)ANSEN itJWEHANO's Mislukte bankoverval in de hoofdstad Weededcht f rkrijgbaar, en izenden poet- Solidox. Zij ans om weer en fe krijgen tandsteen te orkomen. De jaren zonder a moet inge- let allerbeste: inden hebben ISKERK Gen-AVOND E RUSTENDE JAGER BERGEN ondag 13 April in 8 tot 12 uur. KLEINBROOD EN GROTE KADETTEN lakherij IENT 4 - TEL. 2569 00RD1GER beschikbaar )ENFONDSEN. aar N. F. KUENEN, '.ctie YIERLAMPEN t.75 een pracht lamp 100 pCt. licht. >s. 38, Alkmaar. f B DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Brits-Russische onderhandelingen tijdelijk gestaakt Kinderen spelen met munitie Griekenland rekent met de guerillastrijders af. Bandieten met stenguns Wallace verontrust Hors d'Oeuvre v Aardbeving te Los Angeles. Waarom Chaplin geen Amerikaan is Komt de paling vrij? Alles in orde" Van nabij en verre Uitreiking van aanvullende bonkaarten Revolutie met messen Nederlandse fabriek in Palestina? y Branden te Shanghai Nieuwe ongeregeldheden in Voor-Indië De Willem Barends is op weg naar Nederland Franco's koninkrijk Verdeling van Japanse vloot Moeder liet haar baby verhongeren ig* Nog steeds iets fijns. 3NGELSE RIETSALON. i koop: mooie gebeeld- rnwde gepolitoerde Riet. Ion z.g.a.n„ bestaande uit fauteuils met losse kus- :ns, 3-zitsbank met ve- urs bekleed en wortel- jten tafel f 975. Tevens :er chique cretonnen ankstel f 1150 en zware othische eetkamer f 1250. IEUWE PARKLAAN 115, cheveningen, Tel. 55.16.80. oor NAAIMACHINE. SALONKASTEN ij JAC. ZWAAN, mstelkade 5, Amsterdam. ROLIE-BRANCHE vraagt vens en referenties onder .PPEL en MATTHIJSEN jKMAAR TEL. 3474 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM, 3320 REDACTIE 3902 GiPO 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 12 APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 268. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot tt woorden 75 ct., ellc woorc meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: t HO per maand t S 25 per fcwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Cyldert plv. Tj, N. Adema. IMPASSE TE MOSKOU Agence France Presse meldt, dat de onderhandelingen inzake een her- ziening van het bondgenootschapsverdrag tossen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie tijdelijk afgebroken zijn. Het bezwaar van Londen Bovenstaand bericht is door wel ingelichte kringen te Londen be vestigd. De door Rusland voorge stelde clausule, volgens welke Groot-Brittannië erin zou moeten toestemmen geen land te steunen, dat Rusland vijandig gezind is en alle vijandige propaganda te ver mijden, wordt in Londen niet, zoals in de V. S., geïnterpreteerd als een bewuste poging om Groot-Brit tannië van de V. S. te isoleren. In kringen, die in nauw contact staan met het Britse ministerie van buiten landse zaken, geeft men echter toe, dat besloten is, de onderhandelingen niet voort te zetten, totdat men tijd gehad I heeft met zorg het Russische voorstel te bestuderen en alle mogelijke conse quenties ervan. De bestudering van [het voorstel zal waarschijnlijk enkele lagen in beslag nemen. Volgens een Reuterbericht zouden er f toch naderhand weer Brits-Russische f tesprekingen zijn gehouden. wikkeling der Amerikaanse politiek. Hij is voorstander van een Amerikaanse lening aan de Sowjet-Unie, als deze voor productieve doeleinden wordt ge bruikt. Tenslotte zeide Wallace, dat hij de tijd nog niet rijp acht voor een be zoek aan Rusland. De blijkbaar nog overal verspreid opgeslagen munitie en wapens uit de oorlog oefenen enorme aantrekkings kracht op de jeugd, die ze als speel goed gebruikt zonder zich bewust te zijn van de bijna steeds fatale werking. Donderdag waren twee jongetjes Ijverig bezig Duitse lichtkogels in een vuurtje, dat