Wat de theaters brengen EEN Doodstraf voor Kampbewaarder uit Oudkarspel a. Haslach-Spoi tplatz, behorende on der het concentratiekamp Natz- weiler; Koedijk Len beestmens cordeonsolo, gespeeld door de heren Piet Hartiand en P. J. Vingerling, gevolgd door samenzang van alle medespelenden. De komische acte van den heer B. C. Siooten en het thee praatje door een drietal heren waren zeer vermakelijk. De meer dramati sche voordracht door mevr. Hart Schrijver verzorgd, werd met grote aandacht gevolgd. Zij zong „Kindjes- brief", „Schooiertje" en de „Vieze Hond", waarmee ze groot succes oogste. Het duo mevr. SlotKuiper en mevr. Smit-Hart zong zeer mooi „Daddy", „Aan het Lago Maggiore". Mooi was ook „Parel mijner dromen" gezongen door mevr. v. Loenen Hartiand. Neli Klomp toonde in haar Westfriese voordracht goed op dreef te zijn. Onder grote vrolijkheid werd met een door een zevental dames op gevoerd stukje, waarin het verleden in herinnering werd gebracht, 't eer ste gedeelte van de avond besloten. Schoorl. Burgerlijke stand. Beemster. Warmenhuizen. Dirkshorn De heer A. v. Dijk viert zijn 25-jarig Ambtsjubileum CINEMA AMERICAIN VICTORIA THEATER HARMONIE THEA1 A.B.1 Medembli| Dodelijk ongeval Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Een Paas-verhaal doo Oliemans ".""of ÏL3.-S1 d. Beschermt- uw m< Russische bruidje Engelse solda Gedetineerden vermoord voor vijftig sigaretten Ket Nederlandse lid van het tribu naal te Rastatt, kolonel van Tuyll van Serooskerken, verschaft de vol gende gegevens omtrent de behan deling van een zaak, welke betreft de behandeling van de gedetineerden in de navolgende kampen: b. Haslach-Vulcan, Gaggenau, Nie- derbuhl en Sulz am Neckar, res sorterende onder het Sicherungs- lager Schirmeck; C. Nussdorf. Terechtgestaan hebben een groot aan- ta. verdachten, w.o. de Nederlander Van der Veer uit Oudkarspel, allen kampbewakers. Van der Veer is tevens bewaker in het kamp Nussdorf geweest. In deze zaak werden 112 getuigen ge hoord. Vrijgesproken zijn 3 verdachten. Veroo:rdeeld zijn tot de doodstraf 9 verdachten, waaronder Van der Veer. Andere verdachten kregen langer of korter gevangenisstraf. Wat Van der Veer ten laste werd gelegd. Aan den verdachte H. P. van der Veer, geboren 16 September 1919 te Oudkarspel, aan wien als raadsman was voorgenomen grote vrouwen- toegevoegd Dr. Kutzschbauch, advocaat Van Nut van 't toegevoegd Dr. Kutzschbauch, advocaat te Oberkirch, was ten laste gelegd het zwaar mishandelen, dikwijls tot de dood toe en het koelbloedig vermoor den van gevangenen. Bij de behandeling van de zaak ter terechtzitting hebben veertien getuigen verklaringen afgelegd ten aanzien van de gedragingen van dezen verdachte. Deze verklaringen kunnen worden samengevat als volgt: Van der Veer, een bewaker van de Organisation Todt, is op een onmen selijke wijze tegen de gedetineerden opgetreden. Bij herhaling heeft hij dezen geslagen met de kolf van het geweer of met een stok Enkele malen hebben de mishandelingen de dood van den mishandelde tengevolge gehad. De redenen waarom Van der Veer zich tot mishandelen gerechtigd achtte waren ,dat de gevangenen of niet in de pas liepen, of niet in de rij liepen of niet hard genoeg werkten, dan wel bij het verzamelen na het beëindigen van werk niet snel genoeg aantraden. Het is ook voorgekomen, dat de .verdachte G YMNASTIEKUITVOERING. i De uitvoering, die de gymnastiekver eniging „Voorwaarts" Zondagavond, onder leiding van haar directeur K. Schoor, ten beste gaf, had een volle zaal getrokken. De voorzitter, de heer Molenaar, me moreerde in zijn openingswoord het 10- jarig bestaan en sprak de hoop uit, dat de oude leden zullen terugkeren, zodat de feestelijkheden bij het 