Stad en O Een honderdjarige in de bloei van haar leven [EPTUNUë De Alkmaarse Nuisspaarbank jubileert Een lange rij van sprekers Engelse kinderen zoeken onderdak La Chanson de Montreux Tentoonstelling Jonge Beeldende Kunstenaars Kolendiefstal Bergen WEEST OP UW HOEDE De Rode Haan dwaalt rond Marktberichten Nog steeds bevroren leidingen Langedijk y Prijzencommissie A Stompetoren. Haarlem bereil Sparen is de bron van volkswelvaart In de met vele bloemstukken en planten versierde kleine zaal van de Harmonie heelt het bestuur van de Alkmaarse Nutsspaarbank Zaterdag middag het 100-jarig bestaan dezer nuttige instelling herdacht. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wjj op het voltallige college van B. en YV. met den gemeentesecretaris burgemeester prof. mr. Koelma was door onge steldheid verhinderd de oud-burgemeesters mr. W. C. Wendelaar en jhr. mr* O. van Kinschot, hoofdambtenaren en ambtenaren der gemeente, be stuursleden van diverse spaarbanken in den lande, den president van de rechtbank, mr. Krabbe, den voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Arntz en zeer vele belangstellenden uit Alkmaar en omgeving. Aanwezig waren ook de heren F. H. Ringers en Vasbinder als bestuurs leden van het Timmer mansziekenfonds, de oud ste instelling, die als spaarder van de Nuts spaarbank gebruik heeft gemaakt. Dit fonds werd eveneens in 1848 opgericht en wel door den grootvader van den heer Ringers. Diens zoon, de heer F. H. Ringers Sr., volgde zijn vader in 1883 als penning meester op en werd als zodanig in 1921 weer door zijn zoon, den heer F. H. Ringers, vervangen. Het is zeer opmerkelijk, dat dit fonds, waaraan de naam Ringers in drie generaties verbonden is, niet alleen een der eerste „klanten" van de spaarbank is ge weest, maar ook nu, na 100 jaar, nog deze instel ling is trouw gebleven. De heer H. J. VONK oud-directeur en commissaris, die zich voor de Nutsspaarbank zo zeer verdienste lijk heeft gemaakt. Des morgens had op de Algemene Begraafplaats reeds een kransleggmg plaats gehad bij de graven van twee der oprichters van de Nutsspaarbank, de heren William Cohen en Corn. Joh. de Lange. Familieleden van deze op richters waren bij de kranslegging aanwezig, en dr. Mol, de voorzitter van de Nutsspaarbank, gaf hier in zijn rede een overzicht van het vele werk, dat door deze stichters is ver zet. Ook ter receptie was het ar. Mol, die, nadat velen het bestuur hadden gecomplimenteerd, wij ver melden speciaal de aardige, in dicht vorm gestelde felicitatie van een viertal „schoolspaardertjes" de her denkingsrede uitsprak. De herdenkingsrede Het wees er op, dat het tegen woordige bestuur zich bewust is, dat het in de keten der bestuurs leden toevallig is, dat juist deze commissarissen en deze directeur op dit buitengewone jaarfeest aan het hoofd van de spaarbank staan, maar dat zjj met trots haar enor me groei tot de zo nuttige instel ling van thans vermelden. Hij herinnerde aan het ge denkboek, dat zo lezenswaard is geworden en waarmede hjj den beer Schoorl van harte gelukwenste eu gaf daarna zeer uitvoerig de ge schiedenis van de jubllaresse weer, zoals wij deze aan de hand van het gedenkboek kort geleden ln onze courant hebben beschreven. Hij herinnerde o.a. aan de opdracnt destijds aan onzen stadgenoot, den heer Corn. Joh. de Lange gegeven om advies te geven over de vraag of de oprichting van een spaarbank al dan niet gewenst zou zijn en aan de schit terende adviezen, welke deze stadge noot toen heeft gegeven en waarvan de waarde nu, na zovele jaren, nog beter gewaardeerd kan worden. Hij herinnerde ook aan de commissie van advies, de heren Corn. Joh. de Lange, A. P. de Lange, J. G. A. Verhoeff en William Cohen, die met anderen des tijds zulke waardevolle adviezen ga ven en er toe