Stad en Omgeving. De Alpenhoorn riep Een wereld van zeildoek, van zaagsel en stro Wat de theaters brengen oningboir Moord uit minnenijd 111. De Julianaschool toont haar kunnen AGENDA Het circus komt naar Alkmaar! N. P. Andriesmat *- Marktberichten BmhI HARMONIE THEATER VICTORIA THEATER A.B.T. CINEMA AMERICAIN Bijzonder Gerechtshof| van H< Onderwijzeres HUWELIJK „WAAGJES" Te koop aangeboden Te koop gevraagd: it k en Zwitsers dansten en zongen Eén-en-ze ven tig Zwitsers jodelden en dansten op het Waagplein en z(j bliezen hun Alpenhoorn en zwaai den hun vendel, dat het een lust was. Uit het Bernerland waren zij ge komen, uit de Jura, zuiver uit par ticulier initiatief, om ons lage land te bezoeken. De heren Brink, Jongsma en Broekmans organiseer den de tocht waarbij Amsterdam, Alkmaar, de Wieringermeer en Marken op het programma stonden. En zo stond daar de jodelclub onder leiding van de dirigent Jakob Walter en liet de klanken van de nationale liederen opschallen tegen de Waagto- ren. Toegewijd zongen de bassen en de baritons en de tenoren en de stem van Oberjodler Karl Kestenholz klonk er zuiver en vol bovenuit. De Alkmaar- ders, die in dichte drommen om de groep heenstonden werden er stil van en zelfs de passerende auto's vergaten te lawaaien. En met een ruk vloog de opgerolde Zwitserse vlag uit de hand van ven- delzwaaier Willi Balmer de lucht in, om zich daar te ontplooien en van links naar rechts, van rechts naar links, in sierlijke kringen en bewegingen duize lingwekkend rond te draaien. Karl Zimmerli Vlies daarbij op de Alpen hoorn en de pogingen van den wachter op de Waag, die het uur van tienen blies, waren daarbij maar kinderspel. Een Landlerkapelle begeleidde de „Dreifacher Kreuzpolka" waarin de rokken van de vrouwen zwierden en de oranje-omzoomde vesten van de dan sers achter hen aan wapperden. Theo Strubin stond heel in de hoogte op de toren en nam foto na foto. En een stralende voorjaarszon over scheen het plein en maakte van deze gebeurtenis een feest van licht en Uitstekende ten bate van feestavond de NIWIN. ten Gisteravond gaven de leerlingen van de Julianaschool voor ULO een feest avond in „Het Wapen v. Heemskerk", die buitengewoon geslaagd is. Toen de heer Stuip, hoofd der school, om half acht de avond open de, was de zaal stampvol. De heer Stuip vertelde, dat het ini tiatief, om deze avond te geven ten bate van de NIWIN, en in het bijzon der als bijdrage tot het aanschaffen van een cantinewagen voor de jongens in Indië, geheel van de leerlingen zelf was uitgegaan. Voorts bracht de heer Stuip dank aan de directie van „Het Wapen van Heemskerk" voor de reductie vgn de zaalhuur en aan degenen die prijzen hadden beschikbaar gesteld voor de verloting, die aan het eind van de avond gehouden zou worden. Nadat ds. von Meyenfeldt nog een en ander verteld had over het werk van de NIWIN, begon het eigenlijke programma. Het eerste nummer was getiteld „Oost-Indische klanken" en werd uitgevoerd door vier gitaristen, die eveneens goede zangers bleken te zijn. Dat dit nummer op prijs werd gesteld bleek uit de drie open doek jes, die de jeugdige musici in ont vangst mochten nemen. Het programma werd op een vlotte manier afgewerkt. De conferencier Jan Maten, toonde dat dit „vak" ook nog op originele wijze kan worden uitgevoerd, en bracht zo een prettig verband tussen de schetsen, volksdan sen en muzieknummers. Dat de verstandhouding tussen le- raen en leerlingen uitstekend is, bleek wel uit het opvoeren van enkele schetsen waarin ook de leraren mee speelden. Het is niet mogelijk alle jonge ar- tisten te noemen, daar allen zonder uitzondering iets goeds hebben gepres teerd. De volksdansen werden voor treffelijk uitgevoerd en het vrij afge zaagde gegeven van een sprekende pop