12^-jarig bestaan het peil van weleer weer zullen bereiken! De oefeningen, die wij daarna te zien kregen, werden niet zo feilloos af gewerkt, als we dat gewend waren, de onrustige houding van het pdbliek had daar echter zeker ook schuld aan! Het nummer „Grootvaders Klok" van de kleintjes werd er tendinste ongunstig door beïnvloed. Toch willen we de dames-afdeling een pluim voor de afwerking niet ont houden! Het zangspelletje, dat enkele meisjes voor het voetlicht brachten, viel zeer in de smaak en ook de drie jeugdige accordeonspelers werden naar behoren gewaardeerd. Het cabaret, dat voor de afwisseling zorgde, was eveneens goed verzorgd. Gré Keeman droeg goed voor. „Daddy" oogstte wel bijval. Rie Zwetsman en Piet Sjoel kwamen ook aardig voor de dag, vooral de grollen en grappen van Piet hadden veel succes Piet de Boer uit Alkmaar werd de gelukkige bezitter van de Amerikaans- verkochte taart, welke 60 opbracht. Tenslotte werden de dames Riel en Hart in de bloemen gezet, waarbij laatstgenoemde, als blijk van waar dering voor de muzikale medewerking, bovendien een doos sigaretten werd aangeboden. Daarna sloot de voorzitter met enkele woorden, waarin hij nogmaals op het nut der vereniging voor de volksge zondheid wees, deze drukbezochte uit voering. FEESTPLANNEN. i Ook hier bestaan plannen om 5 Mei feestelijk te herdenken. Per circulaire werden de dorpsbewoners opgeroepen, daadwerkelijke steun te verlenen. Er zal daarvoor met lijsten worden rond gegaan. De bedoeling is het programma als volgt samen te stellen: 's Morgens kerkdienst in de N.H. kerk met mede werking van een zangvereniging, 's Middags kinderspelen op het terrein achter de school met zo mogelijk uit delen van versnaperingen. Tot 5 uur volksspelen en na zeven uur gemasker de rondgang en daarna gemaskerd bal. Als het weer medewerkt dps een aan trekkelijk programma. een gedetineerde heeft mishandeld op grond van het feit, dat deze hem naar zijn oordeel niet behoorlijk gegroet had De verdachte heeft erkend, te Nuss dorf drie gedetineerden, die niet te recht gestaan hadden, te hebben doodgeschoten. Volgens zijn opgaven heeft de chef van het kamp hem zulks gelast. Tot beloning van deze daden heeft hij ontvangen 50 sigaretten, heeft hij drie dagen verlof gekregen en is hij bevorderd tot korporaal. De verdachte heeft zich ten aanzien van deze daden niet alleen op het ge geven bevel beroepen, doch heeft bo vendien aangevoerd, dat. nadat hij aanvankelijk geweigerd had, deze ge detineerden om het leven te brengen, de chef van het kamp gedreigd heeft hem te zullen doodschieten, indien hij het bevel niet ten uitvoer bracht. Het Tribunaal heeft beide middelen van verweer verworpen. De verdachte Van der Veer trachtte de indruk van achterlijkheid te ves tigen. Evenwel wanneer hij onder vraagd werd door het openbaar minis terie bleek, dat hij niet zo onnozel is, als hij wilde doen voorkomen. De ondervraging van den verdachte heeft plaats gevonden in de Neder landse taal. De raadsman van den verdachte heeft zijn taak naar behoren vervuld. VROUWENAVOND. r-. vuv IXUU V CU1 L AJgemeen, werd Zaterdag gehouden in de zaal van den heer Jac. Schuit. Na opening door burgem. Pesman, die zijn openingswoord in dichtvorm had gesteld, werd begonnen met de afwerking van het programma, dat uit 22 nummers bestond en geheel met eigen krachten werd uitgevoerd. I De avond zette goed in door een ac- Na de pauze kwam het hoogtepunt, het optreden van „Mono Spin" de denkende. Talrijke experimenten werden* uitgevoerd door den heer B. C. Slootèn, bijgestaan door den heer Rijnders. Tot grote verbazing' der aanwezigen werden alle opdrachten zonder een enkele vergissing vol bracht. Een daverende ovatie was 'n verdiende