medewerkten, dat de Spaarbank van den beginne af zo uit stekend en met wijs beleid beheerd was geworden. Men kwam op 30 Maart 1847 des avonds te 7 ure, in hetzelfde ge bouw waarin men zich thans be vond, tot oprichting van de spaar bank. Het was een waagstuk, om dat een hier bestaande spaarbanu in 1830 geliquideerd moest worden, maar het getuigt van de moed en het optimisme, dat de mannen van toen bezielde. Het bestuur kreeg een lokaal in het oude Gem. Zieken huis in de Paternosterstraat, een bestuur werd benoemd en eenmaar per week Zondags van half een tot half twee werd zitting ge houden. Spreker herinnerde aan de onwaï van het bestuur om zich aan het toe zicht van het gemeentebestuur te on derwerpen, maar men was minder gevoelig t.o.v. het Nutsbestuur, dat de oprichtingsadvertentie in de Alk maarse Courant van 12 Juni 1847 plaatste. In het eerste jaar werd een bedrag van 1200.— ingelegd «n 100.terugbetaald, men werkte met de uiterste zuinigheid en de al tredende heer William Cohen werd in 1861 het eerste erelid van de instel ling. Spr. herinnerde aan het werk van den heer H. J. Vonk, die 31 jaar op eminente wijze de belangen der spaar bank als bestuurslid, directeur en commissaris gediend heeft. Uitvoerig ging spr. na op welke wijze de spaar bank zich van toezicht en bemoeiin gen van andere instellingen in haar beheer heeft losgemaakt en een ge heel zelfstandig bestaan heeft gekre gen. Zij heeft medegewerkt aan de totstandkoming van de Nederl. Spaarbankbond. Spr. verdeelde het afgelopen tijd perk in drie delen, de ruim een hal ve eeuw waarin de spaarbank een intiem bestaan voerde, het grootste deel der tweede halve eeuw, waar in de bank uitgroeide tot een instel ling, waarvoor andere vermen noodzakelijk werden en de bezet tingstijd en wat daarvan het ge volg was. In het eerste tijdvak groeide de in stelling tot een lichaam, dat aller vertrouwen had gewonnen, in het tweede tijdvak brachten mannen als de gemeente-ontvanger G. G. Vonk en zijn broeder, de reeds genoemde heer H. J. Vonk, de spaarbank door een administratief beheer in nieuwe ba nen tot een steeds hechtere organi satie. Spr. herinnerde aan de heren Sellemans vader en zoon die ae boekhouding hadden gevoerd en van wie laatstgenoemde thans directeur der Amersfoortse Spaarbank is en aan de benoeming van den heer Schoorl, in 1919 tot boekhouder en se dert 1926 directeur van de instelling. Dr. Mol wees er op hoe verant- woordelijker het werk der vroegere bestuursleden was, omdat zjj met zoveel beperkter middelen en krachten moesten werken. Hij me moreerde de stichting van het te genwoordige gebouw en wees er op hoe gelukkig het was, dat in de eerste wereldoorlog een man als de heer H. J. Vonk aan het roer had gestaan. In 1928 werd met het schoolsparen begonnen, waaraan de heer Schoon zijn hart heeft verpand. In 1929 werd spr. commissaris, toen de krasse heer Vonk nog voorzitter was. Spr. merkte op, dat men slechts dankbaar kan zijn voor de wijze, waarop de spaarbank de bezettingstijd is door gekomen. Tijdelijk heeft men de Amersfoortse spaarbank toen huis vesting kunnen verlenen. Alkmaar heeft Egmond aan Zee geholpen, vele spaarbanken van advies gediend en ook waardevolle adviezen gekregen en is velen voor hun hulp grote dank verschuldigd. Thans is de inleg tot meer dan 10 millioen gestegen. Het Nederlandse volk moet spaarzaam zijn, wil het weer tot bloei komen. Moge, aldus besloot spr., het feest van het 100-jang bestaan van onze spaarbank een goed voorteken zijn voor die weder opbloei van ons Nederland, want: „Sparen is de bron van volkswel vaart". Een hartelijk en langdurig applaus volgde op deze herdenkingsrede. „Moeder" en „dochter". „Het zal zeker niet veel voor komen,' 'aldus de heer J. J. Feringa, voorzitter van het Departement