was omgewerkt tot een stukje humor, dat de toeschouwers echt deed genieten. Ina v. d. Burg toonde zich een uit stekend pianiste in het nummer „Gou den Regen". Later op de avond speel de ze een nummer quatre-mains met Jan v. d. Pol, getiteld „Marche Mili taire". Toen de avond tegen middernacht door den heer Stuip werd gesloten en de aanwezigen afscheid namen met ,,'k Wil U, o God, mjjn dank betalen" was er werkelijk reden tot dankbaar heid. Deze avond was in alle opzich ten voortreffelijk geslaagd en houdt beloften in voor de toekomst kleur, zoals in ons vlakke land maar zelden te genieten valt. De Zwitserse mannen en Vrouwen hebben ons schone ogenblikken ge schonken. ZONDAGSDIENST APOTHEEK. Op Zondag 13 April zal de apotheek van mevr. Schouten—Oele in de Koor straat geopend zijn. Ook zal deze apotheek de komende week de nacht dienst waarnemen. HET VIERSTATEN-CABARET. De bekende Alkm. buurtvereniging ,.De Vier Staten" zal op Maandag 21 April in het Gulden Vlies een feest avond geven, waar met medewerking van de Musical Players o.m. zal wor den opgevoerd de revue „Wat nou weer?" Dij belooft een succesavond te wor den voor de vereniging. ZATERDAG Grote Kerk, 7 uur: Mattheus Paspion. Gulden Vlies, 2 uur: Alg. Vergadering Aandeelhouders Alkmaarse Exportvei ling. Gulden Vlies, 7,30 uur: Non-stop-avond „Turnlust". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Dansen Canadaplein, 8 uur: Voorstelling Circus Mullens. ZONDAG Grote Kerk, 2 uur: Mattheus Passion. Gulden Vlies, 7,30 uur: Non-stop-avond „Turnlust". Wapen van Heemskerk, 3 en 8 uur: Dansen Canadaplein, 8 uur: Voorstelling Circus Mullens. BIOSCOPEN: Harmonie, Rebecïa; 18 jaar. Zaterdag 7 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur Victoria: Swing it; tot 14 jaar onder ge' leide. Zaterdag 7 en 8,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Cinema Americain: Tarzan en de verbor gen schat; tot 14 jaar geleide. Zatér- dag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. ABT: Het privé-leven van Don Juai\; 18 jaar. Zaterdag 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. DE UITVOERINGEN VAN TURNLUST. Omtren^ de hedenavond üit te voeren bonte avond door de gymnastiekver eniging „Turnlust?' vernamen wij nog de volgende bijzonderheden: Dit 3aar zal de uitvoering anders zijn dan vorige jaren. Behalve gymnastiek worden er namelijk zang- en -muzieknummers en schetsen ten beste gegeven. De muziek zal verzorgd worden door Tonny Wil- lemse en zijn band; de zang wordt verzorgd door den heer Schats en mej. Christofoli. Hedenavond is de voorstelling uit sluitend voor donateurs en reeds ge heel uitverkocht. Voor morgenavond zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, »T KAN GEBEUREN.... Hedenmorgen omstreeks 9 uur raakte op de Geestersingel ter hoogte van het Gerechtsgebouw het rechtervoorwiel los van een vrachtauto van de fa. W. de Vel uit Bergen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. A Het Canada-plein ligt als gewoonlijk stil en uitgestrekt. Slechts een enkele bode-auto staat geparkeerd. Verder breekt niets de rust van de achter middag. Dan plots staan daar midden in de wijdte twee mannen, die met een meetlint werken en twee voorbijgangers kijken toe. Een uur later staat er een bont-beschilderde vrachtauto met palen %n werken er tien mensen en twintig voorbijgangers blijven staan. En 's avonds staat het plein vol. Vol met wagens, vol met allerlei benodigdheden en vol met toeschouwers. Het circus komt, maar voor het goudgalon zal schitteren, en de muziek zal schetteren, komt er nog wel het één en ander kijken. