Wat de theaters brengen Stad m Omgeving. Alkmaar mag geen stroom meer leveren Een heel lijstje S.S.ers en Landstormers Dogger stuurde aan op razzia's in Het slot van een zeer langdurig proces Een strop voor de gemeente f AGENDA Bollenvelden geven belet. Muziekwedstrijd m Alkmaar. Burgemeester Bonkaarten afhalen! Predikbeurten. HARMONIE THEATER De Vier Veren VICTORIA THEATER Rebecca Voor het Bijzonder Gerechtshof CINEMA AMERICAIN De Spooktrein A.B.T. „Het executiepeleton" Het Is niet voor het eerst dat de kwestie ter sprake komt of de ge meente Alkmaar (het Gem. Electr. Bedrijf) de van de provincie Noord- Holland betrokken stroom (afkom stig van het Frov. Electr. Net) al dan niet nog aan de Ingezetenen zal mogen verkopen. Zoals men weet wenste het P.E.N. dat van ver scheidene gemeenten de electrici- teitshedrijven kocht, maar in Alk maar een weigerend antwoord kreeg de stroomlevering aan particu lieren rechtstreeks door de Provin cie te doen geschieden en voor Alk maar dreigde dus 't gevaar dat 't Gem. Electr. Bedrqf zou moeten verdwij nen, waardoor de gemeente een be langrijke bron van inkomsten zou moeten missen. Deze kwestie speelt waarlijk niet voor het eerst en de Provincie zal langzamerhand wel tot de conclusie zijn gekomen dat wanneer men alle stadia voor rechtspraak gaat doorlopen er nog heel wat jaartjes overheen kunnen gaan vóór men de finitief tot een resultaat kan komen. Het begon in 1940. Toen werd de eerste uitsp'raak door de arrondissementsrechtbank te Haar lem gedaan, waarbij Alkmaar in het gelijk werd gesteld. De Prov. moest aan onze gemeente stroom leveren, welke deze weer aan de ingezetenen sou mogen verkopen. De Prov. wendde zich daarna tot het gerechtshof te Amsterdam, dat zich onbevoegd verklaarde en. van oordeel was, dat ook de rechtbank in Haar lem deze zaak niet had mogen behan delen. i De gemeente liet tegen deze beslis sing cassatie aantekenen bij de Hoge Baad, waarbij het arrest op 31 Aug. 1944 werd vernietigd, waarna de zaak terug verwezen werd naar het ge rechtshot Daar werd de kwestie weer in blaart 194S behandeld en in Juni van dat jaar wees het arrest, waar bij de gemeente Alkmaar in het on gelijk werd gesteld. Bi zoverre, dat de Provincie wel verplicht was aan Alkmaar als gegadigde stroom te leveren voor eigen gebruik, maar dat deze stroom niet mocht worden gedistribueerd (verkocht) aan de in gezetenen. In cassatie. Mr. Nijsingb, die reeds vroeger voor de gemeente optrad, stelde na mens Alkmaar beroep in cassatie in tegen t arrest en zulks aan de hand van een tweetal cassatie-middelen welke voor de Hoge Baad In een uitvoerige plelnota werden toegelicht. Namens de Provincie werd het plei dooi gevoerd door mr. A. F. Visser van IJzendorn. De Vereniging van Siroomdistri- butiebedrijven wa» bij deze proces sen ten zeerste geïnteresseerd om dat Alkmaar eigenlijk een proefpro ces voerde, dat voor vele in dezelf de positie verkerende gemeenten als Alkmaar eveneens van grote bete kenis wa*. Ook zij wa» bij het be roep in cassatie vertegenwoordigd. Wat werd aangevoerd. Mr. Nijsingh bracht naar voren, dat hot arrest van het Hof onbegrijpelijk it en niet kan gelden als te zijn ge motiveerd in de zin der wet. Bovendien zo voerde hij aan heeft het Hof nog later uitspraak te doen over het door de gemeente ge dane beroep op onrechtmatige daad voortspruitende uit een handelen in strijd met de zorgvuldigheid welke de Provincie in het maatschappelijk ver keer ten opzichte van Alkmaar be taamt. Hij meende dat zonder uitspraak hierover het Hof geen eindbeslissing had mogen geven. Met het eerste cassatiemiddel tracht te mr. Nijsingh de beslissing