ROND DE WERELD Ontzettende explosie in Texas City [TWAALFHONDERD DODEN, VIJFDUIZEND GEWONDEN Nieuwe Bonnen De conferentie van Moskou Van nabij en verre ïlkec&ecicht SJAHRIR optimistisch HELGOLAND, zoals hef is en morgen niet meer zal zijn Hei Albanese conflict succes of islukking? dsstaking in V.S. geëindigd e-invloedt de aarkeus uw Limeur? PAULJEKA" Voningruil. 'amilie Drukwerk !RANKENBERG n.v, Klein Pakhuis of gedeelte DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 't Zal je gebeuren! Gruner zingend naar het schavot Von Papen had beroerte. Zondag bloeien de narcissen. Mislukte bomaanslag 250 Gram zachte zeep K.N.M.V.-rondrit vervroegd Intern, congres plattelands vrouwen IN DRIE ETMALEN Drama te Bandoeng ith, CBS-commentator, uitzending van Radio iegedeeld, dat volgen» aar de mogelijkheid be- volgende 48 uren er over sen of de conferentie ng of succes zal worden. Ier zijn van plan tijdens le bijeenkomst een be ien, ten aanzien van het ig met Oostenrijk. In doen, zal men in het slissende stadium zjjn". impasse, waarin de con- 'eraakt, kan misschien roken indien Marshallen oplossing kunnen vinden der Sow jet-Unie ten ie herstelbetalingen door zones van Duitsland, al- mtator. et Amerikaanse minïste- enlandse Zaken gepubli- ieken blijkt, dat de door gelaste „veiligheidssta- lopen en dat alle mijn- rbeid hebben hervat. STER METEOR IN >NS LAND. ig omstreeks half vflf i het vliegveld Valken- len het knalrode Glaster jig, waarmede deze week lemonstraties zullen wor- Ondanks de fantastischs et toestel heeft een snel- mijlen per uur, hetgeen bijna 900 km. stapt» Squadron Leader D. V, y D. F. C.G.M. fris en zijn machine. Hij werd p den commandant van majoor A. P. M. van le demonstraties in onS nog demonstraties voor luchtvaartautoriteiten ge- n in België en Denemar- r VOOR MOORDENAAR iIELA NIEUWE NHUIS. ge chauffeur G. W. Nie- door de Groninger Kamer jzonder Gerechtshof te conform de eis, veroor- doodstraf mqt levenslange t de kiesrechten. N. had aan razzia's. Tevens was aevonden aan moord op Nieuwenhuis en mede- moord 'op den gemeente maker te Groningen. aarom zou U nog iger met een min- r prettig humeur jven rondwandelen, -wijl één wandeling ar Salon „Pauljé- Uw goede humeur rug geeft. et de tegenwoordi- technische hulp- iddelen en onzevak- ;nnis is haarverven >lkomen onschadelijk, jreekt U tijdig met is af. ALON choutenstraat 20, LKMAAR. eukelen Ny—Alkmaar. igeboden middenstands- ïing. Gevraagd idem te maar. even Keetgracht 1-3 on- motto „Woningruil". koop: 50 VOER DEKRIET. SCHRIEKEN, Schagen. 385. Pij kunnen U weer een lehoorlijke sortering ■oorleggen. Nog wel liet als vroeger, doch iet w o r d t beter! )OOR MOOI WERK IA AR liangestr. 28. Tel. 2394. TE KOOP: mooie goed onderhou- i theetafel en naaitafel orks) en een speeltafel, ih hout. stkantoor, Koedijk, huur gevr. No. 15 bur. v. d. blad, >nnel „WARRINGTON" eft af te geven IREDALE TERRIERS, mnd., kamp. afstam'" ng, prima stamboom, ijs billijk. genaar Th. v. WONDË' ïN, 138, Bovenkarspel. BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 GlTO 187294 Dir.: J. BUlsma DONDERDAG 17 APRIL 1947, Voortgetting van de 144e JAARGANG No. 272. ALKMAARSCHE COURANT TARIBVENs Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot tt woorden 75 ct., elk vroort meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: 1 1.10 per maand, f 3.J5 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Een ramp, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, heeft de havenstad Texas City (V.S.) getroffen. Een explosie, die plaats had op het met nitraat geladen Franse