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Zondag 13 April AKERSLOOT: 10 uur ds Van Santen (bevestiging kerkeraadsleden). WEST-GRAFTDIJK: half drie ds Van Santen. URSEM: geen dienst. BERGEN: n.m. 7 uur ds Bierman. KOEDIJK: 10 uur ds Bierman (H. Avondmaal). LIMMEN: 2 uur ds Klein Wasstok. GRAFT: geen dienst. DE RIJP: 10 uur ds Kastein. SCHERMERHORN: geen dienst. GROOT-SCHERMER: 10 uur de heer Albertz. OUDE-NIEDORP: geen dienst. N - NIEDORP: 10 uur ds Klein 1' WAr.MENHUIZEN: geen dienst. Opbouw. De mannen met het meetlint werden gevolgd door de tenthouwers, die be gonnen met de stallen en de requi- sieten-tent op te zetten, en zodra deze klaar waren, werden ze in gebruik genomen. De Arabische volbloed- hengsten met de romantische namen staan daar nu te wachten, tot ze op getuigd en keurig geborsteld hun entrée in de piste zullen maken. Toen werden er in het rond palen geslagen en op commando verrezen de twee hoge masten niet hun zes stalen kabels. Steeds meer palen en halken werden in het rond neerge legd, nadat eerst met vette kalk- lijnen een omtrek op de straatstenen was afgetekend. Uit één der wagens werden enorme pakken zeildoek te voorschijn gesleept, dat da lucht van verse teer en carboli- neum verspreidde. De onhandelbare bundels werden uitgerold en met rijg- lijnen aan elkaar verbonden en met lange halen werd het zware doek langs de masten omhoog gehesen. Als mollen kropen de mannen er onder en duw den met weer kortere palen het zeil op zij, totdat het met de scheerlijnen strak kon worden getrokken. Een legpuzzle. Een circus is eigenlijk één grote legpuzzle voor grote mensen. Alles is genummerd, stutten en vloerplanken en bokken en leuningen en zittingen van de rijen banken en rappe han den lieten de zitplaatsen groeien naast en boven elkaar. Héél in de hoogte bungelden de attributen van de trapeze-werkers al Lan dunne staal draden en midden tussen de masten hing een duizend-kaars-lamp. De electriciën is een belangrijk per soon in deze wereld-apart. Wij troffen hem aan, bezig talloze kabels en stop contacten pasklaar te maken. Iedere wagen heeft electrisch licht, dat via een eigen schakelbord van de gemeente binnenkomt. Timmerlieden hamerden en zaagden aan het podium voor de muziek en midden in de piste werkte men met een man of acht aan het wegsjouwen van de duizenden straatklinkers, die verwijderd moeten worden, om daar de laag zaagsel te krijgen. En midden tussen al dat lawaai en geroezemoes proffen wij den heer Wilson, zakelijk leider van het bedrijf aan, die rond zocht naar de sleutel van zijn cassa. In een circus kan alles, en omdat de sleu tel weg was, werd eenvoudig het slot gesloopt en een nieuwe sleutel ge maakt. Een paar hautaine poedels wan delden onverstoorbaar door de wirwar van touw en hout, aangeblaft door vulgaire straathonden. Zij, circus-aris tocratie, trokken zich daar niets van aan. In de stallen snoven de paarden en sloegen af en toe naar elkaar, in de wagens brandde de kachel en walmde de rook uit de korte schoorsteentjes, in de tent werd gewerkt en gesjouwd. De heer Schumann, Otto Schumann, hoge schoolrijder en dresseur komt eens naar zijn paarden kijken, en hij vertelde ons heel wat over zijn programma, maar daarvan verklappen wij niets Er komen mensen van de distribu tie met rantsoenbonnen voor de Bel gen, die bij de onderneming werken, mensen om te spreken over werkver gunningen, over voeder, over belas ting, over staangeld, en iedereen werd te woord gestaan en de zaken werden vlot afgewikkeld. Dat heeft men daar ondanks de lange winter slaap nog niet verleerd. En dat er daar in Utrecht terdege is geoefend en gerepeteerd, werd ons met klem ver zekerd en ook, dat het programma belangrijk is uitgebreid, maar nog eens, dat is een geheim! Maar vanavond, als de grote boog lampen gloeien, de muziek zijn klanken door de grote tent laat schallen en de paarden en de clowns draven en tui melen in de