Smart's i brood ACES Raad van Heiloo behandelt de begroting an de dag! 'n „Anti-Duits" S.S.-er liep acht maanden vrij rond „IN HET STADION BEN IK ALLE STAYERS DE BAAS" Raadsvergadering Schoorl tl 2 UUR n.m. vfERS aan de ULIANA-BAAN VRET THEATER Voorstellingen s veemarkt AF, monumenten lursteen r 3 - TEL. 4186 Telefoon 2107 rijzen JIS Voor het Tribunaal: Heiloo. Burgerlijke Stand V.V.V. Groet-Camperduin hoopvol gestemd x 1 M vN *N ine f 1.50 extra, zlusief belasting). baanseizoen LG 21 APRIL 7.30 uur i de KNAL-REVUE ERS. BAL NA, SBLOM, Zandersloot 1 3 23 APRIL 1947 3 30 APRIL 1947 en paardenmarkt in rima grondstoffen ge- extra sterk, voor slap .50. jj Schermerpoort. in alle soorten direct leverbaar rkpl.Keetgracht 10 KMAAR binnen", denkt hi], ten - verdelgingsmiddel (bevat 5 °/o D. D. T.) ter bestrijding van vliegen, f~. luizen, vlooien leverancier heeft Omyl in voor raad! :egenover 't Stadhuis Worden wij door een honden-invasie bedreigd? Veel wensen nog onvervuld Een jaar reinigingsrecht-heffing Nog steeds onder leiding van den vnd. burgemeester, den heer J. Ven- jilt, kwam gisteravond de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen om in hoofdzaak de gemeentebegroting, het grondbedrijf en het Fonds Armengoede- ren voor het dienstjaar 1947 te behan delen. Ook enkele andere punten wa ren op de agenda geplaatst, waarvan enkele een tamelijk uitvoerige bespre king ontlokte, waardoor deze openbare raadsvergadering 's nachts om half één jen einde was. Was het dus een wonder, dat één onzer collega's aan de perstafel een tukje deed tijdens de soms lang dradige en ietwat weinig steekhoudende besprekingen? VEEHOUDERS EN TUINDERS WORDEN BEDREIGD. Het eerste punt, dat besproken werd vas een verzoekschrift van een groot jantal veehouders, die verzochten 60 belasting te heffen wanneer het geen bedrijfshond was en het recht wanneer ionden op landerijen e.d. zich .verto nen, daarop te mogen schieten. De heer de Vries zou gaarne zien, dat iets gedaan werd. alhoewel hij de ge noemde maatregelen te kras vindt. De heer Vermeulen haalde een gecon stateerd voorbeeld aan, terwijl de heer Bolten de verordening zou willen zien, joals deze in Bergen is gemaakt en de heer Olivier wees op —een be staande politieverordening te Texel, waar geen loslopende honden op straat mogen komen. Met deze regeling zou den zowel de bollen- als bloemenkwe- iers, alsmede de schapenhouders ge- Ijiend zijn. Besloten werd, dat B. en W. deze wetsorde in Texel zouden opvra gen. EEN VERKEERSPROBLEEM. Een verzoekschrift van een Huismoe der om een vluchtheuvel aan te bren gen op de viersprong HerenwegSta- Sonsweg werd afgewezfen; maar B. en W. zal door aanbrenging van z.g.n. pu naises en bordjes: Hier oversteken, dit verkeersprobleem trachten op te lossen. Eén JAAR REINIGINGSRECHT! Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening op de heffing van reinigingsrechten, hetgeen inhield dat per gezin 4 per jaar ge heven zal worden, had aller belang stelling. Teneinde te voorkomen, dat de gebruikers van percelen, waar het ïiilnis moet worden opgehaald, weige ren gebruik te maken van de gemeen tereiniging, waardoor nadelen voor de rolksgezondheid zou kunnen ontstaan, is het gewenst, aldus B. en W., een ver plichting hiertoe in de algemene poli tieverordening op te nemen. De heer Kraakman zeide, dat het geen zin heeft, dat iemand met een hoger salaris evenveel moet betalen als iemand met een lager inkomen. Hij is voor progressieve heffing. De heer De Vries zeide, dat de frac tie van de