iocialisten sterkste partij in de Britse zóne Hkec&ecickt D£ NOORDHOLLAND&Gtiz CuURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prinses Elisabeth 21 jaar Duitsers de toegang geweigerd Twaalfduizend Joden in hongerstaking Het»Telegraaf«-personeel protesteert Koning Frederik sprak tot het volk. Conferentie van Moskou ten einde? Van nabij en verre Deze week weer een ei. Geldigheidsduur brandstoffenbonnen. Meer dan 1000 K.M. per uur! Werkte Schacht Hitier tegen? Protesterende Germanen Moskou doet niet mee Donderdag bon voor waspoeder en soda? Meer executies in Palestina op handen. Lewis wil onderhandelen Java industrie-centrum voor Z. O.-Azië? Bewoner van Texel verongelukt. Rundvee in de wei. BLOEMBOLLEN-EXPORT bron van voortdurende zorg Nieuwe wereld opent perspectieven Frankrijks gebied overzee Von Papen overleden BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 22 APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 276. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter „Waagjes" tot U woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen; f 1.10 per maand, f 3.25 per kw3r'taa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tl. N. Adema. Communistische winst in het Ruhrgebied De Duitse kiezers in de Britse zóne hebben in elk der drie staten die partijen een duidelijke meerderheid bezorgd, die socialisatie van sleutel- industrieën en agrarische hervormir; voorstaan, n.l. soc. democraten, com munisten en de centrumpartij (pro gressieve katholieken) De voornaamste verschuiving verge leken bij de October-verkiezingen valt op te merken in het overwegend kath. Ijjoord-Rijn-Westfalen, waaronder het Ruhrgebied. Het percentage van op de Chr. Democratische Partij uitgebrach te stemmen is daar teruggelopen van bijna 46 procent tot beneden de 38 pet. van het totaal, terwijl de communis ten van 10 op 14 procent zijn gekomen. De soc. democraten, die in het Ruhr gebied nagenoeg gelijk zijn gebleven, hebben in Sleeswijk-Holstein, een landbouwgebied, winst behaald. Zij kwamen van 41 op 46 procent, ten kos te van de chr. democraten, die van 37 tot 32 procent terugliepen. In Neder-Saksen, waar de socialis- iten steeds het sterkst zijn geweest, [tod geen noemenswaardige verande- in. Be overwinning van de socialisten hen tot de sterkste partij in de Ijritse zóne heeft gemaakt, is des te merkwaardiger, omdat vele waarne mers van mening waren, dat de kiezers ongunstig zouden reageren op de band, die men vermoedt tussen de partij van Schumacher en de Britse Labourpar- tfj. Na de moeilijke winter is de an- De kroonprinses van Engeland, prinses Elisabeth, vierde gisteren ie Kaapstad haar 21ste verjaardag. Bij het ontbijt in het gouver nementshuis te Kaapstad wachtte haar, behalve de geschenken van de huisgenoten, een partij van duizen den gelukwensboodschappen uit al le streken van de wereld. Nu prinses Elisabeth 21 jaar oud raorden is, zal haar toelage worden )0gd van zesduizend tot vijftien duizend pond sterling. De prinses zal i dit bedrag echter slechts 3976 d ontvangen, daar de rest aan in komsten-belasting wordt ingenomen den koning, die volgens traditie a'"e inkomsten van het hertogdom Cornwall, waaruit de toelage van de Prinses wordt betaald, ontvangt. Prinses Elisabeth heeft een eigen bankrekening en kan haar inkomen haar believen besteden. Zij zal nu vijfduizend pond meer ontvangen dan «a minister-president. Te Hengelo werden 51 Duitse jour nalisten, leraren en vertegenwoordi gers van vakverenigingen, die in En geland een zesweekse cursus in demo cratie gaan volgen, door de Nederland se grenspost de toegang tot Nederland geweigerd. Ofschoon de Britse officier, die de groep Duitsers begeleidde, protesteer de. hielden de Nederlandse ambtenaren vol, dat de Duitsers geen doorreisvisa voor Nederland hebben en de groep moest onverrichterzake naar Hanno ver terugkeren. Ongeveer 12.000 Joodse illegale im migranten, die op Cyprus zjjn gedeti- eerci, zetten de hongerstaking voort, ie zij 70 uur geleden begonnen zijn uR protest tegen het feit, dat