van het Hof over de inhoud der concessie met ■en motiveringsklacht aan te tastenen in het tweede middel klaagde hij over niet volledige behandeling der vorde ring. Hij noemde de weigering om stroom te leveren een onrechtmatige daad tegenover de gemeente, omdat dit in Strijd was met de bepalingen der concessievoorwaarden, althans in strijd met de aan de provincie t.o.v. derden hetamende zorgvuldigheid. Aan de hand van dat cassatiemiddel mocht z. i. het arrest niet in stand blijven. Daarna behandelde hij de be tekenis van art. 4 der concessievoor waarden waarin de Provincie de ver plichting is opgelegd elke gegadigde het verkrijgen van stroom te waar borgen. Het Hof, zo betoogde hij, neemt aan dat de gemeente gegadigde is en dat dat zo moet werden verstaan dat zij stroom kan betrekken ongeacht haar doeleinden. De consequentie aldus het Hof zou evenwel zijn, dat men stroom zou moeten leveren aan ieder zelfs iedere particulier die deze stroom zou willen distribueren en ook aan elke gemeente, ook el zou de Pro vincie daar reeds zelf leveren. Particulieren kunnen niet distri bueren zonder medewerking van de autoriteiten, maar het Hof vermeldt niet de aanval op de tweede conse quentie, welke begrijpelijk is ais men let op de electriclteitspolitiek volgens welke niet de Prov, opwek- kingsbedrjjven zouden distribuéren maar de gemeenten dit moeten doen. Daarbij werd verwezen naar debrief der Prov. aan het gemeentebestuur van Dimmen dat werd aangespoord om stroom der Provincie aan de in gezetenen te distribueeren. Hij bestreed de conclusie van het Hof, dat een beroep op de taalkundige betekenis van het woord „gegadigde" niet juist is, hoewel vast blijft staan, dat naar de tekst der bepaling het standpunt der gemeente juist is. Het opleggen van een verplichting jegens de gemeente-distributie-bedrij ven lag z.i. voor de hand. Oorspronkelijk wilde de regering dat de Prov. stroom zou opwekken en de gemeente deze zou distribueren zodat de verplichting niet wèl in de provinciale concessie was neerge legd. Het Hof wil echter de verplich ting beperken tot het leveren aan gegadigden voor eigen gebruik, wat onbegrijpelijk is. Vast stond z.i. dat „gegadigden" omvat gegadigden (ge meenten) ter distributie. Mr. Nijsingh wees daarbij op de gro te belangen van deze kwestie. Wan neer men het arrest van het Hof in zijn geheel neemt, moet men conclu deren dat de gemeente gelijk heeft in haar beroep op art. 4 en in verband met art. 5 der concessie-voorwaarden en de bedoeling dat juist aan de dis tributiebedrijven stroom geleverd moet worden. Het verweer der Provincie. Mr. Visser van IJzendoorn, voor de Provincie optredend, betoogde o.a., dat een zuiver feitelijke beslissing niet ge motiveerd behoeft te zijn. De conclu sie van dit middel, dat het arrest van het Hof onbegrijpelijk is, gaat z.i. te gen de jurisprudentie van de Hoge Raad en moet daarom reeds worden verworpen. Ook moet z.i. de grief worden ver worpen, dat het Hof niet had mogen komen tot de beslissing wat men on der „gegadigde" moet verstaan. De gemeente in het ongelijk gesteld. De gemeente kwam in cassatie maar gistermiddag werd ons gemeld, dat de Hoge Raad het beroep heeft verworpen. Dat betekent dus, dat de uitspraak van het Gerechtshof geldig blijft, dat de gemeente wel stroom voor eigen gebruik van de Provincie kan betrekken, maar deze niet weer mag distribuéren (verkopen). Het einde dus van ons electriciteits- bedrijf, dat ons zovele jaren grote winstbedragen in de gemeentelijke schatkist gebracht heeft. Men zal nu komen tot de onder handelingen over de overname van ons bedrijf door de Provincie, wel ke binnen