arena, zullen honderden jonge harten vlugger kloppen en talloze vaders en moeders zullen zich opnieuw jong voelen. En wie er niet naar toe gaat, blijft in het voorbijgaan toch even staan kijken. Dat is de geheimzinnige kracht van het circus, waarom een ieder lacht, maar waaraan elkeen toch toegeeft! Hier ter stede is gisteravond op 54- jarige leeftijd overleden de heer N P An- driesma, die van 1929 tot 1942 chef-redac teur was van het Noord-Hollands Dag blad. Na lid te zijn geweest van de nood- gemeenteraad, werd de heer Andrlesma bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen tot lid van de nieuwe raad gekozen, waar hij fractie-voorzitter was van de KVP Na de uitvaartdienst in de Parochiekerk van den H. Dominicus om 9,15 uur Dins dag a.s, volgt de begrafenis op de R.K Begraafplaats té Alkmaar. In den heer Andriesma verliest Alkmaar een zeer geziene en popu laire figuur. Oorspronkelijk was hij aan de Alkmaarse Handelsschool als leraar verbonden, waarna hij naar Eindhoven vertrok, waar hij leraar aan het lyceum werd. Toch trok zijn hart weer naar Alk maar, waar hij terugkeerde om zich te gaan wijden aan - de journalistiek. Hij trad in functie bjj „Ons Blad" (voorloper van het tegenwoordige Nieuw Noordh. Dagblad) en volgde daar den heer Speet bij diens vertrek als hoofdredacteur 'op. Vooral in het katholieke gemeenschapsleven was hij een op de voorgrond tredende fi guur, doch ook de algemene Alkmaar se belangen gingen hem zeer ter har te en zo was hjj o.m. een bekend ijveraar voor de instandhouding der kaasmarkt en de bevordering van 't vreemdelingenverkeer. Wij willen hem hier gedenken als een vlot, vriendelijk en prettig colle ga en bovenal als een man met grote gaven van geest en hart, wiens on tijdig verscheiden uit dit aardse leven in brede kringen zal worden be treurd. Noordermarktbond Noordshcarwoude, 12 April 1947. 3000 kg rode kool 18,50; 60000 kg gele kool 16,50; 39000 kg witte kool 12,20; 16000 kg uien 711; grove 8,20—10,80; drie lingen 5,80—12,20; nep 7; 8000 kg peen II 7,40,. III 5,60—5.70, IV 5,60—5,70 11000 kg bieten I 8, II 5,70, III 4,40; 675 kg witlof 45 Langedgker Groentencentrale. 12 April 1947. 4800 kg rode kool 18,50; 44.600 kg gele kool 16,50; 41.500 kg Deense witte kool 12,20; 14.400 kg uien 4,60—16,80; 1500 kg peen II 7,40, III 5,60; 7000 kg bieten I 8, II 5,70, III 4,90; 2100 kg witlof 45. Genemuiden, de stad van de biezen, heeft zich thans met energie toegelegd op de fabricage van cocoslopers, deurmatten enz. Deze producten waren vroeger veelal handwerk,doch in verband met de grote aanvraag is men er toeovergegaan ze semi-machinaal te weven. In verband mét onze deviezen- positie is de gehele productie bestemd voor export. Een kjjkje in één der fabrieken. ANP P. REBECCA. Honderdduizenden hebben bij wijze van spreken Rebecca persoonlijk ge kend. Zij is niet slechts een naam, zij nam door het boek van Daphne du Maurier een vorm aan, een gestalte, zelfs waar zij in de roman toch slechts als betreurde eigenaresse van Mander- ley in de herinnering voortleeft. Wei nige boeken evenaren du Maurier's best-seller. Alfred Hitchcock heeft het gewaagd de roman te verfilmen en reeds lang was de roep de rolprent vooruitgelopen. Vurige bewonderaars spraken zich in hun critieken uit, te gengesproken door bedachtzamer lie den en de algemene opinie was dat de film niet aan de verwachtingen vol deed. Wellicht daardoor is het te verkla ren, dat wij met gemengde gevoelens Manderley op ons aan zagen glijden, gevoelens, die plaats maakten voor be wondering voor Hitchcock's schepping. Zeker, aanvankelijk is de film wat te fragmentarisc' en maakt door de opzet, het boek op de voet te volgen een in druk van een reeks korte flitsen, maar waar de tweede mrs. de Winter haar