Aik- maar tot „Nut van 't Algemeen", wien hierna het woord werd gegeven, „dat een moeder aanwezig kan zijn op het eeuwfeest van haar dochter. HEDENAVOND: Gulden Vlies, 8 u., vergadering Partij v. d. Arbeid. Spr. Koos Vorrink. DINSDAGAVOND. Gulden Vlies, 8 u., Passiespel op te voeren door de toneelclub van Klimop. Wapen v. Heemskerk, 8 u., Passiespel Kath. Arb. Beweging. Café Centraal, 8 u., Lezing met lichtb. over Plantengroei in de Berger dui nen. BIOSCOPEN: Harmonie, 8 u., Altijd in mijn hart, 14 jr. Victoria, 8 u., Vijf bakens op de weg naar Cairo. Cinema Americain, 8 u., Caesar en Cleopatra, 14 jr. A. B. T., 8 u., 2e deel van „Het legioen van Zorro", 14 jr. Thans is dit echter zo." Spr. merkte op, dat dit feit wel getuigt van een uitstekende gezondheid, zowel van ae moeder als van de dochter. Hjj wees op de grote opvoedkundige waarae van 't schoolsparen en uitte de wens, dat Alkmaar nog zeer lang van ae Nutsspaarbank gebruik zal kunnen maken. De secretaris van 't Nut, de heer M. Alb. de Lange, sprak daarna, niet zo zeer, zoals hij zeide, uit hoofde van zijn secretarisschap, dan wel ais kleinzoon van een der stichters van de Nutsspaarbank. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest bood hij het bestuur een vergroting aan van een portret van zijn grootvader, den heer Corn. Joh. de Lange. Namens het college van B. en W. bood de heer G. van Slingerland, waarn. burgemeester, de felicitaties bij het eeuwfeest aan. „Honderd jaar geleden had het college van B. en W. het eerste contact met uw instelling," sprak de heer Van Slingerland. „Aan gezien uit uw rede bleek, dat dat eerste contact niet zo heel gunstig ls geweest, voel ik mij geroepen mijn collega's van een eeuw terug, te ver dedigen. De uw instelling toen ver leende subsidie van 30.was in derdaad laag, maar U moet rekening houden met het feit, dat de gemeente Alkmaar toen, in 1847 dus, zeer arm was. Aan viervijfde deel van de be volking van 9400 zielen moest ces winters een warme maaltijd van gemeentewege worden verstrekt." De heer Van Slingerland besloot zijn rede met de wens, dat de Nuts spaarbank nog jarenlang zijn werk zaamheid,, tot nut van 't algemeen, zal kunnen voortzetten. Een kopergravure, voorstellende de Waag en de kaasmarkt, wera, namens het gemeentebestuur aan de jubilerende Instelling aangebo den. Ook de „Postharmonie" ontbrak niet. Inmiddels was buiten de Post harmonie verschenen, die, natuurlijk op muzikale wijze, haar hulde braent. Bovendien sprak de heer Van Hou ten, namens de Postharmonie, nog 'n hartelijke gelukwens uit. i Belangstelling van vele zijden. Mr. Jac. Dutilh sprak namens de Nederlandse spaarbankbond, en ook de zusterinstellingen te Amersfoort, Zaandam en Den Helder, gaven van hun belangstelling blijk door de aan wezigheid van diverse bestuursleden, die hun gelukwensen vergezeld lieten gaan van verschillende cadeaux. Een hoofdfiguur: de heer Schoorl. In zijn herdenkingsrede had dr. Mol reeds in zeer waarderende bewoor dingen gewag gemaakt van het om vangrijke werk, dat steeds is ver richt door den directeur, den heer Schoorl, die sinds 1919 aan de Nuts spaarbank is verbonden. Zeer vele loftuitingen had de heer Schoort reeds aangehoord deze middag, meae in verband met het door hem samen gestelde, interessante Gedenkboek, en daarom wenste ook hij even per soonlijk het woord tot de aanwezigen te richten. Hij vertelde hoe hij in Maart van het vorige jaar eerst Be gonnen was met de samenstelling van het gedenkboek. Hoe bezettings- en saneringsmaatregelen hem eerder steeds de tijd daartoe niet hadden ge gund. Ook de heer Schoorl beëindigae zijn dankwoord met de leuze: „Spa ren" is en blijft een bron van volks welvaart". Deze voor de Nutsspaarbank zo bijzondere dag, werd besloten met 'n diner