Alkmaarse schilders exposeren DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN F Nederlandse volk bracht 17 a 18 millioen bijeen Groeiende padvindsters- beweging Hors d'Ouevre Eén dag staking in het Ruhrgebied s" Lieftinck zet het mes er in Zes-daagse te Gent Pellenaers geeft op Van nabij en verre J Nog steeds: Martin Behrman Landstormer gaf piloot een hand en stak hem daarna dood Hkec&eticht Sovjet-ambassadeur verlaat Athene 70 millioen Indonesiërs vragen hulp De noodzaak van sparen BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 39" Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 3 APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG NV». 263. ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 1* cent per millimeter. „Waagje3" tot U woorden 78 ct., elk woorc meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 2.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Stichting 1940-1945 De Stichting 19401945 kwam te Assen onder leiding van den heer J. Smallenbroek bijeen. Het jaarverslag gaf een uitvoerig overzicht van het ontstaan der Stichting, haar organisatie en haar werk. In het gehele land is 17 it 18 millioen gulden opgebracht. De uitke ringen aan nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffers, aan inva liden en anderen die onder artikel 2 der statuten vallen, hebben van Augustus 1945 tot einde 1946 485.440.18 bedragen, d.w.z. bijna f 30.000 per maand. Daarnaast is zeer veel ander werk verricht, zoals onderzoek naar en het geven van inlichtingen over de vermisten, samenwerking met de Stichting herstellingsoorden, arbeidsbemiddeling, bemiddeling bij het verkrijgen van textiel, schoeisel, inventaris en vele andere zaken voor de gedupeerden en eveneens het werk voor rechtsherstel. Pensioen voor verzets slachtoffers De heer J. Smallenbroek, voorzitter van het hoofdbestuur, hield een cau serie over het werk der Stichting, waarbij hij memoreerde, dat het werk voor de verzetsslachtoffers reeds in de bezettingstijd onder grote moeilijk heden is begonnen. De organisatie der Stichting is thans voltooid en demo cratisch opgebouwd. Naast de stichting, maar nauw daaraan verbonden, werkt de Stichting Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers. Er is helaas, al dus de heer Smallenbroek, een aantal van onze mensen ontspoord door te leurstelling en verbittering, doch deze moeten wij op alle mogelijke manieren helpen en bijstaan. Zeer dankbaar zijn wij voor de medewerking van het Nederlandse volk en van de regering. Via het N.S.F. en het ministerie van financiën wordt het grootste deel der uitkeringen aan de Stichting terug betaald. Gewacht wordt op de wet, rege- ling buitengewone pensioenen voor verzetsslachtoffers. Per jaar wordt door de Stichting pl.m. 9.000.000 uitgekeerd. Geen enkel bestuurslid ontvangt enige vergoeding voor het vele werk, dat hij verricht.» Uit de nabesprekingen bleek, dat de stichting met „ereschuld en dankbaar heid" samenwerkt, doch geen fusie wenst. Helaas kan aan de vele verzoe ken om het stoffelijk overschot van fa milieleden uit Duitsland naar Nederland te vervoeren, nog niet worden voldaan. Te Amsterdam werd voor het eerst na de bevrijding een algemene verga dering van het Nederlandse padvind- stersgilde gehouden. Uit het verslag van de secretaresse bleek de groei van het ledenaantal nl. van ruim 7000 in 1941 tot ruim 33000 cp 1 Januari 1947. De voorbereiding van een federatieve aansluiting der R.K. Gidsen verkeert in een vergevorderd stadium. GRIEVENDE BEJEGENING Mijn overbuurman Zandkoek heeft verleden week zijn 65-sten verjaardag gevierd. Ik heb hem toen, met zijn nog jeugdige