P. v. d. A. dit voorstel on sympathiek vindt, doch wil het voo- dit jaar aannemen. Daarna wil hij naar draagkracht deze belasting progressief doen heffen. De heer Rus zeide, dat mensen met een klein pensioen geen 4 kunnen missen voor het ophalen van huisvuil. Het voorstel werd tenslotte aangeno- men voor één jaar, met de opmerking, dat volgend jaar eventueel een gewij zigd plan in bespreking zal worden ge bracht. GROND- EN BOUWPOLITIEK VAN B. EN W. Op voorstel van B. en W. besloot de ïaad aan F. D. Looij te Uitgeest te ver kopen en in eigendom over te dragen: a. een perceel grond, gelegen aan de Westerweg, ten Noorden begrensd dooi de toegangsweg van de Westerweg naar de boerderij Westerweg C 174, breed 35 M. en diep 32.5 M., ter grootte van 1137.50 M2; en b. een perceel grond, ge legen aan de Westerweg en ten Zuiden begrensd door de sub a genoemde toe gangsweg, breed 35 M. en diep 33.5 M., Ier grootte van 1172.50 M2, voor de prijs van f 3 per vierkante meter, derhalve totaal 6930. Een en ander werd goed gekeurd door de raad, in de verwach ting, dat binnenkort met de bouw van de eerste drie van het zes-tal geprojec teerde huizen kan worden begonnen. De heer Olivier bracht B. en W. dank voor deze bóuwpolitiek. Aan den heer G. M. Haage, Bergeon- straat, werd de gemeentegarage, staan de aan de Rijksstraatweg - bij de Sta tionsweg - verhuurd voor 26 per maand, aangezien deze garage voor de gemeentedienst niet meer benodigd is. De kosten ^an ontruiming der garage, alsmede reparatie en onderhoudskosten komen voor rekening van den huurder, terwijl de huur voor drie jaren werd gesloten, waarna verlenging kan wor den overwogen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan den heer J. M. Pepping aan de s Rechte Hondsbosselaan een stuk grond, waarop hij een meubelfabriek exploiteert, voor de tijd van tien jaren van de gemeente huren, met een opzeg termijn van drie maanden, onder de be paling, dat de huur van gemeentewege Biet zal worden opgezegd, voor dat er voor den huurder een redelijke moge lijkheid bestaat om een definitief ge bouw op een ander terrein te bouwen. Voordat de voorzitter de gemeentebe groting aan de orde stelde, zeide hij, dat hij het betreurde, dat van de goede gewoonte is afgeweken om in de me morie van antwoord algemene beschou wingen weer te geven. Nu zijn hoofd elijk de posten aangevallen. Een en ander zal moeilijkheden opleveren, wanneer nu staande de vergadering om inlichtingen verzocht zou worden. DE HEER DE VRIES SPREEKT. De heren de Vries (P. v. d. A.) en Bosma (comm.) meende toch algemene beschouwingen te moeten geven, alhoe wel bleek, dat veel reeds binnenkamers was behandeld. Om eeó indruk te krij gen van hetgeen de heer Vries naar voren bracht, delen wij in het kort een en ander mede. Spr. zeide, dat de post wachtgeld voor ex-burgemeester Bos hem het meest heeft gegriefd. Hij zou gaarne een motie van afkeuring willen zenden aan den minister. Ook betreur de spr. dat er weinig over de Centrale Keuken is gezegd en zou graag hier over nog iets willen horen. Over de sa- lariëering van gem.