len nieuw SCHIPHOL errij st I 1 I JBSCHË HG 1147 Wederom doodstraf tegen een vrouw NEDERLAND en JAPAN Schermerhom. De Rijp. rzicht Pu rm erend rktberichten mmi he DOLLARS RÉD DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Stationsgebouw van afmetingen enorme Min.-pres. Beel en min. Jonkman naar Indonesië Toestand koning Christiaan verergerd Prof. Romme geen Gouverneur-Generaal Financiëringsregeling nieuwbouw 1947 ook voor getrottenen Hors d'Oeuvre Volgende Jaarbeurs 1727 September Amsterdam passeerde de 800.000 Ir. Poldervaart krijgt een kans Een millioen maal vergroot Geen nieuwe kranienstrijd in West-Friesland Poging van De Vrije Alkmaarder, om het vuur opnieuw op te blazen, mislukt Vriendin van Ans van Dijk Van nabij en verre Nederlandse kraan in Engeland Queen Elisabeth aan de grond Churchill naar Frankrijk Recordvlucht om de wereld Weecêeeicfit RING „FLORALIA". ig Floralia hield een café „De Rode Leeuw", iraren de ontvangsten s uitgaven f 2157.02. erden de aftredende be- heren J. Klippel en T. heer G. J. de Reus werd vacature van den heer ata voor de tentoonatel- werkententoonstelling en len vastgesteld op 5, 6 en Sept. film. Inleveren vóór 4 September. OP KERKSCHAPEN van de kerkschapen vond nplaats en bracht ruim it is ongeveer 150,— per 't ogenblik op de markt n nu we al zo kort and komen dat er wel maar door gebrek aan geringe grasgroei kun- :n geen zaken doen; dit merkbaar op de geld*- Er was een flink aan- weiders waren ook wel iigd, maar de aankoop m aan. Wel ziet men een aankoop doen van 3 of 5 maar dat behoort tot eden; de prijzen werden )ed hoger. Het aanbod melkkoeien was niet zo ook daar ging het heel ral in de vroegte was er Op de wolveemarkt be- drukker te worden, het groter en ook de wei- vandaag wel wat vinden, r gaat het nog kalm aan. erij b.v. wordt een goed immeren nog wel gezocht n flinke prijs op. Het nuchtere kalveren blijft laar voor de fokkers was :1 iets minder; alleen de nog wel in trek. Op de eitenmarkt is een blijft t c stil; een goede vette aar nog het meest ge- aantal aangevoerde big- minder, maar de prijzen, gelegd werden, waren ïodat er een vlugge han- de paardenmarkt was nog te. Men kan zien, dat er cht wordt naar een goed ook de luxe paarden d verkoopbaar. Depluim- ïog lang niet als vóór de komt nog maar heelwei- ïtgoed, waaraan men kan broederij zich nog lang rsteld. ktbond. NOORD-SCHAR- 11,300 kg gele kool witte kooi (Deense) 12,60; 6,60—10,10; 4750 kg peen II 5,60; 3700 kg bieten I 8,00 00 kg witlof 45.00. ktbond. NOORD-SCHAR- pril. 18.000 kg rode kool 50; 4000 kg gele kool 15,00, 000 kg witte kool (Deense) 0; 3000 kg uien 10,00—12,50, ,60—13,40 en idem drieling 0 kg peen I 7,20, II en III bieten I 8,00 en n 5,70; 45,00. 15 April. 2750 kg idem drielingen 2,304,00 7,00—11,70; 8900 kg rode kg gelo kool 17,00; 32,100 kg »ense) 12,60; 12,350 kg bieten kg peen 7,40. INANCIËN NE KENNIS: overgaan en S, ember 1946 berustende sedertdien af op aan- verkoop ver- emen in de •oor /0de dollar 10 Jaren lc/» aar. Versterkte 1 Mei 1957 hoofdsom en geschieden in rs op het tijd- te verkoopers >r of op 7 Mei opers binnen itshiitend door in de Vereeni- adel (Bedrijfs- riens tusschen- zijn verkocht, vordt voorbe- it deelneming anvraagformu- de leden van Effectenhandel. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 GlTO 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 15 APRIL 1947. Voortzetting vort de 144e JAARGANG No. 270. ALKMAARSCHE COÜRANT TARIEVEN: Advertentie»: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot li woorden 75 et-, elk woorc meer I ct„ uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per fcwartaa* Hoofdredacteur M. H. E. üyldert plv. Tj, N. Adema. Vóór dat het grote stationsgebouw op Schiphol, dat men tegen de zomer Tan het volgend jaar gereed hoopt ie krijgen, klaar zal zijn, zullen op óe Amsterdamse luchthaven enige voorlopige gebouwtjes worden (ppge- liokken, die aan het grote gebrek aan ruimte op Schiphol gedurende ie