Alcmari Commandant" van Mijnenveger door list ontmaskerd De Hoorm handsel WIE KOCHT 'T OORLOGSSCHIP? Welke rol speelde J. Kloosterboer k< 99 KLOOSTERBOER'S ARRESTATIE TE OSTENDE Contact met verdachte lieden Kloosterboer om de tuin geleid Hoe de zaak aan bet rollen ging Al voor de oorlog een gevaarlijk heerschap Onschuldig aan torpederen Handel met Noord-Afrika Waarom de arrestaties verricht werden van „Aryon' Een tegenspraak Nederlandsche schepen zou hij niet hebben aan gegeven Ernstig onderzoek noodzakelijk Onze omgang met dieren De eersten zullen de laatsten Kath. Thuisfront Programma van H.S.V. Foresters-nieuws Inst. voor Arb. Ontwikkeling Nog goed afgelopen! „De Maskerspelers" op de planken Egmond aan den Hoef. Schoor!. zijn Bergen, Heiloo. Nieuwe Dienstregeling Voorjaarsvergadering V.V.V Het Witte Kruis Oterleek. Raadsvergadering Schermerhom Beemster. Marktberichten Alcmaria wandelde n< het kampioenscha] Binnen een half uur 4— ZATERDAG 19 APRIL 1947. ALKMAARSCHE COURANT TWEEDE BLAD Het Belgische dagblad „Gazet van Antwerpen" brengt op de voorpagina een uitvoerig relaas van de ophefmakende aanhouding van den ontsnapten politieken delinquent Jan Kloosterboer uit St. Pancras, die, zoals wij dezer dagen meldden, met een mijnenveger uit Ostende naar Argentinië trachtte te ontsnappen. Zijn poging mislukte evenwel. „Barre Jan" en zijn beman ning, bestaande uit 21 Belgische collaborateurs, oorlogsmisdadigers e.d., werden gearresteerd. De „Gazet" schrijft o.m.: Op een of andere wijze heeft de jnan zich papieren weten te verschaf fen, waarmede hij naar Engeland ver trok en waar hij 'n mijnenveger aan kocht. Volgens een andere lezing liet hij het schip in Engeland kopen door een Belg. Toen de mijnenveger te Ostende aankwam, wekte dit de verwondering van den Waterschout, die op zijn beiert de politie te Oostende waarschuwde. De politie ontdekte al ras dat de man contact onderhield met allerlei verdachte lieden. K. maakte geregeld uitstapjes naar Brussel en Brugge, waar hij mensen bezocht, die bij de Belgische politie geen onbekenden wa ren. Toen hij tenslotte een bemanning van 21 koppen geronseld had, waar van de meesten het een of ander op hun geweten hadden, achtte de poli tie de tijd gekomen om in te grijpen. Ondervraagd, kon de man nieti ten laste gelegd worden. Zijn papieren wa ren in orde, zijn zilver- en goudbezit kon K. verantwoorden en wat de aankoop van de mijnenveger betreft, zegde hij dat hij het schip aankocht Voor rekening van een Argentijnse maatschappij en dat het de bedoeling was het schip naar Argentinië over te brengen. Gelukkig dat de politie van Oosten de zo verstandig was voorlopig geen vergunning te geven om uit te varen. Zij waarschuwde de politie van Breda, omdat de papieren van "K. uit deze stad afkomstig waren. Door een handige list heeft de politie K. om de tuin weten te lei den. Een Breda's politieman woon de, als Belgisch gendarme ver kleed, de ondervraging by en kon den man ontmaskeren. K. verscheen op een vraag van de Oostendse politie zonder enige arg waan te koesten. Brj het onderhoud waren ook twee Belgische gendarmen aanwezig. In feite was één der gen darmen echter een politie-inspecteur uit Breda. De man begon argeloos te vertellen en al spoedig bleek het den Nederlandsen inspecteur, dat de man geen Bredenaar was. Plots her kende hjj den man van een foto, die by diens ontsnapping uit het kamp in het politieblad was verschenen. De verklede gendarme verwijderde