beloning. De heer Siooten dankte zijn medewerkers, de heren J. J. Smit en C. Damiaans voor de ver zorging van de décors. Wij vermelden nog de mooie accordeonsolo en de voordracht „De slag bij Waterloo", uitgevoerd door den heer P. Hartiand en het duo mevr. v. Loenen. A. de Vries met HollandIndië en het nummer „Vadertje", dat mpoi werd gezongen door mevr. SmitHart. Aan het slot der avond vermaakten drie konkelende wijven het publiek met haar roddelpraatjes. Het Nut kan terug zien op een prachtige avond, waarop alle medewerkenden hun best hebben gedaan en wel een bewijs, dat men zich uitstekend ver maakt had was, dat het half twee was geworden, toen de avond werd besloten. Geboren Gerardus Joseph, z. v. J. Winder en E. E. Wittebrood. Agatha Anna Marie, d. v. F. J. Riet veld en A. Bakker. Getrouwd Cornelis Zandvliet en Adriana Timmer. Overleden: Guurtje Hofdijk, 70 jr., gehuwd met A. Modder Jo- han Herman Coolhaas (overleden te Alkmaar) 59 jr., gehuwd met L. Th. H. Koopmans. BEVOLKING. Ingekomen: K. de Vet. C206 van Warmenhuizen. P. F. Chr. Koch, D61 van Utrecht. S. Worms- becher, E22 van Alkmaar. J. J. van der Meijden, E36 van 's-Graven- hage. J. N. Metselaar, B58 van Zijpe. Vertrokken: J. Daalder, C56 naar Bergen. Th. N. van Duin, B25 naar Harenkarspel. D. G. Scnoone A103 naar Hilversum. J. van Duin. C108a naar Amsterdam. M. D. H. Jacometti, C244 naar Haarlem. G. W. E. Meijer, B44 naar Limmen. JEUGDWERK. Het „Nut" begint Donderdag met de actie voor „Jeugdwerk". Des mid dags is er een tentoonstelling in het Heerenhuis en des avonds een lezing van mejuffr. Jonkman, jeugdleidster van het „Nut" over „Jeugdwerk en de scholing van leiders voor dit jeugd werk". De adjunct-secrtearis van het hoofdbestuur, de heer R. Beumer, zal eveneens spreken over het Nutswerx. We verwachten betere resultaten dan voorheen, aldus meldt men ons. TUINBOUWVERGADERING Onder leiding van den heer C. Mosch kwamen de afgevaardigden der plaat selijke tuinbouwverenigingen bijeen ter laatste bespreking en voorberei ding der grote rattenbestrijding, wel ke ,zal plaats vinden op Woensdag 9 April. Op aanwijzing van de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen zijn broden toegezonden die zijn vergiftigd met alleen voor knaagdieren schadelijk vergif. Dus konijnen moge-i er niet van eten. Overigens is het voor mens en dier onschadelijk. Van de 80 toegezonden broden moe ten 12 al3000 in courantenpapier ge wikkelde stukjes worden gemaakt, wel ke dan bij ieder huis in de gemeente moeten worden uitgelegd, van 15 tot 100 stuks bij alle gebouwen en opslag plaatsen van vuilnis. Een beroep zal worden gedaan op de inwoners om toch vooral de daarvoor aangewezen bestuursleden behulpzaam te zijn bij het uitleggen der pakketjes. Bij serieus werken rekent de voor zitter op een sterke vermindering van de steeds groter wordende rattenplaag. Medewerking wordt vereist, ook al bij het"verstrekken van oude kranten en het maken der pakjes. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde de heer D. Lely voor zijn artsexamen. Als assistent van Dr. Groenhart kwam hij naar Dirks horn, om later, toen Dr. Groenhart moest onderduiken, onder soms moei lijke omstandigheden de practijk al leen waar te nemen. JAN KAN TAARTJES MAKEN. Onze plaatsgenoot J. H. Hagenaar slaagde te Leeuwarden voor banket bakker. Proficiat Jan! Het was op 1 April 1922, dat een kleine jongen zijn intrede deed in het huis met de hoge trap, en 25 jaar lang ging hij met de regelmaat van de klok diezelfde trappen op en af, en deed zijn werk. En dat hij dit werk goed deed, en dat het gewaardeerd wordt, bleek overduidelijk op 1 April 1947, want die dag is de heer van Dijk in de bloemen gezet, en werd hij