onger-demonstraties te Dusseldorf r Wat ons lot zou zijn - Britse militaire auto's met stenen bekogeld BELANGRIJKE TEGEMOETKOMING aan belastingplichtigen x Weec&eckht als HITLER gewonnen had Constructieve samenwerking DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ernstige uitbreiding gevreesd Een woedende menigte Van nabij en verre Spoor van de vermiste Dakota De prijs van sigaren Nieuwe ranisoenbonnen voor textiel Nederlandse iroepen uit Indonesië terug Zijn ogen leven voort "N V.J Ouderdomsvoorziening door Tweede Kamer aanvaard Em draaiorgel voor Michigan K.L.M. -jiam een grote vlucht BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 29 MAART 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 259. r wjfi&viimg uu.il uk ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f. 1.10 per maand f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Britse militaire auto's werden omvergegooid en met stenen bekogeld tijdens honger-demonstraties te Dusseldorf. Meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen hadden zich in een park in het centrum van de stad verzameld. Zij droegen borden met opschriften als „Geen voedsel, geen werk" en „Laat onze kinderen niet verhongeren". De plaatselijke vakverenigingen hebben een algemene staking van een dag bevolen, die het vervoer en de fabrieken heeft stilgelegd. Sedert de vroege morgen trokken lange rijen arbeiders, vrouwen en kin deren door de straten en tegen 11 uur nam de demonstratie nog steeds in omvang toe. De weinige Britse militairen, die zich op straat bevonden, werden met schimpscheuten bejegend. De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Britse wagens het binnenrijden te beletten. Resolutie aan den stads- commandant Fritz Stahl, voorzitter van de vak verenigingscommissie, deelde de menigte door middel van luid sprekers mede, dat de vakvereni gingen niet zouden rusten, alvo rens de „huidige catastrophe" zou zijn afgewend en het geweten van de wereld zou zijn wakker ge schud. Een Brits officier van poli tie zeide, dat de politie versterking had ontvangen. Hij wilde echter niet zeggen, of er Britse troepen gemo biliseerd werden. Na de demonstratie heeft een dele gatie van arbeiders den commandant Van de stad een resolutie overhandigd, waarin wordt gezegd, dat men door de voedselnood spoedig aan het einde Van zijn krachten zou komen. De reso lutie omvat voorts de volgende punten: Alle in 1946 ontbonden burgerlijke Comité's dienen onmiddellijk weer te worden ingesteld. De zuivering moet bespoedigd worden. Er moeten com missies worden ingesteld met tot taak de vrijmaking en ter beschikking stel ling voor de algemene consumptie van alle resterende voedselvoorraden, daarbij inbegrepen aardappelen en groente. De resolutie wil voorts verwijdering Van alle ongeschikte ambtenaren op tet gebied van de voedselvoorziening, die moeten worden vervangen door „werkelijk democratische strijders". Er moeten stappen worden genomen om voedsel uit andere gebieden naar Dus seldorf te brengen. Door middel van agrarische hervormingen moet van het beschikbare land een zo intensief mo gelijk gebruik worden gemaakt. De Britse militaire autoriteiten te Dussel dorf moeten de bestuursraad verzoe ken de economische grenzen tussen de lönes op te heffen. De resolutie zegt tenslotte, dat de vakverenigingen wekenlang hebben ge tracht het nemen van uiterste maatre gelen te voorkomen, doch dat zij nu aan het einde van haar krachten waren gekomen. In een stadswijk haalden woedende demonstranten de inzittenden uit een auto van het Britse militaire bestuur en reden daarop de auto in het water. Van verschillende Brit se auto's werden de ruiten ver brijzeld. Een lid van de bestuurs commissie verklaarde: „Zij schij nen twist te zoeken en een kleinig heid kan tot geweldpleging op grote schaal aanleiding geven". Een historisch moment. De ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati. Links: Soetan Sjahrir, rechts: prof. Schermerhorn. Deze foto werd per vliegtuig van Batavia