de roman tische affaire aanleiding tot abdicatie zou worden, hadden gehoopt dat Koning George gedwongen zou wor den zijn troon op te geven op grond van een bepaling van het Ameri kaanse hulpplan. Thans zijn zij er echter van overtuigd, dat dit 'n vrome wens is gebleven en nu geloven zij dat de nieuwe Amerikaanse belang stelling voor Griekenland de monar chie eerder zal consolideren dan ten gronde richten. Republikeinse kringen zeggen, dat Koning George er niet de man naar is om zijn troon op te geven zonder sterke druk van buitenaf of een succesvolle revolutie in Griekenland. Bovendien hebben de gematigde re publikeinse partijen zich met het regime verzoend en hebben hun lei ders Venizelos en Papandreou hoge posten geaccepteerd in een coalitie-re gering onder een royalistischen pre- Qeeft glans aan Uw haarl Glanzend en opvallend mooi wordt ook Uw haar door regelmatige was- sching met de zeep- en alkali vrije blond i donker kinder - shampoon Koning George II van Griekenland mier. Zelfs de extremistische repu blikeinen, de partij van de EAM- coalitie, eisten niet regelrecht ai- schaffing van de monachie of abdi catie van den Koning, doch wilden dat een constituerende vergadering bjjeen zou worden geroepen, welke vrijelijk een besluit over de constitu tionele kwestie zou nemen. „door de weekse" sportevenementen in Engeland verboden zijn. Dit is een slag voor het Engelse volk. De mid- weekse voetbalmatches trokken des tijds altijd volle tribunes. De gehele competitie was er op berekend en men weet niet hoe deze achterstand in te halen. In Londen alleen zijn door de week minstens 25 grote hondenren- nen. Zij brachten aan „vermake lijkheidsbelasting" 3 millioen liona per jaar op. Het is onmogelijk al deze rennen op Zaterdag te houden. De schat kist zal er slecht bij varen. Er is veel reden tot klagen in En geland, maar desondanks steeds weer het optimisme, dat na regen zonne schijn komt en een grote dosis humor en zelfvertrouwen. „No panic! and only one crisis at the time!" was de spreuk, die ik dezer dagen bij één van mijn Engelse collega's op de tafel zag staan en dat typeert Engeland. 23 door Tj. Adema Ouwe Dirk nam de brief over en las hem langzaam en nadrukkelijk. „Dat 's vast van die stofzuigerfa- briek", zei hij, „ze motte zeker nog geld van je hebben". „Ze moeten niks hebben", zei Hans. „Ik ben niemand wat schuldig". „Dan wille ze je weer in dienst ne me", dacht Dirk. „Ze durreve 't zelf niet te vrage en dan neme ze maar 'n advocaat". „Maar waarom zouden ze me terug willen hebben?" vroeg Hans, verbijs terd. „Ik heb in drie maanden maar één stofzuiger op afbetaling verkocht en de kerel die ze kocht heeft na de derde termijn nooit meer een cent ge- gven, zodat ze het ding terug moesten halen. Bovendien was mijn positie daar niet van die aard, dat ze mij WelEdelgeboren Heer zouden noe men". „Wachteris, wachteris", zei Dirk na denkend. „Hebbie misschien iets met de justitie gehad? Je weet soms niet hoe zulke avecate 'n zaakie anpakke waar voor derlui nog wellerus een tlkkie reclame in kan zitte". „Maar ik heb heelmaal niets met de justitie", legde Hans uit, „en als het wel zo was, dan zouden ze toch zeker de tijd voor een conferentie niet aan mij overlaten en van 'n vererend be zoek spreken. Er' staat duidelijk, dat het voor een particuliere aangelegen heid is. Wat denkt u dat ik doen moet?" „Je gaat neturelijk", besliste Dirk. „Man, je ken ommers nooit wete, wat zo'n hoge meneer je te vertelle heb. Je ken wel een erfenis hebbe gekre- ge". „Dan zou ik door een notaris ge schreven zijn", dacht Hans. „Affijn", zei Dirk, „morgen is het Donderdag, dus heb je je briefie pre cies op tijd. Dan mot je maar een uur tje vrij vrage. En asse je wat weet, mot je het me 's komme vertelle. Je begrijpt, dat ik d'r verschrikkelijk nieuwsgierig naar ben". „Het vervelende", bedacht Hans, „ls dat ik zo slecht in mijn kleren zit. Ik heb in mijn koffertje nog een schoon overhemd, een boord en een paar he le sokken, maar mijn costuum ziet ex nou juist niet naar uit om vererende bezoeken af te leggen, vooral niet als ze verwachten, dat er een WelEdelge boren Heer zal verschijnen. Hoe zou den ze aan mijn adres gekomen zijn?" „Dat zei je morge wel hore", voor spelde Dirk. Hans van Linschoten liet zijn blik over zijn vettig confectiepakje en zijn rafelige broekspijpen glijden. „Un homme bien habillé en vaut deux", had hij eens in de paskamer van een Haagsen kleermaker gelezen. Een man die goed gekleed is, telt voor twee. Wat zijn kleren betrof, telde hij niet eens voor de helft en hij bedacht met schrik, dat hij zich in drie dagen niet geschoren had en daarvoor mor genochtend, zeker niet de tijd zou kunnen vinden. „Weet u hier een barbier in de buurt?" vroeg hij. „En of", zei Dirk, „m'n eige baard schrapper, een beste hoor". H(j zei het zo trots of hij over zijn particuliere lijfarts sprak. „Dan zal ik afrekenen", zei Hans. „en dan gaan we er direct even naar toe". „Van der Kop", zei Dirk, toen ze onderweg waren, „is lijkdienaar van zijn vak, maar d'r benne niet alle da ge lijke, tenminste niet voor hem, want een ander mot ook leve. En om dat ie oorspronkelijk barbier van z'n ambacht was, heb ie 't zaakje weer an 't rolle gebracht en nou heb ie een heel aardig bedrijfie. Hier de steeg door en dan rechtsaf en dan benne we d'r". Hij ging Hans voor naar een pot- huisje, waar ze moesten bukken om onder de deur door te kunnen cn waar, in een eenvoudig kelderver trekje, naast een afwasbakje een ta fel stond met een spiegel er voor en een oude scheerstoel er achter. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3