zich daarop en keerde kort daarop in Nederlandse uniform terug. K. was zichtbaar ontsteld. Zijn on middellijke reactie was geen enkel woord meer los te laten. Zijn zwij gen baatte echter niet en ten slotte legde hy gedeeltelijke bekentenis sen af. K. weigert mede te delen wie hem aan de valse papieren heeft geholpen en uit welke fondsen het geld komt. Hij zeide door „erewoord" gebonden te zijn.' De man is nu opgesloten wegens 't in bezit van valse papieren. Uit Oostende wordt nog aan het blad gemeld: De zaak ging aan het rollen, toen de waterschout van Oostende had be merkt dat de bewaker aan boord van de mijnenveger 1008 waarschijnlijk een vals paspoort op zak had en zich ver moedelijk bezig hield met het expa triëren van incivieken. De T 1008 moest immers binnen twee weken Oostende, met bestemming naar Argentinië, ver laten. Dit bevestigt daarenboven de vermoedens, dat benevens incivieken, ook oorlogsmisdadigers aan boord zou den zijn. De rijkswacht stelde zich in betrek king met de Nederlandse politie, die onmiddellijk twee beambten van het parket afstuurde. Deze verzekerden dat in Holland een vals paspoort was aan den man gebracht voor 600 gulden, dat de naam droeg van Van den Maagden berg. Men begaf zich onmiddellijk aan boord en de persoon in kwestie bleek inderdaad in 't bezit te zijn van deze identiteitskaart. Van den Maagdenberg werd opgeleid en verder aan een streng onderhoor onderworpen. Dit bracht opzienbarende feiten aan het licht. De zogenaamde Van den Maag denberg bleek in werkelijkheid een Hollands oorlogsmisdadiger te zijn, dragende de naam van Jan Klooster boer. Na een leidende functie bekleed te hebben onder de bezetting in pro- Duitse bewegingen, werd hij bij de be vrijding aangehouden en in een con centratiekamp opgesloten. Hij wist echter uit dit kamp te ontsnappen en bereikte met het valse paspoort Oost ende. Kloosterboer bekent deze feiten en noemt zichzelf een der leiders der anti- revolutionnaire partij. Hij werd naar Brugge overgebracht, van waaruit hij waarschijnlijk aan de Nederlandse po litie zal worden uitgeleverd. Ondertus sen gaat het onderzoek naar de moge lijke inscheping van politieke delin quenten verder. Het schip werd door de Engelsen aan een Belg verkocht, die het op zijn beurt verkocht aan een Hollands on derdaan, wonende te Knokke. Deze persoon blijft echter voorlopig nog buiten de zaak. Op Woensdag 7 Mei 1947, des voor- middags van 1012.30 uur, zal de di recteur van het onlangs opgerichte Nederlandse Handelscentrum voor N. Afrika, ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland, Beursgebouw, Damrak 62a te Amsterdam, een zitdag houden, ten einde belanghebbenden in de gelegen heid te stellen hun eventuële wensen, in verband met de handel met Noord- Afrika, bij hem kenbaar te maken. Het verdient aanbeveling, dat zij, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, van hun voornemen doen blij ken aan het Secretariaat van het kan toor Alkmaar, Oudegracht 182 te Alkmaar. WAT MOETEN WE DOEN MET FRIEDA Woensdag 23 April, 8 uur, wordt in „Het Gulden Vlies" de 3e abonnemens- voorstelling van de derde serie (Covoto) gegeven. Die avond zal het Amsterdams—Rotter dams Toneel (art. 1, Albert van Dalsum en A Defresne) het toneelspel in acht be drijven van Renald Miller „Frieda" op voeren. Hierover schreef „Parool" o.m.: Nadat de Duitsers jarenlang, zonder veel ethi sche moeilijkheden de vraag, wat ze met oris moesten doen beantwoordden, zijn wij thans