vrouw tussen de bloemetjes staande d.w.z. hij stond tussen de bloe metjes gelukgewenst. De knaap zag er glunder en levenslustig uit Vanmorgen stond hij, toen ik voorbij kwam, op zijn tuinhek geleund en keek somber 't leven in. „Wat scheelt eraan, Zand koek", vroeg ik, „Waarom zo triest?" Hij staarde mij zwijgend aan, haalde 'n papier uit zijn portef. en schoof het onder mijn bril. Het was een mededeling, naar aan leiding van zijn verzoek: tot ver lenging van zijn rijbewijs, waar in, „met het oog op zijn hoge leeftijd", overlegging van een doktersattest werd verzocht. Men wilde zekerheid, dat hij, als automobilist, niet mank ging aan enig ziels- of lichaamsgebrek. „Och", zei ik, geruststellend, een formaliteit, hè." „Jawel", bromde hij. „Dat weet ik. Maar wat heeft mijn hoge leeftijd daarmee uit te staan? Hebben jongelui nooit een ziels- of lichaamsgebrek? Ik rijd nu al een kleine twintig jaar; heb nog nooit brokken gemaakt; toen ik met chaufferen begon was ik te oud om onbesuisd te zijn. Als ie de middelbare leeftijd hebt be reikt ben je van nature bedacht zaam en bedaard." „En die heb je bereikt, dubbel en dwars", zei ik. „Ja, zeker die hèb ik bereikt. Maar wie veroorzaken verkeers ongelukken? Zijn] dat de bestuur ders boven de vijftig of de bra nieschoppers, die nog geen der tig zijn? Als mèn eens naar de statistieken keek zou mèn zijn hersens beter gebruiken. „Iedereen moet tegenwoordig zo'n medische verklaring overleg gen, jong of oud", meende ik. „Goed, maar niet iedereen wordt daarbij uitgescholden voor „oud", riep Zandkoek, driftig ais een achttienjarige blaag. „Trek het je niet aan, „kalmeerde ik hem. „Wat zegt je dokter?" „Ik hèb geen dokter", zei Zand koek. „Het gekke is, dat ik nu, voor *t eerst van mijn leven, op doktersbezoek moet gaan", liet hij er angstig op volgen, „je weet nooit wat zo'n vent bij je ont dekt." KREEFT. omdat de bezettende mogendheden daarvoor nog geen toestemming kun nen geven. Men hoopt evenwel deze toestemming spoedig te verkrijgen. Belanghebbenden kunnen reeds een verzoek indienen bij het Provinciaal Bureau onder opgave van alle bekende gegevens. Vertegenwoordigers van alle mijnwerkers In het Ruhrgebied hebben vandaag besloten een alge mene staking van een dag uit te roepen als protest tegen het voed seltekort. Men verwacht, dat 250.000 mijnwerkers hieraan ge hoor zullen geven, hetwelk 'n ver lies van meer dan 200.000 ton steenkool zou betekenen. Het be sluit tot staking werd met 'n over weldigende meerderheid genomen ondanks het tegenovergestelde ad vies van Dr. August Schmidt, voorz. van de bond van mijnwerkers in het Ruhrgebied. s,—'- - Hl Op het emplacement van het Centraal station te Amsterdam ontspoorde een wagon van een uitgaande trein en botste tegen een mast van het electrisch net, dat dientengevolge stroomloos werd, waardoor vertraging in alle richtingen ontstond. Minister Lieftinck heeft, na&r „De Tijd" ter ore komt, voor de komende begroting drastische bezuiniging ge ëist. Nu het voorbereidend werk voor de samenstelling der begroting gaat beginnen, heeft hij van alle de partementen verlangd, dat zij bezui nigingen zullen doorvoeren tot een enorm totaal bedrag; men mag er op rekenen, dat de minister een bezuini ging zal eisen, welke een kwart tot een derde der Rijksbegroting omvat. Onze landgenoot Pellenaars heeft om half zeven gisteravond opgegeven, daar hij zich niet wel gevoelde. Pleters vorm de daarna een' nieuw koppel met den Belg Mandevivere. Dit koppel werd ge- "t "Z klasseerd op elf ronden achterstand op g grote zwermen spnnkha Op de Oostenrijkse olievelden bij Zistersdorf is door te hoge druk 600.000 