afzienbare tijd wel haar beslag zal krijgen. Toch bracht het proces voordeel. Dat de gemeente zich niet direct bij de voor haar nadelige beslissing heeft neergelegd, maar de kwestie tot in hoogste instantie beeft uitge vochten, is voor Alkmaar zeker voor delig geweest. Immers, de Vereniging v. Stroom- distributiebedrijven, die by een uit spraak groot belang had en voor wie de behandeling der Alkmaarse kwestie een proefproces is geweest, betaalt de proceskosten. Daarbij komt dan nog, dat deze procedure thans van het begin- tot het eindstadium ruim 8 jaar geduurd heeft en al die jaren is Alkmaar nog in het bezit van het Gemeentelijk Eiectrisch Be drijf gebleven met alle voordelen daaraan voor onze gemeente ver bonden Lang procederen is over het alge meen een kostbare gesohiedenis. In dit geval hebben w(j er slechts z(] bjj gesponnen. HEDENAVOND: Gulden Vlies, a uur: Feest»vond Spoor- weg-personeelsv«renlging S O V A. Wapen van Heemskerk: middags ver gadering Witte Kruis. Avonds dansen. Aula Gymnasium, 8 uur: Vereniging*— avond Autoi Esmen. ZONDAG: Gulden Vlies, uur: RJS Vet. „St. Ra phael" Wapen van Heemskerk: 'smiddags en 's avonds dansen BIOSCOPEN: Harmonie: „De vier Veren"; 14 jaar. Zaterdag 7,00 en 9,30 uur. Zondag 2,00, 4,30, 7,00 en 9,30 uur. Victoria: „Rebecca" (geprol.); 18 jaar. Zaterdag 7,00 en 9,30 uur. Zondag 2,00, 4,30, 7.00 en 9,30 uur. Cinema Americain: „De Spooktrein"; 14 jaar. Zaterdag 7,00 en 9,30 uur. Zon dag 2,00, 4,30, 7,00 en 9,30 uur. ABT: „Executie-peloton"; II jaar. Za terdag 8,00 uur. Zondag 2,00 5,00 en 8,00 uu^. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Deze week, is voor Zondag- en Nacht dienst geopend de apotheek van den heer B H J Schouten, Emmastraat «4. Aangelokt door het mooie weer zijn we er Vrijdag JA met de jaep op uit getrokken om eens te zien hoe de bol lenvelden in de omgeving van Limmen en Egmond aan de Hoef er bij stonden. Mochten er echter Alkmaarders zijn, die het plen hebben opgevst a.s. Zon dag dit voorbeeld te volgen, dan moe ten we hen helaas teleurstellen! AI zijn er hier en daar in het land schap goudgele rechthoeken narcissen te bespeuren en al steken op enkele plaatsen witte en paarse crocussen schuchter hun tere kelkjes omhoog, veel kleurenpracht valt er nog niet te be wonderen. Wil men dus ook deze lente weer van het wondertapijt, dat moeder Aarde, geholpen door nijvere mensenhanden en weldadige zonnewarmte, telkenjare weer over Hollands duinstreek uit spreidt, gaan genieten, dan doet men beter nog even te wachten. Zodra het de natuur behaagd heeft de kleurenweelde aan de duinvoet vol ledig te ontplooien, zullen wij onze lezers andermaal verslag uitbrengen. Tr» vnvknn»: UmA- l/Liu^w ONDERVINDINGEN IN INDIë. Maandagavond zal de heer J. W. Key, oud-kath. pastoor, thans te Arnhem, in de bovenzaal van het café Centralaan het Hofplein een lezing houden over zijn ondervindingen in Indië. Binnen kort hoopt hij weer naar „de Oost" te rug te keren. „VOLKSONDERWIJS" Maandagavond' zal in „Het Wapen van Heemskerk" een propaganda-avond worden gehouden van de ver. „Volks onderwijs". Als spreker treedt op mr. W. C. Wen- delaar, voorzitter van het Hoofdbestuur Tevens zal de cabaret-revue ,.De Grab- belfand" worden opgevoerd. Te Volendam is met de eerste paling ook de eerste spiering aangevoerd. Het lossen van één der botters. ANP P. Degenen, wier familienaam begint met de ietter G of H tot Helder, kunnen aich op Maandag 21 April a.s. vervoegen aan het ultreiklokaal aan de Ridderstraat voor het in ontvangst nemen van hun Bonkaarten, Versnaperingen en/ of Tabakakaerten en Gecomb. Kaarten, benevens de Brandstoffenkaart