zij in de tweede Weteringdwars straat te Amsterdam hadden gestookt, te laten ontploffen, gelukkig zonder daarbij ongelukken te maken. De komst van de politie maakte een einde aan dit spelletje. Samen beschikten de knaapjes nog over 35 van deze lang niet onschuldige projectielen, die een derde jongen In een bunker had gevorn den, waar de munitie volgens zijn zeg gen „voor het grijpen ligt". Er was al een heel handeltje in ont staan: de kogels werden In de buurt voor 20 cent per stuk verkocht. In de Wibautstraat nam de politie een ma chinegeweer in beslag, dat een paar andere ondernemende jochies als speel goed in gebruik hadden genomen. Evenals Schiphol is Kemajoran, het vliegveld van Batavia, een belangrijk knooppunt in het internationale luchtverkeer. Het is o.m. het eindpunt van de dienst HollandIndië en van de trans-Oceanische Dienst op San Fran cisco via de Philippijnen. Evenals Schiphol was Kemajoran na de bezetting een chaos en er wordt met man en macht gewerkt om de luchthaven uit te breiden en te moderniseren. Een overzicht van de werkzaamheden. ANP P. Volgens berichten uit Athene trek ken 15.040 tot 20.000 man regerings troepen op tegen 10.000 tot 15.000 door de communisten geleide gueril lastrijders in de bergen van midden- en noord-Griekenland. Men is van mening, dat deze veldtocht bedoeld Is om eens en voor goed met de guerillastrijders af te rekenen. Een hoge woordvoerder der Griekse re gering verklaarde: „Dit is de eerste belangrijke stap voor het herstel van Griekenland". Henry Wallace, de vroegere vice- president van de Verenigde Staten, die thans eer beozek aan Engeland brengt, heeft op een persconferentie verklaard, dat hij tegenstander is van het ver strekken van een lening aan Grieken- hand en Turkije voor onproductieve I doeleinden. Een oorlog tussen Amerika [en Rusland zou 's werelds grootste tragedie zijn, zo zeide hij. „Het heeft I geen zin met het communisme af te [rekenen door de communisten te be- strijden. Zulks maakt het nog maar I sterker. Het volharden in een anti- I Russische houding kan slechts op oor- log uitlopen". Wallace ziet met bezorgdheid de ont- VEILIGE VLUCHT Het ongeluk met de Dakota, waarbij vele passagiers en daar onder een Zweedse prins en een Amerikaanste filmster, een ramp zalige dood hebben gevonden, heeft toentertijd een kleine reac tie op het luchtvervoer ten ge volge gehad Een reactie, die zeer tijdelijk was, want men vergeet zoiets snel en weldra waren dan ook de gegadigden naar een plaats in het vliegtuig even talrijk als eerst. Er zijn sindsdien weer vele Dakota's en ook andere ma chines te pletter gevallen en wie het vernam was even ontsteld. Maar de vliegdienst werd voort gezet. Er zijn ook spoorwegrampen ge weest, die vele slachtoffers heb ben geëist. Niettemin verdringt men zich aan de stations. Ook de auto-ongelukken zijn talrijk, maar nog niemand heeft mij daarom bevreesd voor de onveiligheid op de weg zijn auto afgestaan. Aan het moderne verkeer, aan de moderne techniek moet nu eenmaal tol worden betaald. Ook scheepsrampen zijn er altijd ge weest. Toch heeft dit nog geen sterveling weerhouden scheep te 3 gaan. Geef mij maar deviezen, en ik neem vannacht nog boot vliegtuig of trein, waarheen ge maar wilt. Dat vliegen niet gevaarlijk is niet gevaarlijker dan reizen per spoor of boot, de KLM levert daarvan het overtuigend bewijs Deze luchtvaartmaatschappij heeft onlangs ten derden male de „vet- ligheidsprijs" verworven omdat zij, in 1946, een aantal „passa giersmijlen" van 22 millioen heeft afgelegd, zonder één dodelijk on geval. Men doet goed op statistieken en niet op vluchtige indrukken af te gaan. KREEFT. Twee gemaskerde mannen drongen gistermorgen om half