kubieke meter aardgas door de veiligheidskleppen ontsnapt. De waarde van 't verloren gas wordt op 40.000.000 gulden geraamd.. Te Tunis werd de verkoop van eenhaai op de markt verboden, nadat men in de maag van het dier mensenvlees had gevonden. Bijna geheel Griekenland en vooral het Noorden wordt thans be- de leiders en met een totaal van 113 punten. Na de sprints van hedenmorgen 2 uur was het klassement: 1. Raeye van Steenbergen 140 punten; 2 Schul- teBoeyen 61 punten; met één ronde achterstand: 3 De KuysscherSercu 199 punten; 4 Thijssende Pauw 179 punten; 5 Bruneelde Bruycker 100 punten; met drie ronden achterstand: 6 Kaers-van den Meerschaut 180 pun ten. De overige koppels hadden 4 tot 18 ronden achterstand. Reuter meldt uit Batavia: Volgens plaatselijke vertegenwoordigers van de Tsbrandtsen Incorporated" zijn de on derhandelingen voor regeling van het ge schil omtrent het Amerikaanse vracht schip „Martin Behrmann" op het dode punt gekomen. De vertegenwoordigers van de Isbrandtsen-lijn zeggen, dat de Nederlanders tot de maatschappij het verzoek gericht hebben de besprekingen voort te zetten met den Nederlandsen ambassadeur te Washington, vla het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Onderwijl is het lossen van de zesdui zend ton lading voornamelijk rubber van de „Behrmann' voltooid. Men ver wacht, dat het schip binnenkort naar Sin gapore zal afvaren. nen. Gisteren is reeds een gebied van 375.000 acres in Oost-Syrië door een sprinkhanenplaag geteisterd. In een werkkamp te Toussaint in Zuid- West Frankrijk Tienamese arbeiders en Frans-gezinde Indo-Chinese arbei ders slaags geraakt, waarbij 2 doden vielen en enkelen gewond raakten. Ongeveer 300 a 400 meisjes en jongens hebben een d onstratie ge houden voor de Spaanse ambassade te Londen uit protest tegen doodvonnis sen, die in Spanje zouden zijn uitge sproken over personen onder de leef tijd van 18 jaar Technici van de Shell hebben vastgesteld dat 7.000 ton olie bij de brand te Haiïïa verloren is gegaan. Te Naharia, ten Noorden van Haiïfa, is een Brits soldaat, toen hij op wacht stond, door twee mannen doodgeschoten. De mannéh verdwenen met een voorraad wapenen. Op een terrein van de gemeentelijke drinkwaterleiding te Rotterdam is een vat met kokend teerproduct uit elkaar gesprongen, waarbij twee arbeiders zeer ernstig werden gewond. Het Agence Prance Press meldt, dat Rudolf Hoess, de voormalige commandant van het ^Dodenkamp" Auschwitz gistel ter dood veroordeeld is. Met ingang van 2 April is het telegra afperk eer van uit Nederland naar Duitsland weer mo gelijk. De vraag of de ter dood veroor deelde Landstormer G. J. Trechsel uit Emmer-Erfscheidenveen geheel toerekeningsvatbaar geacht kon worden, werd door mr. S. P. Haver kamp uit Groningen voor de Bij zondere Raad van Cassatie opge worpen. Verdachte T., die in Duit se krijgsdienst bij de Landstorm- Nederland diende, zag op 7 Juli '44 een geallieerden parachutist. Deze wilde zich overgeven. Hij stak zijn handen in de lucht. T. gaf hem eerst een hand en stak hem daarna zijn bajonet In de borst. Uit getui genverklaringen kwam vast te staan, dat de krijgsgevangene geen verdachte beweging maakte. De president van de Bijzondere Raad van Cassatie vroeg den verd., waarom deze in beroep was gegaan. „Vindt U de doodstraf niet recht vaardig voor een dergelijke daad?" vroeg hij. „Dit is wel ongeveer het gemeenste, dat ik hier ooit gezien heb." Verdachte had hiertegen niet veel in te brengen. Hij beweerde, dat de parachutist wel een verdachte bewe ging had gemaakt. De president bracht hem onder 't oog, dat er een Duitse legerorder over 't doden