-personeel zou hij eveneens wat willen horen van B. en W.; hij had de indruk dat daar nog wel wat aan te doen is. Bovendien was spr. van mening, dat er 'voor de vakmensen loon betaald moet worden in overeen stemming met hun vak-genoten in het particuliere bedrijf. Over 'het punt so ciale zaken zeide spr., dat er een com missie is benoemd en zeer tot zijn spijt zijn de gegevens door deze commissie gegeven, niet door B. en W. opgevolgd. Nu is het zo, dat een vrouw met vijf kinderen (goede Hollanders, aldus'spr.) 25 per week ontvangt, terwijl een po litieke delinquente met één kind (ver moedelijk een Rijksduitser) eveneens 25 steun ontvangt. Ook het woning vraagstuk besprak spr. nog en noemde voorbeelden waar drie gezinnen bij el kaar inwonen. Hij zou gaarne zien, dat drastischer werd opgetreden om daarin verbetering te krijgen. DE HEER BOSMA AAN HET WOORD. De heer Bosma zeide, dat nu de ge meente op het punt staat 10.000 inwo ners te krijgen, de nood het grootst schijnt. Spr. zeide, dat niet de gemeente voor deze nood aansprakelijk is, maar de regering. Hij noemde o.a. de goed keuring van het rijk aan de posten wachtgeld ex-burgemeester Bos, mili taire zaken en delinquenten. Hij wilde daarom deze armlastigheid niet zo zwaar aanvoelen en zou gaarne zien, dat de bezuinigingsmaatregelen over boord werden gegooid, misschien wordt dan wat bereikt. Op vermakelijkheid met het oog op belastingopbrengst zijn wij karig bedeeld; er moet meer vermake lijkheid komen. En wat doet V.V.V. voor Heiloo? Hij zou gaarne meer acti viteit zien voor de 100 subsidie die zij krijgt. Spr. wees verder op de slech te huisvesting van de distributiekan toren. De Volksgezondheid-post vraagt 600 voor Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis ontvangt geen subsidie. Wel de Ned. Herv. Diaconie 500. Spr. zou gaarne zien, dat geen toestemming werd gegeven voor twee consultatiebureaux. Ook wilde hij schoolbaden; verplichte aansluiting riolering: plaatsing van en kele urinoirs. Ook de woningvordering gaat hem te langzaam. Hij stelde voor éen commissie te benoemén tot oplos sing van het woningvraagstuk. Tevens vroeg spr. of het niet mogelijk was zelf door de gemeente te gaan bouwen. Eveneens moeten er plannen komen voor een nieuwe openbare school. Ook de opbrengst van het openbaar ender- wijs 350 leerlingen: opbrengst 2700 en die van het bijzonder onderwijs 750 leerlingen: opbrengst 1200 wilde spr. onder de aandacht Drongen en zegt, dat het bijzonder onderwijs de gemeente dus veel kost. Ook het sport terrein wordt volgens spr. te duur vei- huurd aan de gemeente. Heeft de prijs- beheersing hier geen taak? Gemeen schapsgevoel is hier bepaald zoek bij den verhuurder, aldus spr. Tenslotte vond de heer Bosma 5000 voor on kosten meubilair burgemeesterskamer gezien het tekort niet toelaatbaar. DE HEER SCHUIJT WAS ATTENT! De heer Schuijt zeide als antwoord aan den heer Bosma, dat het bijzonder onderwijs niet duurder is dan het open baar onderwijs. Ook een plaatselijk blad heeft een verkeerde voorstelling daarover gegeven. De heer Majolee zou gaarne zien, dat B. en W. met plannen kwamen voor een nieuw gymnastieklokaal. EEN KORT ANTWOORD..'.. De voorzitter zeide, dat hij gesterkt wordt in zijn mening, dat hij door deze desiderata in moeilijkheden is gebracht. Spr. zeide, dat beantwoording van alle vragen nu naar een volgende vergade ring moeten worden verschoven. Waar mede de behandeling van de begroting practisch was beklonken. Wel werden later bij de punten-behandeling nog uit voerig en vaak wat te lang over enkele punten gesproken, o.a. over al of niet verlenen van presentiegeld bij de ver kiezingen aan diegenen die het stembu reau vormen. Deze werd gesteld op 7.50 per persoon voor diegenen die niet in Overheidsdienst zijn. Tenslotte werd de begroting z.h.st. aangenomen. De begroting van het grondbedrijf, alsmede die van Fonds armengoederen voor het dienstjaar 1927, werden even eens z.h.st. aangenomen. AAN WIE DE RIOI«ERINGS- WERKEN GEGUND?" Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat 1 April de openbare aanbesteding heeft plaats gehad van het riolerings werk. Laagste inschrijfster was de Ba- zaltmaatschappij. De vraag rees echter, of deze mij. tijdens de bezettingstijd zich voldoende goed had gedragen. De heer Olivier zeide, dat deze maat schappij zijn instemming niet had, maar wilde het gemeenschapsbelang toch niet de dupe laten worden van zijn persoon lijk inzicht. Hij zou zich onthouden van stemming. De heer Bosma wilde gaarne een volgende vergadering afwachten al vorens een beslissing te némen. Maar dan wordt het werk ook opgeschort, aldus de voorzitter, tenslotte werd er gestemd: 8 voor het advies van B. en W. en 3 tegen, t.w. de heren de Vries, Majole en Bosma. Olivier onthield zich van stemming. RONDVRAAG. Hierna werd nog een korte rond vraag gehouden, waarvan het belang rijkste was, dat de heer Bolten nog eens aandacht van den burgemeester ver zocht voor het woning-probleem aan de Butterlaan; de heer de Vries mede deelde, dat de gemeentereiniging te Alkmaar Heilooër grond gebruikte voor huisvuil te deponeren en de heer Bosma het afkeurde, dat de Prijzencommissie verslag uitbracht in het Gemidza-blad, terwijl de daarvoor geschikte dagbla den van dit nieuws verstoken blijven. Te ruim half één sloot de voorzitter, met de opmerking, dat één en ander zijn volle aandacht had, deze vergade ring. „Een zeer zonderling geval". noemde mr. Schuurman het weder varen van zjjn Cliënt, den Alkmaarsen fabrieksarbeider Bouke F., omdat deze, hoewel hg sinds September 1942 N.S.B.-er was geweest en bovendien zich in Februari 1943 had gemeld voor de S.S., nog geruime tijd, n.l. acht maanden ha de bevryding, gewoon in Alkmaar had rondgelopen, omdat nie- man wist, dat Bouke F. ooit N.S.B.- er was geweest. Verschillende verklaringen van buurtgenoten vermeldden zelfs, dat F. altijd anti-Duits was geweest. Mr: Schuurman zeide dan ook er volko men van overtuigd te zijn, dat F. zich alleen by de N.S.B. had aange sloten omdat hg meende daardoor vrij te blijven van uitzending naar Duitsland, hetgeen ook door F. zelf was beweerd op een desbetreffende vraag van den voorzitter van het tri bunaal. Hij had dit gedaan nadat hij uit Duitsland was gevlucht, doch zijn lidmaatschap had niet geholpen, want spoedig werd hij weer naar dezelfde fabriek in Duitsland gestuurd, waar hij was weggelopen. Toen had hij zich maar bij de S.S. gemeld, in de hoop er zo eindelijk af te kunnen komen, want die baan beviel hem helemaal niet. Mr. Schuurman meende dan ook, dat in 't geheel niet tot F. is doorgedrongen wat hij eigenlijk wel gedaan had. Bij de S.S. hadden zij hem klaarblijkelijk ook niet kunnen gebruiken en hem doorgestuurd naar Wat de vrouw bekoort. De combina tie zwart-wit voldoet altyd uitste kend ook voor bedrukte stof, zoals dit originele dessin wel zeer duide- lijk aantoont. Het model van dit tweedelige jurkje is zeer eenvoudig: een modern aangezet vleugelmouw tje, knoopsluiting van voren en een glimmende leren ceintuur als gar nering. A.P.A. Jan Pronk grijpt weer naar het Nederlands Kampioenschap (Van onzen specialen verslaggever). In verband met het feit, dat het baan-seizoen voor de wielrenners op 3 Mei a.s. weer een aanvang neemt, met de opening van de Stadionbaan zg'n wij eens een praatje gaan maken met onzen oud-kampioen stayer achter zware motoren, Jan Pronk. En hoewel het wegseizoen feitelijk reeds geopend is, Immers de Ronde van Stein en de Ronde van Noord-Holland zijn reeds verreden, ligt hier Pronk's speciale terrein niet. Jan rüdt deze wedstrijden alleen mee uit een oogpunt van training. Zijn specialiteit is en blijft „stayeren" achter zware machines. Wü troffen den oud-kampioen aan bezig met het spitten van zyn tuin, een karwei dat weliswaar de benen niet traint, maar toch ook moet gebeuren en hij was graag bereid ons te ver tellen van zijn training en van zijn plannen voor het komende seizoen. 