het """"gratiequotum voor Paler""!, "iet 400 eer maand is verm'"^°v<l. ti-Britse stemming namelijk toegeno men. Het succes van de communisten 'be- perkte zich tot het Ruhrgebied, waar zij niettemin slechts een fractie van de aanhang hebben teruggekregen, die zij zich tijdens de republiek van Wei- mar hadden verworven. In andere de len van de zóne komen de communis ten niet boven de 5 procent van het totaal. Voor de gehele zóne bedraagt dit gemiddelde 10 procent. Totaal 66,7 procent naar de stembus. Volgens de onder Britse controle staande Duitse nieuwsdienst hebben van de 13.379.260 kiesgerechtigden in de Britse zóne 8.929.309 personen hun stem uitgebracht, dit is 66,7 procent. Het technisch, administratief en re dactioneel personeel van de „Tele graaf" heeft zich met een request ge wend tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, teneinde kennis te geven van hun stijgende on gerustheid over de maatregelen "en ar gumenten welke de pogingen tot her verschijning van „Öe Telegraaf" tot nog toe onmogelijk hebben gemaakt. Het gezamenlijk personeel meent dan ook op de scherpste wijze te moeten protesteren tegen het feit, dat de her verschijning van „De Telegraaf" in een troebele atmosfeer is geraakt, waardoor niet alleen zijn belangen, maar ook de belangen van een vrije Nederlandse journalistiek, die waarde weet te hechten aan de jarenlange vakmanschap van het gezuiverde en ervaren Telegraaf-personeel, op onge rechtvaardigde wijze in gevaar wordt gebracht. Om vier uur gisterenmiddag heeft de Deense premier Frederik IX tot koning van Denemarken uitgeroepen. De proclamatie werd voorgelezen van het balkon van het kasteel Christiaansborg. De nieuwe konmg verscheen daarna op het balkon en werd door de op het plein voor het paleis verzamelde menigte hartelijk toegejuicht. In een korte toespraak zeide de koning, dat hij hoopte, dat het volk hem hetzelfde vertrouwen zou schenken als zij geschonken had den aan zijn overleden vader. De Moskouse conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken zal vandaag eindigen volgens diploma tieke kringen te Genève. De Franse delegatie wordt Zater dag te Parijs verwacht, na Moskou Woensdagmorgen per trein verlaten te hebben, aldus dezelfde kringen. Dr. Karl Jacobi, een der Amerikaan se openbare aanklagers te Neurenberg, is aan een hartaanval overleden. Een vliegtuig van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij heeft 'n nieuw record op de route Oslo-New York gevestigd. Het 6700 km. lange traject werd in 17 uur 9 minuten afgelegd. Verschillende vrije Duitse jeugdgroe pen in Saksen hebben haar hulp aan geboden bij de wederopbouw .van het in 1942 door de nazi's verwoeste Tsjechische dorp Lidice. Binnen kort zal een aantal Zweedse kwekers ons land bezoeken om de bollendag mee te maken. De K.L.M.-film en -tentoonstelling te Den Haag was j.l. Zondag reeds door 10.000 belang stellenden bezocht. Naar wtj ver nemen, zullen dit jaar nog geen straal vliegtuigen In dienst gesteld worden van de Nederlandse luchtmacht Te Rotterdam is het lijk van den 57- jarigen gepesionneerden agent T. den Ouden langs de spoorbaan gevonden. Vermoedelijk is hij gevallen, terwij hij langs de lijn fietste. Met 'n- gang van 21 April zullen de fabrie ken weer de normale hoeveelheden gort en havermout aan de handel mo gen afleveren Werkloze demon stranten hebben, liggend in de straten voor het ministerie van buitenlandse zaken te Rome, de auto's van de Brit se vertegenwoordigers voor de onder tekening van de nieuwe financiële overeenkomst tegengehouden. Naar uit 's Gravenhage gemeld wordt zal, op uitnodiging van de K.L.M., een aantal journalisten uit Brazilië een be- 'oek aan Nederland brengen; o.m '-"n Voi""-i~m, Afsluitdijk en de Bij zjjn terugkeer van de inter-Aziatische conferentie te New Delhi op het vliegveld te Ijatavia werd de Indonesische premier Sjahrir begroet door dr. P. 3. Koets (midden) namens den Lt. G.G. dr. Van Mook en den marine-attaché van de commissie-generaal (rechts). In de bonnenlijst, die Donder dag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor één ei wor den opgenomen. Deze bonaan- wijzing zal voor alle leeftijds groepen zijn. De rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1946/1947", alsmede de bonnen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606 blijven, naar het Centraal Distributiekantoor mede deelt, geldig tot en met 26 April 1947. Deze bonnen moeten derhalve uiterlijk op 26 April a.s. bij een brandstoffenhandelaar zijn inge leverd. WISSELENDE BEWOLGING. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Donderdagavond. Tijdelijk krachtige züid-weste- lijke wind, wisselende bewolking met enkele verspreide regen buien. Des nachts iets kouder, ovrdag zelfde temperatuur. Het Britse straalvliegtuig „Gloster Meteor Four" is 45 minuten na zijn vertrek uit Brussel op het vliegveld Kastrup aangekomen. De gemiddelde snelheid bedroeg 1070 km. per uur. Het toestel wordt in de Scandinavi sche landen gedemonstreerd. Te Ko penhagen is de demonstratie echter uitgesteld. Voor het denazificatie-tribunaal te Stuttgart verklaarde Schacht, Hitler's eerste bankier, dat hij sinds 1938 voortdurend gepoogd had, Hitier er uit te werken. Van 1934 tot 1936 poogde hij Hitier te beïnvloeden en een beroep te doen op diens gezonde verstand. Nadat hij tenslotte ook hierin niet geslaagd was, trachtte hij het nazi-regiem innerlijk te verzwak ken. De Hamburgse politie heeft een aan tal personen gearresteerd, die te Ham burg affiches hebben opgeplakt, waar in tegen het opblazen van Helgoland werd geprotesteerd. Op de affiche stond: „Helgoland is een heilig land. Past op. Het Zonnekruis waakt." Het Zonnekruis is een Duits mythisch te ken, waaruit de swastika haar oor sprong vond. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat veldmaarschalk Montgome ry's voorstel om tot standarisatie van Anglo-Amerikaanse en Sowjet-Russi- sche wapenen te komen, door Moskou van de hand is gewezen. Het is thans ook bekend geworden, dat generalissimus Stalin, toen Mont gomery Moskou bezocht, bezwaren heeft geopperd tegen de standarisering van Britse en Amerikaanse wapenen, welke reeds had plaats gehad. RANTSOENVERLAGING GAS EN ELECTRICITEIT OPGEHEVEN. Blijkens een beschikking van den minister van Economische Zaken wordt de op 15 Januari j.l. vastge stelde verlaging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsrantsoenen inge trokken. De beschikking is 18 April i.l. met terugwerkende kracht van 1 April 1947 ai, in werking getreden» Naar „Het Vrije Volk" meldt zal naar alle waarschijnlijkheid Donderdag één bon worden aangewezen voor 250 gram was poeder en 250 gram soda. De aangekon digde bon voor harde zeep kan begin Mei tegemoet worden gezien. Verder is lr> overweging tegen het eind van Mei nog maals één bon geldig te verklaren, waar op een, nader te bepalen zeepsoort be schikbaar, zal worden gesteld. De keuze zal vallen tussen waspoeder en zachte zeep. Met ingang van gisterenavond is in de Joodse wijken van Jeruzalem van zonsondergang tot zonsopgang een uit gaansverbod afgekondigd, dat tot na der orde van kracht zal blijven. Vol gens onbevestigde berichten houdt deze maatregel verband met de op handen- zijnde executies van Meyer Feinstein en Mosje Barazani, twee Joodse verzetslieden, die zich thans, ter dood veroordeeld, in de centrale gevangenis van Jerusalem bevinden. De mijnwerkersleider John Lewis heeft besloten met de mijneigenaren te onderhandelen over een nieuw collec tief arbeidscontract. De Amerikaanse regering tracht een vergelijk te be werkstelligen tussen Lewis' mijnwer- kersbond en de mijneigenaren. Tegen 30 Juni eindigt de regeringsexploitatie der mijnen. „Sjahrir heeft de juiste resultaten Van de besprekingen met het buiten land nog niet kunnen ophelderen. Wel is er hoop, dat Voor-Indië een missie naar /de republiek zal zenden, om de handelsmoeilijkheden hier te lande te bestuderen. Wij zijn reeds op de hoogte van het 10-jarenplan van het ministerie van welvaart. Als antwoord daarop heeft Neder land zijn stem laten horen. Naar het schijnt wil