van geallieerde parachutisten bestond, dat verdachte zijn daad b{j zijn superieu ren als een heldendaad heeft voorge steld en daarom bevorderd werd. Bo vendien schreef hij aan zijn vrouw en zijn broer brieven, waarin hij zich op de daad beroemde. De verdediger bracht naar voren, dat deze afschuwelijke daad gevolg zou kunnen zjjn van verminderde toe rekeningsvatbaarheid. Hij verzocht om een psychiatrisch rapport. „Dat kan lk mij niet herin neren". De procureur-fiscaal, prof. Lange- mejjer, sprak zijn afschuw over het gebeurde uit. Hjj stelde den verdach te verschillende vragen waarop deze onder het motto „dat weet ik mij niet te herinneren" meestal het antwoord schuldig bleef. Wel wist hij zich te herinneren, dat hij zijn broer, zonder aanleiding, eens met een mes gesto ken had. Wanneer wist hij niet meer. Hoewel prof. Langemejjer de in druk had, dat verdachte simuleerde, nadat deze het betoog van zjjn ver dediger had opgevangen („als u zo gek was, als u nu doet, dan zou u zelfs niet bij de Landwacht terecht zijn gekomen," aldus de procureur fiscaal), achtte hjj het toch raadzaam een psychiatrisch rapport over dezen ter dood veroordeelde in te winnen. Uitspraak 30 April. VRIJ KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen, in de nacht en vroege ochtend hier en daar nevel of mist. Nog enkele verspreide buitjes, voornamelijk in de namiddag in het Zuidoosten van het land. Vrij koud, zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Diplomatieke zet? De Sow jet-Russische ambassadeur te Athene, schout bjj nacht .Alexander Rodianof, zal Vrijdag aanstaande met zjjn gehele staf Griekenland verlaten Rodianof is op 28 Januari jl na een afwezigheid van 5 maanden, op zjjn post' teruggekeerd Op de Sowjet-Rus- sische ambassade werd bevestigd, dat Ide ambassadeur ging vertrekken Men weigerde echter te zeggen, of hij Griekenland voor goed zou ver laten Rodianof vloog op 31 Augustus jl van Athene naar Moskou na den Grieksen minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld te hebben, dat hij „een zending ging vervullen" In Sep tember werd bericht, dat hij vertrok ken was „wegens geschillen met de Griekse regering" De ambassadeur heeft paspoorten aangevraagd' voor zich en zijn gezin, alsmede voor de gehele staf van de ambassade, al<us verluiode gisteravond Hef aanvragen van paspoorten door den Sowjet-Russiscben ambassadeur te Athene, Rodianof, wordt in ge woonlijk welingelichte kringen te Parijs beschouwd als een voorspel op het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unle en Griekenland Een dergelijke stap, aldus meent men, zou gedaan worden in hef kader van een diplomatieke te gen-actie van Sowjet-Russische zijde tegen de Amerikaanse politiek In het Middellandse-zeegebied, zoals on langs aangekondigd in Truman's boodschap omtrent hulpverlening aan Griekenland en Turkije v V'*1 Een geselecteerde Paascollectie in het Gemeentemuseum Het is verheugend, dat Alkmaar in zoverre een centrum van beeldende kunst is, dat hier een groot aantal schilders woont, wier werk alleszins waard is in brede kring bekeken en gewaardeerd te worden. Er zijn hier twee schildersvereni- gingen, het oude „Kunst zij ons doel" en de daaruit voortgekomen vereni ging van hen ,die bij het werk van geen ontspanning wilden weten, die zich afgescheiden hebben en met een betrekkelijk kleine groep de vereni ging „Doorwerken" hebben gevormd. Maar ook buiten verenigingsverband heeft Alkmaar kunstenaars van for maat, stille, stugge werkers, die door schildersdrift bevangen naar pa let en penseel grijpen zodra hun da gelijks werk is geëindigd en zij zich geheel aan hun geliefde