toekomstig verblijf betreedt en tegen over de huishoudster Mrs. Danvers komt te staan, zowel letterlijk als fi guurlijk, verdijnt dit bezwaar en blijft er alleen over een gaaf verhaal van diep-menselijke belevenissen. En hoe wel de lugubere sfeer, die om het kas teel hangt in de film maar nauwelijks voelbaar is wordt de toeschouwer toch geboeid en gegrepen door een meester lijk verhaal, door gave karakters en door beheerste „gewone" mensen. Laurence Olivier en Joan Fontaine, bijgestaan door een keur van ras-artis- ten, maakten onder leiding van Hitchcock iets grjots. Men zou kunnen wijzen op een paar onvolkomenheden, op een paar afwijkingen, waar de film néést het boek loopt en er ietwat van afbuigt, maar dat kunnen wij niet als bezwaar zien. Wij werden gepakt door dit verhaal, opnieuw, na herhaalde le zing van de roman en mét ons de volle zaal. Om dat te bereiken Is meester schap nodig, meesterschap, dat de re gisseur Hitchcock bezit en aanwendt. Een zo zuivere compositie van beeld en illustratief geluid zagen en hoorden wij zelden. De muziek voegt zich soe- pel naar kleine gebeurlijkheden, naar het opengaan van een deur, het op trekken van een auto, het rollen van de branding. Over het meesterschap van de spelers spraken wij reeds. Mrs. Danvers, de afperser Favell, de rent meester Crawley, de idiote Ben, kolo nel Julyan, Frith, de butler, zij allen leven niet alleen maar men heeft het gevoel, hen reeds jaren te kennen. Met de camera worden wonderen ver richt, zowel wat belichting als instel ling betreft, en de vaak gesluierde beelden wekken een sfeer en stem ming, die den toeschouwer grijpen en tot het brandende einde vasthouden. Zomin als de roman ons losliet na één maal lezen, zomin laat deze film ons los. SWING IT. „Swing it out boys" is nog al een geliefde moderne uitdrukking onder jeugdig Nederland en dat is dan een navolging van Amerika. Het hoofd nummer dat deze week in het Victoria- Theater draait brengt de toeschouwers te midden van de Amerikaanse dans muziek, vertegenwoordigd door diverse bands en dan nog speciaal door de band van Artie Shaw, die al een bij zondere vermaardheid op dit gebied geniet en zijn reputatie afdoende be vestigt. Daarnaast treedt speciaal op de voorgrond Fred Astaire, die nog altijd gerekend mag worden tot een der beste dansers van Amerika en in enige shovtnummers staaltjes van zijn kun nen geeft, die terecht bewondering af dwingen. Panlette Goddard is de char mante secretaresse, die de verbinding vormt tussen de diverse mannélijke hoofdfiguren als de twee concurrenten- tiompettisten, de kunstbeschermer, enz. Dat dit gehele hoofdnummer een aan eenschakeling is van zang, dans en mu ziek, afgewisseld door komische scenes, die alle vlot worden afgewerkt, laat zich begrijpen. Het voorprogramma bracht een zeer mooi Holl. Nieuws, waarin de opnamen van de Kon. familie in Zermatt met de aardige ski-taferelen bijzondere aan dacht verdienen. Verder een goed We reldnieuws en nog twee tekenfilms, 'lie minder geslaagd waren. HET PRIVé-LEVEN VAN DON JUAN. Als Don Juan, na ontelbare vrouwen harten gebroken te hebben, weer naar het oord van zijn eerste triomfen, Se- villa, terugkeert, blijkt weldra, dat zelfs een overdaad aan liefde iemand niet eeuwig jong kan houden! Een streng diëet, masseurs en doktoren moeten hem fit houden! De grootste zorg van den op leeftijd gekomen char meur is echter, dat zijn overigens zeer jeugdige en aantrekkelijke echtgenote ai zijn schulden heeft opgekocht. Zij stelt hem nu voor de keus öf in dè ge vangenis zijn vrijheid geheel te verlie zen, öf zijn leven te verbeteren en in betrekkelijke vrijheid aan haar zijde verder te leven. Als echter een jongeman, die met behulp van een gestolen dagboek den groten verleider imiteert, in