schip „Grand Camp" leidde tot ontzettende branden en nieuwe ontploffingen, waarbij o.m. de Monsanto- jatriek, waar chemische preparaten worden vervaardigd, in vlammen op- ig. Een giftige damp verbreidde zich over de stad. Vele gebouwen zijn verwoest. Volgens sommige berichten zou zelfs de gehele stad in puin lig gen, De berichten zjjn mede verward door het feit, dat de telefoonverbin- iBngen met Texas City verbroken zijn. Massa's slachtoffers. Het aantal doden en gewonden is nog niet te schatten. Anderzijds wordt van vijfhonderd tot duizend doden gesproken. De stedelijke overheid beeft alle beschikbare gasmaskers opgeëist ten einde de bevolking te kannen beschermen tegen de giftige damp. Volgens radio-berichten biedt de stad in aanblik, alsof er een atoombom ont- iloft is. De voorzitter van het Amerikaanse ide Kruis, O'Connor, heeft voor le- jing van de nood een kwart millioen illars beschikbaar gesteld. De telefo- die, zoals bekend, sedert enige Sjd in staking zijn, hebben van hun ;bond opdracht gekregen het werk hervatten, voor zover het reddings werk dat eist. In een telefoongesprek, dat de New jYorkse porrespondent van Reuter met jet hoofd van politie te Houston had, ertelde de laatste, dat Houston tot 'n levluchtsoord voor de honderden ge- onden, die élke minuut binnenkomen, is gemaakt. Bijna de gehele politiemacht van Houston is naar Texas City overge bracht om aldaar hulp te verlenen. Schip, op de wal. Een verslaggever van de „Columbia Broadcasting" verklaarde, dat een Zeventig schepen, waarvan twaalf [eladen met voedsel, liggen te Glasgow til ten gevolge van een havenarbei- lersstaking. Te Tilburg is een rtouw, doordat de slang van het gas- Itel was gegleden, door gasverstikking in het leven gekomen. De vluch- en ter opsporing van de 9 vermiste eden der bemanning van de Noorse 'rachtboot Bepamela, welke Vrijdag in iet Noordelijk deel van de Atlantische keaan is gezonken, zijn gestaakt. De nationale vakvereniging van ierikaanse arbeiders in het telefoon- idrijf heeft het voorstel tot regerings- middeling verworpen. De Ita- iaanse wetgevende vergadering heeft kei 21 der nieuwe constitutie aan- lomen, inhoudende, dat de doodstraf leen nog maar in oorlogstijd in geval staat van beleg kan worden opge ld. Erich ïsselhorst, voormalig iofd van de Sicherheitspolizei in de laas, die door een Brits tribunaal ter id veroordeeld is, heeft tijdens het sport in een vrachtwagen naar de ivangenis Zaterdagavond weten te itsnappen. Prinses Elizabeth in Engeland heeft bij haar vertrek jtt de Koninklijke familie naar Ma- 'ing ter gelegenheid van haar 21ste Tjaardag een cheque van 10.000 pond irling van de bevolking van -Zuid- lodesia ontvangen. Tijdens de ste 2 weken van het regeringsoffen- 'ef tegen de Griekse guerillatroepen zijn aan de zijde der guerillastrijders 337 personen gedood, 31 gewond, 132 gevangen genomen en 71 gedeserteerd. Het Griekse leger verloor 16 mansehap- Pon. 42 Griekse soldaten werden ge- Wond. Men verwacht in Frank rijk binnenkort een strenge broódrant- loenering. Tot aan de nieuwe oogst zal iet land 250.000 ton tarwe tekort ko- ien, hetgeen gelijk staat met het ver tik van een kwartaal. Het 000 ton metende Franse schip „Li- (voorheen de Duitse „Europa"), dat in December in de haven van Le Havre los geslagen en gedeeltelijk ge- Zonken was, is Woensdag weer vlot gekomen. VRIJWEL GEEN VERANDERING Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, gel dig van Woensdagavond tot Don derdagavond. In den nacht en ochtend op ve le plaatsen nevel of mist. Later bijna overal weer doorbrekende zon. Óverwegend