3 Mei, dag der reuners. „Ja", zei Jan, „op drie Mei beginnen we weer in het Stadion. Trouwens, dat wordt een be- langrijke dag, want niet alleen zul len er dan de wedstryden ach ter motoren ge houden worden maar op die da tum wordt ook voor het eerst de JAN PRONK wegwedstrijd MaastrichtAmsterdam Maastricht verreden, en de toeschou wers, die de races in het Stadion bij wonen, zullen dan tegelgk getuige kun nen zijn van de aankomst in Amster dam van de wegrenners, die uit Lim burg zön gekomen Jan Pronk vond dit een unieke gele genheid voor de wielersportliefhebbers, en wij konden dat ten volle beamen. Jan's huiskamer, vanwaar uit je pre cies op de torenklok van Heiloo kunt zien, hangt en staat natuurlijk vol met allerlei trofeeën uit zijn renners-loop- baan en bovendien leunde er 'n stayers- fiets tegen de muur, ingepakt en wel, en klaar om naar Amsterdam verzon den te worden. „Doe je nu niets anders dan stayeren, Jan?" vroegen wij. „Louter en alleen achter de motoren" kwam prompt het antwoord, „dat is trouwens het laatste, wat je doet als renner. Daarna komt er niets meer, dan ga je door, tot je overvleugeld wordt, of je. houdt er bij tijds mee op, en dat is nou precies, wat ik van plan ben te doen Aanval op het Nederlandse kampioenschap. Dat legde ons de vraag in de mond, of Jan van plan was, zich te laten overvleugelen. „Wis en waarachtig niet", zei Jan, „in het Stadion ben ik ze allemaal de baas. Maar er komt een tüd, dat je'te oud begint te wor den. En liever stop ik er dan bütü'ds mee. dan dat ik mijn titel zou moe ten overgeven. Ik vond het al be roerd genoeg, dat ik mh'n kampioen schap heb verspeeld. En hoewel ik 1Y, maand met trainen ten achter ben, door de strenge winter, doe ik dit seizoen beslist weer een poging, om dat record terug te winnen Zo praatten we verder en als vanzelf kwam het gesprek op de techniek van het stayeren. Jan vond, dat je als be roepsrenner maSt het beste achter de motoren kon gaan, want dan verdien je meer en ook renners moeten leven. En dat stayeren, ja, het gaat alleen om de snelheid. De eerst-aankomende wint en dus trap je en trap je, zo hard je kunt. Alles hangt daarbij af van een gang maker, die op 'zijn speciale machine en met zijn speciale houding de wind breekt. ,Hou ik 'em niet, dan roep ik ho!" vond Jan eenvoudig, „en dan draait hij wel wat gas weg, tot ik er weer achter hang. Maar ik rijd altijd met Wiersma als gangmaker, en die is zelf renner geweest en weet, wat er te koop is". Jan Pronk was nu echt op zijn praat stoel en terwijl zijn ogen zijn fiets streelden, vertelde hij hoe je door het hoge „verzet" de versnelling van kamrad op as op een stayersfiets ge middeld 80 km per uur afpeddelt en in de sprints wel 90 a 92 km kunt halen. Maar toen wij Jan graag 100 wilden zien rijden, vertelde hij ons, dat dat niet kon, want dan wordt de snelheid zo groot, dat je als het ware begint' te zweven, en dat is de limiet. „Bang ben ik nooit, als ik meerij", vond Pronk, en hij voegde erbij, dat hij nog nooit was gevallen, hoewel hij al 8 jaar beroepsrenner is, maar klopte dat meteen