voor genodigden in het „Wapen van Heemskerk". Er moeten er nog twintig geplaatst worden Het plan bestaat hier ter stede een comité te vormen, dat zich bezig houdt met de uitwisseling van kinderen. Alk maarse kinderen zullen daardoor gele genheid krijgen naar het buitenland te gaan en zoals vanzelf spreekt zullen kinderen uit andere landen daardoor in de gelegenheid worden gesteld enkele weken in Nederland te vertoeven. Het vorig jaar heeft op instigatie van de Worlds Friendship Association reeds uitwisseling plaats gevonden en ook nu worden hier weer kinderen uit Engeland, verwacht, die evenwel op een tijdstip komen waarop het comité zijn werkzaamheden nog niet heeft kun nen beginnen. Daardoor is er op het moment enige stagnatie want van de 50 kinderen uit middenstandskringen, afkomstig uit Eling, een der Londense voorsteden, die hier Vrijdag a.s. zullen arriveren, is voor een dertigtal reeds een verblijf gevonden in gezinnen vanwaar reeds kinderen naar Engeland uitgezonden zijn geweest. Voor twintig jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar moet evenwel nog plaats worden gevonden. De vraag is nu: wie kan een of meer van deze kinderen voor pl.m. twee we ken in zijn gezin opnemen? Als belo ning kan daartegenover gesteld wor den, dat kinderen uit de gezinnen der Alkmaarse gastheren in Augustus van dit jaar allereerst in aanmerking zul len komen om op hun beurt naar Enge land ditmaal waarschijnlijk weer naar Bath te gaan. Vrijdag komen deze kinderen reed- hier, men moet voordien twintig adres sen hebben en de tijd van voorberei ding is dus zeer kort. Men wende zich daarom zo spoedig mogelijk tot den heer G. A. M. Snijders, Kennemer- straatweg 129 (telef. 3471). Wij hopen en verwachten, dat de ge- zochten adressen in de kortst mogelijke tijd aan den heer Snijders zullen wor den opgegeven. DIENSTPLICHT Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Oorlog heeft om trent de aanvrage om vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid betreffende de hieron der genoemde persoon de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld Si mon Hendrik Smit, lichting 1945. Uit spraak: de gevraagde vrijstelling is voorgoed verleend. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: d. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door diens wettelijken vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoor diger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeling Militaire 'Za ken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 29 Maart 1947. De Burgemeester van Alkmaar, G. van Slingerland, lo. Burg. Een prachtavond van de Ned. Reisvereniging Gisteravond was er in het Gulden Vlies een bijzondere avond van de N.R.V. voor leden en genodigden. Men zou het kunnen noemen een Zwitserse avond en dan wel speciaal van Mon treux, het lieflijke stadje aan het Meer van Genève. De belangstelling viel mee, maar voor ditmaal had de zaal uitverkocht moeten zijn. Want het Is een avond geworden, die in alle op zichten schitterend geslaagd mag ge noemd worden. Het openingswoord werd gesproken -door den heer Beurs, hoofdbestuurslid van de N.R.V. Hij heette allen harte lijk welkom, in 't bijzonder den waar nemend burgemeester den heer v. Slin gerland en den heer Alblas, vertegen woordiger van de Zwitserse verkeers- centrale. Spr. zette nader uiteen hoe de N.R.V. er steeds op uit is om de betrekkingen met Zwitserland te on derhouden, het land waar de vereni ging anders jaarlijks duizenden naar toe brengt. Verschillende groepen uit Zwitserland waren reeds in ons land geweest en nu was het koor La Chan son de Montreux in ons land te gast. Hij sprak het koor daarna in de Zwit serse landstaal toe. De heer Alblas hield een toespraak gedeeltelijk in 't Frans, 't Duits en 't