voor bet seizoen 1947-1948. Men dient hiervoor mede te nemen de Stamkaarten en inlegvellen, de vorige Bonkaarten, het ingevulde formulier MD 323—15 en de Brandstoffenkaart T «09. JEUGD DEMONSTRATIE GAAT NIET DOOR. De Jeugddemonstratie op heden middag gaat niet door! An dere bijeenkomsten, verhindering door werkzaamheden, te korte tijd van voor bereiding en het nog niet geconsolideerd zijn van de Alkmaarse Jeugdgemeen schap zijn omstandigheden, waardoor het bestuur van de A. J. G. er niet zeker van ls, dat de demonstratie zal slagen. Getracht zal worden op 5 Mei as., de dag van de bevrijding, Iets te doen. Het bestuur van de A. J. G. weet, dat dit voor velen een teleurstelling ls, maar meent ln deze situatie niet anders te mogen doen Hopelijk komt spoedig de kans op een goede revanche op deze mislukking. VOOR INGENIEURSEXAMEN GESLAAGD Te Wageningen slaagde o.a. voor het ingenieursexamen Nederlandse Land bouw de heer D. v. d. Zaken, geboren te Alkmaar. ALKMAAR. Geref. kerk, 10 uur, ds. Von .'Meijeiifeldt; 5 qur dr. Polman. Oud-kath. kerk (in de luth. kerk, Oude gracht), half 9, dienst (verbeterde opgave). HEILOO, geref. kerk, in evangelisa tie Kerklaan, half 9 en 4 uur, ds. Von Meijenfeldt. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur, dr. Polman; half 5 preeklezen. HEER-HUGOWAARD, geref. kerk, half 10 (voorb. H.A.; openb. belijdenis) en half 3 ds. Hulsmans. NOORD-SCHARWOUDE, geref. kerk, 10 uur, (H.Avondmaal) en 4 uur (na betrachting), ds. Hailsma. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur, ds, Visser. STOMPETOREN (herv. evang.), 10 uur, de heer Dekker. Langedijker Groentecentr., 19 April. 21500 kg Deense witte kool f 12,00; 2800 kg Uien f 9,40—f 12,50; 10000 kg Peen; n f 7,40, HI en IV f 3,60; 11000 kg Bieten: I f 8, II f 3,70 en III f 4,40; 2650 kg Witlof f 43. In verband met het 10-jarig bestaia van de Alkmaarse Poetfanfare heeft ét Bond van Postale muziekgezelschappen ln Nederland besloten om op 26 Mei (tweede Pinksterdag) een deel der jaarlijkse wedstrijden dit jaar in Alk maar te houden. Ruim twintig verenigingen' zullen elkaar in Eindhoven bekampen, maar een achttal komt naar Alkmaar, nml. de afdelingen Haarlem, Groningen, Leiden, Zwolle, Rotterdam, Deventer er Hilversum. Ir staat een officiële ontvangst op het programma en een gezamenlijke mars onder leiding van den heer An derson, dirigent van de Alkmaarse Fostfanfare. Een jury, bestaande uit de heren Langeweg uit Assen, Botter uit Den Haag en Carro uit Middelburg, zal de uitslag van de wedstrijd vaststellen, welke des middags ln de Muziektuin wordt gehouden. Daarna zullen alle corpsen zich gezamenlijk op het Waag- plein laten horen. Waar alle corpsen spelend door de «traten zullen trekken, kan men er wel van verzekerd zijn dat Alkmaar volop in het teken van de marsmuziek komt te stasn. Er zijn pogingen aangewend in de „vakbladen", om de film „The four feathers", die de gebroeders Korda maakten naar Mason's roman te kleine ren en terug te redeneren naar een ni veau, waar deze rolprent zeker boven srtaat De onwaarschijnlijkheden, de valse romantiek uit de tijd. die de filmkunst reeds lang ontgroeid is, de onmogelijke situaties, waarin de hoofdpersonen zich bevinden, en waaruit ze door allerlei toevalligheden weer gered worden, ziet men gaarne over het hoofd bij het „on dergaan" van de kleurenweelde die de Korda'g ons voortoveren. Harry Favers- ham, uitgebeeld door John Clements, krijgt vier veren, die het symbool zijn voor lafheid en omdat hij dit niet kan verkroppen, verricht hij een serie hel dendaden, die de bezoekers de haren ten berge doen rijzen. Uiteindelijk wacht