aan de beschaving verplicht, des nachts wakker te liggen van het pro bleem, wat we nu met hen zullen aan vangen. Weet U het? Tussen het grim mige „Lekker nou zij eens" en de her innering aan het gebed, dat ons opdraagt, onze vijanden lief te hebben, ligt een boeiende scala van standpunten, waar van de Engelse schrijver Renald Miller er in zijn Zaterdagavond voor het eerst in de Amsterdamse Stadschouwburg op gevoerd stuk „Frieda" enige laat ver dedigen door de leden van een nette Britse familie, die met de neus op het probleem Duitsland worden gedrukt, als de zoon uit krijgsgevangenschap terugkeert met een vrouw uit Keulen aan zijn arm. Een interessant gegeven, dat onder Defresne's knappe regie o.m. door Loudi Nijhoff, Jacq. Rooyaards, Sandberg, Jacq. Snoek, Kees Brusse en Adlof Rijkens ten toneele gebracht wordt. BEVORDERD. De heer N. Beentjes, in dienst bij het goederenvervoer der Ned. Spoorwegen, station Alkmaar, is bevorderd tot con ducteur. J. Kloosterboer, afkomstig van Sint Pancras, die thans op zo geheimzinni ge wijze met een mijnenveger naar Argentinië wilde varen en in Ostende gearresteerd werd, is ee-i man, - die vóór en tijdens de oorl al in aller lei verdachte zaken was gewikkeld. Wij hebben in onze oude leggers nog eens nagekeken wat er destijds over hem gemeld werd en het blijkt wel, dat hij vóór de oorlog gearresteerd werd gelijktijdig met zijn zoon omdat hij verdacht werd betrokken te zijn in een spionnage-affaire. Er gingen toen zelfs geruchten, dat hij betrokken zou zijn bij het torpede ren van schepen en men herinnert zich nog wel de tijd het was in de da gen dat de Simon Bolivar getorpe deerd werd dat de couranten da gelijks gevuld werden met de namen van lange rijen schepen, die door de Duitsers getorpedeerd werden en waar bij talloze opvarenden om het leven zijn gekomen. Uit onze oude leggers diepen wij thans op, dat K. in het voorjaar- van 1940 gearresteerd werd in verband met een spionnage-zaak, evenals zijn zoon. terwijl o.a. te West Graftcfijk en inde provincie Groningen nog medeplich tigen werden aangehouden. In de nacht van 3 Mei, dus een week vóór de datum dat de Duitsers onver wacht ons land binnenrukten, hebben wij vermeld, dat ook C. K., een broer van J. K., door de Rijkspolitie gear resteerd was, als verdacht van mede plichtigheid, dat hij naar Alkmaar werd gebracht en de volgende dag naar Groningen werd getransporteerd waar alle verdachten in deze spion nage-zaak waren opgesloten. De arrestaties werden verricht in verband met de torpedering van het motorschip „Burgerdijk", aan boord waarvan zich een zending bloembol len (gladiolenbollen) van de firma K. bevond. Op 7 Mei d.a.v. hebben wij medegedeeld, dat de knecht der ge broeders K. door wiens uitlatingen de arrestaties zouden hebben plaats gehad verklaard had, dat de hoog verzekerde bloembollen, waarvan de firma het verzekerde bedrag door het verloren gaan van het schip uitbe taald kreeg, niet met de „Burgerdijk", maar met het Franse schip „Aryon" waren verzonden. In Zoutkamp, de Noordelijkste haven van ons land, waar de bevolking in hoofdzaak bestaat van de garnalenvisserij, heerst momenteel grote drukte, daar de garnalenvisserij weer begonnen is. De gevangen garnalen worden direct gekookt en naar de visafslag gebracht. ANP P. Op 16 Mei, toen de Duitsers bezit van ons land hadden genomen, moest er van deze mededelingen een tegen spraak worden gegeven waarbij met arrestatie jfedreigd werd als deze