droog weer. i Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering van temperatuur. (Auteursrecht voorbehouden K.N.M.I.) schip, geladen met 8 a 10.000 vaten olie, door de kracht van de explosie in zijn geheel uit het water werd ge licht en een 100-tal meters landin waarts werd geslingerd. Nader wordt nog gemeld, dat de Monsanto-fabriek 90 meter van de „Grand Camp" verwijderd was toen de ontploffing plaats had. Ofschoon er grote branden woedden in de buurt van een munitiedump, gaat men voort met het reddingswerk. Reddingswerk. Tot dusver zijn 500 lijken geborgen. Van officiële zijde wordt van 1200 Binnenkort inkrimping gewapende macht? In een interview heeft Soetan Sjahrir verklaard, dat, indien de on derhandelingen op dezelfde wijze bleven voortgaan en de militaire span ning bleef afnemen, de gewapende macht in Indonesië wellicht spoedig verminderd zal worden. Voorts beschreef hij de Nederlands- Indonesische economische besprekin gen als „zeer bemoedigend" en zeide, dat hij reden had te hopen, dat de Nederlanders spoedig zonden komen tot een regeling van im- en export, hetgeen tot gevolg zon hebben, dat zij de beperkingen, die den Indonesiërs werden opgelegd, zouden opheffen. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse pers, als zou prof. Romme worden benoemd tot gouver neur-generaal in Indonesië, zeide Sjah rir, dat de republikeinen over het al gemeen van mening waren, dat een dergelijke benoeming „de geneigdheid, welke op het ogenblik bestaat voor meer positieve samenwerking, zou ver storen". Dezer dagen kwamen voorbijgan gers tot de ontdekking, dat een gedeelte van de weg Schoondijke IJzendijke bezaaid lag met pakjes sigaretten, sigaren en rooktabak. De artikelen waren van Neder landse herkomst. Hoe deze fel be geerde rokertjes daar kwamen, staat nog niet vast. Wel was zeer spoedig alles verdwenen en me nigeen heeft van deze gelegenheid tot kosteloze aanvulling van zijn rantsoen een gretig gebruik ge maakt. Volgens berichten uit officiële bron is Dov Gruner, de joodse verzetsleider, die in Januari j.l. ter dood werd ver oordeeld, in de gevangenis te Acre op gehangen. Tegelijk met Gruner zijn drie andere joodse verzetslieden geëxecuteerd. Het zijn Aikosji, Kasjani en Rosenbaum, die 29 December werden gearresteerd, daar men hen met wapens en een zweep aantrof op de avond, dat een Brits majoor en drie officieren als vergeldingsmaatregel v^or de executie van een lid der Irgoen Zwai Leoemi werden afgeranseld. Op weg naar het schavot zong Gruner „Hatikvah", het joods lied der hope. Franz von Papen, .Hitler's vroegere eerste diplomaat, is gisteravond door een beroerte getroffen, aldus de Brit se nieuwsdienst in Duitsland. De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Zuid-Holland meldt ons dat a.s. Zondag de narcissen in volle bloei zullen staan. De hyacinthen be ginnen al te kleuren. Hier en daar verschijnen reeds enkele velden vroe ge tulpen. Óver ongeveer een week zullen hyacinthen en narcissen volop bloeien. doden en 5000 gewonden gesproken. De materiële schade loopt in de mil- lioenen dollars. Tot 200 km in de omtrek werden de schokken van de explosies gevoeld. 