gehuldigd voor zijn trouw en accuratesse, in die jaren betoond. In de versierde raads zaal waren alle gemeente-ambtenaren met hun dames aanwezig, toen burge meester Nolet in zijn welkomstwoord zijn grote waardering uitsprak voor het werk en de persoon van den heer van Dijk. De burgemeester besloot zijn rede met de woorden: „Ik wens U nog een lang en gelukkig leven met Uw vrouw en Uw zoon". Vervolgens bood burge meester __Nolet den jubilaris, namens de gemeente een enveloppe met inhoud aan. De heer Kalb, de gemeentesecre taris, memoreerde op gezellige wijze de grote vet dienste van den heer van Dijk, en offreerde hem, namens het secretariepersoneel, een mooi boek werk. Namens de gemeentenaren werd den jubilaris door den eersten wethou der, den heer Joh. Dekker, een prach tig radioto tel aangeboden. Verschil lende personen, w.o. burgemeester Es- sing van Blokker, voerden daarna nog het—woord, waarop de jubilaris allen dankte voor deze onvergetelijke dag. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: Een paar kinderwanten; een wollen handschoen; een paar wol len sokken. Verloren: Een rijwieltas met 5 knot ten wol. Inl. bij marechaussee Kempers. Nederlandse pioniers werkten broederlijk samen met de republikeinen bij het opruimen van versperringen in de Kali, waardoor de inundatie werd opgeheven in de omgeving van Semarang. GEORGE WINT OP ALLE FRONTEN De George, die op alle fronten wint, is natuurlijk George Formby en zijn onafscheidelijke ukulele heeft hij weer meegebracht. De zotste avonturen rolt hij door met z'n dwaze gezicht en zijn overslaande stem. En de accoorden die die hij uit zijn instrument slaat, zijn zó, als alleen George dat kan. Hij slingert aan een lichtkroon, hij ver koopt Hitler, die hij familaar met Adolf aanspreekt, een uppercut, hij suist uit een torpedolanceerbuis van een halfgezonken onderzeeër, recht in de armen van zijn Mary Wilson, be schaafd uitgebeeld door Phyllis Cal vert. En dat alles gebeurt in zijn rol van lid van da Britse Intelligence Ser vice, waarin hij door een misverstand tegen zijn wil verzeild geraakt. Een film, het aanzien waard, vooral voor hen, die een avond willen lachen, hartelijk uitschateren. Het lawaai in de volle zaal was daarvan het bewijs. Er. om de feestvreugde nog te verho gen draaien in het vóórprogramma maar liefst twee tekenfilms achter el kaar George komt in deze rolprent ech ter niet boven zijn peil van „It 's in the air", zelfs niet van „Zet 'em op, George", dus ga een avond schateren, maarstel geen eisen. EEN WILDZANG MAAKT CARRIèRE. Het jeugdige zangwonder Midge wordt ontdekt door een radiorepor ter, die voor een scheerzeepfabrikant straatopnamen maakt. Hij sleept het wonderkind mee naar den directeur van de radio en het gevolg daarvan is, dat de vader wan Midge een con tract tekent, dat de gehele familie binnen weinige maanden schatrijk maakt. Het is uit met de gezellige avondjes, waarop al Midge's „Ooms", de man van de reiniging, de cipier, de oppasser uit Artis en de politie-agent altijd present waren en „Opa" zijn mooiste speeches afstak. De familie is deftig geworden en er komen al leen nog maar heren en dames in rok en avondcostuum, terwijl alle huisgenoten niets anders doen da» lanterfanten en geld uitgeven. De kleine Midge besluit daarin veran dering te brengen. Ze doet of ze niet meer zingen kan en de gevolgen blij ven niet uit. De directeur van de ra dio is woedend en wil haar niet meer in het grote concert laten optreden, maar dan zet Midge al haar „Ooms" aan het werk. Zelfs de leeuwentem mer moet er bjj te pas komen, maar het gelukt de zangeres, die Midge zou vervangen op te sluiten met een leeuw in de kamer en Midge zingt zoals zij nog nooit voor de radio