bezigheid kunnen overgeven. Uit de verenigingsbesturen was een comité gevormd met het doel hier eens een echte Alkmaarse ex positie op zo breed mogelijke grond slag te organiseren en het gelukte van B. en W. toestemming te ver krijgen daarvoor de mooie exposi tiezaal van het gemeentemuseum te mogen gebruiken, mits dit werd als voorwaarde gesteld de tentoonstelling een representatief karakter zou dragen. Daartegen bestonden natuurlijk geen bezwaren. Men nodigde alle daarvoor in aanmerking komende Alkmaarse schilders uit een of meer dere van hun doeken in te zenden en de heren Jelle Troelstra en Ton Meijer, leden van de ballotagecom missie van de Vereniging van Beel dende Kunstenaars, waren bereid de collectie te schiften, zodat men er ze ker van kon zijn, dat het allerbeste werk daaruit op de expositie tentoon gesteld zou kunnen worden. Een begin, dat navolging verdient. Er zit inderdaad een reclame voor de kunst in en tevens een aanmoedi ging voor amateurs om op de inge slagen weg voort te gaan als men stedelijke exposities organiseert, het zij voor schilders, voor beeldhouwers, voor schrijvers, kortom voor allen, die de schone kunsten op een of an der terrein trachten te dienen en men hoopt, dat het gemeentebestuur door deze expositie aangespoord zal worden iets dergelijks telken jare of desnoods om het andere jaar te willen toestaan en tevens natuurlijk, dat men daarbij zo onder de indruk van de betekenis van het werk zal komen, dat van gemeentewege zo nu en dan ook eens een schilderstukje zal worden aangekocht, opdat latere generaties van een kunstzinnig voor geslacht kunnen getuigen. Het hier thans gepresenteerde werk is hoofdzakelijk afkomstig van amateurs, van mensen dus, die de kunst om haar zelf beoefenen en juist dat maakt de tentoonstel ling zo interessant. Ieder heeft een eigen opvatting. De één penseelt minutieus zijn voorbeeld uit, de an der geeft er een impressie van, een derde kloddert wat gekleurde vegen door elkaar en doopt het geheel met een naam, die een leek vaak misleidend durft te noemen, een vierde zoekt het in de donkere „to nen", een vijfde geeft een prachtige uitbeelding van bloemen of vruch ten, van oud koper, van kruikjes en flesjes, een zesde „schept" pro ducten, die op visioenen uit een koortsdroom lijken of fabriceert een schilderstuk, dat men op het eerste gezicht voor een hier ver dwaald „kunstproduct" van zijn 8- jarig zoontje zou houden. En toch, het is alles „Kunst", wa re het anders dan zouden ernstige critici als de heren van ballotagecom missie er niet hun goedkeuring aan gehecht hebben, dat deze stukken de ballotagecommissie er niet hun den volke gepresenteerd zouden wor den. De heer Wortel, onze gemeente archivaris, aan wiens steun de expo santen zo veel te danken hebben, was zeer tevreden over de collectie, welke thans in het Gemeentelijk Museum is ondergebracht en zal Zaterdag om 3 uur als de tentoonstelling voor genodigden' opengesteld wordt een kort woord vooraf spreken. Vanaf Zondag 6 tot en met 27 April zal deze expositie voor belang stellenden te bezichtigen zijn, elke dag van 2 tot 5 en Zondags van 10 tot 5 uur. Ruim twintig schilders hebben hier een 65-tal werken opgehangen en deze specifiek Alkmaarse kunstuiting zal ongetwijfeld talrijke belangstel lenden trekken. Ad. De Indonesische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis heeft zich uit naam van 70 mill. Indonesiërs om hulp tot de Verenigde Naties en de UNRRA (in liquidatie) gewend, zo werd Don derdag bericht. Wat doet een man, die door nood lottige omstandigheden diep in de schuld is geraakt? Hij werpt zich op zijn werk, met meer ijver