elf, leder ge wapend met een sMngun, het bij kantoor van de spaarbank voor de Stad Amsterdam binnen aan de v. Woustraat 225. Zij hadden een mo ment afgewacht, waarop geen an der pnbliek binnen was, Uepen de wachtkamer door en verschenen tot de ontsteltenis van den kassier, die met nog een andere bank- beambte in het kleine lokaal aan wezig was, plotseling voor het ge traliede loket. Met hun stenguns op dezen kassier gericht sommeer den zij hem het kasgeld aan hen te overhandigen. De kassier dook echter nog voordat zjj waren uit gesproken onder het loket weg en vluchtte in gebukte houding met den anderen beambte een meer naar achteren gelegen lokaal binnen. Wat daarna bij het loket Is geschied, valt niet met zekerheid te zeggen. Vast staat, dat de twee rovers binnen 4 minuten het bankgebouw weer ver lieten zonder buit. Toen de kassier na hun verdwijning zijn kas naging, werd er niets vermist. Blijkbaar heb ben de overvallers geen kans gezien de toegangsdeur tot het lokaal te forceren er, aangezien het loket van tralies was voorzien, konden zij van het gangetje Uit niet bij' de kas komen. Daar de bank op dit uur voor het publiek geo pend was, zijn zij waarschijnlijk bang geweest gestoord te worden en hebben reeds na enkele minuten het hazen pad gekozen. Van de mannen is slechts een vaag signalement bekend. De recherche stelt thans een onderzoek in. De stad Los Angeles is Donderdag door een hevige aardbeving geschokt. De schok werd ook te San Diego en naburige gemeenten gevoeld. Er zijn nog geen berichten over schade ont vangen. Te Long Beach kon men de ge bouwen heen en weer zien bewegen. De duur van de aardbeving wordt geschat op 40 tot 50 seconden. Ofschoon de aardbeving in sommige sectoren hevig was, heeft zij in de dicht bevolkte gebieden geen ernstige schade veroorzaakt en er vielen geen slacht offers. Charlie Chaplin heeft naar aanlei ding van de wereldpremière van zijn nieuwe film, „Monsieur Verdoux", die op 11 April plaats heeft in New-York, een persconferentie gehouden, tijdëhs welke de vraag ter sprake kwam, waarom Chaplin, die al dertig jaar in de Verenigde Staten woont, geen Ame rikaan is geworden. „Ik ben geen nationalist", zei Chaplin. Toen men hem erop wees, dat hij die dertig jaar in de V.S. toch goed zijn brood had verdiend, antwoordde hij: „Zeventig procent van mijn inkomsten trek ik uit Europa, de rest komt uit de Verenigde Staten, maar honderd procent van mijn belasting is voor Uncle Sam" Onze Urker correspondent meldt: Er worden pogingen in het werk gesteld om de handel in paling vrij te krijgen. Een officiële vrijgeving is door het betrokken ministerie nog niet ver leend, zodat vooreerst de paling in de verdeling zal blijven met deze vastge stelde prijzen: kuilpaling f 0,60 en lijn of beugaal tot f 1,50 per pond. De han del in spiering is intussen vrijgegeven. Het nest mag echter nog niet vrij worden verkocht. Daar deze prijs veel te laag is worden stappen gedaan bij het Bedrijfschap voor Visser ij produc ten te 's-Gravenhage om ook de han del in nest vrij te krijgen. Het is echter te vrezen dat dit niet zal gelukken. Tijdens de bezetting scholen de kunstschatten van Nederland in de daarvoor speciaal ingerichte St. Pietersberg. Er was een kluis; er waren zware deuren; er was telefoon en licht. Er waren be wakers. Er was een hoofd. De kunstschatten zijn terug. Maar de kluis, aldus Het Dagbl. v. h. Oosten, is er nog; en de zware deuren en de telefoon en het licht ende bewakers en het hoofd! Ja, iedere dag wordt nog de wacht betrokken in de nu lege berg. En geregeld wordt het hoofd ervan in kennis gesteld, dat' alles in orde is. En Den Haag betaalt en de bewakers en het hoofd incasseren hun sa laris. Te Oldenzaal