300 huizen zijn totaal vernield, en overigens is in Texas City geen huis onbeschadigd gebleven. Een onafgebroken stroom ambulan ces rijdt af en aan naar Houston, op 20 km afstand. Volgens de laatste berichten begint mep geleidelijk het vuur meester te worden. Texas City werd met deze explosies getroffen door de grootste industriële ramp, die de Verenigde Sta ten in de laatste tien jaar hebben ge kend. In Dover House, een in het Engelse ministerie van koloniën gevestigde af deling, waar vooral economische aan gelegenheden van Palestina worden be handeld, is -'en met de hand gemaakte bom gevonden, vóór dat deze tot ont ploffing kwam. Er zijn aanwijzingen dat de lont wel is aangestoken, maar niet verder gebrand heeft. De bom was in bruin papier gewikkeld, zodat het geheel het uiterlijk had van een pakje. De bom was van een dergelijk kaliber, dat bij explosie waarschijnlijk het ge hele gebouw de lucht zou zijn inge vlogen en werd door een waker, die de ronde deed, ontdekt. Het ministerie van koloniën heeft naderhand bekend gemaakt, dat naar zijn mening dit incident een onderdeel is van de Joodse tegen Engeland ge- •ichte verzetsdaden. De gehele walserij West van het hoogovenbedrijf te IJmuiden, welke tijdens de bezetting door de Duitsers werd gedemonteerd en naar Duits land werd vervoerd, is het vorig jaar teruggekeerd, waarna met spoed aan de wederopbouw werd begonnen. Dezer dagen is men met de montage gereed gekomen en kon men weer met de walserij beginnen. De gigan tische walsen „Quarto" en „Duplo". Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie A) A02 Algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram cho colade of suikerwerk. A—03 Algemeen 250 gram zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 705 (serie A) A—12, A—13 Algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk. A—14 Algemeen 250 gram zachte zeep. A—17 Reserve 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 705 (bijzondere arbeid, a.s. moeders) (serie A): A—21 Suiker 250 gram Suiker, Boter hamstrooisel, enz. of 500 gram Jam, Stroop, enz. of 250 gram Chocolade of Suikerwerken. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 69l Tabak 3 rantsoenen tabaksar tikelen. 69—2, 69—3 Tabak 2 rantsoenen ta baksartikelen. 691 Versnaperingen 200 gram Choco lade en/of Suikerwerk, of 200 gr. Suiker, Boterhamstrooisel, enz., of 400 gram Jam, Stroop, enz. 69—3 Versnaperingen 100 gram Choco lade en/of Suikerwerk, of 100 gr. Suiker, Boterhamstrooisel, enz., of 200 gram Jam, Stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt. Tengevolge van een 'verscherpte toepassing van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen, zal de K. N. M. V.-rondrit, welke was vastgesteld op 26 April, een dag vervroegd moeten worden. De rondrit vangt dus aan op Vrijdag 25 April om 19 uur. Van 8 tot 13 September a.s. zal de Nederlandss Bond van Plattelands vrouwen in Amsterdam een inter nationaal congres organiseren, waar af gevaardigd ;n van 34 landen tezamen zullen komen. Vooral in Amerika en Engeland bestaat voor dit congres grote belangstelling. De deelname van 150 Amerikaanse vrouwen staat reeds vast en de animo voor het congres in Engeland is zo groot, dat wegens de beperkte accommodatie in Amsterdam aan alle aanvragen voor deelname niet zal kunnen worden voldaan. H. M. de Koningin heeft bericht dat zij als Beschermvrouwe van dit con gres zal optreden. Remolds„Dat nooit weer!" Milton Reynolds, de pennenkoning uit Chicago, is Woensdagmorgen op het vliegveld Laguardia te New York geland. Hij heeft met zijn vlucht om de wereld het record gebroken. Reynolds heeft 20.000 mijl in 78 uur en 55 minuten afgelegd en daarmede het wereldrecord met 12 uur en ne gentien minuten verbeterd. Record niet erkend. Noch het oude record van Hughes noch het nieuwe van Reynolds worden als officieel erkend, daar niet langs de route gsvlogen is, die door de „Fe- MORGEN zullen Engelse genietroepen op Helgoland 6700 ton ontplofbare stoffen tot ontsteking brengen. Zy, die hun