een duel gedood en als Don Juan begraven wordt, schijnt deze moeilijke keuze voorlopig van de baan te zijn. Don Juan woont zijn eigen begrafe nis bij en trekt zich in een landelijke herberg terug, teneinde daar, incognito, van het buitenleven te genieten. Een vos verliest echter wel zijn ha ren doch niet zijn streken en weldra tracht hij het hart van een schone be zoekster te veroveren. Als deze poging jammerlijk mislukt en hij zelfs bij de keukenmeid geen succes heeft, keert Don Juan ten tweede male terug naar Sevilla. Daar wachten hem echter nog groter ontgoochelingen. De Pepita's, Amita's en Conchita's blijken niet op den lijfelij ken, doch op den legendarischen Don Juan verliefd te zijn. Nadat zijn pogin gen om te bewijzen dat hij de enige echte en onvervalsbare hartenbreker is hem onder grote hilariteit op het politiebureau doen belanden, besluit hij dan toch maar liever naar zijn ega terug te keren. Deze toont, na hem gepaste tijd ge kapitteld te hebben, een, zijn verleden en haar jeugd in aanmerking geno men, nogal onbegrijpelijke vergevings gezindheid. Maar daarvoor is het dan ook een film en al zouden Byron, Mo zart e.a. zich niet geheel met dezen Douglas FairbanksDon Juan hebben kunnen verenigen, een aardige parodie is het wel geworden. In het voorprogramma draaide naast het wereldnieuws een mooie „short" over de kathedraal van Chartres. TARZAN EN DE VERBORGEN SCHAT. Men behoeft niet te vragen of Tarzan ook in Alkmaar een bekende en ge liefde figuur is, want als er eenTarzan- film op het doek komt staat er een polüieman bij de deur van het theater om de dringende bezoekers zoveel mo gelijk in een rijtje te zetten. Inderdaad, Tarzan is een reus uit een sprookje. Hij regeert oppermachtig in een oerwoud, dat, wat eten en drinken betreft op een paradijs lijkt met het enige verschil, dat er zo nu en dan eens leeuwen, tijgers en nijlpaarden om een hoekje kijken,, die lang niet zo verdraagzaam en zo vredelievend zijn als men dat in een paradijs zou mogen verwachten. Tarzan, de gewel dige, ongecompliceerde mens leeft ge lukkig met zijn vrouw en zijn zoontje en zijn orang oetang, wien eigenlijk niets menselijks vreemd is. Het is een genot deze prachtige natuuropnamen te zien, de jungle dieren in hun eigen omgeving, de negerstammen in hun primitieve dansen, alles aan elkaar ge vlochten door een romantisch verhaal waarin blanken van een wetenschap pelijke expeditie die een door Tarzan ontdekte goudmijn willen exploiteren, de hoofdrol spelen. Tarzan, de geweldige, die onder wa ter evengoed zwemmen e n vechten kan als in het oerwoud, is de kracht figuur met wie alle bezoekers van ganser harte meeleven. Vooraf o.a. prachtige revueopnamen waarbij kosten noch moeite gespaard werden om oog en oor te kunnen stre len. Rattenkruid in pudfliri; De politie te Hilversum heeft eet 30-jarige vrouw en haar 25-jarige, vriend gearresteerd, die den echtgej noot van de vrouw, den 36-jarigen Kobus van Waveren, met ratten! kruid hebben vergiftigd. Donderdagavond werd de recherehJ er van in kennis gesteld, dat in het perceel Coehoornstraat 55 een maul onder verdachte omstandigheden waf overleden. De politiemannen troffel de vrouw thuis en vonden in dj achterkamer het stoffelijk overschcJ van v. W., naast het bed liggen in eel houding, die er op wees, dat he:| slachtoffer onder hevige krampen wai| gestorven. Aanvankelijk kwam de vrouw mei het aannemelijk verhaal, dat haar marl ziek was geweest en misschien wal overleden tengevolge van het ete-J van taartjes zonder bon. Na verschil.! lende verhoren heeft zij gistermidl dag bekend, dat zij met hulp val haar vriend, den 25-jarigen A. P.' l'[ haar echtgenoot heeft vergiftigd. Hel plan was reeds geruime tijd in voor! bereiding. U., die reeds lang