overbruggingstijd tegemoet zullen tomen. Zo zal het passagiersrestau- frant, dat douanegebied is, vergroot worden ten koste van de huidige be zoekersrestauratie. Voor de bezoekers is een nieuwe koffiekamer in aan bouw, die aan de rand van het eigen lijke vliegveld zal worden opgetrok ken. Hierbij is geprojecteerd een be scheiden terras, zodat men deze zomer wederom op enigszins com fortabele wijze de bedrijvigheid op Schiphol zal kunnen gadeslaan. it passagiersrestaurant zal binnen ee maanden gereed zijn. Drie maan- n van staking en vier maanden vorst ibben de werkzaamheden op Schip- il zeer vertraagd, doch ook de steeds wijzigde plannen voor het stations- ibouw zijn aan deze vertraging schul- ij. Het gebouw, dat thans wordt op- itrokken, heeft een oppervlakte van illOOO m2, een lengte van 220 m bij een iiepte van 45 m. Desondanks zal ook it stationsgebouw nog te klein blij- en, doch men heeft de bouw thans liet verder willen vertragen. In deze jeweldige ruimte zullen practisch alle iiensten van het bedrijf worden onder- [ebracht. Ook de buitenlandse maat- ihappijen zullen hier een plaats vin- ien. Niettegenstaande de grote kosten lie aan de bouw van dit nieuwe sta- ior.sgebouw besteed zullen worden !de laatste raming beloopt 1.800.000 (uiden), zal het een semi-permanent bouw zijn. Verwacht wordt, dat het «r.jeveer zes tot tien jaar dienst zal toen. Een motor-proefstation. Op het technisch emplacement zal en motorproefstation worden opge- rokken voor de controle der vlieg- uigmotoren.Met het oog op het ge weldige lawaai, dat hier ononderbro- ten zal heersen, wordt aan de bouw van dit proefstation de grootst moge- ijke zorg besteed. Het zal worden uit- Serust met geluiddempende installaties m geluidsgangen, die het geraas zul len versmoren. Bouw en installatie van dit proefstation worden geraamd op Inderhalf tot twee millioen gulden. De centrale reparatiewerkplaats van de KL.M., die eveneens op het technisch emplacement in aanbouw is, zal bin nen enkele maanden in gebruik kun nen v/i :en genomen. Verder worden thans plannen uitgewerkt voor een ze vende hangar met afmetingen 96 bij 40 meter. Waarschijnlijk zal met de bouw van deze hangar over enkele maanden een aanvang worden gemaakt. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister-presi dent en de minister van Over zeese gebiedsdelen overwegen om zich tegen het einde dezer maand ter persoonlijke oriëntering voor het voeren van besprekingen naar Indonesië te begeven. Ofschoon het laatste bulletin zeide, dat de toestand van koning Christiaan van Denemarken onveranderd was, wordt in de hoogste Deense kringen toegegeven, dat men zich ernstig be zorgd maakt. Een diplomatiek diner, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken Maan dag zou geven, is tot nader order uit gesteld. AFP meldt, dat het Deense parle ment, dat momenteel op races is, voor Woensdag a.s. in buitengewone ver gadering is bijeengeroepen in verband met de gezondheidstoestand van den koning. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de berichten, welke in de pers circuleren als zou vaststaan dat prof. Romme zeer bin nenkort tot gouverneur-generaal zal worden benoemd, onjuist zijn. 's-Gravenhage. - De afdeling voor lichting van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting deelt ons het volgende mede: De onlangs verschenen financierings regeling Nieuwbouw 1947 bedoelt par ticulieren in staat te stellen ook onder de tegenwoordige abnormale omstandig heden nieuwe woningen te houwen. De inhoud dezer woningen mag ten hoog ste 500 kubieke meter bedragen en de daarbij eventueel behorende noodzake lijke bedrijfsruimten eveneens ten hoogste 500 kubieke meter. Betrokke nen dienen zelf ten minste 15 van de bouwkosten te fourneren. Het rijk ver leent onder bepaalde voorwaarden eveneens 15 als tweede hypotheek, de rest moet als le hypotheek op de kapitaalmarkt worden gevonden. Het rijk verleent gedurende 10 jaren (in dien noodzakelijk daarna nog geduren de ten