heeft gezongen. Dit kleine meisje Gloria Jean geeft in deze gezejj ge familiefilm niet alleen blijk vanl zuivere stem, maar ook van een zonder talent om voor de film te spj len. Vooraf o.a. een alleraardigste acter over een verliefde wisselvvacij ter. GOING MY WAY. Een film met Bing Crosby in voor hem wel wat vreemde rol vj Vader O'Maliey, den nieuwen tent van den ouden pastoor. Hij iemand, die volgens zijn gevoel zijj eigen weg gaat. Maar toch „j doen" tegenover zijn medemensen i zijn hoofddoel. En hij slaagt daan; Op de van hem bekende manier, film is vol afwisseling. Muziek i zang nemen er een voorname in. Het jongenskoor van Vader O'Mj] ley bereikt mooie resultaten en in deze film zal men weer ken kunnen maken met één der sten van de beroemde Metropolitan-i ip New-York, n.l. Rise Stevens, inderdaad zeer goed zingt, in het I zonder in de sène uit de opera „Ca] men". De oude pastoor trok eveneej door zijn spel aller aandacht en 1 zullen deze film met genoegen Het voorprogramma bracht Nederlands Nieuws vol variatie ook het wereldnieuws was een prj tige inleiding voor het hoofdnumn OP EEN AVOND IN MEI Een echte Hollandse film met een aJ tal bekende vooraanstaande Hollandf artlsten in de hoofdrollen verdient I volle aandacht van de bioscoopliefhebba Zij zullen van dit zo uitstekend te volgl filmwerk met zang en dans, ,een aard verhaal en goed spel ten volle kurtmj genieten en voor de Paasdagen en ve dere week lijkt ons dat een alleraardig ste ontspanning. De belangstelling er vof was reeds groot. Ter inleiding een afwiaselend voorJ programma. Donderdagmorgen had te Medemli een ernstig ongeval plaats. Terwijl de vrachtauto van den hi P. Meester in de Wijdesteeg sto: was. het 3-jdrig zoontje van den hi J. Koster op de treeplank gaan ten. De heer M„ die in zijn auto stal te en het ventje aan de andere ko niet had opgemerkt, reed weg, ui het gevolg, dat het jongetje eraf vi en het achterwiel over het lichaamp; kreeg. De kleine was vrijwel op si; dood. De deelneming met de bedroi'j de ouders is algemeen. Dertien jaar geëist tegen jodenverrader Wederom stonden Donderdag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, gepresideerd door mr. Lamers, een aantal personen terecht, die dienst, hadden genomen bij Waffen S.S., Kriegsmarine en Landstorm Nederland, alsmede een inwoner van Limmen, die Joden had verraden. Aan F. J. A. Merks, den 27-jarigen machine-bankwerker uit Limmen, was door den procureur-fiscaal ten laste gelegd, dat hij te Arnhem in November 1943 aan J. Grin destijds inspecteur der recherche te Arnhem, terwijl hij wist, dat deze inspecteur werkzaam was in dienst van de S.D., heeft meegedeeld, dat er een joods gezin, Wolf Schweitzer, diens echtgenote en hun dochter Ida, bij zijn vader te Heiloo gehuisvest was en hem gevraagd heeft, of hij geen kans zag deze joden daar weg te halen en aldus bedoelde joden heeft blootgesteld aan vervolging, vrij heidsberoving en wat daar verder aan vastzat van de kant van de vijand. De eerste getuige in deze zaak was H. H. Wentink, pensionhouder te Ber ger.. Deze was in Juli 1942 op de Zee dijk in Amsterdam met het joodse ge zin in aanraking gekomen. Hij had van hen gehoord, dat ze een onderduik adres zochten. Getuige had dit voor hen gevonden bij de familie Merks, in Heiloo. Het gezin betaalde aan vader Merks 50 per week en getuige was na een paar weken nog eens naar zijn bes :hermelingen gaan kijken, maar heeft toen niets bemerkt van een slechte verstandhouding. De volgende getuige, de 72-jarige J. Th. Schumacher uit Limmen, had enige tijd met zijn vrouw bij verdachte in gewoond. Hij kwam er in 1943. Daar door1 maakte verdachte ook kennis met diens schoonzoon, den toenmaligen politie-inspecteur