naar Singapore gebracht, vandaar radio grafisch naar Londen overgebracht en van Londen weer per vliegtuig naar Nederland vervoerd 1 A Nadat de demonstranten uiteenge dreven werden, bleven de winkels en fabrieken te Dusseldorf gesloten. Ook het verkeer stond stil. Volgens berichten uit Essen zouden alle industrieën, behalve de mijnen, aan een algemene staking deelgenomen hebben. Er werd echter niet gedemon streerd. Een delegatie uit Essen is in Dusseldorf aangekomen om besprekin gen te voeren met plaatselijke Duitse bestuurshoofden. Een hoge Britse functionaris ver klaarde gisteravond dat de stakingen en demonstraties in het Ruhrgebied door politieke agitators worden geor ganiseerd om op de conferentie te Mos kou invloed uit te oefenen. Vooral lagere inkomens zijn er mee gebaat PLAATSELIJK REGENBUIEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Weer wat toenemende wind, voor namelijk uit Oostelijke richtingen. Zwaai- bewolkt met opklaringen. Plaatselijk regen of regenbuien. Weinig verandering van tempera tuur. Het eerste teken, dat wellicht een aanwijzing kan zijn voor de vindplaats van de in Noord-Australië verongeluk te Dakota, is een bericht, dat van een klein veestation, minder dan 500 km van Cloncurry in NW. Queensland te Brisbane is ontvangen. Volgens dit be richt heeft een groot vliegtuig te om streeks negen uur in de avond van 25 Maart boven een boerderij gecirkeld. Juist in dit gebied worden thans door de Nederlandse en Australische vlieg tuigen dan ook nasporingen gedaan. Stormachtig weer en slecht zicht be moeilijken de activiteit nog. steeds. VIER JAAR VOOR MUSSERT'S SECRETARESSE. x Het Utrechtse Tribunaal adviseerde tegen de 60-jarige Chr. W. Bilderbeek, die van 1923 af secretaresse van Mus- sert is geweest, 4 jaar internering, ein digende op 12 Mei 1949, ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van het leven, verbeurdverklaring van haar vermogen tot 2900 en van Duitse ef-' tecten tot een waarde van 5000. Van bevoegde zijde deelt men ons. het volgende mede: „Tengevolge van de achterstand, die in de laatste oorlogswinter en daarna, bjj de belastingdienst is ontstaan zijn de inspecties in het algemeen met het opleggen van de definitieve aanslagen in de inkomstenbelasting voor 1944 en 1945 nog niet ver gevor derd, Velen zullen voor die jaren nog een min of meer belangrijk be drag moeten opbrengen boven het geen zij reeds in de vorm van loon- of dividendbelasting hebben voldaan. Vooral voor de belastingplichtigen met lagere inkomens kan het zeer bezwaarlijk zijn thans over genoemde oude jaren nog belasting te moeten voldoen. De minister van Financiën heeft nu een regeling getroffen, waardoor aan deze moeilijkheid, zo veel als mogelijk is, wordt tegemoet gekomen. In deze regeling is ook de inkomstenbelasting over 1946 betrol ken. De regeling die hier niet volledig kan worden weergegeven houdt in de eerste plaats in, dat over 1944, 1945 en 1946 genoten ziekengelden, kinder bijslagen en dergelijke uitkeringen in gevolge de sociale verzekeringswetten, waarop geen belasting wordt ingehou den, geen aanslagen meer zullen wor den opgelegd. Definitieve aanslagen over 1944 en/of 1945. die reeds zijn op gelegd (het aantal daarvan is nog niet zo heel groot) zullen op verzoek van den belastingplichtige worden herzien; wat op zulk een definitieve aanslag reeds mocht zijn betaald zal dan even tueel worden teruggegeven. Ook werknemers (en gepensionneer- den), die in 1944, 1945 of 1946 laast hun loon (pensioen) nog een bedrag aan rente, huur of dergelijke nevenin komsten hebben genoten, worden tege- De wereldvoorraad van sigarentabak is zeer klein, en de prijs is dientenge volge sterk opgelopen, speciaal van de voor dekblad bruikbare tabak. Dit heeft onvermijdelijk invloed op de prijzen van sigaren, die dan ook op 1 Maart j.l. gemiddeld iets duurder zijn geworden. Deze prijsverhoging geldt echter niet voor alle sigaren. In de nieuwe prijsregeling voor sigaren, die 1 Maart in werking trad, is voorgeschre