is een complot van 24 personen ontdekt, dat distributiekaar ten opkocht van "gezinnen met veel kinderen. Deze kaarten werden met grote winst verhandeld. Negen Joegoslavische „Quislings", die tegen maarschalk Tito's partisanen hebben gevochten, zijn ter dood veroordeeld. Zij hebben de dood van 18.000 ge vangenen der partisanen op hun ge weten. Sir Even Jenkins, gou verneur van den Pensjaab, heeft de bewoners van Moeltan, een van de steden, waar de jongste onlusten het hevigst waren, een gezamenlijke boe te van 1 millioen ropijSen opgelegd. Volgens de laatste gegevens zijn door de tornado van Woensdag in het gebied van Texas en Oklahoma 132 mensen om het leven gekomen. Met ingang van gister sloten te Rome de restaurants, lunchrooms, café's en dergelijke als protest tegen de jongste beslui en v,an de regering om de ver vaardiging en verkoop van versnape ringen, vlees, brood en andere distri butie-artikelen te beperken. Ma ria Pasquinelli, die 10 Februari jl. den Engelsen generaal de Winton te Pia heeft vermoord, is 1 door het Britse militaire gerechtshof te Triest ter dood veroordeeld. De laatste troepen van de Amerikaanse bezet tingsmacht op IJsland hebben dit eiland verlaten. De Amsterdamse raad heeft een voorlopig crediet van f 60 millioen toegestaan voor de bouw van een nieuwe electrische centrale in 't W. havengebied. Volgens radio- Djokjakarta heeft pres. Soekarno de wens te kennen gegeven"Bandoeng tot hoofdstad van de Indonesische repu bliek te maken. Voor het geval de voedselsituatie in ons land in de maanden, welke aan de nieuwe oogst voorafgaan, enige l Jzondere voorzieningen noodzakelijk maakt, zijn enkele voorzorgsmaatregelen getroffen. Zo is, naar men weet, de afleve ring van gort en havermout door fabrieken aan de handel stopgezet teneinde over enige voorraad te kunnen beschikken, waaruit, zo no dig, kan worden geput voor aan vul verstrekkingen. Naar het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening thans me dedeelt, zal in het tijdvak van 14 t/m 26 April een aanvullende bonkaart NA 705 voor voedingsmiddelen worden uit gereikt, in de daarvoor in aanmerking komende, in hoofdzaak stedelijke ge meenten, welke kaart, zo nodig, dienst kan doen als eventueel nadere distri butiemaatregelen vereist worden. Het is dus geenszins zeker, dat tot ingebruikneming der kaarten zal wor den overgegaan. De uitreiking ge schiedt thans om extra voorzieningen en kosten voor een eventuele speciale uitgifte der kaarten te voorkomen. Volgens de aanwijzingen van het Centraal Distributiekantoor zal bij de uitreiking de bon 613 van het Inlegvel worden verwijderd, terwijl op de voor zijde der Tweede Distributiestamkaart onmiddellijk achter „No Persoonsbe wijs" het getal „705" zal worden ver meld. In de gemeenten, waar geen bon kaarten NA 705 worden uitgereikt, zal op de bon 613 van het Inlegvel een diagonale streep geplaatst worden. ZACHT WEER OVERDAG. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelijk zwakke later wat toenemende wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Koude nacht en frisse ochtend, doch overdag, afgezien van hier en daar over drijvende hogere bewolking, zon nig weer met vrij hoge tempera turen voor de tijd van het jaar. Naar verluidt zouden de opstande lingen in Paraguay ondergrondse bewe gingen organiseren, gelijk aan die in Europa tijdens de Nazi-periode. Groe pen van gevreesde „Macheteros" met messen vechtende guerilla-strijders, die in de Chaco-oorlog met Bolivië van zich deden spreken vallen kleine garnizoenen en politieposten op rege- ringsgebied aan. Deze berichten worden beschouwd als een aanwijzing, dat het geregelde militaire verzet tegen de regering van Paraguay misschien uit eenvalt. Een