uit Arnhem, Grin. Ondanks waarschuwingen ging hij toch. Op zekere dag vroeg verdachte aan Schumacher, om voor hem naar zijn schoonzoon te gaan om te vragen, of deze de jodenfamilie, die bij zijn ouders verbleef, weg wilde halen. Deze getuige pleegde hierover overleg met zijn vrouw, die zei: „Laten we dat niet doen. Anders jaag je toch uitein delijk die mensen de dood in". Ondanks waarschuwingen van deze verdachte en van zijn eigen vrouw is verdachte zelf toch naar Grin gegaan. Ook deze Grin, die zelf ook ge ïnterneerd is, werd als getuige ge hoord en verklaarde, dat verdachte eerst schriftelijk had gevraagd hem te spreken. Hij was gekomen en had toen ver teld, dat die joden het zijn ouders zo lastig maakten. Hij wilde ze echter niet in Amsterdam aanbrengen, omdat men in Arnhem soepeler tegenover de joden optrad. Deze getuige heeft toen met een Duitse fachberater overleg gepleegd, die hem beloofde, de joden in het huis van bewaring te zullen opsluiten en ze daar te laten tot het eind van de oorlog! President: „En was U nu zo naïef op een dergelijke belofte te vertrouwen? De getuige vervolgt dan zijn verhaal over de familie Schweitzer, die enige tijd in het Huis van Bewaring ver bleven. Later hoorde hij, dat ze ook daar zo lastig waren geweest, dat ze tenslotte naar Westerbork waren over gebracht. Grin met een andere rechercheur hadden de arrestatie in Heiloo ver richt en zij hadden toen vader Merks in bed aangetroffen. President: „Dus voor de rust van den ouden Merks moesten drie joden ver moord worden, tenminste daar komt het op neer. Het verhoor. Uit het verhoor van verdachte blijkt dan nog. dat deze later heeft gehoord, dat de joden door Grin waren wegge haald. Verdachte zei, de Joden te heb ben gewaarschuwd, zodat ze, als ze hadden gewild, zich uit de voeten had ken kunnen maken. Hieraan voegde hij toe: „Ik begrijp niet. dat ik m'n oude vader en moeder niet in bescherming mocht nemen". Raadsheer: „Dat u de joden gewaar schuwd hebt, gaf u nog niet het recht, ze de dood in te jagen!" De procureur-fiscaal vond het bui tengewoon ernstig, dat verdachte in koelen bloede en na rustig beraad de slachtoffers van zijn verraad in No vember '43 door Grin liet weghalen, om ze te doen overleveren aan de S.D., omdat ze zo lastig waren en zijn ouders zoveel zorgen bezorgden. Hij eiste dertien jaar gevangenis straf en ontzetting uit de rechten gedurende het leven. Het Hof zal op 17 April a.s. uitspraak doen. Hij hield hardnekkig vol. De monteur A. Volkers uit Heerhu- gowaard kwam in 1940 zonder werk meldde zich bij het G-A.B. om werk in Duitsland. Hij kwam in Mannheim terecht in een motorenfabriek. Daar kon hij volgens zijn zeggen niet wennen en kwam in aanraking met een Duitser, die hem de raad gaf: Ga bij de Weermacht werken. Zodoende was hij bij de Waffen SS terecht ge komen. In April 1941 kwam hij in Klagenfurf en ging in October 1941 naar het Oostfront in de omgeving van Krakau. Hij werd tenslotte rot» tenführer en verwierf de Ost-medail- le. Hij werd bewapend met een kara bijn en patronen daarvoor, doch vol gens zijn eigen verklaring, had hij daar niets mee gedaan. President. „Het Duitse leger bestond dus blijkbaar uit mensen, die allen niets doen!'» Toen hij in 1943 naar Nederland was gekomen, vroeg en kreeg hij ontslag bij het leger. Echter liet hij zich toen weer door een Duits officier overha len om dienst te nemen bij de Wasser- polizei. Hij toonde zich echter niet slechts hardnekkig in het dienen der Duitsers, met evenveel élan hield hij hardnekkig vol op de zitting, voor de Duitsers niets anders te hebben ge daan dan auto's schoonmaken. De -procureur-fiscaal, mr. H. G- Th. Keune, legde er de nadruk op, dat het strafbare feit al gepleegd was, alleen reeds door het toetreden tot SS. Hij eiste tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrech ten voor de tijd van het leven. De verdediger schilderde dit geval in het licht van de oude spreuk „Zo als de ouden zongen, piepen de jon gen". Pleiters indruk was, dat dit een domme jongen was, wiens verklaringen wel als juist aanvaard konden worden. Ook hierin doet het Hof op 17 April a.s. uitspraak. Ingezet tegen de troepen van Montgomery. De 36-jarige fabrieksarbeider J. P. A Bouman uit Heiloo, die geen N.S.B.