Hollands en daar na was de beurt aan het koor onder de bezielende leiding van den muzi- kalen Carlo Boller, dirigent en liede- rencomponist. Wat „La Chanson de Montreux" onder Boller heeft gepres teerd, dwong ieders bewondering af. Dat was zo fijn afgestemd, zo even wichtig en Zo fraai van klank, dat ieder geboeid luisterde. Het koor vormde een gaaf geheel, met zeer mooie stemmen, en zong alles uit het hoofd. Een enkele maal trad één der leden van het koor bij een nummer als soliste op. Vooral de fraaie eerste so praan trok bijzonder de aandacht, maar 't was ten slotte het sluitende ensem ble dat zo'n indruk maakte. Na diverse Zwitserse volksliedjes vielen na de pauze bijzonder op de be kende Negro Spiritual: Heav'n, Heav'n, die een daverend applaus kreeg. Ook het Russische Kyrie Eleison was iets aparts. Gaarne vermelden wij nog, dat het koor het programma opende met het eerste couplet van ons Wilhelmus, (in 't Holl. gezongen), dat staande werd aangehoord, evenals het Zwitserse volkslied, waarmee besloten werd. Aardig waren de volksdansen met zangbegeleiding, die zowel vóór als na de pauze gebisseerd moesten worden. Zij, die er waren, zullen de natuurlij ke zang Van „La Chanson de Mon treux" niet gauw vergeten, evenmin als den leider. Het programma bracht echter nog meer. Eerst werd een prachtserle gé- kleurde lantaarnplaatsjes vertoond van de reis van Bern naar Montreux en later een gekleurde film van dezelfde reis. Dit was inderdaad een schitteren de reclame voor Zwitserland en Mon treux. Aan 't slot dankte de heer Siets- ma, voorzitter van de afd. Alkmaar, het hoofdbestuur voor deze avond in Alkmaar, maar natuurlijk ging aller eerst zijn dank uit naar het koor en zijn leider voor het schoons dat zij te genieten hadden gegeven. Spr. hoopte ook bij volgende N.R.V.-avonden in 't najaar op stijgende belangstelling. En daarmee was een zeer mooie avond ten einde G. Op initiatief van de schilderes Char ley Toorop werd enige tijd geleden een tentoonstelling georganiseerd in het stedelijk museum te Alkmaar van jonge beeldende kunstenaars, die te eniger tijd in Bergen (N.-H.) hebben gewerkt. Uit de geëxposeerde werken heeft kunsthandel M. L. de Boer in Amsterdam een keuze gema'akt, die van 29 Maart tot 26 April in een der zalen van deze kunsthandel te bezichtigen is. Zaterdagmiddag heeft de schilder Jelle Troelstra deze expositie geopend met een korte toespraak, waarin hij enerzijds met vreugde constateerde.dat de jeugd de kunst niet in de steek laat, maar anderzijds, dat allen zich op het gebied van de schilderkunst nog bewegen langs de lijnen die „vader „Cezanne" heeft uitgestippeld in de vier hoofdrichtingen van expressionis me, cubisme, surrealisme en de zgn art libre en sterk de invloed van Picasso hebben ondergaan. De ongeveer 40 tentoongestelde num mers bevatten werken van Jaap de Carpentier, Hans Engelman, Friso ten Holt, David Kouwenaar, Jacob Kuy- per, Jaap Min, Constant Nieuwenhuis, Hans Wiesman, Jeanne Kouwenaar Bijlo, Hanny en Noeki Raedecker, Willem Reyers en Henk Zweerus. Dat brandstoffen nog steeds fel be geerd zijn, bleek Zaterdag weer eens 's Morgens hield de politie op de Boezemsingel een man aan met een zak kolen, welke van diefstal afkom stig bleken te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt Des middags werd tegen twee lie den, die 8 mud cokes verdonkere maand hadden, eveneens proces-ver baal opgemaakt De cokes was natuurlijk reeds ver kocht! MATTHAUS-PASSION ALKMAARy In verband met de geruchten dat de uitvoering van Bach's Mattaus-Passion op Zondag 13 April met een vollediger bezetting zal worden uitgevoerd dan op Zaterdag 12 April, kunnen wij dit met beslistheid tegen spreken. Het machtige orgel, gebouwd door de fa. Pels te Alkmaar, staat reeds weer in afwachting