af. Gevaarlijk werk blijft het, achter zo'n machine van 235 kilo! Met de belangstelling gaat het best, was Jan's mening. Er is een nieuwe generatie op de banen verschenen, die haar eigen supporters heeft meege bracht en wat dat betreft, staan we er nu beter voor dan vóór de oorlog. En de vele rivalen, die Jan heeft. Bakker uit Assendelft, Remkes uit Amsterdam en nog zoveel meer, zijn hem een aan sporing, om te trainen, wat hij kan en in het komende seizoen een aanval te wagen op het Nederlands kampioen schap voor professionals, welke aanval dubbel en dwars kans van slagen heeft. Daarvoor staat Jan Pronk's enthousiasme borg! Alkmaarse Exportveiling. 11 April 1947. Rabarber 4297; spi nazie 4962; schorseneren 1316; spruitkool 33—37; prei 24—37; uien 11,2016. sjalotten 216; selderie 14 18; selie 39, het Vrijwilligers .Legioen in Oosten rijk, waar hij geruime tijd corveedien sten heeft verricht. Na zijn terugkeer in Holland heeft hij nog diensten vci- richt bij de Wache- un Schutzdienst en daarbij een „klein karabijntje" ge dragen. Mr. Schuurman bepleitte de uiterste clementie, mede in verband met de gunstige verklaring, die over Bouke F. door den kampcommandant was afgegeven. Uitspraak 23 April a.s. ,,'n Rasecht N.S.B.-er" noemde de voorzitter van het Alk maarse Tribunaal, mr. .Schenkeveld, de Vrijdag j.L gedagvaarde beton- arbeider Adriaan de V. uit Bergen, daar niet alleen De V. lid van de N.S.B. was geweest, doch ook zyn vrouw en zijn beide dochters waren lid geweest, terwijl zijn zoon bg de Duitsers had dienst genomen. Behal ve dit lidmaatschap van £e N.S.B. sinds 1936 tot aan de ontbinding, werd aan De V. tevens nog ten laste gelegd zijn werkzaamheid in deze beweging aanvankelijk als blok- en later als buurtleider, in welke hoe danigheid hij ook Vova had verspreid, zijn werkzaamheid aan een onderzee bootbasis in Frankrijk in 1941 en aan het vliegveld te Bergen van 1941 tót 1944, benevens zijn aansluiting bij de hulplandwacht. Duitse militairen had den in de woning van De V. steeds een gezellig tehuis gevonden, temeer daar zijn beide dochters ook niet af kerig waren van de omgang met Duitsers. De V. beweerde, dat hij zich hiertegen eerst wel had verzet, doch er uiteindelijk weinig tegen had kunnen doen. In 1941 was hij naar. Frankrijk gegaan omdat hy toch ook zijn brood moest verdienen, hetgeen hier in Holland voor hem niet moge lijk was. Het was hem daar echter niet zo goed bevallen en hij keerde hetzelfde jaar weer naar Holland te rug, waar hij een baantje kreeg als bewaker bij het vliegveld te Bergen. „Hoe denkt u nu over uw houding van de laatste jaren?" vroeg mr. Schenkeveld. „Tja, ik heb nu natuurlijk wel In gezien, dat ik fout ben geweest," ant woordde beschuldigde, waarop mr. Schenkeveld repliceerde, dat hij daar van niet zozeer overtuigd was, ge zien een, zich in het dossier bevin dende dagvaarding van 1946, waarin De V. was veroordeeld wegens smaad, de Koningin aangedaan. Mr. Schen keveld toonde zich hierover hevig verontwaardigd en vroeg De V. hoe hij ooit de euvele moed had kunnen hebben onze koningin te beledigen. Mr. Schuurman, die als raadsman voor De V. aanwezig was, meende, dat aan deze belediging. In de mond van een arbeider, niet zo'n grote waarde gehecht kan worden en, vol gens mr. Schuurman, zeker geen maatstaf kan zijn voor het eventueel betere inzicht, dat De V. in de loop der tijd kan hebben gekregen. De raadsman meende, dat met De V. weer een van die mensen terecht stond, tot wie de volle bedoelingen van het nationaal-socialisme niet is doorgedrongen. Hij bepleitte de uiter ste clementie. Uitspraak 23 April a.s. Uit wraak N.S.B.