- er was en in 1940 op een chemische fabriek werkte, kwam in Januari 1941 zonder werk. Hij stelde zich beschik baar om vrijwillig in Frankrijk te gaan werken en kwam in L' Orient, waar hij meehielp bij het vestigen van onderzeeboothavens. In 1943 stuurde 't G.A.B. hem hij was toen weer in Nederland terug gekeerd naar Chemnitz. Hij kreeg er echter honger en kwam zonder kleren te zitten en aangezien hij niets kon kopen meldde hij zich bij de Kriegsmarine. In 1944 bevoer hij met een Flagjager, met klein afweergeschut, de Finse Golf. Hij kreeg echter last van zeeziekte en werd toen in de marinewasserij ge- plaats. Later leerde men hem met paarden omgaan en werd hij ingezet, om te strijden tegen de troepen van Montgomery op de Lunenburgerheide. De procureur-fiscaal eiste acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de kiesrechten gedurende 15 jaar. De verdediger roerde aan, dat juist het feit dat verdachte in de wasserij der marine geplaatst werd, getuigde, dat deze weinig had gepresteerd. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Schreef over zijn eerste vuur doop. De 29-jarige schilder E Dekker lit Bergen, die na de capitulatie, in Octo ber 1940 lid was geworden van de N.S.B. zijn vrouw was dit reeds West! vanaf 1934 had geen zin om Duitsland te gaan werken en „uit lorigheid" had hij zich daarom bij i Landstorm Nederland gemeld. Begj 1944 ging hij naar Veenendaal, 1 naar Deventer en de Betuwe nabij Hij schreef brieven naar huis, waa: hij het had over: „plicht doen, de ste vuurdoop en spijt, dat hij get hogere mg had behaald". President: „En wilt u nog volhoudt] dat u niet anders deed dan wage: poetsen?" De procureur-fiscaal eiste 15 jal met aftrek en ontzetting van de ree! ten voor het leven. In zenuwachtige toestand v«| raad gepleegd. Aan de 44-jarige huishoudster C. M Bröring te Beemster was ten las gelegd, dat zij te Edam in April aan enige personen, waarvan zij dat deze C. Wester in verband desertie uit het N.S.K.K. zochten, einde hem aan de Duitse bezette] over te leveren, heeft meegedeeld, hij zich niet in het huis van zijn vad] waar zij huishoudster was, bevoi; maar bij diens broer, Jan Wester, r aldus opzettelijk C. Wester heeft blot gesteld aan vrijheidsberoving. Wat'aan deze zaak een nog ernstijl karakter v leende, was de mede| ling van den ouden vader C. dat hij in 1945 van het Rode bericht had ontvangen, dat zijn zcl aan dubbele long-t.b.c. in zijn gev<| genschap gestorven was. Deze mededeling werd ook door i broer bevestigd. De huishoudster verklaarde, dat i niet in het inst de bedoeling gehad, de jongen te verraden. Er sprake geweest van het zoeken een ander onderduikadres en Jan ïM ter had haar gezegd, als er Duitss-'| komen stuur je ze .naar bij mij. Deze wist zich dat niet te herinn| ren, maar zijn vrouw en een paar dere getuigen a décharge waren soluut van mening, dat er van op! geen sprake was geweest en dat alleen sprake geweest kan zijn van 1 onvoorzichtige uitlating van verdaclj te, in nerveuse toestand gedaan. De procureur-fiscaal had eerst zaak biet bijzonder eenvoudig ing^J zien. Maar gezien er onjuistheden het proces-verbaal kleven en de stige