van het gebeuren. Er zal aandacht aan worden besteed om de solisten beter zichtbaar te plaat sen dan het voorgaande jaar. Voorts wordt een goede verbetering aangebracht door de achter het koor hek te bouwen vloer, amphitheaters ge- wijze te plaatsen. Kosten noch moeiten worden ge spaard om het geheel zowel in organi satie als in uitvoering volledig te doen slagen. AUTO IN DE VOORDAM Zaterdagmiddag omstreeks half drie is een personenauto, die op het Waag- plein geparkeerd stond, doordat de rem losschoot, achteruit de Voordam ingereden De wagen ver dween niej geheel onder water, waar door de „bergingswerkzaamheden" aan merkelijk vergemakkelijkt werden Nadat de eigenaar, de heer de Ruiter die de wagen verhuurd had, gewaar schuwd was, heeft men met behulp van een kraanwagen de auto weer op het droge gehesen Een steeds groeiende mensenmenig te volgde met belangstelling de ge slaagde reddingspogingen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wijtze A., z. v. Doekle Deinum en M. Vos. Mattheus J. M., z. v. Johannes M. de Boer en A. M. Pels. Robert, z. v. Hermanus Blom en J. M. C. .Otting. Elly, d v. Jacob Richardson en A. E. Hop man. Divera C., d. v. Nicolaas G. Vis en C. A. Pronk. Gerrit J. G. z. v. Dirk van der Hoek en G. K. de Winter. Matthieu H., z. v. Johan nes J. Beaumont en J. de Haas. Overleden: Neeltje M. Plug, 4 maanden. RUIT INGEGOOID. Hedennacht om twaalf uur is door een paar dronken jongemannen, die bij sluitingstijd uit een café kwa men, uit baldadigheid een groot ruit van de firma Bervoets aan de Laat ingeslagen. De politie zoekt naar den dader of daders. Binnen een week tijds werd niet min der dan zesmaal de hulp ingeroepen van onze brandweermannen, tweemaal voor 'n bosbrand (aan de Noordlaan en in de Verbrande Pan) en viermaal voor een schoorsteenbrand (Karperton, Dorps straat, Molenkrochtlaan en Tuindorp- weg). De bosbranden schijnen een ge volg te zijn van vuurtjestoken. Het ligt stellig op de weg van ouders om de jeugd te wijzen op de gevaren van dit nogal geliefde kindervermaak. De schoorsteenbranden zijn een waar schuwing voor iedereen om toch voor al niet te wachten met het halen van den schoorsteenveger tot het te laat is. Gelukkig liep deze keer alles met een sisser af, maar de gevolgen hadden ook ernstiger kunnen zijn. ALKMAARSE EXPORTVEILING. Op Zaterdag 12 April zal de jaar lijkse algemene vergadreing van aan deelhouders der N.V. Alkmaarse Ex portveiling plaats vinden in „Het Gul den Vlies". NOORDERMARKTBOND. Maandag 31 Maart 1947. 21.000 kg rode kool 18; 40.000 kg gele kool 16; id. afw. 11,20; 120,000 kg Deense witte kool 11,90; id. afw. 8,30; 6000 kg uien 16, grove uien 16; drielingen 12,60 13,80; nep 9,90; 7800 kg bieten: I 8, II 5,70, III 4,40; 4500 kg peen: II 7,70, Hl 7,50, IV 5,60. Dat strenge vorst nu niet direct sa. mengaat met een vlotte watervoorzie. ning hebben we de afgelopen winte- allen zowel letterlijk als figuurlijk aar den lijve ondervonden! Ieder heeft we enkele dagen met emmers water, getapt bij een niet gedupeerde buurman, vat huis tot huis gesjouwd. Nu de mooie lentedagen deze onaan gename tijd naar het rijk der herinne. ringen verschoven hebben, is het voor de bewoners van de Handelskade van Bokkebrug tot Friesebrug, incluis het café „Het Paardshoofd", wel bijzonde- onaangenaam, dat zij nog steeds als waterdragers moeten fungeren. Bij informatie bleek, dat het appa. raat, dat het P. W. B. voor het ontdooi- er van leidingen gebruikt in 't ongerede is geraakt. Waarom niet ingegaan op het aan.' bod van den eveneens getroffen hee- Doeschot, die zijn electrische lasappa. raat voor dit doel beschikbaar wild. stellen? In een bijeenkomst van de Prijzen commissie, die Woensdagmiddag plaa'j vond ten gemeentehuize, en waart» men ook de middenstand