ven, dat 75 procent van de totale pro ductie niet duurder mag zijn dan ge middeld 12% cent per stuk plus opcen ten. Daarbij is inbegrepen, dat 20 procent van alle sigaren in de prijs klasse van 10 cent moeten worden ge maakt, De overige 25 procent mag dan tegen hogere prijs worden verkocht, met die verstande, dat de maximum prijs van sigaren 20 cent per stuk plus opcenten bedraagt raoetgekomen Indien de neveninkom sten per jaar niet meer dan f500 heb ben bedragen, en het gehele inkomen per jaar niet meer dan f 4500 beliep, wordt in het algemeen een bedrag van f 100 of f 200 inkomen buiten aanmer king gelaten. Ook hier is herziening van reeds opgelegde definitieve aan slagen over 1944 en 1945 mogelijk. Belastingplichtigen, die niet werk nemer of gepensionneerde zijn, b.v. kleine renteniers, worden op de ge bruikelijke wijze aangeslagen. Indien het voor hen buitengewoon bezwaar oplevert een (definitieve) aanslag te voldoen, kunnen zij zich met een verzoek om afschrijving (kwijtschei ding) wenden tot den directeur van 's Rijks belastingen en domeinen, onder wien zij ressorteren. Betaling in vijf termijnen De directeur zal bij de behandeling van het verzoek in het oog houden, dat bovengenoemde tegemoetkoming voor werknemers en gepensionneerden met enige neveninkomsten gelden en dat dus de rechtvaardigheid .gebiedt, dat anderen in soortgelijke positie ook enigszins worden tegemoetgekomen. Over voorlopige aanslagen voor 1946 dient men zich eventueel voo. uitstel met den ontvanger te verstaan. De minister heeft tenslotte nog be paald, dat het voorschrift, dat een de finitieve aanslag binnen een maand moet worden betaald, voor de aansla gen over 1944, 1945 en 1946 niet zal gelden; deze zullen in het algemeen in vijf gelijke maandelijkse termijnen kunnen worden voldaan. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van 1 April a.s. nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik zullen worden genomen, welke gekenmerkt zijn door de aanduiding „C 82". De oude bon nen, gemerkt „B 82", Dlijven voorlo pig geldig. t .s. moeders zullen in de vervolge circa 16 weken vóór de bevalling plaats van de textielkaart VF 605 (waar op 100 geldige punten voorkomen), 100 rantsoenbonnen voor textiel ontvangen. Na de geboorte van de baby wordt de textielkaart VA 705 uitgereikt, waarop successievelijk punten zullen worden aangewezen. Naar leden van de Indonesische dele gatie op de Aziatische conferentie in een verklaring mededeelden, bete kent de ondertekening van de Ned.- Indonesische overeenkomst, dat de Nederlandse strijdkrachten in Indo nesië in geen enkel opzicht meer een taak te vervullen hebben en onver wijld moeten worden teruggetrokken. Het Bureau voor de Volksstelling in de V. S. deelt mede, dat er thans 2.490.000 werklozen 2ijn in de V. S. Dit is een ver meerdering van 560.000 sinds November j.l en van 90.000 sinds de vorige maand. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aan genomen, waarbij de inkomstenbelasting dit jaar met bijna vier milliard dollar zal worden verminderd Het ontwerp gaat thans naar de Senaat. De V. S. heb ben aan Hongarije een nieuw crediet van 15 millioen dollar voor het kopen van Amerikaanse surplus-goederen verleend. Hongarije heeft hierdoor in totaal 30 mii- l'oen crediet voor overeenkomstige aan kopen verkregen. 1De adviseurs van de Commissie-Generaal, prof. mr. dr. J H W Verzijl en prof. Posthuma zijn gis- termorgenN per Skymaster naar Nederland vertrokken. In België mogen Vanaf 1 April koffie, vleesconserven, kaas en visconserven zonder bonnen worden ver kocht. Het hoofdkwartier der com munisten te Grenoble (Frankrijk) is door een explosie zwaar bzscl\adigd. De bekende circusdirecteur Karei Strassbur ger is te Hilversu^p met de hogeschool rijdster, mej. Regina Strassburger, in het huwelijk getreden. Om half zes is gistermorgen sinds 13 December 1946 Van Lemmer uit de eerste sleep over het IJ&- selmeer vertrokken. Zij bestond uit 3 schepen met het doel Amsterdam Na een langdurig debat heeft