-er ge worden. De thans 57 jaar oude Klaas H., toendertijd woonachtig in de Beem- ster, was in de Meidagen bij vergis sing door de Hollandse militairen ge vangen gezet en na vijf dagen we derom vrijgelaten. Het was uit wraak hierover, dat hij zich daarna meende te moeten aansluiten bij de N.S.B., had hij verklaard bij een ondervra ging. Daar zijn zaak geheel verlopen was, was hij in 1941 concierge gewor den bg het N.S.B.-kringhuis in Pur- merend en in September 1944 had hij zich aangesloten bij de Landwacht, in welke hoedanigheid hy prikkel draadversperringen had aangelegd rondom Wehrmachtshuizen in Am sterdam. Op de vraag van den voorzitter hoe hij er toch toe gekomen was zich bij de Landwacht aan te sluiten, ant woordde hij, dat dit een gevolg was geweest van het feit, dat hy in het geheel geen thuis en geen baan meer had gehad en niet had geweten wat te moeten doen. „Dat is net zo min een excuus, als het een excuus zou zijn voor aanslui ting bij een inbrekersgilde," meende mr. Schenkeveld. „En besefte u wel, dat u, met het aanleggen van die prikkeldraadver sperringen een val spande voor uw eigen landgenoten en onze bondgeno ten?" Mr. Berkhouwer voerde aan. dat deze man, mede doordat zijn zaak zcr" achteruitging en ook uit wraakgevoe lens er toe is gekomen lid te worden, doch dat hij politiek niet gevaarlijk was geweest. Daar het rapport vaii den kampcommandant gunstig is, verzocht hij het tribunaal ook in dit geval clementie te betrachten. Geboren: Adrianus, z. v. J. Bol ten en G. Kooijman Maria A-, d v A. W. Jonker en G. Roskam. Overleden.. Afina Maria Pater, d v N Pater en C. Ridder te Alk- "maar Everarda Maria van Klaarwater, geh. met C. Franken, oud 81 jaar te Alkmaar Albertus Wierenga, oud 65 jaar, geh, met M. M. Wendt te Alk maar Wolter Scholte, oud' 51 jaar, geh. met M. Lichtendahl GerardU9 Jo hannes Rademaker, oud 78 jaar, geh. met Hagemeijer. Ondertrouwd: M. J. Schuijt en M. C, Hollenberg. 't Sal waerachtig wel gaen, meen de de voorzitter van V.V.V. „Groet- Camperduin" bij de opening van de in café Klop gehouden voorjaarsver gadering. Alles zal regkom, er is een enorme aanvraag voor pension en ver huur en als het weer niet al te zeer teleurstelt, zal 1947 een goed jaar worden. Den heer IJ. Minkema, die wegens ziekte afwezig was, werd een spoedig en algeheel herstel toegewenst. Na de notulen, die onveranderd werden vastgesteld, deed de voorzit- ter enkele mededelingen. De nieuwe pensionlijsten zijn klaar gekomen, de nieuwe plattegronden in bewerking. Het oordeel over de nieuwe kampeer- verordening was niet bepaald gunstig; men vond daarin bepalingen waaraan niet was te voldoen. Verschillende terreinen waren reeds afgekeurd, waaronder ook het terrein, dat door de A.N.W.B. was uitverkoren voor 't nemen van een kampeerproef, be staande uit drie week-end-kampenü! Het bestuur zal zich in verbinding stellen met het gemeentebestuur en trachten verandering te krijgen. De leden werd op het hart gedrukt, niet te verzuimen de huurcontracten te zegelen: 50 cent voor contracten van f 250 tot f 500, en verder 75 ct. Uit het uitgebreide jaarverslag stip pen we aan, dat het ledental in het afgelopen jaar was gegroeid tot 124. Was 1946 door minder gunstig weer voor de strandexploitatie niet zo goed, voor pensions en neringdoenden was het een goed jaar. De poging van P. Breed om op 't vrije strand een fiet senstalling te exploiteren werd toe