had uitgeno digd, trad als spreker op de heer G. Verheul van het Directoraat van d. Prijzen te Utrecht. Burgemeester Schelhaas opende a) voorzitter deze bijeenkomst, en gaf r.; een korte inleiding den spreker hi woord. Spreker ging na hoe en waarom c Prijzencommissie tot stand kwam, e in 1939 al opgericht werd. Men zag c oorlog al komen en men wist hoe oorlog een verschuiving tot star.: brengt. Men had dan ook al spoedig ds prijsopdrijvings- en hamsterwest. De be zetter sleepte alles weg, en de goedererj werden schaars, en ook -een gedeelte van het volk al was het een klein ge deelte, kocht alles weg. Dit bracht na tuurlijk moeilijkheden. Was de com-|' missie nodig in de oorlog, nu is zij nog nodiger. De prijsstijging is onvermijdelijk. De goedereninkoop is veel duurder. Dit wordt veroorzaakt door ver schillende factoren. Loonsverhoging, staking, vrachten veel duurder, haven rechten, enz., alles een logisch ver schijnsel en kenmerk van de interna tionale markt. Nu kan men de lonen verhogen en dan weer de prijzen, maar dan loopt alles vast en komt onherroe pelijk de inflatie. Het inzicht van de vakbond in deze is zeer goed, zeide spr, Voor alles hebben we deviezen no dig. Het is exporteren of sterven. Wij zijn thans deviezen-arm. We moe ten veel wegsturen en weinig inkoper.. Buitenlandse boter is in Engelar: goedkoper dan de onze. Hierna ging spreker de prijsvaststel ling na, en zeide hoe men die bereken Wanneer vraag en aanbod in evenwici' zijn is onze taak geëindigd. Koopt niet zwart en al kan men f, betalen, betaalt niet meer dan geoor loofd is. Hoe moet de prijzencommissie op treden vroeg spr. Niet als politieagent. Bij een vergissing moet men de zaak grondig onderzoeken en trachten te re gelen en het te veel betalen terug ge ven. Haalt men direct de politie er bij dan zal de tuchtrechter de handelaar veroordelen. Dit is bij juiste behande ling te voorkomen. Bij onwilligheid en na rijp beraad der commissie mag men pas vervolgen. Daarom is het goed dat er ook een ver tegenwoordiger van de middenstand in de commissie zitting heeft. Daar de vrouw het meest bij de prij zen betrokken is, is het goed dat de vrouwenverenigingen een spr. laten optreden van de Prijzencommissie. Burgemeester Schelhaas dankte spr. voor zijn inleiding. Enkele vragen wer den afdoende beantwoord. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Na een zeer lange winterslaap hield de afdeling Schermer van de Bond van Plattelandsvrouwen Woensdagavond haar jaarvergadering. Mevr. Groot uitte in haar openings woord de wens, dat deze vergadering, die een echt huishoudelijk karakter droeg, zou mogen bijdragen tot een vlot verloop van het komende verenigingsjaar. Gezamenlijk werd het bondslied ge zongen. Ingekomen was de agenda voor een «pro-1 vinciale voorjaarsvergadering op 16 April i 's morgens 10 uur in „Het Gulden Vlies" Ook was er een verzoek om medewer king aan de bazar ten bate van een nieuwe kerkklok. Mevrouw Breg—Plugboer heeft namens onze afdeling zitting in het comité en hield een uiteenzetting over wat ons ge vraagd wordt. Allereerst vraagt men ver schillende dingen te vervaardigen. Wie geen tijd heeft kan materiaal be schikbaar stellen en bij mevr. Breg, aan de pastorie of de school bezorgen. Met het oog op het internationale con gres werd gevraagd wie een pop In kle derdracht zou kunnen maken. Ook wor den foto's over het plattelandsleven ëe' vraagd om een album voor het buiten land samen te stellen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. Kalverboer—Koeman herkozen en mevr. Breg—Plugboer nieuw gekozen. Nieuwe luisterposten werden 'voor I947 benoemd. Mevr. Borst—Slooten werd a^gevaar- digde met als plaatsvervangster mevr. Klerk—v. d. Gracht. Mevr. Kooi verklaarde, namens de kas- commissie, dat