hem de beloning in de armen van zijn Ethne Borroughs, die gespeeld wordt door June Duprez. Zij zal het ons niet kwalijk nemen, daar in het verre Amerika, wanneer wij zeggen dat zij, noch haar spel ons erg kon be koren. Ralph Richardson, die toch een der prominenten is geeft spel, dat wat gezwollen aandoet. Maar er is één man in deze film. die. als altijd zichzelf blijft, menselijk groot en menselijk zwak, en dat is C. Aubrey Smith in zijn vertolking van den ouden generaal Burrouhgs. Aan alle Tollen van dit ge halte waren geweest, had deze film het cijfer tien gehaald. Nu konden wij niet verder komen dan een zeven. „Rebeeca" is van het Theater Har monie naar het Victoria-Theater ver huisd, maar de filmliefhebbers zullen haar weten te vinden en volle zalen met een enthousiast publiek zullen op nieuw het bewijs zijn, dat „Rebecca" iets heel bijzonders is geworden. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, dit keer gepresideerd door prof. dr. A. v. Hamel, heeft wederom een heel lijstje S.S.-ers en Land stormers behandeld. De 23-jarige J. A. Eriks uit Bergen, wiens vader een korte poos waarnemend burgemeester van dit vacantie-oord is geweest, wilde gaarne sportleider wórden. Hy dacht dit doel te kunnen bereiken door dienst te nemen bi) de Waffen S.S. en deed dit reeds ln 1940 in Amers foort, Bovendien sloot hy zich op het tydstip, dat Japan Indië binnen viel, als lid aan bij de N.S.B. Het Hof vond deze keuzebepaling op zo'n tijdstip van den soldenier Eriks toch al heel erg duidelijk. Hij verwierf een aantal onderscheidingen en werd instructeur. In deze functie leidde hij Russen, die hun eigen va derland verraadden, op, voor dionst by den vijand. De procureur-fiscaal, mr. H. G. Th. Keune, eiste zeven jaar gevangenis straf met aftrek en 15 jaar ontzet ting uit de rechten. De verdediger, mr. A. F. v. Vel- sen, zag deze beschuldigde liever mynarbeid verrichten dan een herop voeding genieten in een R.W.I. De president wees er op, dat alles in het werk wordt gesteld, ook de Rykswerkinrichting in te schakelen by de heropvoeding van politieke de linquenten. Maakte slappe, onzekere indruk. De 23-jarige Alkmaarder, Fr. Njj- dam, drogist-volontair en kantoorbe diende, was voor gedwongen arbeid naar Duitsland gegaan. Daar kreeg hy heimwee en om weer in Nederland terug te komen, tekende hy in April 1943 voor de Waffen S.S. Dit deed hy in Neurenberg. Hp werd overge plaatst naar de Landstorm Nederland in Roermond. Bij dev Moerdijk moest hjj meedoen aan huiszoekingen en dook ten slotte in Venlo onder, toen de geallieerden onze grenzen over trokken. President: „Dat had je beter twee jaar eerder kunnen doen." Reeds spoedig na zyn dienstneming kwam het berouw en zo had hy reeds in Gratz gepoogd door het drinken van azijn ongeschikt te worden verklaard. Op den procureur-fiscaal maakte deze jongen een slappe, onzekere in druk. Hij requlreerde 1 jaar gevan genisstraf, waarvan 6 maanden voor- waardeiyk, de andere helft onvoor- waardeiyk onder toezicht van. de Stichting Politieke Delinquenten, afd. Jeugdzorg. De verdediger, mr. Leesberg, toon de'aan, dat deze jongen in een soort noodtoestand handelde. Achtte Duitse overwinning beter. Omdat hy dacht, dat het beter was als Duitsland de oorlog won, tekende de 28-jarige J. C. de Waal uit Hei- loo, die vrywilllge als beten-teehnlcus aan de bouw van schuilkelders in Duitsland werkte in December 1944 in Neurenberg voor de technische af deling van de Kriegsmarine. Hy werd in Letland ingezet, liep er bevroren voeten op, waarmee hy in een hospi taal terecht kwam. In dit geval re- quireerde de procureur-fiscaal zeven jaar gevangenisstraf