gejuicht. Het bestuur had groter activiteit verwacht van het gemeentebestuur inzake het vrijmaken van het strand. Door het secretariaat en het bureau vreemdelingenverkeer was in '46 weer een berg werk verzet. Het jaarverslag van den penning meester sloot in ontvangsten en uit gaven met f 2311,37. Het batig saldo van 1945, groot f 968,39, was einde 1946 gestegen tot f 1413,19. Nadat de financiële commissie bij monde van den heer Damiaans rap port van haar bevindingen had uit gebracht, werd de penningmeester ge- déchargeerd. In plaats van de aftredende kascom- missieleden zullen optreden de heren C. Klei en H. de Vries. Er werdverder besloten dit jaar weer een strandfeest voor kinderen te houden. De feestcommissie zal be staan uit de heren A. Duinmeyer, Jb. Vriendjes, D. Kuiper, Grauw, J. Kooy- man, S. Gutker en C. Klei. Ook zullen er in Juli en Aug. weer een drietal duinwandelingen worden georganiseerd, waarmee werden be last de heren J. Kooyman, A. Duin meyer, C. Klei, W. Bant. Bij de rondvraag werden heel wat wensen geuit en den secretaris als klein blijk van de grote waardering voor het vele werk, dat hij voor de V.V.V. verrichtte, een gratificatie toe gekend. De raad kwam Vrijdagavond in open bare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Jochem. Na vaststelling der notulen en het voor kennisgeving aannemen van een drietal ingekomen stukken, kwam aan de orde een adres van de afd. Schoorl van de Holl. Maatschappij van Land bouw en de Land- en Tuinbouwbond, waarin verzocht werd het jaarlijkse schoonhouden van de sloten en beken langs de gemeentewegen door of voor rekening van de gemeente te doen ge schieden. De heer N. Kaag, één der onderteke naars, lichtte het verzoek nader toe. Het wordt door de landbouwers als een onbillijkheid gevoeld, dat zij eigendommen van de gemeente hebben schoon te houden. In andere gemeenten, bijv. Bergen, gebeurt het z.g. treinen van gemeentewege. Na ampele bespreking wordt het adres in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De voorzitter deelde mede, dat het strandgedeelte was verpacht aan de heren Y. Minkema en H. Groothof. Van de 18 woningen, die zouden wor den gebouwd (2 voor 1946 en 16 voor 1947) zullen er 7 verrijzen. Heraanleg rijwielpad. Het voorstel van B. en W. tot her- aanleg van het rijwielpad van de Mun- nikenweg te Schoorl tot de Zeeweg te Camperduin, waarvan de kosten ge raamd worden op 52540, had de in stemming van de raad. B. en W. werden gemachtigd over te gaan tot openbare aanbesteding. Gemeente-opzichter. Tot gemeente-opzichter werd met in gang van een nader te bepalen datum benoemd de heer J. C. Tak te 's-Gra- venhage, die als no. 1 op de voordracht was geplaatst. 2 was de heer A. P. van de Wiel te Medemblik en 3 de heer J. Poen te Overveen. De pensioengrondslag werd bepaald op 3000. Rondvraag. De heer C. Duin wees er op, dat hem op de vergadering van V.V.V. Groet- Camperduin gebleken was, dat de nieuwe Kampeerverordening niet al gemeen gewaardeerd werd. Er werd onder meer bezwaar gemaakt tegen het maken van wasgelegenheden. Nadat de commissie bij monde van den heer Blankenstijn de bezwaren had trachten te ontzenuwen, wees de voorzitter er op, dat de verordening geen moeilijk heden behoeft te geven, als een ieder maar begrip toont Alles wat aanstoot geeft, dient te worden geweerd, doch het is niet de bedoeling het iemand die van goede wille is, lastig te maken of op kosten te jagen. Hierna ging de raad in comité. |1 si

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 5