radio zullen afstemmen op de B.B.C., zullen een explosie horen en als de rook boven Helgoland zal zjjn opgetrokken, zal het eiland niet meer bestaan. Wjj geven hier nog enige afbeeldingen van het eiland. Boven links: Toeristen maken een uitstapje op zee. Rechts: Het biologische sta tion. Beneden links: De steile trap, die naar de hoog gelegen stad voert. Rechts: Een kijkje uit de lncht, dat de grote Duitse haven- aanleg toont. Rechts onder: Hoog steken de rotsen van Helgoland uit de Noordzee op. deration Aeronautique Internationale" is voorgeschreven. Nog nooit is een vlucht om de wereld volgens de offi ciële voorschriften gemaakt. Reynolds deelde na aankomst aan verslaggevers mede: „Ik zou voor geen 100 millioen dollar deze reis nog eens maken. Toen wij te New York aan kwamen, hadden wij nog maar voor 30 minuten benzine beschikbaar". Onder degenen, die Reynolds op het vliegveld begroetten, was kolonel Les lie Arnold, vice-president van de „Eas tern Airlines", die in 1924 de eerste vlucht om de wereld volbracht. Hij deed er 5 maanden en 22 dagen over en legde met een gemiddelde snelheid van 115 km per uur 45.000 km af (Rey nolds 32.000, Hughes 24.000 km). Nn in het hnweiyksbootje. Reynolds, die door de voorbereidin gen voor de vlucht geen tijd had ge had om, zoals aanvankelijk het plan was, vóór zijn vertrek te trouwen, zal nu vandaag met Patricia Houlinan in het huwelijk treden. Weinig resultaten Gisteren ztjn de besprekingen te Moskou voortgezet met de discus sies over het Oostenrijkse vredes verdrag, dat men tijdens de huidige conferentie afgehandeld wil zien. Echter moesten eerst de Joegosla vische en Oostenrijkse delegaties worden gehoord. De besprekingen over de steenkoolaangelegenheden gingen als een nachtkaars uit. Overeenstemming. De punten, waarover de ministers het gisteren voor het eerst eens zijn geworden, zijn: 1. het verbod van aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland; 3. regeling betreffende uitlevering van oorlogsmisdadigers. Over de volgende punten kon gis teren geen overeenstemming worden bereikt 1. de nauwkeurige definitie, ver vat in de preambule, van Oostenrijks schuld aan de oorlog; 2. de actie, welke de V.N. of de geallieerden zouden dienen te voeren bjj een mogelijke toekomstige bedrei ging van Oostenrijks territoriale, po litieke „en economische onafhankelijk heid. Vertrek uit Moskou wordt voor bereid. Er schijnt weinig mogelijkheid te be staan, dat er vóór het einde van de conferentie een verdrag tot stand zal komen, daar Bevin en zijn gehele de legatie voorbereidingen treffen om aanstaande Dinsdag per trein uit Mos kou te vertrekken. Marshall en de an dere Amerikaanse afgevaardigden tref fen voorbereidingen voor een vertrek terzelfdertijd per vliegtuig. Er is sinds de laatste oorlog veel veranderd in de wereldpolitiek, met name in de houding, die de grote na ties aannemen ten opzichte van de kleinen. En, zo op het oog, ten goe de veranderd. Hetgeen men nu weer niet zeggen kan van de houding, die sommige kleine naties aannemen ten opzichte van de groten. Dat een klei ne natie, een der kleinsten en onaan- zienlijksten van Europa, de Albanese, het wagen zou een land als Engeland tartend te trotseren, ook al kon het zich bewust zijn van Russische steun, was voorheen ondenkbaar, en thans zien wjj het gebeuren. Dat een land als Engeland het verdragen zou, dat Albanië, met gebruikmaking van tersluiks gelegde mijnen, Engelse tor pedojagers treft en desondanks niet onmiddellijk tot het uitzenden van een strafexpeditie over gaat, zou men zich vroeger evenmin hebben kunnen