hoogste vijf jaren) een jaarlijkse bijdrage, waardoor het bezit van het nieuwe pand rendabel kan worden ge acht. Wanneer de verstrekking van deze jaarlijkse bijdragen ophoudt zal worden bepaald, welk deel van de bouwkosten dan nog onrendabel is. Het gevonden bedrag wordt aan den betrokkene uitgekeerd, die het dient te gebruiken ter aflossing van de tweede LEVEND BEGRAVEN Onlangs las ik in deze krant een verhaal over den Yogi Réma- nand Swami, die zich levend be graven liet en gedurende een etmaal doorbracht in een met ce ment dichtgepleisterd graf. De heer Swami kwam er weer spring levend uit. Het is alleen maai een kwestie van wil, zeide hij. Daaraan twijfel ik niet. Waar een wil is, is een weg. Het is maar üe vraag hoeveel wil men heeft. In vind alleen dat deze man niet erg practisch is. Waarom ïicht hij zijn wil, als die dan zo sterk is, niet op iets vrolijkers? Een graf,, dichtgepleisterd of niet, zal hij mettertijd vanzelf wel vinden, ook al wil hij het, als het zover gekomen is, niet. Wat ik zou willen weten is, of zijn wil sterk genoeg zal zijn om, wan neer zijn uur, zoals men dat zegt, geslagen heeft, er buiten te blij ven. D&t zou pas een merk waardige demonstratie zijn en den man zowel in figuurlijken als in letterlijken zin onsterfelijk ma ken. Natuurlijk kan de heer Swami altijd zeggen, dat hij het vermogen daartoe iriderdaad be zit en eeuwig in leven zou kun nen blijven indien hij zou wil len, maar dat hij die onsterfelijk heid niet begeert, 't leven moede is en dus niet wil. Niemand; zal kunnen bewijzen dat hij eigenlijk wèl wil, maar niet kèn. Zijn bewering zou bovendien zeer aannemelijk zijn. Zo aan genaam is het leven van een Yogi nu eenmaal niet. Het moet geen pretje zijn het leven door te brengen met allerlei benau wende en pijnlijke demonstraties, alleen maar om het publiek le imponeren met bovennatuurlijk wilskracht-vertoon. Wanneer men zijn leven lang vuur gegeten heeft en in bomen heeft moeten klim men, die er eigenlijk niet zijn en op een matras van puntige spijkers geslapen heeft in plaats van op eiderdons, verlangt men allicht naar het zachte en pijn loze bed, dat de genadige dood voor ons spreidt. Overigens is een Yogi, als de heer Swami, geen zeldzaamheid Talloze mensen brengen, spring levend, hun dagen door in een gepleisterd graf, soms hun leven lang, en zij weten het niet eens. Hun hart klopt normaal, hun bloedsomloop en hun spijsverte ring laten niets te wensen, maar zij zitten onder het cement van hun domheid, bekrompenheid en vooroordeel en ontwaken daaruit geen ogenblik. En niemand die dit als een wonder beschouwt! KREEFT. De raad van beheer van de Konink lijke Nederlandse jaarbeurs heeft thans de data van de 49ste beurs definitief vastgesteld. De najaarsbeurs zal dien overeenkomstig worden gehouden van Woensdag 17 tot en met Vrijdag 26 September 1947. Doordat de verwerking van de zeer vele gegevens zoveel tijd vergt, ont dekte het Amsterdams Statistisch Bu reau eerst Maandag dat op 7 Februari j.l. het inwonertal van de hoofdstad de 800.000 bereikte met de inschrijving van de die dag geboren Maria Cornelia Geerking, Mercatorstraat 117 n. Terstond na het bekend worden van dit feit begaf wethouder B. S. Polak zich naar de ouders van de 800.000ste en bood hun namens het gemeentebe stuur van de hoofdstad een spaarbank boekje aan, waarin het stadsbestuur een bedrag had doen tegoedschrijven, dat op de 18e verjaardag van Maria Cornelia te harer beschikking komt. (rijks) hypotheek en een deel van de eerste hypotheek. Hij houdt dus daar na een onroerend goed in eigendom, waarvan het bezit volkomen rendabel kan worden geacht. Ook de herhouw van verwoeste woningen kan op grond van deze rege ling worden gefinancierd, waarhij de betrokkenen dan hun groothoekin schrijving dienen aan te wenden als het ingevolge bedoelde regeling vereiste eigen kapitaal. De gemeentebesturen zijn omtrent de toepassing der rege ling volkomen ingelicht. Minister interesseert zich voor project (Van