niet, geplaatst Werd. Allereerst moest een vroegere mede deling worden tegengesproken, dat er ten kantore van J. K. een lijst met berichten van aankomst en vertrek van Hollandse schepen was gevonden. Inderdaad was die lijst er wel, maar zo werd gezegd de firma ontving geregeld dergelijke lijsten van scheep vaartmaatschappijen door haar export naar het buitenland. Tevens werd tegengesproken, dat de firma in verband met de hoge ver zekering belang zou hebben gehad bij het torpederen van de „Aryon". Bij verkoop in Argentinië zo werd beweerd zouden de verloren ge- gane bollen veel méér hebben opge bracht. De „Aryon" werd getorpedeerd in het begin van November 1939 en eerst in de tweede helft van December zou K. het eerste bericht aan Duitsland hebben doorgegeven over bewapende Engelse en Franse handelsschepen. Met het doorgeven dier berichten zo verklaarde hij wilde hij ten eerste zijn ontstemming laten blijken over het nodeloze en schadelijke op houden van onze schepen in de Downs, ten tweede wilde hij, in zijn streven naar een zo groot mogelijke export, er niet toe medewerken, dat Duitsland wederom een „Vrede van Versailles" zou moeten aanvaarden omdat het dan als importerende mogendheid alle bete kenis zou verliezen, wat een grote schadepost voor Nederland zou zijn. Over Nedeïlandse schepen zou K. zo beweerde hij nimmer mede deling hebben gedaan en zijn ont stemming over het torpederen van de „Burgerdijk" zou hij hebben laten blijken door zijn mededelingen over Engelse en Franse bewapende han delsschepen stop te zetten. Ten slotte zou de arrestatie destijds niet op grond van landverraad zijn geschied, maar op vermoeden van overtreding van art. 100 van het Wet boek van Strafrecht, dat verbiedt het verrichten van handelingen waardoor de neutraliteit van Nederland in ge vaar kon worden gebracht. Het is te hopen, dat naar dit alles nu eens een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. Wanneer deze gevaarlijke fantast werkelijk schuldig is aan het doen torpederen van schepen der geallieer den wie weet zelfs van onze eigen schepen met alle gevolgen daarvan voor de opvarenden, dan verdient hij ten volle de straf welke voor een der gelijk ernstig misdrijf kan worden ge geven. Hij heeft in verloop van tijd wel bewezen tot zeer veel in staat te zijn en het is gelukkig, dat men hem nog juist vóór zijn sensationele ontsnap pingspoging in arrest heeft kunnen stellen. Het zullen niet alleen de Belgen zijn, die thans in zijn geschiedenis be lang stellen. Boeiende rede van dr. A. F. J. F rtielje. Wie de naam van dr. „ielje hoort noemen, denkt aan prachtige platen- albums, interessante radiovoordrach ten en natuurlijk aan Artis. Het is dan ook geen wonder, dat gisteravond een grote schare leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen met Introducé's naar de Aula van het Gymnasium was gekomen om te genieten van een lezing met licht beelden, getiteld: „Onze omgang met dieren". De presidente, mevr. Swanenburgde Veye, dankte in. haar openingswoord dr. Portielje bij voorbaat voor de in teressante en boeiende lezing. Zij kon dat met een gerust hart doen, omdat zij wist, hoe de aanwezigen zouden genieten. Dr. Portielje vertelde, hoe wij dieren nooit kunnen betichten van valsheid, omdat ze dat ten ene male niet zijn. Een dier heeft nog niet eens het ver stand van een klein kind en wat wij valsheid noemen is niet anders dan het verdedigings-instinct. Hoe weinig wij ogen en oren open zetten bij onze om