voorstellen. Een grotere natie dan de Albanese, de Servische, heeft in 1914, na de moord te Serajewo, al het mo gelijke gedaan om, door zeer ver gaande concessies, een strafexpeditie der Oostenrijkers te voorkomen, hoe wel ook Servië er zich toen bewust van was, dat het de steun van Rus land genoot. Engeland heeft geen strafexpeditie ondernomen, het heeft geen oorlogs schepen gestuurd om de Albanese kuststeden te bombarderen en de kleine natie te tuchtigen voor haar vergrijp. Het heeft de weg van rede en recht gekozen en niet die van het geweld, zoals de Donaumonarchie het destijds deed en Italië en Duitsland het in een latere periode hebben ge daan. Engeland, dat natuurlijk, on danks zijn verzwakking, volkomen by machte is om Albanië gevoelig te treffen, heeft het vergrijp der Alba nezen aan de Veiligheidsraad der Ver. Naties voorgelegd en van dezen een uitspraak verlangd. Ook toen de Al banese afgevaardigde de daartoe be legde vergadering een week wachten liet op zijn komst, heeft Engeland dit tartend optreden niet beantwoord met de straf van het geweld, doch met Uitstel genoegen genomen. Albanië wordt ervan beschuldigd mijnen te hebben gelegd in het Ka naal van Korfoe, in het vaarwater tussen het aldus genoemde eiland en de Albanese kust. Dit is dus nabij het gebied waar de Griekse burgeroorlog, welke, volgens de Grieken, van over de grenzen van Albanië en Zuid-Sla- vië wordt aangewakkerd, op zijn he vigst woedt. In October zijn twee Britse torpedojagers door dit verra derlijk wapen getroffen en op de En gelse protesten tegen dit vergrijp heeft Albanië slechts met tegenbe- schuldigingen gereageerd. Waarna deze zaak voor de Veiligheidsraad is gebracht. Daar hebben de besprekingen ech ter geen voor Engeland bevredigend resultaat opgeleverd, want de door de Britten gewenste uitspraak werd door het veto der Russen getorpe deerd. De zaak zal nu aan het Per manente Hof voor Internationale Jus titie in Den Haag worden voorge legd. Tenminste, de Veiligheidsraad heeft hiertoe besloten de afgevaar digden van Rusland en Polen onthiel den zich ditmaal van stemming maar Albanië heeft by voorbaat ge weigerd zich bij de uitspraak van het Hof neer te legden. Het zal vermoe delijk in Den Haag verstek laten gaan. Het is duidelijk, dat dit conflict symptomatisch is voor de politieke rivaliteit tussen de Anglo-Amerika- nen en de Russen, welke thans in alle hevigheid op de Balkan tot uiting komt in het gebied waarover Rus land zqn invloedssfeer te verruimen tracht, teneinde het begeerde over wicht te verkrijgen in de Middelland se Zee. Een uitspraak van het Haagse Hof zal zeker kunnen bijdragen tot zuivering van de atmosfeer. Maar wèt zal geschieden, wanneer Albanië zich, overtuigd van Ruslands steun, aan deze uitspraak niet onderwerpen wil? Dat men te Moskou met het inter nationaal overleg niet veel verder ko men zal zolang de opvattingen der partijen zo scherp tegenover elkaar staan is duideiyk. De houding van Albanië is bovendien koren op de molen van die Amerikanen, welke de anti-Russische gezindheid willen ver sterken. Er is veel ten goede veran derd in de wereldpolitiek, maar ideaal is de toestand nog niet. U. De militaire politie te Bandoeng heeft in een leegstaande garage aan de Kem- bangweg een jongeman en een jonge vrouw aangetroffen. 'De vrouw was door een revolverkogel in de linker borst getroffen en had tevens een schotwond in de rechterarm, terwijl de man een schotwond in zijn hoofd had. Er zijn aanwyzingen, dat er hier sprake is van een tragisch zelfmoorddrama.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1