onzen Haagsen redacteur.) Het doet ons genoegen te kunnen meedelen, dat de minister van We deropbouw, de heer L. Neher, ons heeft laten weten, dat hij aanleiding heeft gevonden persoonlijk in te grijpen terzake van het project voor massale huizenbouw van ir. Polder vaart, waarover ons blad dezer dagen uitvoerige mededelingen deed. Hij heeft de betrokken instanties van zijn departement opgedragen ten spoedigste maatregelen te nemen, welke worden vereist om alle aspec ten van het project te kunnen be lichten en om eventueel de uitvoe ring daarvan te bevorderen. De minister zegde ons toe, na vast stelling van uit het onderzoek voort spruitende besluiten, ons persoonlijk over een en ander te willen inlichten. Zo is dus voorlopig het meest-be- reikbare werkelijkheid geworden en weten we de verdere loop van zaken in de veilige handen des ministers. Zeker niet zonder spanning wachten we af! De Finse natuurkundige en specia list op het gebied der electronen- microscoop, Magnan, heeft in het Instituut de France een micros coop vervaardigd, welke 'n mil lioen maal vergroot. Met dit in strument hoopt men voor de eerste keer de moleculaire struc turen te kunnen waarnemen. T: DE TWEEDE SLAG OM ENGELAND. Deed Engeland gedurende de oorlog alles om de overwinning te be halen, nu spant men alle krachten in teneinde de vrede te winnen. De mechanisatie van de landbouw vormt een belangrijke steun bij het opvoeren van de levensmiddelenproductie. Hier bewonderen vaklieden een draineringsmachihe, waarby de aggregaten voor de tractor zitten* De krantenvrede in West-Friesland is, blijkens de feiten, MET INSTEMMING BEGROET. Nu eerst krijgt men sedert veertien dagen een krant, die op de naam krant aanspraak kan maken. De Vrije Alkmaarder en de Kennemer Koerier echter hebben deze fusie niet met vreugde begroet en hebben getracht, door middel van een kort geding voor den President van de Alkmaarse Rechtbank, deze krantenvrede ongedaan te maken. Zij beweerden, dat er een maat schap tussen deze bladen en De Vrije Hoornse bestond en dat het Stichtingsbestuur van laatstgenoemd blad niet het recht had, deze maatschap op zo korte termijn op te zeggen. De President van de Rechtbank, mr. Krabbe, heeft daarover gister middag uitspraak gedaan en hij heeft dit standpunt niet gedeeld. Daarmee zijn de pogingen van De Vrije Alkmaarder en de Kennemer Koerier om een nieuwe tweespalt te brengen in de krantenwereld in West-Friesland, mislukt en kunnen wij voortgaan een goede krant te brengen waarnaar ten slotte onze abonné's alleen vragen. Met deze uitspraak van den President van de Rechtbank is met een de laster van De Vrije Alkmaarder en de Kennemer Koerier, alsof het Stichtingsbestuur van de Vrije Hoornse Courant contract breuk zou hebben gepleegd, teniet gedaan. Er is voor het Stichtingsbestuur dan ook geen aanleiding meer op de aantijgingen van De Vrije Alkmaarder en Kennemer Koerier in te gaan. Het Stichtingsbestuur „De Vrije Hoornse Courant" Directie „De Noordhollandse Courant" Opnieuw is voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam de doodstraf geëist tegen een vrouw., ditmaal de 28-jarige Branca Simons uit Am sterdam, die als V-vrouw van de S.D. en als vriendin van de reeds ter dood veroordeelde Anna van Dijk bijna 1 jaar lang en wel van Mei 1943 af op geraffineerde wijze het vertrouwen van in nood verkerende Joodse Nederlanders wist te winnen en daarvan zoals de advocaat-fis caal in zijn requisitoir zeide een schandelijk misbruik heeft gemaakt. Met haar vriendin Ans van Dijk ver zamelde zij gegevens over onderduik adressen van Joden, liet zich bij arres tanten insluiten om van hen inlichtin gen te verkrijgen en verschafte alle ge gevens, die haar op deze wijze ter ore kwamen, aan den S.D.