met aftrek en 15 jaar ontzetting uit de rechten. De mensen waren echter reeds gewaarschuwd. Na de pauze behandelde het By- zonder Gerechtshof 'de zaak van den 53-jarigen vertegenwoordiger C. K. Dogger uit Alkmaar, wien was ten laste gelegd, dat hy te Alkmaar in September 1943 aan den „Reichsfachvermittler" by het Gewesteiyk Arbeidsbureau heeft medegedeeld, dat zich te Uraem een groot aantal onderduikers bevontT, dat er in verband met het ambts jubileum van den' burgemeester op 3 September 1943, aldaar een feest was en dat dit een goede gelegen heid zou zyn óm onderduikers te pakken en vervolgens een schryven van bedoelden „ReicMachvermltt- ler", waarin aan de politie té Alk maar opdracht werd gegeven te Ureum een razzia te houden, aan leden van de marechaussee heeft overhandigd en aldus opzetteiyk den vyand hulp heeft verleend. Als eerste getuige werd den opper wachtmeester N. Waterdrinker ge hoord. Deze vertelde, dat burgemees ter v. d. Heuvel een dienstjubileum vierde. Er zou een uitnemend geor ganiseerde razzia worden gehouden. Deze heeft echter niets opgeleverd, omdat de politie de mensen vooruit had gewaarschuwd. Deze getuige had opdracht gekregen naar café Kok te gaan, daar zou iemand hem een brief overhandigen. Die iemand was Dogger, die zich voorstelde als amb tenaar van het G.A.B. De wachtmees ter vroeg aan Doggen: „hoe kom je ter vroeg aan Dogger: „hoe kom je kregen te hebben van iemand uit Ursem, Zuurbier geheten. Later Is Dogger nog een keer bjj Waterdrin ker geweest, hy zei toen gestuurd te zyn door Fluit. Hy had toen gehoord, dat de pastoor op de kansel over dien „judas" (Zuurbier) gesproken had. Hij had toen gedreigd, als dat niet uit was, hy de S.D. zou waar schuwen. Procureur-fiscaal: „Die Zuurbier, die inlichtingen Verschafte was die geesteiyk minderwaardig?" Getuige: „Dat durf ik niet te zeg gen, ik ken ook de rol niet, die Zuurbier hierin gespeeld heeft." Volgens getuige Kolenbrander han delde Dogger vermoedelijk op eigen initiatief. Beschuldigde bestreed dan een ljjst met nam envan onderduikers aan de marechaussee te hebben overhandigd. Hy had alleen een brief van den ach- berater overhandigd en op aandrang van den zoon van Zuurbier had hij de zaak van de onderduikers bij de achberater aangebracht. Als tweede getuige werd d» opper- wachtmeeste bij de Kon. Marechaus see te Alkmaar, H. J. Kolenbrander gehoord. Die „manke horreP' kreeg 8 maanden. Deze wa* vanuit Zaandam opge beld, dat op 3 September die raszia zou worden gehouden. Hjj had er zorg voor gedragen, dat de jongens wer den gewaarschuwd en de vlaggen werden ingehaald. Toen deze getuige Zuurbier te pakken had, hoorde hy van deze, dat die „manke horreV' Dogger een zwart handelaar wa*, die groente voor een prikje kocht. Er is toen een „zaakje" van gemaakt en Dogger kreeg zes maanden gevange nisstraf. Deze getuige nam de origi nele brief in beslag .en legde deze nu over. Ook zag hjj de ljjst met namen, die getuige Waterdrinker van Dog ger had gekregen. De verdachte wordt dan danig aan de tand gevoeld over de brief, waar van hy eerst zei, dat hy de inhoud niet kende en waarvan hjj ten slotte toegaf, dat hy die brief van de ma rechaussee terug had gekregen. Getuige Kolenbrander getuigde van de Zuurbier1», dat deze goed wa ren, maar dat ze door verdachte wa ren misbruikt. Verdachte zelf was zo pro-Duits, dat hy deatyds ln de cel nog „Heil Hitier" riep. Al* N.S.B.