de Franse Nationale Vergadering de tot het uiterste beperkte militaire begroting voor d^ tweede vier maanden van 1947 ten be drage van ruim 127 milliard francs goed gekeurd. Te Oslo wordt een dezei dagen een schip met 400 ton bananet verwacht, die over het gehele land ge distribueerd zullen worden. Sinds de laat ste distributie van bananen is bijna één jaar verstreken. Paul Meynard Skaug, een 24- jarige jongeman, die wegens moord ter dood was veroordeeld, vermaakte vóór zijn executie in de Amerikaanse staat Nevada één zijner ogen aan een bewaker van de gevangenis, die bevriend met hem was; het andere oog be stemde hij voor een geestelijke, die net als de bewaker enkele ja ren geleden door een ongeval een oog had verloren. De overplan-f ting verliep met succes en zo kij ken de ogen van een dode in het hoofd van levenden weer verder de wereld in. De ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati. Een kijkje in de troonzaal van het paleis Rijswijk tijdens de rede van Soetan Sjahrir. (Per vliegtuig en radio overgebrachte foto). Felix Kersten, een Finse masseur, die Himmler, Ribbentrop, Ley, Hess en andere Nazi-oorlogsmisdadigers onder zijn klanten telde en toch, blij kens het getuigenis van den feilen anti-Nazi Konrad Heiden, er in slaagde duizenden slachtoffers van de Duitse barbarij in Zweden en Zwitserland in veiligheid te stellen, doet thans ln Amerika een boekje open over wat hij al knedend en masserend te weten kwam. Als Hitier gewonnen had, weet TIME hem na te zeggen, zou Duits de officiële voertaal van Europa zijn geworden. Engels en Russisch zouden meteen verbannen zijn; Nederlands, Deens, Pools, Noors en Zweeds zouden nog een tiental jaren geduld zijn. In het Westen zou uit brokken van Frankrijk, Zwitserland, België en Luxemburg de staat Bourgondië zijn gesticht, met als hoofdstad Gent of Dijon, en als rijkskanselier van dit „Bourgondische Rijk" zou zijn opge treden de Belgische fascistenleider Léon Degrelle. De Nederlanders zouden, uit wraak voor hun verzet, als kolonisten naar Polen overgeplant worden, zo tussen de Boeg en de Weichsel. Het Neder landse grondbezit en het Nederlandse kapitaal zouden aan het Reich ver vallen en onder de S.S.-ers verdeeld worden, die dan de „S.S. Provinz Niederlande" gesticht zouden hebben. De Europese aristocratie zou worden uitgeroeid. De prinsen en prinsessen van Duitsen bloede zonden na een monsterproces in het publiek voor het Keizerlijk Paleis te Berlijn worden terechtgesteld, beschuldigd van deca dentie, spionnage en hoogverraad. (Van onzen parlementairen r redacteur). Aanneming van de noodregeling- Ouderdomsvoorziening stond, na de behandeling op eergistermiddag en avond, vast. Maar toen de Tweede Kamer gisteren de wetsvoordracht aanstonds na afstemming van eni ge amendementen z.h.st. aanam, werd minister Drees van alle kanten hartelijk geluk gewenst met zijn suc ces. Dat minister mr. P. LieftincK, die de debatten ook had meegemaakt, als bewaker der schatkist, mede wat handjes te drukken kreeg, laat zich denken Nu de Eerste Kamer! Uit erkentelijkheid voor de hulp aan Nederland, verstrekt door de stad Hol land in Michigan, die voor een half millioen dollar goederen naar Neder land zond, wil de burgerij van Amster dam een draaiorgel zenden naar het Amerikaanse stadje, meldt het „Vrije Volk". Het stadje telt 20,000 zielen, vrijwel allen van Nederlandse afkomst. Het orgel zal jaarlijks gebruikt wor den op het grote Hollandse tulpenfeest- De ondertekening van het basis- accoord dat te Linggadjati werd be reikt, opent de mogelijkheid van ver der vreedzaam overleg tussen de repu bliek en de Nederlandse regering tn thans kan worden gewerkt aan de staatkundige constructie van de Unie. Dat de moeilijkheden vele zijn zal door niemand worden ontveinsd. De rege ling met de Grote Oost is vrij een voudig geweest, maar ten aanzien van de verhouding tussen de republikeinen en de Nederlanders is de sfeer vertroe beld en is er veel haat gezaaid. Ook door de oppositie welke in ons