vooraanstaand uitgeweken Paraguayese politicus verklaarde te Buenos-Ayres, dat de opstandelingen het initiatief aan de strijdkrachten van president Morinigo schenen te hebben overgelaten. „Zelfs als de revolutionaire beweging mislukt", aldus deze politicus", zullen de opstandelingen tot den laatsten man vechten". De Nederlandse industrieel, B. v. Leer, die op het ogenblik per vlieg tuig een reis om de wereld maakt, deelde tijdens zijn oponthoud in Palestina aan de pers mede, dat hij het plan heeft in de omgeving van de raffinaderijen te Haifa een grote fabriek voor metaalproducten te vestigen. Het kapitaal, dat in deze fabriek geïnvesteerd zou moeten worden, zou verscheidene honderdduizenden pon den sterling bedragen. De heer Van Leer voegde hier aan toe, dat hij voor het uitvoeren van zijn plannen mede werking van de Palestijnse regering, zowel als van de Joodse nationale in stellingen zou behoeven. Doordat een brandende petroleum- tankwagen door een kolonie van „Squatters" in de voormalige Franse concessie te Sjanghai reed, zijn vijf honderd woningen door brand ver woest. Vier personen vonden hierbij de dood. Het onder regeringstoezicht staande Chinese persbureau „Central News" meldt, dat de politie vier jongens heeft gearresteerd, die bekenden, dat zij lid waren van „een plaatselijk communis tisch brandstichtingscorps", dat zou zijn ingesteld om de stad te terrori- Voor - vijf belangrijke steden in Voor-Indië, Calcutta, Amritsar, Dehli, Agra en Pesjawar, is gisteren wegens de nieuwe ongeregeldheden een uit gaansverbod afgekondigd. Militairen en politie patrouilleren door de stra ten. Te Calcutta zijn bovendien nog sedert het begin van de maand 300 personen wegens cholera naar het ziekenhuis vervoerd. Totale productie 12.885 ton traan De Willem Barendsz expeditie heeft Dinsdag, 8 April, het vangstgebied verlaten en is thans via Kaapstad op weg naar Nederland. De jagers zul len te Kaapstad gestationneerd wor den. De totale productie van het af gelopen vangseizoen bedraagt 12.885 ton traan inclusief een kwantum van 120 ton spermolie. Aan vlees en le ver werden respectievelijk geprodu ceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds met de transporttanker „Nacella" naar ons land gebracht. In de tweede helft van Mei wordt het moederschip van de expeditie „de Willem Barendsz" in Amsterdam verwacht. Men kan moeilijk onverschillig blij ven voor hetgeen in Spanje .geschiedt. Menigeen beschouwt den Caudillo als een rechtstreekse afstammeling van Don Quichotte, de argeloze en ver dwaasde ridder van de droevige fi guur, maar dan toch als een die aller minst tegen windmolens gevochten heeft en dien men misschien wel ver dwaasd, doch stellig niet argeloos noemen kan. Wat men in Spanje waarneemt zijn, meent men, de laatste stuiptrekkingen van het Europese fascisme. Het is mo gelijk. Maar het fascisme buiten Euro pa is nog allerminst dood en Spanje zou daarvan wel eens een voorpost kunnen zijn. Het nationaal-socialisme heeft in sommige Zuid-Amerikaanse staten een vruchtbare groeibodem ge vonden en het contact tussen Zuid- Amerika en Spanje is steeds zeer nauw geweest. Ook in het uitgemer gelde midden-Europa heeft het natio naal-socialisme nog geenszins afge daan. Telkens weer wordt daar een haard van fascistische intriges ont dekt, en men vrage niet wat er smeult en nimmer wordt ontdekt. Naarma te het communisme veld wint steekt de anti-komintern-beweging het hoofd driester op. Spanje is daarvan een bol werk dat als zodanig grote gevaren opleveren kan. Men moet ook ten aan zien van Spanje niet het- antagonisme uit het oog verliezen dat tussen Wash ington en Moskou blijft bestaan en Amerika's wil om meester te blijven over de