-rechercheur Pie- ter Schaap. Hoeveel Joodse Nederlan ders door haar toedoen gedeporteerd zijn naar Duitsland en Polen is niet meer na te gaan, maar dat zij de dood van talrijke Nederlanders op haar ge weten heeft, staat vast. Een geit van den heer S. Timmers te Waspik schonk het leven aan twee gei ten en twee bokken. De ge meenteraad van Smallingerland heeft besloten de brugtol aldaar op te hef fen, waardoor het aantal tollen in Friesland tot drie wordt teruggebracht. °P de Jaarbeurs te Utrecht zal Zweden niet vertegenwoordigd zijn, omdat door de strenge vorst de ver zending van materiaal onmogelijk was. De lijken der zes inzittenden van het Belgische militaire vliegtuig dat bij Dalbry in Schotland is neergestort, zijn gisteren per vliegtuig naar België overgebracht. De tentoonstel ling „De Hofstadbloem" te 's-Graven hage is Zondagavond gesloten; men boekte ruim 170.000 bezoekers. Zware regenval heeft in een gebied in het Noorden van Brazilië grote over stromingen veroorzaakt. Duizenden ge zinnen zijn dakloos. De Deense hofmaarschalk heeft meegedeeld, dat de toestand van koning Christiaan, waarover men ten zeerste bezorgd was, iets beter is. Op een bijeen komst van Noorse bisschoppen werd besloten geen filmvoorstellingen in kerken toe te laten. *- Gedurende de maand Maart is 196.390 ton brood graan, bestemd voor de Britse zóne In Duitsland uit de Ver. Staten in Duitse havens aangevoerd. Gistermor gen, precies op tijd, te half één steeg de „Friesland" van Schiphol op voor de eerste officiële tocht in de regel matige dienst van Amsterdam op de Zuid-Amerikaanse staten. „Zü heeft zoveel levens ten verders, e gevoerd, dat zij zelf geen recht meer heeft om te blijven leven" zo besloot mr. M. H. Gelinck zijn requisitoir, waarna hij de doodstraf requireerde. De eerste Nederlandse drijvende kraan is thans in het gat aan de Trentoever aangekomen. Langs de oever van de rivier hadden zich mensen verzameld, die juichten, toen deze kraan, door drie sleepboten ge trokken, van de Humber naar Mor ton voer. Daar werd de kraan in de 90 m bre de oeverbreuk gemanoeuvreerd, waar zij met stalen palen werd vastgelegd. De andere Nederlandse kraan zal deze week aankomen en intussen zal het verstevigen van de buitenoever voortgaan. 's Werelds grootste schip, de 85.000 ton metende „Queen Elizabeth", dat gisteravond om half acht uit New- York te Southampton werd verwacht, zou nabij Southampton aan de grona gelopen ztfn. Het kuststation van Calshot deelde mede, dat „het passa giersschip zich sinds half zeven bij 'n boei ter hoogte van Calshot bevindt. Klaarblijkelijk is het aan de grond ge lopen." Zeven sleepboten trachten het weer vlot te krijgen. Aan ooord be vinden zich 2446 passagiers. Later is bevestigd, dat de „Queen Elizabeth" op ongeveer 12 km. van de haven aan de grond is gelopen. Men neemt aan, dat zij niet eerder dan heden, als tegen vijf uur de vloed opkomt, weer los zal raken. Churchill zal zich 9 Mei, op de tweede verjaardag van de Duitse ca pitulatie, naar Frankrijk begeven, waar hij met het hoogste Franse mili taire ereteken, de militaire medaille, zal worden onderscheiden. Milton Reynolds, die in recordtijd een vlucht om de wereld wil maken, is in Sjanghai geland. Maandagmorgen om 7.05 uur was hij in Calcutta aan gekomen en was twee uren later weer opgestegen. In Sjanghai werd snel ben zine ingenomen voor de sprong naar Tokio. In totaal heeft Reynolds nu 42 uur en 47 minuten gevlogen. Hij hoopt de reis te volbrengen in 60 uren, dat is ruim twee-derden minder dan de tijd, die Howard Hughes nodig had in 1938. Volgens de laatste berichten had Reynolds op weg van Tokio naar Alaska met zware tegenwind te kampen Terwijl heel het Nabije en Verre Oosten in gisting verkeert en zich be vrijdt, of tracht te bevrijden, van de hegemonie der Westerse volken, ge rijpt, als het zich acht tot het voeren van een zelfstandige nationale en in ternationale politiek, buigt het Japan se volk, dat voor kort in Oost-Azië da toon aangaf, eerbiedig het hoofd voor het Amerikaanse gezag en voegt het zich gedwee naar de maatregelen wel ke door Mac Arthur aan het eilanden rijk worden opgelegd. Engeland heeft aangekondigd dat het zich, na twee eeuwen heerschappij, uit