-er was ver dachte geroyeerd, naar aanleiding van dat vonnis van ze* maanden. Tn zyn requisitoir merkte de pro cureur-fiscaal op, dat al wil deze verdachte nu doen voorkomen, of de rol, die hy gespeeld heeft, niet zo smerig was, het toch ls bewezen door de verklaringen van getuigen. Hier is een «trenge straf op zyn plaat*. Dat het niet tot noodlottige gevolgen ge leid heeft i* te danken aan het juiste optreden van de politiemannen, die de gevolgen van dit verraad wisten te voorkomen, Hy eiste 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor het leven. Uitspraak 2 Mei a.s. Na wat wjj de vorige week over deze film-hebben geschreven kunnen wij be trekkelijk kort zijn. De schepping v*n Alfred Hitchcock is inderdaad een meesterwerk. Hjj heeft niet alleen een prachtige roman ver filmd, hjj heeft de karakters van dat verhaal stuk voor stuk bestudeerd en dat ze geweest moesten zijn.... als ze ze weergegeven zoals hjj doorvoelde werkelijk gelcefd hadden. In deze wondermooie film, waar al les aaneensluit en waar spel, camera en geluid zo prachtig harmoniëren, komt men onder de bekoring van de gevoe lige natuur van het eenvoudige meis je, dat in haar liefde voor den eerna men man alles offert om hem geluk kig te maken. Dat meisje staat een ogenblik later in het koude Mander- ley tegenover een lugubere zwarte verschijning als Mrs. Danvers en .tegenovi de ongrijpbare Rebecca, die gestorven is, maar wier geest nog ln de hoofden en harten is van allen, die in dit spookhuis dwalen. Lawrenee Olivier en vooral Joan Fontaine heb ben van deze film, onder de meester lijke regie van Hitchcoek een ontroe rend spel van dood en leven gemaakt, waarin ten slotte uit de vlammensea van Manderley het geluk van twee jonge mensen wordt geboren. Of men Ridley's „De Spooktrein" nu ziet als toneelstuk in 't Hollands ge speeld, als Hollandse film of als En gelse film, dit verhaal van den myste- rieuzen trein en de wachtende reizi gers in het stationskamertje, blijft al tijd de aandacht boeien door zijn ver rassende inhoud. Deze week loopt In de Cinema Americain „De Spooktrein" als Engelse film, waarin men naast het geheimzinnige nog meer het komische op de voorgrond heeft gebracht. En. laten wjj dit direct constateren, met succes. Want de Engelse revue-komiek, die voor de vrolijkheid zorgt, blijkt zijn vak te verstaan en is meermalen heel geestig. Verder zorgen het ver loofde paar, de juffrouw met haar pa pegaai en alle verdere treinreizigers en onverwachte gasten in de wacht kamer voor de nodige spanning en zij maken de film tot een geheel, dat ze ker een bezoek waard is. Een mooi wereldnieuws, een inte ressante film over kroonprinses Elisa beth van Engeland en een film over hulp aan gewonden en verminkten vormen te zamen een aardig voorpro gramma. Papier moge geduldig zjjn, celluloid is het ook. Maar al is deze eigenschap, om met Woutertje Pieterse te spreken, een bron van vermaak voor de mens heid, vermaakt hebben we ons bij het aanschouwen van bovengenoemde film allerminst. Al het leed, dat in de afgelopen ja ren over Frankrijk is gegaan en alk moeilijkheden, waarmee de Franss filmindustrie na de oorlog ongetwijfeld te kampen heeft, vormen o.i. nog geen verontschuldiging met een dergelijk product op de markt te komen! Als we deze verzetsfilm vergelijken met de toneelstukken welke Shakes peare met zoveel beperkter middelen van de historische gebeurtenissen kort voor zjjn tyd wist te maken, vragen we ons werkelijk af, of de bewering van enkele pessimisten, dat het peil van de kunstwerken, welke de mens heid voortbrengt, omgekeerd evenre dig is aan de middelen die haar ten dienste staan, niet juist is. Zij, die de film „Het executiepeleton" op hun geweten hebben, hebben d» filmkunst in het algemeen, de Franss filmkunst in het bijzonder èn het ver zet hiermede wel een zeer slechts dienst bewezen. Ook