Nederland zich weer het gehele zeeverkeer toeeigenen, uitgezon derd de kustvaart, die aan de Indone siërs wordt toevertrouwd. Ook de verklaring van drs. van Warmelo heeft onze aandacht getrokken. Hij erkent, 'dat Java een industrie-cen trum zal worden van Zuid-Oost-Azië en dat in de Malino-gebieden de in dustrie niet kan bloeien. Hij stelt een eenheidseconomie voor, waarvan het zwaartepunt ligt bij de Nederlanders en schetst tussen de regels door, dat 'rog veel macht in hhnden van de Nederlanders rust, ofschoon de bron nen van alle rijkdommen van de In donesiërs zijn. Dit en het aanwezig zijn van het Ne derlandse leger hier te lande oefenen niet weinig invloed uit. Het is zaak, dat de republiek in de naaste toe komst regelingen .reft, om een stevi ge handelsrelatie te scheppen tussen Indonesië en Voor-Indië. Gisterochtend reed' de 33-jarige mo torrijder B. v. d. Berg, smid te Texel, met een 22-jarigen duo-passagier op de Hemweg naar Amsterdam. Bij het pas seren van een vóór hem rijdende auto is v. d. B. te veel naar links uitgewe ken met het gevolg, dat hij tegen een uit Amsterdam komende gemeentebus opreed. Zwaar gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De duo-passa gier werd slechts licht gewond en kon huiswaarts keren. Zoals het prille groen aan bomen en heesters sporadisch naar buiten komt kijken, zo verschijnt op enkele plaatsen ook het rundvëe, meestal dan ri|jg jongvee, in de weiden. Na de strenge vorst, met daarop ge volgde vaak zeer hoge waterstand in onze polders, is het grasland over het algemeen vlugger in conditie geko men, dan verwacht werd. Voor boeren met lege hooibergen, waarvan er velen zijn, een buiten kansje. Op de gisteren te Haarlem gehou den algemene vergadering van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur herinnerde de voorzitter, dr. A. J. Verhage eraan, dat de uitvoer van bloembollen gedurende het jaar 1946 zeer is toegenomen, ondanks de gro te moeilijkheden in de afzetgebieden. Wat het belangrijkste gebied, Enge land betreft, valt het te betreuren, dat daarheen nog slechts een gedeel te van onze voor-oorlogse uitvoer gaat. In de nieuwe wereld bestaan geen contingenteringsmaatregelen en er wordt alles op gezet om de ex port daarheen zo groot mogelijk te maken. Er wordt een intense reclamecam pagne door het bureau van het cen traal Bloembollencomité gevoerd. Hier bij moet worden opgemerkt, dat bij ve le landen reeds weer de vrees voor overvoering van de markt opkomt, wat ook geldt voor alle producten van de Nederlandse tuinbouw, daarom -roet ons bedrijf een zekere regelmaat in die markt brengen, willen wij onze ex port zonder plotselinge tegenslag blij ven uitbr—'-7-". Na een uitvoeri-- »-•>- sc' "-"ving over de wenséïïj V7~ 7 v-n een tot in de finesses nd be en over de maatregelen, die daartoe tot op het ogenblik genomen zijn, waarbij tot uiting kwam dat de ver eenvoudiging van die maatregelen liet te bereiken zal zijn zonder bepaalde groepsbelangen op te offeren, kwam dr. Verhage met de mededeling, dat 't hoofdbestuur thans een commissie heeft ingesteld, die zal bestuderen of men tot vereenvoudiging van m"tre- gelen kan komen. Spreker deelde vervolgens mede, dat het overbruggingscrediet, door den mi nister toegestaan om de marktover- schotten der bloembollen, ontstaan door t« kleine export, aan te kopen, thans spoedig aan het bedrijfsschap zal worden ter beschikking gesteld, Spr. drong aan op een nauwe samenwer king tussen het bedrijfsschap en de vrije organisaties van 't bedrijfsleven. Afscheid dr. Verhage. Dr. Verhage, die als voorzitter af treedt, sloot zijn toespraak met woor den van dank voor de steun, die hij in zijn functie mocht ondervinden. Met 284 van de 350 stemmen werd Jhr. dr. O. F. A. li. van Nispen tot Pannerden als opvolger van dr. A. J. Verhage tot voorzitter gekozen. Terwijl de Franse politici zich on gerust maken over de beroering welke door De Gaulle is verwekt en de par tijleiders een scherpe campagne be gonnen zijn tegen den voor hen zo las- tigen, maar bij een groot deel der be