de boeken keurig in orde waren bevonden. Na de pauze werd het jaarverslag voor gelezen, waarna iets nieuws aan de orde kwam, n.l. een korte spreekbeurt, tel kens door andere leden te vervullen. -Ais voorbeeld waren deze keer drie leden van het bestuur aan het woord met achter eenvolgens een wenk om naaigaren besparen, voorbeelden en modellen tö maken voor de bazar en een wenk oP huishoudelijk gebied. De rondetafelconferentie gaf nogal e«nS aanleiding tot vrolijkheid. Het bestuur zal de gegevens bestuderen en daaruit een jaarprogramma samenstellen. Na samenzang werd de vergadering 6e' sloten. In het Noorden wilde het nog tingen worden afgelast. Niet den". Maar overigens is er ove de wedstrijd V.S.V—E.D.O. k dese week grote verrassingen Het W De ontmoeting tussen de tege ters Ajax en ADO eindigde i tevige 30 overwinning vo „stheren, die daarmee hun prong weer wisten te vergrot. roeer daar in Rotterdam Herme van Feljenoord verloor met 3- w,immer drie van de lijst, DW£ bezoek van Emma. De Dordte waren blijkbaar minder op dree vorige week tegen Ajax, want z. toren met 9-1- Het Gooi deelc punten met RFC (1—1). Een matige uitslag, hoewel ons de I ï^mers sterker voorkwamen. Sx> kon geen doorgang vinden. 13 13 13 14 14 13 11 12 12 13 12 20 16 15 15 13 12 11 11 10 9 8 District In de tweede afdeling van de Ujke eerste klasse zien we een tunus, dat een veer liet noti tegen HBS en daarmee de bc plaats verspeelde, niet aan opvolger Blauw-Wit, dat Ne met een punt achterstand op len zat, maar aan Haarlem. «laarlem won van Blauw-Wit mi en heeft zich nu opgewerkt van aan tot nummer één op de ra DFC heeft het peil van vorige niet weten te handhaven en m de Volewijckers met 02 zijn dere erkennen. DHC heeft de g kans niet weten te benutten en 1 van DOS met 0—2, terwijl Xer en plaatselijke ontmoeting _xcelsior een 4—3 overwinning wacht sleepte. Haarlem 14 9 0 5 18 Neptunus 13 8 1 4 17 Volewyckers 13 8 1 4 17 Blauw-Wit 13 7 2 4 16 13 7 1 5 15 13 7 0 6 14 14 5 3 6 13 12 4 1 7 9 11 2 4 5 8 Excelsior 13 2 3 8 7 Stormvogels 11 3 0 8 6 Het De voorsprong van Go Ahead zo groot meer, daar de wi tegen Heracles op het veld laatste eindigde in een 11 spel en NEC van Quick w< 2—1. AGOW liet het er bij zittei Enschede en keerde met een 2 derlaag naar Apeldoorn terug, zorgde voor een klinkende zeg de Enschedese Boys met 5 te verslaan. Wageningen is afg van een gewoonte en kwam m Tubantia werd n.l. met 4—3 g Go Ahead 14 9 3 2 21 N E G 13 8 3 2 19 Wageningen 14 4 7 3 15 A G O V V 13 6 2 5 14 Enschede 14 4 6 4 14 Quick 13 6 1 6 13 Heracles 14 3 7 4 13 Ensch. Boys 13 5 2 6 12 Vitesse 14 4 2 8 10 Be Quick 12 3 3 6 9 Tubantia 12 2 2 8 6 De Zuidelijke i NOAD, nog maar zo kort I dit district, wist deze positie ti den en overwon in een thuisv WV met 2—1. BW blijft dl ten achter, daar het NAC met 2—0. Ook Longa won en wel met e verschil van RKTW (3—2). 1 ger resultaat tegen de onderst, De. Baronie deed het beter. He kende team uit Vlissingen kee een 0—1 nederlaag naar W terug. In Helmond tenslotte de plaatselijke wedstrijd Helr Helmond in een 12 nederlaag gastheren. NOAD 16 11 3 2 2! 14 10 222: Willem II 15 10 1 4 2. Longa 16 6 5 5 1' 14 7 2 5 11 14 6 17 1! Helmond 15 5 2 8 1! Vlissingen 16 4 4 8 i: Bar. DNL 14 4 2 8 11 Helmondia 15 3 3 9 RKTW 15 3 1 11 In het werden slechts twee wedstri speeld. In Assen speelde Ac eerste wedstrijd na de onde en zorgde meteen maar voor tal punten in zijn voordeel, was het slachtoffer dat een derlaag te slikken kreeg. Ooi verloor en wel in de veer van Veendam met 24. Heerenveen 12 10 1 1 2 Be Quick 10 7 1 2 1 11 6 3 2 1 Veendam 11 5 4 2 1 G V A V 11 5 3 3 1 Achilles 11 4 3 4 1 H S C 10 2 4 4 12 4 0 8 Leeuwarden 11 2 3 6 Velocitas 11 2 2 7 10 1 0 9

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2