dan ooit en hij gaat uiterst spaarzaam met zijn inkomen om. Hij voert dus zijn ar beidsproductiviteit op en reserveert van zijn loon, salaris of winst zo veel als enigszins mogelijk is,, ten einde zijn schuld af te doen. Wat voor den enkeling geldt moet ook gelden voor een volk als geheel. Voor het Nederlandse volk, dat door de economische gevolgen van ver woestende oorlog en bezetting diep in de schuld is geraakt, zijn verhoging der arbeidsproductiviteit en spaar zaamheid dringende eisen, waaraan het zich niet onttrekken kan, wil het niet, als natie, te gronde gaan. De Nederlander is, in het algemeen gesproken, van nature arbeidzaam en spaarzin is hem verre van vr id. Hij leeft niet lichtzinnig bij het ogenblik; hij denkt, voor zich en zijn gezin, aan de dag van morgen en treft, indien "het hem maar enigszins mogelijk is, voorzorgen opdat dit ge zin niet tot armoede vervallen zal. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar daardoor mogen wij ons niet laten verblinden. Spaarzin zit ons volk als het ware in het bloed. Het heeft daarvan blijk gegeven, eeuwen lang. De vraag dringt zich evenwel op: is sparen thans mogelijk? Is sparen uitvoerbaar, gezien de duurte op ieder gebied en de noodzaak om het loon-plafond te hapdhaven ten einde het gevaar voor inflatie af te wen den? Is sparen mogelijk bij de ach terstand waarin men allengs is ge raakt dit vooral is iets, dat men in overweging dient te nemen op 't gebied der dagelijkse gebruiksartike len en der werktuigen? Gedurende vele jaren heeft de Hol lander moeten teren op zijn bezit; is het hem niet mogelijk geweest iets van zijn voorraad te vernieuwen of aan te vullen; de stand van zijn huis raad, zijn kleding, zijn werktuigen te handhaven op behoorlijk, ja, dragelijk peil. Iedere huisvrouw weet hiervan mee te praten, iedere arbeider ook. Of het nu de pannen ln de keuken zijn, of de schrijfmachine op het kan toor, of de ploeg in het veld, de in strumenten en boeken van den weten- schaps-man of de klompen en de spa de van den dagloner om van de achterstand op textielgebied maar niet eens te spreken de werktui gen, welke nodig blijven wil het werk doeltreffend zijn, wil de arbeid in derdaad productief zijn, zodat men terecht van arbeidsproductiviteit spreken mag, moeten worden ver nieuwd en aangevuld. Men kan van niemand verwachten, dat hij een deel van zijn inkomen voor later terzijde legt als het heden die vernieuwing van hem vergt, als hij en wij spre ken nu niet eens van geleden schade door bominslag of plundering geen bord meer heeft om van te eten, geen jas om zich te beschutten tegen de winterkou, geen laken of deken op zijn bed. Niet alleen slijtage is op velerlei gebied vernietigend geweest, velen hebben ook het hoognodige uit hun huishoudelijk bezit in de honger winter tegen tarwe en peulvruchten geruild. De regering heeft thans het initia tief genomen tot een spaar-campagne Van de noodzaak tot sparen is ieder ernstig landgenoot ongetwijfeld over tuigd; van de wenselijkheid even eens, niet slechts ten behoeve van de gemeenschap, doch ook reeds ten be hoeve van 't eigen gezin of het eigen ik. Maar naast de factor van de noodzaak is er nog die van mogelijk heid. En voor zeer velen is sparen op dit ogenblik inderdaad volstrekt on mogelijk. De regering zal, bij het op leggen van een regeling, rekening die nen te houden met die feitelijke, die zeer wezenlijke onmogelijkheid. U. Het Noorse s.s. „Tïtanian", dat bij Terschelling op een mijn liep, kon met zware slagzij behouden naar Rotterdam gesleept worden. Het •chip op de Nieuwe Waterweg,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1