met dl vrouw omgang heeft gehad, heeft eel doosje rattenkruid gekocht, waarval de vrouw drie flinke lepels door ecrl puddingpapje heeft gemengd. Dit gel schiedde op Vrijdag 4 April j.l„ docil het slachtoffer had zich van de aan-l vankelijk zware maagkrampen weerl hersteld, tot hij Donderdag enige asl pirinetabletten met veel water heeft I ingenomen. Dit heeft blijkbaar het fu-l neste gevolg gehad, dat het ratten-1 kruid zijn werk kon doen. VIA MOTORDIENST NAAR LANDSTORM NEDERLAND. De machinist-stoker C. J. Goossens uit Alkmaar werkte, toen 'de oorlog uitbrak, in Hoorn. Door slapte in het bedrijf was hij voor de Duitsers in. Frankrijk gaan werken, werkte in 194j| in een Duitse conservenfabriek. Een ei ander was via de arbeidsdienst jo, stand gekomen. Volgens zijn zeggen waren huiselijke omstandigheden er. het feit, daj hij niet naar Duitsland' terug wilde, oorzaak dat hij op 15 Maart 1943 vrijwillig toetrad tot de Land-, storm Nederland Hij werd in Vught in uniform gestoken, kreeg een geweer, bajonet en gasmasker en legde in Weerj de gezamenlijke eed op den Führer af. In 1943 kreeg hij verlof, werkt bij particulieren, maar werd in 1944 weer opgroepen zich in Veenen- daal te melden. Daar werd zijn com- nagnie naar België gecommandeerd. Nabij Antwerpen raakte hij gewond door een granaatscherf bij het over brengen van meldingen: In Slieórecht werd hij uit het ziekenhuiis ontslagei Hij wilde toen niet verder vechtvy wist valse papieren te krijgen en ging naar huis. De Feldgendarmerie pikte hem echter op wegens desertie, waar voor hij gevangen gezet werd en later in handen van Canadezen viel. Een getuigenverklaring van een ambtenaar van het G.A.B, had dezen.verdachte ge tekend als iemand van misdadige aan leg, die te lui was om te werken. De procureur-fiscaal, Mr. Keune. eiste 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor 't leven. De verdediger, Mr. Ruyssenaers legde legde de getuigenissen van een vroe- geren hoofdonderwijzer van verdachte, die de misdadige aanleg afwees en maakte er melding van, dat bij ver dachte, volgens een doktersverklaring, gevaar voor long-t.b.c. bestaat Het Ho! doet over 14 dagen uitspraak. NEDERLAND—FRANKRIJK. Donderdagavond gaf Nederland- Frankrijk haar laatste lezing in dit seizoen: Saint-Exupéry et la litté- rature d' altitude. Nadat de voorzitter den spreker M. Mare Jospin, welkom had geheten en zijn voldoening had uitgesproken over de goede opkomst, begon spre' ker met te zeggen, dat de Nederland se scholen de Franse scholen vóór waren, daar op sommige Saint- Exupéry in de klas gelezen wordt, wat in Frankrijk nog niet het gevali is. Er bestaat een hele letterkunde over de luchtvaart, maar S. Exupéry is een apart geval. Hij geeft geen be schrijving, doch een overdenking „une bouffée d'air pur" is 't lezen van zijn boeken. De man zelf, groot, athle- tisch, wat links, verandert geheel in zijn voordeel, zodra hij in zijn vlieg tuig stapt. Als vliegenier wordt hij pas ten volle mens. Zijn boeken „Courrier sud" over het lijnvliegen „Vol de nuit", over 't nachtvliegen „Ferre des Hommes" „Pilote de guer re" (boek werd verboden tijdens de oorlog, wegens schrijver's vriendschap voor een Joods kameraad, wat blijkt uit enkele hoofdstukken) „Lettre i un ötage", door hemzelf geïllustreerd, en er zal nog een tot nu toe onuit gegeven manuscript volgen. In zijn boeken schrijft S. Exupéry veel over vriendschap, de vriendschap voor zijn kameraden, b.v. voor Mermoz, een vlieger, die verongelukt is in de Atlan tische Ocaan, voor Guillomet, die neerstortte in de bergen en 3 dagen en 2 nachten liep, in de ijskoude, om In het leven te blijven, voor Jacques Berniz, die in de woestijn is neerge komen en daar waarschijnlijk ver moord werd. S. Exupéry schrijft als