verklaringen door getuige legd en de indruk, die de van verdachte ter zitting maakte, den niet voldoende zekerheid ,om een veroordeling te geraken. Hij quireerde derhalve vrijspraak. De verdediger zag zich hierdoor yoj] 'r. makkelij„e taak gesteld. Daar i de opzet strafbaar is, vroeg hij naast de onmiddellijke in vrijheids'*'' ling. De president maakte de opmerto® dat dit laatste reeds tot de bevoeê heid van den procureur-fiscaal hoorde en dat de uiteindelijke uiti over 14 dagen volgt; Hij waa do jongste passa Sn Het bordje „No ad ^een toegang" boven aan ri*» brug, deerde bem ^aUSd en overal In de w Lk zijn blonde krullebol uit *fr net dekkleed van één dingboten, of zat h« b« dei de kombuis op het^ houten b ^Iedereen aan boord hield een standje kreeg hi| no« te weten kwamen, dat assagier van drie jaar ouc ?,!rf hoog zouden meeknjge Clangs de railing van de o kippengaas maken, maar dat i Sftteloze maatregel, want "iet op dat dekje, het hele i gchouwde hij als zijn were. 4. mi ergens vast of kon riet meer open krijgen en df >,H de hele crew bij elkaar. 1 r kon hij nog niet zeggen en hem vroegen, hoe hij heetto Walph". dat Ralph moest i'en. En 's morgens aan hei ris de steward wat lang tal Ralph's grape-fruit, sloeg heide vuistjes op tafel en want my gjeep-fjoet". Ralph had ook een vadei moeder, die een hut onder hadden, vlak naast hun zoon vanaf de eerste dag vertrapl het eenvoudig te gaan slap <ie derde stuurman hem wa toedekken. Derde stuurman d0 bijnaam van Popeye t Ralph's speciale favoriet. V was! was Ralph en als BUI v kwam, vond hij zijn hesci steevast op zich wachten in S £lph voerde een grote zich mee, een geweldig c I paas-ei, dat wij in Galveston hadden gekocht; om met Pa* I eten. Het had ln een man» I gen, met een hele krans klei I er omheen en netjes Ingepak lophaan. Maar het duurde r I eer het Pasen was en alleng I Ralph's vlugge vingertjes h I «haan losgepeuterd en stuk Varen de kleine eitjes van 1 rig zilverpapier ontdaan en nen tussen de witte tanc Ralph, die niet wist, wat 1 had! „gjeep-fjoet" of choeok Maar het grote ei, het pi met het zijden lint er omh gespaard gebleven. Bill „Pop Ralph met verschrikkelijke gedreigd, als hi) daaraan zo komen. Dat ei zou met Pa gestopt worden, en Ralph n zoeken. Dan had hij toch van een écht Paasfeest, net te Dallas, Texas. Het weer bleef goed en de se run schommelde zo on mi)L Het leven was waard, te worden en ledereen aan b da de dagen, totdat „Lange Bishop Roek-vuurtoren, zij: lijf boven de kim zou tillen, te vertellen, dat de Atlanti ons zou liggen en we nog tw ruim zouden nodig hebben terdam te bereiken. En mo het Pasen zijn. Niemand ai bekommerde zich om die da; kregen we bij elk ontbijt en «en Zondag zijn als alle an wachtje moest je toch klopj Alleen Bill en Ralph keken die dag. En 's Zaterdags vó< person Als U last van maagzuur het geen kunst met een ol hulsmiddeltje het zuur te Maar... U moet oppassen maag geen wedloop te ontl tusschen de binding van h en de vorming van telken zuur. Een hulsmiddeltje p de vorming van nieuw zuur en dit kan op den duur gename gevolgen voor U 1 CHEFAROX - geactiveerd daal aluminium hydroxyde entegen vormt geen nieuw zuur, maar beschermt nw t L25 per doos Chefaro, Ho (Ingezonden m De Moskouse bladen hebbe sluit van het presidium van perste Sovjet gepubliceerd, het aan Sovjetburgers verbod met buitenlanders in het hu treden Gedurende de oorlog Russische meisjes met Engel ten, die in de Sovjet-Unie getrouwd Stalin k iveeft aan 12 deze huwde vrouwen verlof gege Engeland te vertrekken de- bruidjes hebben echter een de beschikking gekregen op zoek, zich naar hun Engelse ten te mogen begeven

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 4