volking uiterst populairen generaal, worstelt de regering met grote moei lijkheden in het overzeese gebied. Azië is ontwaakt en tot bewustzijn gekomen 1 van zijn kracht. Engeland heeft het ondervonden. Nederland eveneens. Maar voor Frankrijk heeft dit pro bleem nog een andere kant, waardoor het zich genoopt ziet uitermate op zijn hoede te zijn en tot krachtige maatre gelen over te gaan, teneinde te trach ten het Europese overwicht te hand haven. Onze regering heeft door mid del van vreedzaam overleg een rege ling getroffen welke, voorlopig, tot gunstige resultaten heeft geleid en on ze overzeese gebiedsdelen, met waar borgen voor eigen rechten, een plaats inruimt binnen de grenzen van het koninkrijk. De regering te Londen heeft het besluit genomen zich, na twee eeuwen Europees bestuur, uit Voor- Indië terug te trekken in de hoop dat Hindoes en Mohammedanen, die daar fel tegenover elkaar staan, uit eigen beweging de weg zullen vinden welke naar een vreedzame oplossing hunner geschillen leidt naar de overtuiging van vele Britten een ijdele hoop. Maar Frankrijk voert in Achter-Indië strijd en brengt daar zware offers voor het behoud van zijn gezag. Strijd, na ver geefs te hebben getracht langs de weg van het diplomatiek overleg met Co- chinchina, Tonking en Annam ver enigd in de republiek Vietnam tot een bevredigende regeling te geraken Intussen heeft de onrust zich uitge breid. Op het eiland Madagascar zijn de laatste tijd bloedige onlusten uit gebroken de verslagen Japanner laat een sinistere erfenis'na en de actie der Mohammedanen, welke zich keert tegen het Europese overwicht, breidt zich naar Afrika uit, waar Egypte, door Engeland losgelaten, geen beschermende slagboom meer vormen kan tegen invloeden uit Arabië. Frank rijks capitulatie in '40, de breuk tus sen de Gaullisten en de regering van Vichy., zijn gebeurtenissen, aan de lei ders der Mohammedaanse vrijheidsbe weging niet onopgemerkt voorbijge gaan en hebben 't ontzag voor Frank rijk geleidelijk ondermijnd. Op de po gingen van de regering te Parijs, om aan- haar overzeese gebiedsdelen, bin nen de Unie der Republiek, zelfstan digheid te verlenen, lopen deze gebeur tenissen op onheilspellende wijze voor uit en zij blijkt niet van zins te zijn zich te laten overrompelen. Vandaar dat zij tot het nemen van krachtige maatregelen is overgegaan. Het gevaar voor Frankrijks pos'tie als wereldmogendheid ligt minder bij de Aziatische onafhankelijkheidsbewe ging dan bij de Afrikaanse. Wanneer de Republiek gedwongen werd hèar gezag in Noord-Afrika prijs te geven zou dit gebied zeer licht kunnen ge raken onder de economische en daarmede politieke invloed ener andere mogendheid, en dit zou voor Frankrijks overwicht in de Middel landse Zee fnuikend kunnen zijn. Het is waar dat dit overwicht reeds niet groot meer is sinds Amerika zich, naast Engeland, in die wateren gelden laat,- maar men koestert te Parijs toch steeds de droom dat het verlorene, vooral sinds het verslagen Italië voor onafzienbare tijd als mededinger uit geschakeld is, heroverd worden kan. En dromen zijn niet altijd bedrog. U. In het werkkamp Landwasser Is de vroegere Duitse Rijkekanselier Von Papen aan de gevolgen van hart zwakte overleden. Op het vliegveld Hamilton in Californië werd een demonstratie gegeven in het redden van personen door middel van een helicopter, welke met een hijstoestel en een kabel is uitgerust. Nadat de piloot heeft vastge steld, waar de personen, die in moeilijkheden verkeren, zich bevinden, werpt hjj een soort harnas uit, dat door den persoon op de grond wordt aangetrokken. Vervolgens laat de vlieger, die op geringe afstand boven de grond blijft, een kabel neer, welke aan het harnas wordt bevestigd en waarmede de persoon hl het vliegtuig wordt gehesen. In het bijzon der voor het redden van personen in moeilijk toegankelijke plaatsen als moerassen en bergstreken is deze methode van grote waarde. De heli copter is bovendien met een zeer krachtige radiozender uitgerust.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1