gang met de dieren toonde dr. Por tielje aan de hand van enkele voor beelden. Prachtige opnamen van enkele der meest gevreesde roofdieren overtuig den de aanwezigen*, er van dat ieder dier te benaderen is, mits dit op de juiste wijze gebeurt. Dr. Portielje be reikt de dieren, door zelf een tijger, een neushoorn, een ezel of een panter te „worden". En door die sociale hou ding aan te nemen begint zelfs een tijger 'kopjes te geven. Ter illustratie van zijn omgang met de dieren imiteerde dr. Portielje ver schillende kreten, waarmede hij zijn „pupillen" tegemoet treedt. Hoe dom de redenering: wat is er nou aan die beesten te zien? van som mige Artis-bezoekers is, liet dr. Por tielje duidelijk blijken. Men moet van een dier dierlijke dingen verwachten en geen dwaze on natuurlijke kunstjes. Men leert een dier kennen niet door zijn naam, maar door zijn eigenaar digheden. Hoewel dr. Portielje nog een hele serie foto's bij zich had, meende hij, dat het beter zou zijn nog eens een bezoek aan Alkmaar te brengen, dan in overhaast tempo de zaak af te wer ken. Tevens nodigde hij aan het eind van de avond de vereniging uit, eens een bezoek aan Artis te komen bren gen. Spreker is dan bereid de bezoe kers verschillende eigenaardigheden van de dieren te laten zien. Met de op wekking van nu aan het leven der dieren met open oog gade te slaan op dat Wij ze beter leren begrijpen, be sloot dr. Portielje deze buitengewoon leerzame en interessante lezing. DE ZUIVERING. Het bestuur der Alkmaarse Huis houd- en Industrieschool te Alkmaar heeft goedgevonden, ten gevolge op het haar reeds eerder verleend ont slag, aan mej. H. J. Zieck, lerares aan de onder zijn bestuur staande school, te rekenen van 1 Augustus 1942 af, ont- siag te verlenen, zulks met verlies van alle rechten. GESLAAGD VOOR COSTUMIèRE. Bij het in Haarlem gehouden exa men slaagden voor costumière de da mes J. Verhagen, Alkmaar; T. Pep ping, Limmen; R. Koning, Hoogwoud; T. Winter, Castricum. De eerste Thuisfront-avond was een groot succes! Wat was men enthousiast over het schitterend toneelspel, dat ge leverd werd door Het Masker. Iedere speler deed zijn best! Ook de Aalmoe zenier, die een duidelijk beeld gaf wat het Thuis-front eigenlijk precies doet, had aller belangstelling. Daar velen te leurgesteld moesten worden wordt mor gen opnieuw in het Brunogebouw de gelegenheid geboden het prachtige ver- zetsstuk De Dageraad te gaan aan schouwen. Het eerste elftal heeft het morgen niet zo moeilijk nu Uitgeest bestreden moet worden. Gezien het vertoonde spel in de laatste wedstrijden is H.S.V. ze ker favoriet en kan zij zich voor goed veilig stellen. H.S.V. II gaat naar de Wormer om W.S.V. III te bekampen en ook dit elftal zal wel met een over winning thuiskomen. Het derde elftal heeft het moeilijker nu het naar ADO III moet. Wij vrezen hier het ergste. Foresters I staat momenteel aan de kop met één Wedstrijd minder gespeeld dan nr. 2 op de ranglijst, maar heeft des ondanks toch één punt voorsprong. Nu is haar taak deze voorsprong te behou den wil zij kampioen worden van haar afdeling. Morgen kan zij in ieder geval weer 2 punten op haar naam brengen, als zij haar tegenstandster K.V.V. V in een uitwedstrijd tniet onderschat. Wij rekenen op de volle winst! Fores ters a-adspiranten ontvangen 's mor gens om 10 uur reeds Bergen a. Wanneer één instelling of vereniging actief voor haar leden is geweest, is het wel bovengenoemd Instituut. Woensdag 23 April wil zij het