land met grote felheid tegen Linggadjati is gevoerd en waarvan de leiders der Re publiek natuurlijk niet onkundig ge bleven zijn. Daarbij komt nog het ge vaar, dat de inlandse bevolking, welke zich thans bevrijd voelt van wat het als Nederlandse overheersing heeft beschouwd, niet altijd blijk geven zal van gematigdheid nu het de weelde der vrijheid en der betrekkelijke on afhankelijkheid geniet. Een spreek woord zegt, dat men daartoe sterke benen behoeft. En dan is er het verschil in de op vatting van het begrip démocratie. Voor den Nederlander is dit begrip eenvoudig genoeg. Hij is er als het ware mee opgegroeid. Sinds hier het algemeen kiesrecht werd ingevoerd brengt onze regering in waarheid ten uitvoer wat de meerderheid des volks verlangt en vertegenwoordigt zij dit volk. Maar binnen de grenzen der Republiek is het zo eenvoudig niet. Daar vertegenwoordigt de regering of tracht zij te vertegenwoordigen niet een enkel maar vele volken en wel volken van zeer heterogene ge aardheid, en voldoet zij nog geenszins aan de eis, dat zij haar gezag aan alge meen kiesrecht ontleent. Het grootste deel der inlandse bevolking staat nog vreemd tegenover het begrip demo cratie, zoals dit in West-Europa wordt opgevat. Er zal veel tijd, veel tijd rovende scholing, nodig zijn om het daartoe op te voeden. In dit opzicht staat de regering der Republiek voor een zware taak en zal ook onze regering tal van moeilijkhe den hebben te overwinnen, moeilijk heden niet slechts op staatkundig doch ook op economisch gebied. En de Ne derlander, die voortaan in Indië zijn werkzaamheid vinden wil, zal er zeer ernstig op bedacht moeten zijn, dat zijn verhouding tot de inlandse bevol king een andere geworden is dan zij tot dusverre is geweest en dat dus ook zijn houding tegenover den inlander een andere dient te zijn, wil vrucht bare en vreedzame samenwerking tot stand worden gebracht. Die samen werking is thans broodnodig, meer dan ooit. Dat de moeilijkheden en de gevaren welke ons wachten vele zijn, daarom trent hebben de sprekers, die, na de ondertekening van het accoord, in het paleis te Rijswijk het woord hebben gevoerd, zich met grote openhartigheid uitgesproken. Prof. Schermerhorn heeft gewag gemaakt van de „moei- li.lkheden en gevaren" welke nog voor ons liggen en van „de onvermijdelijke onzekerheid" waarin wij verkeren, en dat met het proces der geestelijke en maatschappelijke ontvoogding in Indië misschien pas een begin kan worden gemaakt. Een „broos begin", zei hij nog, en hij sprak van „een smal pad dat voert langs afgronden van wan trouwen". Ook Sjahrir heeft van wan trouwen gewag gemaakt en van twij fel en van grote onzekerheid, ja, van haat. Maar gelukkig heeft hij ook ge wezen op „een innerlijke verheldering en zuivering van de atmosfeer". Inderdaad, ware deze er niet, de overeenkomst zou nimmer onderte kend zijn. Nu de handtekeningen zijn gezet moet men het beste ervan hopen. „Er is haast bij de verwerkelijking van dit verdrag", heeft dr. Van Mook tenslotte gezegd, „want het land 15 arm, het snakt naar herstel van de rust en hernieuwing van de werk zaamheid". Men kan nu trachten tot constructieve arbeid over te gaan. Moeilijk zal het zeer zeker zijn. U. De KLM vervoerde in 1946 driehonderd twintig duizend passagiers en ruim twee millioen kilogram vracht. Haar vliegtui gen legden in dat Jaar bijna zeventien-en een-half millioep kilometer af. De to tale lengte van' het luchtnet der KLM bedraagt thans ongeveer zestig duizend kilometer. GEEN KINDERBISCUITS OP DE BLOEMBON. In de bonnenlijst die op Donderdag 27 Maart is gepubliceerd, is door de afd. voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning abusievelijk achter bon 68-U Re serve voor 600 gram bloem vermeld, dat desgewenst op deze bon ook kin derbiscuits gekocht kunnen worden. Dit is echter, naar benoemde afd. voorlichting thans meldt, niet het ge val. Kinderbiscuits kunnen uitsluitend op een bon voor rijst worden betrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1