scheepvaart door de Middel landse Zee. Amerika's politiek is scherp anti-communistisch ingesteld, en wat de vrije vaart door de Middel landse Zee betreft, de- ligging van Spanje is ten aanzien daarvan van enorme betekenis. Communisme in Spanje zou Amerika niet aangenaam zijn. Sinds de U.N.O. nadrukkelijk heeft verklaard de regering van Franco niet als de wettige vertegenwoordiging van het Spaanse volk te erkennen en dien overeenkomstig geweigerd heeft Span je tot de Ver. Naties toe te laten, zint de dictator op middelen om zijn posi tie te versterken. Reeds in de aanvang van het vorige jaar had hij contact gezocht met den Spaansen kroonpre tendent Don Juan, doch de royalisten wensten herstel der monarchie op ba sis van de volkswil en dus geen hand having van het totalitaire régime. Franco heeft het nu op een andere wijze beproefd. Hij heeft onlangs, ge lijk men weet, een wetsontwerp aan gekondigd, strekkende tot herstel der monarchie. Spanje wordt een konink rijk doch een koninkrijk zonder ko ning zolang Franco leeft. Een „Raad van het koninkrijk" zal tezamen met Franco regeren. Na zijn dood kan de kroonpretendent dan de troon bestij gen. De Caudillo is er maar al te zeer van overtuigd, dat zijn lot bezegeld zou zijn, indien hij de macht uit han den gaf. Geen regeringsdecreet levert zo duidelijk als dit hetbewijs, dat Franco's gezag niet op wil en wens van de meerderheid des volks berust. De generaal weet maar al te goed dat hij bij het kronen van den koning af gedaan heeft en vermoedelijk niet slechts zijn positie, maar ook zijn leven zou hebben verbeurd. De Spaanse oppositie-regering in ballingschap oefent, hoewel vrijwel machteloos, een voor Franco gevaar lijke invloed uit. Zij steunt de ver zetsbeweging binnenslands zowel met wapenen als met pamfletten. Daarbij komt dat het officiers-corps zeer veel monarchisten telt. Het is daarom niet onmogelijk dat Franco's decreet moet worden opgevat als een concessie aan de militaire partij, als een poging om de steun der officieren te behouden door, in beginsel, tot herstel der mo narchie over te gaan. Maar met belof ten en toekomstmuziek wordt verzetsbeweging zelden gepaaid. U. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, doch de vraag naar een „Ijsje" is er niet minder om. De ijsman had op de eerste zonnige voorjaarsdagen waarlijk niet over gebrek aan klan dizie te klagen. AHF P. Generaal Douglas McArthur, de ge alliëerde opperbevelhebber in Japan, heeft de Britse, Russische en Chine se regering ervan in kennis gesteld, dat 140 Japanse oorlogsschepen van de torpedo jager klasse voor aflevering aan hen gereed zijn, aldus Dean Acheson, de Amerikaanse plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken. een Een ergerlijk geval van kinderver waarlozing heeft zich voorgedaan in Winterswijk Een jonge vrouw heeft gepoogd haar enkele maanden geleden geboren kind kwijt te raken door het te laten verhongeren Regelmatig ont hield zij de kleine het nodige levens onderhoud Toen men de opzet van deze ontaarde moeder ontdekte, zag het kind er erbarmelijk uit Het woog ongeveer vier pondgetracht wordt het dooi: middel van een couveuse in het leven te houden De ontaarde moe der, wie het kind waarschijnlijk in de weg stond omdat 2Ö liefdesbetrekkin gen met een ander had aangeknoopt, is in het huis van bewaring te Zwolle ingesloten FINSE REGERING AFGETREDEN De Finse coalitie-regering is afge treden De onmiddellijke oorzaak van dit aftreden is het gebrek aan vertrou wen van de agrarische en sociaal-de mocratische partij in den eersten mi nister, Mauno Pekkala. die leider is van de uiterst linkse democratische volkspartij 1 'I I' f

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1