vele werk, dat zij in de afgelopen wintermaanden heeft gepresteerd, besluiten met een prach tige filmavond in De Rustende Jager. Het programma ziet er weer keurig verzorgd uit en velen zullen de gele genheid aangrijpen ojn vooral deze laat ste avond nog eens kennis te maken met het Instituut voor Arbeiders-ont wikkeling, afd. Heiloo. Een 70-jarig© wielrijder, die gistermid dag op de Kennemerstraatweg in de richting Heiloo r.ed, stak plotseling le weg over, zonder daarvoor een teken geven. De chauffeur van een in dezelfde richting rijdende vrachtautof wist door sterk remmen en naar links uitwijken nog zodanig de situatie te redden dat de wielrijder slechts door een spatbord werd gegrepen. Hij werd licht aan het hoofd verwond en kon, na in het Centraal Zie kenhuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De Maskerspelers brachten Dinsdag* en Donderdagavond in „De Rustende Jager „Gouden Regen" (Laburnum Grove) voor het voetlicht, een blijspel in 3 bedrijven van J. B. Priestley, uit het Engels vertaald door Annie Voge lenzang. De zaal was weer tot het laatste plaatsje bezet. Dank zy het goede spel van de vertolkers genoot het publiek van wat zich daar afspeelde in de huiskamer van Mr. Radfen's villa „Gouden Regen" in een der voorsteden van Londen. Het begint al dadelijk erg geheimzinnig,N als tante Lucy haar nichtje de kaart legt, het zal nog ge heimzinniger worden, als. de oude Rad- fern onthullingen doet, en het eindigt met het eclipseren van de hele familie. Mr. Radfern, engroshandel in pa pier, schynt er warmpjes in te zitten. Hy maakt nu en dan een zakenreis en vermaakt zich verder met zijn pijpje, zijn radio en zijn broeikassen. Dat zijn zwager telkens een aanval doet op zijn portemonnaie en ook een vriend je van zijn dochter op zqn geld be gint te azen, gaat de ouwe baas ver drieten. Om deze parasieten kwijt te raken, vertelt hij hun in het geheim, dat hij allang niet meer in de papier handel zit, maar een veel lucratiever bezigheid heeft gevonden: het ver valsen en namaken van obligaties en bankbiljetten. Het resultaat is ver rassend: niemand is gebrand op dit oneeriyk verkregen geld, elk vreest zich te compromitteren en maakt aan stalten om te verdwijnen. Als even later een inspecteur van politie van de recherche van Scotland Yard in lichtingen komt vragen, dan voelt de achtenswaardige Mr. Radfern de grond toch wel wat heet worden on der zijn voeten, en...... hij verdwijnt ook met vrouw en dochter. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering voor het gebodene. De Maskerspelers kunnen weer met voldoening terugzien op een goed geslaagde avond. HET BEVRIJDINGSFEEST Op de onlangs gehouden vergadering vh bevrijdingsfeestcomité alhier werd be sloten des middags op de nationale feestdag een kinderfeest te organiseren in de zaal van den heer P. Mooy. Ter bestrijding van de onkosten hier van zal deze week. onder het motto „Vele kleintjes maken één grote", een huis aan huis collecte gehouden wor den. De heer P. Mooy deed de toezegging voor een gezellig avondprogramma te zullen zorgdragen voor de ouderen met een dansje tot besluit. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. G. Lesterhuls en G. Y3. Winder. S. Duin en S. W. Prins.J. J. Slot en R. E. de Géus. J. Louter en A. J. C. Bruin. Een chauffeur van een uit het Payglop komende auto had zo'n haast om thuis te komen dat" hij geen voorrang verleende aan een óp de Laat rijdende auto. poor d© botsing, die ontstonl, werdetf beide auto's beschadigd. Tegen den chauffeur werd pro ces-verb aal opgemaakt Het is gelukt een regeling te treffen voor het reizen per spoor van de be devaartgangers, die weer (ie gelegenheid krijgen in- en uit te stappen aan de halte Runxputte. Als er een trein stopt voor een groep bedevaartgangers mo gen ook individuele bedevaartgangers of reizigers uit- en instappen mits ze een plaatsbewijs hebben, uit 't Zuiden komend, tot Heiloo en uit 't Noorden komend tot Castricum. Deze regeling geldt vanaf 4 Mei gedurende het zomer seizoen. Het gaat hier om de treinen, die uit 't Zuiden komend, van Uitgeest ver trekken om 8.44, 9.44 en 16.44 en te Runxputte stoppen om plm. 8.53, 9.53 en 16.53; uit 't Noorden komend, uit Alk maar vertrekkend om 9.10, 10.10 en 16.10 en te Runxputte stoppen om plm. 9.20, 10.20 en 16.20. - Maandagavond houdt V.V.V. in de Rustende Jager haar Voorjaarsverga dering. Op de agendo prijkt o.a. bespre king Zomerprogramma. A.s. 40-jarig be staan der vereniging en Stichting Sport en Ontspanning. Het bestuur rekent op grote belangstelling. De afd. Bergen van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" hield Donderdagavond, onder voorzitterschap van den heer G- Taapken, een algeme ne vergadering in „De Oude Prins". De belangstelling was niet groot: van de 950 leden, die de afdeling telt, wa ren er...tien op de vergadering aan wezig. Notulen en ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. N Volgens hef financiële overzicht van den penningmeester hadden de ont vangsten in 1945 en 1946 in totaal be dragen: 3571,09 en de uitgaven 3301,11. Het saldo, dat op 1 Januari 1945 6581,92 bedroeg, was daardoor gestegen tot 6851,90 op 31 Dec. 1946. Voor de T.B.C-Bestrijding bedroegen de ontvangsten in die beide jaren 2351,30 en de uitgaven 2446,80, waar door het batig saldo van 22,75 op 1 Jan. 1945 wes teruggelopen tot een na delig saldo van 72,75 op 31 Dec. 1946. Nadat de financiële commissie rap port van haar bevindingen had uitge bracht, werd de penningmeester gedé- chargeerd onder dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. De vergadering besloot het nadelig saldo van de T.B.C.-Bestrijding te dek ken met een uitkering uit de kas van de vereniging. Uit het jaarverslag over 1945 en 1946 bleek, dat het ledental dat op 1 Janu ari 1945 760 bedroeg, een jaar later was gestegen tot 910 en 31 Dec. j.l. tot 950. De moedercursus kon niet doorgaan door gebrek aan belangstelling. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid', de heer A. C. Winder, werd i met algemeene stemmen herkozen. De raad der gemeente Oterleek kwam Donderdagavond 17 April 1947 in vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van verhindering van den heer J. Brouwer. Tevens deed de voor zitter mededeling van besluiten van Gedeputeerde Staten der provincie, houdende goedkeuring van de begro ting voor de dienst 1947, goedkeuring van een tweetal suppletoire begrotin gen vóbr de dienst 1946 en bericht dat tegen de voorgestelde verhoging van de presentiegelden der raadsleden tot f 3 per vergadering geen bezwaren be stonden. Besloten werd rond de openbare lagere school te Stompetoren, alsmede rondom het bij deze school behorende sportterrein een beplanting aan te leg gen, waarvan de kosten in totaal naar schatting circa f 500 zullen bedragen. Een gehouden rondvraag leverde niets op. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-oolleete heeft in gemeente f 33.22 opgebracht. deze OP STRAAT GEZET, De tuinder D B van de Noorddijk te Noord-Beemster 1b uit zijn bedrijf ge zet, omdat hij dit niet goed beheerde. Tegen den eigenaar is procesverbaal op gemaakt. JUBILARISEN-, De heren Y. Bier en Jb. Tamis her dachten de dag waarop ze voor 35 jaar in dienst traden van de afslagvereniging Beemster, Purmerend en Omstreken. De jubilarissen werd een fraai armband horloge als aandenken aangeboden. ALKMAAR, 18 April 1947. (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 73, Spinazie f 38—f 55, Rabarber f 41—f 100; Nero f 6—f 9, Sjalotten f 10—12, Gele kool f 16, Prei f 20—f 36 Witlof f 31,50—f 45, Knolselderie f 15, Radijs f 10f 23 en Selie f 19—f 23. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. Noordermarktbond, 19 April 1947' 19000 kg Rode kool f 19, afw. f 13,30; 25000 kg D. witte kool f 12,60, af* f 8,80; 11000 kg Uien f 7—f 13,90, grove uien f 7,70f 12,50 en drieling uien f 3,90—f 7; 8000 kg Peen: II f 7,40, 1" f 5,60—f 5,70, IV f 5,60; 21000 kg Bieten I f 8, II f 5,70 en III f 4,40; 480 kg Wit lof f 45. BUREAU: VCfORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma ALCMARIA VIC Staand v. I. n. r. Mulder (gre de Grand, Mulder, de Buyzer, Maasen (aanvoe Het begon zo heel anders d van Hoorn, de rood-witte leeu dragers startten met een fora dediging radicaal uiteen. Dat uit de derde Masse, dat was vele wapens beschikte. De withemden, die begonnc enig wind- en zonvoordeel opl den en flitsten langs de Hoorn en- zo kon het gebeuren, dat b: sprong werd verkregen! Het was, van uit Alkmaars De voorhoede combineerde sne denlinie sloot zich er prachtig gemak, alsof het een oefenpai nu en dan een paar afgedwaah Zo werd van de eerste minuu het Hoornse doel belegerd en de r I witte achterhoede wist waarlijk Iwaar ze het eerst moest zijn. s Vleugelspelers der Alkmaarders, |als nooit te voren, stichtten kee; keer verwarring in die zwaar proefde achterhoede en het bin [trio was zo akelig snel, dat ook gedeelte van het team geen mor [Vrijgelaten kon worden. Reeds de eerste de beste aanval U een corner opgeleverd en de pr ög in vorm zijnde Godvliet plaa pet ieder ver voorbij het doel, v e Buyzer klaar stond om met Paag schot Alcmaria de leiding te wen. Een morele steun voor de hemden, die deze steun uitstel pitbuitten en direct weer ten aa: trokken. Nog voordat er twee m •en verstreken waren, zette De I !er laag voor en schoot Swaerts pes over de lat en nauwelijks tien ponden later daverde een schot Van Wieringen tegen de.deklat En zo ging het verder, nu eens links, dan weer over rechts en Jhe kanten dreigde het gevaar 7 dollandia. Er was werkelijk houden aan en toen Maasen op Middenveld een vrije trap nam en Buyzer zou inschieten werd deze geoorloofd genomen en een strafsc 'vas het resultaat. Burger faalde -n zo leidde Alcmaria na 9 mine peeds met 20. Even tracht Hollandia het spel Eerplaatsen; krijgt het zelfs een hc pchop te nemen, die echter wc weggewerkt en meteen neemt j isaria het offensief weer o Schmidt zwerft rond op het midc v' -d, passeert een paar tegenstanc alsof ze er helemaal niet zijn, gi Van Wieringen, die meteen naar li gelopen is, een kans en het is 3 pn nog Is het niet genoeg. Godv •nelt langs de lijn, zet scherp voor is het Schmidt, die met een kc e stand op 40 brengt. Er wordt |ongen op de tribune, maar flthousiastelingen wordt het stilz 1& opgelegd door omstanders. de stand binnen het half 4

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6