een soldaat aan het front, over de dienst, over de strijd tegen de dood. Hij onderneemt de gevaarlijkste toch ten, als ze hem worden opgedragen hij gehoorzaamt, „il est de service". De liefde neemt geen grote plaats in bij zijn werk; ziehier wat hij cr van zegt; „aimer, ce n' est pas se re- garder dans les yeux, c'est regarder tous- les deux dans la mêir"> direc tion". Van een vlucht boven u i is hij niet teruggekeerd. Onder voorzitterschap van 1 „ïeester Sutman Meijer kwam d ledige Raad der gemeente lugowaard Donderdagavond in >are vergadering bijeen. Naar aanleiding van de n deelde de voorzitter mede, d eer Rood naderhand besloten ijn bouwterrein aan de Rust r/Èg (door de gemeente gedac bouwterrein voor het bouwplan toch aan de gemeente te vei tegen de voorgestelde prijs, zodi tot onteigening zal behoeven ti ien overgegaan. Woningbouwplan Besloten werd een aanvrage lienen voor het bouwen van 1 ïingen en het beschikbaar an de daartoe nodige bedrage .ïede tot het aanvragen en aa [en van gelijke voorschotbe tit 's Rijks kas voor dit doel. 1 lerd besloten een zo hoog mo jaarlijkse bijdrage te vrage Rijks kas in het te verwacht ïot op de exploitatierekening. Hierbij werd o.m. opgemerk 'de bouw zoveel mogelijk besp 'Zal worden, alhoewel een en 'veel tijd vergt, gezien vele ins hun blikken over de plannen i I laten gaan. Het ligt in het vooi om in de loop van aanstaande het bouwen van de woningen t jnen voltooien. Ook de woningbouwplannt ïullen binnenkort in de Rai sprake gebracht worden, terw voor het plan '48 in de bedoel ook woningen aan de Basser- doen verrijzen. Diverse bei Voorts werd op voorstel var W. nog besloten: Van Ged. Staten is mac verkregen om een registrator delijke dienst aan te stellen beidscontract, gezien tijden I N.S.B.-gemeentebeheer een gro I terstand is ontstaan in de i werkzaamheden, tegen een ver; 'van ƒ250.per maand. Deze [zal pl.m. een half jaar vergen j 1500.beschikbaar moeten gesteld; b. het Witte Kruis, afd. Waard een extra subsidie t strekken van 500.— over 3 ja: de bedoeling verbetering te doe brengen in de door voorzitter Gevraagd een net zelf standig DAGMEISJE (of voor enige dagen per week). Was buitenshuis. Zondags vrij, flink loon. meerdere hulp aanwezig. J. W. LUT, Breedstraat 2, Alkmaar. B. z. a. een nette huis houdster, P.G., liefst bij man alleen. Liefst in Alk maar Brieven onder letter H.H. Boekhandel TRAP MAN, Schagen. Ambtenaren, zakenmensen intellectuelen! Weet U dal Nederlands Grootste Huwe- lijksbemiddelings-organisa- tie (geheel onder vrou welijke directie) voor L zeer veel serieuze relaties heeft en directe kennis making is gegarandeerd? Vraagt direct inlichtingen „EXCELSIOR" Hoofdkantoor Ministerpari 18a. Hilversum. Kantooi Alkmaar, Laat 219. Kan toor Haarlem. Korte Spaar ne 7. Geopend 25, ooi- Zat. en Zondags, 's Maan dags gesloten. Tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Pick-up met 30 platen e: Terry roeiapparaat. Kokkes Langestraat 65a. Brand- en lnbraakvrije- brandkasten, o.a. Lips. Che1 wood, enz. Billijko prijzen Dekker, Spoorstraat 5, Alk maar. Zgan. jekker, 1 pr werk schoepen en 1 zwarte broei! Rembrandtstraat 13. Fornuis en zaalkachel. Boe zemsingel 45. Best damesrywiel m. mas sieve banden. Landstraat 19 Grote z g a n. baby-commod f 80,—, gr. 2-delig kolenho f 30,nieuwe wasbok f 15.- en medicijnkastje f 12,—. Nic Beetskade 66. Schuurtje in prima staat e zware handkar (zeer geschik voor hit), s. Pilkes, Oosterzi; weg 192, Heiloo. Een 2-pers. kano. Zoche: straat 32A. Inboedels, naaimachines kleden, gramofoonplaten, ko fergramofoons, antiek, enz Dekker, Spoorstraat 5, Alk maar. Motorrijwielband (19 ine) of in ruil voor autoband inch). Leeuwenbekstraat 1 Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2