over de spelers kunnen we niet geestdriftig zyn. De starre blikken, waarmee de hoofdrolvertolker» Yvonne Gaudeau en Lucien Goëdel elkaar aankijken, zijn alleen door ds geroutineerde bioscoopbezoeker a'' uitingen van hartstochtelijke liefde verstaan. Ook Pierre Renoir, van wie» we toch beter gewend zyn, weet niets van t maken. Het verhaal zelf is te brokkelig hier in kort bestek weer te geven. Het wereldnieuws en het vos'" filmpje over de huisrat en de veldrt zijn het aanzien waard. Da raad der gemeente Obdam Dinsdagavond j.L in openbare dering voltallig bijeen, onderv terschap van burgemeester J. d Wz., tevens secretaris. Medegedeeld werd dat de t voor de brandspuit thans bescb is gesteld en Donderdag m brandspuit gehaald zal worden. volgende gemeenteraadsvergaderi gedemonstreerd worden. Naar aanleiding van de besp ^an de nog resterende tuinder» ten zun twee credietnemers fchreven, met het resultaat dat van aanstaande zomer zal betale ge weigering van den anderen d< zal geen genoegen genomen woi B. en W. verkregen machtigi in uitgaaf te brengen de koste aanleg van een gedeelte straa lengte van pl.m. 70 m, waarvi xaming is pl.m. f 1600. B« de vaststelling van de verg R.K. By*, lagere school over 1! vaststelling van de voor vergoec aanmerking komende uitgaven B. en W. de volgende toelichtini B. en W. willen mededelen, één uitgaaf is, die wellicht w niet toelaatbaar is, maar die is ter bevordering van de goede van zaken bij 't onderwijs, n.l. o Sen voor het onder dak brenge een onderwijzer, welke f 210 bei Goedgevonden werd de verg ever '46 vast te stellen op 344 en de voor vergoeding in aanm komende uitgaven op f 5105,50. T lichting moge dienen, dat in he meen niet meer kan worden gaven dan de vergoeding groot schoolbestuur moet echter eens Jaar afrekenen, wat voor de ee genda maal zal zijn na 1947. O t/m '45 werd togestaan f12.543, és uitgaven beliepen f 6833, zo voor het schoolbestuur nog wel speling aanwezig is. Burgemeester jul Bü de rondvraag herinnerde w der HenselmanB er aan, dat he daag juist de dag was, waaroi gemeester De Boer 12'/t jaar ai hoofd der gemeente Obdam hei staan. Spr. prees het beleid ondei lijke omstandigheden, waarbi werkverschaffing en oorlog i en hoopte dat de komende jare den burgemeester gelukkiger e tiger mogen zijn. De heer Dekker bracht woord dank namens de burgerij. De heer Commandeur was zt De Heer en Mevrouw HOLSMULLER— VAN AMSTEL verheugen zich U kennis te kunnen geven van de geboorte van hun dochter ADRIANA DANIëLLA. Alkmaar, 19 April 1947. Bleekerskade 4. Tijd- St. Elisabeth Zie kenhuis. De 26e April a.s. hopen onze geliefde Ouders, J. T. d. MOLEN en B. v. d. MOLEN- KAL VERBOER, hun 25-Jarig huwelijks feest te herdenken. Hun dankbare kinderen: JAN en JACOB A 30, Obdam. April 1947. Op 30 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- 'en Grootouders P. SWART en A. SWART—TUIJP, hun 40-jarige echtvereni ging te herdenken. De H. Mis tot hun inten tie zal worden opgedragen te 9.30 uur in de parochie kerk van den H. Lauren- tius aan het Verdronken- oord te Alkmaar. Alkmaar: J. C. SWART Amsterdam: - C. J. SWART Th. M. SWART—TOL en NETTIE Haarlem: R. A. SWART J. C. Th. A. SWART— JANSEN Alkmaar: C. M. M. SWART Alkmaar, Schermerweg 92. Gelegenheid tot feliciteren van 34,30 uur. 25 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Groot- en Overgrootouders, L. WILBRINK en K. WILBRINK— LUGTIG, hun 50-jarige echtvereni ging te herdenken. Hun dankbare kinderen, klein- en achterklein kinderen. Gelegenheid tot feliciteren op Zaterdag van 3—5 uur. Akersloot, Raadhulsweg.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2