Brits-Indië terugtrekken zal. Het heeft Egypte prijs gegeven en zijn belangen in de Levant overgedragen aan den Ameri- kaansen bondgenoot. De Nederlandse regering heeft, door het ondertekenen van het accoord van Linggadjati, aan haar overzees gebied grote zelfstandig heid van handelen verleend. Maar te gelijkertijd haalt Mac Arthur de ban den tussen Amerika en Japan nauwer en hoewel hij er natuurlijk niet naar streven zal het rijk van den Mi kado te degraderen tot koloniaal bezit men kan de klok van de wereld ontwikkeling niet achteruit zetten beschouwt hij het, allicht, als zijn plicht de politieke en economische be langen van zijn land te behartigen en dit zo voordelig mogelijk te doen. Het geen hem des te gemakkelijker vallen zal, daar hij zich, door zijn bezadigd beleid, bij het Japanse volk zeer be mind heeft gemaakt. Japan moet, vol gens Mac Arthur zo spoedig mogelijk, weer in het raderwerk van de wereld economie worden ingeschakeld. Het land is niet bij machte in zijn behoef ten aan levensmiddelen te voorzien en het is dus dringend nodig dat de in dustriële productie der Japanners op behoorlijk peil wordt gebracht, zodat dit land, tegenover de broodnodige in voer een gelijkwaardige uitvoer stellen kan. De Amerikaanse generaal heeft daarom met klem aangedrongen op een spoedige regeling welke kan leiden tot een vredesverdrag, waarbij herstelbe talingen begrijpelijkerwijs aan den overwonnen vijand moeten worden opgelegd. Dit echter is een netelige zaak. Te Washington zetelt een commissie, welke de aangelegenheden van het Verre Oosten behandelten waarin elf mo gendheden vertegenwoordigd zijn. Maar in de boezem dezer commissie is men het over de verdeling der betalingen allerminst eens. Rusland heeft zich reeds van een deel van de buit verze kerd, door beslag te leggen op Japans bezit in China, en wenst dit buiten de regeling der herstelbetalingen te laten. En Amerika heeft zich, zoals men weet, de eilanden in de Pacific toege ëigend. Een andere vraag is, op welke industriële ondernemingen men beslag leggen kan zonder dat de economische levenskracht van het volk te zeer wordt ondermijnd. Amerika is niet van zins een toestand te scheppen als die waarin Duitsland is geraakt en die het, in plaats van voordeel op te leveren, 'n onderhoudsplicht opleggen zou. Her stelbetalingen zijn wenselijk, maar het is niet gemakkelijk desbetreffende wensen te verwezenlijken zonder de armlastigheid te veroorzaken van het overwonnen land. Intussen mag men verwachten, dat ook onze regering in een vredesver drag met Japan zal worden gekend. Nederland heeft in de oorlog tegen den Aziatischen vijand zware offers ge bracht en in verhouding tot zijn draag kracht wellicht zwaarder dan welke bondgenoot ook. De verwoestingen, door Japan in ons overzees gebied aan gericht, zijn welhaast onberekenbaar, zowel in materiëel als in moreel op zicht. Het is billijk dat Nederland op een of andere wijze compensatie ver krijgt. Bij de besprekingen in de Veilig heidsraad over de kwestie der voor malige Japanse mandaat-eilanden, welke door Amerika in bezit genomen zijn, heeft onze vertegenwoordiger, mr. Van Klef fens, er zijn vreugde over uit gesproken, dat het recht van Neder land om aan dit beraad deel te nemen zo volmondig was erkend, op grond van het feit, dat wij in Indië, van deze mandaat-eilanden uit, aangevallen zijn. Hij heeft het niet openlijk gezegd, maar hij heeft toch- duidelijk te ver staan gegeven, dat hiermede vooruit gelopen wordt op het recht onzer rege ring om ook aan het definitieve vre desoverleg ten aanzien van Japan deel te nemen en dat op de erkenning van dit recht met reden gerekend wordt. U. i BEWOLKT WEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Bewolkt weer met voornamelijk in het Noordelijke gedeelte van 't land hier en daar enige lichte re gen of motregen. Plaatselijk nevel of mist. Overigens vrij zacht weer met meest matige wind tussen West en Zuid.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1